Oranje versloeg Opgewekte stemming in het Nederlandse kamp 4 'i ft t.r tegenstander met fris, enthousiast spel Tweede Nederlandse treffer verdiende schoonheidsprijs Enthousiasme Koude douche Zonder tempo Opkikkertje Hoog tempo i i i n h i DOHüE.vDAG 30 NOVEMBER I >67 t -ff# Coen Moulijn: ook gisteren stal hij weer de show ederiands elftal klopt Rusland op verrassende wijze met 3-1 De aanvoerders van het Nederlandse en Russische team wisselden onder het toeziend oog van arbiter Davidson een handdruk, alsmede bloemen en vaantjes. AMSTERDAM Ge- org Kessler verscheen gisteravond na de wed strijd bijzonder snel in de perskamer, waar de hor de journalisten hem nau welijks tijd gunde om van de emoties te beko men. Tegen zijn gewoon te in stond hij een ieder langdurig te woord.' De bondscoach was in opper beste stemming. Het kon gewoon niet op. „Na dit voortreffelijke resultaat gaan mijn gedachten uit naar de loting voor de wereldkampioenschap pen in januari-februari. We gaan nu iets eerder de voorbereidingen tref fen. Dit elftal moet ech ter veel oefenwedstrijden spelen om tot een opti male prestatie te groeien Op de vraag, of de Ajax-spelers de volgende keer weer in de selectie- groep zullen worden op genomen, antwoordde de heer Kessler: „In princi pe wel. Maar de Ajacie- den zullen in de komen de competitieduels moe ten. bewijzen, dat zij een plaats in het elftal waard zijn, evenals de spelers die nu van de partij wa ren". Kessler was bijzonder goed te spreken over het spel van de oranjehem den. De vijf „groenen" hadden een goed debuut gemaakt. Wery vond hij een grote aanwinst. Het zelfde gold voor Van Be- veren. Meer over de de butanten liet hij zich niet ontfutselen. Over de Rus sen, die enkele spelers in het team hadden, die tij dens de wereldkampioen schappen in Engeland van de partij geweest zijn, zei Kessler het vol gende: „Zij hebben niet verwacht, dat het Neder landse elftal op dit mo ment zo sterk is. Reeds na 15 minuten legden zij het accent op de verdedi ging, met slechts drie man in de spits. En deze speelwijze heeft het elftal de hele wedstrijd verder gehandhaafd. Wij hebben ervoor gezorgd, dat de te genstanders zo zwak wa ren", aldus de coach, die zich deze keer heel wat opgewekter in de richting van het banket begaf dan voorgaande malen. De 19-jarige doelman Hans van Beveren stond naast zijn trotse vader nog wat op verhaal te ko men. Hij vond het bijzon der triest, dat het bij het tweede schot al mis was. „Ik heb die bal nog weg- gestompt, maar hij draai de net voor de voeten van die ene Rus. Ik was wel een beetje nerveus, vooral in het begin, 't Is ook een hele gewaarwor ding om voor zoveel pu bliek te spelen. Die voor sprong van 2-0 werkte bepaald stimulerend op me. Daarna ging het veel beter". Coen Moulijn, die zijn 35e interland speelde, vond de Russen een beet je tegenvallen. Verder was de kleine Rotterdam mer best tevreden, hoe wel hij nog wat last had van die duw in zijn maag. „Ik dacht, dat ik al m'n ribben kneusde". En Romeyn vertelde. „Dat schot van ruim 30 meter was werkelijk zo bedoeld. Waarschijnlijk was de keeper erdoor verrast. Met Wery heb ik het bijzonder goed kun nen vinden. Hij is 'n goe de rechtsbuiten". DOS-speler Wery, die op de plaats van Swart voortreffelijk debuteerde, zei niet zo bar veel. Hij was tevreden en vond de Russen niet zo best. En over die strafschop: „Het was geen gemakkelijke opgave voor mij. Het was echter wel een stimulans, dat ik de bal erin schoot" Sir Alf Ramsey, coach van het Engelse voetbal elftal, die de wedstrijd gisteravond bijwoonde, zei tenslotte: „Ik hoop, dat de Engelsen volgende week woensdag net zo goed zullen voetballen als de Nederlanders nu heb ben gedaan. Het uithou dingsvermogen van dit jonge Nederlandse team verbaasde mij zeer. Over het Russische spel was ik niet zo enthousiast". ROTTERDAM Het Nederlands elftal heeft gisteravond in een tot de laatste plaats bezet Feyenoord-stadion gepresteerd wat niemand verwacht had. Het behaalde een 31 overwin ning op Rusland en dat is een presta tie, die er zijn mag. Het Russische elf tal speelde dan wel niet sterk, maar daar staat tegenover, dat ons nationale team door de afwezigheid van de Aja- cieden volgens een volkomen nieuwe opstelling binnen de lijnen moest ko men. Een opstelling, die dat mogen we zonder overdrijving stellen een compliment is geworden voor het in zicht van bondscoach Georg Kessler. Dit Nederlands elftal kwam mogelijk qua techniek niet geheel op het niveau van de formatie, die we de laatste tijd gewend waren, maar ze demonstreerde een dusdanige vechtlust en inzet, dat dat verschil volkomen werd genivel leerd. Bovendien, die vechtlust en spon taneïteit deden verkwikkend aan, zo dat de toeschouwers een werkelijk bij zonder leuke voetbalwedstrijd te zien hebben gekregen. Als geheel heet dit Nederlands-elf- tal-new-look ongetwijeld meer dan aan de verwachtingen beantwoord. Het ex periment met de jeugdige doelman Jan van Beveren is positief uitgevallen. Misschien ging de Sparta-doelman bij het enige Russische doelpunt niet ge heel vrijuit, maar dan mag daar tegen over worden gesteld, dat hij voor het overige voortreffelijk werk heeft ver richt. Overigens behoefde hij eerst na een half uur spelen werkelijk in actie te komen en het noodlot, zo men daar van mag spreken, wilde, dat dat met een een doelpunt betekende. De verde digingslinie speelde sterk en vooral het optreden van Romeijn was een openba ring en de centrale verdedigers Is raël en Eijkenbroek grepen resoluut en koelbloedig is. Alleen linksverdediger Wamas haalde naar onze smaak niet helemaal het voor interland-voetbal vereiste peil. Vooral in de eerste helft liet hij nogal eens een steekje vallen. Na de rust ging het beter, maar zijn plaatsen bleek ook toen erg zwak. Van de middenveldspelers Jansen en De Zoete vonden wij eerstgenoemde de beste. De Zoete was nogal onnauwkeu rig in de opbouw. Dat was 'een euvef dat Jansen nu en dan ook wel had, maar de Feyenoorder maakte veel goed met zijn doorgaan-tot-het-bittere- einde. Het meeste enthousiasme verwekte echter ook nu weer Coen Moulijn. De linksbuiten van Feyenoord wij schre ven het >al na de wedstrijd tegen Joe goslavië verkeert momenteel in een fantastische vorm. Hij draaide zijn te genspelers met zijn onnavolgbare ac ties volkomen dol en dat was ook de oorzaak, dat de Rus Koertsilafa na ruim twintig minuten spelen in de eer ste helft een strafschop veroorzaakte. De Rus wist totaal niet meer hoe hij op dat moment Moulijn moest stuiten. Maar Moulijn is ndet meer alleen een snelle en handige dribbelaar, hij is mo menteel een voetballer, die volkomen gerijpt is. Een speler, die over een fantastisch spelinzicht beschikt en ac ties val fantasie en vernuft afwisseld met nuchtere en uitgekiende passes, waarvan eigenlijk zijn medespelers nog te weinig profiteerden. Willy van der Kuylen kreeg van Moulijn enkele kan sen wat men noemt op een presenteer- De Russische doelman in volle actie om de bal boven het hoofd van Willy van der Kuylen weg te stompen. Het moment, waarop Jan van Beveren de bal precies voor de voeten van Maslof (geheel rechtsstompte. Het werd het enige Russische doelpunt. blaadje, maar de PSV-er was bepaald niet gelukkig met zijn schoten. Hoewel gezegd moet worden, dat de Russische doelman Psenitsjnikof enkele malen op bijzonder spectaculaire wijze schoten van Van der Kuylen onschadelijk maakte. De zwakke stee in de Neder landse aanval was oi. de Enschedeër Theo Pahlplatz, die nu en dan goed werk verrichtte, maar toch tempo te kort kwam en daardoor vaak als een rem in de aanvalslinie optrad. Men dient echter niet te vergeten, dat Pahl platz in zijn eigen club als aanvals- spits fungeert en nu de opdracht had als schakel achter de voorhoede te ope reren. Een opmerkelijk debuut maakte de kleine Wery van DOS. Niet omdat hij een magnifiek doelpunt scoorde, maar keer op keer de Russische verdediging uit elkaar speelde om vervolgens ztfn medespelers van goede voorzetten te voorzien. Wery is snel en trapt met beide benen bijna even goed. En dat is voor een buitenspeler zonder twijel een groot pluspunt. Het was jammer, dat hjj in de tweede helft, vooral door het terugzakken van Pahlplatz te wei nig in het spel werd betrokken. Zoals wij reeds schreven, het Russi sche elftal viel wat tegen. Het team beschikt over een aantal knappe tech nici, maar miste toch tempo doordat het te veel in de breedte speelde en dikwijls te weinig nauwkeurigheid be trachtte in zijn aanvallen. Niettemin de prestatie van het Nederlands elftal geeft alle reden tot optimisme voor de toekomst. Het Nederlands-elf tal-new-look, aan getreden tijdens het spelen van de volksliederen en volkomen geconcen treerd op de komende strijd. Arbiter Davidson gaf voor deze Rus sische actie t.o.v. Mpulijn geen straf schop. Hij had het zonder blikken of blozen kunnen doen ♦v APELDOORN Het was verrassend, hoe onbevangen onze nationale elf gis teren het Russische voetbalteam tege moet traden. Na het aanvangssignaal van de Schotse scheidsrechter David son, die wat moeilijk liep omdat hij bij Rijswijk een auto-ongeval had ge had, trok de aanvalslinie van de oran jeformatie met enorm enthousiasme, aangevuurd door het duizendkoppige publiek, dat onmiddellijk een gescan deerd „Ajax, ha-ha-ha" inzette, dat ge volgd werd door een uit volle borst ge zongen „Geen woorden maar daden", ten aanval. De Russische verdediging leek door dit aanvalsgeweld overdon derd te zijn. Tsokrebof stuitte Willy van der Kuylen door hem bij zijn shirt vast te houden en een knappe actie van Moulijn brak af, omdat de naar binnen gekomen Wery hands maakte. Van der Kuylen richtte na een fraaie één-twee combinatie met Moulijn hard tegen het been van rechtsback Afonin en een so lo-actie van Pahlplatz leverde geen re sultaat op, doordat de Enschedeër aan het eind van die actie de kracht voor een hard schot miste. Maar de aanvals golven bleven komen. De Russen kwa men er voorlopig nauwelijks aan te pas en moesten zich bepalen tot het afgren delen van de verdediging voor zover zij daartoe in staat waren. Een schitterende kopbal van Wery uit een haarzuivere voorzet van Moulijn dwong de Russische doelman tot een katachtige sprong en met angst in de ogen zag Psenitsjnikof een kogel van Van der Kuylen enkele centimeters langs de voor ons land verkeerde kant van de paal flitsen. Een afstandsschot van Van der Kuylen kon de Rus slechts met een supersnelle reactie ombuigen tot corner, waarna Maslof in een po ging om even lucht voor zijn verdedi ging te scheppen een schot van grote afstand probeerde, waarbij de bal zo ongeveer in de bovenste ringen van de tribunes terecht kwam. Het ontlokte het publiek een „boeh"-geroep en het bete kende een injectie voor het duizendkop pige „zangkoor". En toen kwam het doelpunt, waarop alle Nederlanders zaten te wachten. In de drieëntwintigste minuut zig-zagde Moulijn na een pass van Jansen langs twee, drie tegenstanders. In wanhoop werd hij daarna door Koertsilafa in de heupzwaai genomen, waarop arbiter Da vidson zonder aarzelen naar de elfme- terstip wees. Wery nam onder doodse stilte zijn aanloop.er volgde een droge knal en de hel brak los: 1-0. Een orkaan van toejuichingen zwiepte onze elf oranjemannen op tot een nog hoger tempo en een nog groter enthousiasme. Intussen was Moulijn door Anitsjkin zo grof tegen de grond gewerkt, dat hij kreunend bleef liggen. Maar deze Coen is een heel andere van die van vroeger. Hij dacht nog aan uitvallen en ging ver beten door. Serpentines zeilden door de lucht en hier en daar op de tribunes werd vuur werk afgestoken. De toeschouwers wa ren laaiend van enthousiasme en zij schreeuwden hun kelen schor, toen een combinatie Moulijn-Jansen opnieuw pa niek in de Russische verdediging zaai de. Het doelpunt, dat direct daarna on verwachts aan de andere kant ontstond was wel even een koude douche. De Russen ondernamen op rechts eep aan val, die door Warnas te hardhandig on derbroken werd. Uit de daarvoor toegekende vrije trap plaatste Tsjislenko de bal voor het Ne derlandse doel. Jan v. Beveren tracht te de bal te onderscheppen, maar aar zelde kennelijk tussen stompen en van gen. Het werd daardoor een mislukte afweer, waaruit de bal voor de voeten van Maslof stuitte. De Rus richtte met een over de op de grond liggende Van Beveren heen op de uiterste hoek waar de reactie van Warnas te traag was om het gevaar te bezweren. Dit nogal onverwachte doelpunt haal de er plotseling het ritme en de zuiver heid bij de Nederlandse elf uit. Rus land kreeg gelegenheid om een aantal aanvallen op te bouwen en Van Beve ren daardoor de kans om zijn talenten te tonen. De doelman van Sparta greep die kans met beide handen aan. Op prachtige wijze onderbrak hij languit vallend een gevaarlijke voorzet van No- dia en het gulle applaus, waarmee het publiek hem beloonde vergrootte duide lijk zijn zekerheid. Met veel bravour plukte hij de bal boven het hoofd van de toestormende Banisjefski weg en met een gedurfde duik op de schoenen van Tsjislenko bezwoer hij het gevaar bij een volgende Russische aanval. Het gaf zijn teamgenoten moed en daardoor wa ren de laatste minuten van de eerste helft weer duidelijk voor de oranjefor matie. De Russen kwamen nog goed weg, toen Van der Kuylen na een voor zet van Wery ineens richtte en de bal in het zijnet joeg. Na deze nogal enerverende eerste helft was het begin van de tweede helft eigenlijk een anti-climax. Het spel van de Nederlanders was ineens onzuiver en zonder ritme, het plaatsen liet veel te wensen over en de aanvallen waren veel te traag van opzet. In die periode kregen de Russen enkele kansen om de balans in evenwicht te brengen. Een slalom van Banisjefski leverde geen suc ces op, omdat de Rus het doel veel te hoog zocht en 'n solo-actie van Nodia werd tot staan gebracht door voortref felijk ingrijpen van Jan van Beveren. Nu waren het de Nederlanders, die zich tot onverwachte tegenstoten moes ten beperken. Zo'n tegenstoot leverde in de tweeëntwintigste minuut onver wacht succes op. Wery zigzagde door de Russische defensie, doch zag geen teamgenoot meekomen, zodat hij ten einde raad de bal terugspeelde naar Ro meijn. De Feyenoorder, die ook geen ploeggenoot kon vinden om de bal toe te spelen, loste van zeker dertig me ter afstand een hard schot, waarbij de bal als een granaat in de uiterste bo venhoek van het Russische doel insloeg. De reactie van de totaal verblufte kee per Psenitsjnikof kwam vele fracties van een seconde te laat. Dat doelpunt betekende een opkikker tje voor de Nederlandse spelers en voor het publiek. Soms met drie man tege lijk probeerden de Russen balkunste naar Moulijn te stuiten, maar meerma len was de Feyenoorder al zijn tegen standers te vlug af. Naarmate de tijd verstreek speelden onze landgenoten steeds sterker op balbezit. Zij deden dat handig en bekeken, terwijl de ver dedigingslinie nu zo goed dicht zat, dat Van Beveren nog nauwelijks in actie behoefde te komen. Acht minuten voor het einde kreeg hij nog eens alle gele genheid om zijn talenten te tonen. Met een flitsende reactie werkte hij de bal na een hard en onverwacht schot van Istomin over de lat. Drie minuten la ter ontsnapten de Russen aan een nog grotere achterstand toen de kruising van paal en lat doelman Psenitsjnikof te hulp kwam bij een hard schot van Pahlplatz. Vanaf dat moment begonnen de kruitdampen op te trekken en sud derde de strijd naar het einde. Het ap plaus, waarmee de oranjeforqiatie het veld verliet was een meer dan verdien de beloning voor het vertoonde, pittige spel. Brede serpentines daalden neer in het doelgebied van de Russen, toen Wery het tweede Nederlandse doelpunt scoorde; De terreinknecht moest erbij komen om het spul op te ruimen. Keeper Psenitsjnikof is een eenzame figuur Gedragen op die orkaan van toejui chingen combineerden de Nederlanders in hoog tempo naar de zevenentwintig ste minuut. Toen dartelde Moulijn in 'n enorm tempo langs achtereenvolgens Sjesternef en Afonin, om in volle vaart de bal scherp in het Russische doelge bied te plaatsen. Willy van der Kuylen, die goed was meegekomen, kopte de bal achterwaarts door naar Wery, die ineens uithaalde en hem als een projec tiel langs de Russische goalie joeg. Het net achter Psenitsjnikof bolde hoog op. Dit doelpunt verdiende de schoonheids prijs.

De Vallei | 1967 | | pagina 11