Veenendaals - dagblad V-raad poogt Turkse invasie op Cyprus te voorkomen Bloemen van tuinman Tuinman Levend onder wals vandaan Buiten Vijftienjarig meisje vermoord na poging tot aanranding PvdA toont naar buiten toe één gezicht Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei KVP-radicaal Aarden heeft vertrouwen in drs. Schmelzer open Sint-Nicoiaasverkoop 1ste Veenendaalse Konfektiehuis Koortsachtig overleg in New YorkAthene en Ankara Leeuwin sloeg oppasser in nachtclub WEEKEINDE VOL SPANNING TE VERWACHTEN Gelderse Dijk uren versperd aardgaswarmte In Overijssel kan N.S. 100 man missen Boer bij Avereest deed gruwelijke ontdekking Linkse jongeren in het gareel Man vermist na aanvaring voor Waterweg Mr. A. J. d'Ailly overleden BEWOLKING „UITLATINGEN IN MONITORMISVERSTAAN99 In de tuin Wij zijn voor de ELKE DAG van 2-9 uur fantastisch lage prijzen leuk bloesje CADEAU INVASIE Texelse tweeling haalde het niet Stigter Messemaeckers Verwarmingstechniek Deventer Zwolseweg56 STILLE WEG ONTDEKKING IJsland devalueert Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 25 NOVEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 279 Alleen een hersenschudding heeft de tienjarige Leo Steenvoorden hier met zijn moeder aan zijn ziekbed) overgehouden van een ongeluk, dat hij mense lijkerwijs nooit meer had kunnen navertellen. Donderdag reed op een veldje in Noordwijkerhout een anderhalf ton zware wals over hem heen. Doordat het er drassig was, werd Leo de grond in gedrukt. DEN HAAG Het christen-radicale Tweede-Kamerlid voor de KVP, drs. J. M. Aarden, heeft zijn volle vertrouwen in fractievoorzitter drs. Schmelzer uit gesproken. Hy deed dat gisteren in Den Haag in een fractieberaad, dat de halve ochtend en de hele middag heeft geduurd. „Als na het televisieprogramma Mo nitor van afgelopen zondag omtrent dat vertrouwen misverstand bestaat, dan wil ik nu iedere twijfel daarover weg nemen", zei drs. Aarden. Hy deelde ook mee dat hy instemde met de algemene beleidslijn van de fractie voor de toe komst. Zoals bekend stelde de radicaal zich op het punt van de ontwikkelings hulp lijnrecht tegenover drs. Schmelzer op. Onmiddellijk na de langdurige fractie vergadering las drs. Schmelzer een ver klaring voor. Daarin deelde hij mee, dat de fractie openhartig had gepraat over een aantal actuele vraagstukken. In de discussie ging het ook over het optreden van fractieleden in de commissie voor buitenlandse zaken inzake de ontwik kelingshulp en de publieke reactie daar op buiten de commissie van drs. Aarden, alsook over de uitlatingen van het ra dicale Kamerlid in de uitzending Moni tor. In de fractievergadering bleken ver schillen van inzicht te bestaan over de procedure, die de heer Aarden had ge- TJoeveien er zijn, die verheugd de vrije teugel vieren in een kleine of grote tuin, waar zij na kantoor, bureau of winkel, ontspanning vinden bij grondwerk, bloem en plont, waag Ik niet te schatten, doch ongetwijfeld bestaat er ee i zeer grote behoefte aan deze buitensport, als je dit zo noemen mag. Een kwart-eeuw of daaromtrent geleden kenden de meesten nauwelijks de bescheiden oase van een bloemen hof of moestuintje, terwijl ook de kamerplanten hun zegevierende op mars nog moesten maken. Het beeld is inderdaad opvallend veranderd; tuinie ren werd al lang een veel-beoefende hobby en groeide hier en daar zelfs uit tot een bepaalde wetenschap. Han dige uitgevers maken hiervan gebruik en ze hebben geleidelijk een stroom van handboeken en zelfs encyclope dieën over ons uitgestort, de ene uit gave nog beter en mooier dan de andere. Een aardig werkje van Duits origine, dat ik hier wil introduceren is „Tuinieren kunt u ook" door M. Stangl, met 250 afb. in zwart wit en gekleurd verschenen bij Thieme in Zutphen (f 12,90). Het is sterk op de praktijk van bezitters der kleine tuinen gericht en leert hen eenvoudig en praktisch veel over aanleg, bloe men- en fruitkweek, groentenprofijt, gereedschap, bestrijdingsmiddelen en al het overige, waar zo'n amateur en gevorderde mee te maken krijgt. Het is een veelheid van mogelijkheden en lang niet alle wensen worden helaas vervuld, doch de aanhouder wint en het einde kroont het werk! 25 nov. '67 A. B. WIGMAN volgd. Die verschillen zijn gebleven, ook na de uitvoerige toelichting van drs. Aarden. De heer Aarden zei ook nog: „Ik be vestig mijn standpunt dat ik innam na de eerste grote fractiedag op 29 augus tus in Berg en Dal. Ik acht mij gebon den aan de ontworpen richtlijnen voor het programma van dit kabinet. Daarom zal ik dit kabinet zakelijk blijven be oordelen, indachtig deze binding". Vandaag vergadert het partijbestuur van de K.V.P. AMSTERDAM De hoofdoppasser van Artis, de heer De Vlieger, is gister middag in een nachtclub op het Rem- brandtsplein gewond geraakt door de klauw van een leeuwin. De oppasser was met een politieman naar de nacht club gegaan om te onderzoeken of voor het optreden van twee leeuwinnen met de 28-jarige eigenares vergunning kon worden verleend. Toen de heer De Vlieger een leeuwin aaide, sloeg zij haar klauwen uit en trok zij de man tegen de tralies van de kooi, Door het dier met stokken achteruit te drijven wist men de heer De Vlieger te bevrijden. Met diepe wonden aan rech terhand en linkerbovenarm is hij in het ziekenhuis opgenomen. Zondagavond werd de bestelauto waarin de beide leeuwinnen huisden, onbeheerd aangetroffen op de Heren gracht. Een van de omwonenden had de politie gewaarschuwd, omdat er leven in de wagen zat. De auto werd toen overgebracht naar het hoofdbureau, waar de eigenares zich later kwam mel den. ADVERTENTIE ZATERDAG 2 dec. van 26 uur MAANDAG 4 dec. van 29 uur Nog steeds in het Gelderland 46 VEENENDAAL Bjj besteding van ten minste f 20,- ontvangt u een NEW YORK De Veiligheidsraad is vannacht in spoedzitting bijeenge komen ter bespreking van de klacht van Cyprus over een „ophanden zijnde invasie van Turkse strijdkrachten". De Cyprische afgevaardigde Zenon Rossides verklaarde, dat „alle regeringen weten, dat deze onwettige actie voor dit weekeinde is vastgesteld". De Turkse afgevaardigde Orhan Eralp beschuldigde de Cyprische vertegen woordiger var het verdraaien van de feiten. Volgens hem was de vrede op Cyprus en in »et oostelijk deel van de Middellandse Zee in gevaar gebracht door „de onverantwoordelijke acties van generaal Grivas, de Griekse opper bevelhebber van de Grieks-Cyprische strijdkrachten en van Grieks-Cyprische extremisten. Turkije achtte Griekenland rechtstreeks verantwoordelijk voor de aanvallen, omdat general Grivas zijn orders niet uit Nicosia, niaar uit Athene zou ont vangen. Op het diplomatieke front steeg de activiteit gisteren tot koortsachtige hoogte: 1 Manlie Bosic, de secretaris-gene raal van de NAVO, zal „zo spoedig mo gelijk" naar Anthene en Ankara ver trekken voor overleg met de Griekse en Turkse regering. Beide betrokken landen hebben de goede diensten van Brosio aanvaard; 2 de speciale afgezant van president Johnson, Cyrus Vance,'heeft de ge hele dag besprekingen gevoerd in Athe ne; 3 Rolz-Bennett, de speciale afgevaar digde van Oe Thant, de secretaris generaal van de V.N., is in Athene aan gekomen, nadat hij langdurig had ge sproken met de Turkse regering in An kara. President Cevdet Sunay van Turkije heeft diverse staatshoofden een bood schap gezonden met de mededeling dat Turkije „besloten heeft het vraagstuk Cyprus eens en voor al tot oplossing te brengen". De boodschap is gestuurd aan president Johnson van de VS, president De Gaulle van Frankrijk, president Pod- gorny van de Sovjet-Unie, koningin Eli zabeth van Engeland en de leiders van de Mohammedaanse landen. Turkije, aldus president Cevdet Su nay, was gedwongen een definitief be sluit te nemen en kan geen verantwoor delijkheid voor het resultaat hiervan aanvaarden. Turkije had langs diploma tieke weg alles geprobeerd wat moge lijk was, maar het resultaat was nihil. De overeenkomsten van Londen en Zü- rich over de toekomst van Cyprus wa ren geschonden en de regering van president Makarios had in feite de Cy prische grondwet buiten werking ge steld. De Turkse gemeenschap op Cy prus had onder ondraaglijke druk ge staan en de Griekse regering had alle anti-Turkse acties gesteund. Intussen is tweederde van de Turkse vloot samengetrokken in het Middel- landsezeegebied tussen de Zuidturkse havens Mersin en Iskenderun. In de Turkse stad Adana, zyn vrydag twee Turkse bataljons commandotroepen en twee bataljons parachutisten aangeko men. De commandotroepen gaan naar Mer sin en de parachutisten naar de lucht machtbasis Incirlik. Uit Mersin is be richt dat een Turks vrachtschip met zes landingsvaartuigen aan boord daar is binnengelopen. Andere schepen nemen daar munitie en militair materieel, waaronder vrachtauto's en jeeps, in. President Makarios van Cyprus heeft vrijdagavond voor de radio verklaard dat het Cyprische volk vastberaden en „met opgeheven hoofd" weerstand zal bieden als er Turkse troepen op het eiland mochten landen. Hij zou graag zien dat de kwestie-Cyprus langs vreedzame weg geregeld werd, maar hij kon het volk niet verhelen dat de toestand zeer ernstig is. Te Limassol in Zuid-Cyprus hebben zich vrijdagavond vier krachtige ont ploffingen voorgedaan, waardoor ver scheidene huizen schade opliepen. Ook uit Nicosia en Famagoesta zijn berich ten ontvangen over explosies in de Grieks-Cyprische wijken. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. In de afgelopen drie dagen hebben zich in verschillende steden op het eiland in totaal circa twintig ont ploffingen voorgedaan. 523 Amerikaanse vrouwen en kinderen die uit Cyprus werden geëvacueerd zijn hier met acht verkeersvliegtuigen aan gekomen. Er vaart een grotere dan gewoonlyk Amerikaanse vlooteenheid in de wate ren van de Middellandse Zee, maar dit heeft volgens zegslieden niets te maken met de crisis rond Cyprus. De 50 schepen van de zesde vloot, wier positie niet, en nooit, bekend ge maakt wordt, hebben thans een groot schip erbij gekregen, de 42.000 ton me tende Shangri La, die de (78.000 ton) Sa ratoga moet komen vervangen. Het der de grote vliegdekschip van de zesde vloot is de F.D. Roosevelt, 62.000 ton. HATTEM Van tien voor half zes tot half negen is gisteravond de Gelder se Dyk tussen Hattem en Zwolle, in de hoofdweg Zwolle-Apeldoorn, voor het verkeer versperd geweest. Een tientons vrachtauto met aanhangwagen, geladen met rollen papier, was vlak voor de overweg in de spoorlyn Zwolle-Amers- foort gaan scharen en dwars op de weg gekomen, als gevolgd van vastgelopen remmen. Een uit de tegenovergestelde richting komende bestelauto van een wasserij was tegen de vrachtwagencombinatie gebotst, maar de bestuurder liep slechts lichte verwondingen op, doordat hij dwars op de bank was gaan zitten, toen hij de klap zag aankomen. Het duurde drie uur voor de weg weer vrij was. TEXEL In het Academisch Zieken huis in Amsterdam is gisteren de twee ling van het Texelse echtpaar Mantje- Bonne overleden. Het ene jongetje, Ariën, werd dinsdag geboren op de veerboot Texelstroom, het tweede, Er- win, zag het levenslicht in het Helderse ziekenhuis Liduina. De tweeling kwam drie maanden te vroeg ter wereld. De baby's, elk twee pond, werden naar Amsterdam gebracht omdat de artsen in Den Helder vrees den de kinderen niet in leven te kun nen houden. Toen koningin Juliana gisteren een bezoek bracht aan de Landbouw hogeschool te Wageningen, kreeg zij een boeket bloemen aangeboden door tuinman P. Tuinman. ADVERTENTIE ENSCHEDE Tussen Deventer en de rijksgrens zal de Nederlandse Spoor wegen de volledige dienst in de toe komst kunnen uitoefenen met byna 100 man personeel minder. Dit is een ge volg van de invoering van de centrale verkeersleiding, alsmede van de nieuwe rayonvorming. Men verwacht dat deze personeels leden niet hoeven te worden ontslagen. Enkelen van hen zullen met vervroegd pensioen gaan en voorts zal deze perso neelsvermindering tot stand kunnen ko men door het bevorderen van de na tuurlijke afvloeiing en voorzover de betrokkenen zich over hun „streekge bondenheid" kunnen heenzetten door overplaatsing naar het westen. De grootste personeelsbesparing zal wor den verkregen in de seinhuissector en bij het administratieve kader. De rayon- vorming betekent dat het station als kleinste bestuurlijke eenheid wordt op geheven. Er worden rayons gevormd onder leiding van een rayonleider. Een rayon omvat hetzelfde bereik als de centrale verkeersleiding, d.w.z. dat Hol ten en Rijssen onder Deventer vallen en Wierden, Almelo, De Riet, Borne, Hengelo, Enschede en Oldenzaal onder Hengelo. AVEREEST In het bietenland achter zijn boerderij in de buurtschap de Oosterhuis vond de veertigjarige boer J. Veldhoen gistermiddag het lijk van de vijftienjarige Neltje de Haan. Het meisje was na een poging tot aan randing vermoord. Haar fiets lag een eindje van haar af. Op die plek waren duidelijke sporen te zien van een andere fiets. Aan de hand daarvan kon worden vastgesteld van welke kant de moordenaar van Neltje was gekomen en in welke rich ting hfj weer was weggereden. Het meisje is vermoedelijk gewurgd. Vannacht heeft dr. J. Zeldenrust uit Den Haag sectie verricht om nauwkeu rig de doodsoorzaak vast te stellen. Het dode lichaam vertoonde zo op het oog geen uitwendige verwondingen. Reeds vrij kort na de verdwijning van het meisje, donderdagavond, was groot alarm geslagen. Neltje, die bijzonder flink was voor haar leeftijd, ging in Dedemsvaart naar de christelijke huis houdschool. Na schooltijd ging zij als bijverdienste de boerderijen in de om trek af om er melkmonsters te nemen voor de melkfabriek. Donderdagavond om kwart over zes was zij met de melk monsters op haar fiets vertrokken van de boerderij van de heer B. Melitz in Zuidwolde. Verscheidene mensen uit deze buurtschap van Avereest, noord oostelijk van Zwolle, hebben Neltje om streeks die tijd in de richting van haar huis zien fietsen. Toen Neltje om zeven uur nog niet thuis weg, belde haar vader de heer Melitz. Op de mededeling dat het meis je al om kwart over zes was vertrok ken, belde de heer De Haan meteen de politie. De afstand die het meisje over een rechte weg naar haar huis in de Oosterhuis moest afleggen, was nauwe lijks zeven kilometer. Langs deze stille landweg liggen tel kens op enige afstand van elkaar enkele boerderijen met daartussen wat arbei dershuisjes. Na de mededeling van de vader, dat Neltje tussen de boerderij van de heer Melitz en de boerderij van haar ouders was verdwenen, kwamen donderdag avond onmiddellijk de Rijkspolitie van Avereest en Zuidwolde in actie. Met de vader van het vermiste meisje gingen ook enkele buren mee op onderzoek uit. De hele nacht is tevergeefs gezocht. Gisteren riep de politie de hulp in van het leger. De garnizoenscommandant van Steenwijk zond gisterochtend uit de Johannes Postkazerne in Steenwij- kerwold honderd militairen naar Ave reest. Onder leiding van de politie be gonnen die met een minutieus onderzoek van de plek waar het meisje het laatst op haar fiets was gezien. Deze grootscheepse actie was juist aan de gang toen landbouwer Veldhoen zijn ontdekking op zijn bietenland meldde. Neltje de Haan werd gevonden op on geveer een kilometer afstand van de boerderij waar zij woonde. Tussen de boerderij van de heer Veldhoen en haar huis liggen nog twee boerderijen. De politie, versterkt door mensen van de Rijkspolitie uit het district Zwolle, was gisteravond bezig met het horen van de inwoners van de buurtschap en omstreken. Intussen onderzocht de tech nische recherche de sporen op de plaats van het misdrijf. Daarbij waren zeer duidelijke voetsporen van een man. AMSTERDAM Geen scheuring in de PvdA; Nieuw Links blijft in de party, maar de radicaal-socialisten zullen zich niet als een staat in een staat gedragen. Dit is de belangrijkste politieke beslissing, die gisteren op het congres van de PvdA in de Amsterdamse RAI is gevallen. Het congres gaf verder met een over weldigende meerderheid zyn goedkeuring aan het voorstel om de partykrant, Het Vrüe Volk, los te maken van de party en de aandelen te verkopen aan de Cen trale Levensverzekerings Bank. Daarover leest u elders in dit nummer meer. De linkse jongeren in de P.v.d.A. zijn niet gemuilkorfd. Het besluit behelst een verbod van „regelmatige groepsge wijze standpuntbepaling naar buiten". De bedoeling daarvan is niet om de dis cussie over allerlei standpunten in de partij voortaan onmogelijk te maken, maar wel om voortaan een georgani seerd optreden naar buiten tegen te gaan. Prof. Schermerhorn deed nog wel een poging om de bestaande vrijheid van handelen onaangetast te laten, maar dit voorstel werd verworpen, zij het met een geringe meerderheid. De stemver houding was 1496 tegen 1349. De be sprekingen hierover verliepen heel rus tig en de beslissing werd in dezelfde sfeer genomen. Volgens partijvoorzitter dr. Tans valt het schrijven van een brochure of het doen van persoonlijke uitspraken niet onder de nieuwe maatregel. Het uitdra gen van besluiten dient echter te ge beuren door de organen die er de ver antwoordelijkheid voor dragen. De dis cussies in de partij mogen het gezicht van de partij niet bepalen. „Het partijbestuur is van mening", aldus dr. Tans, „dat het ertegen moet waken dat misverstanden over het ge zicht van de partij ontstaan. Het is de zwakte van de confessionele partijen dat men er ook daar verschillende stand punten op na houdt. In de Partij van de Arbeid zyn geen tegengestelde blok ken", zei dr. Tans, „wel discussies over het gemeenschappelijke uitgangspunt. Er is eensgezindheid over de grondslag". Het congres deed gisteren ook de be langrijkste principiële uitspraken over het ontwerp-partijprogram, waarvan de voorbereiding twee jaar geleden op het Rotterdamse congres was begonnen. HOEK VAN HOLLAND Een van de 29 opvarenden van het Oostduitse schip „Stubbenkammer" uit Rostock, de steward, werd vanmorgen nog vermist, nadat het schip om vyf uur na een aan varing voor de monding van de Nieuwe Waterweg was gezonken. Alleen de masten van het schip zyn nog zicht baar. De 1.814 ton metende „Stubbenkam mer" had juist de Nieuwe Waterweg verlaten, toen een botsing ontstond met de Britse tankboot „Zenatia" (24.790 ton), die op weg was naar Europoort. De „Stubbenkammer" zonk na korte tijd, even nadat de loodsboot „Rigel" 28 op varenden had overgenomen. Ook de sleepboot „Maasbank" en de reddings boot „Koningin Juliana" verleenden as sistentie. De 28 geredden van de „Stubbenkam mer" (27 mannen en één vrouw) zijn la ter in Hoek van Holland aan wal ge bracht en in het Groene Kruisgebouw van droge kleren voorzien. REYKJAVIK De centrale bank van IJsland heeft vrydag bekendge maakt, dat de IJslandse kroon is gede valueerd met 24.6 procent. Een Amerikaanse dollar kost nu 57 kroon, vroeger was dit 43 kroon. De centrale bank voerde daarbij aan, dat een derde van de export van het land naar landen gaat, die reeds hebben gedevalueerd. Men is echter overgegaan op een grotere devaluatie in verband met de dalende prijzen op de wereld markt van IJslandse exportprodukten als bevroren vis, vismeel en olie. Reeksen tegenvoorstellen van de afde lingen werden zonder veel discussie ver worpen. Verworpen werd een Amster dams voorstel, verdedigd door de heer Regtien, om terugtrekking van de Ame rikaanse troepen uit Zuid-Viëtnam te eisen. In de binnenlandse paragraaf kwam een nieuw artikel, dat voorstelt, gemeenteraads- en statenverkiezingen tegelijk op één dag te houden. Vandaag behandelt het congres de vredespolitiek en het stembusakkoord als belangrijkste onderwerpen. AMSTERDAM Mr. A. J. d'Ailly, van oktober 1946 tot januari 1957 bur gemeester van Amsterdam, is gistermid dag in de Ziekenverpleging aan de Prin sengracht in Amsterdam overleden. HU is 65 jaar geworden. Mr. d'Ailly is ge ruime tyd ernstig ziek geweest. Hy leed aan een ziekte aan de lymfevaten. Mr. Arnold Jan d'Ailly werd in Fra- neker geboren. Zijn eerste contact met Amsterdam was in zijn studententijd, toen hij in de hoofdstad rechten stu deerde. Daarna is hij enige tijd waarne mend griffier van het Amsterdamse gerechtshof geweest. In 1929 ging hij werken bij de Stoomvaartmaatschappij Nederland en kort daarna werd hij se cretaris bij de Vereeniging voor den Effectenhandel. In 1938 werd hy lid van de Raad van beheer; in maart van dat jaar werd hy benoemd tot directeur van de Kasvereniging. ADVERTENTIE Zeer geschikt voor conferen ties (100 personen) en diners (80 personen). Stijlvolle om geving en gerenommeerde keuken. Onderlangs 10.Tel.08300-27141 (Van onze weerkundige medewerker) TYit weekeinde zal het zelfde weer- type zich grotendeels handhaven. Er waait een matige zuidoostelijke tot zuidelijke wind, die koude lucht aan voert met bewolking en plaatselijk mistvelden. De kans op enkele opkla ringen wordt echter wel iets groter en in gebieden waar de zon zich lan ger dan een kort momentje laat zien kan de temperatuur 6 a 8 graden wor den. Een koufront met regen, dat uiterst langzaam over Ierland in oos telijke richting gaat, vormt voor Gel derland vooreerst geen bedreiging. In Zuid-Frankrijk werd het gistermiddag 17 graden tegenover Moskou maxi maal -3 graden.

De Vallei | 1967 | | pagina 1