Congres koos voor de computer «RAIFFEISENBANK ,,K\ P-radicalen moeten maar naar de P.v.d.A." Man leefde met geschaakt meisje (16) in grotten: jaar celstraf geëist Nieuwe autoweg door Randstad in 1980 klaar POSTCHEQUE- EN GIRODIENST spaarbank en alle bankzaken N.S. liet kansen onbenut Nog geen licht in moorden Olst en Avereest grootste gironet met 1.500.000 rekeningen alle overschrijvingen zonder kosten overal gepast betalen zonder geld op met de vertrouwde blauwe kaart en nu ook nog als nieuwe service r INTERVIEW MET NIEUWE VOORZITTER D'66MR. VAN LOOKEREN CAMPAGNE VAN „WE MOETEN AF VAN HET SPROOKJE DAT ELKE WERKGEVER PER SE POLITIEK BEHOUDEND IS" HOOPGEVEND BREEKIJZER IETS ANDERS GEHOORZAMEN MEER WERK met ruim 2 miljoen spaarders V.V.D.'ER VAN R1EL IN EERSTE KAMER: PRETENTIEUS TERUG Snoep verstandig eet 'n appel Peschar op voordracht voor Rekenkamer VAN ROTTERDAM NAAR AFSLUITDIJK AFTAKKING SLANG Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet n appel Kleermaker werd niet vermoord Groot alarm in Oosten ACHTERZIJDE GEVECHT Weer een voordeel voor rekeninghouders bij de postgiro: een gemakkelijk te openen rente-rekening, waarop al even gemakkelijk kan worden bijgeschreven en afgeschreven. De een voudige manier om geld van de giro rentegevend te maken. Alle rekeninghouders ontvangen hierover persoonlijk bericht. WOENSDAG 29 NOVEMBER 1967 ZALTBOMMEL Zo op het eerste gezicht heeeft mr. H. J. van Lookeren Campagne als pas-gekozen voorzitter van D'66 zijn verleden en zijn maat schappelijke positie niet mee. Op datzelfde eerste gezicht is D'66 immers een radicaal-progressieve partij en dat wordt tot nu toe om alles een beetje overzichtelijk te houden „links" genoemd. Politieke scheiding wil men graag in het maatschappelijk leven doortrekken: links staat de bezitloze massa die naar beweging dorst, rechts de kapitaalkrachtigen die behoudzuchtig hun eigen positie veilig willen stellen. Mr. Van Lookeren Campagne nu is directeur van een familie-NV: drie steenfabrieken waar 185 mensen wer ken. En het wordt nog „erger": vóór hij in 1961 directeur werd. was hij be roepsofficier bij de marine en als zoda nig enkele jaren adjudant bij de gou verneur van Curacao. In zijn diensttijd ging hij rechten studeren en vorig jaar deed hij in Lei den doctoraal examen. Is dat alles te rijmen met uw liefde voor D'66? „We moeten nu eindelijk eens van het sprookje af dat iedere ondernemer en iedere werkgever per definitie po litiek behoudend zou zijn. Ik geloof niet dat iemand die behoudend is zich bij D'66 zou thuisvoelen. Maar wat zien we? Heel wat mensen uit de lei ding van het bedrijfsleven en heel wat zelfstandige ondernemers zijn lid van D'66, hetgeen ik erg hoopgevend vind". Op welke partij hebt u gestemd voordat D'66 er was? „De laatste keer voordat D'66 mee deed de verkiezing van de Provin ciale Staten in 1966 heb ik op de PvdA gestemd. Daarvoor heb ik ook wel op andere partijen gestemd". Ook wel eens op de VVD? „Ook wel eens op de VVD. Het was voor mij een zaak van wegstrepen. Ik voelde me met geen enkele partij ver bonden. al had ik wel grote politieke belangstelling. Zo heb ik altijd erg veel waardering gehad voor de PSP. Ik beschouw haar pacifisme als een utopie, maar zij was voor mij een soort politiek geweten, waarvan ook D'66 veel heeft geleerd". Hoe bent u bij D'66 gekomen? „Na de ontstellende zege van de Boe renpartij in het voorjaar van 1966 vond ik da't er wat moest gebeuren. Ik hoor de van Hofland van het Algemeen Han delsblad dat er in Amsterdam aan iets werd gewerkt. Via hem ontmoette ik Gruyters. In juni 1966 ben ik in Kras- naposki mee gaan praten". Wat trok u speciaal aan in D'66? „Het idee om een breekijzer te zijn in de vastgelopen politiek van Neder land èn het streven naar een zuiverder vorm van democratie". D'66 zoekt ook naar een democra tisering van het bedrijfsleven. Hoe denkt u daar als directeur en als werkgever over? „Er is na de oorlog met deze demo cratisering een zeer gescheiden begin gemaakt in de ondernemingsraad. In veel bedrijven kan men nog nauwe lijks van een begin spreken. De in spraak van werknemers ook op eco nomisch gebied moet in de bedrijfs organisatie worden ingebouwd. Ik zie deze democratisering als een van de grootste uitdagingen van onze tijd. De particuliere onderneming is uit onze samenleving niet weg te denken 75 procent van ons bedrijfsleven is min of meer in particuliere handen. Voor de ze bedrijven moet er een doeltreffende publikatieplicht komen, gecontroleerd door een orgaan als een vernootschaps- kamer. Ik zie er ook geen bezwaar in als de staat levenskrachtige bedrijven die in moeilijkheid dreigen te komen, tijdelijk zou overnemen". „Wat de democratisering binnen de bedrijven betreft: voor mij heeft de regel „arbeid is koopwaar" definitief afgedaan. Er moet iets anders komen, maar de oplossing is iets waaraan nog moet worden gewerkt". Is de democratie op het congres van D'66 in Helmond goed tot haar recht gekomen? „Er is over dat congres veel ge schreven. Ik zal pogen kort te zijn. In december 1966 besloot het eerste con gres van D'66 dat het hoofdbestuur door het congres zou worden gekozen en dat vervolgens het gekozen hoofdbe stuur zelf zijn dagelijks bestuur zou aanwijzen. Al tijdens de voorbereiding van het congres in Helmond waar de richtlijnen voor het reglement zouden worden vastgesteld, werd besloten dat er meer inspraak van het congres op dit punt moest zijn. Voorgesteld werd toen, dat het congres na de verkiezing van het hoofdbestuur een advies zou geven voor de benoeming van het dagelijks bestuur. Men was het er toen al over eens dat zo'n ad vies voor het hoofdbestuur bindend zou zijn". „Tijdens het Helmondse congres werd er echter een motie aangenomen om de verkiezing van het hoofdbestuur via een computer te laten lopen om zo een zeer nauwkeurige uitslag te krij gen. Er was geen computer in Hel mond. We moesten dus enkele dagen wachten voordat we wisten wie in het hoofdbestuur was gekozen. Pas daarna kon en nu zonder congres het da gelijks bestuur worden samengesteld. Wel is er in Helmond onmiddellijk na het aannemen van de computer-motie een controlecommissie benoemd die de „voeding" en de uitslag van de compu ter heeft gecontroleerd". Voor het congres was al bekend, dat u voorzitter zou worden. „Er is daarover natuurlijk gespro ken in het hoofdbestuur waarin ik zit ting had. Door de computer-motie kon het congres niet meer over het voor zitterschap beslissen. Naar mijn me ning waren er geen tegenkandidaten voor de functie". Het bestuur van de afdeling Lei den van D'66 trad na het congres af en verliet de partij omdat men zei, dat de democratie in Helmond ge weld was aangedaan? „Aan het begin van het Helmondse congres diende Leiden een motie in om alle bestuursvoorstellen met betrek king tot het reglement in te trekken en om vervolgens een nieuwe werk groep te benoemen die in enkele uren met nieuwe voorstellen moest komen. Dat was erg onpraktisch, te meer daar het congres alleen over uitgangspun ten zou beslissen. Het definitieve reg lement zal over enige tijd opnieuw aan een congres worden voorgeelgd. De Leidse motie is in stemming gebracht en verworpen door het congres. Ik kan daar moeilijk iets ondemocratisch in zien". Zal het dagelijks bestuur in de toekomst wèl door het congres wor den gekozen? „Dat lijkt me logisch. We zullen dan peperdure computers moeten inschake len, maar als de leden dat willen, heeft het bestuur slechts te gehoorza men". Wat acht u tot nu toe het meest vooruitstrevende besluit van D'66? „Het besluit om sampels bijeen te roepen. Via een systeem van onpartij dige keuze worden honderdvijftig le den en eventueel ook niet-leden bijeen geroepen om gehoord te worden over een bepaald politiek vraagstuk". Is D'66 wat partijsamenstelling betreft, al wat tot rust gekomen? „D'66 moet dienst doen als breekij zer. De enquête van het bureau-Veld man heeft mij de zekerheid gegeven dat D'66 nog steeds volop in beweging is. Opvallend vond ik bijvoorbeeld het gaan en komen bij D'66 naar en van de VVD." Geeft u D'66 een lang leven? „Wij willen in Nederland een ver gaande democratisering. D'66 is daar toe een middel D'66 ls geen doel op zich. Als we goed werken, werken we aan onze eigen liquidatie". Lookeren Mr. H. J. van Lookeren Campagne is veertig jaar. Het voorzitterschap van D'66 verhoogt zijn inkomen niet. Wel zijn hoeveelheid werk: „De avon den en de weekend ben ik er voorlo pig wel zoet mee. Op de nachten moet ik wat zuinig zijn, want overdag vraagt de zaak al mijn aandacht". Mevrouw Van Lookeren Campagne kan zich wel verenigen met de gevol gen van de nieuwe functie, want zij is zelf ook een zeer geestdriftig aanhang ster van D'66. Blijven over drie kinde ren, twee katten en een hond: „Die wennen er wel aan", zegt de heer Van Lookeren Campagne. ADVERTENTIE IN HUH mUHMIS Zóvelen geven hun vertrouwen aan de Raiffeisenbank. Samen sparen zij meer dan 5 miljard gulden. DEN HAAG. In ons partqbestel dreigt het gevaar van remise, aldus mr. Van Riel, de voorzitter van de liberale fractie in de Eerste Kamer. Als de KVP geen duidelijkheid brengt in de scheiding van radicalen en niet- radicalen, geldt het spreekwoord van de twee vechtende honden en de derde is thans D'66. Het „verdeelde partijtje van de radi calen" doet er volgens mr. Van Riel het beste aan maar gewoon naar de PvdA te vertrekken. Als men zich niet kan verenigen met de algemene lijn in een bepaalde partij, kan men beter een ander adres zoeken. Mr. Van Riel zag in de tegenwoordi ge omstandigheden een nieuw uitgangs punt: een CDU die het kabinet De Jong steunt als inzet van de volgende ver kiezingen, maar dan wel een kabinet De Jong, dat zich een eigen plaats in de Nederlandse gemeenschap heeft ver worven. De banvloek van dr. Tans over een KVP onder leiding van Schmelzer en Aalberse zal wellicht een samen gaan met de PvdA nog moeilijker ma ken. De term christen-radicaal veroordeel de mr. Van Riel: het is alsof dit het vaandel zou zijn van degenen die meer ernst maken met hun christendom dan een ander: „Ik acht dat pretentieus". De socialistische fractievoorzitter ir. Vos vroeg zich af waarin de KVP-radi- calen radicaal willen zijn. Gedurende een twaalfjarige vrijage met de CHU, aldus de AR-fractievoor- zitter dr. Berghuis, hebben wij steeds nee gehad en nu hebben wij pas 't ja woord gekregen. Men zou daarvan kun nen denken: kind, mankeert er wat aan je? AMSTERDAM Een week lang beleefde de 25-jarige stuurman Hendrik W. B. de liefde met ztfn gevluchte vriendin, de zestienjarige Janny van D. uit Amster dam in de donkere grotten van Kadier en Keer by Maastricht. De stuurman had zich al eens eerder met een verovering in de grotten gevestigd, zodat hy de weg kende. Overdag ging hy als een echte grotbewoner op jacht, maar dan in Maas trichtse winkels. Hoewel Janny haar eerste liefde vrijwillig was gevolgd, moest de stuurman zich gisteren toch verantwoorden voor de rechtbank van Amsterdam, verdacht van wat diefstallen, maar ook van ontvoering omdat hy wist dat het meisje minderjarig was. Hy had er niet by stil gestaan dat het avontuur juridisch neerkwam op schaking, in ieder geval het onttrekken van het meisje aan het ouderiyk gezag. De officier van justitie eiste een jaar gevangenisstraf onvoorwaardelijk. W gens enkele kleine diefstallen werd nog drie maanden, waarvan twee voorwaar delijk geëist. De moderne maagdenroof had eigen lijk een tragische achtergrond. Janny had als astma-patiënte drie jaar in een ziekenhuis gelegen. Toen 't onervaren meisje eindelijk wat beter was, kwam zij bij het Nationaal monument op de Dam in contact met stuurman Hendrik, ADVERTENTIE die romantische verhalen ophing, maar verzweeg dat hij allang was getrouwd. De ouders voelden niets voor de zwer vende stuurman als eerste vriend van hun tengere dochter. Prompt besloot 't 2-tal er vandoor te gaan. De vlucht op de motor strandde al in A'dam-Oost wegens pech, maar per trein werd de vlucht naar Maastricht volbracht, waar de liefde van de stuurman na enkele nachten al bekoelde. Het paar ging terug naar Amsterdam. Onderweg in Utrecht werd tegenover het politiebureau nog een fiets gestolen. Ondertussen waren de dodelijk ver ontruste ouders van Janny een speur tocht door half Europa begonnen. Na 10 dagen keerde de verloren dochter ech ter terug in de buurt van het ouderlijk huis, waar ze prompt werd herkend. De stuurman werd door de vader van het meisje op het politiebureau afgeleverd. „Ik heb diepe minachting voor jon gens met een zekere levenservaring die er met zo'n argeloos kind vandoor gaan", merkte de officier van justitie, mr. A. Habermehl op. Dat de stuurman het niet zo nauw nam, bleek uit de volgende dialoog met de officier. „Bent u getrouwd?" Verdachte: „Ik weet het niet. Ik heb echtscheiding aangevraagd". „U hebt een kind?" Verdachte: „Ik heb geen kind. Mijn vrouw wel, maar het is niet van mij". De raadsman van de stuurman, mr. A. Besier, achtte schaking niet bewe zen. Hij vroeg een heropening van het onderzoek. Dr. Berghuis hoopte overigens, dat de drie partijen het eens konden wor den over een duidelijk gezicht van de christelijke politiek. In dit verband achtte hij het ook wenselijk, dat het kabinet tot 1971 zou kunnen blijven zit ten. De CH-fractievoorzitter mr. Bühr- mann herhaalde zijn voorstel voor een samengaan van de Eerste-Kamerfrac- ties van KVP, ARP en CHU in die zin dat zij één woordvoerder zouden heb ben. Ook van zijn kant kwam de wens dat het kabinet gedurende zijn volle termijn zou aanblijven. ADVERTENTIE DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 96 tegen twaalf stemmen het socialistische Kamerlid drs. H. Peschar als eerste op de voor dracht geplaatst voor een vacature in de Algemene Rekenkamer. De vacatu re is ontstaan doordat mr. Ch. J. M. Hens per 1 januari aftreedt als voorzit ter van de Rekenkamer. AMSTERDAM Binnen vijftien jaar zal het grootste deel klaar zijn van een nieuwe autosnelweg tussen Rotterdam en de kop van Noord-Holland. Samen met de weg die aan de zuidkant op de Van Brienenoordbrug aansluit, zal zo een autostrada ontstaan die, dwars door de Randstad heen, van diep in het zui den tot hoog in het noorden reikt. De nieuwe weg Ryksweg 16 zal slechts op een paar heel belangrüke plaat sen kunnen worden opgereden en verlaten. By Buitenhuizen duikt hy met een tunnel onder het Noordzeekanaal door, en aan zyn noordeiyke eind zal hy uitko men op een snelweg naar de Afsluitdyk, waardoor de autoroute in feite tot in de noordeiykste provincies gaat doorlopen. By de Afsluitdijk ontmoet deze route Ryksweg 7 die van de eind volgend jaar te openen IJtunnel in Amsterdam komt en door het oosten van Noord-Holland loopt. Volgens de hoofdingenieur-directeur van de Directie Noordholland van Rijkswaterstaat, de heer A. Unger, zal van de autostrada in 1980 het stuk klaar zijn tussen de Van Brienenoord brug en een punt dat ter hoogte van Alkmaar ligt. De weg snijdt dwars door de provincies Zuid- en Noordhol land. In de buurt van Amsterdam staat overigens nu al een hoop te gebeuren. Zaandam zal binnenkort van een hoop verkeerszorgen worden verlost als een nieuw stuk gereed komt van de Coen- tunnelweg aan de noordkant van het Noordzeekanaal. In het voorjaar komt een stuk van viereneenhalve kilometer weg in ge bruik, dat het verkeer al een eind- weegs langs Zaandam zal leiden. Het is door het drassige gebied waar hij doorheen moest worden gelegd, een van de duurste wegen van Nederland geworden. Hij heeft zeveneneenhalf miljoen gulden per kilometer gekost In deze weg ligt het eerste klaver blad dat boven het Noordzeekanaal is gebouwd. Een aftakking bij het klaver blad leidt langs de zuidkant van Zaan dam. In de tweede helft van volgend jaar zal het (in de Coentunnelweg lig gende) één kilometer lange viaduct ge reed komen dat over een deel van de bebouwing en over de Zaan loopt. Naar het westen moet daarop in de toekomst een autoweg aansluiten naar Beverwijk en Heemskerk. Voorlopig echter zal het doorgaande verkeer dat dan helemaal buiten Zaandam blijft, over afritten (met wegdekverwarming) naar de bestaande provinciale weg langs Wormerveer en Krommenie wor den geleid. Verwacht wordt dat de Coentunnelweg veertig procent van het verkeer zal overnemen dat nu nog door de oostelijke stadswijk van Zaandam trekt. Over tweeëneenhalf jaar zal de rijksweg die van Amsterdam 't Gooi in leidt, waarschijnlijk al ten noorden van Diemen lopen in plaats van er dwars doorheen. De verlegde weg die spoedig ook noordelijk langs Naar- den zal lopen zal dan aan de voet van de Schellingwouderbrug in het oos ten van Amsterdam beginnen. Daar moet hij aansluiten op de ringweg rondom Amsterdam. Ten oosten van Amsterdam komen volgend jaar in uitvoering de werken voor de aansluiting van zuidelijk Fle voland aan rijksweg 1 (Amsterdam - 't Gooi) de brug wordt een onderdeel van rijksweg 6 die als een slang door Noordholland kruipt: komend uit de IJsselmeerpolders, ten zuiden van Weesp langs, door Amstelveen, langs Schiphol, de weg Amsterdam- Haar lem kruisend, naar de Velser tunnel onder het Noordzeekanaal, waar hij aansluit op de autoweg naar Alkmaar. ADVERTENTIE UTRECHT. Er is by de Neder landse Spoorwegen niet veel spectacu lairs tot stand gebracht. Men heeft de kans voorbij laten gaan om een mo dern spoorwegbedrijf te realiseren. Er is na de oorlog geen nieuw spoorwegbe- dryf uit de grond gestampt, maar men volstond met herstellen en met het handhaven van oude vormen en tradi ties." Dit zegt de niet-erkende Federatieve Spoorweg Vakvereniging in haar blad Recht Spoor, dat al bij de drukker was voordat eergisteren iets bekend werd van de moeilijkheden waarin de Spoor wegen op het ogenblik verkeren. De FSV meent dat de Spoorwegen onvoldoende hebben gedaan om het „vlug en voordelig" uit de slagzin „Vei lig, vlug, voordelig", waar te maken. Een treinreis Amsterdam-Zwolle duur de in 1887 maar een half uur langer dan nu. „De Spoorwegen zijn hard bezig een trambedrijf te worden. Terwijl men el ders in Europa en in Japan de snelhe den van de treinen opvoert tot 150 kilo meter per uur of meer, komen we in Nederland met een enorm aantal stop plaatsen op sneltreintrajecten niet ho ger dan de al jaren bestaande snelheid van 120 kilometer per uur", aldus het blad Recht Spoor. De FSV meent dat het dienstbetoon van de Spoorwegen aan het publiek eerder af- dan toegenomen is. ADVERTENTIE HORST De 55-jarige kleermaker J. Coppus uit Horst, die maandagmid dag dood in zijn woning werd gevon den, blijkt een natuurlijke dood te zijn gestorven. Dat heeft de anatoom-patho loog dr. M. Voortman van het gerechte lijk laboratorium in Leiden gistermid dag vastgesteld, nadat hij sectie op het lijk had verricht. De wonden aan het hoofd van de overleden kleermaker schrijft dr. Voortman toe aan een val. ZWOLLE In een groot deel van het noordoosten van het land heerst na de twee kort na elkaar gepleegde moorden groot moordalarm. De districtscommandant van de Rijks politie in Zwolle, overste A. W. de Vrie- ze, heeft voor het onderzoek in de twee moordzaken uit tal van andere distric ten, groepen en afdelingen van de Rijkspolitie assistentie gekregen. Voor de coördinatie zijn hem officie ren ter beschikkng gesteld, alsmede recherchegroepen en verscheidene spe cialisten. Er zijn als het ware twee moordbrigades gevormd, die hun over koepeling vinden in het districtsbureau te Zwolle. Naast het technische onderzoek van vingerafdrukken en voetsporen zijn ook al verscheidene alibi's nagetrokken. Tot nu toe is geen licht gekomen in de moord op de vijftienjarige Nellie de Baan uit de buurtschap Den Oosterhuis bij Avereest en de 71-jarige molenaar A. Böks uit Olst. Vast staat dat molenaar Böks zich duchtig tegen zijn overvaller heeft ge weerd. Het slachtoffer was een krachti- 9"., gezette man, die zondagavond nog vol levenslust naar huis ging, na zijn bezoek aan zijn vroegere knecht J- Beltman. „Hij kwam de zwarte hoed terugbrengen, die hij van mij had ge leend voor de begrafenis van zijn huis houdster. Toen hij om kwart over tien wegging was het laatste wat hij tegen me zei: „Kom eens gauw bij mij aan." De politie acht het niet uitgesloten dat de overvaller van de heer Böks zijn slachtoffer in zijn huis heeft opgewacht. Dat wordt afgeleid uit het feit dat de molenaar zijn overjas nog aan had. Vastgesteld is, dat de indringer langs de achterzijde via een varkensschuur is binnengekomen. Daar lagen ook ge broken takken van struiken die vlak achter de molen staan. Ook zijn daar voetsporen gevonden. Over de openstaande brandkast in het kantoortje zei de heer J. Böks uit Holten, een neef van de molenaar, dat daarin geen geld heeft gelegen. „De zo genaamde sieraden die de overvaller zou hebben genegeerd, hadden maar weinig waarde", aldus deze neef. Hij weet dat de molenaar sinds de eerste overval die op hem werd gepleegd, el ke avond al het geld dat hij overdag had ontvangen naar de bank bracht. Die eerste overval werd twee jaar ge- geleden op de zaterdagavond voor Pink steren gepleegd. Op die late avond had een vreemde man aangebeld met de vraag of hij even mocht telefoneren. Eenmaal binnen, had hij geld geëist van de molenaar, waarna beide mannen in gevecht waren geraakt. De huishoudster was toen gauw naar buiten geglipt en had bij de buren de politie gebeld. Hoewel de overvaller was verdwenen toen de politie verscheen, kon hij nog dezelfde nacht worden aan gehouden. Het bleek een verpleegde te zijn uit een zenuwinrichting uit Deven ter. De vechtpartij bij de tweede overval, in het gangetje tussen het kantoor en de pronkkamer van de molenaar, is zeer hevig geweest. De overvaller heeft ken nelijk in het wilde weg met een zwaar voorwerp naar de molenaar geslagen toen deze bij thuiskomst enig onraad bespeurde. Diens schedel was op 14 plaatsen ingeslagen. ADVERTENTIE 3,48% rente-rekening bij de postgiro* in samenwerking met de Rijkspostspaarbank het grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd P0D

De Vallei | 1967 | | pagina 5