MINISTER BEERNINK MOET VERDWIJNEN" D.A.F. verhoogde produktie Boetes van f 500 geëist tegen hoofdagenten Op acht van de tien scholen wordt niet meer gezongen Nieuwe 55 over enkele weken op de markt Prinses bij jachtpartij Henk Stam: „Hoogtij van het rationalisme" Veel reactie op advertentie voor hoogleraar 99 ONTSLAGEN BIJ ORANJE LIJN C.B.A.M. HEEFT ONTDEKT: Instemming grote meerderheid congres Forse kritiek van A.B.V.A. Mijnwerkers leverden voortreffelijke arbeidsprestaties GIFTEN AANGENOMEN Traktementen van predikanten zonden zijn achtergebleven SIGH ATV VR Boeren en tuinders ongerust over koers r.-k. kerk Nieuw gebouw voor Vredestein Bekleding Zaak-Van der Molen op 3 januari voor Centrale Raad EINDHOVEN - In de nieu we fabriek van I)AF in het Limburgse Born wordt sinds enkele dagen een nieuw ty pe Daf personenauto ge maakt. Dat is de Daf 55, een auto met het koetswerk van de Daf 44, een verfraaid in terieur en een water gekoel de viercilinder motor. DAF zal de nieuwe 55 bin nen enkele weken op de markt brengen. De prijs komt tussen 6500 en 7000 gulden te liggen. Meer nieuw Uitspraak Goed jaar VERBAZING DVIDELIJK NIETS BIJZONDERS Slecht voorbereid Voor ieder kind Rijksbasis ZATERDAG 25 NOVEMBER 1967 „HET VRIJE VOLK LOS VAN PVDA AMSTERDAM Op het congres van de P.v.d.A. te Amsterdam is gister- termiddag een „historische beslissing" genomen, te weten het besluit de sta tuten U wijzigen, waardoor het democratisch-socialistisch dagblad „Het Vrije Volk" wordt losgekoppeld van de Partij van de Arbeid. Deze statuten wijziging leidt er toe, dat de formele band tussen dit dagblad en de partij een minder formeel karakter krijgt, waarmee, in de opvattingen van het partijbestuur, de gewenste verzelfstandiging van Het Vrije Volk wordt bevor derd. UTRECHT De advertentie van de faculteit der Sociale Wetenschappen van de Rijksuniversiteit in Utrecht, die enige tijd geleden in een aantal dag bladen werd opgenomen, heeft vele reacties opgeleverd. Talrijke sociologen hebben zich naar aanleiding van deze advertentie kandidaat gesteld. Zoals bekend was het plaatsen van een advertentie, waarin een hoogleraar werd gevraagd in andere dan vakbla den een novum voor Nederland. Het is opmerkelijk aldus de faculteit dat de door velen voorspelde schroom om te solliciteren naar zo'n eerbiedwaardi ge ambt als dat van hoogleraar, tal van sociologen niet heeft weerhouden om zich kandidaat te stellen. In enkele ge vallen werd de faculteit op een moge lijke kandidaat attent gemaakt, in de meeste gevallen solliciteerde men rechtstreeks. Dank zij de advertentie is het blikveld van de faculteit op het beschikbare po tentieel van „professorabele" figuren belangrijk vergroot. DEN HAAG De Bond van Neder landse predikanten is van mening, dat de stijging van de traktementen der predi kanten dit jaar is achtergebleven bij die van de ambtenarensalarissen en vindt dat daarom een nabetaling over 1967 op haar plaats is. De bond, die dit zegt in haar blad „Het Orgaan" constateert, dat de salarissen van de ambtenaren met inbegrip van de nabetaling van 1,7 pet per 1 december a.s. thans bijna 11 pet hoger liggen dan een jaar geleden. De bond memoreert, dat de ambtenaren salarissen op 1 januari 1967 met 7.30 pet omhoog gingen. Op 1 juli 1967 kreeg „meneer de ambtenaar" er 1.5 pet bij en „tot zijn blijde verwondering krijgt de goede man er over het gehele jaar nog eens 1,7 pet bovenop", hetgeen betekent, dat het salaris van de ambtenaar nu 10,65 pet hoger is dan een jaar gele den. Het traktement van de predikant is 3,7 pet hierbij ten achter gebleven. De bond vindt daarom een nabetaling over 1967 redelijk en meent, dat, als deze na betaling uitblijft in 1968 sterk met de achterstand over 1967 rekening gehou den moet worden. Het voorstel tot ontkoppeling werd aangenomen met 2.825 stemmen voor, 154 stemmen tegen en achttien stem men blanco. Het bestuur van de PvdA is van oordeel dat door deze wijziging van de statuten betere mogelijkheden worden geschapen voor de verdere ont wikkeling van 't dagblad. Voortaan zul len de „Centrale Levensverzekerings bank" NV en het NW meer recht streeks deelnemen in de exploitatie van het dagblad. Deze twee organisaties zullen aandeelhouders van het dagblad worden. Ook bij dc nieuwe structuur zal het dagblad „Het Vrije Volk" geredigeerd blijven in de democratisch-socialistische geest, „welke richtinggevend is zowel voor de PvdA als voor het NVV bij hun streven tot hervorming van de maat schappij". Dr. J. G. H. Tans, voor zitter van de PvdA, verdedigde het voorstel, er op wijzend, dat dit karakter van het dagblad gegarandeerd wordt door de aandeelhouders, die straks de zeggenschap over de krant in handen krijgen, te weten de „Centrale Levens verzekeringsbank en het NVV". „Het Vrije Volk zal veilig gesteld worden ook wat betreft zijn signatuur", aldus de heer Tans. Er zullen regelin gen worden getroffen, die verzekeren, dat „Het Vrije Volk" zijn democra tisch-socialistische signatuur behoudt. Het bestuur van de PvdA is er van overtuigd, dat de verzelfstandiging van het dagblad de vertrouwensband tus sen de krant en haar lezers verder zal versterken." De huidige hoofdredacteur van het dagblad „Het Vrije Volk", dr. Th. W. van Veen, zag door het congres zijn mandaat verlengd. DEN HAAG - Binnnen de kringen van de Katholieke Land- en Tuinbouw- bond blijkt nogal ongerustheid te be staan over de ontwikkelingen binnen de r.k. kerk in ons land. Dit is te lezen in het jaarverslag over 1966/1967 van de ze bond. Besloten is over enige punten de mening van de leden te peilen. De geestelijk adviseur van de bond heeft daartoe een vragenlijstje opgesteld en dit naar alle afdelingsbesturen gezon den. Op zeventien kringbijeenkomsten zijn de meningen van de afdelingen weergegeven. „De verslagen van deze kringbijeen komsten zullen de beide bisschoppen worden aangeboden als onze inbreng voor het pastorale concilie van Neder land", aldus het jaarverslag. De bis schoppen hebben zich reeds bereid ver klaard om begin 1968 met het kader van de bond omtrent een en ander van gedachten te wisselen. UTRECHT Dc minister van Binnenlandse Zaken mr. Beernink, kan toch niet al te lange tjjd doorgaan met nietsdoen of als hy wel wat doet, het overleg opzy schuiven, de rechtspositie van de ambtenaren ondergraven, de arbeids voorwaarden verslechteren. Dat moet gelukkig een keer spaak lopen. HEVEADORP Tijdens een infor mele bijeenkomst met het personeel is gisteren het nieuwe bedrijfsgebouw van Vredestein Bekledingstechnieken N.V. te Heveadorp officieel in gebruik genomen. Zoals bekend was deze tot 't Vredesteinconcern behorende onderne ming voorheen gevestigd in een gebouw op het terrein van de Vredestein Auto bandenfabriek te Enschede. Vredestein bekledingstechnieken houdt zich bezig met het bekleden met chemisch resis tente en slijtvaste industrierubber, en kunststoffen van apparatuur bestemd voor de chemische en baggerbedrijven en het coaten met diverse kunststoffen van draadwaren, meubelen, balkonhek ken en andere metalen delen in de ruim ste zin van het woord. ADVERTENTIE ROTTERDAM De Oranje Lijn (Mij Scheepstransport) N.V. in Rotterdam heeft i.v.m. de recente verkoop van drie schepen moeten besluiten tot het ont slaan van 9 koopvaardijofficieren. De overige officieren van deze maatschap pij zullen voorlopig ieder jaar twee maanden op non-actief worden gesteld. Door het natuurlijke verloop hoopt men op den duur deze arbeidstijdverkorting weer ongedaan te maken. De verkoop van drie schepen en de a.s. verkoop van een vierde schip heb ben 'n veertig officieren (tien per schip) overcompleet gemaakt, zo dealde men bij de Oranje Lijn mee. Door het ontslag van negen mensen en de arbeidstijd verkorting voor de overige officieren is deze situatie nu na overleg met de Fe deratie van Werknemersorganisaties in de Zeevaart opgelost. UTRECHT De Centrale Raad van beroep gaat woensdag 3 januari de zaak-Van der Molen behandelen. Zoals bekend heeft de ontslagen hoofdcom missaris van de Amsterdamse politie beroep aangetekend tegen de uitspraak van het Ambtenarengerecht in Amster dam. Namens de ministers van Justitie en het beroep van de heer Van der Molen tegen het hem per 16 juli van het vo rig jaar bij een Koninklijk Besluit ver leende eervol ontslag ongegrond. Een voorbode van de introductie van de 55 was de bekendmaking dat de Daf 55 voortaan in een iets eenvou diger uitvoering voor 5950 gulden te koop zal zijn. De huidige uitvoering blijft 6250 gulden kosten. De verschil len tussen het standaard-model en de luxueuzere uitvoering zijn gering. Ei genlijk komt het uitbrengen van de 44 standaard er op neer dat de 44 onder de zes-millegrens is gebracht. Met de 55 en de eenvoudiger 44 is het nieuws van DAF nog niet op. Zeer binnenkort zal er ook een combinatie wagen op basis van de 44 komen. Of deze nu voor, tegelijk met of na de 55 zal worden geïntroduceerd, is niet dui delijk. De 55 zal medio december op de markt worden gebracht. Wellicht dat met de 44 Combi wordt gewacht op de autotentoonstelling van Brussel in januari. DAF is voor de 55 afgestapt van de vertrouwde luchtgekoelde tweecilinder boxermotor met zijn kenmerkende ge- luid. De auto is voorzien van de 1108 cc. 50 SAE-pk's motor van de Renault R8 Major. Dit is een watergekoelde viercilinder lijnmotor. Hij bezorgt de 55, die maar weinig zwaarder is dan de 44, een topsnelheid van 140 km/u. en acceleratietijden van twaalf secon den voor 0-80 km/u. en achttien secon den voor 0-100 km/u. De 44 kan met zijn 40 SAE-pk's motor al best uit de voeten, maar de 55 is toch beduidend sneller. ogenblik in Born gemaakt.' kelyke plannen, volgens welke om streeks 1970 het viertal van DAF zal worden volgemaakt met een midden klasser?" Van Doorne: „Nee". „De laatste tyd gaan sommige auto- fabrieken auto's bouwen met motoren die zy kant en klaar by andere auto- fabrieken kopen. Denkt u, dat die ont wikkeling door zal gaan? En zal DAF de middenklasser van 1970 met een ei gen motor of met een elders kant en Bij de opening van DAF-Born vertel de de president-directeur, de heer W. A. V. van Doorne, dat zijn fabriek in 1967 geen nieuwe modellen meer uit zou brengen. Die besliste uitspraak blijkt nu niet te kloppen. We vroegen hoe dat zat. „Meneer Van Doorne, begin septem ber zei u dat er dit jaar geen nieuws meer van DAF zou komen. Nu komt er zelfs een complete nieuwe auto. „Wij waren van plan om in januari op de tentoonstelling van Brussel met onze nieuwe 55 te komen. Dat we hem een maand eerder moeten introduceren is de schuld van ik kan beter zeg gen: is te danken aan onze oud-mijn- werkers in Born. Zij leveren voortref felijk werk. Daardoor is de hele aan loopperiode van de nieuwe fabriek ex tra snel gegaan. We liggen nu een maand op de planning voor. Dat DAF- Born zo snel goed zou gaan draaien, kon ik in september met geen mogelijk heid voorzien. Vandaar dat ik me toen voor 1967 kon binden. De voortvarend heid waarmee in Born wordt gewerkt heeft ons volkomen verrast." „Hoeveel auto's worden er op het klaar gekochte motor uitrusten?" „De bedoeling was om eind 1967 tot een dagproduktie van 220 stuks te ko men. Dat zou dan meteen het maxi mum zijn voor de fabriek zoals hij er bij de opening bijstond, in éénploegen dienst. Het worden er begin 1968 ech ter driehonderd stuks per dag, ook in éénploegendienst Dat overtreft de oor spronkelijke planning dus ruimschoots. Mocht dat nodig zijn dan kunnen we de produktie ongeveer verdubbelen door met twee ploegen te gaan werken. Ook hebben we de ruimte om de fabriek nog ongeveer twee keer zo groot te maken. We kunnen dus voorlopig vooruit in Born. Zo voelen onze oud-mijnwerkers het ook. Zij ervaren onze fabriek als een nieuwe sociale zekerheid. Mede daardoor hebben zij zo'n plezier in hun werk". „Toen de plannen voor DAF-Born uit de doeken werden gedaan, werd meegedeeld dat DAF in de toekomst vier categorieën auto's zou gaan maken. Moet de nieuwe 55, met zijn koetswerk van de 44, nu als een derde categorie worden gezien, meneer Van Doorne, of vormt hij samen met de 44 de twee de categorie? En bent u niet bang dat hy de 44 geheel zal verdringen, zoals destijds de 600 in de kortst mogelyke tyd werd uitgerangeerd door de 750?" „De bedoelde auto bestaat officieel niet. Ik kan er daarom moeilijk iets over zeggen. Ik wil het laten bij de op merking dat de 600 duidelijk te lang zaam was ten opzichte van de 750, ter wijl de 44 op zich een auto is die vlot kan meekomen". „Is er lets gewyzigd in de oorspron- „Het elders kopen van motoren wil bepaald niet zeggen dat de eigen ont wikkeling van motoren stop wordt ge zet. Ook in dit geval zou stilstand ach teruitgang zijn. Ik denk echter wel dat het bij anderen kopen van motoren een voortschrijdende tendens zal blijken. Of wij de middenklasser van 1970 met een eigen motor of met een motor van een collega-fabrikant zullen uitrusten, kan ik nog met geen mogelijkheid zeg gen'. „Tenslotte, meneer Van Doorne. Hoe bent u te spreken over de verkoopresul taten voor wat de personenauto's be treft?" „Dit jaar is voor ons erg goed ge weest. We halen de 53.000 auto's, tegen 34.000 in 1966. Dat komt op een stijging van vijftig procent neer. Ongeveer veertig procent van de produktie be staat uit 33's. Dat maakt het al duide lijk dat de 44 veel succes heeft. In Ne derland brachten wij ons marktaan deel van zes op negen procent. Daar mee bezetten we nu de vierde plaats op het ranglijstje van de meest ver kochte merken. (Na Volkswagen, Opel en Fiat - red). In Frankrijk, waar we het toch helemaal niet slecht deden, ging de omzet met 45 procent omhoog. In Duitsland hebben we veel succes met de 44. Onze afzet steeg er dit jaar met zes tig procent, nota bene op een markt die in zijn totaal met 25 procent terug liep". Dit is de mening van de voorzitter van de Algemene Bond van Ambtena ren (ABVA), de heer A. van Rossen, naar aanleiding van voorbereidende be sprekingen voor de komende salaris onderhandelingen. Hij uit die mening in „De Ambtenaar", het orgaan van de ABVA. Hij vindt dat de regering dui delijk heeft laten blijken dat ze aan een werkelijk overleg niet de minste be hoefte heeft. Zijn bond onderschrijft de uitspraak dat het maar het beste zou zijn wanneer de huidige minister van Binnenlandse Zaken, maar zo spoedig mogelijk van het toneel zou verdwij nen. „De minister heeft ons tot onze grote verbazing langs schriftelijke weg", al dus de heer Van Rossen, „laten weten, dat hij afwijzend staat tegenover de voorstellen die door de bonden zijn in gediend. De leden van de centrale com missie voor georganiseerd overleg heb ben van de minister een uitvoerig stuk ontvangent waarin de bewindsman laat weten dat ook dit keer niet kan worden gesproken over een sala risverhoging bestaande uit een vast bedrag voor iedere ambtenaar en daar boven een procentueel gedeelte. De minister heeft de bonden meege deeld, dat „de overheid als werkgeef ster in dezen geen initiatief dient te ont plooien en maar af moet wachten of en zo ja welkt beslissingen terzake door de regering in overleg met het georgani seerd bedrijfsleven worden genomen. Aan deze beslissingen kan de overheid als werkgeefster zich dan voor haar personeel conformeren". Deze twee zinnen aldus de ABVA- voorzitter spreken een zo duidelijke taal, dat ze nauwelijks commentaar be hoeven. Vrijere loonpolitiek, overleg met de ambtenarenorganisaties? Het heeft niets te betekenen, het is alle maal niet nodig. De regering zal met anderen wel beslissen wat goed voor de ambtenaren is, aldus de heer Van Ros sen. A Prinses Beatrix, stevig ingepakt tegen het kille weer, wandelt met een van haar gasten door de duinen in de omstreken van het Wassenaarse Slag op weg naar een jachtpartij, waarbij ook prins Claus aanwezig was. DEN HAAG De procureur-gene raal bij het Haagse gerechtshof heeft gisteren vijfhonderd gulden boete subsi diair een maand hechtenis geëist tegen de 47-jarige hoofdagent G. de J. en de 50-jarige hoofdagent H. P., beiden in dienst bij de Haagse politie. De ver dachten zouden in het voorjaar van 1966 giften hebben aangenomen van de be drijfsleider van een winkel in elektri sche apparaten en daaraan parkeerbon nen voor de bedrijfsleider hebben laten seponeren. De mannen kochten by de winkel onder andere koelkasten en een aardappelschilmachine. Zy genoten hierbij een aanzienlijke korting. De bedrijfsleider van de zaak, de 30- jarige R. C. van L. verklaarde dat het 2-tal geregeld bij hem kwam. Parkeer bonnen werden voor zijn winkel aan de lopende band uitgedeeld. De 2 wagens van het bedrijf overtraden met de re gelmaat van een klok het wachtverbod. De bonnen bewaarde hij. Hij overhan digde die van tijd tot tijd aan hoofd agent P. en eenmaal aan De J. die daar na pogingen in het werk stelden om de bekeuringen te doen seponeren. Deze korting is niets bijzonders, legde de bedrijfsleider uit. ,„Wij geven korting aan iedereen, we hebben geen vaste prij zen", zei hij. „De prijs hangt van de handigheid van de koper af, bij het af dingen". Van L. trad op als getuige. Zelf is hij door de rechtbank veroor deeld tot 'n boete van 500 gulden. Hij heeft zich hierbij neergelegd. „Maar ik voel mij niet schuldig", verklaarde hij. De president van het hof tot De J.: „Dit is een vreselijke zaak voor u. Het is bij na on-Nederlands dat een politie-ambte- naar zo iets kan doen". En op protes ten van De J. zei hij: „Ik beschuldig u niet, ik spreek in het algemeen". Over 14 dagen wijst het hof arrest. Het probleem: de muzikale vorming van het Nederlandse kind op de lagere school, bestaat sedert lang. Wy behoeven slechts in onze jeugdherinnering te duiken om te weten dat het er, wat die muzikale vorming betreft, maar droevig mee gesteld was. Een uurtje zingen per week en dat alleen nog in die klassen waarvan de onderwijzer of onderwijzeres enig begrip bezat, of althans toonde voor dat wat toch ook behoort tot de vorming en opvoeding van de jonge mens tot de volwassenheid. Welnu, met dat ene uurtje was het dan wel bekeken. De rest werd geacht voor rekening te zyn van de „privacy" (en dat wel letterlijk en figuurlijk) van de ouders. Sindsdien, d.i. het begin van de twintigste eeuw, is er in dit opzicht in ons land, niettegenstaande de voorbeelden die het ons omringende buitenland te zien geeft, niet zo veel ten goede veranderd, al mag worden geconstateerd dat het par ticuliere initiatief, onder andere vorm aannemend in het oprichten van muziek scholen die het vormend muziekonderwijs ter hand namen (het belang hiervan kan niet hoog genoeg worden aangeslagen) alsmede de zangers- en muziekfedera- ties, die baanbrekend werk verrichtten, in dit opzicht het vacuüm gedeeltelijk hebben opgevuld, terwijl ook de overheid langzamerhand oog kreeg voor het geen toch beslist noodzakelijk geacht mag worden. En dit resulteerde dan weer in onder meer de aanstelling door het departement van Onderwijs van een rijks inspecteur voor het muzikaal onderwijs, tegenwoordig dr. Danishas, van wiens werkzaamheid onder andere de amateurblaasmuziek profijt heeft getrokken. Ondertussen bleven allerlei organisa ties bij voortduring aandacht schenken aan dit acute probleem en een van de meest actieve is de Stichting Centraal Beraad Amateuristische Muziekbe oefening (CBAM), die al verscheidene malen op de door de Stichting regelma tig gehouden congressen, het muziekon derwijs op de lagere school zijdelings in de discussies betrok. Het CBAM heeft dezer dagen in het gebouw voor K. en W. te Utrecht een congres belegd, geheel gewijd aan het onderwerp Lagere School en Muziek school, omdat het van oordeel is dat nog steeds de klacht moet worden ge uit dat de school zo goed als volledig verstek laat gaan waar het de muzika le vorming betreft van het Nederland se kind. Het CBAM heeft met het on derwerp van het congres speciaal het oog op de amateuristische muziek- en zangverenigingen, die met een toene mend gebrek aan leden te kampen hebben, waardoor een begrijpelijke on rust is ontstaan. Het CBAM is tot de ontstellende ont dekking gekomen dat er op acht van de tien scholen niet meer wordt gezon gen, en dat, terwijl is voorgeschreven, dat 1 uur per week moet worden be steed aan de muzikale vorming. Twee prominenten, één uit het onder wijs, de heer Charles Delnooy, Rijksin specteur van het muziekonderwijs, en één uit de praktijk van het muziek onderwijs, de heer Henk Stam, directeur van de Stichting Rotterdamse Muziek school, hebben op 't congres dat door zeer vele bij het aan de orde gestelde on derwerp geïnteresseerden werd bijge woond, hun licht laten schijnen. De eer ste sprak over „Muziek op de lagere school". Er behoeft, aldus de heer Delnooy, geen lans voor gebroken te worden. Pedagogisch gezien is het een alge meen aanvaarde zaak. Ook de wetge ver ziet het als noodzakelijk, zoals on der meer is vastgelegd in de Wet op het Lager Onderwijs van 1920. Jam mer genoeg komt het kind echter niet aan zijn trekken, zoals in de praktijk is gebleken. Volgens spreker is de bron van de ellende te vinden in het ratio nalisme, dat met het intellectualisme hoogtij viert. De gemiddelde onderwijzer is slecht voorbereid. Leerlingen van kweekscho len moeten klaargestoomd worden om (ook) muziekonderwijs te geven. Een ander punt is de persoonlijke aanleg van de aanstaande onderwijzer, een aanleg die toch aanwezig dient te zijn. Veel docenten hebben moeite de juiste weg te wijzen, en de vraag is, hoe hierin verbetering te brengen. Op iede re lagere school moet het muziekonder wijs in handen gegeven worden van die leerkrachten die het vak aankunnen, en er moet geprobeerd worden de on derwijzer te behouden aan wie het kan worden toevertrouwd. Bij de benoeming dient hierop te worden gelet. Bovendien: het kind is een kind van zijn tijd. Wat achterhaald is moet wor den losgelaten. Wij kunnen niet blijven staan bij hetgeen voorheen is ge beurd. Er zal een instituut moeten ko men dat informaties geeft (Research). Wij moeten de werkelijkheid als uit gangspunt nemen, en de levende mu ziek zal centraal moeten staan. Een methode die de leerling niet brengt tot bezieling is onzin. Op de kweekscholen zullen degenen die eruit springen er voor klaargemaakt moeten worden. Spreker gelooft dat het aantal kweek schoolleerlingen die het vak aankun nen, wel meevalt. Wel moet de oplei ding van deze leerlingen in dit opzicht een eigen accent krijgen. Zaak is te komen van (de vele) woorden tot da den, hetgeen een onbaatzuchtige inzet vereist van allen die erbij betrokken zijn. „Het centrale thema is: welk mu ziekonderwijs aan wie en door wie te geven", betoogde de tweede spreker, de heer Henk Stam, directeur van de Stichting De Rotterdamse Muziek school. Algemene muzikale vorming moet er zijn voor ieder kind, ook voor het gehandicapte. Dus beginnen op de lagere school binnen het rooster van de onderbouw. De gebleken muzikale potentie zal gebruikt dienen te worden bij de instru mentale opleiding vanaf het negende tot het twaalfde jaar. Na selectie is dit voor ieder kind bereikbaar. Instrumen ten zullen beschikbaar gesteld moeten worden. Spreker zei voorstander te zijn van het groepsonderwijs, wijksgewijze te geven met doorbreking van de bij zondere school. In de groep kunnen de kinderen zich aan elkaar optrekken. In de steden zal dat moeten gebeuren in nauwe samenwerking met de lagere school. Op het platteland vanuit de streekmuziekscholen. In de scholen moet mogelijkheid zijn voor studiege legenheid. Men heeft de mond vol over vrije tijdsbesteding. Spreker zegt liever vol waardige tijdbesteding. Met vele voorbeelden toonde de heer Stam aan dat er nog veel mankeert. Van 22000 leerlingen volgen er slechts 711 het algemeen vormend muziek on derwijs buiten schooltijd op de Rotter damse Muzieksch. Wat, vraagt spreker zich af, kunnen wij concreet aan deze zaak doen? Hier nader op ingaand wijst hij op wat er in ons land, maar vooral ook in het buitenland, met name Enge land gebeurt. Voor wat Amerika betreft, de toestanden daar zijn niét zo maar te projecteren op die in Nederland. Een van de conclusies waartoe spre ker komt is, dat het muziekonderwijs moet steunen op Rijksbasis. Het zal de aandacht moeten hebben van de volks vertegenwoordiging. Er moet overleg gecreëerd worden. De muziekscholen leveren in hoofdzaak muziekleraren af, maar de (school) onderwijzer moet de taak op zich (kunnen) nemen die de gemeenschap van hem vraagt. In de beide referaten volgende discus sie kwam onder meer deze interessante noot: Een onderwijzer uit IJmuiden, inhakend op het gehoorde, vertelde dat het meermalen gebeurt dat, als een klasseleerling met één of ander vak moeite heeft, en hij tevens muziekonder wijs volgt, de ouders van zo'n leerling al gauw bereid zijn te zeggen: Dan moet de muziekles maar vervallen. Be grijpelijk, maar niet verstandig, meen de deze „stem uit de praktijk". De middagzitting van het leerzame congres was voor 'n deel gewijd aan twee muzikale manifestaties. De eerste door een klas uit de Steinerschool te Haarlem o.l.v. mevrouw H. Hulsman, zingen, één- en meerstemmig ritme en maat ritmisch, dansje figuren door de kinderen zelf verzinnen en demon stratie op door de kinderen vervaardig de instrumenten, creatieve werkzaam heid dus. De tweede was een optreden door de blazersklasse van de Stichting Rotterdamse Muziekschool onder lei ding van Frans Vreugdenhil (harmonie orkest). De jongens en meisjes speel den muziek van Henk van Lijnschoten een naam die borg staat voor eigentijd se klanken, maar ook voor speelbare prettige en. ook in het eenvoudige, al tijd interessante muziek.

De Vallei | 1967 | | pagina 7