Vitale taak ondernemer in groei van economie Lagere resultaten voor Misset verwacht Jinton 'paraat' Radio Veronica is aantrekkelijker voor adverteerders „Veelheid van talen beletsel voor Europa's vooruitgang" ELISABETH BAS VAN ONZE LEESTAFEL iJhlikan ifvlikan Errctige concurrent van Hilversumse zenders Man overleden aan steekwonden Prof. Kistemaker op Betondag in Amsterdam: Levenslang voor Duitse bandiet Man reed in op mensen Wj bushalte Geen overleg mogelij,, Pensioenen en sparen Billijke huren RENTABILITEIT POSITIE SLECHTER Schrijft U eens met de nieuwe Y De nieuwe heeft een grote, veerkrachtige 14 karaats gouden pen IDEEËN NODIG Mond- en klauwzeer in Engeland nationale ramp Huisvrouw zegt hei liefst „melkboer" HERNIEUWDE STRIJD IN JEMEN PARELS voor frisse adem 95 ct. 'n lichte forse bolknak in dozen van 10 stuks PROBEER 'M VANAVOND NOG! BLOKJES HELE DAG INHALEN Biaïra me Uil een militair succes Geen uitwisse 1 ing voor üebray Chinezen zonder werkvergunning gearresteerd STATVS-ZENDERS Belg secretaris iN A YQ-par lement H". voornemen van de regering, ge steund met een positief advies van de Sociaal-Economische Raad, om de huren van de woningen te saneren, gaat uit van een goed beginsel. Elke prestatie moet naar behoren worden be loond, die van de woningverhuurder niet uitgezonderd, meent „De Volks krant" (r.k.). Pagina 9 VRIJDAG 24 NOVEMBER 1967 „T¥Tanneer we kennis nemen van hetgeen in het algemeen wordt gesteld over de ontwikkeling van onze nationale economie, dan valt het op hoe weinig aandacht wordt besteed aan de vitale functie, die de ondernemer hierin vervult; hoe weinig rekening wordt gehouden met de belangrijke taak, die hem is toege wezen in onze maatschappij". Aldus ir. M. C. de Jong, algemeen voorzitter van de Federatie Metaal- en Eelektrotechnische Industrie (FME), donderdagmiddag in de algemene ledenbijeenkomst van deze federatie in Orpheus te Apeldoorn. Dit is een bedrijfstak, die ongeveer aan een kwart van de industriële bevolking werk verschaft. Het is z.i. niet te ontkennen, dat een goed functioneren van de onderneming een eerste vereiste is voor verbetering van onze totale economie; voor de onder die niet meer als een zuiver particuliere aangelegenheid kan nemer een taak, worden gezien. Een economische groei is noodzake lijk voor het bevredigen van de wensen naar een stijgende welvaart. Om de on derneming in staat te stellen haar bij drage te leveren in die groei, is een eer ste vereiste, dat in behoorlijk tempo kan worden geïnvesteerd. Dat kan pas, als de ondernemer voldoende perspectie ven ziet. Nog dikwijls ontbreekt in brede lagen der bevolking, maar ook bij onderne mers. het industrieel denken. Zo leeft in ons land nog te weinig het besef, dat het voor een bloeiende en krachtige in dustrie, die moet exporteren, noodzake lijk is te kunnen rekenen op een goede thuismarkt, zo vervolgde de heer De Jong. Men is nog maar al te gemakke lijk geneigd het buitenlandse produkt te prefereren. Zolang in andere industrieel ontwikkelde landen aan de nationale industrie voorkeur en steun wordt ge geven, kunnen we ons nog niet veroor loven al te internationaal te denken, zo zei ir. De Jong. Ir. De Jong constateerde met voldoe ning, dat de laatste jaren in de meta- lectro-industrie op velerlei terrein vorm is gegeven aan samenwerking. Dat pro ces van structurele aanpassing is nog geenszins ten einde; vooral in de sfeer van middelgrote en kleine bedrijven zal het nog moeten voortgaan. Het zijn de harde economische wetten van de marktontwikkeling, waaraan men zich moet aanpassen. Ir. De Jong merkte voorts o.m. op dat er goede ervaringen zijn opgedaan met het langlopende contract in de me taalindustrie. Toch vroeg hij zich af, of er over de gehele periode genomen bij de geprogrammeerde loonkostenstijgin gen wel voldoende rekening is gehou den met de gewenste ontwikkeling van de onderneming. „Wij verwachten van de vakvereni gingen, wanneer we volgend jaar over een nieuw contract praten, dat ze een open oog zullen hebben voor de nood zaak om de rentabiliteit van onze be drijven te verbeteren, omdat dit een onmisbare voorwaarde is voor het ver zekeren der continuïteit en van de groei van de werkgelegenheid in onze be drijfstakken. Wel beseffen we, dat een groei-economie met gestadig toenemen de welvaart, gepaard zal gaan met een stijgende loonvoet. Een bedrijf dat hier mee op wat langere termijn niet in de pas kan blijven, is gedoemd te verdwij nen." Voor onze bedrijfstakken komt de de valuatie van het Engelse pond zeer ge voelig aan, zo merkte de heer De Jong verder op. Ir. De Jong noemde in de allereerste plaats het directe effect van de deva luatie op de uitstaande vorderingen op Engelse debiteuren. Daardoor moeten bedrijven onder de druk van omstan digheden verliezen incasseren. In het algemeen geldt voor de gehe le metaal- en elektrotechnische indus trie, dat de cuncurrentiepositie ten op zichte van de Britse industrie aanzien lijk is verslechterd. Die wordt niet ge compenseerd door de nu goedkopere Engelse toeleveringen. Als de devaluatie ertoe zal bijdragen dat de toetreding van Groot-Brittannië tot de EEG zal worden vergemakke lijkt, dan zou op de lange duur het na delige effect kunnen worden gecompen seerd. Voor de metaal- en elektrotechnische sector die veel kapitaalgoederen produ- ADVERTENTIE Vodt U hoe sierlijk en licht deze gouden pen over het papier glijdt - hoe persoonlijk Uw handschrift wordt - hoe fijn het is om met de verjongde Pclikan te schrijven. Laat U zich de nieuwe Pclikan eens tonen en beleef ook eens die nieuwe schrijfscnsatie. Grote, veerkrachtige 14 karaats gouden pen: Thermic-inktregulator voorkomt lekken. Zuiger- of patronenvulsystecm Luchtdicht afsluitende dop van geciseleerd doublé of nieuw-züyer. Pclikan inktpatronen - voor goede inkt. eoman-iftVACNm muuN-watKE handover R, m •MUX Co.N.V„tetW 7, Aawcrfra ceert, zijn investerings-intensieve in dustrieën van allereerste betekenis en de Koninklijke Shell-groep is ongetwij feld zulk een bedrijf. Dat bedrijf heeft in de laatste vijf jaar in Nederland voor de levering van kapitaalgoederen be steed: In 1963 voor 234 miljoen gulden, in 1964 voor 319 miljoen, in 1965 voor 334 miljoen, in 1966 voor 388 miljoen en in 1967, naar verwacht wordt, voor 316 miljoen. In deze bedragen zijn niet op genomen de sterk schommelende be stedingen voor de vloot van tanksche pen van de groep. Dit zei ir. L. E. J. Brouwer, presi dent-directeur van de Koninklijke Ne derlandse Petroleum Maatschappij. De percentages voor bedragen die de Shell- groep in Nederland besteedt voor kapi taalgoederen, die ook bestemd zijn voor ons land, geven echter een daling te zien: in 1963 26 pet., 1964 23 pet., 1965 18 pet., 1966 23 pet. en, verwachting in 1967 21 pet Die dalende tendens voor de Neder landse industrie blijkt zijns inziens nog sterker als een index van 100 wordt in gevoerd voor de totale aankopen van de groep in verscheidene landen in '63 en die dan vergeleken wordt met de in dices in 1966: index Nederland 1963 100, 1966 170; Engeland 1963 100, 1966 145; Duitsland 1963 100, 1966 250; Italië 1963 100, 1966 700; Frankrijk 1963 100, 1966 350. Op verscheidene plaatsen in zijn be toog uitte Ir. Brouwer bij de bespreking de gedachte dat een aantal kwesties wellicht met vrucht zou kunnen worden bestudeerd van een centraal punt uit. Een kern van bedreven en ervaren per sonen uit personeel dat op een 1 eenba sis uit de verscheidene bedrijven tijde lijk beschikbaar wordt gesteld, zou de economische, technische en organisato rische problemen, die voor de individu ele bedrijven zullen kunnen optreden, kunnen bestuderen. Er bestaat voor ir. Brouwer geen twijfel aan dat met zulk een kern een zeer grote en verborgen bron van vin dingrijkheid en nieuwe ideeën zou kun nen worden gemobiliseerd. Vooral wan neer men zich daarbij wendt tot de be lovende krachten in de leeftijdsgroepen van de 30- tot 40-jarigen, ontsluit men krachten die de nieuwe problematiek voortvarend zullen aanpakken omdat ze met het resultaat zelf zullen moeten leven, aldus de heer Brouwer. Voorzitter ir. M. C. de Jong reikte tijdens deze algemene ledenbijeen komst de gouden erepenning van de fe deratie aan een 6-talbedrijven uit waar onder Aluminium Industrie Vaassen NV, opgericht in 1867. Bij de 18 bedrij ven die de zilveren penning ontvingen, waren de NV Gazelle Rijwielfabriek in Dieren, opgericht in 1892 en de NV Mo- torenfabriek Thomassen in De Steeg, opgericht in 1906. DOETINCHEM De resultaten van de uitgeversmaatschappij C. MISSET N.V. over de eerste drie kwartalen van 1967 staan, blijkens een mededeling van het bestuur, onder de invloed van het streven om het werkterrein van de vennootschap te verbreden. Daar de aanloopkostenvan enkele nieuwe ob jecten geheel ten laste van het boek jaar 1967 worden gebracht, zijn de re sultaten niet onaanzienlijk bij de ver gelijkbare periode van 1966 achterge bleven. Hoewel de invloed van conjunctuur en commerciële televisie vooral in het eerste halfjaar merkbaar is geweest, is de omzetstijging bevredigend te noe men. De advertentiebezetting bleek bij de vaktijdschriften duidelijk minder gevoelig voor bovengenoemde factoren dan bij het dagblad De Graafschap- bode. De meeropbrengst aan abonne mentsgelden diende voor 'n groot deel ter compensatie van de verhoogde porit. Sinds kort geeft een te Gent ge vestigde Belgische dochteronderne ming het weekblad „De Vlaamse boerderij" uit, dat goed ontvangen werd. Uiteraard is ook hier sprake van aanloopverliezen, die de resultaten van de moedermaatschappij beïnvloe den. Mede door de hogere sociale lasten staat de loonpost nog steeds onder een opwaartse druk, terwijl ook de auto matisering van de administratie hoge kosten met zich meebracht. Nog aan het einde van dit jaar zal begonnen worden met de installatie van een nieuwe diepdruk rotatiepers. (Over 1966 bedroeg de winst f 0,67 f 0,72) min. Het dividend werd verlaagd tot zestien (17) pet). LONDEN Engeland, dat al te kam pen heeft met de gevolgen van een ge devalueerd pond, strydt overigens nog steeds tegen een groeiende epidemie van mond- en klauwzeer die de propor ties driegt aan te nemen van een na tionale ramp. In totaal zijn 148.887 stuks vee al af geslacht. De epidemie wordt dan ook beschouwd als de grootste en ernstigste sedert mensenheugenis. Runderen, scha pen, varkens en geiten vallen ten prooi. Als de ziekte zich nog verder uitbreidt naar het zuiden, is het zeer waarschijn lijk dat alle aspecten van het dagelijks leven er door zullen worden beïnvloed. Op verscheidene plaatsen hebben wanhopige boeren de hulp van militai ren ingeroepen om de wegen te be sproeien met desinfectanten ter voorko ming van uitbreiding van de ziekte. In de besmette gebieden zullen waarschu wingsborden langs de wegen worden neergezet en het wegverkeer is in die gebieden verzocht snelheid te minde ren, bij het berijden van die wegen. De Britse legerleiding heeft troepep- manoevres afgelast en de zweefvliegas- sociatie heeft zijn leden verzocht niet boven de getroffen gebieden te vliegen. Verscheidene vleesprijzen zijn ten ge volge van de epidemie al gestegen. UTRECHT De Nederlandse Melk unie probeert de laatste tijd op vele manieren de volgens haar denigreren de naam „melkboer" in „melkman" te veranderen. Uit een onderzoek bij een groot aantal huisvrouwen over de wijze waarop zij de melkhandelaar aanspre ken, is echter gebleken, dat de meeste huisvrouwen nog de benaming melkboer gebruiken. In Amsterdam bijvoorbeeld zegt maar 10 procent van de huisvrou wen melkman, terwijl 35 procent het over de melkboer heeft. In Rotterdam waren de cijfers resp. 2 en 64 procent. ADEN Langs de grenzen in het noorden en oosten van Jemen worden felle gevechten geleverd tussen republi keinen en royalisten. Dat heeft de repu blikeinse regering van Jemen gisteren bekendgemaakt. Royalistische „benden" zouden de grens zijn overgestoken waarna ze slaags raakten met stammen die het republikeinse Jemenitische bewind steu nen. ADVERTENTIE H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM ADVERTENTIE f3.20 HILVERSUM „We mogen blij zijn als we de helft van onze zendtijd verkopen", heeft vorige week de directie van de Stichting Etherreclame (Ster) onverhuld bekend. Ook de uitlatingen van bedrijfsleven en reclamewezen dui den erop, dat het uiteindelijk bereikte compromis voor de radioreclame een ongelukkig compromis is. Alleen Radio Veronica heeft reden tot voorzichtig, dankbaar glimlachen. ROOSENDAAL De 58-jarige A. V. uit Sint Willebrord is gistermiddag in het ziekenhuis in Roosendaal overle den aan de steekwonden, die hij zater dagavond had opgelopen. De man was dronken thuis gekomen, waar hij zijn buurman aantrof in gezel schap van zijn vrouw. Toen V. zijn buurman met een hark achtervolgde trok deze een mes en stak hij V. enke le malen in de borst. De buurman is ge arresteerd. Wel zal het bedijfsleven straks ge bruik maken van de reclamemogelijk heden via de drie Hilversums, maar met een voorlopig waarschijnlijk zeer grote reserve. Daar zijn verschillende redenen voor. Het spreekt vanzelf, dat in de gesprekken steeds Radio Veroni ca opduikt. In de eerste plaats omdat Veronica het enige vergelijkingsmateriaal biedt en dus uitgangspunt is voor de ad verteerders maar ook omdat Vero nica na 1 maart 1968 concurrerend wordt. Een zware concurrent, want wat de Ster tégen heeft, heeft Veronica vóór. „Reclame stelt zijn eigen eisen en daar is weer niet voldoende rekening mee gehouden", zegt de heer J. Woer- lee, voorzitter van de coördinatiecom missie van de Vereniging van Erkende Advertentiebureaus (VEA). „Het na deel van radio is, dat het alleen audi tief is, terwijl bekend is dat tachtig pro cent van de indrukken op de mens vi sueel zijn. Je kunt dus met radiorecla me alléén succes hebben wanneer je een groot aantal herhalingen van je boodschap aan hetzelfde publiek kunt doorgeven". En dat is iets een essentiële voor waarde dat straks vla de Hilversums net niét mogelijk is. Reclame op de zenders 1 en 2 blijft (voorlopig) beperkt tot blokjes voor en na drie nieuwsuit zendingen; die van acht uur, een uur en zes uur op Hilversum en die van acht uur, half een en half zeven op Hil versum 2. Deze beperkte zendtijd wordt nog ver der beperkt doordat de adverteerder is gedwongen op beide zenders tegelijk zendtijd te kopen (koppeltarief); elke boodschap wordt dus via beide zenders uitgezonden. Theoretisch geeft dat per dag maximaal zes kansen om met een zelfde boodschap hetzelfde (zendervas- te) publiek te bereiken. Maar in de praktijk is er natuurlijk geen sprake van dat één adverteerder in ieder re clameblok een boodschap kan kopen. Het is duidelijk dat dit systeem zeer ongunstig afsteekt bij dat van Radio Veronica. Veronica zendt de hele dag AMSTERDAM Door het bestaan van zo veel verschillende talen zal Eu ropa in de eerste 25 jaar niet wezenlijk vooruit komen, zo meent prof. dr. J. Kistemaker, directeur van het FOM-in- stituut voor atoom- en molecuulfysica in Amsterdam. Hij sprak gisteren op de tiente Betondag van de veerig jaar ou de Nederlandse Beonvereniging. Europa is fundamenteel arm, omdat het niet effectief kan werken. En het kan niet effectief werken, doordat de ve le talen een deugdelijke communicatie in de weg staan en doordat men in het taalgebied van een ander niet volledig wordt geaccepteerd. We zouden het Engels als een tweede moedertaal moeten aanleren. Met al die verschillende talen nu vermoorden we onszelf en raken we steeds verder op de Verenigde Staten achter. Over 10 tot 25 jaar zal het trouwens onvermijdelijk zijn, dat het gebeurt nu ook al de Europese wetenschaps mensen de wijk nemen naar de Ver enigde Staten, omdat ze hier geen em plooi meer kunnen vinden, meent prof. Kistemaker. Wij leiden knappe studen ten op in nauwe vakjes. Nodig zijn ech ter mensen in de tussengebieden als biochemici, biofysici, computerdeskun digen. Zij die naar Amerika „vluchten" ketteren op ons systeem, op ons be nauwde geestelijke, wetenschappelijke klimaat. Geen Europees bedrjjf heeft ook maar een schijn van kans om ooit de de achterstand op de Amerikaanse in dustrie in te halen. Er zijn er wel die moedige pogingen doen, maar ze zullen er nooit komen. Het beste is dat we grote Amerikaanse bedrijven hierheen halen. Dan profite ren we van hun speurwerk door samen werking in Atlantisch verband. Voor die toekomst zag prof. Kistema ker overigens een gigantische verande ring voor de werkende mens. Hij voor spelde dat binnen 25 jaar de werkweek ADVERTENTIE OLIFANT EN T KONJAKKIE. Sommige mensen zeggen Cognac. Anderen Kognac, Kognak of Konjac.'Velen, zéér velen zeggen: ,,'n Olifant konjakkie!" Dat zijn de kenners 1 ABA (Biafra) 7 Biafraanse mili taire autoriteiten hebben meegedeeld, dat bij Oron een Nigeriaans schip dat troeoen en voorraden vervoerde, tot zin ken is gebracht. In dat gebied zijn vol gens hen nu al tien schepen van de fe derale regering vernietigd. Het ditmaal tot zinken gebrachte vaar tuig was volgens de Biafranen waarge nomen toen 't vanuit de haven van Cala bar zee koos, waarschijnlijk om elders langs de kust troepen aan land te zet ten. Een Biafraanse artillerie-afdeling had onmiddellijk het vuur geopend en „het schip was na een voltreffer in brand gevlogen en vervolgens met man en muis vergaan". nog maar twee dagen zal tellen. Op de Betondag werd gisteren veel over een tuinman gesproken, Joseph Minier, die honderd jaar geleden het gewapend beton uitvond. Het duurde twintig jaar eer zijn vinding ook in Ne derland toepassing vond. Het gewapend beton werd in ons land geïntroduceerd door de Gentse firma gebr. Picha. Dat begon in Zeeuws-Vlaanderen. In 1887 maakte zij in Sas van Gent een beton nen boot. De Zeemeeuw, die sedert 1941 in een vijver in Artis ligt. BONN Bruno Fabever, de bandiet die 575 dagen lang Wist te ontsnappen aan alle drijfjachten van de Westduitse politie, is nu door de gezworenenrecht bank in Osnabrück veroordeeld tot le venslang tuchthuis. De officier van ju stitie had reeds levenslang geëist. De 41-jarige Fabeyer werd schuldig bevonden aan doodslag op een 'politie man, aan poging tot moord op een post beambte, en aan zeven inbraken en diefstallen die hem ten laste waren ge legd uit zijn repertoire van ongeveer vijfhonderd. De man die in zijn eentje het hele Westduitse politie-apparaat te slim af was geweest, was tijdens het proces weinig meer dan een huilende stakker. Even kwam er een sprankje hoop voor hem toen bij de rechtbank een brief binnenkwam van een „gestichts- directeur in ruste", die verklaarde dat Fabeyer zwaar geestesziek en dus niet toerekeningsvatbaar was. Fabeyers ad vocaat had al hernieuwd psychiatrisch onderzoek geëist, toen bleek dat de brief afkomstig was van een zedenmis- dadiger die bekend staat als de „Dui vel van Zeven", en die een gevangenis straf van vijftien jaar uitzit. De „ge stichtsdirecteur in ruste" had zich des tijds, als leider van een kindertehuis, zeer ernstig vergrepen aan zijn pupil len. LA PAZ De Fransman Régis De- bray en de Argentijn Ciro Bustos, vo rige week wegens deelneming aan de guerilla in Bolivia veroordeeld tot der tig jaar gevangenisstraf, zullen hun straf in Bolivia uitzitten en niet worden uitgewisseld tegen gevangenen in Cu ba, zo heeft de Boliviaanse president Barrientos met nadruk verklaard. DELFT In Chinese restaurants in Delft heeft de politie vier Chinezen ge arresteerd, die niet in het bezit van een werkvergunning waren en ons land moesten verlaten. Drie van hen zullen vrijwillig vertrekken. De vierde weiger de. Hij zit op het ogenblik in een cel van het politiebureau en zal maandag op transport worden gesteld naar Hong kong. Hij had al eerder clandestien in ons land gewerkt. ENNEPETAL In het Westduitse plaatsje Ennepetal (district Ennepe- Ruhr) is een 23-jarige automobilist op een groepje mensen ingereden, dat bij een bushalte stond te wachten. Vijf van hen, onder wie een moeder met twee kinderen, kwamen om het leven. Drie personen, onder wie de automobilist, werden zwaar gewond. Naar de politie donderdag meedeelde was de bestuurder van de ongelukswa gen de macht over het stuur kwijtge raakt, nadat hij tegen een geparkeerde auto was gereden. Men heeft bij hem een bloedproef genomen, waarvan het resultaat volgens de politie nog niet be kend is. De plaats van het ongeluk bood een afschuwelijke aanblik. De slachtoffers waren meters weggeslingerd. De twee kinderen, een meisje van acht en een jongetje van twaalf, waren op slag dood. Hun 42-jarige moeder en een 44- jarige man overleden op weg naar het ziekenhuis, waar een 38-jarige vrouw kort na aankomst aan haar verwondin gen bezweek. en iedere dag recame uit; gemiddeld om de drie minuten; zelden in blokjes; gunstig verpakt en tegen een lage prijs. De frequentiemogelijkheden zijn maxi maal. De heer Woerlee: „De kleine(re) ad verteerder zal daarom voor Veronica kiezen. Ook zij die tot nu toe de radio nog niet hebben gebruikt. Tien keer een boodschap van tien seconden kost hem door de week 1200 gulden en dat is te betalen. Via de twee Hilversums kost het hem gemiddeld 5500 gulden. Daar mee wordt dan wel een veel groter pu bliek bereikt, maar het is de vraag of de adverteerder dat altijd nodig vindt. Bovendien is het publiek van Veronica veel constanter." Hilversum 1 en 2 discrimineren in feite de kleine adverteerder. Deze zen ders schijnen weggelegd voor de grote adverteerder, die omdat hij over ruime middelen beschikt als het er op aankomt nog vaak de televisie zal prefereren en de radio hoogstens in schakelt als kleine ondersteuning. Ook voor hem blijft de radio duur. Een woordvoerder van Veronica ver wacht dat deze zenders een soort sta- tuszender zullen worden voor de bedrij ven die niet op Veronica gehoord wil len worden (die bestaan). „Wij kunnen de Ster-tarieven bepaald niet concurre rend noemen. Bovendien kan bij ons vlugger geplaatst worden en zijn de voorwaarden gemakkelijker." Blijft over Hilversum 3, dat met zijn eigen tarief en meer reclamezendtijd beschouwd mag worden als de bewust gekozen concurrent van Veronica. Het is bekend dat Hilversum 3 programma tisch géén concurrent van Veronica is geworden; mét reclame lukt dat zeker niet. Hilversum 3 biedt straks per dag ze ven nieuwsuitzendingen met reclame voor en na (behalve op zon- en bijzon dere dagen). Het vaste secondentarief is vijftien gulden. Veronica rekent twaalf gulden per seconde door de week en vijftien gulden op zaterdag en zon dag. Maar: het derde programma haalt slechts bij zéér hoge uitzondering de luisterdichtheid die Veronica heeft. Vooral op zaterdag interessante dag voor reclame is Hilversum 3 ner gens; Veronica heeft dan constant twee tot ruim drie keer zo groot publiek. Bo vendien gaat Hilversum 3 om vijf of zes uur de ether uit. De keus voor de ad verteerder lijkt ons niet moeilijk. Reclame-experts voorspellen dan ook dat men bij Veronica zal blijven, dat Veronica waarschijnlijk zelfs klanten zal winnen en dat alléén voor speciale gevallen de Hilversums zullen worden gebruikt. Want hoe het ook wordt beke ken, commercieel is Veronica veel aan trekkelijker. Nu hebben de reclamemannen voor er tv-reclame kwam ook veel klaagzan gen aangeheven, terwijl later bleek dat er lang niet voldoende zendtijd beschik baar was om aan de vraag te voldoen (en nog niet). Toch valt dat wat de ra dio betreft niet te verwachtel. In de eerste plaats alweer omdat het al ternatief Veronica bestaat; en omdat de reclamewereld heel anders reageert op het medium radio. Bij Radio Veronica is men voorzich tig: „Niemand heeft een gefundeerde mening over hoe het straks zal lopen. We wachten maar rustig af." Dat kan Veronica zich inderdaad veroorloven. BRUSSEL De vaste commissie van de Noord-Atlantische Verdragsor ganisatie heeft besloten de Belg Des- hermes, de vroegere kabinetschef van Paul-Henri Spaak, te benoemen tot se cretaris-generaal van het NAVO-parle ment. Hij volgt de Nederlander O. van Hinloopen-Labberton op. De heer Van Hinloopen Labberton blijft belast mei de administratieve coördinatie. Naar in Brussel verluidt gaat het bij deze benoeming vooral om een wijzi ging van het karakter van de functie van secretaris-generaal van het Noord- Atlantisch parlement, in die zin dat men de voorkeur geeft aan een politiek zwaardere figuur dan aan een admini stratief coördinator. ADVERTENTIE de algemene vergadering van D'66 is besloten, dat deze partij met een minimum-program moet gaan werken. D'66 zal alleen dan tot samenwerking bereid zijn, als de eisen uit dat mini mum-program onverkort in het rege ringsprogram worden opgenomen. „De Volkskrant" (rk) merkt naar aanlei ding hiervan op: „Als D'66 zichzelf het recht geeft zich zo vast te leggen, dient het er van uit te gaan, dat andere partijen hetzelfde zouden kunnen doen. Maar wat voor een situatie ontstaat er als bij een formatie alle partijen een mi nimum-program op tafel leggen met de mededeling, dat zij daarvan, stuk voor stuk, niets kunnen prijsgeven? Het kan duidelijk zijn, dat de zaak dan al direct muurvast zit. Er zal niet de minste ruimte meer zijn om elkaar met geven en nemen te vin den. Het ware beter geweest als de al gemene vergadering van D'66 frac tievoorzitter Van Mierlo was gevolgd, die de beslissing over dit ingrijpen de besluit nog wat had willen uitstel len, om daarmee tijd te krijgen voor nader beraad. Wij nemen, dat dit nadere beraad echter ook achteraf nog wel degelijk wenselijk blijft. Het zou er toe kunnen leiden, dat men alsnog tot het inzicht komt, dat D'66 zich met een dergelijk mini mumprogram, dat voor het volle pond zou moeten worden ingewilligd, zonder ruimte te houden voor wen sen van anderen, al bij voorbaat als partner onmogelijk maakt. Of het zou zo moeten zijn, dat D'66 nu al weet, dat het voor deelneming aan een progressieve combinatie toch geen belangstelling zal hebben. Be paalde uitlatingen op de algemene ledenvergadering van D'66 duiden daarop. En ook de heer Van Mierlo zei al, in zijn bijdrage aan het boek „christen-radicaal", dat het voor D'66 voorlopig een vraag blijft of 't aan een progressieve combinatie zou kunnen meewerken zonder het ge vaar te lopen het „eigen gezicht" te verliezen hetgeen in feite betekent, dat het partij-politiek bekeken voor deliger zou kunnen zijn om er buiten te blijven. Met het nu nog weer aan handen en voeten bindende besluit tot de op stelling van een minimum-program er bij, lijkt het in elk geval wijs voorshands maar niet al te vast op D'66 als mogelijke partner te reke nen". jLIet najaarsrapport van de SER ver liest door het feit dat men bij de samenstelling geen rekening heeft kun nen houden met de devaluatie van het Engelse pond en andere valuta aanzien lijk aan betekenis. Met name wat be treft de voorspelling aangaande de con junctuur die vrij optimistisch was, moe ten nu meer vraagtekens blijven staan, constateert „Trouw" (prot. chr.). „Een paar punten van het rapport verdienen intussen nog wel aandacht. Dat zijn het sparen en minder con sumeren. Wanneer de SER er met klem op aandringt, dat er meer zal worden gespaard en minder gecon sumeerd, dan is men dadelijk ge neigd het daarmee volledig eens te zijn. Maar als de SER aan die eis tot meer sparen en minder consume ren de beperking verbindt, dat de groei van de binnenlandse afzet en de investeringsbedrijvigheid er niet door mogen worden bemoeilijkt, dan vraagt men zich wel af hoe dit dan precies moet. Had de SER in zijn aanwijzingen hieromtrent niet wat uitvoeriger en informatiever kunnen zijn? Het andere punt dat zeker hout snijdt, is de aansporing het sparen anders op te zetten en daarbij vooral te denken aan een verbetering der pensioenen. Deze gedachte is juist. Het is bekend, dat het met de pen sioenregelingen in de vrije bedrijven en bij de middenstand in het alge meen droevig gesteld is. Hier speelt ook een sterke nalatigheid een rol. Te weinig is in het algemeen de laatste jaren bij allerlei onderhande lingen de vraag aan de orde ge weest, hoe tot verbetering van pen sioenregelingen te geraken. Het is nog altijd zo, dat een zeer groot per centage van onze bevolking na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het alleen maar met de AOW moet doen. Dat hierin verandering behoort te komen behoeft geen be toog. De gepensioneerden hebben al te lang een achtergebleven gebied in onze welvaartsstaat gevormd". Ruign 5000 verkoopptmf*n „Als de huursanering geleidelijk aan een feit wordt, is het echter te hopen, dat het advies van de SER goed wordt opgevolgd, en dat de huuradviescommissies een belangrij ke rol toebedeeld krijgen bij de be oordeling van de vraag, wat ge zien de kwaliteit en het comfort van het huis een rechtvaardige huur is. Verhuurder èn huurder hebben beiden recht op bescherming van hun belangen. Het is een veelgehoorde klacht, en ook een niet te loochenen feit, dat tal van huiseigenaren aan het onder houd van hun bezit weinig of niets doen. Er zijn er, die door de relatief lage huren en hoge onderhoudskos ten, hun woningen onvoldoende kun nen onderhouden; er zijn er ook, die er zich gewoon niets aan gelegen la ten liggen. Deze laatsten zijn de huisbazen van de oude stempel, die zich verdedigen met het passieve ar gument: „Het zal mijn tijd wel uit duren". Hun huurders zijn veelal slechter af dan de andere, die wonen in huizen van grote institutionele be leggers, zoals verzekeringsmaat schappijen en pensioenfondsen. Huis eigenaren van deze allure zijn er za kelijk op ingesteld hun vrucht dragend kapitaalbezit zo lang moge lijk in goede staat te houden. Vele kleine huizenbezitters zouden een voorbeeld moeten nemen aan hun grotere collega's. Als straks het huurpeil redelijker wordt, zouden ook zij 'n beleggingspolitiek-op-lang- zicht moeten gaan voeren. Hun erf genamen zullen er hen in de toe komst misschien voor prijzen; en hun huurders zeker nu al."

De Vallei | 1967 | | pagina 9