Rhenen's raad aarzelend akkoord met aansluiting bij nieuwe recreatieschap Sint-Nicolaas maakt plaats voor vredesengel {in Harskampse school J Siertuinenwedstrijd dit jaar geslaagder dan ooit Wachtmeester in 't zilver Auto met slechte banden vier maal over de kop Glaasje op.. GROEPERINGEN ZIJN STRAKS BETER VERTEGENWOORDIGD IN BESTUUR Handtekeningen OPPOSITIE GING NIET ALLEEN OM HET FEEST Aftreden Bezwaren Opgelost i Teraardebestelling wethouder Weigraven vindt zaterdag plaats MIST BURGEMEESTER BOSCH: REGELING NU NOG EEN ONTZAGWEKKENDE PAPIERWINKELMAAR WE MOETEN MEEHUILEN MET DE WOLVEN IN 'T BOS" C. J. ZAAIER KAMPIOEN 1967 Hoofdstraat 20 toch verkocht AGENDA Fietser door auto gegrepen u uw WONINGVORDERING Vijf auto's beschadigd bij kettingbotsing CONTROVERSE SCHOOLMELK GEEN ALCOHOL BIJ SNELVERKEER WERKLOOSHEID Bel: 10550 11079 WOENSDAG 29 NOVEMBER 1967 RH EN EN De gemeenteraad van Rhenen heeft gister avond met acht stemmen voor en zeven stemmen tegen besloten toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling recreatieschap Rijn- en Lekoevers. Tegen stemden de he ren G. J. Verwoert, H. J. van Dijk (SGP), H. v. d. Spoel. A. Jansen (VVD), H. Griffioen (ARP), M Lodder (Boe renpartij) en M. v. d. Berg (Vrije Partij). De P.v.d.A. maakte onder andere bij monde van wethouder mr. J. Deen haar standpunt duidelijk. „Er zijn veel plussen en minnen", aldus de heer Deen, maar de plussen prevaleren". De heer C. Hensen (PvdA) voegde er nog aan toe, dat tegenstemmen benadeling betekende van de Rhenense mid- Van de tegenstemmers voerden het woord de heren H. Griffioen en A. Jan sen. De heer Griffioen (ARP) zei tegen woordig niets anders meer te horen in de provincie Utrecht dan recreatie. Zelfs bij de aanleg van het kleinste weggetje. „Het hangt me zo langzamer hand de keel uit. Wanneer een grote stad als Utrecht voor haar inwoners re creatiemogelijkheden zoekt, moet Utrecht ook maar betalen. Of we mee doen of niet maakt weinig uit. In de totstandkoming van de jachthaven ge loof ik niet meer. Ik stem tegen". De heer Jansen (WD) dacht dat de Utrechtenaren het meer in de richting van de IJsselmeerkust zouden zoeken. Overigens was hij bezorgd over de kos ten. „Laat men eerst maar eens een begroting overleggen. En wat zullen de belastinggevolgen zijn? Bovendien zal er straks weer een secretaris moeten worden benoemd voor de Oeverraad. Dan hebben we er al weer een ambte naar bij". Verder vond de liberaal het een foutieve toestand wanneer straks de burgemeesters van de aangesloten gemeenten de dienst zullen gaan uit maken. Ook hij verklaarde zich tegen- «tander. De burgemeester legde uit, dat het secretariaat zal worden gevoerd door een ambtenaar van de provinciale grif fie, hetgeen voor de heer Jansen aan leiding was op te merken of de betref fende functionaris momenteel dan niet genoeg te doen had. De heer De Jong (PvdA) zag er een algemeen belang in, evenals zijn frac tiegenoot wethouder Deen. Hij was niet bijzonder enthousiast, maar de wethou der zag naast de gunstige subsidie-be palingen als het grootste voordeel dat door bundeling van krachten voortva rende besluiten kunnen worden geno men. Bij het voorstel om de leden van de vorderingscommissie voor woonruim te een herbenoeming te bezorgen vroeg de heer G. van Gesink (PvdA) waar om de commissie al acht jaar niet had gewerkt, terwijl in omliggende gemeen ten wel woningen worden gevorderd. Spreker meende dat er in Rhenen ook wel huizen voor vordering in aanmer king zouden kunnen komen. „We hebben voor woningen die even tueel gevorderd zouden kunnen worden, geen belangstelling", was het antwoord van burgemeester Bosch. „De eigena ren komen met zulke hoge huren aan dragen, dat geen sterveling erin wil". Het snedige commentaar van de heer Van Gesink luidde: „Laten we de commissie dan maar opnieuw be noemen, want de heren hebben het prima gedaan!". Aldus kregen de he ren E. P. van Dijk, C. Hensen, W. Klaassen, G. J. Verwoert en W. J. M. v.d. Voort opnieuw een benoeming voor een jaar. Eén grappenmaker had op zijn stembriefje vermeld: jhr. Van Asch van Wijck, maar die kwam met die ene stem niet aan bod, afge zien van het feit of hij bij verkiezing EDE Vijf auto's werden bescha digd, toen de heer Van H. uit Ede op de Verl. Parkweg tegen de laatste wa gen in een file van vier reed. De heern Van H. en een passagier in zijn auto, konden, na in het ziekenhuis te zijn be handeld, naar huis gaan. Tegenover de politie verklaarde hij, verblind te zijn geweest door een tegenligger. VEENENDAAL Maandagavond werd de bromfietser J. D. uit Eist aan gehouden. Hij had te diep in het glaas je gekeken. Na verhoor is hij heenge zonden, maar zijn brommer moest op het bureau blijven. H. v. d. SPOEL vragen een benoeming men. De heer Van Donselaar (CHU) vond het de moeite waard eens te bezien of de werkzaamheden van kerkelijke in stanties voor de jeugd niet voor subsi die in aanmerking konden komen. Dit naar aanleiding van het voorstel om de Stichting Jeugdzorg een aanvullende subsidie over 1967 toe te kennen van ruim f 2.000,-. „De vorige catecheet heeft wel sa menwerking gewild met de Instuif", zei burgemeester Bosch, „maar bepaal de personen uit zijn eigen kring wilden dat niet". Wethouder Deen vond het een pro bleem of er wel voldoende voor de jeugd wordt gedaan. Hij deelde mede, dat het college momenteel bezig is een enquête te houden. Burgemeester Bosch had het gevoel dat er meer gedaan kon worden voor de jeugd, met alle waardering voor de mensen die nu al aan het werk zijn. Hij noemde echter als grote moeilijk heid het feit, dat de jongeren wel materiële voorzieningen willen, maar verder vrij willen zijn in hun doen en laten. De landelijke en provinciale ontwikkeling wordt echter op de voet gevolgd. De heer Griffioen (ARP) bleek de denstand. Burgemeester Bosch ridder van Rosenthal had er al een paar keer in de voorbesprekingen de brui aan willen geven. „Het is een ontzagwekkende papierwinkel", zo zei hij, „maar we m«»eten meehuilen met de wolven in het bos". Het enige voordeel wat de kleinst mogelijke meerderheid van de raad in deze gemeenschappelijke re geling zag was de samenbundeling van krachten in het belang van de bevordering van de recreatie en de bescher ming van de natuurgebieden. Vooral de provinciale- en de rijkssubsidies die te verkrijgen zijn zag de meerderheid van de raad als de grootste voordelen van deze gemeen schappelijke regeling. s mening van de CHU-afgevaardigde Van Donselaar niet te delen. „Wanneer de kerk jeugdwerk doet, moet de kerk dat zelf betalen. Het is de grote fout van het Christendom vandaag de dag om te gaan steunen op financiële subsidies van de overheid. Ik ben ook principieel tegen subsidiëring door de overheid van kerkbouw. Wanneer het gaat om subsi die voor Godsdienstonderwijs op de openbare scholen stem ik noodgedwon gen voor, daar er anders geen evange lisatie zou plaatsvinden". Hiermee werd de discussie gesloten en werd het aanvullende krediet voor de instuif ver leend. Het rapport over „schoolmelk en in tellectuele prestaties" ontlokte wethou der Deen de opmerking: „We moesten de raad maar eens een glaasje melk laten presenteren". Niet iedereen kon deze sneer appreciëren. Burgemeester Bosch had leedvermaak om het feit, dat Rhenen nu eens een naburige ge meente vóór was geweest. Als vervolg op het debat in de vorige raad over de invoering van het cen traal antennesysteem voor ruim 800 woningwetwoningen stelde de heer H. v.d. Spoel (VVD) nog enkele steekhou dende vragen. Hij zou graag zien, dat iemand die vlak in de buurt woonde, bij overcapaciteit, eveneens zou kun nen worden aangesloten. Hij vroeg ver der wat er gebeuren zou, wanneer ie mand een door hem bewoonde woning wetwoning zou kopen. Burgemeester Bosch had er geen antwoord op. Deze zaken zullen nader worden bekeken. G. VAN GESINK (P.v.d.A.) prima gedaan (V.V.D.) zou hebben aangeno- HARSKAMP Op de kleuter school die verbonden is met de school met de bijbel wordt op 5 de cember wel een feestje gevierd voor de kinderen, maar dit jaar dan nog zonder Sinterklaas. Over de komst van de Sint is, zoals men zich zal herinneren, enige weken geleden in Harskamp nogal wat deining ont staan, zoals er in de Harskamp rond de activiteiten en beslissingen van het schoolbestuur al enige ja ren van tijd tot tijd het een en an der te doen is geweest. Zelfs zoveel, dat de landelijke pers er vaak een bron van sensatie in vond. De overigens eerbiedwaardige fi guur van Sinterklaas moet dit jaar echter wijken voor een veel belang rijker verschijning, die van de vre desengel. Men heeft namelijk in Harskamp de wijste partij gekozen en is gekomen tot een vernieuwing van het schoolbestuur in die zin, dat alle groeperingen voortaan be ter aan hun trekken komen. Gezien tegen deze gang van zaken is het voor niemand meer interessant of St.-Nicolaas wel of niet op school komt.Men hecht terecht meer waarde aan een betere, meer demo cratische sfeer in het schoolbestuur. Naar aanleiding van de nogal op hef veroorzakende beslissing van het toenmalige schoolbestuur om Sint uit de school met de Bijbel te weren heeft een actiegroep van ouders MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMmmmmmmMmMMMMMMi handtekeningen verzameld, meer dan twintig, om een bijzondere le denvergadering te beleggen en mid dels die bijeenkomst, dus door de achterdeur, de Sint alsnog binnen de school te kunnen halen. Maar het be stuur achtte het raadzamer eerst een informatieve bespreking te voe ren met de ondertekenaars van het manifest om zodoende een voor ieder aanvaardbare oplossing te vinden Die bijeenkomst werd enige dagen geleden gehouden. veertig mensen. De heren Kerssen en Mewe maakten zich tot sprekers namens de leden en uitten hun grie ven ten aanzien van het huidige be stuur waarna ze hun wensen duide lijk formuleerden. Toen bleek dat, hoewel ong. 80 pet. der ouders van kleuters een Sinter klaasviering wenste, het bestuur niet de kant van de meerderheid wilde kiezen kwam het voorstel tot aftre den van het gehele bestuur en de verkiezing van een nieuw schoolbe stuur waarin naar evenredigheid af gevaardigden van alle protestants- christelijke groeperingen in Hars kamp zitting zouden hebben. Een voorstel dat kennelijk de instemming van vrijwel alle aanwezigen kreeg. Het werd ook door alle bestuursle den aangenomen. Nu zal, op een bin nenkort te houden algemene leden vergadering het besluit tot verkie zing van een nieuw bestuur, gereali seerd worden. Uit de gesprekken die over en weer flitsten bleek al direct dat het de „oppositie" niet alleen om de fi guur van Sint Nicolaas begonnen was. Men had vooral bepaalde be zwaren tegen de samenstelling van het bestuur, dat voor het overgrote deel uit personen uit orthodox-her vormde kring zou bestaan. Dank zij de strakke en goede leiding van de voorzitter van de bijeenkomst, de heer M. Bouw, hadden de bespre kingen een ordelijk verloop. Toch 5 Hiermede hoopt men dan een op lossing te hebben gevonden in een voor alle partijen moeilijke situatie die tal van inwoners van Ka.'kamp al v^le jaren heeft verontrur' Een oplossing waarmee vermoedelijk 'n ieder wel vrede zal hebb^; T 'en heeft nu in ieder geval de k cm in meer eendracht gezarr.r 1 te werken aan het scheppen v?" e- ter klimaat rond de school in Hars kamp. Een klimaat waarmee .cal de kinderen gebaat zullen zijn. En of Sint Nicolaas dit jaar nu nog komt of niet is voor Harskamp in wezen niet meer zo belangrijk. was er een grote opkomst, meer dan iMMMMamMMMmMmMMmaamMammmmmammmammMmmmmmmmaMaMmmmmmmmmammmammt C. HENSEN (P.v.d.A.) middenstand RHENEN Wachtmeester le klas D. de Fluiter was gisteren vijfen twintig jaar in overheidsdienst. Hij kwam in 1942 bij de P.T.T. en stapte in 1945 over naar de rijks politie. Namens de districtscommandant kwam de kapitein Van Twillen de gelukwensen aanbieden, namens de groep Rhenen was het uiteraard adjudant R. Post ma die de jubilaris kwam feliciteren. De heer De Fluiter (44) heeft zijn zilveren jubileum in huiselijke kring gevierd. „Ik maak er maar liever niet zo'n drukte van", zei hij. Van het gemeentebestuur van Fin- sterwolde was een verzoek binnen geko men om adhesie te betuigen aan een motie gericht aan de regering om di rect meer gelden beschikbaar te stellen voor de bestrijding van de werkloos heid. B. en W. hadden unaniem voorgesteld hierop afwijzend te beschikken. De heer De Jong (PvdA) brak er echter een lans voor. Hij kwam net uit het noorden van het land en daar was het heel erg gesteld. Hoewel hij ervan overtuigd was, dat een materie als de onderhavige in de Kamer thuis hoort, wilde hij toch wel ageren. De heer Griffioen (ARP) was van mening, dat de regering al veel heeft gedaan op de lange termijn en niet in gebreke is gebleven. De heer Van Donselaar (CHU) vond het wat vreemd dat het college una niem een afwijzende houding had inge nomen, de socialistische wethouder Deen incluis, en dat nu de fractievoor zitter van de PvdA, de heer De Jong, een andere mening was toegedaan. „Wanneer ik de Kamerverslagen lees", afdus de heer Van Donselaar, „dan zijn het juist de socialisten die aandringen op directe maatregelen, zoals in de mo tie van Finsterwolde is gesteld". De zaak werd niet in stemming ge bracht en het voorstel van B. en W. om geen adhesie te betuigen werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De heren C. v.d. Berg, P. Kerkstra en G. J. Verwoert werden opnieuw be noemd tot leden van de woningadvies commissie. De heer J. G. Koekoek werd tot 1972 benoemd als lid van de commissie van toezicht op de handelsavondschool. Na afloop van de openbare zitting ging de raad over in geheime vergade ring. RESTEREN De gemeenteraad van Resteren heeft besloten om het omstre den pand Hoofdstraat 20 te Resteren, alsnog aan de familie J. Vermeer te verkopen voor het door Gedeputeerde Staten geadviseerde bedrag van f 29.000. De familie Vermeer had een uur voor de aanvang van de raadsver gadering een brief gericht aan het col lege van B. en W., waarin stond, dat men zich verenigde met de door G.S. gestelde richtprijs. Enige maanden geleden kwam de woning in het nieuws toen het college van B. en W. de woning niet wilde gunnen aan de enige en tevens hoogste inschrijver, de familie Vermeer, die een bedrag van f 20.000 voor het pand had geboden. De raad besloot vervolgens om de woning toch voor dit bedrag te gun nen. Dit raadsbesluit werd niet goedge keurd door G.S., zodat de woning op nieuw kon worden verkocht. De fami lie besloot hierna om alsnog akkoord te gaan met de adviesprijs van G.S. KESTEREN In de lagere land- en tuinbouwschool te Kesteren vond gister avond onder grote belangstelling de prijsuitreiking plaats van de jaarlijkse siertuinenwedstrijd, die was georganiseerd door de Koninklijke Maatschappij v<M>r Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Midden Betuwe. „De siertuinenwed strijd staat in onze streek in het centrum van de belangstelling. Dat blijkt wel uit het feit, dat zich steeds meer deelnemers aanmelden. Onze vereniging is nog steeds groeiende en ik hoop dat deze tendens zich zal blijven voortzetten", aldus voorzitter W. Schepers in zijn openingswoord, kampioen 1967 werd dit jaar de heer C. J. Zaaier uit Kesteren, die hiermee in het bezit kwam van de wisselbeker, welke vorig jaar werd gewonnen door de veilingvereniging „Kesteren en Omstreken". Na de opening werden er circa hon derd kleurendia's vertoond van de tui nen der verschillende deelnemers. De tuin van de winnaar, de heer Zaaier, dwong ieders bewondering af. Ook de andere tu.nen en tuintjes bleken met veel zorg en liefde te zijn aangelegd en onderhouden. Na het tonen van dia's was voor iedereen duidelijk hoe moei lijk de taak van de jury dit jaar was geweest. De juryleden, de heren Blom, Gerrit sen en Van B rakel hebben dan ook met veel overleg de punten moeten toeken nen. De kleurendia's waren evenals in voorgaande jaren gemaakt door de heer G. Welvaart uit Kesteren, die bo vendien gisteravond nog een reportage toonde van het oogst- en fruitcorso. dat in september in Tiel plaatsvond. Voor de siertuinenwedstrijd wordt een drietal keuringen gehouden, die plaatsvinden in lente, zomer en herfst. Tijdens deze keuringen wordt aan de tuinen een aantal punten toegekend voor aanleg, bloei en onderhoud. De be oordeling van de aanleg gebeurt slechts éénmaal en wel tijdens de lentekeu ring. Het maximum aantal punten per onderdeel bedraagt 10. In totaal waren 70 punten te behalen. „We hebben dit jaar met vreugde ge constateerd, dat de prestaties van de deelnemers zijn gestegen", merkte de heer Schepers tijdens de prijsuitreiking op. „Als je tijdens de zomer eens om je heen kijkt, kun je zien, dat een groot aantal tuinen beslist de moeite waard is. Dat is op zichzelf een verheugend feit, want het doel van de wedstrijd is tenslotte: de liefhebberij voor het tui nieren uit te breiden en hierdoor tege lijk de streek te verfraaien", aldus de voorzitter van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Midden-Betuwe. Tot de kam pioen 1967 merkte de heer Schepers op: „U stak dit jaar met Uw tuin ver boven de andere deelnemers uit". Na de winnaar te hebben gefeliciteerd overhandigde de heer Schepers hem de wisselbeker. De overige prijzen beston den uit (hoe kan het anders) tuinplan- tón. De totale uitslag van de siertuinen wedstrijd 1967 luidt: 1. C. J. Zaaier, Kesteren, 667» pnt.; 2. mevr. Buis-van de Scheur, Ochten, 617» pnt.; 3. F. C. J. Zaaier, Kesteren, 61 pnt.; 4. G. H. Hakkert. Opheusden, 57 pnt; 5. veiling Kesteren, 55V« pnt.; G. J. H. van Rijs- wijk-de Leeuw, Kesteren, 55'/pnt.; J. Verwoert jr., Opheusden, 55'/» pnt.; C. Willemsen, Kesteren, 557» pnt.; 6. W. Schepers, Kesteren, 54 pnt.; G. den Hartog, Kesteren, 54 pnt.; N. J. van Riemsdijk, Kesteren, 54 pnt.; mevr. N. van de Linden, 54 pnt.; 7. mej. C. J. van Lienden, Opheusden, 53'/* pnt.; 8. mevr. Remmerde-Spaan, Kesteren, 53 pnt.; 9. mej. H. van de Scheur, Lien den, 52V» pnt.; 10. A. Baak, Kesteren, 51 pnt.; H. J. van Dam, Opheusden, 51 pnt.; mevr. Van Doveren, Lienden, 51 pnt.; mevr. Baars Lazet, Lienden, 51 pnt.; 11. A. B. Vink, Kesteren, 50 pnt.; T. A. Zaaier, Kesteren, 50 pnt.; 12. mevr. Berends, Lienden, 49V» pnt.; mevr. Van de Stroom, Ommeren, 49'/t pnt.; 13. A. van Drumpt, Kesteren, 49 pnt.; J. H. C. van de Have, Lienden, 49 pnt.; 14. G. Welvaart, Kesteren, 487» pnt.; 15. mevr. Oppelaar, Echteld, 47Vt pnt.; 16. G. van Kleef, Kesteren, 46 pnt.; 17. J. H. van de Made, Kesteren, 45V* pnt.; P. Stam, Ochten, 457» pnt.; 18. H. van Gelderen, Kesteren, 4471 pnt; 19. J. O. den Hartog, Kesteren, 44 pnt.; mej. G. C. Retmeier, Kesteren, 44 pnt.; mevr. Buis-Modderkolk, Ochten, 44 pnt.; Stam, Ochten, 44 pnt.; 20. mevr. Van Beest-Timmer, Lienden, 38V« pnt; mej. P. van de Graaf, Op heusden, 387» pnt.; 21. mevr. Van Sit- terd, Ochten, 38 pnt.; 22. mevr. Floren- stein, Echteld, 347» pnt.; 23. J. van Ap peldoorn, Kesteren, 34 pnt.; 24. mevr. Van de Stroom, Ommeren, 29 pnt.; 25. mevr. J. F. Halm, Kesteren, 28 pnt.; 26. D. Peters, Opheusden, 25 pnt.; 27. mevr. A. den Hartog-van Rhee, Keste ren, 22 pnt. Heden, woensdag OVERBERG School 19.30 uur: Bijeenkomst CPB. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Man, vrouw en het huwelijk". Morgen, donderdag VEENENDAAL Postkantoor 9-12 uur: Verkoopstand kinderpostzegels. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „De zwarte tulp". EDE Op rijksweg 12 raakt# de automobilist E. uit Den Haag ernstig gewond, toen hij vier maal over de kop sloeg na een met grote snelheid uitge voerde inhaalmanoeuvre. Bij onder zoek van de verongelukte auto bleek, dat alle vier banden in slechte staat verkeerden. EDE De begrafenis van wethou der W. Weigraven, die maandagavond bij een verkeersongeluk om het leven kwam, is vastgesteld op zaterdag. Om kwart voor elf wordt in de Geref. Kerk te Lunteren ee« rouwdienst gehouden, waarna ca. 12 uur de teraardebestelling plaats vindt op de Algemene begraaf plaats in Lunteren. Verzocht is geen toespraken te houden. EDE De fietser C. uit Ede ver leende toen hij van de Reehorsterweg de Bennekomseweg wilde oprijden, geen voorrang aan de auto van de heer B. Hij werd met een gebroken been naar het Streekziekenhuis ge bracht. dagblad DE VALLEI tot 17.30 uur van 17.30— 19.30 uur Zaterdags 16.30—17.30 uur.

De Vallei | 1967 | | pagina 7