Oude vleugel van 1 Loo sfeervol ingericht BIJ DE FOTO'S: 3 1 2 11 Knielkussens Bloemen De keuken, met zijn rode plavuizen, blank geschuurde stoelen en tafel, olie lamp en gebloemd aardewerk, is het do mein van mejuffrouw Harmke Witte- veen (24) uit Loenerveen. Zeven jaar ge leden kwam ze als keukenmeisje in dienst van het koninklijk huis en inmiddels is ze gepromoveerd tot kokkin van prinses Margriet. Ze is boerenkool aan het was sen, maar zwijgt verder over de lieve lingsgerechten van de Prinses en haar man alsof ze bang is, staatsgeheimen te verraden. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat ze verlegen is, want ze geeft een enthousiaste toelichting op alle moderne snufjes van de afwasmachine en de oven. Prinses Margriet schenkt nog maar eens kokend water op de theepot. Voor de allerlaatste foto, drie uur na de eerste 1 De zitkamer van het echtpaar Van Vollenhoven is groot De enorme bank in het midden van de kamer is met leer bekleed. Varkensleer, dat nu nog een smetteloos licht kleurtje heeft. Volgens prinses Mar griet wordt de bank pas echt mooi als zij in de loop van tijd donkerder wordt. 2 Mr. Pieter van Vollenhoven aan zijn werktafel thuis, op het paleis Het Loo. 3 In de keuken pleegt de Prinses vaak overleg over het menu met de kokkin, de 24-jarige Harmke Witteveen uit Loenerveen. Zeven jaar geleden kwam zij in dienst van het Koninklijk Huis als keukenmeisje. 4 In de eetkamer steekt prinses Margriet kaarsen aan op de tafel die gedekt is met het servies, dat een onderdeel vormde van het geschenk van het Nationaal Comité. 5 Prinses Margriet is een groot lief hebster van bloemen en planten. Overal staan bossen chrysanten en rozen, die ze zelf heeft geschikt. „Zo was het Mr. Pieter van Vollen hoven zwaait een deur open die uitkomt op een lange koude, donkere gang. Gra nieten vloer, wit betegelde muren, som ber geschilderde deuren. „Net een ouder wets ziekenhuis of een kostschool", zegt hij en wijst dan vol trots naar de ruimte aan de andere kant van de deur. Daar hebben de tegels plaatsgemaakt voor een zachtgetinte warme wandbekleding en is de stenen vloer verdwenen onder een dik goudbruin tapijt. De trots van de heer des huizes is be grijpelijk. Want paleis 't Loo mag dan een indrukwekkend bouwwerk zijn. met zijn grote sombere ruimten en de duide lijke afwezigheid van modern comfort, lijkt het nu niet bepaald de ideale woning voor een pasgetrouwd stel. Maar prinses Margriet en haar man zijn erin geslaagd, dat deel van het paleis dat zij in gebruik hebben genomen werkelijk bewoonbaar te maken en in te richten op een ma nier die karakteristiek is voor hun leef tijd en smaak. In het „appartement" zijn heel veel cadeaus te vinden die de prinses en de heer Van Vollenhoven bij hun huwelijk hebben gekregen. Vandaar, dat zij nu alles zo langzamerhand op de juiste plaats hangt en staat de fotopers uit nodigden voor een bezoek. Het maken van de reportage is een tijdrovende zaak, maar het echtpaar Van Vollenhoven werkt er enthousiast aan mee. Prinses Margriet (of „Margaretha" zoals haar man haar wel noemt) verdwijnt verschil lende keren om iets anders aan te trek ken. Ze verschijnt achtereenvolgeas in een modieuze robe-manteau, een beige mantelpakje en een huispyjama tussen de Perzische tapijten, de antieke kasten, het kristal en het zilver in de eetkamer en de potten en pannen in haar keuken. Ook de heer Van Vollenhoven moet eraan geloven, als blijkt dat zijn lucht machtuniform niet zo erg harmonieert met de crème-kleurige, goud-gebiesde vleugel in de ontvangkamer.'Het plaatje- aan-de-vleugel wordt dan ook plaatje in-burger en de melodie die hij speelt heeft in de verste verte niets te maken met de luchtmachtmars. Op de muziek standaard liggen wat gestencilde „lessen in blues", er onder enkele meer klassieke werkjes. Op de piano wandelt de kleine ruwharige teckel „Tekko Taks", die vol gens prinses Margriet doodsbenauwd is voor herten en die om zo te zien ook iet wat angstig wordt van de klanken die zijn baas aan het instrument ontlokt. Tekko Taks ontpopt zich overigens als een geboren „poseur". Hij wordt dan ook in alle mogelijke standen vereeuwigd: met de prinses en de heer Van Vollen hoven voor open haard tussen het kope ren haardstel van de Staatsmijnen, op de bank tijdens een kopje koffie, naast het salontafeltje van steen met ijzererts een geschenk van koning Boudewijn en koningin Fabiola en bij de marmeren trap in de hall, waar ook twee cadeaus staan: een kastje van prinses Beatrix en een staand horloge, het huwelijksge schenk van Suriname. Huwelijkscadeaus komt men trouwens al tegen zodra men de woning in de rechter paleisvleugel binnenstapt: de bel met de smeedijzeren symbolen van de luchtmacht en de grote barometer van dc Nederlandse regering. In de ontvangka mer (parketvloer, Perzische tapijten, gras linnen wanden) hangt een heel mooie aquarel van koningin Juliana, gemaakt toen ze een meisje van een jaar of tien was en er staan ook recente foto's van de Koningin, de Prins en de ouders van de heer Van Vollenhoven. De informele sfeer wordt nog geaccentueerd door een Belgische hoerenkast vol kleurig servies goed en een wollen poef van minstens anderhalve meter doorsnee. Aan de ontvangkamer grenzen de werkkamers van de prinses en haar man. Ze zijn zo klein, dat de fotografen er om de beurt, staande in de deuropening, hun plaatjes moeten maken. In iedere werkkamer ligt een van de twee knielkus sens die zijn gebruikt bij de kerkelijke huwelijksinzegening. Maar dat is dan ook vrijwel de enige overeenkomst. In de ka mer van de Prinses zijn wel veel tijd schriften te vinden, maar bijna geen boe ken, in de kamer van haar echtgenoot staan er des te meer. Pockets van Leon Uris („Gezworen kameraden" en „Exodus") naast die lijvige delen „De oorlog in de lucht en in de ruimte" van André Vereist, Multatuli naast Hella Haasse en Heinrich Böll, Hugo Claus en Jan Wolkers, naast standaardwerken over rechten en een boek over de NAVO. In een hoekje ligt een album met strip verhalen van de Flintstones. Overal in de kamer hangen foto's van vliegtuigen en auto's, er staan kleine en grote rally-trofeeën en her en der prij ken foto's van prinses Margriet, als baby, tiener, twen en in een zilveren lijst op het bureau als bruid. De boeken van de Prinses hebben op de eerste verdieping een plaats gekre gen, in de bibliotheek, die het echtpaar ook gebruikt om platen te draaien (klas siek en jazz), naar de kleurentelevisie te kijken of wat te lezen bij de witte Zeister Hernhutterkachel. Ook in de bibliotheek staat een trouwfoto, hier ge flankeerd door het verzilverde bruids boeket van de Prinses. De zitkamer van het echtpaar Van Vollenhoven heeft veel weg van een soort schatkamer, want zij is voor het grootste deel ingericht met cadeaus. Bijna sym bolisch is het geschenk van de gemeen te Den Haag, een antieke hoekkast, die op haar beurt ook weer gevuld is met geschenken: kristal, zilveren snuisterijen en fraai porselein. Het risico van veel cadeaus is natuur lijk, dat ze op zichzelf wel mooi kunnen zijn, maar daarom nog niet bij elkaar hoeven te passen. Maar dat valt in dit geval erg mee. De gevers hebben o f alle maal vrijwel dezelfde smaak gehad, of ze waren bijzonder goed op de hoogte van de voorkeur van het bruidspaar. Zo doet het geëmailleerde Louis Quinze- klokje van de koopvaardij het uitstekend bij de hoekkast, terwijl van de Italiaanse Renaissancekast, die het paar van de Margrieten (nabestaanden van beman ningsleden van de koopvaardij, die in de oorlog zijn omgekomen) heeft gekregen, hetzelfde kan worden gezegd. De krantenbak van de Nederlandse hoofdredacteuren staat vlak naast de fauteuil waarin nir. Van Vollenhoven zijn dagbladen en tijdschriften pleegt te lezen. De enorme bank midden in de kamer is met leer bekleed. Varkensleer, dat nu nog een smetteloos licht kleurtje heeft en er daarom opvallend „nieuw" uitziet, maar dat volgens prinses Margriet pas echt mooi wordt als het in de loop van de tijd een donkerder tint krijgt. Op de salontafel: een zilveren sigarettendoos (van de oorlogsveteranen), een zilveren testje (van de padvindsters) en een als vuurspuwende draak vermomde zilveren aansteker. Prinses Margriet is een groot liefheb ster van bloemen en planten. Overal staan bossen chrysanten en rozen die ze zelf heeft geschikt in de „pantry", die zich met z'n ouderwetse, voornamelijk uit een groot marmeren blad bestaand, fonteintje bijzonder goed voor dit werkje leent. In de eetkamer steekt prinses Margriet, terwille van een „actie-plaat" de kaar sen aan op de tafel, die gedekt is met het servies, het zilver en het kristal dat een onderdeel vormde van het geschenk van het Nationale Comité. De eetkamer is via een doorgeefkast verbonden met de kleine, maar van alle gemakken af wasmachine, grill, koelkast voorziene keuken.

De Vallei | 1967 | | pagina 11