Op de wereld geen stabieler vakbeweging dan de onze Longarone herrezen „Roman Holiday" als musical DERBY UP DRINK Familie-bende pleegde reeks overvallen: zwaarste eis 8 jaar feestje bouwen? schenk de slijter uw vertrouwen! gratis Derby Drinks glas bij 2 flessen Britse vakbondsleider George Woodcock IN DE GREEP y VAN A DE GRIEP? WITTE KRUIS Bretonse moeder vecht voor namen Levende demonstratie Sein op onveilig Wij en de devaluatie 99 N poeders helpen u eruit! Oorlogsmisdadigers in Oostenrijk gepakt V.S. nazi-soldaat overgeplaatst Wapens in Franse gevangenis Filosofisch Misverstanden Daarom Vroeger Boosdoener Nieuwe Alpentunnel Premielenmg van Rode Kruis Uurtje vrij? Brei! Twee lectoren van theologische hogeschool Kampen geschorst Engeland verbiedt paardenrennen „Tan werken word je toch niet rijk INBRAAK ALS AGENT GERED OUDE VROUWEN AMBTSKLEDIJ GELD AANWIJZEN I WOENSDAG 29 NOVtiv.0k:,x 1.0/ IP ADVERTENTIE (Van onze correspondent) T ONDEN „Je maakt geen heiligen van mensen, alleen omdat ze lid z(jn van een vakbond", zegt George Woodcock, de 63-jarige secretaris-generaal van het Trades Union Congress, het overkoepelend verbond van vakverenigingen in Engeland, terwyl hy ons naar de deur van z(jn grote kamer brengt in het moder ne gebouw van het T.U.C. in Londen. ADVERTENTIE PARIJS Een Bretonse moeder uit het departement Finisterre, Mireille Le Goarnic, heeft zich tot het internatio naal hof van justitie in Den Haag ge wend, om steun te verkrijgen voor de namen die ze voor zes van haar twaalf kinderen had gekozen, maar die de Franse overheid niet wil accepteren, omdat ze niet voorkomen op de lijst van toegelaten voornamen. Op een pers conferentie, die zij dinsdag in Parijs gaf, beschuldigde ze de overheid van racisme. De Bretonse namen in kwestie zijn: Adraboran, Maiwenn, Gwendal, Diwez- ha, Sklerijenn en Brann. Madame Le Goarnic zei dat ze zich zonder resul taat rechtstreeks tot president De Gaulle had gericht. Zij en haar man, een boer, hebben duizenden franken aan kinder bijslag gederfd. De zes kinderen zijn vier tot elf jaar oud. WENEN. In de afgelopen week wer den in Oostenrijk vier mannen gear resteerd die ervan verdacht worden be trokken te zijn geweest bij de moord op Joden in het door de nazi's bezette Po- lep. Gisteren werd de 54-jarlge onderlui tenant Karl Popp gearresteerd in We nen. De drie anderen, allen officier van politie, werden vorige week ingerekend. Het ministerie van Binnenlandse Za ken zei dat de vier mannen ervan wor den verdacht deel te hebben genomen aan het doodschieten van Joden in het getto in Jedrzejow in 1942 en 1943, als leden van een Einsatz Kommando. De Oostenrijkse autoriteiten waren van hun activiteiten gedurende de oor log op de hoogste gesteld door het West- duitse bureau voor onderzoek naar oor logsmisdaden in Ludwigsburg. ADVERTENTIE SPAANSE SINAASAPPELEN onmisbaar voor de fijne keuken Omdat zij uitblinken door hun (risee smaak. Minder schil en meer sap hebben, en...dat verrukkelijke aroma van de zon dat heerlijke gerechten zo bijzonder maakt. Echt sinaasappelen voor u die van koken houdt I AUGSBURG De Amerikaanse sol daat Bobby Lee Pace, al meer malen in het nieuws gekomen wegens zijn nazistische ideeën, is van Duits land overgeplaatst naar de Ver. Staten. Als reden hiervoor werd opgegeven, dat zijn verblijf in West-Duitsland „de Amerikaanse regering in verlegenheid zou hebben kunnen brengen". Pace staat wijd en zijd bekend als een aanhanger van Hitier. De afgelo pen tijd bereidde hij een „bedevaarts tocht" voor naar de geboorteplaats van de „Führer" in Braunau (Oostenrijk). Een legerwoordvoerder noemde de maatregel tegen de soldaat geen disci plinaire actie, maar zei dat deze was genomen in het belang van de Duits- Amerikaanse verstandhouding. LA ROCHELLE In de cellen voor poliiteke gevangenen in de gevangenis bij St. Martin de Ré voor de kust bij La Rochelle heeft men geheime berg plaatsen gevonden met wapens en ex plosief materiaal. Drie weken geleden ontsnapte uit deze gevangenis een lid van het voormalige „geheime leger" (OAS) dat wegens moord veroordeeld was. Als gevolg hiervan werden ver scheidene gevangenbewaarders ontsla gen. Na de ontdekking van de geheime bergplaatsen is een niet met name ge- nrvo—iHe gevangene naar een andere ge- Zijn blauwe ogen tintelen en zijn enorme grijze borstelige wenkbrauwen wippen omhoog terwijl hij dit lachend zegt. En met een stevige handdruk zegt hij nog: „Werknemers zijn net zo heb zuchtig als werkgevers." We hadden een lang gesprek met George Woodcock, de hoogste functio naris van de vakbeweging in Engeland, over de onrust die er hier op het ogen blik heerst op het arbeidsfront. Wilde staking van zes weken in de havens, ramp voor de economie, moeilijkheden bij de spoorwegen, Wilson zegt com munistisch complot, het nieuws davert ervan. Wat is er mis in Engeland, vragen wij Woodcock. Ondermijnen commu nisten de Britse economie? „Nonsens", zegt hij beslist. „Dit zijn gewone industriële geschillen." En hij stelt filosofisch dit bijna ongelooflijke feit vast: „Er zijn hier niet zo ver schrikkelijk veel stakingen; wij hebben op dit gebied een veel betere staat van dienst dan de meeste andere landen." Inderdaad blijkt uit de cijfers van het Internationaal Arbeidsbureau, dat vorig jaar alleen in West-Duitsland en Japan naar verhouding minder arbeids dagen verloren gingen dan in Enge land. George Woodcock leest een bericht voor uit het dagblad De Guardian over felle gevechten tussen stakende arbei ders der Renault-fabrieken in Frank rijk en dè politie. „Zoiets is hier onmo gelijk", zegt hij heel nuchter, terwijl hij ons strak aankijkt, „maar bijna geen enkele Engelse krant publiceert dit soort nieuws, terwijl iedereen in het buitenland weet van de vechtpartijen met stakers, die er onlangs in Londen waren op een bouwproject." Volgens George Woodocok is dit in Engeland een uiterst zeldzaam verschijnsel. Maar wat is dan wel de oorzaak van wat er in Engeland gebeurt? Volgens Woodcock zien we de kinderziekten van allerlei nieuwe omstandigheden in de industrie, de resten van verouderde toestanden en onnodige misverstanden. In de havens bijvoorbeeld de gevolgen van de invoering van volkomen nieuwe arbeidsverhoudingen. De bonden probe ren sneller dan vroeger veranderingen in te voeren. Er is verder voortdurend pressie van de arbeiders op de bonden om de praktijk van het werk te veran deren. Maar is Woodcock dan helemaal zon der kritiek? Geenszins: „Er is een ern stige tekortkoming bij de bonden, die maken zichzelf wijs dat zij alle proble men kunnen regelen met een onderhan delingsmechanisme, dat in Londen is gecentraliseerd. Dat is een illusie en een zwakheid die helemaal behoren in een tijd toen de werkmensen (Wood cock spreekt niet van arbeiders) nog in het defensief waren. Toen was centralisatie van hun kracht noodzakelijk, maar nu ligt die kracht veel meer bij de werkmensen zelf. Daarom willen zij nu arbeidsover eenkomsten die veel meer zijn afge stemd op hun eigen werkomstandighe den. Daarom zijn er zoveel botsingen tussen arbeiders en vakbondsleiders en daarom zijn er zoveel ongedisciplineer de acties, wilde stakingen en uitslui tingen. „Ik zeg dat het stelsel van veel bon den niet geschikt is voor wat er nu no dig is. Ze willen nog teveel alles om vatten en regelen met één enkele een voudige mantel. Ik zei dit al negen jaar geleden", zegt George Woodcock be rustend, „maar het heeft niet veel in druk op ze gemaakt." (Achter deze verzuchting gaan vele jaren schuil van stug volgehouden gestadige druk om verouderde toestanden te moderniseren en versplintering in de vakbeweging te voorkomen). „De Britse arbeider en de vakbewe ging veranderen erg langzaam", geeft Woodcock onomwonden toe, „zij heb ben een afkeer van theorieën. De bon den passen zich pas aan als het heel erg nodig is. Maar", zegt hij en hij schuift naar voren in de hypermoderne fauteuils van het gezellige zitje in zijn met bruin hout betimmerde werkka mer: „De Britse vakbeweging is de meest stabiele ter wereld en dat is on ze grote kracht, die tegelijk op bepaal de gebieden onze zwakte is." En met een glimlach: „Jullie vakbeweging is door theorieën verdeeld." Hij doelt op het zuilenstelsel in Nederland. Met een praktisch voorbeeld geeft Woodcock de moeilijkheden aan waar mee veel vakbondsleiders in Engeland worstelen. Vroeger ging het om een eis van 5 procent meer loon. Als ze die kregen, en dat aan hun leden vertel den, begrepen die dat gemakkelijk. „Nu gaat het om veel ingewikkelder zaken, die zijn veel moeilijker aan de arbeiders over te brengen." Van de communistische boeman gelooft George Woodcock geen zier. Hij snapt niet waarom de regering daarmee al tijd maar weer voor de dag komt. „Communisten hebben bij ons nooit enig succes gehad", zegt hij „al probe ren ze natuurlijk wel industriële onrust aan te wakkeren." Volgens George Woodcock bestaan er over de Engelse arbeider allerlei my then die door velen in Engeland zelf voortdurend in leven worden gehouden. Hij vindt de arbeider in Engeland niet luier dan elders. „Er wordt hier veel meer overwerk verricht dan waar ook." De noodzaak daartoe is volgens hem niet hun schuld. Hij zegt verder: „On ze capaciteit tot economische groei is even groot als in welk ander land ook, maar onze produktie wordt met opzet beperkt, om geen crisis te veroorzaken met betrekking tot de betalingsbalans." Volgens Woodcock is de speciale rol van het Pond Sterling als reservevaluta de grote boosdoener. Om het pond niet in gevaar te brengen wordt er ieder ogenblik een domper gezet op de econo mie. En dat de Britse invoer zo groot is? „Dat doen we om andere landen te helpen in leven te blijven", zegt hij met een gulle lach, „kijk maar wat ik rook." Het zijn Nederlandse sigaartjes. George Woodcock staat sinsds 1960 aan het hoofd van het T.U.C. Hij is ge boren in Lancashire waar hij elf jaar wever is geweest in een katoenfa- briek. Dank zij beurzen kon hij in Oxford filosofie en politieke economie studeren. Hij studeerde af met de hoogste lof Houdt George Woodcock de Brits* arbeider altijd de hand boven het hoofd? Geenszins. In bepaalde gevallen vindt hij dat de werkgevers het been stijf moeten houden om hun arbeiders te dwingen efficiënter te werken. Des noods ten koste van een staking. Ook arbeiders zijn immers begerig! Het leven is teruggekeerd in Longarone, het dorp dat op 9 oktober 1963 onder miljoenen tonnen water en modder bedolven werd, toen de grootste stuwdam ter wereld, de Vajont-dam, het begaf. De ramp eiste 2117 levens. Op de bovenste foto de toestand na de ramp. Op de onderste foto het nieuwe dorp Longarone. HOLLYWOOD De fUm „Roman Holiday" van regisseur William Wyler, die vijftien jaar geleden werd uitge bracht, en Audrey Hepburn wereldver maardheid en een Oscar bracht, zal een musicalversie krijgen. Dit is het resul taat van een enquête, die de Paramount filmmaatschappy heeft gehouden onder haar personeel Op de vraag: Welke grote film van Paramouth zoudt u nog eens in een nieuwe versie willen zien? antwoordde het grootste percentage: „Roman Holi day". De maatschappij besloot aan dit ver langen gevolg te geven en contracteer de de Italiaanse toneel-, opera- en filmregisseur Franco Zeffirelli om deze musicalversie te maken. Zeffirelli regisseerde onder meer „De getemde feeks" met Liz Taylor en Richard Bur ton. De film zal worden geproduceerd door Dino de Laurentiis, de tekst wordt geschreven door de gebroeders Sherman die ook teksten en liedjes voor „Mary Poppins" maakten. Wie de vrouwelijke hoofdrol zal gaan spelen is nog niet bekend: Audrey Hepburn in reder geval niet. ADVERTENTIE tintelend fris en lekker pittig GENèVE De verbinding met Ita lië voor het wegverkeer door het oos ten van Zwitserland, zal vrijdag 1 de cember belangrijk worden verbeterd door de officiële opening van de klei ne Sint Bernard-tunnel in het Kanton Graubünden. Hiermee wordt Bellinzo- na, de hoofdstad van Ticino, gemakke lijker bereikbaar voor automobilisten die via Graubünden naar Italië of Ita liaans sprekend Zwitserland willen. De tuneel vervangt de 2065 meter ho ge pas over de kleine Sint Bernard, zodat men zich deze bochtige en smal le route die bovendien een groot deel van het jaar door sneeuw geblokkeerd is, in het vervolg kan besparen. De nieuwe alpentunnel is 6,6 kilome ter lang en verbindt de dorpen Hinter- Rhein en San Bernardino. De capaciteit 1500 auto's per uur, is ongeveer twee maal zo groot als die van de drie jaar geleden geopende tunnel onder de gro te Sint Bernard, die Zwitserland in het westen met Italië verbindt. Tot de aanleg van de San Bernardino- tunnel werd in 1955 besloten. Het werk begon in 1961. In de omgeving van de tunnel zijn talrijke hotels verrezen en AMSTERDAM Het honderdjarige Nederlandsche Roode Kruis komt met een 2V» procents dertigjarige premiele ning van f 3 miljoen aan de markt. De stukken zijn f 100 groot en worden te gen 100 pet. uitgegeven. Bij een syndi caat van banken, onder leiding van Pierson, Heldring en Pierson en de Am- ro Bank staat op 8 december de in schrijving open. De stortingsdatum is 19 december. Officiële beursnotering wordt aangevraagd. Met de aflossing wordt op 1 decem ber 1968 begonnen. De lening is geba seerd op een rentevoet van 5 pet. In to taal komen tijdens de gehele looptijd van de lening o.m. zeven premies be schikbaar van f 100.000, vier van f 50.000, 25 van f 25.000, een van f 20.000.29 van f 10.000 en 24 van f 5.000. Vervroeg de aflossing is niet toegestaan. De zeven hoofdpremies van een ton elk vallen op de eerste december van 1968, 1971, 1976, 1982, 1987, 1990 en 1997. ADVERTENTIE met Scheepjes Crylor. Adorable! Wie oog heeft voor echte mode breit met Scheepjes Crylor. Goed wasbaar, blijft als nieuw. Vraag het patroon bU uw winkelier of stuur onderstaande bon op. CO LU CC O DEN HAAG Het conflict dat in de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt in verschillende gemeenten is uitgebroken en dat ook aan de theologische hoge school te Kampen, de predikantenop leiding van deze kerken, niet voorbij is gegaan, heeft er thans toe geleid dat het curatorium twee lectoren, de heren drs. D. J. Buwalua en dr. H. M. Mul der heeft geschorst. Beide lectoren deelden aan curatoren op 12 september mede dat zij hun me dewerking niet konden verlenen aan de voorbereiding en 't afn men van pro- paedeutische examens zolang de senaat zijn besluit inzake attesten niet heeft in getrokken. Dit besluit houdt in, dat als zich een student aanmeldt, afkomstig uit een gemeente waar de kerkeraad de bekende Open Brief heeft onderte kend, hij ten aanzien van zijn belijde nis nader moet worden onderzocht. Deze Open Brief, die onder meer een zogenaamd vrijmakingsgeloof veroor deelt en alle absolutisme op dit gebied wraakt, heeft in de vrijgemaakte ker ken tot grote beroering aanleiding ge geven en deed de jongste generale sy node besluiten op die grond één der Noordhollandse afgevaardigden, domi nee B. J. S. Schoep uit Amstelveen, niet toe te laten. Het besluit tot schorsing van de beide lectoren werd door het cu ratorium genomen met twee stemmen tegen. De derde lector en vier van de vijf hoogleraren scharen zich achter de opvattingen van de curatoren. De senaat van de theologische hoge school heeft aan de vrijgemaakte ker ken een uitvoerige uiteenzetting gezon den. waarin hij nader ingaat op zijn op vattingen in betrekking tot de Open Brief en de zogenaamde attestenkwes tie. O LONDEN De Britse regering heeft paardenrennen verboden als jongste maatregel in de strijd tegen de mond en klauwzeerepidemie die nog steeds hoogtij viert in Engeland. Nog nooit tevoren is een dergelijk be sluit, waarop de boeren reeds dagen hebben aangedrongen, genomen en ver wacht wordt dat trainers, eigenaren en jockeys zware verliezen zullen lijden door het verbod van de „Racing in dustrie". De klap komt des te harder aan om dat het tegen Kerstmis loopt, een tijd waarin doorgaans talrijke paardenren nen worden gehouden. Dinsdag zijn weer drie gevallen van de ziekte geconstateerd. Tot dusverre hebben zich 1192 gevallen voorgedaan en zijn 210.075 stuks vee afgemaakt. Andere maatregelen die vandaag zijn genomen ter voorkoming van uitbrei ding van de epidemie zijn het afgelas ten van legermanoeuvres en het sluiten van jeugdhotels in de omgeving van Londen. Alle motorraces in de getrof- ARNHEM Het was een familie-n.v. in misdaad geweest, waarvan de Arnhemse rechtbank gisteren de liquidatie ter hand nam. Nico van O. senior (39), in Tiel trekkend van de Bijstandswet, was de oudste, intelligentste en volgens de officier van justitie ook gevaariykste „directeur" van de n.v. Daarom luidde de eis tegen hem acht jaar gevangenisstraf met aftrek. Nico senior vormde de buitendienst samen met zijn zoon, Nico junior (19), chauf feur van beroep aan wie vader volgens de stukken had voorgehouden: „Van werken word je toch niet rijk" en vaders liefje ,de aantrekkelijke blondine Anneke S., die met haar negentien jaar al een huwelijk achter de rug had. Junior kwam volgens de officier in aanmerking voor een straf van vier jaar met aftrek en Anneke zou twee jaar met aftrek moeten krijgen. Ook vaders wettige echtgenote, de 37- jarige Sjaan van O.-W., had aandelen in de n.v., zij het dat zij meer een bu reaufunctie bekleedde. Zij maakte ver mommingsmiddelen (maskers en de len van een politie-uniform) en kocht de pleisters in die op de rooftocht wer- de meegenomen om de slachtoffers zo nodig de mond te snoeren. Een broer van Nico senior moest zich nog verantwoorden voor heling van een deel van de buit en ook Annekes vader, een 43-jarige invalide, was een keer bij de zaken van de n.v. betrokken. Hij had meegedaan aan de eerste zaak op de dagvaarding van senior en Anne ke: een inbraak in een boerderij van een kunstenaar, waar 2 januari foto-ap- paratuur en een radio werden gestolen. Annekes vader had niet gewild, maar Nico senior had er volgens de officier op gestaan dat hij mee zou doen. Het was hem daarna snel duidelijk gewor den waarom. Hij had gezegd dan hij An neke wilde meenemen naar zijn woon plaats, het Zeeuwse Axel, en dat kon Ni co senior nu verhinderen door te drei gen hem voor die inbraak aan te geven. Volgens Nico junior zou vader ook op hem chantage hebben toegepast. Nico junior, een kind uit een eerder huwelijk van zijn vader, was bij zijn grootouders opgegroeid, maar toen hij in maart wil de trouwen moest hij vader toestem ming vragen. Daarvoor was hij genood zaakt af te wijken van de wijze raad die hem door mensen met een vooruit ziende blik was gegeven: „Je moet niet met je vader praten, want dat is niet zo'n beste". Het gesprek werd hem fataal, want vader wist hem te winnen voor zijn mis dadige plannen. Volgens junior zelf om dat vader dreigde anders juniors vrouw iets aan te doen, volgens de officier om dat vader in ieder geval 'n zeker over wicht had. Die plannen betroffen in eerste instan tie een overval op een houthandelaar uit Hedel, die naar zij hadden ge hoord altijd veel geld bij zich had als hij 's avonds met de auto naar huis reed. Sjaan maakte een wit overtrekje voor een oude schipperspet. Met die pet op, een leren jas aan en daarover een witte koppel, leek vader op de avond van 19 april bedrieglijk veel op een lid van de verkeerspolitie toen hij met een zaklantaarn zwaaiend auto's aanhield op rijksweg 26 in He- del. De derde auto was de verwachte: die van de houthandelaar. De pseudo- politieman stapte in en liet de hande laar naar een afgelegen zijweg rijden, waar hij moest stoppen „om de rem men te proberen". Daar vólgde Nico junior met Anneke in de auto. Nico greep van achteren de houthandelaar vast en daarna zou An neke de man hebben moeten binden met de nylonkousen die zij daarvoor om haar hals had gehangen, maar er ging iets fout. Er kwam nog een automobi list langs en hoewel vader die met suc ces sommeerde door te rijden, had An neke de schrik te pakken. Zij ging er met junior vandoor. En vader? rust gesteld, want ik vond dat het veel te ver was gegaan", wilde hij de recht bank doen geloven. „Ik heb hem ge red." „O, dat heeft het slachtoffer niet be grepen", merkte de president op. „De bekering kwam pas nadat het slachtoffer had geschreeuwd", wilde de officier wel even vaststellen. „Toen men aldus had ontdekt dat een man beroven niet zo makkelijk is, ging men over tot het beroven van oude vrouwen", karakteriseerde de officier, mr. J. H. C. Pieters, de verdere gang van zaken. Op de avond van 24 april bezochten senior en junior samen een 82-jarige weduwe in de straat waar se nior zelf woonde. Annekes grootouders woonden naast die weduwe en daarom had Anneke van tevoren een situatie schets moeten tekenen. Daar werd gebruik gemaakt van een niet van echt te onderscheiden alarm pistool en een zaklantaarn waarmee het bejaarde vrouwtje voortdurend In het gezicht werd geschenen totdat haar portefeuille met 1565 gulden was gevon den. De twee vrouwen van Nico senioi bleven samen thuis de buit afwachten. Anneke was zelf wel weer meegegaan toen er in Axel een 66-jarige vrouw moest worden beroofd. Zij had van haar ouders gehoord dat die er wel warmpjes bij zat en toen ze dat aan Ni co senior vertelde had die er direct heen gewild. De president: „Als u hoor de dat er ergens geld was begonnen uw oren al te klappen." In Zeeland aangekomen had Anneke zich gestoken in wat mr. Van Houten noemde haar ambtskledij: een lange broek en een masker voor het gezicht. Junior kwam via een raam het huisje binnen. Bij het licht van een petroleum lampje doorzocht het drietal de huiska mer en net was een doosje met geld gevonden of de bewoonster schoof het gordijntje open van de bedstee waarin zij sliep. Gedrieën schoten de indringers op haar af. De goede stemming die aan vankelijk bij hen had geheerst va der en zoon hadden in de huiskamer nog even gevoetbald met een daar ge vonden knot wol was helemaal ver dwenen. „Hoe je smoel anders schiet ik je ka pot", kreeg het vrouwtje te horen. Va der schold intussen zijn mededaders uit omdat die het verkeerd zouden heb ben ingepikt. Volgens Anneke had Nico junior de mond van het slachtoffer dich gehou den. Op zijn dreigen met het alarmpis tool zou het vrouwtje naar zolder zijn gegaan om nog meer geld aan te wij zen en daar zou Nico senior het trapje hebben weggehaald toen zij op 'n ver hoging was geklommen, zodat zij onge stoord konden vluchten. Twee inbraken en een mislukte po ging tot beroving van een bejaarde ca féhoudsters in Geldermalsen besloten I_ïet driedaags congres van de PvdA eindigde zaterdag in een sfeer van voldoening. Met reden, want het con gres was vooral op de laatste dag, toen het om de NAVO ging, een levend stuk partijdemocratie. Maar het was tege lijk ook een adembenemende discussie, waarby het lot van de hele party op het spel stond, aldus „De Volkskrant" (r.k.). „Als de pacifisten, die uit de NAVO willen, het hadden gewonnen, zou de PvdA wellicht in tweeën zijn ge spleten. Ook de mogelijkheid van een progressieve combinatie, zoals de christen-radicalen die voorstaan, zou dan al in de knop zijn gebro ken. De christelijke partijen had den dan en terecht kunnen zeggen, dat met een PvdA, die voor eenzijdige ontwapening heeft gekozen, alleen al daarom geen re geringscombinatie mogelijk is. Zover is het echter gelukkig niet gekomen. Het PvdA-congres wees tenslotte, en met een overgrote meerderheid, een uittreden uit de NAVO af. Daarmee blijft de PvdA een partij, waarop in samen werking met anderen een pro gressief kabinet kan steunen en het PvdA-congres heeft zich hier toe ook in een speciale uitspraak ten gunste van een stembusakkoord bereid verklaard. Hiermee zijn binnen de PvdA niet alle moeilijkheden uit de weg ge ruimd. De linkervleugel liet zich breidelen met de bepaling, dat haar optreden naar buiten niet van dien aard mag zijn, dat hierdoor de een heid in de partij wordt geschaad. Maar die linkervleugel blijft een „luipaard op schoot", omdat zij een danig versterkte invloed in het nieuwe partijbestuur kreeg. Wordt de linkervleugel daardoor een meer harmonisch deel van een „plurifor me" partij, zoals de heer Den Uyl in zijn slottoespraak hoopte? Pf zal het gevolg zijn, dat de top door verdeeldheid wordt verhinderd om voldoende leiding te geven? De tijd moet het leren. Een andere moei lijkheid is, dat het congres het par tijbestuur verplichtte om de beslis sing, over het al dan niet aangaan van een stembusakkoord, in han den van het partijcongres te leg gen. Linkse groepen in de partij krijgen daarmee de gelegenheid om een samenwerkingsprogram, dat hun niet ver genoeg gaat, als nog te torpederen. Toch zijn wij niet ongelukkig met een dergelijke opzet en wij zouden zelfs willen, dat andere partijen hetzelfde gingen doen. Als alle par tijen, die een samenwerking wil len aangaan, het laatste woord hier over, in een publieke discussie, aan hun hoogste partij-organen la ten, is de kans inderdaad niet ge ring, dat men daarmee tegenstel lingen oproept. De verschillende in zichten kunnen dan echter ook, zo als op het PvdA-congres bij de dis cussie over de NAVO, gebeurde, openlijk en duidelijk met elkaar worden geconfronteerd. De beslis sing, die uit een dergelijke con frontatie voortkomt, geeft houvast en zekerheid. Ook dat zou een be langrijk brok levende democratie zijn". TYe directie van de NS zegt dat de Spoorwegen in „een ernstige situ atie" verkeren. In een normale onder neming zou dat voor het personeel be tekenen: Het sein staat op onveilig, het bedrijf staat op springen, zo schrijft het „Algemeen Dagblad" (neutraal). „Voor de NS staat het sein wel op rood, en het personeel zal inge krompen moeten worden, maar het bedrijf kan niet „springen". Want hoe dringend het communi qué van de directie ook is; hoe zeer zij aandringt op personeelsver mindering en zorgelijk is over de liquiditeitspositie de NS zullen niet de poorten van de stations kun nen sluiten of de rails kunnen op breken. Men kan de NS niet ophef fen. Men zal dus een oplossing voor het enorme financiële probleem van de NS moéten vinden. Dat betekent dat de directie in de uitgaven zal moéten snijden. Zij zal. zoals de KLM enkele jaren geleden, moeten uitdunnen om ruimte voor een aan loop te krijgen. De NS zijn immers net als de KLM veroordeeld tot mo dernisering op het hoogste peil. En dat kost miljarden; het vereist he laas een ingreep op personeelsge bied. De stap van de NS naar Rand- rail en een spoorwegsysteem dat veelzijdig, ultramodern en snel moet zijn, eist een nieuw, een hard beleid. Niemand weet een andere, een zachtere oplossing om de NS te maken tot een apparaat dat op korte termijn financieel enigerma te uitkomt, en dat technisch zal be antwoorden aan al de eisen van een dichtbevolkt land". Al moet Engeland de zwaarste ge- volgen van de devaluatie van het pond ondervinden ook wij zullen de noodzakelijke offers moeten brengen, aldus „Nederlandse Gedachten" (AR). Maar dat laatste zal niet zo mogen uit vallen dat de gevolgen daarvan vallen in die sector, waar men de zwakste schouders heeft. „Het Nederlandse financiële ver lies mag dan minimaal zijn onze eigen export zal de gevolgen daar van terdege ondervinden terwijl de goedkopere invoer vanuit de „En gelse sfeer" de concurrentie-strijd op de binnenlandse (Nederlandse) markt in bepaalde sectoren aan wakkeren zal. Weliswaar zullen die gevolgen met name voor de typische land- jouwprodukten (zuivel b.v.) waarschijnlijk wel wat meevallen, maar overigens (onder andere met name kapitaalexport door de bij zondere aantrekkelijke 8 pet. rente in Engeland) komt toch de Neder landse positie in het gedrang op een moeilijk moment. De toenemende werkloosheid naast de nog steeds bestaande in flatoire spanningen maken 't opvan gen van de devaluatiegevolgen er niet gemakkelijker door. Vooral de eerste maanden. Het is naar onze mening een bijzondere taak van dit kabinet niet passief toe te zien, maar tijdig actief te opereren als zou blijken dat de werkgelegenheid opnieuw in het gedrang zou komen. Als de nota aan de Kamer over de Engelse devaluatie niet meer zou bevatten dan een overzicht van fei ten en gevolgen zou dit kabinet de

De Vallei | 1967 | | pagina 13