Olympique Lyon en Tottenham leverden complete veldslag Cardiff City schakelde NAC uit voor Europa Cup-strijd Een aangespoeld vat wijn; 51 cent en 'n hardwerkende mijnheer J. W. zo ontstond een miljoenenbedrijf Edese spelers klopten Scherpenzeel flink STV-Climax versloeg als eerste RTTV Streeklyceum winnaar van schoolschaaktoernooi Pers opende nu eens zelf nieuw gebouw Emerson en Roche in finale tegen Denen Masopust naar Belgische club Voettocht wordt via radio ns'eid Chelsea deed een dure aankoop Arbiter Kreitlein niet meer „international KNLTB voorstander van „geregistreerde" tennisspelers Gerrie Kattestaart naar Xerxes/DHC Ausferlitz won eindelijk van YOC Sterker DWII won van DCE I Strijd om de Europese voetbalbekers Verrassing Toch tevreden Rapid Wien toch gewipt Real ronde verder Zwak Manchester United Uitgesteld Vechtpartij in Lyon Ruime zege voor Luik 2e zege Hamburger SV Hibernian op schot Leeds United won Dammen Tafeltennis mÊÊmêm Dammen Pagina 17 DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 CHORZOW Het toernooi om de Europese beker voor landskampioe nen beleefde woensdag wederom een grote verrassing. Dynamo Kiev, in de eerste ronde glorieus overwinnaar van bekerhouder Celtic Glasgow, werd uit geschakeld door het Poolse Gornik Za- bize. Nadat de Russen in de eerste wedstrijd op eigen veld al met 2-1 het onderspit hadden moeten delven, kwa men zij woensdag in het met 85.000 toeschouwers gevulde voetbalstadion vén Chorzow niet verder dan een ge lijk spe! (1-1). Beide doelpunten werden in de eerste helft gemaakt. Eerst schoot Turyanschik Dynamo naar een 0-1 voorsprong, maar onder daverend enthousiasme van de Poolse toeschou wers bracht Szoltysik nog voor de rust beide ploegen op gelijk voet. PRAAG. Spartak Praag heeft woensdagmiddag in de eerste wed strijd uit de achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen met 3-2 van Ander- lecht gewonnen. Bij de rust van deze ontmoeting, bijgewoond door 30.000 toe schouwers, leidden de Tsjechen met 2-1. Ondanks deze nederlaag waren de Belgen tevreden met het resultaat, want de twee doelpunten gescoord door Jurion in de 37ev en door Van Himst in de 55e minuut kunnen in de returnwedstrijd van groot belang zijn. De beste speler van het veld was de Tsjechische international Mraz, die al le Spartak-doelpunten voor zijn reke ning nam. Mraz scoorde in de 8e, 33e en 63e minuut. BRUNSWIJK De Duitse kam pioen Eintracht Braunschweig heeft zich geplaatst bij de laatste acht vari het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De Duitsers wonnen woensdag in „eigen huis" met 2-0 van het Oostenrijkse Rapid Wien, nadat de eerste wedstrijd in Wenen in een 1-0 over ./inning voor de Oostenrij kers was geëindigd. 32.000 toeschou wers zagen de Duitsers na 37 minuten de leiding nemen door een doelpunt van Grzyb. Zes minuten later bepaalde Sa- borowski de eindstand op 2-0. MADRID Real Madrid heeft zijn tweede wedstrijd tegen Hvidovre uit Kopenhagen duidelijk gewonnen. Na een ruststand van 3-1 triomfeerden de Spanjaarden op eigen veld met 4-1. De eerste wedstrijd, in Kopenhagen, was in een gelijk spel van 2-2 geëindigd. In het Bernabeustadion waren circa 50.000 toeschouwers. De doelpunten wer den gemaakt door: Velazquez (16e mi nuut), Grosso (19), Petersen (29), Gros- so (30) en Gento (76). MANCHESTER Manchester Uni ted heeft zich geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Nadat de Engelse titelhouder in de eer ste wedstrijd tegen Serajevo in Zuid- Slavië niet verder was gekomen dan 'n doelpuntloos gelijk spel, konden de „Busby babes" ook woensdagavond MELBOURNE De Australische combinatie Emerson/Roche zal in de eindstrijd van het herendubbelspel van het tennistoernooi om de titels van Vic toria in Melbourne het Deense duo Leschl/Ulrich ontmoeten. De Austra liërs versloegen hun landgenoten Ruf- fels en Stone in vijf sets en de Denen hadden geen enkele moeite met de Au straliërs Cooper en Crealy. De belangrijkste uitslagen Herendubbelspel, kwartfinales: Ruf- fels - Stone (Austr) versl. Curtie-Stil- well 6-4, 9-7, 6-4. Halve finales: Emer son - Roche (Austr) versl. Ruffels - Stone (Austr) 6-4, 6-2, 4-6, 7-5, Lesch- ly - Ulrich (Den) versl. Cooper-Crealy (Austr) 6-2, 6-4, 6-4. Damesdubbelspel kwartfinales:' King- Casals (VS) versl. Gail Sheriff-Court 6-3, 6-3;haIve finales: King - Casals versl. Melville - Krantzcke 6-4, 6-4, Har ter - Eisel (VS) versl. Turner - Tegart (Austr) 6-4, 6-3. BRUSSEL. De Tsjechische voetbal- internationaal Masopust is voor twee jaar gecontracteerd door de Belgische tweede-divisieclub Molenbeek. Masopust en zijn vrouw zullen zich spoedig in België gaan vestigen. Het transferbe drag, dat aan Dukla Praag zal worden betaald, is niet bekend gemaakt. HILVERSUM In de kerstnacht zal de KRO een uniek radio-program ma uitzenden. Pax Christi en KRO or ganiseren in de nacht van 24 op 25 december een voettocht naar Hilver sum, die zal worden geleid via de ra dio. Tijdens de tocht zal worden ge sproken over de vraag hoe de vrede kan worden bevorderd door de inzet van eigen persoon en werk. Het is de bedoeling dat er via tele foon- en lijnverbindingen een etherge- sprek zal ontstaan tussen de wande laars en de luisteraars over het thema, dat in enkele gedeelten via de radio zal worden ingeleid door anonieme mede werkers die uit eigen ervaring spreken. De deelnemers aan de tocht komen vanuit het gehele land per auto of autobus naar het Gooi. De voettocht zal vanuit 4 startplaatsen worden on dernomen en wel vanuit twee punten in Laren, een in Baarn en een in Soest- dijk. De tocht zal zijn hoogtepunt vin den in de nachtmis die om 24.00 uur zal worden gevierd in de Expo-hal in Hil versum. Ook deze mis zal in zijn gehqel door de radio worden uitgezonden. naars, heeft Standaard Luik met 3-0 ge wonnen van het Schotse Aberdeen. Na dat Claessen (6) en Cajou (10) hun club al snel aan een 2-0 voorsprong hadden geholpen, bepaalde Pilot in de 64e mi nuut de eindstand op 3-0 in het voordeel van de Belgen. De returnontmoeting zal plaatsvinden op 6 december. voor ruim 60.000 toeschouwers niet im poneren. De schamele 2-1 overwinning kwam tot stand door doelpunten van Alston in de eerste helft en George „Beatle" Best en de Zuidslaviër Dela- lic in de tweede helft. LYON Tien minuten voor rust van de wedstrijd Olympique Lyon- Tottenham Hotspur (1-0) voor de twee de ronde on. de Europese bekers voor bekerwinnaars heeft 'n complete vecht partij op het speelveld plaatsgevonden, waarbij niet alleen het merendeel van de spelers van beide ploegen betrok ken was, maar ook een aantal toeschou wers. De moeilijkheden begonnen na 'n forse overtreding van verdediger Mulle- ry tegen de Franse international André Guy. De Fransman stond onmiddellijk met de vuisten klaar en gebruikte die ook. Mullery sloeg terug. Nadat de spe lers uit elkaar waren gehaald en het publiek van het speelveld was verdre ven, hebben de tientallen van Olympi que en Tottenham de strijd voortgezet. Zonder Mullery e.i Guy deden zich geen ernstige moeilijkheden meer voor. Di- nallo maakte het enige doelpunt. LUIK In de eerste wedstrijd van de achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin- TRNAVA De wedstrijd tussen Spartak Trnava (Tsj. SI) en Torpe do Moskou (Rusl.) die woensdag onder leiding van scheidsrechter Aalbrecht ge speeld zou worden, is wegens de mise rabele toestand van het terrein uitge steld tot donderdag. Torpedo Moskou heeft de eerste wedstrijd met 3-0 gewon nen. 9 HAMBURG Hamburger SV heeft zich woensdag geplaatst voor de volgende ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars door in Hamburg met 4-0 van het Pool se Wisla Krakau te winnen. In de eer ste wedstrijd hadden de Duitsers ook al met 0-1 aan het langste eind getrok ken. De doelpunten in het niet uitver kochte Volkspark-stadion in Hamburg werden gemaakt door Hans Schulz (24 en 43e), Kurbjuhn (41) en Seeler (57). EDINBURGH Hibernian Edin burgh (Schotland) heeft zich ge plaatst voor de volgende ronde van het toernooi om ^3e jaarbeurssteden-beker, waar Leeds United of Partizan Belgra do de tegenstander van de Schotten zal zijn. Hibernian won woensdag op eigen veld met 5-0 van Napels. In Italië had Hibernian de eerste wedstrijd met 4-1 verloren. Ruim 20.000 toeschouwers za gen Dunan, Quinn, Cormack, Stanton en Stein scoren voor de ploeg uit Edin burgh. BELGRADO Het Engelse Leeds United heeft woensdag in Belgrado voor 10.000 toeschouwers de eerste wed strijd uit de tweede ronde van het toer nooi om de jaarbeursstedenbeker te gen Partizaa Belgrado (Z. SI.) met 1-2 gewonnen. Lorimer (25) en Belfitt (54) gaven de Engelsen een 0-2 voorsprong, waarna Paunovitsj de eindstand op 1-2 bepaalde. CARDIFF NAC is uitgeschakeld. Tien moegestreden Brabanders konden na het laatste fluitsignaal van de Deen se scheidsrechter Gunnar Michaelson alleen nog maar glimlachen om een mooie droom, die in een grijsgrauw Cardiff als een zeepbel uit elkaar spat te. Slechts drie minuten heeft bij de mannen van oefenmeester Bob Janse nog de hoop geleefd, dat de volgende ronde geen onbereikbaar ideaal zou zijn. Drie minuten maar. Toen schoot Wales- man Brown het sprookje met een wel gemikt schot aan diggelen. De verrassend sterke start van Car diff had NAC hoewel deze werd ver wacht toch nog overdonderd. Dat vroege doelpunt kwam hard aan. Zó hard, dat NAC slechts met moeite over eind bleef tegen de stormlopen van een door het enthousiaste publiek aange vuurd Cardiff. Een schot tegen de paal van wederom Brown bleek uitstel van executie want in de twintigste minuut, vlak nadat Nouwens bij de eerste ge vaarlijke NAC-aanval juist over de lat had geschoten, plaatste Jones de bal onbereikbaar voor doelman Van der Merwe tegen de Bredase touwen. Eevn gloorde er een sprankje hoop toen Frie Nouwens bij een alles-of-niets offensief doelman Wilson zowaar met een verraderlijk schot wist te verrassen. Cardiff leek even aangeslagen en trok zich terug achter een inderhaast opge worpen bastion. De definitieve klap voor NAC viel echter drie minuten voor de rust, toen verdediger Frans Vermeulen kreunend op de grond viel. De onge lukkige Nederlander moest met 'n ver rekte spier in de lies van het veld wor den gedragen en tien dappere NAC-spe- lers stonden voor de onmogelijke opga ve het Cardiff City toen nog lastig te maken. Het lukte niet. Als een ware vloedgolf kwamen de Welshmen op het door Peter van der Merwe met verve verdedigde heiligdom af. Tegen, een machtig 25-meter schot van Clarke was LONDEN Alan Birchenall, voor hoedespeler van Sheffield United een vaste keus voor het Engelse elftal on der 23 jaar, is door zijn club voor 100.000 pond (ruim 860.000 gulden) ver kocht aan Chelsea. Het was de eerste grote aankoop van Dave Sexton, de ma nager, die Tom Docherty opvolgde bij de Londense club. De verkoop was een bijzonder grote verrassing. Sheffield United is namelijk in groot degradatie gevaar in de Engelse eerste divisie. In september had Sheffield United boven dien al een andere aanvaller, de even eens 22-jarige, Mick Jones voor 90.000 pond aan Leeds United verkocht. STUTGART De 48-jarige Westduit- se kleermaker Rudolf Kreitlein wil na achttien interlandwedstrijden .en talrij ke andere belangrijke ontmoetingen zijn internationale scheidsrechterscar- rière beëindigen. Op 6 december zal hij als achttiende en laatste interlandwed strijd het treffen tussen Engeland en Rusland leiden. Kreitlein blijft wel wedstrijden voor de Westduitse Bundesliga fluiten. ff de doelman echter machteloos en twee minuten later rondde Toehack 'n prach tige aanval met een even prachtige vol ley doeltreffend af, daarmede de eind stand op 4-1 bepalend. NAC was uitge schakeld en al probeerden Jan van Gorp en zijn mannen nog wijziging in deze stand te brengen, Cardiff City wenste niet meer te capituleren. DEN HAAG Als oplossing van het probleem van het „schijnamateurisme in de tennissport" ziet de Koninklijke Nederlandsche Lawntenriis Bond het in stellen van een nieuwe categorie spe lers naast de thans bestaande profs van de groep Kramer en de „zuivere" amateurs. Deze nieuwe categorie zou moeten worden aangeduid als „geregis treerde spelers". De KNLTB heeft de ze suggestie gedaan op verzoek van de F.I.L.T. (internationale federatie) die een dergelijke oproep heeft gericht aan alle leden-landen. De Nederlandse suggesties zijn gro tendeels gelijk aan hetgeen door Frank rijk is voorgesteld. De verschillende voorstellen zullen eind deze week in de bestuursvergadering van de FILT te Parijs worden bèsproken. De Nederlandse voorstellen behelzen het volgende: 1. Gezien het feit dat, naast enige dui zenden beroepstennisleraren en 'n klein aantal „echte proffesionals", er tussen 10- en 15 miljoen raszuivere amateurs zijn en slechts ten hoogste 150 spelers, die regelmatig de amateurbepalingen overtreden, is het niet logisch het woord amateurs af te schaffen, omdat dit het juiste woord is voor bijna de gehele ten niswereld. 2. De beste oplossing zou zijn het vor men van een derde categorie tussen de amateurs en de professionals. Wij stel len voor deze te noemen „geregistreer de speler". Dit zullen zijn zij, die prak tisch het grootste deel van hun tijd aan de lawntennis-sport geven. Voor de sport hebben zij een grote propagandis tische waarde. Deze oplossing is realis tisch en eerlijk. De tegenwoordige re gels zouden voor de amateurs blijven gelden, eventueel met kleine wijzigin gen. 3. De regels en voorwaarden, die voor een „geregistreerde speler" zou den gelden moeten worden opgesteld tussen die speler en zijn bond. Zij kun nen afwijken van de regels voor ama teurs. 4. De geregistreerde spelers zouden Davis Cup en toernooien mogen spelen met en tegen de amateurs. 5. Professionals mogen niet in de Da- vis Cup spelen en wat toernooien be treft, alleen in de z.g. „open" toernooi en welke ieder jaar in beperkt aantal zouden kunnen worden georganiseerd onder direct toezicht van de internatio nale federatie. 6. Zowel de amateurs als de geregis treerde spelers zouden onder jurisdic tie en controle staan van hun eigen bond. iiiiiiuiiiiiniiiiuiiiiiiiiii mttll 1"'M'iiTitiHi'iiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiintllINflNIIIIfliniIIlltllllUINIIIilillllllllllllIHr iH' lliill!lll!lllllllllllllllllllllllllillllliMl|||||||||||||||||||||||IUIIIIIUHIIIilllllllllililllliiillll1illlllllii ill. lilllilllllllVliiltlllllllllllllliillllllllllllllllllllllllll Wijnhandel Siebrand N.V. heeft heel Nederland KAMPEN Moed en zelfvertrouwen. Deze twee woorden staan in het woor denboek van de heer Jan Willen Siebrand uit Kampen dik ondersreept. Deze, nu 68-jarige karakteristieke, uit Grafhorst afkomstige man, staat met zijn bei de zoons Reinier en Jan aan het hoofd van een concern dat aan ongeveer 200 man werk verschaft en dat dit jaar een produktie denkt te halen van 12 mil joen flessen, een aantal dat het inwonertal van Nederland benadert. Deze week viel aan persvertegenwoordigers de eer te beurt het nieuwe fabriekscomplex van Siebrand n.v. te Kampen officieel te openen. Dit gebeurde zonder lange toespraken maar met het tappen van een glas port uit een in. 1921 voor de kust van Terschelling aangespoeld vat. Dit vat, afkomstig van een tijdens een stormachtige februarinacht van het jaar 1929 vergaan Amerikaans vrachtschip, een kapitaal van 51 cent en een dag en nacht werkende arbeiderszoon Jan Willem Siebrand, vormden het begin van het nu machtige Siebrand-concern. Tweehonderd gulden telde Jan Willem neer voor het vat wijn. Het spaarbankboekje uit die tijd bewaart „mijnheer J.W.", zoals hij alom wordt genoemd, als een kostbare herinnering. EDE Het Edese DWS heeft in de afgelopen week SDV uit Scherpenzeel op eigen terrein geklopt. De wedstrijd werd met 155 gewonnen. In totaal vijf partijen van DWS werden in winst omgezet, de overige partijen leverden remise op hetgeen inhoudt dat DWS geen enkele partij verloren heeft. SVD heeft niet een partij in winst om kun nen zetten. In de serie gewonnen partijen ging E. Fluit van start. De tegenstand die hij ontving was niet te verwaarlozen, VEENENDAAL STV-Climax heeft maandagavond voor een grote verras sing gezorgd door het nog zonder pun tenverlies zynde RTTV uit Rhenen een 7-3 nederlaag te bezorgen. Alle drie de Veeliendalers waren in bijzonder goede vorm en daar bij RTTV de heer Van de Brink faalde en ook de heer Van Breemen kennelijk qjn avond niet had werd de eerste nederlaag voor het team uit Rhenen een feit. Voor RTTV zal dit resultaat verder weinig gevol gen hebben, omdat men toch al zeker is van een plaats in de promotiegroep. Voor de STV-Climax-reserves is door deze onverwachte winst de kans om zich rechtstreeks te plaatsen aanmer kelijk gestegen. Het zag er voor de Veenendalers aan vankelijk niet erg rooskleurig uit. In de openingspartij startte de heer Van Eist tegen Van Breenen met een nogal on gelukkige nederlaag. In de eerste ga me werkte Van Eist een 18-12 nederlaag geheel weg en kwam op 20-19, waarna een zeer onzeker geworden Van Bree nen de laatste punt scoorde doordat de bal nog ndt de tafelrand raakte. In de tweede game had Van Eist steeds een voorsprong, maar nu liep Van Breenen in. Hij kwam op 22-21 en deze keer was het een onbespeelbare netbal die Van Eist de nederlaag bezorgde. De heer Van Dam had, na tegen de heer Van de Broek de eerste game verloren te hebben, in de tweede game met 14-6 een schijnbaar onaantastbare voor sprong. Van de Broek liep echter punt na punt in en wist door uitstekend spel toch nog te zegevieren. De heer De Kleuver had met Van de Brink geen enkele moeite en in een pri ma gespeeld dubbelspel brachten Van Dam en Van Eist de RTTV-combinatie Van de Broek en Van Breenen de eer ste nederlaag van deze competitie toe. In de hierna volgende wedstrijd tegen Van Brgenen bleef Van Dam aan de goede kant van de score en toen Van Eist Van de Brink de baas bleef had STV-Climax met de wedstrijd Van Dam en Van de Brink nog voor de boeg al een goede kans op een puntenverdeling. Aanvankelijk had Van de Brink heel wat moeite met de sterk volhoudende De Kleuver maar wist toch, als was het dan op het nippertje, te winnen. Daar na bleek Van Dam inderdaad te sterk voor Van de Brink en bezorgde hij z'n team de halve winst. T>e Kleuver zorg de voor de volle winst voor z'n team door een verrassende overwinning te behalen op Van Breenen, die veel fou ten maakte. Bevrijd van alle spanning volgde een prachtige slotpartij tussen Van Eist en Van de Broek. Van de Broek werd top- scoorden in deze afd. met nog slechts een verliespartij. Dit als gevolg van de twee nederlagen van Van Breenen deze avond. Na drie spannende games met dikwijls zeer lange slagwisselingen luk te het Van Eist Van de Broek z'n twee de nederlaag te bezorgen en daarmee de einduitslag op 7-3 te brengen. Vanavond moet STV-Climax op be zoek by Nizo in Ede, dat tot nu toe slechts drie punten wist te verzamelen. Mocht dit ook een overwinning voor STV-Climax worden, dan staan de Vee nendalers met een been in de promotie- groep; vooral als RTTV, eveneens van avond, Tios 2 uit Arnhem een nederlaag bezorgt. maar evenmin interessant genoeg om alle zeilen bij te zetten. Eén duidelijke overwinning was dan ook 't resultaat. A. Jochemse was ditmaal bijzonder goed op dreef en bracht zijn partij na een spannend middenspel eveneens op winst. E. Jochemse kreeg een niet te onderschatten tegenstander, maar SDV schoot bij het eindspel te kort. Alle po gingen van SDV om tot een gewonnen partij te komen werden door de Edena ren doorkruist. Hiervan getuigen wel de partijen van J. van de Hoef en J. Meerveld, hun tegenstanders gingen iets te geforceerd spelen w aardoor er verschillende fouten gemaakt werden. De twee Edenaren daarentegen speel den hun spel rustig met de wetenschap dat er al diverse gewonnen partijen op het sgorebord stonden. Mede hier door brachten zij beiden de vier pun ten voor hun team binnen. Succes, al was het dan in mindere mate, was ook weggelegd voor de overige DWS spe lers. J. Idema en W. Idema kregen te genstanders die de damkunst ook goed verstonden. Remise was in beide ge vallen dan ook de uitslag. J. van Hier- den ging aanvankelijk goed van start en winst leek mogelijk doch in het eindspel kwam zijn tegenstander be hoorlijk opzetten met ook hier als slot- resultaat een remise. H. van Holland en J. Peters tenslotte waren bij vlagen goed op dreef, hun tegenstanders wa ren echter beslist niet van plan zich zonder slag of stoot over te geven. Dit kwam dan ook spoedig tot uitdruk king in hun spel waarmee de Edenaren soms moeite bleken te hebben. Dat men tenslotte dan ook tot puntenverde ling kwam was het meest voor de hand liggend. Maandag wordt er niet ge speeld. In plaats daarvan zal de jaar vergadering gehouden worden. Om tot duidelijke opening van zaken te komen is het gewenst dat zoveel mogelijk, in dien mogelijk alle, leden bij deze ver gadering aanwezig zijn. EDE. Het schoolschaaktoernooi, waarvan de organisatie berustte bij de Edese schaakvereniging, kan bijzonder geslaagd genoemd worden. Een dubbel succes is het geworden voor het Streek lyceum, dat niet alleen winnaar werd, maar bovendien door deze winst vol gende maand mag deelnemen aan het schoolschaakkampioenschap van Ne derland. Het team dat dit succes behaalde be stond uit Timmer, De Boer, Neels en Sprey. Zij zullen ook aan het Neder lands schaakkampioenschap gaan deel nemen. In groep A ging de Chr. UTS met de tweede plaats strijken. Hier waren het Takken, Van Blij, Goedhart en Van Kampen die voor dit succes zorg droe gen. Op de derde en vierde plaats kwa men resp. de Eerste Chr. Ulo en Chr. Streeklyceum 2. Hier moesten de bord- punten uiteindelijk de beslissing uitma ken. Een ruime overwinning in groep B was weggelegd voor de tweede Chr. Ulo. Van Heerikhuizen, Verkerk, Prin sen en Van der Pol stelden deze over winning veilig door met de regelmaat van de klok de punten binnen te sle pen. Doordat de UTS winst behaald had op Minerva moest een beslissings wedstrijd worden gespeeld, welke in het voordeel van de UTS beslist werd. In de groep G tenslotte vielen rake klappen. De SOMA werd hier tenslotte eerste. Hiervoor was een overwinning nodig op Marnix-College 2. De ploeg van de SOMA bestond uit Bouwman, Molenaar, Van Gemert en Demers. De eervolle tweede plaats in deze afdeling was voor Marnix 2, terwijl de derde en vierde plaats bezet werden door resp. Chr. Ulo 2 en Chr. LTS. Het schoolschaaktoernooi zal vrijdag a.s. worden afgesloten met de prijsuit reiking, waarna enkele spelers van ESV een simultaan wedstrijd zullen spe len. Dit schaakevenement vindt zoals altijd plaats in de kantine van „Ar- beidszorg" aan de Zanderijweg en vangt om zeven uur aan. DELFT Gerrie Kattestaart, de aan valler van Go Ahead, die dit seizoen niet meer geregeld in het eerste elftal van de Deventernaren speelde, zal na de tweede transferlijstperiode uitkomen voor Xerxes-DHC. De besturen van de clubs zijn woensdagavond tot overeen stemming gekomen. Hij kocht oude flessen, maakte ze schoon, vulde ze met wijn en ging met de fiets op pad om de in die tijd in Ne derland nog volslagen onbekende drank aan de man te brengen. In de Oude straat in Kampen vestigde Jan Willem zijn bedrijfje in een pand, waarvoor hij f 2.50 huur per week betaalde. Dag en nacht werken had tot gevolg dat het bedrijfje uitgroeide. Men kocht en huur de verscheidene panden in Kampen en thans beschikt Siebrand NV met inbe grip van enkele panden en opslagplaat sen in Kampen over een totale bedrijfs- oppervlakte van 70.000 vierkante meter. Zo'n 45 jaar geleden zocht mijnheer J. W. zijn eerste afnemers bij de klei ne dorpskruideniertjes. Het zijn nu nog steeds hoofdzakelijk de levensmiddelen- bedrijven in Nederland die de produkten van Siebrand aan de man brengen. En dat zijn er nog al wat. Naast de vele vruchtenwijnen een van de grootste pro dukten van Siebrand N.V., heeft het be drijf een scala van produkten. Met elkaar zo'n zestig verschil lende produkten, weer verdeeld in zo'n 500 soorten. Een heel groot produkt is, met name de laatste jaren, de jus dorange. Verder brengt men sherry, port, allerhande tafelwijnen, advocaat en als enige in Nederland nog de ou derwetse boerenjongens (op brandewijn) Daarnaast is er de eersteklas destilleer- derij waar men Hollandse cognac, ci troen-jenever, oude en jonge jenever enz. maakt. Bovendien importeert Sie brand vele soorten buitenlandse wijnen. Het bedrijf van Siebrand NV beschikt over zo'n 70 tanks met een inhoud van 33.00 liter ieder als opslag voor de uit de verschillende soorten fruit verkre gen sappen. De voor consumptie gereed zijnde vruchtenwijn wordt in derijpings- hal opgeslagen in houten vaten, elk met een inhoud van 8000 a 10.000 liter. Het oudste vat dateert uit,1887. De rijpings- hal heeft bovendien nog een stalen re servoir, met een inhoud van 115.000 li ter. De totale fustruimte van het con cern bedraagt vijf en een half miljoen liter. In de Ebbingestraat in Kampen houdt men 300.000 flessen en een mil joen liter dure wijn gereed voor distri butie. De emballage-afdeling en flessen- spoelinrichting vraagt nog veel ruimte en werk, hoewel het bedrijf beschikt over drie flessenspoelmachines met een maximale capaciteit van 12.000 flessen per uur. Binnen afzienbare tijd hoopt Siebrand NV over te gaan op de zgn. mono-fles, waardoor men aanzienlijk minder emballage krijgt. Op het mo ment heeft men zo'n 3 miljoen flessen onderdak in reserve. Plannen om nog meer bedrijfsruimte te creëren zijn er ook, maar met de uitvoering wil men nog even wachten. Dat het er van komt is zeker, want „mijnheer J. W.", die 46 jaar geleden met 51 cent begon heeft dan wel nooit durven dromen dat hij het zou beleven dat zijn klein begonnen werk zo zou uit groeien, nu het eenmaal zover is, is het nog dezelfde vechter van weleer die voor zover zijn krachten dat toelaten werkt aan zijn ideaal; het bij het Ne derlandse volk bekendmaken van wijn in zijn vele variaties. „In Frankrijk drinkt men gemiddeld 125 liter per jaar, in Nederland maar 31/* liter per hoofd van de bevolking. Dit kan min- tens 7 worden binnen korte tijd, zo meent mijnheer J. W.". Aan hem en zijn medewerkers zal het niet liggen. De verdiensten van „mijnheer J. W." voor de wijn in Nederland werden in 1966 beloond met de benoeming tot Grand Officier de la Confrérie des Che valiers due Tastevin, een onderschei ding die tot nu toe nog aan geen andere Nederlander is toegekend. „Mijnheer J. W.", de grondlegger van het Siebrand-concern. VEENENDAAL. Dezer dagen is het Austerlitz eindelijk gelukt van VOC II te winnen en derhalve prachtig revanche te nemen voor de vele grote nederlagen van vorige seizoenen. Austerlitz speelde met groot elan. De Veenendalers damden met eeh minder grote inzet en blunderden bovendien enkele malen. Zo hadden zij al spoedig een niet meer te overbruggen achterstand opgelopen. De Veenendalers speelden met een invaller aan het eer ste bord, dat van de heer Van Beek, die te laat arriveerde. Daar speelde nu de heer D. van Leeuwen. De heren H. Meerveld en de altijd verbeten spelen de W. de Kleuver waren de enigen die wisten te winnen. De laatste wedstrijd in dit seizoen was voor de reserves van VOC beslist niet de beste. De gedetailleerde uitslag luidt: 1. D. van LeeuwenG. van de Berg 0-2; 2. W. de KleuverT. Claver 2-0; 3. J. Th. TollenaarJ. Steenhuijzen 0-2; 4. A. KeijmanJ. Dijkhorst jr. 0-2; 5. J. H. de RoderJ. Dijkhorst sr. 1-1; 6. E. de KleuverW. van de Broek 0-2; 7. H. MeerveldM. van Essen 2-0;8. H. VerhoefJ. Breunesse 1-1; 9. G. van 't FoortP. Brinkhuis 1-1; 10. A. G. Ga zenbeek-S. Wallenburg 1-1. Totaal 8-12. EDERVEEN Maandagavond J.L speelde DCE I in het Groenekruisge- bouw de competitiewedstrijd tegen het sterke DW II uit Voorthuizen. Deze damvereniging degradeerde het vorige seizoen van de tweede naar de derde klas. De eerste wedstrijd verloor DCE met ruim verschil. Daarom moest de volgende wedstrijd gewonnen worden om nog mee te kunnen doen om het kampioenschap in de derde klas. DCE begon goed en nam door over winningen van G. Vlastuin en T. Mid delman een 40 voorsprong maar het liet zich al aanzien dat de overige leden het bijzonder moeilijk zouden krijgen. S. A. Vierwinden damde zeer sterk en won zijn partij terwijl J. de Koning re mise haalde. Na zeven partijen was de stand gelijk (77) en moest de partij tussen J. Boeven en A. Palsgraaf de be slissing brengen. Boeve kon niet ver hinderen dat zijn tegenstander naar dam liep, waardoor hij zijn partij ver loor. De stand werd 97 in het voor deel van DW II. De uitslagen waren: J. Boeve - A. Palsgraaf 02; S. A. Vier winden - W. Brink 20; G. J. Dikken- berg - A. van de Vis 02; G. v. Heerdt -H. Hendriksen 0-2; J. de KoningG. Hendriksen 0-2; G. VlastuinJ. Huiskamp 20; D. v. Heerdt - O. Raa- sing 02; T. Middelman - W. Hendrik sen 2—0; Reglementair 2—2; Eind stand 911. Voor de onderlinge competitie wer den drie partijen gespeeld. P. Bos, die sterk begon en na zeven wedstrijden nog ongeslagen was, is de laatste weken aan het afzakken en verloor nu de par tij tegen J. Lagerweij. Deze verraste vorige week J. Boeve. B. van Beek is door zijn volle winst op W. Veldhuizen zijn inzinking van de vorige competitie wel te boven gekomen. De partij tus sen G. Hendriks en H. v. Nieuw-Ame- rongen eindigde in remise.

De Vallei | 1967 | | pagina 15