VEENENDAALSE INDUSTRIE STEEDS SCHONER Luchtverontreiniging geeft geen reden tot ongerustheid „NOG EEN PAAR LASTPOSTEN..." 99Poortkerk99 gaat wellicht nog dit jaar open Geschenken Geschenken Rein Kok Scherpenzelers kimnen straks weer op eigen haan gaan schaatsen St.-N icolaasmarkt op vrijdagmiddag TWEE TROUWE P.T.T.'ERS WERDEN GEHULDIGD Frummel Geschenken bij nacht en ontij in touw Geschenken W inkelweek in Scherpenzeel MARKTEN VEEMARKT UTRECHT Ds. A. Bikker in Pniëlkerk Merkwaardige kettingbotsing in Amerongen Sinterklaas bij de Sportvereniging Geschenken ATS met blijspel op de planken aardigheidsproeven van S.V. Amerongen Chr. Vrouwenbond donderdag hijeen SCHERPENZEEL Goede opbrengst van collecte Inenten van half vier tot vier uur Vergadering v an Oranje-Groene Kruk Scherpenzeel Een verrassende visie op een andere wereld! DINSDAG 28 NOVEMKÉK Rokende schoorstenen in Veenendaal. Het is echter niet zo erg als het lijkt met de luchtverontreiniging in deze gemeente. AMERONGEN Op de Pr. Bernard- laan in Amerongen vond een gecompli ceerde aanrijding plaats. Door onoplet tendheid reed Van S. uit Leersum tegen een aan de Pr. Bernardlaan geparkeer de auto op. Door de schok vloog deze auto vooruit. De wagen, eigendom van v. d. B. uit Amerongen botste weer te gen een andere auto, eigendom van v. d. H. Hoewel pas in tweede instantie geraakt kreeg deze wagen nog zo'n duw dat hij ter hoogte van de pomp dwars door een muurtje vloog. De schade was aanzienlijk. Een proces-verbaal werd opgemaakt. AMERONGEN Zoals gebruikelijk komt St. Nicolaas weer een bezoek brengen aan de sportvereniging Ame rongen. Alle jeugdleden tot 12 jaar wor den op maandag, 4 december 's mid dags om vier uur verwacht in het Dorpshuis. EENEND AAL - De luchtverontreiniging in Veenendaal als gevolg van de aanwezigheid van de vele industrieën, geeft op dit moment geen reden tot ongerustheid meer. De gemeente, met name de dienst bouw- en woningtoezicht, heeft met haar streven de lucht vrij te houden van industriële afvalstoffen, goede vor deringen gemaakt. Dat wil niet zeggen dat men de hele problematiek rond de luchtverontreini ging nu onder de knie heeft gekregen. De heer C. G. van Stuyvenberg, di recteur van gemeentewerken, conclu deert dan ook: „We hebben hier in de gemeente nog een paar lastposten. Er is echter een intensief contact met de directies van deze bedrijven. De pro blemen, die er nog zijn kunnen in ieder geval worden opgelost..." Landelijk gezien neemt Veenendaal wat de vorderingen van de bestrijding van de verontreiniging betreft, geen ongunstige positie in. Vele andere indu striegebieden kermen veel meer zor gen; daar worden jaarlijks tonnen ge ïnvesteerd aan maatregelen, die de ver vuiling van de lucht en de vaak daar- VEENENDAAL De kerkeraad van de geref. kerk (vrijgemaakt) heeft be sloten de nieuwe kerk die aan het Poor- tjesgoed wordt gebouwd de naam „Poortkerk" te geven. Deze naam kwam na een enquête in de gemeente uit de bus. Als de weersomstandigheden meewer ken is het wellicht mogelijk dat de kerk nog voor het nieuwe jaar in gebruik wordt genomen. Gestreefd wordt er naar dat dit voor 15 december kan ge beuren. In juni werd de eerste paal geslagen ADVERTENTIE BIJ DROGISTERIJ/PARFUMERIE Gelderland/hk. Hoogstraat, Veenendaal. Tel. 12656. Loten zwembadactie of dub bel zilverzegels. voor deze kerk die een capaciteit van maximaal 350 zitplaatsen krijgt en op zaterdag 26 augustus werd de eerste steen gelegd door de Amersfoortse eme ritus predikant ds. E. T. van den Born. Als dus nog voor nieuwjaar de kerk in gebruik kan worden genomen is deze kerk dus in een periode van ongeveer een half jaar gebouwd. SCHERPENZEEL De Arbeiders Toneelvereniging Scherpenzeel zal op vrijdag 1 december 1967 haar winteruit- voering houden in gebouw Philalethes. Opgevoerd zal worden het blijspel „Welkom Binnen" van Chr. Hogenwerf. Medespelenden zijn: de heer Teus Schoonhoven als Willem Terhove, me vrouw Riek Hoefakker als mevr. Ter hove, mej. Betsy Hoefakker als Mia (de dochter), de heer Jan Schipper als Charles haar verloofde, mej. Greet Al- berda als Lenie een nichtje van de fa milie, de heer Evert Hoefakker als Ro bert Deen, de heer Gijs Schoonhoven als Frans Boogaard, een kunstschilder, de heer Gert Vermeulen als Jozef de huisknecht, mej. Janneke Visser als Marie een kamermeisje en mevr. As- trid de Jong als Claire Verhage, dame van gezelschap. Het stuk speelt zich af in de zomer in het huis van de familie Terhove. De voor dit stuk benodigde meubels zijn beschikbaar gesteld door de fa. Blau- wendraad. De regie van het stuk is in handen van mevr. J. Valkenburg-Tins en de grimeur is de heer B. v. d. Schoot. De aanvang van de avond is 8 uur. Kaarten a II,- zijn verkrijgbaar aan de zaal. AMERONGEN De jaarlijkse vaar- digheidsproeven van de s.v. Amerongen worden dit keer gehouden voor de jeugd tot 12 jaar op maandag, 11 december om 's middags 4 uur. Voor de leden vanaf twaalf jaar wor den deze proeven gehouden op dinsdag 19 december om 19.00 uur. Belangstel lenden zijn van harte welkom in het mee gepaard gaande stank moeten te gengaan. In Veenendaal staan de zaken er wat eenvoudiger voor. Een paar van de ou de industrieën hebben jarenlang hun schoorstenen laten roken en dit werd vooral door de oudere bevolking van Veenendaal min of mer als een nood zakelijk kwaad beschouwd. „De men sen hadden er bij wijze van spreken al hinder van toen ze nog in de wieg la gen. Nu neemt men dergelijke toestan den niet meer. Vooral de import-Vee- nendalers zijn in dit opzicht actief. Bij een paar spatjes roet wordt soms al alarm geslagen", zegt de heer Van Stuyvenberg. Naarmate de bevolking en de daar mee verband houdende industriële ves tigingen toenamen, spitsten ook de pro blemen rond de luchtvervuiling zich toe. Hoewel het gemeentebestuur door gaans alleen een vestigingsvergunning aan een industrie verleent als er vol daan kan worden aan de voorwaarden, die in de hinderwet zijn vastgelegd, is het in het recente verleden toch ook gebeurd dat de gemeente grond ver kocht aan een bedrijf, dat, zo heeft de praktijk geleerd, wat de luchtverontrei niging betreft vele problemen met zich meebracht. Zo'n bedrijf, bijvoorbeeld Hollantor NV, kort geleden omgedoopt tot Firet NV heeft ondanks de aanschaf van kostbare installaties nog steeds geen kans gezien de omgeving voor een on aangename geur te vrijwaren. Firet heeft zich al onder meer tot het TNO in Delft gewend; men heeft het probleem nu tot acceptabele pro porties terug weten te brengen, maar een algehele oplossing is er nog niet. De gemeente werkt eveneens nauw sa men met TNO. Men laat zich vaak door deze instantie adviseren. Ander zijds is men tegenwoordig verplicht de inspecteur voor hygiëne van het milieu in te schakelen, een nieuwe functiona ris die verbonden is aan het ministerie van volksgezondheid. Dit duidt er al op, dat er ook van re geringswege gestreefd wordt naar een rigoureuze aanpak van de luchtveront reiniging en de daarmee samenhangen de problematiek. De hinderwet biedt de gemeentelijke dienst van bouw- en woning toezicht de mogelijkheid aan bedrijven of inrich tingen een aantal bepalingen op te leg gen, die niet alleen betrekking hebben op de luchtverontreiniging, maar ook op bijvoorbeeld geluidshinder en water overlast. De gemeente kan zelfs tot sluiting van een bedrijf overgaan, als men bij herhaling de hinderwet blijft overtreden. In de praktijk komt het echter zelden zo ver, het blijft veelal bij processen-verbaal. In de aanpak van de luchtverontreini ging tracht men allereerst te bereiken dat de industrieën een andere wijze van stoken gaan invoeren. In dit op zicht is in Veenendaal al veel bereikt. „Het stoken van cokes is nagenoeg ver dwenen. Ook de zware olie wordt hoe langer hoe minder gebruikt. Men gaat steeds meer over op gas", aldus de heer Van Stuyvenberg. „In de Palmengrift is een ketelhuis gebouwd. Men was aanvankelijk van plan daar zware olie te gaan stoken. Wij hebben nu bereikt dat men is over gestapt op gas", zo geeft de directeur van gemeentewerken als illustratie. De heer A. v.d. Kooy, chef van bouw en woningtoezicht is van mening dat niet alle klachten van de bevolking over stank en luhtverontreiniging, die van de zijde van de bevolking op zijn bureau terecht komen gegrond zijn. „Alle klachten worden onderzocht. We kunnen dan het bedrijf waarover men ontevreden is nadere voorwaarden op leggen, ook al is zo'n bedrijf in bezit van een hinderwetsvergunning..." We zeiden het al; er komen ook ongegron de klachten binnen. „Neem dat geval met Hollantor", zegt de heer Van de Kooy. „Daar komt een schoorsteen van veertig meter hoog... als er dan nog klachten binnen komen, dan zijn deze SCHERPENZEEL Van 20 novem ber tot 5 december organiseert de Scherpenzeelse winkeliersvereniging EMM de St. Nicolaas-winkelweek. Tijdens de winkelweek zal bij iedere bestede gulden een bon worden ver strekt, welke kans geeft op een prijs. Deze bonnen kunnen weer in de bussen gegooid worden welke staan bij Rusten- hoven. Bakker en Jonker. Er zijn in totaal 38 prijzen o.a. hoofd- p-ijs, keuze uit koelkast, eethoek of gashaard, le prijs keuze uit schemer lamp, cassette of oliehaard, 2e prijs keuze uit huishoudpakket, scheerappa- raat of haardroger en 3e prijs keuze uit deken, fototoestel of tafelkleed. De prijzen kunnen na de trekking worden afgehaald op Dorpsstraat 233. SCHERPENZEEL Donderdag 30 november zal de Ned. Chr. Vrouwen Bond afd. Scherpenzeel een ledenverga dering houden in gebouw Philalethes. De avond zal worden verzorgd door de NV Organon te Oss. Het onderwerp van de lezing is „Een bedrijf in dienst van de gezondheid, Organon". Na af loop van de lezing zullen er dia's wor den vertoond. Tevens zal er dit jaar ook weer een bestuursverkiezing plaatsvinden. Mevr. Boelhouwer, secretaresse is aftredend en herkiesbaar; mevr. Huizing heeft het bestuur verlaten. Tevens moet de open plaats van mevr. Dijkstra worden vervuld. De verkiezing zal plaats heb ben in de januarivergadering. ADVERTENTIE Eiermarkt: Aanvoer 800.000 eieren. Prijzen kippeëieren f 14,50 tot f 15,- per 100 stuks; henneëieren f 10,- tot f 14,- per 100 stuks. Handel goed. Varkensmarkt: Aanvoer 238 biggen. Prijzen f 65,- tot f 74,- per stuk. Aan voer 9 zeugen. Prijzen f 400,- tot f 475,- per stuk. Handel matig. UTRECHT Op de Utrechtse paar denmarkt werden gisteren 406 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paarden f 1250 tot f 1650; werk paarden f 1200 tot f 1500; oude paar den f 800 tot f 1450; 3-jarige paarden f 900 tot f 1125; 2-jarige paarden f 750 tot f 925; veulens f 400 tot f 700; hitten f 700 tot f 975. Slachtpaarden per kg geslacht gewicht van f 2.80 tot f 3,60. Jonge slachtpaarden per kg ge slacht gewicht van f 3,60 tot f 4.05. De handel was kalm. VEENENDAAL Donderdag om 8 uur zal in het jeugdgebouw bij de chr. geref. Bethelkerk aan de Beatrixstraat de chr.-geref. predikant ds. A. Bikker te Utrecht spreken over „De nieuwe psalmberijming". De toegang tot deze bijeenkomst is vrij. Het comité van de Scherpenzeelse ijs baan „De Koepel" heeft nadere bij zonderheden over de nieuwe ijsbaan bekend gemaakt. De baan ligt op de zelfde plaats waar vroeger ook de ijs baan was, met dit verschil dat door het kanaliseren van de Lunterse beek de baan wat korter is geworden. Om de baan weer op breedte te krij gen, moest er wat zand van het eiland je worden afgegraven. Met dit zand is de bodem verhoogd, zodat er nu kan worden volstaan met minder water dan vroeger wat tot gevolg heeft, dat wan neer het gaat vriezen er eerder kan worden geschaatst. Het ligt ook in de bedoeling dat de baan wordt verlicht zodat er ook 's avonds gereden kan worden. Om de kosten die gemaakt zijn te kunnen dekken verzoekt het comité om steun van de bevolking en wel door het kopen van abonnementen of een an dere vrijwillige bijdrage. De abonne mentsprijs bedraagt voor een gezin met kinderen t.e.m. 15 jaar f 10,- en voor een persoonlijk abonnement f 5,-. Abon nementen aan de baan gekocht zijn f 2,50 duurder. De abonnementen zijn verkrijgbaar bij K. Methorst, Hopese- weg 1. tel. 1880; J. Methorst, Hopese- weg 4, tel. 1289; T. Valkenburg Cziv Pr. Margrietlaan 20, tel. 1271; C. H. v. d. Broek, Holevoetplein 298, tel. 1332 en W. v. d. Berg, Stationsweg 403, tel. 1888. VEENENDAAL De nationale col lecte ten bate van het geestelijk gehan dicapte kind heeft in Veenendaal ƒ5.464,02 opgebracht. Dit bedrag is veel hoger dan voorgaande jaren en ook lan delijk gezien neemt Veenendaal met deze opbrengst een goede plaats in. Aan allen die aan deze collecte heb ben meegewerkt of bijgedragen past dan ook een hartelijk woord van dank. VEENENDAAL De eerstvolgende gelegenheid voor kosteloze inenting in het Groene-Kruisgebouw is op dinsdag 5 december a.s. van 's middags drie uur tot half vier in plaats van half vier tot vier uur. l*** vol "«ÏÏ'ljiO», houden. De Patrimoniumlaan heeft een heel aparte sfeer gekregen nu deze winkelstraat met duizenden lichtjes feeëriek verlicht is. Onze fotograaf maakte er gisteravond deze opname. SCHERPENZEEL De Wilhelmina ziekenverpleging Oranje Groene Kruis te Scherpenzeel houdt op donderdag 30 november haar ledenvergadering in ge bouw Philalethes in de kleine zaal. De vergadering begint om 8 uur. VEENENDAAL In samenwerking met een aantal marktkooplieden, die re gelmatig de Veenendaalse warenmarkt bezoeken, heeft de marktcommissie dit jaar een speciale Sint Nicolaasmarkt ge organiseerd. Men kon op de afgelopen marktdagen de deelnemers aan deze Sint Nicolaasmarkt reeds kennen aan De jubilarissen wensen elkaar geluk. (Links de heer Van Tuil, rechts de heer Van de Bovenkamp). VEENENDAAL Gisteren vierden twee ambtenaren van de PTT hun 25- jarig jubileum. Het waren de heren J. R. van Tuil en J. van de Boven kamp. Ze wonen beiden op de Lariks- laan, die gisteren een trefpunt was van Veenendaalse PTT-ambtenaren. Voor al 's morgens toen de directeur van het postkantoor de jubilarissen ging ge lukwensen. De directeur bezocht eerst de heer Van Tuil, die helaas wegens ziekte de feestelijke dag in bed moest doorbren gen. De directeur sprak zijn waarde ring uit voor het werk dat de heer Van Tuil 25 jaar lang voor de PTT heeft ver richt. Vooral de laatste twintig jaar vond hij erg belangrijk omdat de jubi laris gedurende die tijd chauffeur is geweest. De zieke jubilaris vertelde dat hij in die twintig jaar achter het stuur nog nooit een ongeluk heeft gehad. Ook heeft hij nooit met pech aan de kant van de weg gestaan. De vijf jaar, voor dat hij chauffeur werd, was hij post bode. Naast zijn dagelijks werk heeft hij veel tijd aan debiele en imbeciele kin deren besteed. „Vanaf de oprichting ben ik lid geweest van Philadelphia", zegt hij en als hij daarover praat, blijkt wel dat hij die vereniging veel belangrijker vindt dan zijn jubileum. Ook de heer Van de Bovenkamp werd gisteren door de directeur gehuldigd. Voor hem golden dezelfde prijzende woorden als voor de heer Van Tuil, met wie hij al die 25 jaar nauw heeft sa mengewerkt. „Vooral de laatste twaalf jaar", zegt hij zelf. Gedurende die tijd was ook hij chauffeur en hij werkte in Hinrct Vnn Tin'. de op hun kramen prijkende aankondi gingen. De markt zal worden gehouden op vry- dag 1 december van 's middags 3 tot 's avonds 9 uur. De markt omvat bijna 50 kramen, zo dat dan ook zonder meer van een echte markt kan worden gesproken. Er is, zoals men dit trouwens van de Veenen daalse warenmarkt gewend is, voor „elk wat wils", want alle gebruikelijke bran ches zijn vertegenwoordigd, zoals: da- mes- en kinder- onder- en bovenkle ding, groenten, bloemen, vis, vleeswa ren, zuivelprodukten, brood, koek, ban ket, lederwaren, enz. Een onbekende zal enveloppen uitrei ken, waarin zich in vele gevallen waar debonnen bevinden. Deze waardebonnen bezitten een beperkte geldigheidsduur. Zij moeten n.l. tijdens en op deze Sint Nicolaasmarkt worden besteed. Overi gens is men vrij in de keuze van leve rancier en artikel. Er wordt evenwel op de waardebonnen geen geld teruggege ven. Na afloop van de Sint Nicolaas markt is de waardebon dus niet meer geldig. ADVERTENTIE 't Is even een aanschaf. Maar dan gaat er ook een wereld van ontdekkingen voor U open. Een wijder perspectief op Uw vakan tie, op de natuur, of zelfs op het oneindige rijk van de sterren Wij geven U graag een goed ad vies. Zo bent U er zeker van, dat U precies de kijker kiest, die bij Uw plannen het beste past. OPTIEK KERKEWIJK 17 - VEENENDAAL

De Vallei | 1967 | | pagina 3