Paperback over Luns PRISMA I 1 Na 1972 overschot aan huisartsen nieuw Voor 175 mille aan premies verduisterd N.S. gaat zich richten op massaal vervoer Begrotingscommissie zit met handen in 't haar NESTOR MARTIN Seiner eerste of tweede klasse? COLLEGA'S DEDEN EEN BOEKJE OPEN in de winter Grafschender lievig actief mooie moderne modellen... een betrouwbaar merk! ■PRISMA, Den Helder ziet niet veel in ir. Visser als burgemeester Zeker halve ton verduisterd door verkoper Dubieuze toekomst ver wa chtin e voor medische studenten: herensokken met 'ingebouwde" frisheid Koppelbaas „Linke Billy" te Breda in arrest Han Hansen schreef pocket ter gelegenheid van vijftienjarig ministersjubileum TROOST PASSEND IN ELK INTERIEUR PANEELGASRADIATOR u'Tivverl k" korter WERKLOZEN TELEURGESTELD Jaar inrichting voor messentrekker Half jaar voor man, die vrouwen beschoot Dick Gregory in hongerstaking IK HOUD HET BIJ POEDERS Terugval AFGESTEMDE AMENDEMENTEN EN MOTIES STAPELEN ZICH OP SLAPEN AL IN 1958 NOOIT GEBEURD Pagina 7 VRIJDAG 24 NOVEMBER I jVTinister Luns meent dat eindelijk een hardnekkig misverstand uit de wereld moet worden geholpen. Van daag zal hij in de ministerraad aan premier De Jong zijn conduitestaat van de marine laten zien. Daarin staat zwart op wit, dat hij destijds seiner eerste klas was. De minister-president twijfelt daar aan hoogst persoonlijk. Hij is ervan overtuigd, dat de heer Luns het bij de zeemacht niet verder dan seiner twee de klas heeft gebracht. Dat bleek gis teren in Nieuwspoort in Den Haag bij de aanbieding van het boek „Luns" van de Amsterdamse journalist Han Hansen. De heer De Jong was er gisteren „bepaaldelijk" bij. Ook de oud-minis ters Marijnen en Cals. De oud-pre miers Drees en De Quay, die tegenover Hansen ook een boekje over Luns had den opengedaan, waren niet van de partij. De minister-president bij de mari ne opgeklommen tot kapitein-ter-zee sprak van een „zekere discrepantie tussen hem en de heer Luns. „Hier gaapt een kloof tussen twee mensen", zei hij. De heer De Jong had een troost voor zijn collega. Hij had de hand gelegd, zo zei hij, or een seinboek uit 1884. „Een boeiend boek. Daarin staan richtlijnen, die het mogelijk maken, dat het seiner eerste-klasseschap voor Joseph Augus- te Luns niet helemaal onbereikbaar is". De heer De Jong had in dat boek ook wat codes gevonden. Hij deed een wille keurige greep. „J. L.", zei de pre mier „betekent: De uitzichten zijn drei gend, weest op uw hoede. En achter B.V.D. staat: Wilt gij op de post wach ten?" Plagend voegde de minister-pre sident daaraan nog toe: „Zelfs het woord bepaaldelijk ontbreekt niet in dit boek". De heer Luns zei later op de middag dat hij dat woord „bepaalde lijk" nooit had gebezigd, waarop de heer Cals zei: „Het staat in stukken die je hebt ondertekend..." De heer Luns: „Dan heb ik die stukken niet ge lezen". Uitgever Paul Brand had het ijs ge broken. Hij herinnerde aan het vijftien jarig ministersjubileum van de heer Luns. Daarom had de heer Hansen het boekje geschreven. Paul Brand over handigde de minister de paperback, maar liet haar vergezeld gaan van een bijbels vertelboek uit de jaren twintig. „Professor Huib Luns, uw vader, heeft daarin nog de illustraties verzorgd. En u, excellentie, hebt toen model gestaan voor David". De heer Luns maakte daarop met de rechterhand een hoogte- taxerend gebaar. „Je vraagt je af hoe groot die Samson (de minister bedoelde natuurlijk Goliath) dan wel niet moet zijn geweest", gekscheerde hij nader hand. De heer De Jong drukte de heer Luns niet helemaal in de ruwharige touwen. Hij prees hem om zijn vele gaven, zijn grote energie en zijn veelzijdige per soonlijkheid. „Hij heeft zich met eigen blote handen een plaats in de wereld verworven die uitsteekt boven het nor male peil van een minister van Buiten landse Zaken van een klein land". De premier vond dat de heer Luns de mi nister van Buitenlandse Zaken ook dichter bi' het volk had gebracht. Minister Luns noemde het boek van Hansen „een evenwichtig boek, omdat hij voor de helft zelf aan het woord wordt gelaten. „Ten slotte gaf de heer Luns de heer De Jong nog een tip: „Ik raad u aan voordat u naar de minis terraad gaat nog even sein „o" te le zen: onderzeeboten naar grote diepte ir verband met vijandelijke aanval". Premier De Jong bekijkt het boek je „Luns, Drees, De Quay, Marij nen, Cals over Luns" dat is samen gesteld door Han. J. A. Hansen (mid den). Uiterst rechts oud-premier Cals, uiterst links oud-premier Marijnen en naast hem de hoofdpersoon van het boekje minister Luns. ADVERTENTIE s - i jpf schoorsteenafvoer; 72.5 cm hoog, 60 cm breed, 13 cm diep. Type 135.601 - netto capaciteit 4000 kcal/u f Type 136.6011 - netto capaciteit 7200 kcal/u f jjjj Kijk bij uw installateur, of gas bedrijf, of vraag inlichtingen bij Verkoopkantoor voor Nederland Nell Stutterheim N.V. Postbus 1143 - Den Haag Versteende Tijdens opgravingen te Tel Asjtara, ongeveer 45 km ten zui den van Damascus, is een tros ver steende druiven gevonden, die meer dan 2500 jaar oud moeten zijn. Verder is opgegraven een verguld bronzen beeld uit omstreeks 1500 voor Christus. ADVERTENTIE 1M SVh iQp a mmn YV* b WÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊM a PRISMA MET GOUDEN BAND Klassiek model, fraai bewerkte band en duidelijke wijzerplaat 385.- b PRISMA MET GOUDEN BAND Elegant model, moderne strakke wijzerplaat 445.- C PRISMA Horloge van internationale allure, waterdicht, nieuw type wijzerplaat 95.- tot 229.- Uw Prisma horloger zal u deze en andere modellen gaarne tonen "Alle Prisma's gratis verzekerd tegen verlies en diefstal •v RIJSWIJK Bewoners die hun huis van binnen een stevig kwastje en een nieuw behangetje willen laten geven, kunnen dat het beste doen van 8 janua ri tot en met 16 februari. Het bedrijf schap scholdersbedrijf geeft de klanten dan namelijk een tegemoetkoming in de ko ten van tien gulden per da1" per man. Wel zal de opdracht voor ten minste vijf mandagen werk moeten ge ven. Het bestuur van het schap heeft hier gisteren toe besloten met zeven tegen zes stemmen. Door afwezigheid van een werkgevers-lid kregen de voorstem mende werknemers-leden de overhand. De regeling is bedoeld om de werk loosheid in het schildersbedrijf tegen te gaan. Eind oktober telde ons land 1247 werkloze schilders of ruim 400 meer dan eind oktober 1966. In de pro bleemgebieden waar de meeste schilders zonder werk zijn geldt de subsidieregeling van 8 januari tot en met 8 maart. Niet in aanmerking komt binnen- schilderwerk ten laste van rijk, provin cie of gemeente, ten behoeve van nieuwbouw of verbouwing en in eigen behere. In totaal is 1.8 miljoen gulden voor de regeling uitgetrokken, waarvan 300.000 gulden door het Rijk wordt bij gepast. De werkgevers in het bestuur van het schap meenden dat de overheid de ge hele subsidieregeling moest 1 "n. Verder vonden zij het onjuist le grote groep van nieuwbouwsch :r niet van kan profiteren. De ka; ke patroons hebben al gedreigd het werk van het schap voortaan te saboteren. O DEN HELDER In Den Helder is ";et zo iingenomen met de ophan den zijnde benoeming van ir. S. H. Vis ser uit Wassenaar tot burgemeester van Den Helder. Ir. Visser was tot voor kort directeur- generaal van het Nederlandse paviljoen op de Wereldtentoonstelling in Mont real. Daarvóór is hij minister van de fensie geweest in het kabinet-De Quay. Zijn benoeming ziet men vooral in he licht van zijn voormalige minister schap. De huidige minister-president, P. J. S. de Jong, was onder hem staats secretaris van marine. In Den Helder vindt men dat het benoemen van ir. Visser de schijn van een vrienden dienst heeft. Er is nog meer. De nieuw te benoe men man aan de top is 59 jaar. De al gemene verwachting is, dat de stad in de komende tien jaar zal groeien tot een inwonertal van ruim honderddui zend. Een wat jongere, dynamische burgemeester zou, vindt men in Den Helder, méér op zijn plaats zijn ge weest. Met name de Partij van de ArVid in Den Helder met de overgrote meer derheid in de raad is teleurgesteld omdat ir. Visser een VVD-man is. De laatste burgemeester, die in oktober met pensioen is gegaan, was lid van de P. v. d. A. Voordat ir. Visser was genoemd, hield iedereen er rekening mee, dat de wethouder van Leeuwarden, J. Vellen- ga, die oud-lid is van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A., zou worden aange steld. Hij behoorde tot de twintig sol licitanten, die naar de burgemeesters zetel van Den Helder hebben gedongen. HAARLEM De Haarlemse recht bank heeft de 26-jarige Haarlemmer A. M. F, veroordeeld tot plaatsing in een psychiatrische inrichting gedurende \i jaar en terbeschikkingstelling van de regering. Hij had op 22 augustus zijn hospita met een mes in haar nek gesto ken. De niet gevaarlijk gewonde vrouw was de straat opgerend. Daarna had F. haar gedwongen naar 't politiebureau te lopen, terwijl hij haar telkens met het mes in de rug prikte. Uit een psy chiatrisch onderzoek was gebleken, dat Ho man toen geestelijk gestoord was. ADVERTENTIE SPAANSE SINAASAPPELEN 30% meer vitamine C Ze rijpten in de Spaanse zon... ze hebben dus meer sap, meer vitamine C, de natuurlijke (en lekkere) remedie tegen griep en verkoudheid I TILBURG Binnen een etmaal heeft de grafschenner in een nieuwe opwel ling van grote activiteit een lang spoor van schenderijen dwars door Brabant getrokken. De laatste ontdekking werd gistermiddag om kwart voor twaalf ge daan in de Gasthuisringkerk in Tilburg. Op een schilderij van Maria had hij een schuttingwoord geschreven met zijn viltstift, op de muur ernaast zijn bekende kreten als Satan is onze God. Op een gordijntje van een altaar ston den hakenkruisen. In de laatste twee dagen heeft de graf schender, die al maanden vrijwel uit sluitend zijn activiteit op kerken heeft gericht, een tocht van een paar honderd kilometer gemaakt. Binnen 24 uur schreef hij teksten en tekende hij nazi tekens in kerken in Antwerpen, Waal wijk en Nijmegen. Kenmerkend is dat zijn tochten vrijwel altijd de vorm van een kruis hebben. Dit betekent dat hij nu weer van Til burg in zuidelijke richting zou gaan. Zijn bezoek aan de kerk in Tilburg, gis teren was het vierde dat hij aan deze stad bracht. Eerst gooide hij daar een aantal grafkruisen omver, daarna be kladde hij er twee kerken. AMSTERDAM Tenminste een hal ve ton blijkt te zijn verduisterd door de 32-jarige verkoper van de Amsterdam se Rijtuigmaatschappij. Arie O., die se dert het weekeinde spoorloos is. De man werkte in de vestiging van de maatschappij aan de Nassaukade in Amsterdam. Gebleken is nu dat hij 't geld, dat hij van klanten contant bij de verkoop van auto's ontving, niet alle maal aan het bedrijf heeft afgedragen. Wanneer hij precies is begonnen met geld in eigen zak te steken, hoopt de politie te kunnen achterhalen bij het na gaan van de boeken. Daarbij hoopt zij tevens te kunnen vaststellen hoe groot het bedrag is waarvoor de Amsterdam se Rijtuigmaatschappij is benadeeld. Het gaat om ten minste vijftigduizend gulden, maar het kan heel goed ette lijke duizenden meer zijn. Arie O. werkte al enige jaren bij de ARM. Het wekte argwaan toen hij maandag niet op zijn werk verscheen, ook dinsdag wegbleef, niet thuis was en niets van zich liet horen. ROTTERDAM Tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek (drie maan den), waarvan drie maanden voorwaar delijk, veroordeelde de Rotterdamse rechtbank gisteren de 26-jarige Rotter dammer A. A. B., die in juli en augus tus meermalen met een luchtbuks op vrouwen had geschoten. ADVERTENT c? UTRECHT In 1972 en daarna zal er in Nederland een overschot aan huisartsen zijn. Dit is de mening van prof. R. Hornstra van het Instituut voor Sociale Geneeskunde van de Rijksuniversiteit in Utrecht, die al vijftien jaar het verloop van het aantal studenten en artsen in Nederland volgt. Hij grondt zijn verwachting op de grote aantallen studenten die in de komende jaren hun arts-examen zullen afleggen. Volgens prof. Hornstra is hel huidige artsentekort een tij'' ":ke zaak. Men moet dan ook heel .veten wat men doet, als men ondei loed van dit tij delijke tekort besluit tot de instelling van een achtste medische faculteit, al dus prof. Hornstra. „Heel kras gezegd zou het betekenen, ADVERTENTIE U houdt frisse, droge, voeten in 8 Sterren herensokken met Hy- gitex. Want Hygitex desodori- seert, voorkomt transpiratie, desinfecteert en is aangenaam voor de huid. Elke dag weer frisse voeten met 3 Sterren sok ken. Alleen 3 Sterren sokken zijn behandeld met Hygitex. 2.95 u ET Hygitex HYGIËNISCH, ALTIJD FRIS CHICAGO De Amerikaanse neger- artiest Dick Gregory is donderdag be gonnen met een hongerstaking uit pro test tegen de oorlog in Viëtnam en het beleid van de Amerikaanse regering in deze kwestie. Hij is van plan tot Kerst mis niet te eten, maar alleen gedest:l- te, Of-h-ltpn dat men aan de krappe markt van nu kader onttrekt om artsen op te leiden van wie de plaatsbaarheid in de toe komst op zijn minst dubieus is. Daar komt nog bij dat de overheid nu al niet voldoende geld beschikbaar heeft voor de bestaande faculteiten". Prof. Hornstra verwacht dat in de pe riode 1965 tot en met 1969 ongeveer drie duizend studenten hun artsexamen zul len afleggen. Tussen 1970 en 1974 zal dit aantal tussen 4300 en 4500 liggen, zodat dan grote moeilijkheden met be trekking tot de plaatsbaarheid als huis arts of assistent in opleiding voor spe cialist moeten worden verwacht. Prof. Hornstra is voorstander van de invoering van een numerus clausus. „Door afwijzing van deze maatregel door de volksvertegenwoordiging", zo zei hij, „worden de medische facultei ten overspoeld met studenten van wie de maatschappelijke toekomst helemaal niet zeker is". :'y IMÉÉË BREDA De Bredase justitie heeft gisteren een van Nederlands beruchtste koppelbazen in verzekerde bewaring gesteld, nadat de man in het afgelopen weekeinde in Dordrecht bij familieleden was gearresteerd. De man wordt ervan verdacht binnen twee jaar tijd tenminste 175.000 gulden aan sociale premies en belastingen te hebben verduisterd. ADVERTENTIE De cocktail .Temptation' won in 1954 de Eerste Prijs op het Nationaal Cocktail Concours. Als u een extra lekkere cocktail wilt proeven, moet u „Temptation" eens pro beren. V* glas Pimpeltjens likeur, xl\ glas Cognac Gautier en 1L glas Citroen sap of Lemon Squash. Goed schudden of roeren. Elke goed-gesorteerde slijter heeft niet alleen hele en halve flessen, maar ook maatjesflesjes Pimpeltjens Likeur en Cognac Gautier. Voor heel weinig geld geniet u van een vermaarde cocktail. UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen zullen zich steeds meer op mas sale transporten moeten richten, heeft drs. P. Boender, de chef van de dienst economische zaken van de N.S., meege deeld. „We zijn daarbij het sterkst", zei hij, „wij kunnen op de klok vervoe ren." Als voorbeelden noemde hij: Het pro- duktieschema van de Hoogovens is ge baseerd op de dienstregeling van de N.S., en: De eindproduktieband van Philips staat in dezelfde loods waar de treinen vertrekken. Willen de Spoorwegen de concurren tie met weg en water kunnen volhou den, dan zullen zij het volgens de heer Boender moeten zoeken in speciale ver voeren. De noodzaak daartoe schuilt in de ernstige terugval van het goederen vervoer. (In 1966 met zestien miljoen). Dit is een van de redenen waarom het aantal goederenwagons de komende ja ren verder zal afnemen. Het zullen in de eerste plaats open wagons zijn, waarvan de N.S. er nu nog een 8700 hebben, op een totaal van ongeveer 17.500. Gerekend over een jaar zijn er gemiddeld vier- tot vijfhonderd „werke loos". Bij de gesloten wagons zal steeds meer sprake zijn van verdere speciali satie; zoals zwenkdakwagons voor ver voer van bulkgoederen en schuifwagons voor vervoer van laadborden. De Euro pese spoorwegen gaan volgens de heer Boender binnenkort speciale container wagons bestellen. Hoeveel het er zullen zijn en wanneer zij beschikbaar zullen zijn, is niet be kend. Ook is nog een vraagteken, welk gedeelte van de financiering de Neder landse Spoorwegen voor hun rekening zullen nemen. Zij zien in het container vervoer wel een grote toekomst, maar nationaal zit er voor hen geen brood in. De Europese spoorwegen zullen voorlo pig het risico van onvoldoende bezetting van de containertreinen op de koop toe nemen. DEN HAAG De Algemene Begro tingscommissie zit na haar eerste ver gadering al met de handen in het haar. De commissie heeft als opdracht alle moties en amendementen die tijdens de openbare commissievergaderingen zijn ingediend, nog eens kritisch te be kijken. Als een bepaald verlangen, dat geld kost, rechtvaardig wordt bevonden, moet zij elders in de begroting bezuini gingen zoeken. Er liggen 23 moties en zeven amendementen op tafel, waar van een aantal geen financiële gevol gen heeft. Hierover behoeft de com missie zich dus niet te buigen. De moeilijkheid is nu echter, dat al- de amendementen en moties op één na in de openbare commissievergaderin gen zijn afgestemd. De enige uitzonde ring is het amendement van de anti revolutionair G. A. Kieft, waarin drie honderdduizend gulden extra wordt ge vraagd voor jeugdherbergen. De Twee de Kamer krijgt het advies alle andere voorstellen te verwerpen. Moeten wij nu als Algemene Begro tingscommissie nog gaan adviseren over moties en amendementen die zijn afgestemd, vroeg gisteren een deel van dp ledpn af. Een ander deel - in grote lijnen bestaande uit de indieners van de voorstellen tijdens de openbare commissievergaderingen - vond dat het reglement voor de ABC moet worden gevolgd en dat dus wel een oordeel moet worden gegeven. Dan komt ech ter de moelijkheid, dat financiële des kundigen en fractievoorzitters zich moeten buigen over voorstellen, waar van zij eigenlijk weinig verstand heb ben. De commissie was er gisterochtend na twee uur vergaderen nog niet uit, Er moet maar eens enkele nachtjes over worden geslapen, is toen besloten. Woensdagmiddag gaat men verder. Het is zeer waarschijnlijk dat in de fractievergaderingen van dinsdag deze moeilijkheid aan de orde wordt gesteld. Een moeilijkheid, die eigenlijk is ont staan, omdat bij de insteling van de commissie en bij het vaststellen van haar reglement niet kon worden voor zien wat de praktijk van de openbare commissievergaderingen zou zijn: De oppositie dient moties en amendemen ten in, die door de regeringspartijen van tafel worden geveegd De gearresteerde, de 51-jarige H. de G., bijgenaamd Linke Bill, had onder meer in Breda en Antwerpen onderne mingen, waarvoor hij de cynische naam n.v. LA WET had bedacht. Het geen voluit betekent: „Laat anderen werken en tobben." Het onderzoek tegen De G. heeft maandenlang geduurd en was uiterma te gecompliceerd, vooral ook omdat hij zijn activiteiten ontplooide vanuit verschillende door hem opgerichte vennootschappen en met behulp van zeker negen bankrekeningen. In eerste instantie werd de Bredase recherche met het onderzoek belast. La ter zijn ook de Fiscale Opsporings dienst en de administrateurs Zoest en Gossink van de Economische Controle dienst eraan te pas gekomen. Deze bei de laatste ambtenaren, die eerder al een soortgelijke affaire in Leiden op losten, hebben het onderzoek ook dit maal afgerond. De G., een bekende figuur uit de „grote smokkel" begon het koppel- werk al in 1958. Twee jaar later was hij een rijk man. Met zes ton en een vriendin trok hij naar Monaco waar hij het geld kwistig rondstrooide. Binnen vier jaar was hij door zijn geld heen en keerde hij terug naar zijn werkterrein. Hij stichtte nieuwe uitleenonderne mingen, waaronder de beide n.v.'s LAWET en in Antwerpen The Interna tional Pipeline Corporation en de n.v. Oldenburg. Zijn klanten waren uitslui tend grote bedrijven als De Schelde, Werkspoor en Stork. Persoonlijk haalde hij steeds bij zijn klanten het geld op. Het voor zijn ge ronselde arbeiders bestemde bedrag droeg hij daarop af aan zijn diverse uitleenbedrijven. De rest (de helft) van zijn omzet van ongeveer zes ton in de laatste twee jaar) stak hij in zijn zak. Zijn arbeiders hield hij voor, dat hij alle lasten voor hen betaalde. Dit is echter nooit gebeurd. Het is dan ook niet uitgesloten dat alle betrokken ar beiders nog een belastingaanslag en een premie-aanslag krijgen. Twee van De G.'s medewerkers, de kraanmachinist H. J. uit Dordrecht en de assistent-accountant A. B.uit Bergen op Zoom waren al eerder aangehouden. B. is weer op vrije voeten gesteld. ADVERTENTIE WEER STAND Griep en verkoudheid liggen oi d< loer. Zorg er voor dat ze niet binnenkomen. Wapen uwge/i Dagravit Totaal. Elke dag I is genoeg. Daar zitten alle b. nodige vitaminen en mineralen Vandaar de naam:

De Vallei | 1967 | | pagina 7