Problemen bij huisvesting alleenstaande vrouw WAARSCHUWING VOOR VIADUCT TEGEN ETENSLUCHTJES Liederen zingen van Theodorakis TOMADO TOMADO GEREMD IN HAAR PRIVE-LEVEN EDGAR VOS: MODE VOOR KLEUREN T. V nieuw Jonge kroonjuwelier draagt de zorgen voor de schatten in de Tower ROYAL ALBERT NEDERLANDSE MEISJES VEEL GEVRAAGD IN BUITENLAND THEEDOEK???? DE GEZONDE LUCHT BEVOCHTIGER DE DOEK DIE DIRECT DROOGT iSi Christina Ciinne f 47,50 Dromende man brak een been nylons met "ingebouwde" frisheid BEPERKING ZESTIEN PROCENT ENGELS DOORSLAG VOORKEUR h Tip voor jk handiger huishouden x MOEILIJKSTE „VIPROOM" OOK VOOR GESCIIENKEN ENGELS PORSELEIN DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 IEIGEN FLAT EEN WENSDROOM ROTTERDAM „Waar het mij om gaat is de discriminatie tussen de echtparen en werkende vrouwen. Het is toch treurig dat een secreta resse van 37 of 38 jaar nog steeds gedwongen is een kamer te huren bij een hospita, mét alle gevolgen van dien. Tegenwoordig wordt een meisje van 25 jaar reeds verondersteld een zelfstandig beroep uit te oefenen. Zij komt echter niet in aanmerking voor een woning, voordat ze veertig is!" Mevrouw ir. E. Kuiper-Struyk in Rot terdam komt hoewel zelf geen al leenstaande werkende vrouw op voor de belangen van de duizenden onder wijzeressen, verpleegsters of apothe kersassistenten, die niet genoeg geld hebben om een grote, dure flat te huren, laat staan te kopen. Als bestuurslid van de Stichting Huis vesting Alleenstaanden en als lid van de Nationale Vrouwenraad heeft zij her haaldelijk te maken met de woonom standigheden van de daarbij aangeslo ten leden. Steeds meer meisjes trekken voor een baan naar de grote steden van Ne derland. Via de verschillende bureaus komen zij dan voor een kamer terecht bij de diverse hospita's. Ze moeten zich aan soms vele regels hou den, zoals geen herenbezoek, geen grote waspartijen en geen luidruchtigheid na elf uur 's avonds. De meubels zijn even eens gehuurd en mogen onder geen voorwaarde verslijten. Voor een jonge studente vindt me vrouw Kuiper deze regels wellicht nog aanvaardbaar. Voor een volwassen vrouw met een eigen zelfstandige werkkring is dit echter een ongelooflij ke beperking van haar privacy. Zij be grijpt het verlangen naar een eigen flat je heel goed, vooral als zo'n zelfstandi ge vrouw na verloop van tijd haar ei gen meuvels gekocht heeft. Vele wer kende vrouwen, leraressen en verpleeg sters bijvoorbeeld, zijn economisch ge zien minstens even belangrijk als de jonge gezinnen. Maar een eigen flat zal voor die vrouwen waarschijnlijk 'n ide aalbeeld blijven, totdat zij veertig jaar worden. Alleen in Utrecht is de leef tijdsgrens voor alleenstaande woning zoekenden vastgesteld op dertig jaar. In speciale gevallen zelfs nog enige jaren minder. Mevrouw Kuiper vindt dat deze leef tijdsgrens zou moeten dalen tot vijf en twintig. „De jonge gezinnen krijgen bij deze regeling toch de voorkeur boven de ongehuwden. Ik gun het studenten echtpaartje hun flat. Maar ten opzichte van de verpleegster van 35 jaar is het niet rechtvaardig". Op het ogenblik wonen 125.000 onge huwde mannen en vrouwen van vijfen twintig tot vijfenzestig jaar bij ande ren in. Volgens deskundigen zal dit aantal toenemen tot 421.000 in 1970 en 631.000 in 1980. De 155.000 mannen en 476.000 vrouwen maken dan zestien pro eent uit van alle Nederlandse huishou- AMSTERDAM Stewardess bij een Amerikaanse luchtvaartmaat schappij, receptioniste in een Zwit sers hotel of reisleidster bij een bui tenlandse organisatie, zijn voor Ne derlandse meisjes tegenwoordig al heel gewone beroepen. Er verschij nen in de Nederlandse kranten nu echter ook al advertenties, waarin door Amerikaanse ondernemingen voor hun vestigingen in Japan, Ne derlandse secretaressen worden ge vraagd. Waarom wordt er voor zo ver weg en voor dit soort werk, ook naar meisjes uit ons land gezocht? De personeelschef van een Amerikaans bedrijf, dat zijn Europese vertegen woordiging in Amsterdam heeft, zegt: „Nederlandse meisjes met een secretaresse-opleiding spreken bijna net zo goed Engels als Britse jonge dames. Bovendien houden zij van rei zen. Een baan ver van huis betekent voor hen geen bezwaar. Hun Engelse collega's trekken er echter over het algemeen liever niet zo ver op uit. Een Francaise spreekt alleen haar moedertaal vloeiend, evenals andere Europese meisjes." „De Nederlandse leert op school ech ter naast haar moedertaal meteen Duits, Frans en Engels. Op cursussen voor secretaressen wordt de vaardig heid in talen verder nog vervol maakt. De Amerikaansen vinden de salarissen voor een werkkring buiten Amerika al gauw te laag. In verge lijking met wat een secretaresse in Nederland verdient, blijkt wat wij voor zo'n baan in Japan kunnen be talen voor een Nederlandse heel gun stig." „Veel Amerikaanse bedrijven met ves tigingen in het buitenland geven daarom de voorkeur aan Nederland se vrouwelijke krachten, voor een baan als secretaresse of typiste. De grotere vaardigheid in talen én de bereidheid ver te reizen en zich in een vreemde omgeving te vestigen, geeft daarbij de doorslag." dens. Bij het grote aantal vrouwen zijn niet alleen de ongehuwde werkende vrouwen gerekend, maar ook de ge scheiden vrouwen en de weduwen. Een weduwnaar trouwt eerder voor de twee de maal, dan een weduwe of een ge scheiden vrouw. Uit landelijke enquêtes is gebleken, dat de werkende alleenwonende vrouwe de voorkeur geven aan een huurflat in een gemengde woongroep dichtbij het stadscentrum. De meesten prefereren afzonderlijke zit- en slaapkamers. En ook de alleenstaande mannen wensen een eigen keukentje voor het klaarma ken van een maaltijd. Een gemakkelijk schoon te houden woning vinden de vrouwen «erg belangrijk. De flats die in de grote steden ge bouwd worden bestaan meestal uit ge zinswoningen. Sommige ruimten zijn voor vrijgezel len bestemd, omdat ze te klein zijn voor een gezin. „Men moet eindelijk eens meer aan de wensen van de ongehuwden tege moetkomen op woninggebied", vindt mevrouw Kuiper. „Een echte woning nood bestaat niet meer. Men kan alleen van een woningbehoefte spreken, gelet op de vele en hoge eisen die aan een eigen home worden gesteld". Mevrouw Kuiper pleit, behalve voor de verlaging van de leeftijdsgrens voor ongehuwde woningzoekenden, ook voor meer een- en tweekamerflats in bouw programma's, die gesubsidieerd wor den. Voor de werkende vrouw met een zelfstandige werkkring dient een eigen betaalbaar flatje niet langer een ideaal te blijven. Het lage viaduct in de Lower Downs Road in Londen was voor de ver- keersautoriteiten een voortdurende bron van zorgen. Hoewel men er ADVERTENTIE O Grappig pakje, maar wat zit er in? Tja't Is van Focke Meltzer dus natuurlijk iets dat van stijl en smaak getuigt.'t Kan van aardewerk zijn of porselein. Van glas of kristal. Van zilver of plate. Misschien heeft 't f3,50 gekost of f350,- wie zal het zeggen?'! Is in ieder geval duidelijk dat u bij F&M altijd een keus kunt maken. Uw adres voor aardige Sinterklaassurprises of luxueuze Kerstcadeaus. Wat Focke Meltzer verkoopt, is leuk om te geven (en nog leuker om te krijgen!). m m Looierstraat 50/Royal Galerij, Gele Rijdersplein 39, Arnhem Amsterdam Den Haag ADVERTENTIE DDD DDIS ALMELO CANARD ENCHAINé De uitgeef ster van het Franse satirische week blad „Le Canard Enchainé", Jeanne Maréchal, is in de ouderdom van 82 overleden. De z.g. afzuig- of wasemkappen raken meer in de mode. Ze dienen om de keu ken (en de aangrenzende kamers) van etensluchtjes te vrijwaren, hetgeen ge schiedt door zo'n wasemkap direct boven de „bron van luchtjes en dampen (het fornuis dus) te plaatsen. Het apparaat zuigt deze kwalijke geurtjes snel uit de keuken weg. Op bijgaande foto staat een Zweeds model afgebeeld (Futurum), dat per uur 440 m3 lucht afvoert. reeds borden en waarschuwingslich- ten geplaatst had bleven te hoge vrachtwagens tegen het viaduct rij den. Een heldere geest heeft nu een nieuw idee toegepast namelijk een touw over de weg met daaraan een aantal bellen, die als ze geraakt worden een oorverdovend lawaai produceren. En nu maar hopen dat de chauffeurs de bellen horen AMSTERDAM „Met een loep hebben we urenlang de kleine nootjes tussen de lettertjes van een Londense krant bestudeerd. Bovenaan het papier stond „smuggler-s'ongs". De 28-jarige zangeres Christina Ciin ne in Amsterdam is erg blij met de ge smokkelde cyclus van vier liederen van de Griekse componist Mikis Theodora kis. „Hij heeft öe in de gevangenis in Athene gemaakt. De vier liederen zijn naar Londen gesmokkeld, waar ze ge fotokopieerd werden". Hoewel Christina Cünne een drama tische sopraan is, die alleen maar klas sieke liederen en aria's zingt, maakt ze voor de muziek van Theodorakis een uitzondering. „Net als de Mauthausen- cyclus zijn de liederen semi-klassiek. Ze zijn wel treuriger dan de Mauthau- sensongs. Hij vertelt van zijn mede gevangenen, die boven zijn hoofd in de gevangenis van de geheime politie wor den gemarteld. In het laatste lied zegt hij dat we elkaar in het leven steeds liefde moeten blijven geven". Christina Cünne, de roodharige echt genote van de free-lance televisieregis seur Loet Steenbergen, is enige malen in Griekenland geweest. Tijdens haaf verblijf enkele jaren geleden heeft ze Mikis Theodorakis ontmoet. „Hij is een erg fijne man met lieve ogen. Hij vond mijn stem geschikt om zijn liederen te zingen". Volgens de berichten uit Griekenland zou Mikis Theodorakis bijna bezweken zijn aan een hongerstaking, die hij be gonnen was na enkele intensieve ver horen. Het verwondert Christina Cünne niet. „Hij is niet sterk. Zijn gezicht is bleek. Toen zijn vader hem in de cel ADVERTENTIE (voor een leefbaar kamerklimaat) Centrale verwarming? Hard stoken in hartje winter? Pas op! Houdt de atmosfeer in uw kamer leefbaar door de vochtigheidsgraad op peil te houden. De Moulinex Tornado luchtbevochter zorgt voor de juiste vochttoevoer. U vaart er wel bij. Uw planten en bloemen zijn u ook dankbaar. En de piano blijft goed gestemd. De Moulinex Tornado luchtbevochtiger is degelijk en be trouwbaar. Rustig van kleur en vorm. Werkt praktisch geruisloos. Laag stroomverbruik. Prijs f 47,50. Wilt u méér tips? Vraag uw winkelier om de ultzoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohuis, afdeling K., Dordrecht bezocht, was hij bewusteloos. Hij ligt nu in het gevangenisziekenhuis. Ik hoop maar dat hij het haalt". De Amsterdamse zangeres heeft haar recitals en operawerk even ver geten. Ze is op het ogenblik bezig met de voorbereidingen van de liederen van Theodorakis voor grammofoonplaten- opnamen. In het kerstprogramma van de NTS, zal ze twee van de vier liederen zingen. Ze is van plan om het volgend jaar met een heel Theodorakisrepertoire een tournee door Rusland te maken. Dan wacht misschien de opera in Rome op haar. e 61-jarige Paul YV., rechter in ruste te Bremen, heeft de droom van zijn leven gehad: hij speelde in de Maar helaas brak hij bij een mooie aanval op het vijandelijke doei zijn been en ontwaakte gillend van pijn in zijn bed. De droom van zijn leven bleek werkelijk een droom te zijn en het ma gistrale schot, dat hij had gelost, was in werkelijkheid een enorme trap tegen een beddespiji geweest- De nederlaag, die West-Duitsland on langs tegen Roemenië leed, had de be jaarde jurist- en hartstochtelijk voet balliefhebber zwaar teleurgesteld. Voor zijn tv-toestel bleef hij hoogst opgewon den met luider stem tegenover de an dere aanwezigen beweren „Zij spelen als slechte amateurs, met mijn 61 jaar zou ik het beter doen". A MSTERDAM Edgar Vos, die op het ogenblik 'zorgt dat de actrice Liesbeth Struppert modieus gekleed gaat voor haar filmrol in „Love in Amsterdam", is tevens de eerste ontwerper die voor kleurentelevisie mode maakte in Nederland. „De eerste opdrachten bij de opening van de Firato, enkele maanden ge leden, waren erg moeilijk. Nu weet ik welke kleuren en materialen ik het beste kan gebruiken". ADVERTENTIE U houdt frisse, droge voeten in 3 Sterren nylons met Hygitex. Want Hygitex desodoriseert, voorkomt transpiratie en is aangenaam voor de huid. Elke dag weer frisse voeten met 3 Sterren nylons. Alléén 3 Sterren nylons zijn behandeld met Hygitex. 2.95 en 2.25 MET Hygitex HYGIËNISCH, ALTIJD FRIS Tijdens een onlangs in Warschau ge houden modeshow werd dit pakje ge toond van de ontwerpster Grazyna Hase. Het driedelige pakje is gemaakt van een grijze wollen tweed en wordt gedragen met stropdas en pet. Dat de 36-jarige Edgar Vos in Neder land de ontwerper van theater- en te levisiekostuums zou worden, is niet zo verwonderlijk, gezien zijn opleiding bij de Parjjse couturier Pierre Balmain. Daar werkte hij ook mee aan de uit bundige kostumering van de Josephine Baker-shows. Hij heeft de tekeningen met de avondjurken van brokaat en fluweel ais dierbare herinneringen in een map bewaard. „Donkere tinten blauw kan ik voor kleurentelevisie niet gebruiken. Die kleuren vallen volkomen weg. Je ziet van de omroepster op het scherm dan alleen het hoofd, de armen en de be nen". „Voor een van de eerste kleurenuit- zendingen had ik een prachtige avond jurk voor Rieke van Epen gemaakt. Ze kon hem niet dragen, omdat het leek alsof ze in brand stond. De oliekleurige stenen, die langs het décolleté gebor duurd waren, bleken onbruikbaar. Ik heb de omroepster de tien dagen van de Firato steeds een reserve-jurk mee gegeven. Bij de ene cameraman kwa men de blauwige kleuren meer tot hun recht, en bij een andere belichter de roodachtige tinten." Volgens Edgar Vos was de moeilijk ste opdracht de kostumering van een televisiestuk De Meiden van Jean Genet. „Ik mocht van Henk van Ulsen geen vrouw maken, maar ook geen man. Het moest iets onzijdigs zijn. El len Vogel kreeg voor een stuk van Noël Coward een tuttige uitrusting van twin tig jaar geleden en een mondaine, een miljonaire waardig. Voor Sigrid Koet9e heb ik de jurken voor het Shakespeare- stuk „As you like it" gemaakt. Het zal binnenkort od het scherm komen." Edgar Vos vindt het ontwerpen van theaterkostuums een prachtige uitlaat klep voor zijn fantasie. Zijn jurken an no 1967 houdt hij daarentegen zo een voudig mogelijk. „Ik wil dat een vrouw zich in zo'n jurk. lekker voelt. Met een sieraad en een sjaal kan ze zelf haar eigen stem pel op het kledingstuk zetten. Het is niet mijn bedoeling dat ze naar een schouwburg alle juwelen en lappen stof bij de cocktailjurk draagt, want dan is ze om op te schieten". Na de studie aan de Amsterdamse academie, is Edgar Vos in de tijd van de New Look naar Parijs gegaan. Hij kwam bij Dior terecht, maar scharrel de snel over naar Pierre Balmain. Be halve de theaterkleding heeft hij er ook het hoedenvak geleerd. „Bij Balmain kon ik mijn eigen ideeën meer uitwerken", vertelt hij. De Begum heeft in zijn Parijse leertijd een van zijn avondjurken gedragen en op het ogenblik kan hij vele actrices, re ders en diplomatenvrouwen tot zijn klanten rekenen. In een Amerikaans tijdschrift stond zijn salon aan de P. C. Hooftstraat zelfs aangeduid als de mo dezaak voor de twee jongste prinses sen Margriet en Christina. Edgar Vos is nu bezig aan zijn vpor- jaarsshow. Hij wil het volgend jaar zijn oude „Viproom" op de eerste verdie ping inrichten als kunstgalerij. Op het ogenblik doet de ruimte dienst als boe tiek, waar behalve de lange huisjurken ook vele snuisterijen en handgebakken dieren uit Normandi te zien zijn. Bo ven de bank prijkt een vage vrouwen figuur van de schilder Paul de Lussa- net. Het is een lastig karweizegt de heer William (Bill) Summers, de man die belast is met het poetsen van de Britse kroonjuwelen. „Stel je voor, dat er diamanten op de grond vallen..." Bill wordt geestdriftig als hij over de koninklijke schat aan de praat raakt. „Er is een diamant die zo groot is als een ei", vertelde hij. „Dat is echt de grootste diamant ter wereld. De steen is afkomstig van de Zuidafrikaanse Cul- linan-diamant, weegt 530 karaat en is gemonteerd in de koninklijke scepter". Eens in het jaar gaat de Si-jarige Summers naar de zwaar bewaakte be waarplaats van de kroonjuwelen in de Tower van Londen om de glinsterende stukken schoon te maken. Hij heeft vijf man personeel, waaron der twee goud- en zilver poetsers, om hem te helpen de verschillende kronen, diademen, rijksappels, scepters, gouden staven, ringen en zwaar gouden vaat werk te reinigen. „De waarde van de kroonjuwelen is niet te schatten", zei Summers. „De ju welen zijn niet verzekerd. Ik betwijfel, of iemand ze zou kunnen verzekeren, aangezien hun waarde niet bekend is." „Maar er is een aanwijzing. Een der stenen, de Koh-I-Noor-diamant, wordt geacht twee miljoen pond sterling waard te zijn geweest, toen hij aan koningin Victoria werd aangeboden. Ponden uit haar tijd 1850 uiteraard. Volgens een legende is de Koh-I-Noor 4.000 jaar oud en heeft hij eens de pauwentroon van Sjah Jahan in Delhi gesierd". ,.TAe diamant is thans gemonteerd aan de voorzijde van de kroon van de kóningin-moeder. Hij wordt altijd door vrouwen gedragen, omdat hij de repu tatie heeft mannen ongeluk aan te bren gen. De steen is 108,9 karaat en dus 'n behoorlijk grote diamant. „De huidige rijkskroon, die wordt ge dragen door koningin Elizabeth II, is 'n prachtig montuur van goud en zilver, waarin 3.000 kostbare stenen, hoofdzake lijk diamanten en paarlen, zijn gevat. De opvallendste steen is de grote robijn, die in de 14e eeuw aan „de zwarte prins" is geschonken en die de helm- kroon van Henry V sierde bij Agin- court", aldus Summers. Summers, die er jong uitziet voor 'n kroonjuwelier, weet ongetwijfeld waar hij over praat. Zijn beide ouders en tal van familieleden zijn dokter, maar Sum mers wilde geen dokter worden en trad in 1950 in dienst bij de kroonjuweliers Oarrand and Company in het Londense West End. Hij werd tot kroonjuwelier benoemd in 1962 na de dood van de vo rige functionaris, Cecil Mann. TT if is ook belast met de aanmaak en het onderhoud van ordetekenen. „Als b.v. een ridder van de Kouseband sterft, komen de bij de orde behorende onderscheidingstekenen bij ons terug om schoon gemaakt te wórden", vertel de Summers. „Vervolgens gaan ze naar de volgende ridder". Summers is op de achtergrond aanwe zig bij alle gelegenheden, waarbij de rijkskroon en andere juwelen buiten de Tower worden gebracht. „Ik ben daar, voor het geval er iets mis gaat met de kroon", zei hij. Hoe voelt hij zich nu wel bij de om gang met de grootste fuwelenverzame- ling ter wereld f Je went eraan", antwoordde hij. Je bent je tenslotte bewust van het histo risch aspect van deze stukken". Summer woont in een boerenwoning uit de 14e eeuw in Kent County met z'n vrouw Rosemarie, die uit een Engéls- Chileens gezin komt en hun kinderen, Alison, die vijf en John, die drie jaar oud is. „Rosemarie is ook gek op die juwe len", vertelde Summers, „alsof één ju- welenmaniak in de familie niet genoeg is ADVERTENTIE Waagt folders bij de importeur: »'t HOOLHOES"lr«neweg2 8unde(l.)

De Vallei | 1967 | | pagina 12