Volksonderwijs viert 40-jarig um ,v f Politienieuws Weer grote drukte op Sint-NicoIaas-veiling De kerncentrale ligt er ideaal Reusachtig complex in uiterwaarden Roodborstje f 80.000 kg aangevoerd Beturn dorp herleefde door bouw van atoomcentrum jurkje of pullover Feest op 15 december P. C. Jansen en T. Versteegh zijn al vanaf oprichting lid van afdeling Leersum Start Ruim duizend kinderen naar de RMC-film Weer slippartij in AGENDA Vogelexpositie in Opheusden MIST u uw D. Lindner vliegkampioen rayon 3 afdeling Oost Beroepen 10550 11079 KERNENERGIE ATOOM IDEAAL Pagina 3 DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 LEERSUM Twee leden van de Leersumse afdeling van de vereniging voor Volksonderwijs herdenken een opmerkelijk jubileum. Het zijn de he ren P. C. Jansen en J. Versteegh, die nu, veertig jaar na de oprichting nog steeds trouwe leden zijn. Tegelijkertijd jubileert de afdeling. Toen op 12 juli 1927 enige Leersu- mers bijeen waren in hotel Darthuisen, hadden ze nooit kunnen vermoeden dat uit deze bijeenkomst een vereniging zou ontstaan die nog eens een 40-jarig bestaan zou vieren. Meester Kok, meester Schoenmaker, meester Versteeg en de heer Jansen hadden een vergadering belegd om in Leersum tot de oprichting te komen van een vereniging die opkomt voor de openbare school. In 1927 was er maar een school: de openbare lagere. „Ja," zegt meester Versteegh, „Leersum was voor die tijd eensgezind. Maar door allerlei oorza ken dreigde er een scheuring te komen. Men wilde een tweede school, een school met de Bijbel. Wij wilden dit tegengaan, vooral met het doel om de eenheid in het dorp te bewaren. Van daar dat de Ver. voor Volksonder wijs is opgericht". Meester Versteegh (74) kan als ge boren Leersumer heel veel vertellen over de school in Leersum. Hij is 44 jaar bij het openbare onderwijs in Leersum werkzaam geweest. Toen hij in 1911 als onderwijzer begon had hij een jaarsalaris van f 500,verminderd met 7 pet. pensioenbijdrage. Toen was 7 pet. van je salaris een heleboel, maar ik ben blij dat ik het betaald heb, want nu geniet ik al 12 jaar van mijn pensioen. Leersum telde, toen ik mijn onderwijzersloopbaan begon, slechts 1500 inwoners, vandaar Mat ik iedereen kende." Meester Versteegh praat niet graag over zichzelf, want toen hij zijn 40-ja- rig jubileum vierde als onderwijzer wilde hij dat niemand er drukte van maakte. Een bescheiden man, maar voor Leersum - en in het bijzonder voor de Leersumse jeugd - is hij een harde werker geweest. In 1927 startte de afdeling Leersum met 26 leden en op de eerste vergade ring die gehouden werd in hotel Dart huisen bedroeg dit aantal reeds 48. De afdeling Leersum is na 40 jaar met haar 150 leden nog kerngezond. De heer Jansen die bijna 91 is was de eer ste voorzitter van de afdeling. Hij kan zich hiervan nog veel herinneren. Hij vindt dat de ledenvergaderingen nu niet zo goed meer bezocht worden als in de tijd dat hij voorzitter was." Toen vergaderden we met 50 leden". De afdeling/Volksonderwijs in Leer sum heeft nu weer een actief bestuur, waarvan de heer J. J. Klaasse voorzit ter is. Het bestuur heeft gemeend dit 40-jarig bestaan op een feestelijke wij ze te vieren. De twee oprichters zullen op de komende feestavond ongetwijfeld een ere-plaats krijgen. De 90-jarige heer Jansen verheugt zich nu reeds op deze avond, want hij houdt nog van veel gezelligheid. Op vrijdag 15 december wordt de RESTEREN Zelfs een nieuwsgierig roodborstje kwam gistermiddag in de veilinghallen te Resteren een kijkje nemen naar het tentoongestelde fruit op de Sint-Nicolaasveiling. Onze foto graaf had nog een appeltje met hem te schillen Zie hier het resultaat! RHENEN In het „Eigen Gebouw" werden gistermiddag drie filmvoorstel lingen gegeven door de Rhenense Mid denstands Centrale die allemaal waren „uitverkocht". De kinderen hadden gratis toegang en werden na afloop getrakteerd. Sint Nicolaas bracht telkenmale voor de voorstellingen een bezoek en er werd uit volle borst gezongen. Bijna 1050 kin deren gingen door de controle. RHENEN De 19-jarige automobi list V. d. V. uit Achterberg is in de gevaarlijke bochten voor het landgoed „De Tang" aan de Utrechtsestraatweg met zijn auto geslipt en tegen een vrachtwagen gebotst die uit de tegen overgestelde richting kwam. Met een zware hersenschudding moest hij naar het Julianaziekenhuis worden vervoerd. De auto van V. d. V. was totaal ver nield. Een kijkje in het interieur van centrale. de De heren Versteegh (links) en Jansen. O feestavond gehouden in de zaal van ho tel 't Centrum. Medewerking zal wor den verleend door de toneelvereniging „DE REDERIJKERS" uit Doorn, een vereniging die in onze omgeving op toneelgebied grote naam heeft. Op 15 december 1967 zal er een grote mani festatie zijn voor de openbare school. lllïf- Heden, donderdag BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „De zwarte tulp". Morgen, vrjjdag VEENENDAAL Postkantoor 912 uur: Verkoopstand kinderpostzegels. RESTEREN Zaal Verseveld, 19.15 voor bejaarden. uur: Feestavond BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „De zwarte tulp". OPHEUSDEN De bekende Op- heusdense vogelver. „Zang en Kleur" houdt wederom in de bovenzaal van 't gymnastieklokaal aan de Hamsestraat haar jaarlijkse vogelexpositie op a.s. vrijdag en zaterdag 1 en 2 december. Vrijdagavond om 7.30 zal de burge meester der gemeente Kesteren D. J. Pott deze tentoonstelling weer openen. Zaterdagmiddag en -avond en vrij dag kunnen de inwoners een kijkje ko men nemen en gezien,de voorgaande tentoonstellingen die altijd zeer goed verzorgd werden, kan ook nu een grote belangstelling verwacht worden. LUNTEREN Vermoedelijk door dat de vrachtauto van de heer B. uit Bennekom onvoldoende uitweek raakte hij de bestelauto - volgeladen met eie ren - van de heer B. uit Lunteren. De bestelauto kwam zwaar beschadigd in de berm terecht. dagblad DE VALLEI? Bel: tot 17.30 uur van 17.30— 19.30 uur Zaterdags 16.30—17.30 uur. OPHEUSDEN Nadat de heer D. Lindner met zijn duiven verenigings kampioen was geworden over 1967 bij de Opheusdense postduivenvereniging „De Ordonnans" (zaterdagsvliegers) is ook de eindstand van rayon 3 afdeling Oost bekend geworden. Hierin was het ook weer de Opheusdenaar D. Lindner die met de eretitels ging strijken, na een geweldige strijd met de combina tie Weijers-Groen uit Bennekom. Lindner werd met 19.568 punten Generaal kampioen rayon 3 afdeling Oost met op de 2e plaats de comb. Weijers-Groen, B ennekom met 19.209 punten. De uitslagen van de verschil lende kampióenschappen waren als volgt: Vitesse: 1. D. Lindner, Opheus den, 2. Weijers-Groen, Bennekom, 3. W. Pluim en Zn. Ede, 4. T. Verwoert, Opheusden, 5. L. Kooiman, Bennekom- Midfond: 1. Weijers-Groen, Benfie- kom, 2. D. Lindner, Opheusden, 3. W. Pluim en Zn., Ede, 4. H. J. van Hal Ede, 5. A. Jochemsen, Ede. Fond: 1. D. Lindner, Opheusden, 2. Weijers-Groen-Bennekom, 3. T. Ver woert, Opheusden, 4- H. J. v. Hal, Ede, 5. C. J. Stuivenberg, Veenendaal. Oude Toer: 1. Weijers-Groen, Benne kom, 2. D. Lindner, Opheusden, 3. H. J. v. Hal, Ede, 4. T. Verwoert, Op heusden, W. Pluim en Zn., Ede. Jonge duiven: A. J. de Groot, Ede, 2. J. Slagmolen, Ede, 3. Weijers-Groen, Bennekom, 4. K. v. d. Velden, Benne kom, 5. D. Lindner, Opheusden. Navluchten: 1. D. Lindner, Opheus den, 2. H. Prijs, Opheusden, 3. Weijers- Groen, Bennekom, 4. J. H. Buddingh, Ede, 5. A. Jochemsen, Ede. Generaal kampioen 1967: 1. D. Lind ner, Opheusden 19.568 pt., '2. Weijers- Groen, Bennekom 19.209 pt., 3. T. Ver woert, Opheusden 14.550 pt., 4. H. J. v. Hal, Ede 13.871 pt., 5. A. Jochemsen, Ede 13.661 punten, 6. C. J. van Stui venberg, Veenendaal 13.204 pt., 7. W. Pluim en Zn., Ede 13.164 pt., 8. J. D. Heijkamp, Veenendaal 12.566 punten, 9. Arends-Peters, Opheusden 11.934 pt., 10. Gebrs. Gijsbertsen, Veenendaal 11.598 punten. Zowel voor Linder als de Ordonnans een succesvol seizoen 1967. RHENEN De Gereformeerde Ge meente Synodaal te Rhenen heeft een beroep uitgebracht op ds. J. Karens uit Nieuwerkerk (Zld.). KESTEREN Vanmiddag vond in Kesteren de St.-Nicolaas-veiling plaats waarvoor van de zijde der fruitkopers veel belangstelling bestond. De totale aanvoer van verpakt fruit bedroeg ruim 80.000 kilogram. Gisteren en vanmorgen hebben vele belangstellenden van de gelegenheid gebruik gemaakt om het fruit te be zichtigen, dat*in de enorme veilinghal len in lange rijen stond opgesteld. De bonte kleurenpracht en de vele fasci nerende kleurschakeringen maakten grote indruk op het publiek. De aanvoer op de ling was als volgt: Sint-Nicolaasvei- Appels: Cox's Oragne Pippin 731 colli's, 11.710 kg; Glorie v. Holland 77 colli's, 1290,5 kg; Golden Deliscious 1091 colli's, 6257 kg; Goudreinetten 830 colli's, 6257 kg; Goudreinetten 830 colli's, 6257 kg; Ingrid Marie 418 colli's, 6860,5 kg; Jonathan 359 colli's, 5360 kg; Konings- zuur 132 colli's, 2043,5 kg; Lombarts- calville 116 colli's, 1924 kg; Rode Goud reinetten 1004 colli's, 15.612 kg; Ster appel 46 colli's, 698,5 kg; Winter Bana na 18 colli's, 327 kg. Peren: Beurrè al Lucas 192 colli's, 3531 kg; Beurré Clairgeau, 20 colli's, 402 kg; Bonne Louis d'A 145 colli's, 2750 kg; Conference 35 colli's, 681 kg; Doyenné du Cornice, 141 colli's, 2417,5 kg; Legi- pont 36 colli's, 758,5 kg. DODEWAARD In de uiterwaarden van het Betuwse dorpje Dodewaard is een reusachtig gebouwencomplex verrezen, waarin momenteel koortsachtig wordt gewerkt aan de installatie van de eerste Nederlandse kernenergiecentrale. Rond dit Dodewaardse „atoomcentrum" hangt nog een enigszins geheimzin nig waas, alhoewel de bevolking reeds met dit moderne bedrijf vertrouwd is geraakt. De schoorstenen van jamfabriek en steenovens, die jarenlang het landschap van de uiterwaarden domineerden, maken op het ogenblik nog slechts een nietige indruk naast de enorme schoorsteen van de kerncentrale. Toen de ontwikkeling van de kern energie in een zodanig stadium was ge komen, dat in verschillende landen de bouw van een kerncentrale werd over wogen, hebben ook de gezamenlijke elektriciteitsbedrijven in Nederland niet stilgezeten. Diverse studiecommis sies hebben nagegaan of in Nederland moest worden overgegaan tot het op wekken van elektriciteit met behulp van kernsplijting. Toen bleek, dat de produktie van elektriciteit door. een grote kerncentrale te kostbaar zou wor den', werd besloten met inschakeling van de Nederlandse industrie een kleinere te bouwen, die de elektrici teitsbedrijven in staat zou stellen daar mee de nodige ervaring op te doen. In 1965 werd hiertoe door de elektriciteits- produktiebedrijven besloten tot de op richting van de NV Gemeenschappelij ke Kernenergiecentrale Nederland (GKN), welke deel uitmaakt van de Arnhemse instellingen van de elektri citeitsbedrijven. De GKN maakt bij de bouw van de centrale in Dodewaard ge bruik van de adviezen van de grote Amerikaanse maatschappij General Electric. De GKN hoopt door het op doen van ervaring in eigen kring en in de kring van de Nederlandse industrie een waardevolle bijdrage te kunnen le veren tot de introductie van de vreed zame toepassing van kernenergie in ons land. Al gauw wordt duidelijk, dat de bouw van de kerncentrale in Dodewaard een kwestie van vooruitzien is. Elektriciteit wordt op het ogenblik nog opgewekt in centrales, waar mach tige stoomturbines staan opgesteld, die grote generatoren aan het draaien ADVERTENTIE EEN LEUK KADO Een van W O L L A N A Praktisch en niet duur. MARKT 7 VEENENDAAL. brengen. De stoom, die de turbines aandrijft, wordt verkregen door verhit ting van water. Als brandstof worden kolen, olie of aardgas gebruikt. Onder meer tengevolge van de voortschrijden de industrialisatie en de intensievere toepassing van elektriciteit, is de laat ste jaren het elektriciteitsgebruik enorm toegenomen. Om precies te zijn: tenminste om de 10 jaar een ver dubbeling van dit gebruik. Daar is na tuurlijk niets op tegen ware het niet dat de wereldvoorraden aan brandstof niet onbeperkt zijn. Kolenmijnen raken op den duur uitgeput of leveren te dure kolen. De olievoorraden van de wereld zijn niet onbeperkt en de gasbel bij Slochteren is ook niet onuitputtelijk. De elektrische centrales zouden een keer stil komen te liggen als in de toekomst niet over een nieuwe energie- of warm tebron beschikt zou worden. Zo'n nieuwe energiebron is er. Kern energie, een vrijwel onmetelijke bron, omdat bij het gebruik ervan een gerin ge hoeveelheid materiaal nodig is om een enorme hoeveelheid warmte te pro duceren. Met één gram kernbrandstof kan eenzelfde hoeveelheid stoom wor den gemaakt als met 3 ton kolen of 2400 litr olie of 1500 kubieke meter aardgas. Nog een klein voorbeeld toont aan, dat vijf Nederlandse wagons met kolen gelijk is aan 4 gram kernbrand stof. Om nu in de toekomst gebruik te kunnen gaan maken van kernenergie bij het opwekken van elektriciteit wordt in Dodewaard de eerste kerncen trale gebouwd. Op het ogenblik bestaan reeds plannen voor een tweede centra le, die ook in Dodewaard of in Zeeland zal worden gebouwd. Naar verwacht wordt zal de eerste Nederlandse kern centrale in het volgend voorjaar in be drijf worden gesteld. Wat is nu eigenlijk kernenergie of populair gezegd atoomenergie? Daarvoor dient men eerst te weten wat een atoom is. Een atoom is het al lerkleinste deeltje van een element. Er bestaan ongeveer 90 elementen, waar onder bijvoorbeeld ijzer en koper. Ato men bestaan op hun beurt uit een kern, waaromheen zich elektronen in bepaal de banen bewegen, ongeveer op dezelf de wijze als planeten om de zon. Ook de atoomkern is weer opgebouwd uit deeltjes: de neutronen en protonen. In de atoomkernen van de meeste elemen ten is de kern wat minder stevig opge bouwd. Daar wil dan wat gemakkelij ker een neutron uit losraken. Een van de elementen met een minder stabiel opgebouwde kern is uranium. Komt er een log neutron, binnen de wer kingssfeer van een uraniumkern dan wordt dit neutron opgeslokt door deze kern, maar het veroorzaakt er dan tege lijkertijd zo'n opschudding, dat de kern hevig begint te trillen, vormveranderin gen ondergaat en in twee stukken uit een kan vallen. Bij zo'n kernsplijting komen weer twee of drie neutronen vrij. Indien de ze vrijgekomen neutronen op hun beurt weer in andere uraniumkernen terecht komen, komen ook deze kernen in he vige beroering en vallen in stukken uit een. Hierbij komen wederom neutronen vrij, die op hun beurt weer kernen gaan splijten. Dit proces noemt men kettingreactie. De installatie, waarin zich deze reactie afspeelt, wordt kern reactor genoemd. Dit zinloos lijkende spelletje van kernsplijting heeft een belangrijk ef fect. Bij elke splijting komt namelijk een grote hoeveelheid warmte vrij. Een neven-effect is het vrijkomen van ra dio-actieve straling, waarvoor veilig heidsmaatregelen moeten worden ge troffen. Om de warmte is het echter begonnen. Deze warmte brengt het wa ter in de kernreactor aan de kook, zo dat er stoom wordt geproduceerd, waarmee de turbine van de elektrische centrale aan het draaien wordt ge bracht. De reactor van de kerncentrale neemt dus eigenlijk de taak over van 50.000 Kilowatt, voldoende om een stad sche centrale. Op deze wijze zal ook de turbine van de kerncentrale in Dode waard in beweging worden gebracht. Deze zal een vermogen krijgen van 50.000 kilo Watt, voldoende om een stad als Arnhem van elektriciteit te voor zien. De kerncentrale «1 Dodewaard heeft niet alleen in technisch opzicht de aan dacht getrokken. Met name de vraag of die centrale gevaar zou kunnen op leveren voor de inde omgeving wo nende mensen, heeft menigeen bezig gehouden. Het was onderwerp van ge sprek-in de huiskamer, maar ook bij de officiële instanties en de pers. De ontwerpers van de centrale verzekeren •hiervan stellig de veiligheid. De con structie van ieder onderdeel van de kerncentrale wordt nadat het is ont worpen uitvoerig door verschillende of ficiële instanties gecontroleerd op vei ligheid. Eerst nadat al deze deskundi gen tezamen tot de conclusie zijn geko men, dat de kerncentrale in geen enkel opzicht aanleiding kan geven tot onvei lige situaties voor het personeel of de omgeving, zal de regering overgaan tot het verstrekken van een bedrijfsver- gunning. Naast de kernreactor zijn bo vendien voor extra veiligheid twee va ten gemonteerd, die gevuld zijn met koud water. Als de reactor wat hard zou gaan koken vangen beide vaten eventuele lekkages en overdruk van stoom op. De reactor kan dus nooit springen. Verdere veiligheidsmaatrege len zijn: een stalen mantel om het re actorvat met hieromheen een bijna twee meter dikke betonnen wand. Deze dubbele omhulling beschermt het in de reactorhal werkzame personeel tegen radio-actieve straling, waarmee de kernsplijting steeds gepaard gaat. Bui ten de centrale speelt deze directe stra ling totaal geen rol. Bij de kerncentra le in Dodewaard bevindt zich een schoorsteen van ruim honderd meter hoog, bijna net zo hoog als de Dom in Utrecht. Uit die schoorsteen zal nooit rook komen. Als extra veiligheid wordt de lucht in de ruimten waar re actor, turbine en condensors staan op- gesteld, constant weggezogen. De kerncentrale: een imposant bouw werk in het lage land van de Betuwe. Voordat deze lucht via de schoorsteen verdwijnt, wordt deze gefilterd, waarna nog maar een nauwelijks merkbare hoeveelheid radio-actief gas de lucht wordt ingeblazen. Deze zeer kleine hoe veelheid straling levert slechts een fractie op van de straling, waaraan de mens in de natuur reeds eeuwen lang wordt blootgesteld. Het op de rivier te lozen koel- en afvalwater zal een stra ling hebben, welke ruim honderd maal minder is dan de straling, die de rivier van nature heeft. Dodewaard is als plaats van vesti ging voor de eerste Nederlandse kern energiecentrale gekozen, omdat daar gemakkelijk aangesloten kan worden op het landelijk elektriciteitskoppelnet bij het transformatorstation Hemmen- Dodewaard. Verder was men aangewe zen op een plaats waar voldoende koel water (21.500 kubieke meter per uur) beschikbaar zou zijn. De ligging van Dodewaard aan de Waal was daarvoor ideaal. Al zal de centrale het beeld van de uiterwaarden ingrijpend wijzigen, toch zal men in Dodewaard weinig van de centrale merken, wanneer die eenmaal in bedrijf is. De centrale hoort er dan gewoon bij. Wanneer straks elders in ons land waarschijnlijk grotere kerncentrales verrijzen, kunnen de be woners van Dodewaard zo langs hun neus opmerken: „Zo'n centrale, niets bijzonders. Zo één staat er bij ons jaren".

De Vallei | 1967 | | pagina 3