HET LANDIJS KWAM TWEEMAAL Record-aanvoer op vogelshow te Ede UIT DE KERKEN 1,2,3,4, bordje van papier Bekendmaking MERKWAARDIGSTE STUWWALLEN IN GELDERSE VALLEI ZIJN UIT JONGSTE DEEL VAN DE IJSTIJD Panorama's Klaarheid Velum Veen Hulpmiddel door Adr. P. de Kleuver legenda Pagina I I DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 GEHEEL NIEUWE INZICHTEN OVER ONTSTAAN VAN Situatieschets van het opgestuwde heuvelcomplex Emmikhuizerberg/ Veenendaal. HEUVELS BIJ EMMIKHUIZEN Het begon al met het vinden van een enorm karreveld met zwerfstenen van noordelijke herkomst op een plek naast het vakantiecentrum „De Os- senberg" dat kort na de oorlog omgeploegd werd. De Duitsers hadden het bos laten kappen voor de stellingbouw. Hierbij bleek, dat daar een gesteen te verzameling lag die totaal anders was dan bijvoorbeeld die bij Rhenen of Maarn. Daar móest iets bijzonders mee aan de hand zijn. Maar wat? Er bestond bij sommigen reeds lang de idee dat de Emmikhuizerberg van jon gere datum was dan de Utrechtse heuvelrug. Tot het opviel, dat bij Ame- rongen aan de heuvelrug eigenlijk een grote „puist" zit en dat daar een af wijkend gesteentegezelschap op veel plaatsen voor de dag komt. Ook aan de oppervlakte van de Emmikhuizerberg was dat het geval en vervolgens bij de Dikkenberg ter hoogte van Veenendaal. Er is een goed hulpmiddel om zo'n ontdekking waardevol te ma ken. Dan raapt men hier en daar een bepaald aantal stenen op en vergelijkt die met die van andere vindplaatsen. Het kopte allemaal wonderwel. Daar is gesteentema teriaal terecht gekomen dat geheel uit één streek van Zweden kon zijn. Nu is iedere graniet niet als gids- gesteente aan te duiden, maar als men op 4 plaatsen Zweedse sye- niet, een prachtig rood en groen ge steente raapt, dan is twijfel toch uitgesloten. De hooggeleerde heren luisterden wel, maar vonden het niet direct een bewijs. Na jaren zou toch dit feit een bewijsgrond gaan leveren. Wat bleek het geval De geoloog G. C. Maarleveld onderzocht het ge deelte van de heuvelruggen die de Gelderse (Eem!) Vallei begeleiden grondig. Ook de oppervlakte be strooiing werd in het onderzoek be trokken. De heuvelrug vanaf de Darthui- >er poort tot de Grebbe bleek over de volle lengte in eenzelfde stuwing periode te zijn ontstaan. Maar~.. even na Leersum zit aan de heuvel rug als het ware een geweldige puist die als geheel Ginkel genoemd wordt, een oyde heerlijkheid waar naar de oudste zoon van de Van Reede's uit Amerongen Heer van Reede Ginkel genoemd werd. Er lag in dé middeleeuwen een kleine kapel waarvan dit jaar de vermoedelijke funderingsresten ont dekt werden. Een alleszins opmer kelijke ontdekking die binnenkort aan een nader onderzoek onderwor pen gaat worden. Dat is alles nu nog een geheim. Het andere bodemge heim is geheel tot klaarheid ge bracht een contact heeft met de Utrechtse heuvelrug. Deze verbinding komt aan de oppervlakte ter hoogte van de Kerstboomkwekerij de Dikken berg door het voorkomen van zéér veel uit Zweden afkomstige zwerf stenen. De vele grote granietblok- ken die voorkomen in de zanderij van de firma Van Schoonhoven NV zijn afkomstig van deze kleine ijs- tong. Wie de moeite wil nemen- moet dit maar eens in de zanderij van de firma Schoonhoven gaan bekijke De oorspronkelijk horizontaal gele gen hebbende sedimentatie van het vroegere Rijnstelsel door de huidi ge Eemvallei „staat" nu welhaast vertikaal! Een machtig gezicht en als u weet hóé veel kracht er ach ter zo'n opstuwing gezeten heeft dan wordt men bij het zien ervan vervuld met ontzag voor de wonde ren van de natuur. Dit zijn zichtba re scheppingswonderen. Een andere bijzonderheid van de gedurende het tweede stadium van de Riss-ijstijd gestuwde heuvelaan- was bij Amerongen is dat deze een véél steilere ligging in het landschap hebben dan bij de oudere stuwwal het geval is. De Bergweg van Over- be rg naar het hoogste punt (ca. 65 meter) is 'n hele kilm! Nóg stei ler is de Prinseveldse hucht in Over- berg en als men bij de Leemkuil (ook Spookgat genoemd!) komt en daar naar links gaat en vervolgens de richting van het Berghuis inslaat komt men op het allerhoogste punt dat bijna 70 meter hoog is. De ontdekkingen hebben de ont staansgeschiedenis van de Veenen- daalse bodem, met de ermee samen hangende Emmikhuizerberg volle dig tot klaarheid gebracht. Het is buitengewoon prettig als een opko mende gedachte later volledig in een bepaald systeem ingepast kan wor den. De oorspronkelijke visie op de ontstaangeschiedenis van de heu velrug Emmikhuizen - Venloo was als volgt: „Het kan niet anders ge weest zijn of gedurende de tijd dat het landijs (de vallei-gletsjertong) tussen 200.000 - 120.000 jaar voor nu de heuvelruggen opstuwde moeten schommelingen opgetreden zijn. Rond 150.000 jaar moet deze gletsjer tong zich belangrijk versmald heb ben door afsmelten en bij wederom opdringen zich vóór Emmikhuizen gespleten en de heuvels van Emmik huizen en Veenendaal gestuwd heb ben". De publikatie van G. C. Maarle veld. geoloog te Ede, stelde deze be vindingen, volkomen in het gelijk. De heuvels van Emmikhuizen en Veenendaal zijn hoogstens 150.000 jaar oud. Ze werden opgeworpen door een opnieuw optrekkende periode van het valleigletsjergeweld. Er is een kleine afsplitsing van het landijs- front tot stand gekomen en deze stuwde enerzijds de „puist" aan de Utrechtse heuvelrug bekend als Ginkel op en anderzijds onze heuvel rug. V De bodem in dit gebied werd nog wat meer weggedrukt en is geduren de de na ijstijd wat minder met stuifzand (dekzand) ingestoven. Daar is een houtkapping geweest en kan men weer ver de vallei in kijken. Prachtig is dat als 's avonds de lichten van Veenendaal branden. Naar rechts heeft men ook een won dermooi gezicht op het verloop van de oudere stuwwal. Dit doet denken aan soortgelijke vergezichten in het Teutoburgerwald bij Osnabrück. De vorming van dat onovertrefbaar mooie erosiedal achter het Berghuis wordt nog duidelijker als men be denkt dat tussen die nieuwe aanwas van de heuvelrug en de nog in het beginstadium van zijn ontstaan ver kerende heuvelrug van Emmikhui zen en Veenendaal (ook daar tiü- den bevindt zich een ondergrondse verbinding!) een kom ontstaan was die opgevuld was met een kleine gletsjertong. Daar móést het smelt water wel bij tijd en wijle over de hellingen heen stromen. liet Ls een volkomen misvatting te denken, dat het toen heersende kli maat zonder onderbreking „koud" was. De zomers zullen kort geweest zjjn. Het waren ook zo maar niet een paar jaren! Die derde ijstijd duurde circa tachtigduizend jaar! En wat la in zo'n lange tijd dan wel mogelijk. Zo komt het ook dat daar het laag ste deel van Veenendaal ligt met dikkere lagen veen zodat er voor flat- bouw in het Franse gat en het plan Molenbrug veel heipalen de bodem in moeten. Ten zuiden van Veenendaal is nog een ondergrondse verbinding tus sen de marktheuvel en een punt dat halverwege de Middelbuurtseweg De geoloog G. C. van Maarleveld vond nog meer! Ook aan de Veluwe zijde is iets gaande geweest dat zéér ingrijpend was na dezelfde in- terstadiale periode als bij Veenen daal. Maar véél uitgebreider. Er moet tussen Harderwijk en Wage- r.ingen één ononderbroken stuwwal gelegen hebben met hooguit ter hoogte van Barneveld 'n erosiedal dat met de vermaarde Darthuizer poort bij Leersum vergelijkbaar zou moeten zijn geweest. Deze moet dan ter hoogte van Barneveld door de weer opdringende ijslob na het in- terstadiaal als het ware doorbroken zijn geweest. Langs het stuwwalgedeelte Har derwijk - Garderen werd eveneens een jongere aanwas gelegd. Bij Gar deren drong deze aanwas verder de Veluwe binnen en dan als stuwwal, naar de oostelijke Veluwestuwwal. Deze vernieuwe gletsjertong had de uiterste begrenzing ter hoogte van Lunteren en van de oostelijke stuw- wal over Oud-Reemst naar Lunte ren werd nog een stuwwal opgewor pen. Otterlo ligt midden in de val lei die op deze wijze ontstond. Het oude stuwwalgebied Lunteren over Ede naar Wageningen bleef vol komen onaangetast. Het is een hoogst opmerkelijk verschijnsel dat in al deze gebieden het petrografische beeld, dat van de door de gletsjer meegevoerde gesteenten zulke een Zweeds karakter vertonen. Dit tweede gedeelte van de ijsbe- dekking van de Eemvallei en het aangrenzende Veluwse gebied is véél minder krachtig werkzaam ge weest. De heuvels van Emmikhui zen en Veenendaal steken tussen de 20 - 10 meter boven NAP uit. Het was bij ons „maar" een ijslobje. Al leen daar bij Amerongen werd door het landijs flink huis gehouden want daar bonkte het landijs tegen een bestaande heuvelruggedeelte op. Als toegift werd daar aan het heu velrugmassief nog een fiks zetje ge geven. Het gletsjergeweld maakte de bestaande heuvelrug nog eens een tiental meters hoger: 69.2 m. Wat een ontdekkingen allemaal, 't Is om er van te duizelen. Prof. Edel man en ds. Crommelin hebben met OMVHUlZERPoQftf sti/v*F:IC.HT4hg Jongere stuwwallen Oudste -stuwwallen OÏTBReJOtNS LAND>J$ P£Rt0OEJg UlTa RElOiHG L AND Ui PERtOOEJ R/CHT/HG VAN O E 4JSTOHA //V 0£R/ODE JT "ZöNNJ* WAAR NAAEiTUWOtS NAAR MAARLEVELD Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Geertruidenberg (toez): drs. J. P. van Santen te Haskerhorne en Oudehaske (Fr.); te 'Groningen: (vac. C. J. Lambour): K. W. Slik te Rotterdam-Zuid. Aangenomen: naar Hoek van Hol land: F. C. M. Roodenburg te Eiker zee. Bedankt: voor Wanneperveen: M. Hielkema te Willemstad; voor Elspeet (toez.): L. Blok te Ridderkerk; voor Gouda (vac. L. Schellevis): W. S. Du- vekot te Den Briel; voor Bleskens- graaf: J. Bogaard te Ernst. Beroepen te Zaamslag: C. L. Verbaas te Monnikendam; te Lopik (toez.): J. V. Flijm te Krimpen a. d. IJssel; te Nieuw Beijerland en te Werkendam: A. v. Wijngaarde, kandidaat te Utrecht; te Boven-Hardinxveld (2de pred.pl.); J. L. W. Koppenhol te Haaften. Benoemd tot hulppred. te Raven- swaay: G. G. v. Frouwerff, pastoraal medewerker aldaar. Bedankt voor Gameren: S. de Jong te Houten; voor de benoeming tot voor ganger van de Kapelgemeente te Hoo- gezand-Sappemeer: K. Schaap te Tan- ge-Alteveer. Geref. Kerken. Beroepen te Marken, Giessen, Rijs wijk, Midwolda, Paesens-Moddergat, Schiermonnikoog, Vinkeveen, Vries en te Woudsend: R. S. Elgersma, kandidaat te Grijpskerk. Bedankt voor Ridderkerk (vac. A. C. Mooy): J. W. Genuit te Drachten; voor Den Helder (vac. M. Hamming): K. P. v. d. Wel te Assen. Beroepen: te Leeuwarden-Huizum: J. Nieuwsma te Apeldoorn; te Beverwijk: G. v.d. Veere te Hardegarijp. Aangenomen: naar Geldermalsen: J. A. Wapenaar te Makkum. Bedankt: voor Grootegast (vac. S. v.d. Linde), voor Koudum en voor Ter Apel: J. Bulthuis, kand. te Assen. Chr. Geref. Kerken: Beroepen: te Zaandam: J. Plantings te Rozenburg. Geref. Kerken (vrijgemaakt): Bedankt: voor IJmuiden: J. M. Goed hart te Drachten. hun bodemkarteringen prachtig werk verricht. Belangrijk werk, want zon der deze moderne wetenschap zou den wij zo langzamerhand geen land bouw meer kunnen bedrijven op de langzamerhand uitgemergelde gron den van de vallei en haar randge bieden. Een goede inventarisatie van het karakter van deze gronden zal zeker in staat zijn ons behulpzaam te zijn bij de landbouwgrondverbetering, de wegenbouw, de huizenbouw en wat er in de toekomst al zo meer op 's mensen programma staat. Bo demkennis is in feite een nieuwe factor in ons totale levenspatroon. Daar behoort ook de nieuwsgierig heid naar de vorming van het prach tige Zuidoost-Utrechtse landschap bij. Welnu, er is „open kaart" ge speeld. Wanneer u nu weer eens Veenen daal nadert uit de richting Maars- bergen en u ziet de groene bult van de Emmikhuizerberg en wat later het heuvelcomplex van Veenendaal voor u opdoemen, is het dan niet aardig te ^edenken dat zo'n ander- halfhonderduizend jaar geleden een kleine aftakking van het geweldige ijsveld dat daarvoor al zo lang de vallei opgevuld had' juist hier en dan denk ik vooral aan ,£ie .merk waardige Emmikhuizerberg een zichtbare ijstijdmonument achter gelaten heeft. Hoogst interessant en het bekijken dubbel waard. KOPENHAGEN De droom van de bezige huisvrouw: papieren bordjes en kopjes op zichzelf niet nieuw maar nu fraai gedecoreerd en passend bij de (eveneens) papieren jurk. De jurk kan enkele malen gewassen worden, hetgeen niet de bedoeling is van het eetgerei. EDE Het is traditie geworden, dat de E.K.V. „Kanaria" op het eind van het jaar een wedstrijd met tentoonstelling houdt. Ook nu weer is dit het geval. De tentoonstelling wordt deze keer gehouden in de openbare lagere school aan het Maandereind te Ede, Ingang aan de zijde van de Detmarlaan. Het is de vereniging nog nooit ge lukt om zoveel vogels tentoon te stel len. Ruim 350 vogels zullen op deze show te bewonderen zijn. Niet alleen zang en kleurkanaries, doch ook een grote inzending postuurkanaries, met o.a. de Closters, exoten en parkietensoorten zijn ingezonden. Verder zal op de tentoonstelling een grote verkoopklasse aanwezig zijn, waar vogels tijdens deze show gekocht kunnen worden. Opening van deze show, donderdag, 30 nov. van 20.00 tot 22.00 u; vrijdag, 1 dec. van 19.00 tot 22.00 uur en zater dag, 2 dec. van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 21.30 uur. Gelderse Ontgrondingsverordening. Van 1 t/m 14 december 1967 ligt ter gemeentesecretarie, 3e afdeling, voor een ieder ter inzage een verzoek met bijlagen van de firma Gebr. T. en E. Borren, Meulunterseweg 10 te Lunte ren, om vergunning ingevolge de Ver ordening op de ontgrondingen in Gel derland tot het ontgronden van het per ceel, kadastraal bekend gemeente Lun teren, sectie H. nr. 1377. Eventuele bezwaren tegen het verle nen van de vergunning kunnen door be langhebbenden uiterlijk tot en met 14 december 1967 schriftelijk bij Gedepu teerde Staten van Gelderland te Arn hem worden ingebracht. Ede, 28 november 1967 B. en W. van Ede.

De Vallei | 1967 | | pagina 19