Wilson en Rey geven het nog steeds niet op Israël en Canada unaniem De Gaulle tegen de I :rènzeii Hopen Dodencijfer in Portugal stijgt wel tot 400 MCNAMARA LANGST ZETELENDE MINISTER OP DEFENSIE IVOROL maak 'n REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN DE GAULLE'S VETO OVERAL AFGEKEURD E.E.G. LEEFT LANGER DAN FRANSE PRESIDENT Bootz Jonge genever is Extra Zacht 15 dagen dood achter stuur Sovjets hebben „Swing Wing" Straatmakers beroofden koppelbaas „Liefde gevaar voor Mao PTT-beambten schonden briefgeheim Spanje ontslaat ambtenaren Beweringen grof teruggewezen ISRAËL BRUSSEL LUNS BONN ROME Onmiddellijke verlichting van Trein botst op bus; 28 doden Ratten plaag in Palermo „Waarom zou je een cent méér uitgeven dan nodig is? Up is up" 't is goed. Ko drinkt 't. 18 UUR Rechercheur gewond bij schietoefening Euthanasie-proces in Hannover LEERSTOEL OVERGEHAALD Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta Bondsseeretaris van „Unitas" WOENSDAG 29 NOVEMBER 1967 LESTER PEARSON bedankt, wij zijn vrij LEVI ESJKOL ongehoord STRAATSBURG Jean Rey, voorzitter van de EEG-commissie, heeft de zes EEG-landen vandaag dringend verzocht, onverwyld onderhandelingen te openen over toetreding van Engeland tot hun organisatie. Rey onderstreepte dat verbetering van de economische en monetaire positie van Engeland van vitaal belang was voor de kwestie van toetreding, en zei dat zyn commissie niets ongedaan zou laten om overeenstemming te bewerkstelligen op dit punt. Premier Harold Wilson heeft zich dinsdag in het Lagerhuis verzet tegen eisen om een einde te maken aan het Britse streven toe te treden tot de Europese ge meenschap en gezegd, dat de „verkeerde verklaringen" van De Gaulle van gis teren hem niet tot koerswijziging zullen bewegen. Wilson zegde het Lagerhuis toe, dat hy later in een officiële verklaring op de beschuldiging van De Gaulle zal ingaan, dat Engeland niet klaar is voor het lidmaatschap van de EEG. Hjj zei, dat het besluit van de Britse regering om zich aan te sluiten by de EEG, geen kwestie van „mooi weer of kort zicht" was. nieuwe plei- „onverdraag- OTTAWA Premier Lester B. Pearson heeft verklaard, dat het dooi van president De Gaulle voor een onafhankelijk Quebec een lykc" inmenging in de binnenlandse zaken van Canada was". De Gaulle's pleidooi op zijn persconferentie maandag was een herhaling van de uitlatingen die in de zomer bij zijn bezoek aan Canada zoveel stof deden op waaien. Als gevolg van deze rel brak de president zyn reis af en keerde hij naar huis terug zonder de Canadese hoofdstad Ottawa te bezoeken. Pearson verklaarde in een applaudiserend Lagerhuis, dat de toekomst van de Ca nadese federatie bepaald zal worden in Canada door Canadezen. Hij vervolgde: „Het is onverdraag lijk dat een buitenlands staats- of re geringshoofd een politiek of constitutio neel beleid aanbeveelt, dat de federa tie en de eenheid van onze staat zou vernietigen". ADVERTENTIE Wie „jong" drinkt zal van die milde smaak dubbel kun nen genieten. Alléén Jonge Bootz heeft dat extra zachte, 'n Goede borrel, die uw vrouw ook graag mag. BOOTZ jonge genever - extra zacht hele fles f 10,15 Later voegde Pearson hier aan toe: aan hen die ons willen bevrijden, zeggen wij: we zijn vrij". De verklaring van de premier was de eerste reactie van de Canadese re gering op de persconferentie van de Franse president, waarin hij voorspel de, dat Quebec een staat zou worden, die „soeverein en meester van eigen be staan" is. Pearson zei dat alle Canadezen, Franstalige en Engelstalige, de be kwaamheid en het gezonde verstand hebben om de juiste beslissingen te nemen over hun toekomst, maar dat ze dit op hun eigen manier zullen doen. Pearson was het met De Gaulle eens, dat de Canadese grondwet gemo derniseerd moet worden. Hij erkende eveneens, dat de regering buitengewo ne en nauwe culturele betrekkingen met Frankrijk en andere Franstalige landen dient te bevorderen. Op dit punt bestaat geen verschil van mening, „behalve met hen, die de ze betrekkingen willen gebruiken om de verantwoordelijkheid van de federale re gering voor buitenlandse zaken te ver nietigen". Alle Canadezen zijn in de gelegenheid hun politieke rechten uit te oefenen, aldus Pearson. „Zelfbeschikking is geen nieuwe ontdekking voor ons", verklaar de hij onder geestdriftig gebons op de lessenaars van alle partijen in het Lagerhuis. „Wij behoeven het niet aangeboden te krijgen. Het is een belediging om het tegendeel aan te nemen". Het Israëlische kabinet heeft de Franse president De Gaulle woensdag morgen vroeg heftig aangevallen voor zijn „ernstige belediging van het Joodse volk en Israël" in zijn perscon ferentie maandag. Na middernacht werd een communi qué uitgegeven dat als volgt luidde: „De regering van Israël geeft uiting aan diep leedwezen over de verklaring van de president van Frankrijk, die een geschiedvervalsing behelst en een ern stige belediging is van het Joodse volk en Israël". De Gaulle verklaarde dat Israël de zesdaagse oorlog begon om zijn tradi tionele expansionistische doeleinden in het Midden-Oosten na te streven. Waarnemers beschouwden de verkla ring van het kabinet als een ongehoor de terechtwijzing van het adres van 'n buitenlands staatshoofd. Dinsdag werd De Gaulle, eens beschouwd als een van de beste vrienden van Israël, hier fel veroordeeld. Over geruchten, dat de betrekkingen met Parijs op springen stonden werden door het kabinet niet gerept. BONN Vijftien dagen lang heeft de verongelukte assistent-accountant Lutz Gördten dood achter het stuur van zijn auto gezeten. Toen pas werd zijn zwaar beschadigde wagen, vlak naast de Auto bahn Frankfurt - Kassei bij toeval ont dekt. Twee weken geleden verdween de 25- jarige vrijgezel uit Grünberg spoorloos. Het laatst was hij gezien om midder nacht, toen hij wegreed van een café in het naburige Giessen. In de duisternis moet Gördten een bocht van de autoweg bij Alsfelt te laat hebben gezien. Hij vloog met zijn auto door de houten afbakening van de bocht en stortte een negen meter hoog talud af. Reeds de volgende dag gaven zijn fa milie en zijn werkgever Gördten als vermist op bij de politie. De doorbroken afbakening werd wel opgemerkt door surveillance-auto's, maar de politie be steedde daaraan geen bijzondere aan dacht, omdat dergelijke beschadigingen tegenwoordig veel voorkomen. Pas toen wegarbeiders uit Giessen een partijtje hout kwamen laden bij het talud ont dekten zij de verongelukte auto met de dode chauffeur aan het stuur. Wilson voegde hieraan toe: „Ik heb gezegd, dat er teleurstellin gen en tegenslagen kunnen komen, maar ik geloof dat het volkomen ver keerd zou zijn om in deze zaak van richting te veranderen" in verband met hetgeen gisteren in Parijs is ge zegd. Wilson herhaalde de door het minis terie van Buitenlandse Zaken uitgege ven verklaring, dat de aanvrage was ingediend bij zes regeringen en dat een antwoord verwacht werd van de zes re geringen in overeenstemming met ar tikel 237 van het Verdrag van Rome. Het was donker, koud en regenachtig in Brussel, en de stemming van de ambtenaren en gedelegeerden kwam er mee overeen. Een hunner haalde een defaitistische Franse leuze uit de eer ste dagen van de tweede wereldoorlog te voorschijn: „We willen niet sterven voor Dantzig", waarmee hij bedoelde, dat hij niet het werk dat door de Euro pese markt is verricht in gevaar wil brengen voor wat thans een ver verwij derd ideaal lijkt de toetreding van Engeland. Het personeel van de EEG maakte zich zorgen over hun banen als de organisatie zou breken. Het „veto" dat generaal De Gaulle op zjjn persconferentie heeft uitgespro ken over Engclands toetreding tot de EEG kan een ernstige crisis in de Eu ropese Gemeenschap veroorzaken, zo heeft minister Luns verklaard in een vraaggesprek met het rechtse Franse blad „l'Aurore". Alles, aldus minister Luns, hangt nu duidelijk af van de een heid van Frankrijks vijf bondgenoten. Minister Luns zei, dat Nederland de verklaring van De Gaulle betreurt. De Nederlanders konden de Franse hou ding tegenover Engelands lidmaat- schapsaanvrage maar moeilijk begrij pen. Persoonlijk, aldus minister Luns, ben ik van mening dat, zo er één land is dat met of zonder Engeland verze kerd is van een blijvend gerchtvaar- digd overwicht in het hart van Europa, dit Frankrijk is. De zes moesten het wel eens worden over de overgangspe riode, waarin Engelands economie zich kan aanpassen aan die van de zes. Kanselier Kiesinger is teruggekeerd van een reis naar het Verre Oosten. Woensdag vergadert het kabinet onder zijn leiding en verwacht wordt, dat daarin de Duitse houding zal worden bepaald. Minister Brandt van Buiten landse Zaken zal het probleem met zijn Franse collega Couve de Murville be handelen voordat de grote bijeenkomst die over Engeland gaat 18 december in Brussel plaats heeft. Maar er is reeds een beweging gaande om een week eer der de zaak te behandelen. Dat zal dan zijn als Jean Rey, het hoofd van de uitvoerende commissie van de EEG, rapport uitbrengt over een bezoek aan Londen. Het doel van al het vergaderen is, een manier te vinden om de Britse aanvrage langer in leven te houden dan de 77-jarige De Gaulle aan de macht blijft. Voor die tijd ziet men niet, dat Engeland volledig lid wordt. Het standpunt van president De Gaul le ten aanzien van het Britse lidmaat schap van de EEG heeft dinsdag boze opmerkingen van Italiaanse politici uit gelokt. Een krant, de „Voce Republi- cana", het orgaan van de republikei nen, noemde de Franse president „de opvolger van Kaiser Wilhelm II en Hit- Ier". „Europa ondergaat deze eeuw een droevig lot elke twintig of 25 jaar komt er een man naar voren die het naar de afgrond van ontbinding en oorlog voert, terwijl hij het wil over heersen en verenigen". „De Gaulle's gedrag tegen het Angelsaksische volk dat het vasteland van Europa heeft ge red van overheersing door Hitier, zijn gedrag tegen Engeland in deze tijd, is dat van een echte jakhals". ADVERTENTIE M Doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drow HAVANA Het Cubaanse ministerie van Verkeer deelt mee dat 28 mensen dinsdagmorgen de dood hebben gevon den bij een botsing tussen een bus en een trein bij Guanabacoa, niet ver van Havana. LONDEN De Sovjet-Unie heeft een nieuw gevechtsvliegtuig met verstelba re vleugels ontwikkeld dat uitstekend geschikt is voor het soort oorlog dat he den ten dage wordt gevoerd. Dit heeft John W. R. Taylor, uitgever van „Ja ne's all the world's aircraft" meege deeld, ter gelegenheid van de verschij ning van de nieuwe uitgave van dit her kenningsboekwerk. Volgens Taylor heeft het toestel, de E-266, als de MIG-23 een reeks snelheids- en hoogterecords gebro ken. Hij zei dat hoewel het tweemoto- rige toestel veel vergelijkenis vertoon de met de Amerikaanse F-lll voor aan vallen op geringe hoogte, de Russen een ander systeem voor luchtinvoer hebben toegepast, daarmee de moeilijkheden die de F-lll ondervindt ondervangend. Het Russische vliegtuig heeft een spanwijdte van ruim 12 meter en een totale lengte van ongeveer 21 meter. Jane's all the world's aircraft maakt ook melding van drie nieuwe toestellen die 'n zeer korte start- en landingsbaan nodig hebben. Zij werden voor het eerst getoond op een luchtvaartshow in juli. De toestellen zijn uitermate geschikt voor gevechtsdoeleinden, waarmee, vol gens Taylor, wordt aangetoond dat de Sovjet-Unie de waarde van een tacti sche luchtmacht met jachtbommenwer pers die hard kunnen toeslaan nog steeds doelmatig acht. PALERMO (Sicilië) De Siciliaan- se stad Palermo wordt geplaagd door een ratteninvasie. Volgens de plaatse lijke dagbladen beloopt hun aantal in de honderdduizenden. De gemeenteraad heeft aangevoerd over te weinig geld te beschikken om de plaag afdoende te bestrijden. ADVERTENTIE Ik heb 6 werken geproefd. De ver schillen zijn belachelijk klein. En als ik nou moest kiezen? Dan zette ik Quick l'p bij de 2 lekkerste! Dat is niet zó gek; ik weet waar Quick Up vandaan komt. Famfliefles tijdelijk S bij 2 flessen S 10 ct voordeel j ZEVENAAR In Heteren heeft de politie, naar eerst thans bekend is ge worden, in de nacht van zaterdag op zondag acht straatmakers aangehouden die zaterdagavond in Babberich (gem. Zevenaar) de woning waren binnenge drongen van de heer W. Besselink, daar het meubilair hadden vernield en vervolgens 's mans portemonnee en por tefeuille, met een totale inhoud van f 1.300,hadden afgenomen. Ook mis handelden de acht mannen de echtge note en de dochter van de heer Besse link. De straatmakers werkten in Duits land. De heer Besselink bemiddelde daarbij. De mannen waren van mening, dat de heer Besselink hun loon had in gehouden. Deze bleek echter met de zaak niets te maken te hebben. De Duit se autoriteiten hadden loon van de straatmakers ingehouden, omdat deze niet hadden voldaan aan de plicht een deel van hun eerder ontvangen loon af te dragen voor de ziektekas. Het geld. dat de straatmakers de heer Besselink zaterdagavond afhandig had den gemaakt, was diens privé-eigen- dom. De politie lichtte de mannen in de nacht van zaterdag op zondag van hun bed. Maandag zijn zij voor de officier van justitie in Arnhem geleid. MHMH LISSABON Een telling heeft uitge wezen dat bij de overstromingen in Portugal van het afgelopen weekeinde tenminste 367 mensenlevens verloren zijn gegaan. De slachtoffers in twee dorpen zijn nog niet bekend. Er bestaan sterke aanwijzingen dat het aantal doden tot boven de 400 zal stijgen. De Pide (Portugese politie voor staatsveiligheid defensie) onder zoekt de mogelijkheid van een georga niseerde samenzwering tegen het regi me van Antonio Salazar, dat al 40 jaar aan de macht is, na geruchten dat mu nitie-opslagplaatsen op militaire bases in de buurt van Lissabon zouden wor den opgeblazen. Zeker 16 personen zouden in Lissa bon en omgeving zijn gearresteerd. De niet bevestigde geruchten veroorzaak ten een enorme paniek. Verontruste ouders haalden hun kin deren van school, mensen lieten het werk liggen en haastten zich naar hun gezin. Enorme verkeersopstoppingen waren het gevolg van de evacuatie uit het vermeende gevaarlijke gebied. Het openbare vervoer in Lissabon en steden in de omgeving is weer hervat, hoewel er in de verder gelegen dorpen, tot 50 kilometer ten noorden van Lissa bon, nog een geweldige opruimingstaak wacht, om van herbouw nog maar te zwijgen. Grote delen van het getroffen gebied zijn onbereikbaar door de lang zaam drogende modderpoelen. In veel dorpen is het normale leven nog niet hervat. Veel scholen en bedrijven zijn hier nog gesloten. In het getroffen gebied, dat een op pervlakte beslaat van 900 vierkante ki lometer dreigt gevaar voor epidemieën, WASHINGTON Volgens zijn aan hangers was hy de „beste minister van Defensie die dit land ooit heeft gehad". Voor zijn tegenstanders was hij een computer zonder hart". Maar hoe dan ook, vast staat dat Robert Strange McNamara, om wie het hier gaat, de geschiedenis zal in gaan als de man die het langst op de hoogste stoel van het Amerikaanse mi nisterie van Defensie heeft gezeten. Met een periode van zeven jaar sloeg hij alle zeven zijn voorgangers en dat terwijl juist op zijn schouders het grootste gewicht drukt van de Ameri kaanse oorlog in Viëtnam. „Hij wilde al lang weg", zeggen zijn vrienden nu. „Hij heeft dat nodig. Hij kan niet meer". Misschien hebben ze gelijk, maar de opvallende loopbaan die de nu 51-jarige McNamara achter de rug heeft, wekt twijfels over de juistheid van deze woorden. Werkdagen van achttien uur waren heel normaal voor McNamara. En deze onstuitbare werkkracht scheen ROTTERDAM Tijdens schietoefe ningen op de schietbaan Kralingen in Rotterdam is dinsdagmiddag de 37-ja- rige rechercheur P. J. Dekker van de Rotterdamse politie door een kogel uit een pistool in de buik getroffen. De po litieman moest in ernstige toestand naar het Dijkzigt-ziekenhuis worden overgebracht Het slachtoffer is gister avond geopereerd. Zijn toestand is re delijk, aldus de politie. Het incident gebeurde na schietoefe ningen van de politiesportvereniging „Hermandad". Bi' het opbergen van)de wapens ging het pistool van een collega van de heer Dekker, een Rotterdams rechercheur, af. De oorzaak was „ver moedelijk een technische storing". HANNOVER Dinsdag is in Han nover het proces begonnen tegen twee voormalige SS-ers die worden beschul digd van moord op 1400 geestelijk ge stoorden. De twee verdachten, de 68-jarige Kurt Eimann en de 72-jarige Georg Ebracht, zouden de opdracht tot het doden der patiënten in 1939 in Danzig hebben ge geven. Tevens staan zij terecht wegens moord op 12 Poolse gevangenen, die eerst gedwongen waren de graven voor de gedode patiënten te delven. Verwacht wordt dat het proces twee maanden zal duren. als vanzelf voort te komen uit zijn ge disciplineerde wezen, dat ook vorm kreeg in zijn bijna Spartaanse uiter lijk, steil naar achteren gekamd haar, bril zonder montuur, stram figuur. Hierdoor en door zijn vermogen zon der het raadplegen van zijn aanteke ningen lange rijen statistische gege vens feilloos op te dreunen, kreeg hij zijn computer-reputatie. Maar zijn vrienden ontkennen dat hij harteloos zou zijn. Ze roemen zijn toewijding voor zijn vrouw, Margaret, met wie hij nu bijna 28 jaar is getrouwd en voor zijn drie kinderen. Robert Strange McNamara werd in 1916 in San Francisco geboren. Zijn vader was schoenfabrikant. Hij stu deerde af aan de universiteit van Ca- lifornië in Berkeley in 1937 en be kwaamde zich daarna in bedrijfsvoe ring aan de universiteit van Harvard. Aanvankelijk begon hij een praktijk als accountant, maar al vrij spoedig aanvaardde hij een leerstoel aan de universiteit van Harvard, welk ambt hij later ruilde voor een positie in de Amerikaanse luchtmacht. Niets wees er toen op dat hij eens minister van Defensie zou worden onder twee Ame rikaanse presidenten, want in 1946 ver anderde hij opnieuw van baan. Deze keer ging hij bij Ford werken, waar hij na een zeer snelle carrière in 1960 werd opgenomen in de directie. Het was de uitdaging aan zjjn leiders capaciteiten die hem sterk aantrok en die bovendien werd beloond met een honorarium dat werd geschreven met vele nullen. Men schatte dat hij bij Ford zeker een miljoen dollar per jaar zou kun nen verdienen, maar toch liet hij zich in 1961 door president John F. Kenne dy overhalen om voor een inkomen van vijfentwintigduizend dollar per jaar minister van Defensie te worden. Hij genoot het vertrouwen van Ken nedy en diens opvolger Johnson, maar het Amerikaanse Congres oefende nog al eens kritiek op hem uit. Hij zou niet genoeg eerbied aan den dag leggen voor de leden van het Congres. En hij luisterde wel naar de adviezen van de militaire leiders maar weigerde hun betogen te accepteren als evangelie. Ondanks deze kritiek slaagde McNa mara er in op zijn post te blijven. En dat is amper verwonderlijk voor een man die in nog geen zeven jaar het hoofd bood aan de crisis om Berlijn, de kwestie-Cuba en de oorlog in Viëtnam en die daarnaast nog kans zag de mi litairen zijn burgerwil op te leggen. Al lemaal zaken waardoor hij zich voor twee presidenten onmisbaar maakte. door besmetting van het water. De burgemeester van Alenquer, de meest noordelijke gemeente in het ge- trofffen gebied heeft in de pers een ver zoek gedaan om hulp. „Honderden mensen zijn werkloos geworden. We hebben dorst en honger. Helpt u ons alstublieft", luidde zijn verzoek. Zoals andere dorpen wordt ook Alen quer voorzien van brood en voedsel door militaire vrachtwagens. Maaltij den worden gekookt in militaire veld keukens. ADVERTENTIE MOSKOU Liefde is een monsterlijk gevaar voor de ideeën van partijvoor zitter Mao Tse-toeng. De „gedegene reerde en afvallige bourgeois", die zich hieraan overgeven, moeten worden ge straft. „Liefde voor de roodste zon en voor voorzitter Mao in ieders hart, is de eni ge normale situatie". Deze waarschu wing geeft een in Sjanghai verschijnend dagblad, dat maandag werd aange haald door het Russische regeringsblad „Izwestia". De liefde van deze „bourgeois" is het gevolg van de invloed van revisio nistische ideologieën en van de oppor tunistische bewering van het in ongena de gevallen staatshoofd Lioe Sjao-tsji, dat liefde op zich zelf mogelijk is, aldus het Chinese blad, dat de „abnormale toestand kritiseert in een plaatselijke fabriek, waar „van de 250 arbeiders er 40 of wel meer verliefd zijn of vriend schappelijk met iemand omgaan". ADVERTENTIE vla-flip HENGELO In Hengelo hebben tien uniformdragende PTT-beambten zich schuldig gemaakt aan schending van het briefgeheim. Dit is gebleken tijdens een onderzoek dat de opsporingsdienst van de PTT in samenwerking met de gemeentepolitie te Hengelo heeft inge steld. De tien daders hebben gisteren allen bekend. De mannen openden ver moedelijk uit nieuwsgierigheid aan de posterijen toevertrouwde brieven, die zij na lezing weer dichtplakten. Niet gebleken is dat ze belangstelling voor bepaalde stukken hadden. De zaak kwam aan het rollen toen de ontvangers van de brieven klachten bij de PTT indienden. De Jaders zullen gerechtelijk worden vervolgd. (Zij kun nen worden gestraft met ten hoogste anderhalf jaar). De directeur-generaal van de PTT heeft disciplinaire maat regelen aangekondigd, die kunnen va riëren van strafdienst tot ontslag. UTRECHT Het hoofdbestuur van de Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers in de Textiel- en Kleding bedrijven „Unitas", heeft de heer L. Oosterom benoemd tot bondssecretaris als opvolger van de heer G. J. Vunde- rink, die vorige week gekozen werd tot bestuurder van het Christelijk Natio naal Vakverbond. De heer Oosterom is 47 jaar en is sinds 1 oktober 1953 als bestuurder bij „Unitas" werkzaam. Behalve met de normale districtsactiviteiten was hij be last met werkzaamheden op gebied van loontechnische vraagstukken. Voorts had hij de leiding van de scholings- en vormingsactiviteiten in „Unitas"-ver- band. De heer Oosterom treedt in func tie op de datum waarop de huidige se cretaris zijn werkzaamheden bij het CNV begint. 'Zelden in de geschiedenis heeft een staatsman zich zo laten leiden door een persoonlijke afkeer van de Angel saksische landen en door de illusie van een herleving van vergane glorie als de Franse president. Een man be giftigd met vele gaven, aan wie Frankrijk veel te danken heeft, is verstard in zijn idealen, die hij zich reeds voor ogen stelde als jong offi cier. Ce tragedie van de generaal/president is dat hij, 'n wereldrol voor zijn land opeisend en nastrevend, in de bui tenlandse politiek op vrijwel geen en kel succes kan terugblikken. Verge ten zijn zijn glorierijke reis door Z. Amerika en zijn bezoeken aan Zuid- Oost-Azië. In lucht opgegaan zijn idee van een groot Frans Gemenebesj. 2 rol als bemiddelaar, laatst nog in het Midden-Oosten, is afgewezen door dezelfde Sovjet-Unie, waarmee hij zo graag flirt. Maar zelfs in zijn pers conferentie verwijt De Gaulle de Amerikanen dat zij 'n viermogendhe- denconferentie onmogelijk maken. En speculerend op het traditionele Franse anti-semitisme krijgt Israël het etiket „oorlogszuchtig" opgeplakt, waarbij hij hoopt op toenemende sym pathie bij de Arabieren. De NAVO eenzijdig verlaten hebbende, predikt De Gaulle in Polen nauwe sa menwerking en Europese veiligheids organisaties. Maar ook daar moest de generaal constateren, dat ook de Polen niet zoveel heil zagen in zijn profetie. Dat hij bovendien zijn Cana dese bondgenoten op het hart trapte en maandag nog eens natrapte met zijn aanwakkeren van de afscheidings beweging in Quebec bewees nog eens dat de werkelijkheid volkomen uit 't gezichtsveld van de generaal is ge raakt. IVu opnieuw heeft hij de deur die En geland toegang tot de Europese samenwerking moest geven, dicht ge gooid. Voor de reeksen van politieke en economische argumenten is de president niet gezwicht. Heilzame sa menwerking op technologisch gebied, vergroting van de markt, grotere po litieke invloed van de Europese ge meenschap en dus indirect ook van Frankrijk, hebben voor De Gaulle geen aantrekkelijkheden. De devaluatie van het Britse pond, een even moedig als pijnlijk besluit van de regering van een land dat in 20 jaar van een wereldrijk tot een mid delgrote staat inschrompelde, ver mocht geen uitwerking te hebben. Zeker, Engeland is economisch zwak. Objectieve deskundigen hebben alle hoop dat de Britten nu orde op zaken kunnen en zullen stellen. Het minste dat men van een redelijk den kend en handelend staatsman mag verwachten, is dan ook dat hij de Britten de tijd geeft zich klaar te ma ken voor de grote stap naar de EEG. Zelfs dat is echter De Gaulle te veel. Hij wil niet wachten en dus zit er voor Europa niets anders op dan te wachten, ditmaal op het vertrek van de Franse president. Want al behoeft men er echt niet op te rekenen dat al les na de Gaulle zoveel beter zal gaan, zelfs onder de vurigste aanhan gers van de president twijfelt men aan de juistheid van zijn buitenland se politiek. De Gaulle praat over een handelsak koord of op zijn best een vrijhan- delsgebied. Over het lidmaatschap zelf „wil Frankrijk niet praten" en zijn trouwe dienaar Couve de Murville zal dat op 18 december officieel her halen in de ministerraad van de EEG. Grote vraag is nu natuurlijk: Wat nu? Noch uittreden noch sabotage heeft enige zin. Het eerste is niet mogelijk, het tweede schaadt onze eigen belan gen. Een enkel voorbeeld slechts: in dien men ooit de nadelige gevolgen van een Duits nationaal vervoerbeleid (plan-Leber) zou willen verzachten, dan moet met spoed een gemeenschap pelijk beleid tot stand komen. Dat kan alléén in de EEG! Dat Engeland eens lid wordt staat vast. Terecht maakte onlangs de voorzitter van de Europese Beweging in Nederland, de heer J. Molenaar, de opmerking: „Zelfs de Franse Pre~ sident kan de ontwikkeling alleen maar vertragen, niet onmogelijk ma ken". Daarom zou Engeland, voorzover enigs zins mogelijk, zich moeten voorberei den op de deelneming aan de EEG. De medestanders van de Britten zou den samen met Engeland moeten na gaan hoever men kan samenwerken, met name op technologisch gebied, zonder de gemeeschap schade te be rokkenen. Want dat die gemeenschap intact moet blijven, is ook voor de Engelsen van het allergrootste belang. Verder kan men slechts blijven hame ren op het aambeeld van een Brits lidmaatschap en hopen dat assoc.a- tie mogelijk wordt als eerste aan loop. Meer valt er niet te doen, wil men tenminste geen verraad plegen aan de beloften die de Europese ver dragen aan de toekomst >~bben gege ven. MADRID De Spaanse regering U begonnen met grootscheepse bezuini gingsmaatregelen die mogelijk duizen den ambtenaren werkloos zullen ma ken. Volgens Madrileense bladen telt Spanje 255.299 ambtenaren hetgeen ge rekend naar het aantal inwoners, wei nig is voor de Europese bureaucratieën. Honderden regeringsbureaus zullen gesloten worden. Als op ministeries vergelijkbare taken worden verricht dan zullen deze voortaan bij één ministerie worden geconcentreerd. Dit betekent de sluiting van 287 afdelingen. Van alle provinciale kantoren van de ministerie? van Openbare Werken, Onderwijs er Wetenschappen, Landbouw en Finan ciën in totaal 588 zal er per pro vincie slechts één overblijven. Dit be tekent de sluiting van 380 ambtelijke in stellingen. Door de dinsdag in de staatscouran' gepubliceerde decreten worden alle 1' Spaanse ministeries getroffen met uit zondering van die voor het leger, de marine en de luchtmacht. Zelfs overbo dige gevangenissen zullen worden ge sloten.

De Vallei | 1967 | | pagina 9