Nigeriaans leger een mengsel van Engels en Afrikaans VERMOORD MEISJE BEGRAVEN DERBY UP DRINK Nederland zoekt voor de Britten noodoplossing P0LLEN Jonge soldaten opgeleid om te doden Burgeroorlog gaat gepaard met veel wreedheid gratis Derby Drinks glas bij 2 flessen HENKES Uj)tvefihet zuivere fruit Vleesvergiftiging in Columbia Hoog water in Maleisië GEMEENTE MISLEIDDE KOPEK GROND Duitsland wil De Gaulle negeren Spionagezaak in Japan Infanterie Officieren Soldij Arabische top Hongaarse ex-premier Ferenc Mürnich overleden Frans opper-rabbijn tegen De Gaulle Gebreken AFSPRAAK Whisky Haal Henkes in huis JSU I)E GAULLE EIS GEL AIS D OPNIEUW AFWIJSTt GEEN ZEKERHEID VOORZICHTIGER vruchtenbrandewijn vanvèrsfruit Volle pond toch betaald Mars van Dolci werd handgemeen DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 LAGOS (Nigeria) Het leger van Nigeria, het eerste in het moderne, onafhankelijke zwart-Afrika, dat een vol ledige oorlog voert, is een zonderling mengsel van Engels en Afrikaans. Zijn harde onderofficieren houden er naar Engelse tra ditie grote snorren op na, de gewone soldaten stampen met hun laarzen en salueren alsof hun gestrekte onder arm en rechterhand op veren werken. „Heel goed", zeg gen de officieren dan tevreden. „Ziet er goed uit". Het Afrikaanse karakter is duidelijk waarneembaar. De jonge soldaten, die opgeleid zijn om te doden, hebben aan passingsmoeilijkheden, klaagde een luitenant-kolonel. Zij maken geen gevangenen. „Het primitieve ligt nog vlak onder de oppervlakte". Door wat de Kongolezen in verschillende stadia van de woelige geschiedenis van het land te zien hebben gegeven, heeft de reputatie van de Afrikaanse sol daat veel geleden, maar in Nigeria vechten Afrikanen tegen Afrikanen en afgezien van gehuurde blanke piloten aan beide zyden alleen. Strategische beslissingen worden voor het grootste gedeelte genomen door Nigeriaanse bevel voerders. (De voornaamste uitzondering is de vloot, voor welke een Engelsman de plannen opstelt en de invasies in Bonny en Calabar in Biafra heeft georga niseerd). Het is een eigenaardig voorbeeld van modern Afrikaans soldatenleven, want de Nigerianen bevechten in de Biafranen, die tot Biafra zich op 30 mei onaf hankelijk verklaarde, deel uitmaakten van hetzelfde leger, hun eigen evenbeeld. Een tijdlang werkten de federale en de Biafraanse troepen op dezelfde radio golflengten. Nigeriaanse troepen, die de Bia fraanse hoofdstad Énoegoe, hadden veroverd, braken de opslagplaatsen van het Biafraanse leger open en sta ken zich in nieuwe uniformen, na er al leen de Biafraanse distinctieven te heb ben afgerukt. Men schat de sterkte van dè federale troepen op 50.000 tot 70.000 man en er zijn, met inbegrip van militietroepen, op zijn minst 40.800 Biafranen onder de wapenen. Vijftien maanden geleden maakten ongeveer 10.000 Nigerianen deel uit van de strijdkrachten. Nieuwe soldaten moeten goed ge zond zijn wat niet altijd gemakkelijk te bereiken is in het door ziekten ge plaagde West-Afrika en niet korter dan 1.65 meter. Vroeger moesten soldaten uit het be ter ontwikkelde zuiden op zijn minst zes jaar op school zijn geweest, maar dat is niet langer een vereiste. Thans wordt volgens de militaire autoriteiten de nadruk gelegd „op goed karakter en militaire eigenschappen". Het grootste gedeelte van het federa le leger is afkomstig uit het noorden, maar niet uit de Mohammedaanse Haussa-gebieden uit het uiterste noor den van Nigeria. land, waar het .gemiddelde inkomen per hoofd ongeveer f 300 per jaar be draagt. De soldaat krijgt slechts een gedeelte van dit geld in handen, de rest wordt uitbetaald aan zijn gezin. Ongehuwde soldaten krijgen hun maaltijden in de kantine, gehuwden krijgen er een toela ge voor. Ambachtslui en geoefende soldaten krijgen meer soldij. Een timmerman vertelde, dat hij f 250,- ontving. Het peil van de opleiding is niet hoog. Een instructeur van een cursus voor radiotechniek vroeg een Schotse radiotechnicus om een film, waarmee hij zijn rekruten op eenvoudige wijze het verschil tussen ijzer en staal aan het verstand kon brengen. In dezelfde cursus had hij leerlingen uitr het noorden, die alleen Arabisch kondeii lezen en schrijven (de officiële taal van 't leger is Engels maar de af delingen uit het noorden spreken voor het grootste gedeelte Haussa). Het was een blijk van de latente na ijver in het leger, dat de instructeur hen niet durfde terugzenden om er niet van te worden beschuldigd, dat hij de noordelingen achter stelde bij anderen. Het leger heeft gebrek aan officieren. Bataljons die 30 .officieren moeten heb ben, moeten het vaak doen met twee of drie. Als er goede onderofficieren zijn, nemen die de taak over. Eind augustus leidde een onervaren officier zijn compagnie op patrouille langs een weg in westelijk Nigeria. Toen hij merkte, dat hij verder was ge gaan, dan hem was opgedragen, liet hij zijn mannen waar zij waren en ging te rug naar het hoofdkwartier om te vra gen wat hij nu moest doen. Intussen vielen Biafranen de troepen, die geen leider hadden, aan, dreven ze terug en veroverden bijna de belangrijke stad Ore. Jonge luitenants hebben een aardig jaarsalaris, nl. f 7800,- met een verho ging van f 300,- na drie maanden. De promotie gaat tegenwoordig ook vlug in haar werk. Een officier van 27 jaar is luitenant-kolonel en commandant van ADVERTENTIE Zo goed als de gehele Infanterie komt uit het middengedeelte, vooral het ge bied vlak ten noorden van Biafra. Het zijn mannen uit de Tiv-Joekoen- en Idoma-stammen, die door de Moham medaanse emirs, die over hen heersen, als heidenen worden beschouwd. Hun stammen behoorden tot de laat ste, die door de Britse kolonialisten werden gepacificeerd. Tot in het begin van deze eeuw wa ren in dit gebied Britse troepen gesta tioneerd en de stamleden, die niet meer met elkaar konden vechten, gin gen voor de Britse soldaten werken. Tenslotte volgde de zoon' de vader op in de dienst van het leger en werd het een traditie, dienst te nemen. Zij waren goede soldaten. Nigerianen leverden het grootste gedeelte van de manschappen voor twee Westafrikaan- se divisies, die in de tweede wereld oorlog 48 en 64 km per dag aflegden door de wildernissen van Birma om te gen de Japanners te vechten. Bekwame soldaten kwamen in de re gel uit het zuiden. Voor de afscheiding van Biafra behoorden zij meestal tot de Ibo's, de stam, die de overhand heeft in Biafra. De Joroeba's, behorende tot de stam die de overhand heeft in het Westen, namen over het algemeen geen dienst Het was niets bijzonders, dat een on geletterde onderofficier zijn orders liet uitschrijven door een lbo. In het jachtige bedrijf van de bur geroorlog zijn enkele van deze onder officieren tot officieren bevorderd. Ook de Haussa's uit het noorden na men in de regel geen dienst in het le ger, tenzij als officieren. Achtenswaar dige families beschouwden het solda- tenberoep niet als een eervolle loop baan. Toen de huidige leider van Biafra, C. Oedoenegwoe Ojoekwoe die in Oxford heeft gestudeerd, dienst nam in het le ger, heeft zijn vader, Sir Philip, die miljonair is, twee jaar niet met hem gesproken. tintelend fris en lekker pittig Nieuwe rekruten kragen op het ogen blik slechts een opleiding van drie we ken voor zij naar het front worden ge stuurd. Zij krijgen een paar stevige schoenen, (maar velen lopen op ten nisschoenen, omdat de voorraad slinkt) en schone uniformen plus een oplei dingssoldij van zeven pond tien shilling (f75,—) per maand. Na de opleiding krygen zy een basissoldy van f 150,- per maand, wat niet slecht is in een BOGOTA In Timbio, een plaatsje In het zuidwesten van Columbia is woensdag een kind gestorven en een vijftigtal mensen ernstig ziek gewor den na het eten van bedorven vlees. Zaterdag stierven in de Columbiaanse stad Chiquinquira 75 mensen na het eten van brood dat het insektenverdel- gingsmiddel parathion bevatte. RABAT De Arabische staten zul len op 9 december een topconferentie in Rabat houden, de tweede na de oor log met Israël. Elf staatshoofden heb ben tot dusver positief gereageerd op een uitnodiging van koning Hassan II van Marokko. Syrië heeft laten weten dat het geen heil in een topconferentie ziet en Saoedi-Arabië heeft nog niets van zich laten horen. KOEALA LOEMPOER De enor me overstromingen die werden veroor zaakt door het tengevolge van de moes son buiten hun oevers treden der rivie ren, hebben maandag een groot aantal dorpen overspoeld en meer dan 5.500 mensen dakloos gemaakt. 450.000 inwoners van* de staat Kelan- tan in het noorden is gezegd, een voor raad water en voedsel in tê slaan en zich voor te bereiden op een eventuele evacuatie. De overstromingen, die zes van de elf staten van Maleisië nu al twee da gen teisteren, zouden slechts een dode hebben geëist. Een regeringsfunctionaris in Kelan- tan deelde mee dat in deze staat een noodtoestand zou worden afgekondigd als het water van de rivier de Kelan- tan, dat al iets meer dan negen me ter boven het normale peil is gerezen nog eens 25 centimeter zou stijgen. Maandag werd echter uit Kota Ba- roe, de hoofdstad van Kelantan gemeld, dat het water van de rivier iets scheen te zakken tengevolge van een waar schijnlijk slechts tijdelijke onderbreking in de regenval. In Kelantan zijn zeker 1500 personen geëvacueerd, uit een streek waar het water in de dorpen tot twee of drie me ter hoog staat. In de noordelijke staat Perak in Cen- traal-Maleisië werden minstens 4000 personen geëvacueerd, ook uit Koeala Kangsar, dé hoofdstad waar de sultan van Perak woont. WENEN Radio-Boedapest heeft be kendgemaakt. dat de Hongaarse oud premier dr. Ferenc Münnich woensdag in de ouderdom van 81 jaar is overle den. Münnich had zich in 1917 bij het Rus sische rode leger aangesloten, nadat hij twee jaar tevoren in Russische krijgs gevangenschap was geraakt. In 1918 keerde hij naar zijn land terug, waar hij onder het communistische bewind vpn Bela Kun politiek commissaris in het Hongaarse leger werd. Na de val van de rode regering vluchtte Münnich naar de Sovjet-Unie. Pas na de tweede wereldoorlog kwam hij terug. Hij werd hoofdcommissaris van politie in Boedapest en daarna am bassadeur, onder andere in Moskou. Tij dens de Hongaarse opstand was Mün nich minister van Binnenlandse Za ken onder Imre Nagy. Op 4 november 1956 koos hij echter de kant van Kadar en de Russen en werd minister van De fensie en Staatsveiligheid in het eerste kabinet-Kadar. Van 1956 tot 1966 maak te hij deel uit van het politieke bureau van de Hongaarse communistische par tij. Van 1958 tot 1961 was hij minister president. O WASHINGTON Oud-president Dwight D. Eisenhower en zijn vrouw hebben hun boerderij en woonhuis te Gettysburg in Pennsylvania aan de Verenigde Staten nu al geschonken als nationaal historisch monument, aldus heeft het Witte Huis bekendgemaakt. PARIJS Naar aanleiding van de persconferentie van maandag waarin president De Gaulle Israël een oorlogs zuchtig land noemde, heeft de Franse opperrabbijn, Jacob Kaplan, een com muniqué uitgegeven, waarin het Fran se Jodendom zich met Israël solidair verklaart en het land steunt in de po gingen om een rechtvaardige en duur zame vrede te bereiken. In de verklaring wordt verder gezegd dat het hele Jodendom diep geschokt is door de uitlatingen van het Franse staatshoofd. Neemt generaal De Gaul le hiermee niet het risico de wegberei der te worden voor discriminatie? aldus het communiqué. een brigade, een ander, die drie maan den geleden nog kapitein was, is nu lui tenant-kolonel. Militaire waarnemers hebben gezegd, dat het Nigeriaanse leger tengevolge van de militaire staatsgreep van janua ri 1966 lijdt onder gebrek aan oefening en tucht. Officieren kregen het druk met bestuurlijke problemen en hun on derhorigen werden verwaarloosd. Het is een leger geworden, waarin gewone soldaten en korporaals bijna evenveel te zeggen hebben als luitenants en ka piteins. Troepen te velde voeden zich ten kos te van het land, waar zij zich bevinden, j Dank zij een fonds ter opbeuring van de strijdkrachten, waartoe burgers bij dragen, krijgen de militairen thans gra tis bier en sigaretten. „Maar wat zal er gebeuren, als zij er na de oorlog voor moeten betalen?" vroeg een officier zich bezorgd af. De militaire autoriteiten zijn van me ning, dat van de militairen die een godsdienst aanhangen, 70 pet. bestaat uit christenen voor wier geestelijke verzorging aalmoezeniers zijn aan gesteld. Imams leiden de geestelijke verzorging van de Mohammedanen. Maar er zijn ook veel Animisten. Heidense aalmoezeniers zijn er echter niet. „Zij zijn niet voldoende ontwikkeld", zei een kolonel. AMSTERDAM Honderd gulden boete moet de 59-jarige J. K. uit Marken betalen, omdat hij de burgemeester van Monnikendam heeft beledigd en twee wethouders van die gemeente smaad heeft aangedaan. Gisteren heeft de Amsterdamse politierechter hem daartoe veroordeeld. In een brief aan de gemeenteraad van Monnikendam had K. de zinsnede ge bezigd „het leugenachtig en bedrieg lijk samenspannen van raadsleden, wethouders en burgemeester." Het raadslid D. Stam verklaarde te genover de rechter, dat hij zich niet beledigd voelde. „Wij hebben de heer K. om de tuin geleid. Ik voel mij be schaamd", zei hij. Daarmee beves tigde getuige de bewering van ver dachte, dat hij in de maling was ge nomen en daarom zijn beledigende brief had geschreven. Tussen gemeente Monnikendam en K. was in 1959 overeengekomen, dat de gemeente van K. enkele percelen grond zou kopen waarvoor deze in ruil een ander stuk grond, dat vroe ger zijn eigendom was geweest, kon terugkopen. K. bedong erbij, dat dat bewuste stuk grond buiten het uit breidingsplan zou blijven. In een raadsvergadering is toen afge sproken K. in de waan te laten dat het perceel inderdaad uit het uitbrei dingsplan gehaald zou wórden. De aanwezige pers zou met enkele pilsjes tot zwijgen zijn gebracht. In 1966 had de rechtbank van Amster dam al beslist, dat de gemeente Mon nikendam geen onrechtmatige daad heeft gepleegd. Toch kon de officier van justitie begrip opbrengen voor het gedrag van de verdachte. De eis van de officier een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie weken werd omgezet in een geldboete. ADVERTENTIE HENKES 1 S 8 S BONN Het Duitse kabinet heeft woensdag besloten alle aanvaardbare oplossingen" voor Engelands toetreding tot de EEG te zullen onderzoeken. Naar verluidt verstaat de Duitse re gering hier onder meer onder 'n verge lijk met Frankrijk over 'n tweede klas lidmaatschap voor Engeland als geas socieerde aan de Euromarkt, althans in den beginne. Met het oog op het Franse standpunt betreffende de Britse toetreding, achtte 't kabinet het voor West-Duitsland wij selijk „de pogingen voort te zetten en iedere aanvaardbare oplossing te onder zoeken" ten gunste van Engeland, aldus een regeringswoordvoerder tegen over journalisten. Hij deelde mee dat de Duitse rege ring niet verrast was door de jongste verklaring van het Franse staatshoofd en dat het kabinet Frankrijk niet be- scouwd als een principiële tegenstander van de Britse toetreding. De pogingen om de tegenstand van De Gaulle te verkleinen, gaven voedsel aan het gerucht dat Bonn een vergelijk voorstaat. Kanselier Kiesinger had al verklaard niet te zullen trachten De Gaulle te intimideren. ADVERTENTIE Het geheim van het onvergelijkelijke karakter dat aan alle Tabac Original creaties eigen is, berust op het volgende principe: van het beste hebben wij het meest edele gekozen en voor u uitgebalanceerd. De individuele geur van Tabac Original vormt 'n onmiskenbare bijdrage tot versterking van uw strikt persoonlijke accent. Alleen onze creaties mogen dit teken yy dragen. Het is internationaal gedeponeerd en staat garant voor geur en kwaliteit BALKBRUG Woensdag is het stoffelyk overschot van Neltje de Haan, het meisje, dat vrijdagmiddag met schedelletsel in een bietenveld by Oosthuizen werd gevonden, ter aarde besteld op de begraafplaats van Oud-Avereest. titer absvc, pre ihavc, acheeraepen en -cranes, deodorant», talkpoedcr, eau de cologne, haarerème, baartotion, luxe zepen DEN HAAG Premier De Jong heeft zich gisteren in de Eerste Kamer bijzonder teleurgesteld betoond over de afwyzing van De Gaulle van de toetreding tot d« E.E.G. van Engeland. In het kabinet zyn gedachten geopperd over een eventuele noodoplossing. Daarover moet nog overleg worden gepleegd met de andere lan den van de EEG. Dit zal in ieder geval moeten gebeuren over de consequentie! van de Franse houding. De Nederlandse ambassadeur in Athene heeft, volgens de minister-pre sident, aanwijzingen ontvangen om aan de Griekse regering de Nederland se bereidheid om eventueel verbannen Grieken op te vangen over te bren gen. Bovendien heeft de regering daar voor contact opgenomen met het Inter nationale Rode Kruis. Het antwoord van premier De Jong op de algemene politieke beschouwin gen in de Eerste Kamer bevatte overi gens geen nieuws. Minister Witteveen legde nog uit, dat de devaluatie van het pond een verslechtering van enke le honderden miljoenen op onze han delsbalans zou betekenen, maar dat er nog geen volledige zekerheid omtrent de- uitwerking ervan bestaat. In de an dere landen zijn nog geen beschermen de maatregelen genomen. De minister van Financiën van de EEG hebben zondag besloten de zaak eerst nog maar eens goed te bekijken. Het effect van de Britse maatregel op onze werkgelegenheid zal zich, vol gens dr. Witteveen, vooral in het westen van het land doen gelden. Zijn algemene conclusie was, dat een druk ^p de winstmarges onvermijdelijk is en dat wij nog voorzichtiger moeten zijn met loonsverhogingen. De loon- en andere kostenstijgingen dienen thans nog beter in de hand te worden gehou den, aldus dr. Witteveen. Het debat over de veranderingen in het partijbestel tussen de senatoren on derling werd gisteren nog voortgezet. De liberaal mr. Van Riel zei daarbij niet aan te nemen, dat de AR-fractievoorzit- ter, dr. Berghuis, het kabinet-De Jong zijn tijd niet zou laten uitzitten als hij meende, dat het geen progressief beleid voerde. Volgens mr. Van Riel is dat wel het geval en de AR-opvattingen passen er dus in. Daar dr. Berghuis wegens ongesteld heid naar huis was gegaan, antwoord de de AR-afgevaardigde prof. dr. Albe- da, die mr. Van Riel gelijk ,gaf als hij meende eigenlijk niet zoveel te maken te hebben met de christen-radicalen. Deze benadering is niet bedoeld om aan te duiden dat men zich bij uitstek radicaal-christelijk voelt. Evenmin is het volgens prof. Albeda de bedoeling om een nieuwe partij te vormen. Het gaat eenvoudig om een groep christenen die de radicaliteit van het christendom niet voldoende in de programma's en het beleid van de con fessionele partijen kunnen terugvinden. Fractievoorzitter Van Lieshout van de KVP mengde zich tenslotte ook nog in het gesprek. Hij zei niets dan dat hij had gepraat met twee ervan, die zeer radicaal waren totdat het op de fi nanciële consequenties aankwam. TOKIO De politie in Tokio heeft woensdag bekendgemaakt dat een func tionaris van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken is gearresteerd om dat hij geheime documenten zou heb ben uitgeleverd aan een Noordkoreaans agent. Een zegsman van het ministerie ver klaarde, dat het geen topgeheimen wa ren en dat de uitlevering ervan van geen invloed zou zijn op de buitenland se betrekkingen van Japan. Nauw met de politie in verband staande zegslieden deelden echter mee, dat er wel degelijk zeer geheime decu- menten waren gestolen over het buiten landse beleid van Japan met betrekking tot o.a. communistische landen. Het uit lekken van de geheimen zou dan ooko van internationaal belang kunnen zijn. De gearresteerde Japanner is de 36- jarige Shingo Jamamoto, die werkzaam was op de afdeling Oost-Europa van het bureau voor Europese zaken in het ministerie. Deze afdeling behandelt de betrekkingen met Rusland en de ande re Oosteuropesa communistische lan den De politie maakte bekend dat er in totaal 36 Noordkoreaanse agenten in Ja pan zijn gearresteerd. ADVERTENTIE aardbeien I abrikozen citroen frambozen kersen sinaasappel zoete schillen bessenjenever v.a. f 6.95 bij uw slijter Voor uw longdrink of puur:. VIEUX „Cheval Marin" fJl,40 per liter. LONDEN Wie in Engeland geld heeft dat hij naar het buitenland laat overmaken, gaat er sinds de de valuatie van 't pond sterling op ach teruit, wanneer dat geld naar een land moet dat niet heeft gedeva lueerd. Maar de familie Strong in d« Engelse badplaats Bournemouth, die in januari naar Australië emigreert (dat niet devalueerde) heeft daar geen last van. Dat hebben meneer mi mevrouw Strong en hun zoons van veertien en elf jaar te danken aan hun bank. Ivor Strong, een elektrotechnici* van veertig jaar, vroeg zijn ban* twee dagen voor de devaluatie obi zijn spaargeld van 4500 pond naar Australië over te maken. Voordat dit kon gebeuren kwam de grote slag, waardoor, met de waarde van hét pond sterling, die van het kapitaal daalde. In dit geval met 636 pond. Mevrouw Strong was zo kwaad dat ze een brief schreef aan premie^ Wilson, waarin ze hem persoonlijk verantwoordelijk stelde voor haar verlies. Ze vroeg om compensatie. „Ik vind dit teveel voor een gezin om te dragen, vooral omdat dit geld vijftien jaar hard werken vertegen woordigt", schreef zij. Er kon niet een antwoord af, maar de bank van de familie Strong be sloot het verlies uit eigen middelen goed te maken. Hoet dat gebeurt en waarom? De familie was jarenlang klant bij ons, zegt de bank beschei den en wij vonden het niet meer dan eerlijk dat zij niet de dupe zou wor den van dit alles. Verder mogen wij niet over de zaken van onze klanten spreken. ROME Betogers tegen de oorlog in Viëtnam zijn woensdagavond bij de Amerikaanse hmbassade in Rome slaags geraakt met de politie. De circa 5000 betogers behoorden tot de deelnemers aan een protestmars die 25 dagen geleden onder de leiding van de Italiaanse sociale hervormer Dolci in Milaan begon. Dolci werd door de politie-afzetting gelaten om een brief voor president Johnson bij de ambassa de af te geven. In deze brief vraagt hij de bombardementen in Viëtnam te sta ken. Ongeveer duizend politie-agenten hadden een kordon om de ambassade gelegd. Nadat de politie versterkingen had gekregen werden de betogers, die borden met anti-Amerikaanse leuzen en Noord-viëtnamese vlaggen meedroe gen, verspreid.

De Vallei | 1967 | | pagina 13