Weer aanval op Canada De Gaulle laat aan Britten geen hoop Verwoesting in Lissabon Portugal: 316 doden ..Kernrismoordenaur'* voor gerecht onbewogen Bennecke kandidaat voor opvolger Von Kielmannseg Reactie TOMADO TOMADO Over de grenz Een moeder geeft Davitamon 10. DE LEKKER-KOKEN SNELKOOKPAN Wrange lyriek in halzaal ROYAL ALBERT wuïck Up't is goed. Ko drinkt 't. vanaf f 55,75 Aden wordt Zu id-Jemen Thailand hoos op Balmain „Gold rush" schijnt ten einde JONGE JENEVER Haal Henkes in huis! Schrijft U eens met de nieuwe ifelikan De nieuwe ifelikan heeft een grote, veerkrachtige 14 karaats gouden pen NAAKT CANADA VIËTNAM OOK VOOR GESCHENKEN Studentenrel MEER Nu Den Haag Schnez niet wil JONG TREKKEN Joessef Beidas in Zwitserland gearresteerd Algemene staking DINSDAG 28 NOVEIv.uu.x 196/ ADEN: Een nieuwe natie is geboren nu Aden in feite onafhankelijk is ge worden. Nagenoeg alle delen zyn door de Britse troepen verlaten, met uitzon dering van Khormaksar. Autoriteiten van het Nationale Bevrydings Front (N.L.F.) maakten bekend, dat het nieuwe land „Volksrepubliek Zuid-Jemen" zal heten. Hier hyst een NLF-polltieman de nieuwe vlag. ADVERTENTIE LONDEN Er schijnt, althans voor lopig een einde gekomen te zijn aan de Europese „gold rush". De handel in goud zowel te Londen als in Zürich wordt normaal genoemd. De verminderde belangstelling voor goud schijnt een rechtstreeks gevolg te zijn van de gisteren door de goud club in Frankfort bekend gemaakte vastbe radenheid om de goudprijs op 35 dollar per troy ounce te handhaven. Tot deze club behoren, België, Groot Brittannië, West-Duitsland, Italië, Ne derland, Zwitserland en de V.S. Op de Londense effectenbeurs zijn verder de koersen van aandelen in goudmijnen gezakt. De grootste daling was 25 shilling. ADVERTENTIE BANGKOK De onthulling van de Franse mode-ontwerper Pierre Balmain die heeft gezegd onlangs te hebben ge zwommen met koningin Sirikit van Thailand en volledig verslag van zijn bevindingen deed, heeft woedende pro testen in Thailand teweeggebracht. Zelfs premier Thanom Kittikachorn heeft zich in het geschil gemengd en wacht nu op een verklaring van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken over de aangelegenheid. Balmain, die onlangs een bezoek bracht aan Thailand en te gast was in het ko ninklijke paleis, heeft in een interview met het Franse dagblad France-Soir gezegd, een zwemtochtje te hebben ge maakt met de koningin. De couturier, die al zeven jaar lang de kleren van koningin Sirikit ontwerpt en het dus kan weten, zei dat haar figuur „geen centimeter" was veranderd. ADVERTENTIE Y Voelt U hoe sierlijk en licht deze gouden pen over het papier glijdt - hoe persoonlijk Uw handschrift wordt - hoe fijn het is om met de verjongde Pclikan te schrijven. Laat U zich de nieuwe Pelikan eens tonen en beleef ook eens die nieuwe schrijfsensatic. Grote, veerkrachtige 14 karaats gouden pen: Thermic-inktregulator voorkomt lekken. Zuiger- of patronenvulsystccm. Luchtdicht afsluitende dop van geciseleerd doublé of nieuw-zilver. Pelikan inktpatronen - voor goéde inkt. CONTHEKWAGNBL miKAN-WERKE HANNOVER Import tH.vin (kmnt k Go. N.V, Ammteic I O J PARIJS De 77 jaar oude Franse president. De Gaulle, heeft gisteren in de balzaal van zijn paleis zijn zestien de persconferentie gehouden. Meer nog dan vroeger verrieden zijn uitlatingen een zeer persoonlijke afkeer van Amerikanen en Britten. In prach tig Frans, vermengd met zeer spitse en van humor getuigende opmerkin gen. zei hij voor pers, radio en kleu rentelevisie: 1. Frankrijk praat niet over toelating van Engeland tot de E.E.G. 2. De Canadese regering is niet on partijdig tegenover de Frans-spre kende Canadezen. 3. Israël is een oorlogszuchtige staat. 4. Frankrijk is niet verantwoordelijk voor de moeilijkheden rond Dollar Pond. Zonder omhaal van woorden zei de Gaulle: „Frankrijk kan niet in onder handelingen treden over de Britse aan vrage voor het lidmaatschap van de EEG. Dit zou leiden tot vernietiging van de Europese gemeenschap". Hij liet de Britten geen enkele hoop. Voor het land zich ooit kan aansluiten zal het een economische, sociale en politie ke hervorming moeten doormaken. Spelend met vraag omschreven be grippen, liet de Gaulle slechts de mo gelijkheid open van een handelsver drag van Engeland met de EEG in „een vorm van associatie", of van een soort vrijhandelsgebied waartoe Engeland en de Europese gemeen schap zouden behoren. De Gaulle zelf zal daartoe echter niet het initiatief ne- „Ik heb nooit gezegd, dat ik Enge land naakt wil zien, zoals men mij heeft toegeschreven", zei de Gaulle. Maar de grijze president voegde er wel aan toe: „De naaktheid van een mooi schepsel heeft niets onaange naams" en oogstte daarmee groot suc ces. Het incident van de afgelopen zo mer, tijdens de Gaulle's bezoek aan Canada, werd tot ieders verbazing nog eens uitvoerig behandeld. De president beschuldigde de Cana dese regering ervan dat zij partijdig was tegenover de Franse bevolkings groep in de provincie Quebec. „De Frans-Canadezen willen zelf over hun lot beslissen", zei de Gaulle. „Er openbaart zich nu in Canada een Fran se natie, deel van ons volk, die als zo danig wil worden behandeld". Daar om moet, volgens de Franse president de provincie Quebec op het niveau ko men van een soevereine staat. Dat er geen oplossing is voor de cri sis in het Midden Oosten komt, aldus de Gaulle, doordat de Verenigde Sta ten af worden gehouden van viermo- gendhedenoverleg daarover doordat zij met handen en voeten gebonden zijn aan de oorlog in Viëtnam. Zou de Viëtnamese kwestie geregeld worden, dan zou er een internationale ontspan ning groeien die het mogelijk zou ma ken de crisis in het Midden-Oosten te regelen. De storm die door de devaluatie van het Pond Sterling is ontketend, kan leideh tot een terugkeer van het inter nationale monetaire stelsel naar de gouden standaard, een stelsel dat be rust op de onverantworrdelijkheid en onpartijdigheid, die de cenmerken van het goud zijn". De Gaulle, die daarmee de al jaren geleden geuite wens van zi;n adviseur Jacques Rueff, herhaalde, wees met kracht de beschuldiging van de hand dat Frankrijk verantwoordelijk zou zijn voor de huidige financiële moeilijkheden. ADVERTENTIE ENGELS PORSELEIN Vraagt folders bij de importeur: ,,'t HOOLHOES"lreneweg2 Bunde{L.) BERLIJN. Honderden gehelmde politiemannehebben gisteren in West- Berlijn slag geleverd met studenten die een betoging hielden voor het gerechts gebouw. De studenten waren erop uitgetrok ken wegens de opening van een proces tegen Fritz Teufel, een 24-jarige student in de filosofie, die de leider is van een commune, een gemeenschap van jonge lui naar Chinees voorbeeld. Teufel moest voor de rechtbank ver schijnen op beschuldiging van oprui ing. Het doel van zijn commune was echter geen geweldpleging, zo vertelde Teufel, maar zij was erop gericht „bra ve burgers te shockeren en het belache lijke gezag aan de kaak te stellen." De commune had echter een afkeer van ge weld, aldus Teufel. Terwijl de communeleider zijn verkla ring aflegde dromden naar schatting zeshonderd studenten rondom het ge rechtsgebouw, waar de politie hen met waterkanon uiteen probeerde te drij ven. De studenten verzetten zich met stenen en andere projectielen en ze trachtten de paarden van de bereden po litie schrik aan te jagen door hun voet zoekers voor de benen te gooien. Na geruime tijd gelukte het de poli tie de rust te herstellen. A LISSABON: Ten minste 316 mensen zyn om het leven gekomen by de hevigste overstromingen die Portugal sinds tientallen jaren heb ben geteisterd. Hier een beeld van de verwoesting in Queluz, een voor stad van Lissabon, die onder water kwam te staan toen een zyrivier van de Taag buiten haar oevers trad. V. LISSABON Het Portugese ministef- rie van Binnenlandse Zaken heeft be kendgemaakt, dat 316 mensen de dood hebben gevonden by de hevige regens en overstromingen in Centraal-Portugal tijdens het weekeinde. Het ministerie gaf een communiqué uit, dat was gebaseerd op berichten die binnenkwamen uit verschillende getrof fen gemeenten. Het officiële cijfer was eerst 250. Het zoeken naar de slachtoffers van de overstromingsramp duurt voort, ter wijl intussen een krachtig begin is ge maakt met de opruimingswerkzaamhe den. Pompen zijn begonnen het water uit de laaggelegen wijken te pompen en speciale opruimingsploegen zijn de strijd tegen de modder en de rommel begonnen. Kranten en tijdschriften is verboden schokkende foto's van de overstromin gen te brengen, zoals zondag en maan dag vroeg is gebeurd. Het blijkt dat het rampgebied een rechthoek van ongeveer 60 x 15 km ten noorden van Groot-Lissabon beslaat. Het kustdistrict Estorial-Cascais, hele maal in het zuiden van de rechthoek, is niet zo zwaar getroffen als de meer noordelijk gelegen gebieden. Langzamerhand wordt het openbare leven weer normaal. Op vele gebieden is telefoonverkeer echter nog niet mo gelijk terwijl ook het spoorwegverkeer is verminderd. De wegen zijn evenwel in het gehele land begaanbaar en wat betreft de elektrische stroomvoorziening schijnen er geen moeilijkheden meer te bestaan. 'OVERLEDEN De vrouw van ex- premier Pierre Mendes-France is na een langdurige ziekte overleden. WUPPERTAL. Maandag is voor de jeugdrechtbank in Wuppertal het proces begonnen tegen de 21-jarige Jürgen Bartsch die ervan wordt be schuldigd vier schooljongens te hebben aangerand en vermoord en een poging tot moord te hebben ondernomen op 'n vijfde. Hij lokte zijn slachtoffers meest al mee vanaf de kermis ergens in de buurt, vandaar zijn bijnaam „kermis- moordenaar". Bartsch verklaarde voor de rechter zich reeds als 10-jarige knaap aange trokken te hebben gevoeld tot jongens. Toen zijn schoolrapporten uit die tijd werden nagekeken, bleek dat hij voor religieuze, vakken allemaal zeer goede cijfers had. Op 21 juni 1966 werd hij bij zijn pleegouders thuis gearresteerd en, zo zei een politiewoordvoerder, tijdens de ondervragingen gaf hij toe vanaf 1965 vier jongens te hebben aangerand en vermoord. De zaak kwam uit toen een 14-jarige jongen, die door Bartsch was meege lokt naar een bunker waar het krioelde van de ratten, wist te ontsnappen, na dat Bartsch hem had gedwongen zich uit te kleden en hem bewusteloos had geslagen. Een onderzoek ter plaatse bracht gruwelijke feiten aan het licht. Diep in de duistere bunker, in de tweede we reldoorlog gebouwd tegen luchtaanval len, werden de stoffelijke resten gevon den van vier schooljongens die reeds geruime tijd zoek waren. Nog dieper in het duister werd een soort „altaar" ge vonden, dat hij gebruikte tijdens het bloedig ceremonieel waarmee hij zijn moorden omgaf. De plaats des onheils ligt op nog geen honderd meter van een paar huizen. De slagerij van Bartsch' vader, waar hij zelf als leerling werkte, is dicht in de buurt. Gedurende de openingszitting werd het doopceer van de verdachte gelicht. Zelf verklaarde hij toen in de loop der jaren nog veel meer jongetjes te heb ben aangerand in de bunker, alvorens de gedachte tot moorden bij hem was opgekomen. De president van de rechtbank, dr. Walter Wülfing, bracht vervolgens naar voren, dat Barsch de afgelopen jaren ook nog een bedrag van 25.000 DM uit de zaak van zijn vader had ontvreemd.. „Dat spijt me", gaf verdachte ten ant woord. Over1 spijt over zijn moorden sprak hij niet. Verwacht wordt dat het proces vijf dagen zal duren. Gezien zijn leeftijd kan Bartsch worden veroordeeld tot een verblijf van 10 jaar in een verbe teringsgesticht maar ook opname voor onbepaalde tijd in een gesticht kan het vonnis luiden. ADVERTENTIE BONN De Westduitse luitenant- generaal Jürgen Bennecke (54) wordt waarschijnlijk commandant van de NA VO in Midden-Europa. In het Atlan tisch hoofdkwartier in Brunssum in Züid-Limburg volgt hij daarmee zijn landgenoot, generaal Von Kielmanns- egg op, die volgend jaar met pensioen gaat. Kort geleden trok luitenant-gene raal Albert Schnez (55) zich terug voor deze functie omdat van Nederlandse kant twijfel was gerezen omtrent zijn politieke verleden. De Westduitse regering polst nu de opperbevelhebber van de NAVO in Europa, de Amerikaanse generaal Lem- nitzer en de bondgenoten over een eventuele kandidatuur van Bennecke voor de post in Brunssum. Ook andere kandidaten zijn daarbij in overweging, ADVERTENTIE Tip voor handiger huishouden 2jC De moderne vrouw die graag kok kerelt, doet wonderen met zo'n handige Tornado snelkookpan. U ookl U ontdekt dat u in 20 minu ten hele menu'sklaartovert. En alles heeft méér smaak, méér geur, méér voedingswaarde. Lekkerder koken wordt opeens ook: gezonder en sneller koken. Spruitjes bijvoor beeld? In 3 a4 minuten klaar, appe tijtelijk groen. Hinderlijke kookgeur- tjes? U hebt er geen last meer van. Tornado Snelkookpan "Populair" vanaf f 55,75. "De Luxe" vanaf f66,50. Inzetbakjes, voor het tege lijk koken van meerdere gerechten, los verkrijgbaar. Wilt u méér tips? Vraag uw winkelier om de uitzoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohuls, afdeling K., Dordrecht. zo verklaarde gisteren het ministerie van defensie in Bonn. Men verwacht, daï deze oriënterende gesprekken tegen het einde van deze week afgesloten zul len zijn. De jeugdig uitziende generaal Ben necke is de zoon van een beroepsoffi cier. Jürgen Bennecke begon zijn mili taire loopbaan als achttienjarige jonge man in 1930 bij de toenmalige Reichs- wehr. Toen de oorlog uitbrak was hij compagniescommandant. Daarna ver vulde hij staffuncties in West-Europa, op de Balkan en in Rusland. Van 1945 tot '47 was hij in Engelse krijgsgevangenschap. Daarna begon hij een nieuw bestaan als boer in Zuid-Ba den en ook nu nog heeft de landbouw, naast de geschiedenis en de politiek, zijn grote belangstelling. Generaal Bennecke is een natuurlief hebber die in zijn vrije tijd graag lange trektochten maakt. Hij keerde terug in militaire dienst toen in 1952 het zg. bureau-Blank de oprichting van de Bundeswehr ging voorbereiden. Sindsdien heeft hij vele troepencommando's gehad. Hij was o.a. gouverneur van de mi litaire academie in Hamburg. Op het ogenblik is hij commandant van het eerste legerkorps in Münster. ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten LUZERN/BEIROET De voorma lige president directeur-generaal van van de Intra-bank in Libanon, Joessef Beidas, is in Luzern gearresteerd, zo is officieel in Zwitserland meegedeeld. Beidas, die beschuldigd wordt van vals heid in geschrifte en het afleggen van valse verklaringen in verband met het failleren indertijd van de Intra-bank, werd donderdag aangehouden, omdat hij in het bezit was van een vermoede lijk vals paspoort (Braziliaans), hij werd gezocht door Interpol. Eerder werd Beidas in Brazilië aan gehouden, maar hij zag toen kans han gende het onderzoek naar het verzoek om uitlevering door Libanon naar Zwit serland uit te wijken. TAe eerste reactie in Ionden op de passage in de persconferentie van De Gaulle over Britse toetreding tot de EEG is er een van diepe teleurstelling. De Franse president heeft deze keer ronduit een „veto" uitgesproken, niet alleen over toetreding maar zelfs over het aangaan van besprekingen, meent men in politieke kringen. Het staat zelfs te bezien, of De Gaulle's opmer king over eventuele associatie wel ernstig genomen moet worden, zei men. Welingelichte kringen in Londen zei den, dat de regering eerst de volledi ge verklaring van de Franse president en een rapport van de Britse ambassa deur in Parijs wil bestuderen, voordat zij een verklaring aflegt. Volgens de zegslieden zal Engeland blijven trach ten, onderhandelingen over toetreding" tot de EEG te beginnen. Premier Wil son zal zeker enige vorm van associa tie afwijzen, zeiden zij. De opmerkin gen over Canadees Quebec zullen waar schijnlijk een nieuwe golf van veront waardiging ontketenen tegen, wat in Londen genoemd werd, een directe in menging in de Canadese binnenlandse aangelegenheden. Canada is lid van 't Britse Gemenebest. In een officieel communiqué ver klaarde later op de avond het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de Gemeenschap van de zes „in haar DE GAULLE oude provo geheel" moet antwoorden op de Britse aanvraag. „Onder artikel 237 van het Verdrag van Rome kan elk Europees land verzoeken lid te worden van de EEG. Het antwoord moet gegeven wor den door de landen van de gemeen schap als geheel. Wij hebben zo'n ver zoek ingediend, geheel overeenkomstig de termen van artikel 237, en wij ver wachten een antwoord van de GE MEENSCHAP. De ministerraad van de gemeenschap zal op 18 en 19 december opnieuw bij een komen", aldus het communiqué. Minister Luns noemde de reactie van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken „verstandig" in een vraagge sprek met de BBC vanuit Den Haag. Hij was van mening, dat de zes als geheel een antwoord moesten geven op de Britse aanvraag, en vervolgde: „het moment der waarheid is nog niet aan gebroken, maar zal niet lang op zich laten wachten. Ik denk dat het moment der waarheid een kwestie van maan den is, misschien weken...zolang de vijf verenigd zijn en blijven, ben ik van me ning dat de hoop niet verloren is." TAe waarschuwing van de Franse president dat de Dollar dezelfde weg zou kunnen opgaan als het Pond Sterling, is in Washington onmiddellijk afgedaan als zijnde een wensdroom van het Franse staatshoofd. Dergelijke uitlaringen, aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, zouden een nieu we golf van goudaankopen kunnen ver oorzaken. Hij doelde hiermee waar schijnlijk op eerdere berichten vandaag dat de goldrush in Londen en elders verflauwde maar dat de goudverkoop in Parijs een record bereikte. Op de verklaring, die De Gaulle tij dens zijn persconferentie afstak, is geen officiële reactie gekomen en er wordt ook geen een verwacht. Ameri kaanse functionarissen verklaarden evenwel dat de commentaren van de Franse president nauwkeurig zullen worden bestudeerd als de volledige tekst eenmaal binnen is. Deskundigen verklaarden dat de sug gestie van De Gaulle „het goudprivile ge te herstellen" niet nieuw is, maar dat die indruist tegen de regels van het Internationaal Monetair Fonds die be palen dat de aangesloten landen de va luta van hun munteenheid bepalen met betrekking tot de Amerikaanse dollar, omdat de Verenigde Staten het enige land is dat goud kan kopen en ver kopen tegen de vastgestelde prijs van 35 dollar per ounce. pen voorlopige analyse van het com mentaar van president De Gaulle op de toestand in het Midden-Oosten heeft bij Amerikaanse functionarissen de indruk gewekt, dat de Franse lei der naar de Arabische kant neigt. Wan neer Frankrijk zijn huidige beleid met betrekking tot Israël, dat geen Franse wapens meer ontvangt, blijft volgen en De Gaulle liet dit blijken zullen de andere Westerse landen een ma nier moeten zoeken om de Israëlische strijdkrachten goed op peil te houden, omdat de Sovjet-Unie reeds heeft ge zorgd voor de vervanging der wapens, die de Arabieren tijdens de juni-oorlog verspeelden. Samenvattend kan men uit alles op maken dat De Gaulle zijn domrm prestigepolitiek, die hem de bijnaam van de „oudste Provo van Europa heeft bezorgd, zal voorzetten. Frankrijl zal er de wrange vruchten van plukken CALCUTTA De hoofdstad van dr Indische deelstaat West-Bengalen, Cal cutta, was maandag verlamd door een algemene staking. Op verscheidene pun ten in de stad werd weer gevochten tussen de politie en betogers, die pro testeerden tegen het afzetten van de linksgerichte Westbengaalse regering door het centrale bewind. D« politie maakte gebruik van traangas.

De Vallei | 1967 | | pagina 7