Hoger tarief vuilnisdienst ontmoette vele bezwaren MET BOUW IS BEGIN GEMAAKT Verkoop vuurwerk drastisch beperkt Bouw sporthal in Rhenen is voorlopig van de baan Nieuw politiebureau gaat een ton kosten ,De Snellen burgvoor Opheusdense jeugd Veiling Septer Tiel School hij woonwagen kamp Coöperatie Scherpenzeel keert hoog dividend uit In nov. 1968 gereed Drukke ouderavond Holevoetsehool RAAD AMERONGEN GESCHROKKEN VAN VERHOGING Onjuist Volksgebruik Na twaalf glazen bier achter 't stuur Schilders echtpaar gaat exposeren VOLTOOID Geslaagd u uw 10550 11079 DINSDAG 28 NOVEMBER Ivó 0 AMERONGEN Gisteravond heeft de gemeenteraad van Amerongen na lang beraad besloten met ingang van het belastingjaar 1968 de tarieven van de huisvuilophaaldienst te verhogen. Een tweede voorstel van burgemeester en wethouders om met ingang van het dienstjaar 1969 het tarief nog eens te ver hogen werd op aandrang van de raadsleden ingetrokken. Burgemeester mr. jhr. O. R. van den Bosch verzekerde echter wel volgend jaar opnieuw met dit voor stel te komen. „Het is een onontkoombare zaak", zei hij. Verder werd tijdens de raadsvergadering lang gesproken over het voorstel van b. en w. om tot drastische beperking te komen van het gebruik van vuurwerk. Uiteindelijk werd besloten de verkoop van vuurwerk te verbieden, maar het college kan hiervan wel ontheffing verlenen bij bijzondere gebeurtenissen als bijvoorbeeld de jaarwisseling. Met. ingang van het belastingjaar 1968 zal de bevolking van Amerongen meer moeten betalen voor de vuilnisemmers. Momenteel betaalt men pef jaar voor een vuilnisemmer f 15,-, voor de twee de emmer f 7,- en voor de derde f 5,-. Volgend jaar zullen deze tarieven re spectievelijk f 19,50, f 9,75 en f 6,50 be dragen. Artikel 2 van het voorstel hield een tweede verhoging in voor 1969. Men zou dan f 24,-, f 12,- en f 8,- moeten be talen. Burgemeester Van de Bosch zei dat deze verhogingen noodzakelijk wa ren omdat de firma Spitman's Reini- gingsbedrijven te Oosterbeek, die de dienst te Amerongen verzorgt, haar ta rieven heeft verhoogd. De firma argu menteerde deze stijging met de verho gingen van lonen, sociale lasten, brand stofkosten en omzetbelasting. „Vorig jaar heeft het college beloofd in 1967 niet tot een verhoging te ko men", aldus de burgemeester. „We hebben die belofte gelukkig kunnen houden. Nu moet er echter een wijzi ging komen. Het bedrag dat we moe ten bijleggen is te groot". De heer A. van de Veer (PvdA), re ageerde hierop met de woorden: „Ik ben erg geschrokken van de drastische verhoging en ik vind het onprettig om nu al het tarief voor '69 vast te stel len". Hij wees er verder op dat de fir ma Spitman slechts met een verhoging RHENEN De bouw van een sporthal, die al talrijke jaren in de raadzaal is besproken en waarvoor vrijwel alle fracties al meermalen een lans hebben gebroken, is nu voorlopig van de baan. In de beleidsnota stellen B. en W. dat de exploitatie van een sporthal alleen ter hand kan worden genomen, wanneer van het rijk een belangrijke financiële bijdrage kan worden ontvangen voor het benutten van de hal voor schoolgym- nastiek. De inspectie van het onderwijs gaat volgens de nota met dit laatste niet akkoord, wanneer voldoende gymnastieklokalen aanwezig zijn. Aangezien dit laatste het geval is. moet de bouw van een sporthal voorshands niet uitvoer baar worden geacht. In de beleidsnota, die B. en W. de raad hebben overgelegd ter gelegenheid van de totstandkoming van de begro ting voor het dienstjaar 1968, wordt veel aandacht besteed aan het onder wijs en de sport. Ten aanzien van de verschillende vormen van onderwijs stellen B. en W. vast, dat momenteel in de behoefte aan openbaar kleuter- en lager onderwijs wordt voorzien. Wel laat het zich aan zien, dat in het plan „Domineesberg" binnen niet al te lange tijd behoefte zal bestaan aan nog een school voor open baar kleuteronderwijs. Het college zal zich hierop beraden en nadere voorstel len bij de raad indienen. Wat het voortgezet onderwijs betreft herinneren B. en W. de raad aan de verzoeken ingediend bij de minister voor de vorming van 'n havo-mavo scholengemeenschap en 'n school voor lager middenstandsonderwijs. Mochten deze verzoeken worden ingewilligd, dan zullen voor de verdere uitbouw nog nadere maatregelen nodig zijn, maar daarop kan thans uiteraard nog niet worden vooruit gelopen. Wel kah wor den gesteld, dat de lokaalruimte in de bestaande scholen voldoende is om een eerste uitbreiding op te vangen. De huisvesting levert grotere moei lijkheden op. Niet alleen is de Bantuin- school (lagere- en kleuterschool) drin gend aan vervanging toe, maar ook de verplaatsing van de openbare scholen te Els (lager en kleuterschool) wordt steeds klemmender. Los van de be stuurlijke pogingen die hiertoe langs ambtelijke en politieke weg zijn onder nomen ligt het in de bedoeling van B. en W. tot bouwplannen voor deze scho len te komen. Ook het onlangs bekend geworden standpunt van de staatsse cretaris van Onderwijs en Wetenschap pen brengt hierin geen verandering. De urgentie voor scholenbouw blijkt al steeds meer afhankelijk te worden gesteld van het feit, of daarvoor al dan niet financiering beschikbaar is. Wan neer nu bouwplannen met bijbehorende begrotingen worden ontworpen kunnen de benodigde totaalbedragen in de be groting worden geraamd en aanvragen voor financiering worden ingediend. Na het gereedkomen van de plannen ligt het in de bedoeling van B. en W. voorstellen aan de raad te doen tot be schikbaarstelling van kredieten voor de bouw van een lagere en een kleuter school ter vervanging van de Bantuin- school en voor de bouw van een nieuwe openbare lagere school in het dorp Eist Inmiddels werd reeds 'n verzoek ont vangen om gelden beschikbaar te stellen voor de bouw van een christelijke kleu terschool aan de Oude Veenendaalse- weg, thans tijdelijk gehuisvest in 't verenigingsgebouw van de gerefor meerde kerk aan de Nieuwe Veenen- daalseweg. Verder kunnen aanvragen worden verwacht voor de bouw van 'n nieuwe bloschool (Heimerstein), de bouw van 'n definitieve christelijke kleuterschool te Eist (de noodschool moet in verband met de geplande weg aanleg binnen afzienbare tijd verdwij nen) en 'n school bij 't woonwagen kamp aan de Middelbuurtseweg. Door de opbouw der kleedgelegenhe den werd de uitbreiding van de sport velden inmiddels voltooid. In dit opzicht stellen B. en W. dat voor de komende jaren zeker in de behoefte is voorzien. Na het gereedkomen van de verbetering van het gymnastieklokaal aan de Wil- helminastraat wordt binnenkort een aanvang gemaakt met de verbetering van het buurtschapshuis te Achter berg, terwijl een plan is ontworpen voor de verbetering van de vloer in hét buurtschapshuis in het dorp Eist. Bij de voltooiing in 1968 van het in aanbouw zijnde gymnastieklokaal aan de Lariks- laan wordt over een voldoend aantal goed geoutilleerde gymnastieklokalen beschikt, waardoor alle schoolgymnas- tiek in geschikte lokalen gegeven kan worden, terwijl met name door het nieuwe gymnastieklokaal een betere ge legenheid ontstaat voor het beoefenen van zaalsporten. Ook de schaatssport heeft de aandacht van B. en W. Zij overwegen zelfs mo gelijkheden te scheppen om deze sport in Rhenen te stimuleren. Daarbij gaan de gedachten uit naar het zoge naamde „Kleigat" en naar het sport terrein aan de Groeneweg, welke ter reinen mogelijk voor dit doel geschikt gemaakt kunnen worden van 6 pet. kwam, terwijl B. en W. een verhoging van maar liefst 60 pet. voor stelden: „Dat begrijp ik niet", zei hij. D" heer Van de Veer zei ook iets over de levensduur van de emmers. „Aan vankelijk voorspelde men dat de em mers tien jaar mee zouden gaan, nu blijkt dat gemiddeld slechts zes jaar te zijn: We moeten aandringen op een be tere behandeling van de emmers. Er wordt ontzettend ruw met die dingen omgesprongen door het personeel van de fa. Spitman". De heer R. van Mourik (Gemeente Belangen) zei: ..De mindere man, die alleen de kost moet verdienen voor zijn gezin, moet ieder dubbeltje omdraaien. Hoe moet hij het geld van deze verho ging opbrengen?" Daarom stelde hij voor de verhoging alleen te laten gel den voor degenen die meer vuilnisem mers in gebruik hebben. De burge meester kon zich hiermee echter niet verenigen: „Het komt dikwijls voor dat juist de grote gezinnen meer emmers nodig hebben". De heer G. J. Buis (PvdA) haakte in: „Iemand die het alleen moet ver dienen leeft aan de zelfkant van de maatschappij. U krijgt mijn stem niet!" Ir. Joh. Tenge (VVD) vond dat de ta riefsverhoging van de huisvuilophaal dienst niet gemotiveerd kon worden met de kostenstijging van de fa. Spit man. Ook achtte hij de motivering dat de gemeente de kosten niet langer zou kunnen dekken onjuist: „Die kosten zijn er nu toch ook, hoe worden die dan nu gedekt?" vroeg hij zich af. Ook vond hij dat artikel 2 van het voorstel geschrapt moest worden. De burge meester achtte het verstandiger geen „versluierde" politiek te voeren en over te gaan tot het schrappen van ar tikel 2. Bovendien verklaarde de bur gemeester dat men proeven zal gaan nemen met plastic emmers. „Die zal men niet zo gauw gaan vernielen om dat ze lichter zijn van gewicht. Maar misschien zijn ze ook te licht wat bij sterke wind bijvoorbeeld bezwaarlijk is. Het volgende punt op de agenda han delde over een oplossing van de ver keersmoeilijkheden die zich de laatste tijd in de Nederstraat voordoen. Door de bocht in deze straat en de vrij hoge muur rond het terrein van de kerk, als mede door het feit dat aan beide zijden van de straat veelvuldig auto's staan geparkeerd is deze straat erg onover zichtelijk. Grote vrachtwagens hebben dikwijls de grootste moeite door deze straat te komen. Aanvankelijk had het college van B. en W. gedacht aan enke le doorbraken, maar dit zou te veel de schoonheid van het dorp aantasten. Er werd nu voorgesteld een stopverbod voor de noordzijde van de straat in te stellen. Met de belofte van de burgemeester dat het algemeen parkeerverbod binnen drie jaar zou worden verwezenlijkt werd het voorstel aangenomen. Daarna kwam het voorstel om de verkoop van vuurwerk te verbieden aan bod. „In sommige delen van ons land bestaat deze verordening al", sprak de burgemeester. „Wij willen echter de mogelijkheid tot ontheffing van de be paling openhouden. Ik zou bijvoorbeeld niet graag het volksgebruik rond de jaarwisseling willen missen". De heer A. Hasselaar (CHU) wilde de mini mumleeftijd waarop men tot het kopen van vuurwerk gerechtigd is tot veertien jaar verlaagd zien. Wethouder G. J. van Barneveld (AR) wilde zelfs de leeftijd helemaal schrappen: „De ou ders zijn verantwoordelijk voor hun kinderen. Die moeten uitmaken of hun kind wel of niet met vuurwerk mag spelen", aldus de wethouder. De heer J. van de Dikkenberg vroeg zich af of het afschieten van vuurwerk, dat dit jaar wellicht op zondag zal ge beuren. geen ontheiliging van de zon dag was. De burgemeester wees er op dat iedereen vrij is dit op zondag wel of niet te doen. De heer G. J. Buis (PvdA) noemde het ooilege op dit punt kortzichtig. „Als men hier geen vuurwerk kan kopen, dan doet men dat wel in een andere plaats. De middenstand van Ameron gen heeft hieronder te lijden. Dit voor stel is een onding", zei hij. Ongelukken. Wethouder Van Barneveld wees ech ter op de vele ongelukken die er kun nen gebeuren. Ook de heer Tenge meende dat het verbieden van de ver koop geen oplossing zou geven: „Men komt toch wel aan vuurwerk", zei hij. De burgemeester meende echter dat het aantasten van de bron wel degelijk effect zou hebben. Hij wijzigde het voorstel waardoor alleen de verkoop van vuurwerk werd verboden. Verdere beperkende bepalingen liet hij verval len. Dit voorstel werd aangenomen. Al leen de heren Buis (PvdA) en Van Mourik (Gem. Belangen) stemden te gen, omdat het voorstel volgens hen geen nut had en de middenstand bena deelde. De heer Van de Dikkenberg (SGP) stemde eveneens tegen. Hij deed het echter vanwege de zondagsonthei liging. Het voorstel om financiële medewer king te verlenen aan de verbouw van de Chr. lagere school aan de Gasthuis- str. werd ingetrokken, omdat B. en W. nadere opgave wilden hebben van de kosten van de verbouwing. Enkele raadsleden wilden niet zonder meer hun medewerking toezeggen als zij niet onveer wisten wat de verbouwing zou gaan kosten. „Stel je voor dat ach- SCHERPENZEEL Donderdagmiddag zal de coöperatie Scherpenzeel de jaarlijkse dividenduitkering, ditmaal een bedrag van f 22.500,houden. Dit is een record-uitkering sinds de oprichting. De omzet steeg met f 107.000. Aan de leden zal 4 procent dividend uitgekeerd worden. Al met al een zeer gunstig jaar voor de Scherpenzeelse coöperatie. teraf blijkt dat men net zo goed een nieuwe school had kunnen bouwen" zei de heer Van Mourik. Wethouder K. G. Tiel (CHU) verze kerde dat het geheel niet in de tonnen zou lopen, maar de heer Van Mourik was hier niet zo zeker van. „De toilet ten moeten worden vervangen, er moet een keukentje komen en een kamertje voor de schoolarts. Er moeten meer ra men komen. Wat zal dat allemaal niet gaan kosten. Bovendien, als men aan zo'n oud gebouw begint te breken brok kelt er steeds meer af", meende hij. Ook de heer Van de Veer en de heer Tenge wilden eerst weten hoeveel de kosten van de verbouwing ongeveer zouden gaan bedragen. In de vorige raadsvergadering werd als nieuw lid van de woningadviescom missie de heer Cornelisse benoemd. Deze was aanvankelijk bereid deze functie te aanvaarden maar meende bij nader inzien te moeten bedanken. Daar om werd gisteren opnieuw gestemd. Mevrouw G. van Lienden-Hardeman, die acht stemmen kreeg, werd tenslotte benoemd. Aan het begin van de vergadering werd het onlangs overleden oud-raads lid voor de PvdA, H. Blankestein, her dacht. RHENEN Dank zij het feit, dat het kenteken was opgenomen kon de rijkspolitie een automobilist achterha- en, die de bocht bij de Grebbesluis te ruim had genomen en daardoor een aanrijding veroorzaakte met een tegen ligger. De man was doorgereden. De aanrijding vond na middernacht plaats omstreeks half een. Na een paar uur kon de man, een 41-jarige inwoner van Bennekom. van zijn bed gelicht worden. Hij bekende onder invloed te zijn geweest en tien tot twaalf glazen bier te hebben gedronken. Een bloed proef bevestigde dit. De Bennekommer kon zich in het geheel niet herinneren in Rhenen te zijn geweest. Voor alle zekerheid werd in afwachting van de resultaten van het verdere onderzoek het rijbewijs van de automobilist inge nomen. De aanrijding leverde alleen wat blikschade op. SCHERPENZEEL Voor het diplo ma Nederlandse stenografie van de Ne derlandse Unie is geslaagd mej. H. J. Inkenhaag uit Scherpenzeel. Zij werd opgeleid door handelsinstituut Van Rijs wijk te Veenendaal. MIST dagblad DE VALLEI? Bel: tot 17.30 uur van 17.30— 19.30 uur Zaterdags uur. 16.30—17.30 OPHEUSDEN Op het terrein tus sen de brandweerkazerne en de chris telijke kleuterschool in de Lindelaan te Opheusden is men dezer dagen gestart met de bouw van een politiebureau voor de gemeente Kesteren. De bouw van het bureau, wa<rrvan de kosten ruim één ton zullen gaan bedragen, moet voor november 1968 zijn vol tooid. Het is het eerste politiebureau waarover de dorpen Kesteren en Op heusden gaan beschikken. Het Keste- rense aannemersbedrijf D. C. van Ra- vestein en Zn., is met de uitvoering van de bouw belast. Aan het nieuwe bureau worden twee dienstwoningen gebouwd. Het eigenlij ke politiebureau bevindt zich tusser beide woningen en bestaat uit een c- trale werkruimte, enkele kleinere ver trekken, een garage, een keuken en een cel. In de dorpen Kesteren en Opheusden beschikt men tot op heden niet over een politiebureau. De privé-woningen van de plaatselijke politiefunctionaris sen zijn veelal gedeeltelijk ingericht als politiepost. Hierdoor bestaat in de hele gemeente geen doorlopend bezette cen trale meldingspost, welke in een groei ende gemeente als Kesteren echter wel noodzakelijk wordt geacht. De gemeenteraad van Kesteren sprak tijdens de in juli gehouden raadsverga dering zijn teleurstelling uit over de bijzonder trage handelwijze van de Rijksgebouwendienst inzake de bouw van het nieuwe politiebureau in Op heusden. Op voorstel van de heer Th. Haan drong de raad er bij het college op aan stappen te ondernemen, die zouden leiden tot realisatie van de bouwplan nen op korte termijn. Loco-burgemees ter J. van Appeldoorn zegde toe, de Rijksgebouwendienst over deze kwestie te zullen benaderen, hetgeen een gunstig effect schijnt te hebben gehad. Op het ogenblik zijn de funderingen van het OPHEUSDEN Op de foto het pand „De Snellenburg" in de Hamses- straat te Opheusden. BurgemeesterD. J. Pott stelde tijdens de afgelopen raadsvergadering voor hierin een jeugdinstuif onder te brengen. De gemeen teraad gaat zich nu gezamenlijk met afgevaardigden uit het Opheusdense verenigingsleven beraden hoe de plannen zullen worden opgezet. „De Snellen- burg" komt over enkele weken leeg, zodat realisatie van het object niet lang meer op zich behoeft te laten wachten. Het enthousiasme en de medewer king van de Opheusdense verenigingen zal echter voor een groot deel bepa lend zijn voor het slagen van de plannen. Het ligt in de bedoeling om de leiding van de instuif in handen te geven van het verenigingsleven. In Op heusden bestond reeds geruime tijd behoefte aan een onderkomen voor de jeugd. Naast de functie van instuif kan „De Snellenburg" ook dienst gaan doen als vergaderlokaliteit voor de verschillende verenigingen. Een overzicht waar straks staan. van het bouwterrein, het politiebureau zal politiebureau bijna gereed en naar ver wacht, zal het bureau in november 1968 in gebruik kunnen worden genomen. De commandant van de Rijkspolitie in de gemeente Kesteren, opperwacht meester Bronk, wa^ erg verheugd, dat de bouw van zijn bureau was aangevan gen. „Op het ogenblik gaat er een lang gekoesterde wens in vervulling. Ik meen stellig, dat een politiebureau voor de ge meente Kesteren in de loop der jaren een noodzaak is geworden. Zo'n bureau is tegenwoordig van groot belang voor een goede communicatie tussen bevol king en politie. Men moet bijvoorbeeld ook eens rustig (en gezellig) met ons op het bureau kunnen komen praten. Dat is op het ogenblik bijna niet mogelijk, omdat we in onze privé-woningen niet over voldoende ruimte beschikken", al dus een blijde „opper" Bronk. EDE Het echtpaar J. de Kruif en M. A. de Kruif-Willeumier uit Lunteren gaat begin volgende maand zijn schil derijen, tekeningen en etsen exposeren in Bunnik. Dat gebeurt dan van 2 tot en met 10 december in de bovenzaal van café „De Beesde". SCHERPENZEEL D« door de Ho levoetsehool gehouden jaarlijkse ouder avond werd dit jaar druk bezocht. De avond stond onder leiding van de heer R. Groeneveld, hoofd der school. Na de opening door het hoofd, waar bij in het bijzonder de vertegenwoordi ger van het gemeentebestuur welkom werd geheten, bracht de secretaris van de oudercommissie de heer G. Bathoorn het jaarverslag uit. Hieruit bleek dat 't leerlingenaantal jaarlijks toeneemt Hierdoor kon een vierde leerkracht aangetrokken worden. Deze leerkracht mej. M. J. H. van de Beukei werd aan de ouders voorgesteld. Bijzondere dank werd gebracht aan het gemeentebestuur voor de wijze, waarop zij heeft medegewerkt aan de benoeming van deze leerkracht en de inrichting'van het vierde lokaal. Ver der besprak het hoofd der school met de ouders de problemen van het te laat naar bed gaan van de meeste schoolkinderen. Na de pauze, waarin koffie gedronken werd, was het woord aan de heer L. ter Haar. adjunct-direc teur van de Technische School te Maarsbergen die een causerie hield over het onderwerp „Het technisch on derwijs en de Mammoetwet. Nadat het hoofd der school de heer Ter Haar bedankt had voor zijn lezing sloot hij de ouderavond na de ouders bedankt te hebben voor de grote op komst van deze avond. Veilbericht van de Tielse Veiling Septer van maandag 27 november. Opgave na klasse mm maat: APPELEN 75/opw T0,75 65/70 60/65 55/60 1 Bloemee 26—29 Brabantse Bellefleur k.2 28—30 19—24 12—15 Engelse Bellefleur k.l 23—26 21—24 17—19 Engelse Bellefleur k.2 19—22 16—20 15—18 13—15 Campagne Zoet 43—47 x Cox Orange k.l 55—67 54—65 49—59 41—46 x Cox Orange k.2 50—65 43—64 39—49 31—39 26—30 Cox Orange verpakt k.l 72—74 69—72 56—58 x Ingrid Marie k.2 40—45 38—43 30—40 28—33 28—43 Dijkmanszoet 23—28 Jasappel 27—33 Glorie van Holland k.2 18—21 17—19 12—18 Notarisappel 14—20 x Goudreinet k.l 24—42 21—31 20—26 x Goudreinet k.2 21—35 20—28 15—24 x Golden Delicious k.l 40—43 38—42 36—40 28—32 x Golden Delicious k.2 26—40 24—39 23—36 18—30 x Jonathan k.l 27—32 24—30 16—23 15—20 x Jonathan k.2 13—22 13—20 12—18 Sterappel k.2 21—25 16—19 10—26 Lombarts Calville k.2 25—27 23—25 17—26 Zoete Irmgard 4143 1522 Kroet per 100 kg zuur f 8,30; rood f 7,50; zoet f 6,10. Fabrieksappelen per 100 kg: blank f 9,70; rood f 8,80; Sterappel fabriek plus Rode Keuleman per 100 kg f 6,90. Peren: Brederode Beurre Hardy Conference k.2 7982 7375 6171 Legiponts k.2 6474 4869 Giezewildeman St.-Remy IJsbouten Winterjannen - Perenkroet per 100 kg f 4, Groenten: andijvie 54—64; boerenkool 9—13; koolraap 8—10; rode kool 11—13; prei 21—35, 19—13; savooiekool 17—23; sla per 100 krop f 8,00—12,00, 2,00—10,00; uien 1524; spruiten 5356, 2340; wortelen 1720; tomaten per kistje van 6 kg f 3,50—3,70. x Is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg, tenzij anders vermeld. Volgende veilbericht op woensdag 29-ll-'67. 56—74 47—56 58—84 52—67 51—60 52—6' 38—f 485 41—i. 38—4-,

De Vallei | 1967 | | pagina 5