Veenendaals dagblad WITTE HUIS: POLITIEK IN VIETNAM BLIJFT ONVERANDERD raket Australië lanceert Rood-China weer niet in V.N. toegelaten Bulten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Toestand blijft nog steeds zeer gespannen Chef Turkse invasie-strijdmacht CYRUS VANCE IN NICOSIA Na aftreden McNamara I „Nederland werkt niet zo hard en I er zijn te weinig goede directies DORP HELPT DOOR BRAND GETROFFEN GEZIN Sneltrein greep twee kinderen Rassenrellen in Maleisië I Aanhoudend j onbestendig Samenzwering in Mexico Huurling zijn in België strafbaar ANWB plaatst provincie- naamborden Cambridge stemde voor Johnson Landelijk onderzoek naar invloed van aardgas op s t adsbepl an t ingen Laatste wilde dieren Minder sjouwen door vuilnisman dank zij plastic zakken Scholieren maakten hommen Broertjes betrapt bij hun tiende inbraak Prinses Benedikte en verloofde naar Drakensteyn Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaat, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.* bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Valler, opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Ouranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine «annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent WOENSDAG 29 NOVEMBER 1967 - 4Ie JAARGANG no. 282 CYPRUS HERADEMT WEER IETS ADELAIDE (Australië) Australië is er voor de eerste maal in geslaagd een satelliet in een baan om de aarde te brengen. Nadat dinsdag een eerste poging was mislukt slaagde een tweede vandaag 14.18 uur. Volgens de eerste aanwijzingen is de 50 kg zware satelliet keurig in zijn baan terechtgekomen. Het ruimteschip aan vaardde z(jn reis op de punt van een 21 meter lange Redstone raket. De eerste poging om de satelliet in zijn baan te brengen mislukte door een fout in een luchtbehandelingsinstallatie. Heden verliep het aftellen zonder enige hapering en verliet de raket precies op tijd de basis. Na Rusland, de Verenigde Staten en Frankrijk is Australië er thans als vier de land in geslaagd een satelliet te lan ceren. De satelliet zal 40 dagen in zijn baan blijven. Op 100 km boven de aarde zal hij een onderzoek instellen naar de sterkte van de zonnestraling en boven dien waardevolle informaties verzame len over het weer in de bovenste lagen van de atmosfeer. De satelliet zal een baan beschrijven, welker hoogte va rieert van 100 tot 700 zeemijl boven de aarde. Elke 99 minuten wordt een om wenteling gemaakt. De satelliet heeft batterijen aan boord, die energie voor tien zenddagen bezit ten. De gegevens, die de satelliet uit zendt zullen mede worden opgevangen door het internationale net van volgsta- tions van de NASA, de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart. CAMBRIDGE (Massachusetts) In het kader van de op 7 november gehou den gemeenteraadsverkiezingen, heb ben de inwoners van Cambridge, de ze tel van de Harvard universiteit, zich tevens uitgesproken over een resolutie, waarin aangedrongen wordt op „onmid dellijke terugkeer van de Amerikaanse militairen uit Viëtnam". Blijkens de nu bekendgemaakte officiële uitslag van de stemming over deze resolutie, heb ben 11.300 kiezers in Cambridge de re solutie gesteund en meer dan 17.500 haar afgewezen. In een dergelijke aan gemeenteraads verkiezingen gekoppelde stemming in de stad San Francisco, die eveneens in de ze maand is gehouden, spreken 76.000 kiezers zich uit voor een wapenstilstand in Viëtnam en terugtrekking van de Amerikaanse troepen en 132.000 tegen. DEN HAAG Een studiecommissie samengesteld uit deskundigen van ge meentelijke plantsoendiensten en van gasbedrijven, gaat een landelijk onder zoek instellen naar de invloed van aard gas op stadsbeplantingen. Er komen uit het hele land, onder meer uit Zeist, Bilthoven en Leiden, klachten over sterfte van bomen in steden. De stu diecommissie zal nagaan of de bomen- sterfte moet worden geweten aan de giftigheid van het aardgas of aan de door het gas veroorzaakte uitdroging van de grond. WASHINGTON De Wereldbank heeft bevestigd dat minister van De fensie Robert S. McNamara is voorgedragen als president van de bank. Voor deze eerste officiële bevestiging van de nominatie had het Witte Huis al verklaard dat McNamara's vertrek geen wijziging van het oorlogsbeleid in Viëtnam met zich mee zou brengen. De Wereldbank bevestigde de berichten dat McNamara was voorgedragen, maar het is nog onzeker of de directie concrete stappen zal nemen. Nieuwe hoogleraar: 1 GRONINGEN Het is met de werklust van de gemiddelde Neder- lander niet zo best gesteld. Maar dit is iets wat men eigenlijk niet E mag zeggen in Nederland. Dit zei E gistermiddag professor ir. L. H. de Langen, bij het aanvaarden van het ambt van bijzonder hoogleraar in de economische wetenschappen aan de Rijksuniversiteit van Groningen. i Hij kwam tot deze uitspraak toen hij duidelijk wilde maken dat er te jj veel zwakke plekken in het indus- trieel beleid zijn. Van die inspannin- j gen moet het toch komen, want de welvaart wordt bepaald door wat ze met elkaar opbrengen. Volgens prof. De Langen is het ook niet zo best gesteld met de di- j recteuren. E Nederland tele, zei hij, meer on- dernemingen dan werkelijk geschik- te directies. Ook vindt hij dat veel directeuren wel eens wat meer aan- E dacht mogen hebben voor hun opvol- j gers. Tevens deed hij de suggestie, goe- de directeuren wat jonger, met 55 of 60 jaar te pensioneren. Zij kun- nen dan als beroepscommissaris in tien of twintig vennootschappen een klankbord voor de directie zijn. "■■■■IfMIiaaiMMIaaaaaaaï AARTSWOUD Nauwelijks waren in het Westfriese Aartswoud de vlam men geblust waarin 's nachts een moe der en vijf kinderen om het leven wa ren gekomen, of er kwam in het dorp een grote hulpactie op gang. Gistermiddag stelde het gemeentebe stuur een leegstaande boerderij be schikbaar aan de overlevenden van de brand: de havenarbeider Schaafsma en twaalf van zijn zeventien kinderen. Op verzoek van de gemeente hielden de vrijwilligers gisteren in de stromen de regen een huis-aan-huis-collecte. 's Avonds had dat al 2500 gulden opge leverd. Vandaag zal ook in de omlig gende dorpen worden gecollecteerd. Burgemeester Breebaard van Aarts woud heeft zijn giro-nummer (190 462) beschikbaar gesteld voor de inzame ling. Uit de wijde omgeving wordt hulp ge boden. Een kledingzaak in Hoorn heeft de heer Schaafsma en zijn twaalf kin deren nieuwe kleding aangeboden. Een schoenhandelaar wil vader en kinderen enkele paren nieuwe schoenen geven. A De uitgebrande woning in Aartswoud. In Pentagon kringen heerste reeds lang het vermoeden, dat McNamara zijn post wilde verlaten, omdat hij na deze zeven jaar te hebben bekleed zijn veerkracht begon te verliezen. Als minister van Defensie staat hij aan het hoofd van een organisatie die 4,5 miljoen werknemers telt, een bud get van 80 miljard dollar heeft en be schikt over een voorraad kernwapens waarmee de aarde vernietigd zou kun nen worden. Aanhangers van deze theorie zeggen, dat McNamara allang zou zijn afgetre den als hij niet zoveel plichtsgevoel had jegens een land en een president, die verwikkeld zijn in een moeilijke zeer onpopulaire oorlog. McNamara zou niet eerder zijn af getreden, omdat dit mogelijk zou zijn uitgelegd als een persoonlijke reactie tegen het oorlogsbeleid van president Johnson. Overigens heeft McNamara nooit on der stoelen of banken gestoken gekant te zijn tegen de voorstellen van die militaire leiders en Congresleden, die uitbreiding van de bombardementen boven Noord-Viëtnam voorstaan. Hij heeft altijd gezegd, dat de bom bardementen, hoewel nuttig, weinig ef fect hebben en dat de oorlog te land zal moeten worden beslist. Functionarissen van het Witte Huis en het Pentagon schenen ook niet eerder van het aftreden van McNamara te heb ben geweten en wilden of konden niets zeggen over een eventuele opvolger. Speculatie doen de ronde, dat het de gouverneur van Texas, John Connally, zou kunnen worden, maar ook Cyrus Vance, de vroegere onderminister van Defensie of Paul Nitze, diens opvolger, zouden een kans maken. Wat echter niet vergeten moet worden is de bekende hebbelijkheid van president Johnson 't land voor plotselinge verrassingen te plaatsen. GELEEN Johnnie de Koning (10) en zijn vriendje Harrie Geurts (9) uit Geleen zijn gistermiddag op een over weg door een aanstormende sneltrein gegrepen en gedood. Het duurde enige uren voor de deerlijk verminkte lijk jes konden worden geïdentificeerd. De twee jongens waren op weg van school naar het centrum van Geleen. Daarbij moesten ze de overweg vlak naast het station oversteken. Voor de door alarmbellen en rode knipperlich ten beveiligde overweg met halve bo men stond een groepje volwassenen even over half vier de doorkomst van de sneltrein Maastricht - Amsterdam at te wachten. Geen van hen had de ren van de bei de knapen door de onbeveiligde kant van de overweg tijdig in de gaten. Zij sloegen ontzet de handen voor het ge zicht toen de jongens vlak voor de trein de spoorbaan opliepen. De ma chinist had de jongens wel gezien, maar de trein, die niet in Geleen stopt, had te veel vaart om nog tijdig te stoppen. KOEALA LOEMPOER De Malei sische regering heeft een begin ge maakt met de mobilisatie van de ci viele defensie ter assistentie van poli tie en leger, die al zes dagen met man en macht proberen een einde te maken aan de rassenrellen tussen Maleisiërs en Chinezen in het noord-westen van 't land. Vice-premier Toen Abdoel Razak zei, dat het civiele defensiekorps in de kust gebieden zal worden ingezet, waar de orde reeds gedeeltelijk is hersteld. Door deze mobilisatie zal de regering in staat zijn meer militairen en politie mannen naar de binnenlanden over te brengen, waarheen de relletjes, brand stichting en plundering dinsdag van het eiland Penang zijn overgeslagen. NICOSIA De Amerikaanse am- (Van onze weerkundige medewerker) j T angzaam over ons land naar het E oosten trekkende fronten hebben j gisteren overdag en in de afgelopen j ndcht op uitgebreide schaal regen ge- bracht. In Rheden werd vanmorgen 28 mm etmaalregen afgetapt, in Hoog Soeren 25 mm, in Nijmegen en Apel- doorn 23 mm en in Zutphen en Nun- speet 21 mm. Onze waarnemer aan de j Asselsestraat in Apeldoorn heeft in- j middels een novembertotaal van 88 f j mm geregistreerd, terwijl de normale j maandsom 63 mm is. De verdere vooruitzichten doen een voortduren van het veranderlijke E weertype verwachten; op de Oceaan j naderen namelijk alweer nieuwe sto- j ringen. Strenge vorst wordt gemeld uit Rusland. De inwoners van Moskou j werden gisteren en vanochtend wak- ker bij 'n temperatuur van -13 graden, laiaaiifaiaaiaaaataiataaatiiaaaaiafaaaaaiiMMiiaimaMiftiaai bassade in Nicosia maakte gisteravond bekend, dat de speciale afgezant van president Johnson, Cyrus Vance, van morgen uit Athene naar de Cyprische hoofdstad was vertrokken. De bekendmaking zorgde voor enige ontspanning, omdat wordt aangeno men dat het bezoek automatisch uit stel betekent voor mogelijk Turkse mi litaire interventie. De Cyprische regering deelde later mee, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Spyros Kyprianoe, om half acht een onderhoud met Vance had. Ver wacht wordt dat Vance kort daarna met aartsbisschop Makarios zal spre ken. NEW YORK De Algemene Vergadering van de VN heeft opnieuw de toela ting van communistisch China tot de volkerenorganisatie geweigerd. Een Alba nese resolutie, waarin werd voorgesteld de zetel van Nationalistisch China (For mosa) aan communistisch China te geven werd met 58 tegen 45 stemmen verwor pen by zeventien onthoudingen. MEXICO Het blad „Ultimas No- ticias" meldt dat de Mexicaanse politie een samenzwering heeft ontdekt met vertakkingen in heel Mexico. Er waren een aantal mensen gear resteerd en er zouden nog meer arres taties volgen. De politie had propagan damateriaal in beslag genomen. Ze had echter niet onthuld tot welke politieke richting de samenzweerders behoorden. Volgens het blad hadden de samen zweerders in de tweede helft van okto ber een bom van primitieve makelij in de Boliviaanse ambassade geplaatst. Men had de bom daar tijdig kunnen weghalen. Het ding was echter ontploft op het politiebureau. Daarbij was een chemicus om het leven gekomen. §?r E f\ntelbaren kennen de zoöloog dr. E Bernhard Grzimek, directeur der E moderne diergaarde in Frankfurt, van E zijn boeken, films en televisievoor- drachten over de natuurl. historie van het zwarte werelddeel, want ze schon- E ken hem tot in de uithoeken der be- i schaafde landen een bijzondere popu- E lariteit. Thans maakt onze onconven- E tionele professor een geheel nieuw debuut met zijn fraaie en hoogst z deskundige werk over bedreigde die- z ren in de wereld der blanken, dat hij de titel gaf: „W ilde dieren, - blanke manne n". Hij bereisde E ervoor Amerika, Canada, Rusland, E Europa en haast heel O.-Azïé, steeds z pleitende voor de aanleg van reserva- ten en hij doet dit op wèl-onderlegde E z meeslepend-journalistieke wijs, ruim E E 300 pagina's vlot vertellend, docerend E en scherpzinnig concluderend, daarbij j zijn frisse betoog verhelderend met j een keur van foto's (kleur en zwart- E E wit), tekeningen en kaarten. Het bij- E zonder aantrekkelijke boek wordt door E E de uitgeverij Kluwer te Deventer on- E bekrompen en waardig aan de inhoud E tot het Nederlandse publiek gebracht; E de prijs van f 29,50 is voor zulk een E first-class uitgave naar ik meen niet te E E hoog. Op vele bladzijden blijkt het, dat E in ons eigen werelddeel helaas nog E lang niet overal de dierenwereld voor E de mensheid belangrijke culturele waarden belichaamt en daar wil ik morgen aan de hand van Grzimek nog even op terugkomen. 29-11-'6 7 A. B. WIGMAN Eerder al had de Algemene Verga dering besloten dat voor een wijziging in de Chinese vertegenwoordiging een meerderheid van twee derde van de leden vereist zou zijn. Het desbetref fende voorstel werd aangenomen met 69 tegen 48 stemmen bij vier onthou dingen. Daarmee was de deur voor toe lating van communistisch China al dichtgeslagen, omdat het was uitgesloten dat het Albanese voorstel die meerder heid zou halen. Marge Bij stemming bleek de Albanese re solutie zelfs geen enkelvoudige meer derheid te halen. De marge waarmee de resolutie werd verworpen was zelfs groter dan vorig jaar, doordat Botswa na, Kameroen en Tsjaad, die vorig jaar Peking steunden, zich dit jaar van stemming onthielden. Alle andere leden stemden zoals ze dat vorig jaar deden. Voor de stemming had Engeland zich uitgesproken voor toelating van com munistisch China ten koste van Formo sa Wel achtte de Britse afgevaardigde, Lord Caradon, de kwestie zo belangrijk dat een beslissing zou moeten vallen met tweederde meerderheid. Lord Caradon zei dat in weerwil van de moeilijkheden in betrekkingen tus sen Engeland en China als gevolg van de „betreurenswaardige aanvallen op buitenlandse ambassades in Peking en de onheuse bejegening van buitenlandse diplomaten", de Britse regering van me ning blijft, dat het rechtvaardig en noodzakelijk is om communistisch Chi na een zetel in de volkerenorganisatie te geven. Het is noch in het belang van de VN, noch in het belang van het Chi nese volk, als vertegenwoordigers van een regering van dat onmetelijke land uit de internationale gemenschap ge houden worden, aldus Lord Caradon. Geen commissie Het was de achttiende maal dat de volkerenorganisatie tegen toelating van communistisch China stemde. Ook het voorstel ingediend door vijf landen, waaronder Nederland om een com missie te benoemen die de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging in studie zou moeten nemen, kreeg geen meer derheid. Het werd verworpen met 57 te gen 32 stemmen bij dertig onthoudingen. België stemde tegen de Albanese re solutie en Nederland onthield zich. BRUSSEL De Belgische regering heeft bij 't parlement een wetsontwerp ingediend om het treden in vreemde krijgsdienst, of meer algemeen het huurling-zijn, strafbaar te stellen. Tot op heden is we! het ronselen van huurlingen strafbaar in België, doch het zich verhuren als soldaat in dienst van 'n vreemde mogendheid niet. Het wets ontwerp is, op grond van de ervaringen met de huurlingen in Kongo, overigens ruim geformuleerd. Het spreekt van „dienstnemimbii een leger- of troepen macht op het grondgebied van een vreemde staat". Het ontwerp wil hier op een gevangenisstraf stellen van drie maanden tot vijf jaar en verlies van burgerrechten voor een periode van vijf tot tien jaar. Bij de invallen werden in twee van de vier scholen bestanddelen van bom men, echte en schijnbommen, wapens en ophitsende anti-Britse propaganda- biljetten gevonden. In een der scholen ontplofte een bom toen de politie het gebouw binnendrong en de leerlingen dwong het werk neer te leggen en het gebouw te verlaten. Niemand werd gewond. Dinsdagavond heeft de politie 108 leer lingen en onderwijzers voor een verhoor meegenomen. Verwacht wordt, dat de meesten hunner weer zullen worden vrijgelaten. AMSTERDAM Om het gesjouw met vuilnisemmers te verminderen en om de vuilophalers het werk gemakke lijker te maken, gaat de Amsterdamse stadsreiniging plastic vuilniszakken distribueren. Ze zullen voor vijftien cent per stuk te koop zijn in een hele reeks winkels. De vuilnisman tilt de plastic zak, die kan worden afgesloten met een lint, zo uit de emmer en gooit die in de vuilniswagen. Gesjouw met de zware emmer is dan niet meer no dig. A Het Turkse kabinet heeft, na een ver gadering van elf uur het beraad rond de kwestie Cyprus afgesloten. Een regeringswoordvoerder zei dat men had besloten de koers niet te wijzi gen. „Wij verkeren thans in een zeer kritieke toestand", aldus de woord voerder. De Turkse invasiemacht blijft in alarmtoestand. Op de foto de Turkse marinephef, vice-admiraal Celal Eyiciogloe, die in, het geval van een invasie het bevel over de Turkse vloot zal voeren. DEN HAAG De komende jaren zal de ANWB ongeveer 200 provincie naamborden plaatsen. Hiertoe wordt mede overgegaan wegens het gunstig onthaal, dat de riviernaamborden heb ben gekregen. Met de wegbeheerders, rijks-, provincial en gemeentelijke overheden en waterschappen wordt thans overlegdover de uitvoering, na dat het plan voor de provincienaam borden door hen met graagte Was ont vangen. De borden, die 1,20 meter lang en 50 cm breed zijn, komen bij de belang rijkste wegen, die de provinciegrens snijden, te staan. De borden zijn wit, waarop in donkerblauwe letters het woord provincie en de naam van de juist binnengereden provincie staan, verlucht met het provinciewapen in de officiële kleuren. Gunstige reacties zijn de laatste tijd bij de ANWB ontvangen op de verzoe ken aan provinciale besturen om finan cieel bij te dragen in de kosten van aanschaf, plaatsing en onderhoud van de borden, zodat er voor de ANWB geen weg terug meer is. De vrees voor een Turkse invasie op Cyprus was gisteren aangewakkerd. Turkije zette Griekenland onder zwa re druk door een eskader oorlogssche pen naar Cyprus te laten opstomen. La ter op de dag keerde het eskader naar de Turkse haven Mersin terug. Terwijl het Griekse kabinet, onder voorzitterschap van koning Constantijn koortsachtig overleg pleegde, voerde gisteren Turkije de druk op door een eskader van veertien oorlogsschepen naar de Cyprische kust te zenden. Op Cyprus werd groot alarm geslagen toen de oorlogsschepen voor de kust opdoem den. Op hetzelfde ogenblik werden in de Turkse havenstad Mersin troepen in gescheept en vrachtschepen met tanks en ander oorlogsmaterieel volgeladen. Het Turkse eskader kruiste enkele uren voor de Cyprische kust en ver dween daarna in dé richting van Mer sin. In Ankara werd later meegedeeld dat het Turkse leger en de Turkse ma rine een „normale oefening" hadden gehouden. NAVO-secretaris-generaal Manlio werd later door de Griekse minister van Buitenlandse Zaken Pipinellis ont vangen. Na afloop zei hij nog weer naar Ankara te vertrekken. Minister Pipinelis zei dat de Griekse regering haar standpunt heeft bepaald, maar dat dat nog door de anderen moet worden/ aanvaard. ^„D.'oéstand blijft zeer delicaat en gëva'ariij-R. Een woord te veel kan een enorm gevaar veroorzaken. De heren Vance en Bro- sio spannen zich buitengewoon nuttig in. Wij allen hebben de plicht hen te helpen. Oorlog blijft mogelijk maar ik hoop niet waarschijnlijk." Pipinellis zei dat president Johnsons vertegenwoordiger Vance naar Cyprus gaat, omdat er punten zijn die de Cy prische regering aangaan. DEN HAAG De Haagse politie heeft 4 inbrekertjes twee broertjes van dertien en veertien, en twee broer tjes van veertien en zestien jaar oud op heterdaad betrapt bij een poging een instrumentenfabriek binnen te di- gen. Bij het verhoor bleek dat het eerste duo in de afgelopen weken tien inbra ken had gepleegd, waarbij voor duizen den guldens schade werd aangericht. De Assense politie heeft vijf jongens van zeven tot negen jaar oud aange houden. DEN HAAG De Deense prinses Benedikte komt op 7 december ijaar ons land voor een driedaagse vakantie. Zij zal met haar verloofde, prins Richard zu Sayn Wittgenstein-Berleberg, die hiervoor uit Duitsland overkomt, bij prinses Beatrix en prins Claus op kas teel Drakensteyn logeren, zo meldt het Deense persbureau Ritzau. HONGKONG De politie van Hongkong heeft traangas moeten ge bruiken om woedende pro-communis tische leerlingen uiteen te drijven bij invallen in vier communistische scho len. Vermoed werd, dat de leerlingen van deze scholen terreurbommen maakten.

De Vallei | 1967 | | pagina 1