m P>:/ c. - - r, m Beeldhouwer Ossip Zadkine overleden Hans Tiemeijer: „Gulden Letter" NTS brengt oude en nieuwe schooltv-uttzendingen Geslaagd „Pop"festijn te Utrecht Johan Kaart onderscheiden Jubileumzegel van Girodienst Succesvol eerste optreden van Russisch orkest ALBERT WARNER t Sammy Davis en Mai Britt gaan uit elkaar Uittreksel uit preek van Augustinus gevonden UIT DE KERKEN Koninklijk subsidie voor drie schilders VANAVOND MORGEN - f 1%i, v#? FINANCIËLE NOTITIES 3AÖIÖ- en TELEVISIEPROGRAMMA'S inststijging Scholten-Honig Autoverkoop in Engeland zakt PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Britse tieners willen uit Engeland weg Resultaat Wyers gelijk I n t eri mdi v idend Holl. Beton Grote order voor Electrolux 2 MAA.it- 2/ tb7 <\»$>VkR»;!.n s <m ik c-itiUf j i,N?V- MS* A - 46 „Zie jU'Me", sprak een jone maatje, ,.iu hebben we een Afrikaan gekre gen, in de toekomst zullen we waar schijnlijk Eskimo's krijgen". En ze hervatten hun werk. Dr. Hassan nam niet zonder gevoel van opluchting afscheid van zijn bui tengewone metgezel, want hij had vreemde dingen gehoord van gekke professoren. Als vreemdeling voelde hij zich niets op zijn gemak in dit wonderlijke dal. Pas wanneer hij Amadeus Müller gevonden zou heb ben, zijn vroegere vriend van de „Polytechnische" te Zürich, zou hij zijn zielsrust weer terugvinden, en zich veilig gevoelen in deze woeste streek, die hem vrees inboezemde. „Dr. Hassan", voegde de oude pro fessor hem waarschuwend toe toen hij de hand van de jonge Egyptenaar in zijne nam, „u bent, zonder enige twijfel, vol van imitatieve ontwerpen. Het zou onbillijk van mij zijn, u daar over verwijten te maken, want u schijnt er alleen maar op uit om 'n na tuurlijke drang te bevredigen die u niet kunt beheersen. Ik betreur dat mo dernisme in u. Het wortelt in een op pervlakkige voorstelling .van ons haasttijdperk. Gelooft u me. uw en mijn land zullen er slecht bij varen, als we niet terugkeren naar het milde licht van lampen en kaarsen. De menselijke ziel Is van een broze structuur. Het zal wel honderd jaar duren, voor die sterk genoeg zal zijn, om alle uitvindingen van deze periode van ijzer, beton, elektrici teit en motoren te domineren". Met een ruk aan zijn zware rugzak stapte de oude Witz langzaam en sta tig op zijn dunne lange benen weg, terwijl zijn sneeuwwitte haren in de bries fladdereden. Het pad naar zijn zomerverblijf was beslist niet met rozen bezaaid. Hij had daarom weinig tijd voor in trospectieve redeneringen en vredige contemplatie. Op dezelfde plek, waar acht jaren geleden Amadeus de streek aan baron de Meunier, aan Von Breitenwyl en aan de Inwald- meisjes had laten zien, bleef de oude professor stilstaan om zich te overtui gen van de steeds voortwoekerende vernieling. Het weelderig begroeide plateau, dat aan de andere kant bui ten de vallei uitstak, was van al zijn oude reusachtige bomen beroofd. Een open plek gaapte hem tegemoet, hier waren mannen, die niet groter dan vlooien of mieren leken, bezig met het oprichten van stalen torens, van ruime loodsen en een stevige muur, die als het bastion van een oude ves ting deze hele kant omgaf. In zijn verbittering en wanhoop lette profes sor Witzkracher niet op de edele pro porties van die muur. hij zag niets dan het voor hem afschrikwekkende begin, hij zag niets dan de chaos om zich heen en een gevoel van woede maakte zich van hem meester. De weg van Nollen naar het hospi tium werd verbreed en gerepareerd. Hij moest zich een weg banen door hopen stenen en door stoomwalsen. Half naakte mannen, de meesten jon ge kerels, waren met animo aan het werk, het leek wel, of ze een spelle tje speelden en het ontging zijn aan dacht niet, dat ze al heel weinig mat heid aan de dag legden. Een inner lijke kracht leek die mannen als een onzichtbare meester voort te stuwen. Hun door de zon gebruinde gezichten vertoonden niets van die gemelijk heid, die men zo vaak bij arbeiders uit de stad bespeurt. Een reusachtige cilinder, waarom een armdikke kabel was gewenden, versperde hem de weg. Die kabel leek niet meer dan een katoenklos in de handen van die mannen, want ze rolden hem af met behulp van een motor op een trolley. Als een mand vol apen hingen andere mannen in een ijzeren wieg tussen hemel en aarde in de midden-vallei, waar ze een.kabel aan een stalen mast be vestigden, die zich nagenoeg twee honderd meter vanaf zijn betonnen voetstuk verhief, dat op de basis van de vallei stond. Na ongeveer een uur gewacht en gespied te hebben, klom professor Witzkracher, teneinde- de monstreuze hindernis te ontgaan, langs een gevaarlijke oftiweg de berg op. Met een hand, die bloedde van een wond, die een rotssteen hem had toegebracht, bereikte hij weer de weg en hij zette zijn tocht door de brede kale bergvallei voort. Nu kwam hij bij enige tenten, die vlakbij de rand van de weg op een uitstekend punt, waarvandaan men in een diepe af grond keek. waren opgeslagen. Een man met een rode vlag gaf hem een sein. dat hij niet verder mocht door lopen. „Maar ik woon daarginds in de hoogte" protesteerde de professor. „Het is verboden hier voorbij te lo een jonge z goudachtig weer ko- pen", sprak de man met de precies heid van een automaat. „Hoe lang zal ik dan nog moeten wachten". „Tot morgen". Er verscheen een uitdrukking van wanhoop in de ogen van de oude man. „Ik ga beslist niet de weg terug". ..Dan moet u maar hier blijven". ..Hier blijven!" Waar?" Op dit ogenblik kwam man met blond, bijna haar op hem toelopen. „Zo zo. De berggeest is men opdagen" riep hij met een jo viale stem. „Ik vrees, professor, dat u vannacht niet verder zult kunnen lopen. Het is nutteloos, het te probe ren". „Maar ik kan de hele nacht niet op de weg blijven staan", protesteerde de oude Witz. „Ik moet verder. Ik wil verder". Lionel Somers glimlachte. „U zou ons niet dankbaar zijn, als we u lieten passeren", sprak hij, „en u zult spoedig horen, waarom. Hier is mijn tent. die is ruim genoeg. We hebben nog enige dekens over. U bent welkom". Er sprak een grote vriendelijkheid uit Lionels stem. Professor Witz kracher richtte zijn blik op de zwel lende borst van de jongeman onder diens dun katoenen vest, op zijn her culische armen, op de onverschillige wijze, waarop hij zijn fraaigevormd, blond hoofd op zijn schouders droeg, op zijn door de zon gebleekte dikke wenkbrauwen en op zijn schraal bij na honger verradend gezicht, dat de man aanduidde, die over een vol maakt fysieke constitutie beschikte. En plotseling kreeg hij het gevoel, alsof er een jongeling in zijn oud lichaam kroop. Ondanks zijn leeftijd was ook hij geen zwakkeling. Hij wandelde uren per dag, hij zwom zelfs in de winter in de Aare en ver richtte zijn Mülleroefeningen in de sneeuw. Met een snelle beweging nam hij zijn rugzak van zijn schou ders en reikte die met zijn ene hand aan Lionel. „Wilt u dat even vasthouden. Ik aanvaard uw gastvrij aanbod". Lionel nam de rugzak en woog die op zijn hand. Hij liet een zacht ge fluit horen, want hij was verbaasd over het gewicht van die zak, waaruit hij de kracht van de oude man kon opmaken. „Ik wil wedden, dat u uw kracht niet uit de boeken hebt verkregen", sprak hij. „Waarom denkt u, dat sterkte van geest en dat wetenschap noodzake lijkerwijs gepaard moeten gaan met lichamelijke zwakheid? Hebben de Griekse filosofen soms geen lauwe- ren geoogst bij de olympische spe- jj len? Heeft ook Socrates geen mannen in de veldslag gedood? Als uw geest net zo ontwikkeld was als uw lichaam E waarom zou u dan niet president van z de Zwitserse Bondsraad kunnen zijn. (Wordt vervolgd) HiiiMiiiiniiii'ii 3671. De reparatie-werkzaamheden aan de luchtsluis van de Naald namen minder tijd in beslag, dan men aanvankelijk gedacht had. Die technici van Lunapolis waren heel wat mans! En dat was maar goed ook, want hun kunstmatig voortbestaan op de Maanbasis hing dikwijls volkomen af van de snelheid en vakkun digheid, waarmee een noodsituatie werd opgelost. Reeds zonk de grote krater onder het schip weg en de kleine vlek, die Lunapolis was, loste op in die woes tijn van steen en stof De Maan slonk, terwijl vooruit de Aarde gestadig groeide. Weinige uren later dook het schip door de atmosfeerlagen neer op Tarmac, waar kolonel Vanderbrink zijn discipelen met vreugde inhaalde. Weer volgde een spervuur van vragen, maar piloot Storm legde een lijvige map op tafel, die het volledige rapport over de expeditie bevatte. Het mys- terie-Briggs was opgelost en hoewel de Donkere Pla neet nog vele geheimen verborgen hield, konden de as tronauten tevreden zijn over het bereikte resultaat. „En nu gaan jullie maar eens lekker uitrusten!" zei de kolonel. „Jullie hebt 't wel verdiend!" 38. „Het was een goed bedacht plan, meneer Ho", zegt de Rechter, „maar die wierrookklok werd u nood lottig. U zei maar steeds bij uzeif: ik kan nooit ver dacht worden want het staat vast dat de moord om half vijf gepleegd is. Zo liet u zich de opmerking on'.- vallen „een paar uur nadat ik haar verliet". Op dat ogenblik werd ik niet getroffen door het vreemde van die opmerking, maar zodra ik begreep dat behalve Fung alleen u een reden had om uw vrouw te ver moorden, herinnerde ik mij uw woorden weer." Ho geeft zich niet gewonnen. Hij vraagt op koele, beheer ste toon: „En waarom zou ik mijn vrouw eigenlijk ver moord hebben?" „Ook die vraag zal ik voor u beant woorden", zegt de Rechter, „Omdat u te weten was ge komen dat uw vrouw de schilder Fung in het geheim ontmoette. U wilde wraak nemen door ze te doden, haar eigenhandig, hem door de handen van de beul. Hoe hevig uw jaloezie is, hebben we zoëven nog kun nen zien, toen u Hwa Min aanviel. U pleegde de moord op zo'n manier dat de verdenking wel op Fung moest vallen." o C- 64. Tekko luisterde niet verder naar wat de smokke laars elkaar vertelden Met het witte kleed over de arm rende hii hals .jver kop terug naar de uitgang van het kasteel. Vlug wipte hij weer door het venster naasi de stevig gegrendelde deur en vervolgens sloop hij gehaast maar voorzichtig langs de tuimanswoning in de richting van het water. „Hè, hè, dat was een kra nig stukje speurderswerk!" mompelde onze vriend, ge reed om zich te water te begeven. „Die lui zijn nog niet van mij af. Zij zullen straks harder schrikken dan zij mij hebben doen schrikken. Dat beloof ik ze! O, wacht even! Ik kan moeilijk met die hansop over mijn arm naar de overkant zwemmen. Ik zal het ding hier achter laten, dan haal ik het als ik vanavond terugkom wel weer op!" Hij verborg het spookgewaad in het struikgewas aan de oever en sprong manmoedig te wa ter. En toen hij zag dat hij niet achtervolgd werd. be gon hij kalm naar de overzijde te zwemmen. Dat was een heel karwei na alles wat hij zojuist weer had mee gemaakt en hij was dan.ook blij toen hij eindelijk de kant bereikt had. Zijn blijdschap wai, echter van korte duur, want terwijl hij zich tegen de oever opwerkte, verscheen daar opeens van achter de struiken de dikke dorpsveldwachter, die tergend vriendelijk opmerkte: „Lekker watertje? Dat bad had je goedkoper ergens anders kunnen nemen ventje! Mag ik je naam en adres even weten?" PARIJS De Franse beeldhouwer Ossip Zadkine is zaterdag in een kliniek in de Parljse voorstad Neuilly op 78- jarige leeftijd overleden. Hij had een maagoperatie ondergaan. Zadkine werd onder andere wereldbe roemd door „Verwoeste Stad", dat in 1953 in Rotterdam werd geplaatst. Dit beeldhouwwerk brengt het bombarde ment van Rotterdam in herinnering. In onze omgeving verwierf hij vooral naam. doordat de gemeente Apeldoorn twee meesterwerken van hem kocht: „Orpheus" en „De drie Gratiën". Jocelyn Ossip Zadkine werd in 1890 in Rusland geboren. Hij vestigde zich op 20-jarige leeftijd in Parijs, waar hij de academie voor beeldenden kunsten bezocht en zich vervolgens in Montpar- nasse vestigde. Hij woonde daar vlak bij Chagall, Soutine en Modigliani. In 1911 exposeerde hij zijn eerste beeld houwwerk, 't hoofd van een jonge man. In 1914 trad Zadkine toe tot het vreemdelingenlegioen. Later werd hij afgekeurd, waardoor hij zich weer aan de beeldhouwkunst kon wijden. Hij sloot zich aan bij het kubisme. In 1921 werd hij tot Fransman genaturaliseerd. Zijn nieuwe vaderland zou een van de meest geliefde onderwerpen in zijn werk worden. In de tweede wereldoorlog vluchtte hij naar de Verenigde Staten, waar hij verbleef op uitnodiging van president Roosevelt. Na de oorlog keerde Zadkine naar Frankrijk terug. In 1950 kreeg hij de prijs voor beeldhouwkunst van de Bien^ nale van Venetië. Zadkine was lid van de Vlaamse academie in Brussel en kreeg enkele Belgische onderscheidin gen. ARNHEM Dg acteur Hans Tie meijer krijgt dit jaar De „Gulden let ter", een onderscheiding die in 1964 door de Droste-fabrieken in Haarlem is ingesteld voor personen of instellingen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse jeugd. De Gulden letter is aan Hans Tie meijer toegekend als waardering voor zijn aandeel in het Jeugdfestival dat elk jaar in Velp wordt gehouden. Aan dë onderscheiding is een geld prijs van duizend gulden verbonden, die door Hans Tiemeijer wordt bestemd voor een nog aan te wijzen doel op het gebied van de jeugdzorg. AMSTERDAM Het Staatssympho- nie orkest van de Sovjet Unie is zon dagavond voor de eerste maal sedert zijn bestaan in ons land opgetreden. De (niet geheel volle) zaal van het Amster damse Concertgebouw heeft ondubbelzin nig blijk gegeven van haar hoge appre ciatie voor de honderdtien musici, een eenheid vormend onder leiding van hun eerste dirigent (Eugene Swetlanof, die reeds enige malen als gastdirlgent voor een Nederlands orkest heeft gestaan. Het ovationele applaus bleef klinken, terwyl bloemstukken en ruikers als hul de voor het hele orkest rond de dirigent werden geplaatst. Niet minder luid en langdurig waren de ovaties, die de jonge (21-jarige) so liste Liana Isakadze werden gebracht voor haar spel in het vioolconcert van Tsjaikofsky. Tot drie maal toe werd zij naar het podium teruggeklapt. Eugene Swetlanof opende het con cert met de ouverture van Glinka's ope ra „Ruslan en Ludmilla". Na de pauze werd de symphonie „Manfred" van Tsjaikofsky uitgevoerd. Het concert werd o.m. bijgewoond door de ambassadeur van de Sovjet Unie in ons land, de heer W. S. Lagrof. Het Russisch Staatsorkest concer teert voor de tweede maal in Amster dam op 30 november. Voorts treedt het op in Rotterdam (27), Kerkrade (28), Nijmegen J29 november), Utrecht (2) Scheveningon, (3) en-Tilburg (4 decem ber). De conoertën in Nijmegen, Kerk rade, Utrecht en Tilburg zal Maxim Sjostakowitsj dirigeren. In die te Am sterdam. Kerkrade, Utrecht en Tilburg zal Victor Eresko de pianopartij spelen in Tsjaikowsky's concert nr. 1 voor pia no en orkest. MIAMI BEACH (Florida) Majoor Albert Warner, een van de vier War ner Brothers, die begonnen met een bioscoopje met 100 plaatsen en vervol gens een enorm filmbedrijf opbouwden, is zondag te Miami Beach in de ouder dom van 84 jaar overleden. Van de vier gebroeders is thans al. leen nog Jack L. Warner in leven. HILVERSUM I 17.30 Brabant journ. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Ik bevind u door--praatje. 18.30 De tafel van (half) zeven: gevarieerd progr. (19.08 Paris vous parle) 19.30 Nws. 19.35 RVU: Zeshonderd miljoen kinderen wachten nog op Unicef, door mevr. L. Roest Crollius-van Doorn. NRU: 20.05 Metropole orkest. 20.35 Toneel nu!: pro gramma over moderne toneelstukken. 21.00 Musonette: licht muz.progr. 21.30 Afscheidscollege van Prof. Dr. P. J. Bouman van de Rijksuniversiteit te Groningen. 22.00 Lichte gr.muz. 22.20 Bond zonder Naam: Verdraag, dat an deren anders zijn..., lezing. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Pro fiel van Bola Sete (dl. 2): muz. klank beeld. 23.30 Stereo: Lichte gr.muziek. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Vocaal ensemble: musi cal en filmmelodieën. 18.20 Uitzending van de PSP. 18.30 Nws. en weerpraat- je. 18.45 Actualiteiten. 19.00 Op de man af. praatje. 19.05 Muz. en dienst, een informatief progr.: NCRV-Voeaal en semble en orgel: klassieke muz. 19.30 Meisjeskoor. 20.10 Stereo: Moderne or kestwerken (gr.). 20.50 Politiek in Ne derland: doolhof of perspectief, gesprek ken. 21.10 Stereo: Radio Filh. orkest: klassieke en moderne muz. 22.15 Lite- rama: radiokroniek over boeken, schrij vers en toneel. 22.30 Nws. 22.40 Avond- overdenking. 22.50 Stereo: NCRV-Vo- caal-ensemble en solisten: volksliede ren uit Ierland en Hongarije. 23.15 Ver tolkers beluisterd: muz. lezing. 23.55 24.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. STER: 19.03 Reel, CVK/IKOR/ RKK: 19.07 Kenmerk, de wekelijkse informatierubriek over kerk en samen leving. NCRV: 19.32 De Stormridder, TV-feuilleton (dl.6). STER: 19.56 Re clame. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. NCRV: 20.20 Actualiteitenrubriek. 20.45 Internat, gezien: een magazine met amusement, kunst en nieuwtjes op allerlei gebied. 21.35 Europa - Gast - arbeid, filmreportage, 22.15 Pasfoto in pedalen en manualen, TV-portret van een organist. NTS: 22.20 Teleac: Stu dievoorlichting. 22.25—22.30 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. AVRO: 19.03 Vjoew, progr. voor tieners. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. AVRO: 20.20 Peyton Place, TV- feuilleton (dl. 10). 20.45 Het dorp kwam er, filmreportage. 21.00 Mrs. Miniver, speelfilm. STER: 23.05 Reclame. NTS: 23.10 23.15 Journaal. HILVERSUM I, AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Li. gr.muz. VPRO: 7.55 De ze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.20 Stereo: Li. gr.muz. (8.30-8.35 De groen te man). 8.50 Morgenw. NRU: 9.00 Uit- gebr. rep. 9.35 Waterst. 9.40 Barok-muz. NRU: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar- beidsvit. (gr.): pop. verzoekplatenpr. (11.00-11.02) Nieuws). 11.55 Beursber. 12.00 Stereo: Blaastrio: klass. en mod. muz. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Overheidsvoorl.: uitz. v.d. Land bouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.10 Act. NRU: 13.30 De Li. Muze belicht: De operette. 14.30 Rostrum of Compo sers: int. forum over mod. muz. AVRO: 15.00 Mag ik mij even voorstellen? M'n naam is Cox!, dec. hoorspel. 15.37 En semble Stedelijke Muziekschool Delft: mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Alt en piano: klass. en mod. lied. 16.25 Voor de jeugd. 17.15 Stereo: Li. instr. ensem ble: Dixielandmuz. 17.30 Li. gr.muziek voor de tieners. 18.00 Nws. 18.15 Act. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Oude muz. voor koperen semble. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Kront- jongmuz. uit Ind. (Stereo). 8.00 Nws. 8.10 NCRV-lied. 8.15 Stereo: Gew. muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.15 Berlijns Filharmonisch Orkest en zangsol. (gr.): mod. muz. 9.40 School radio. 10.00 Theologische Etherleergang. 10.35 Stereo: Kamermuz. uit de Barok (opn.). 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: Gev. pr. (12.23 voor de landbouw; 12.27 Med. voor land- en tuinb.; 12.30 Nws.; 12.40 Act.). 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzica to: muz. fniddag magazine. (16.00-16.02 Nws.). 17.00 Overheidsvoorl.: Nws. uit de Ned. Antillen. Spreker: E. R. Wou- tf i. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 NAR: Ned. Ar tiesten Revue op dé plaat. 10.00 Nieuws. 10.02 Klink-Klaar, zonder nonsens (11.00 Nws. 12.00 Nws. 12.02 Zorro, pr. voor tieners. 13.00 Nws. 13.02 Gev. platen- pr. (14.00 Nieuws.). 15.00 Nieuws. 15.02 Er-Je-Em-Drie. 16.00 Nieuws. 16.02- 18.00 Mix: Gev. platenpr. (17.00 Nws.). Maandag 27 november 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teren). 10.20 Sportjourn. 10.50 Filmre portage. 11.30 Muz. amusementsprogr. 12.00 13.30 Actualiteiten kroniek. 16.40 Journ. 16.45 Kookpraatje. 16.55 In kleuren: Progr. over planten. 17.30 In kleuren: Tips voor woninginrichting. 18.00 18.05 Journ. (Regionaal progr.: NDR: 18.05 Progr.-overzicht. 18.19 Sportjourn. 18.55 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 TV-film. WDR: 18.05 Nws. uit Nordrhein-Westfalen. 18.10 Praatje. 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II) 19.10 TV-film. 19.40 Nws. uit de Nieuwe Wereld. 19.45 Weekjourn.). 20.00 Journ. en weerbericht. 20.15 Filmreportages. 21.00 In kleuren: Muz. amusementspro gramma. 22.30 Journ., weerbericht en commentaar. 22.50 Filmreportage. 23.40 Journaal. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerbericht. 17.50 TV- film. 18.20 Actualiteiten en muz. 18.55 In kleuren: Circusprogr. 19.27 Weerbe richt. 19.30 Nws. en actualiteiten. 20.20 Dagboek uit de katholieke kerk. 20.15 Documentaire. Aansl.: Nieuws. 21.00 Der Tod des Arztes, Hongaarse speelfilm. 22.30 Nws., weerbericht en actualitei ten. Voorafgaande aan drie nieuwe, in het begin van 1968 uit te zenden, program ma's van de schooltelevisie „Beeldver haal van de kerk", herhaalt de NTS de drie afleveringen, die reeds in het vo rige seizoen werden uitgezonden, name lijk „De oude kerk", „De tijd van Con- stantijn de Grote" en „Karei de Gro te". De programma's worden respec tievelijk uitgezonden op dinsdag 28 no vember, donderdag 7 december en op dinsdag 12 december, steeds van 10.20 tot 10.45 uur. Ze worden herhaald op de vrijdagen 1, 8 en 15 december. De uitzendingen, speciaal voor protes- tants-chr. scholen, zijn bestemd voor het v.h.m.o. (de klassen 4, 5, en 6) en het middelbaar en hoger beroepsonder wijs en kwamen tot stand in samenwer king met de NCRV en de Stichting Pro- testants-Chr. Onderwijs Film. Samen stelling en presentatie berusten bij Hans Blankesteijn, de regie is in han den van Rob Mariouw Smit. „Woorden zeggen meer dan je denkt" is de titel van een nieuwe serie van 3 programma's, die resp. „De namen" „Het huis" en „Klok" tot onderwerp hebben. Ze worden eveneens op dins dag 28 november, donderdag 7 en dins dag 12 december van 11.10 tot 11.35 uur uitgezonden en op de vrijdag 1, 8 en 15 december herhaald. De serie is be stemd voor de klassen 5 en 6 van het lager onderwijs, werd samengesteld door J. D. 't Lam en geregisseerd door P. G. Barendsz. De presentatie berust bij F. van Hoorn. c? c? LONDEN Op grond van een peiling naar de mening van jonge Britten weet de „Daily Mail" te melden, dat bijna de helft van de Britse tieners genoeg van Engeland heeft en wil emigreren naar de VS, Canada, Duitsland, Nieuw- Zeeland en Australië. Het onderzoek heeft volgens dit blad voorts uitgewezen dat drie van de tien Britse tieners graag zouden zien dat de niet-blanken die zich in Engeland ge vestigd hebben, naar de landen van het Gemenebest teruggezonden worden. Tenslotte „Grote Europeanen" een eveneens nieuwe serie van drie pro gramma's, die wordt overgenomen van de Nederlandse Onderwijs Film en die achtereenvolgens Erasmus, Rousseau en Marx behandelt. Ook deze pro gramma's worden op dinsdag 28 no vember, donderdag 7 en dinsdag 12 de cember uitgezonden, van 11.35 tot 12.00 uur en op de vrijdag 1, 8 en 15 decem ber herhaald. De samenstellers van de serie zijn dr. J. Hulsker, dr. I. v. d. Velde, dr. G. Harmsen en J. D. 't Lam. De uitzen dingen, speciaal voor openbare en neu traal-bijzondere scholen, zijn bestemd voor de klassen 4, 5 en 6 van het v.h.m.o. en kwamen tot stand in sa menwerking met AVRO, VARA, VPRO en de Stichting Onderwijs Film voor Openbare en Neutraal-Bijzondere Scho len. UTRECHT Kleureneffecten, harde klanken van elektrische gitaren en de geur van wierook zijn de indrukken van de dit weekend in Utrecht gehou den „Flight to Lowlands Paradise". Het was een 12 uur durend popfeest, goed georganiseerd door de 23-jarige Utrechtenaar Bunk Bessels. Men zager veel hippies en alles verliep nogal liefe lijk, dus zonder moeilijkheden. Het 11.000 koppen tellende publiek heeft kunnen genieten van 45 bandjes en daarnaast nog van enkele dichters o.a, S. Vinkenoog, Johnny the Selfkic- ker en J. Wagenaar Er waren veel be kende Hollandse groepen o.a. Les Ba roques, Moans (goede show), Ro-d-ij* en Bintangs. De verrassing van de nacht was toch wel het optreden van The Blues Dimension uit Zwolle. Wat deze jongens brachten was gewoon èf. De geplande Crazy world of Arthur Brown uit Londen heeft verstek moeten laten gaan. Hiervoor kwam Exploding Galaxy die een verbluffende paint-in show ten tonele bracht. GELEEN De Amsterdamse acteur Johan Kaart heeft zaterdag, gekleed in het kostuum van Doolittle uit de musi cal „My Fair Lady", de Orde van de Gulden Humor in ontvangst genomen. De uitreiking geschiedde op initiatief van de samenwerkende Limburgse car navalsgezelschappen en vond plaats in de Hanenhof te Geleen. De heer Kaart was de zesde die de onderscheiding is toegekend. Voorgan gers waren o.m. Toon Hermans en God fried Bomans. HOLLYWOOD Een woordvoerder van de Amerikaanse acteur Sammy Davis jr. heeft meegedeeld dat Sammy Davis en zijn vrouw, de actrice Mai Brltt. besloten hebben na een huwelijk van zeven jaar uit elkaar te gaan. De woordvoerder van Davis zei nog, dat het besluit met wederzijds goedvin den is genomen. De oorzaak ervan is volgens hem, dat beiden de laatste ja ren veel eikaars gezelschap hebben ont beren moeten, hetgeen een te grote druk bleek te zijn op hun huwelijk. Maar er zijn nog niet direct plannen om te scheiden. VATICAANSTAD De Duitse pro fessor H. Heffner heeft in een elfde- eeuwsmanuscript, dat zich in de biblio theek van het Vaticaan bevindt, een uit treksel gevonden van een preek van de kerkvader Augustinus, die als zoekge raakt werd beschouwd. Dt tekst, die 'n uiteenzetting bevat van de waarde van de aalmoes, zal gepubliceerd worden in het tijdschrift van de Belgische Be nt dictij nep. Prof. Lambot, een van de beste ken ners van het werk van Augustinus, heeft verklaard dat de gevonden tekst authentiek is. AMERSFOORT Vooruitlopende op het in januari 1968 verschijnende jaar verslag, deelt de raad van bestuur van Koninklijke Scholten-Honig N.V. mede. dat in het afgelopen boekjaar 1966/'67 de omzet alsook de winst na belasting zijn toegenomen met ruim 5 pet (in 1965 66 bedroeg de geconsolideerde om zet f 353,8 miljoen en de netto-winst f 11,66 miljoen). Hoewel de gevolgen van de devalua tie van het pond sterling op dit moment nog niet zijn te overzien, worden de re sultaten over het in september 1967 aan gevangen boekjaar met vertrouwen te gemoet gezien. AMSTERDAM Wyers industrie- en handelsonderneming n.v. verwacht op grond van de voorlopige cijfers over 1966/67 dat de resultaten op hetzelfde niveau zullen liegen als die over 1965' 66, zo wordt van het bedrijf vernomen. In januari 1968 zal een nadere mede deling worden gedaan over de uitkering die aandeelhouders zal worden voorge steld (In 1965/66 bedroeg de netto-winst f 3,8 min. en werd 20 pet. dividend in contanten uitgekeerd). DEN HAAG De zaken bij Holland- sche Beton Maatschappij n.v. hebben zich in 1967 overeenkomstig het bericht van augustus j.l. gunstig ontwikkeld, zo wordt van het bedrijf vernomen. De be drijfsresultaten zijn bevredigend. Ook in het tweede halfjaar van 1967 bleef de orderportefeuille goed gevuld. De raad van commissarissen heeft be sloten, evenals in vorige jaren, een in terimdividend beschikbaar te stellen van 5 pet in contanten. LONDEN De verkoop van nieuwe auto's in Groot-Brittannië, die gemid deld 4000 wagens per dag voor de de- valuta bedroeg is ingezakt tot de helft. Maar fabrikanten verwachten dat de verkopen in november toch tus- den de 80.000 en 85.000 zullen belopen, vergeleken met 88.500 in oktober. Zij achten het niet uitgesloten dat de no vember-verkopen van dit jaar het re cord voor november van het jaar 1964 dat 82.800 bedroeg zullen overtreffen. Maar door seizoensomstandigheden ver wacht men een scherpe daling in decem ber. LEIDEN De n.v. Nederlandsche Electrolash Maatschappij te Lelden heeft opdracht gekregen, voor levering en montage van een complete pekel- in- dampinstallatie voor de zoutfabriek, welke de British Salt Ltd. zal bouwen in Middlewich bij Manchester. De om vang van deze order beloopt enkele miljoenen guldens. De n.v. Electrolasch maakt deel uit van de Hollandse Constructie Groep (H.C.G.) te Leiden, welke onlangs een combinatie gevormd heeft met de A.E.G. te Frankfurt, onder de naam „Aecon" voor het maken van een gemeenschap pelijke offerte voor de bouw van de eer ste commerciële kernenergiecentrale ir Nederland. Bij de uitwerking van de aanbiedir. zal de Nederlandse industrie zoveel mc gelijk ingeschakeld worden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Staverden: B. Fokkema te Heerjansdam c.a. Bedankt voor Boven-Hardingxveld (tweede pred.plaats): C. van Bart te Putten. Geref. kerken vrijgemaakt. Bedankt voor Rotterdam-Pernis: H. Kiezebrink, kand. te Wapenveld. Doopsgezinde broederschap. Beroepen te IJmuiden: E. H. Boer te Koog Zaandijk, die dit beroep ook aan nam. AMSTERDAM Op voorstel van jury voor de Koninklijke Subsidie hec Hare Majesteit de Koningin een sub; die van f 2.500,- verleend aan de sch: ders A. Klink uit Vlaardingen, Jac Zekveld uit Rotterdam en Marijke Gc uit Amsterdam. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST «18-1968 De Postcheque- en Girodienst komt ter gelegenheid van zijn vijftigja rig bestaan met een bijzondere fran keerzegel in rood, zwart en goud-geel uit de bus. Met balletjes en blokjes heeft de heer P. Zwart de automatise ring van het bedrijf gesymboliseerd. Reeds voor twintig cent kan de lief hebber zijn aandeel in de feestvreugde leveren. m

De Vallei | 1967 | | pagina 2