Veenendaals dagblad Frans plan om Britten toch te helpen Senator McCarthy stelt kandidatuur voor presidentschap Buiten RADIOGRAFISCH RANGEREN Veel kettingbotsingen in zeer dichte mist Een antiseptische drempel Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Gaullist onthult in Straatsburg: Bij N.S. in elf maanden al duizend man afgevloeid 15.000 Verliescijfer V.S. in Vietnam nu „Geen hoop voor Yvonne Paul"- j VERDACHTE j j BELAAGDE RECHTER I Benzinefraude in Antwerpen Kat moet eerst duchtig uit de boom gekeken worden jPosthuuiii wel, Jlevend geen onderscheiding Met Robert Kennedy tegen Johnson J Laatste maand INTELLECTUEEL Kosygin pessimist RISICO WELKOM Londenaren vast in ondergrondse Buitenlandse Zaken i Griekse minister: „Nederland wende zich tot het Rode Kruis" In 10 maanden ruim 100.000 huizen INKOMSTEN ZIJN NOG LAGER DAN VERWACHT NIET ZEKER Henny W. gaat studeren Hoge luchtdruk j Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG I DECEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 284 SAIGON Een Amerikaanse mili taire woordvoerder in Saigon heeft don derdag bekendgemaakt, dat sinds ja nuari 1961 in totaal 15058 Amerikaanse militairen in Viëtnam zijn gesneuveld 50049 Amerikanen werden gewond en naar ziekenhuizen vervoerd 44420 gewonden behoefden niet naar ziekenhuizen gezonden te worden. 914 Amerikaanse militairen worden vermist of zijn gevangen genomen. Van de Amerikaanse burgers in Viët nam zijn er dit jaar 3.366 om het leven gekomen, 6.587 gewond" en 4.344 door de Viët-Cong ontvoerd. De Amerikaanse troepenmacht in Zuid-Viëtnam bedraagt thans 467.000 man, die van de verbondenen 59.000. Hiertegenover staan naar schatting 118.000 geregelde Noordviëtnamese troepen en Viët-Congmilitairen en nog eens zeventig tot negentigduizend guer- rilleros. STRAATSBURG De Franse regering heeft een plan ontwikkeld dat Enge land toch in staat stelt banden met de Europese genieenschappen aan te gaan. Het Gaullistische parlementslid Lipkowski heeft het plan gisteren met in stemming van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Mur- ville in het Europese Parlement uiteengezet. tROUAAN Een voormalige Franse tverzetsstrijderaan wie posthuum de t i„Croix de Guerre" was toegekend in j1945, blijkt in leven te zijn. 'Een Franse regeringsfunctionaris heeft i igezegd, dat de begiftigde zijn onder- 2scheiding zal moeten teruggeven en Jhaar eerst terug zal krijgen als de ftekst van het bij het Franse oorlogs- ikruis behorende oorkonde in overeen- tstemming is gebracht met de bestaan- t \de situatie senator McCarthy lV"aarge!ang de mensen zich meer en j meer verschansen achter de bin- j nenshuis koesterende temperatuur, ontdekt de buitenman, dat daar méér klanten van gediend zijn. Ze zoeken min of meer asyl in kamer en schuur, zoals de prachtige gaasvlieg met de doorschijnende groen-geaderde vlerk- jes, die doen denken aan de wiekjes van een elf. Voorts kruipt er licht een lieveheersbeestje over de planten op de vensterbank, zoekend naar bladlui- zen, er vertonen zich steek- en lang- pootmuggen, spinnen en niet zelden een bosmuisje, die allemaal 's winters een heerlijk onderdak bij ons vinden, om van de vertroetelde gevederde gasten in de tuin en een daar in de bladhoop overwinterende egel niet eens te spreken. Ze weten er niets van, dat wij de tijd mechanisch verdelen, nuchter en economisch, doch volgen precies de richtlijnen van moeder Na- tuur; het is lang geleden, dat men met zon, maan en sterren rekende. De- cember was eertijds de 10e maand (afgeleid van het latijnse „decern" tien). Karei de Grote noemde haar Heiligmonath, wegens het Kerstfeest en later lezen we ook over Christmond. Zelf heb ik een hang naar het ver- ouderde Wintermaand. De verrichtin- gen der natuur zijn nauwelijks waar- neembaar, maar wanneer ik in de aloude Almanak of in het Huisboek v.d. Landman van Staring blader, zie ik, dat deze practicus van de Geld. Achterhoek ook in december nog groei en bloei weet te ontdekken, maar bo- vendien evengoed met vreugde de korste dag noteert als uw A. B. Wig- man. E lil l-12-'67 niiuiiiiiiiuiHiiiiiiiiaiia aui WASHINGTON De Amerikaanse democratische senator Eugene McCar thy, een tegenstander van de Ameri kaanse Viëtnam-politiek, heeft zich» donderdag als kandidaat voor het presi dentschap aangemeld. Hij deelde mee, het tegen president Johnson te zullen opnemen bij de voorverkiezingen (pri mary's) voor de democratische kandi daatstelling in Wisconsin, Oregon, Cali- fornië en Nebraska. De 51-jarige katholieke senator uit Minnesota, die zich steeds sterker voor een zachte lijn inzake Viëtnam heeft uitgesproken, zal naar verwachting een groeiende groep ontvreden democra ten aantrekken. Hij is de eerste demo craat die Johnson officieel uitdaagt. De oorlog, zoals die nu gevoerd werd, hield volgens McCarthy de ver nietiging van een klein, zwak land in door de militaire operaties van het machtigste land ter wereld. De senator vond het bovendien verontrustend dat andere belangrijke dingen ernstig on der de oorlog moesten lijden, zoals het programma tegen de armoede, de huis vesting, het onderwijs en andere natio nale behoeften. Tevens stak de inflatie gevaarlijk de kop op en waren er toe nemende tekenen van een groeiende morele crisis in Amerika. De senator verklaarde tenslotte nog, dat hij voor wat betreft Viëtnam niet dacht aan „vrede tot. elke prijs, maar aan een eerlijke, rationele en politieke oplossing, een oplossing die onze posi tie in de wereld naar ik meen ten goe de zou komen." Op zijn persconferentie heeft hij ver der verklaard dat als hij (McCarthy) niet de man zou zijn die wordt gekozen dat het dan senator Robert F. Kenne dy kon worden. McCarthy qntkende, dat hij aan de voorverkiezingen deelneemt om de weg te banen voor Kennedy. Maar wat hij in zijn campagne opbouwd zou kunnen overgaan op Kennedy. McCarthy, een intellectueel (egg head) met universitaire achtergrond maakt op de leden van het Congres een wat nonchalante indruk, mede doordat hij een afkeer heeft van bureaucratie en routine. Hij was aanvankelijk leraar in de economie en de sociologie. Later doceerde hij deze vakken aan de katho lieke universiteit van zijn geboortestaat Minnesota. Hij verwisselde het hoogle raarschap voor de politiek toen hy in 1948 in het Huis van Afgevaardigden werd gekozen. Tien jaar later werd hij gekozen tot senator voor Minnesota. McCarthy deed weinig van zich spre ken tot 1960. Op de democratische con ventie voor de verkiezing van de kandi daat voor het presidentschap, nam hij het in dat jaar op voor zijn vriend en politieke evenbeeld Adlai Stevenson. (Men verwarre Eugene niet met zijn naamgenoot Joe McCarthy, die zelfs geen familie van hem is. Deze republi keinse senator uit Wisconsin was in de jaren na 1950 berucht om zijn heksen jacht op communisten of pseudo-com- munisten in de Amerikaanse samenle ving.) MOSKOU. De Russische premier Alexei Kosygin heeft zich pessimistisch uitgelaten over de vooruitzichten op vrede in Viëtnam. Dit werd in welinge lichte kringen vernomen na overleg tussen de Russische leider en de Zweed se minister van Buitenlandse Zaken Nilsson. 1. Frankrijk, Duitsland, Italië en Be nelux moeten Engeland helpen met het herstel van de betalingsbalans door een handelsakkoord te sluiten, waardoor Britse industriële produkten gemakke lijker op de gemeenschappelijke markt kunnen worden afgezet. 2. In een landbouwakkoord moet En geland zich verplichten steeds meer agrarische produkten uit de gemeen schap in te voeren. Het land kan zich dan langzaam voorbereiden op de ver plichtingen van een gemeenschappelijk landbouwbeleid. 3. Het plan van de Britse premier Wilson tot vorming van een technologi sche gemeenschap moet onverwijld wor den bestudeerd. Het kan uitlopen op een industriële gemeenschap. De onderhandelingen die de vijf part ners van Frankrijk over Engelands lidmaatschap wensen, bergen volgens Frankrijk een risico in zich. Volgens de Vijf kunnbn de moeilijkheden worden opgelost. Volgens Parijs kan een Brits lidmaatschap de gemeenschappen in hun groei belemmeren. Wordt het Franse plan aanvaard, dan kunnen de Britten orde op zaken stel len en kan tegelijkertijd een crisis in de gemeenschap worden voorkomen. De Lipkowski gelooft dat de Britten met zijn gedachten instemmen. Volgens de Nederlander Sassen, lid van de Europese Commissie, doet de rede van de Lipkowski „ons met nog groter belangstelling uitzien naar de vergadering van ministers op 18 de cember De Lipkowski legde er de nadruk op dat de Britse toetreding uiterst waarde vol kan zijn voor de gemeenschap. Het probleem ligt niet in de principes, maar in de modaliteiten. Wij moeten niet kij ken naar de tegenstellingen, maar naar de punten van overeenkomst om oplos singen te vinden die zowel voor Groot- Brittannië als voor de gemeenschap aanvaardbaar zijn. „De Britten zijn welkom, maar niet tegen de prijs van het in gevaar brengen van de gemeen schap van de zes". Hij zei ook dat er geen enkel belang gediend is met een verdere devaluatie van het Britse Pond en dat tot iedere prijs voorkomen moet worden dat En geland in de armen van Amerika ge dreven wordt. Jean Rey, voorzitter van de Europe se Commissie, had eerder in het debat verklaard, zich bewust te zijn van de ernst van de problemen die de Britse toetreding bij de zes heeft opgeroepen. LONDEN Duizenden Londense forensen hebben vanmorgen in de on dergrondse treinen vastgezeten nadat in het spitsuur de elektriciteit was uit gevallen. De vertragingen duurden in sommige gevallen een half uur. Van middag begon het verkeer in het on dergrondse treinennet weer normaal te worden. HOENSBROEK Het Spoorweg- en Expeditiebedrijf van Staatsmijnen/DSM heeft als eerste in Europa een radio grafisch bestuurde locomotief in ge bruik genomen. De zender, waarmee deze apparatuur wordt bediend, weegt amper 3 kg en is dus alleszins „por table". Dit betekent o.m. dat de ma chinist op de voorste wagen van een geduwde trein kan staan en toch de locomotief achteraan kan bedienen. Op de foto de radio-bestuurde loc; boven op, net naast de boog van het trappetje, is de speciale antenne zichtbaar. DEN HAAG. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft over de kwestie Yvopne Paul meegedeeld ::-.x .sprake moet zijn van een misverstand. Minister Beernink heeft inderdaad met het lid van de Tweede Kamer, de heer Kikkert, gesproken, waarbij de bewindsman aan deze heeft meege deeld, dat de aangelegenheid de aan dacht van het ministerie van Buiten landse Zaken had. Minister Beernink deed dit op grond van een gesprek enige weken geleden met minister Luns, in die tjid is er ook tussen Bui tenlandse Zaken en de ambassade van de Verenigde Staten contact geweest. Sindsdien is de visumaanvraag van mejuffrouw Paul definitief geweigerd, aldus deze woordvoerder. ATHENE Een land dat Griekse politieke gevangenen wil opnemen moet zich via het Rode Kruis tot de re gering van Griekenland wenden. Dit heeft de minister van openbare orde, Paul Totomis, donderdagavond ge zegd in commentaar op de verklaring van premier De Jong, dat Nederland bereid is Griekse politieke gevangenen asiel te verlenen. „We zullen een commissie van het Rode Kruis in de gelegenheid stellen de gevangenen te bezoeken en hun te vragen of ze willen emigreren. Daarna zullen we elk geval apart beoordelen", aldus Totomis. DEN HAAG In vrijwel het gehele land heeft het verkeer gisteravond hin der ondervonden van de mist. Er hebben veel ongelukken plaatsgehad. In het zuidwesten van het land was het zicht plaatselijk minder dan 25 meter. Elders varieerde het zicht van 50 tot 100 meter. De weg tussen Den Haag en Rotter dam was een van de wegen, waar het zicht plaatselijk minder dan 25 meter was. Zeer dichte mist was er ook in Brabant. In de vooravond heeft het verkeer op de weg tussen Den Haag en Rotterdam volkomen vast gezeten door kettingbotsingen, die in de dichte mist waren ont staan. Omstreeks half acht deed zich by Overschie nog filevorming voor. Onder Delft begon het verkeer toen weer op gang te komen. Personeel van het wegenwacht station van de ANWB by de Pauwmolen in Delft heeft de ziekenauto's over het gestremde weggedeelte geleid. Ongeveer 30 a 40 auto's werden bij de kettingbotsingen beschadigd. Enige auto's werden geheel vernield. Twee personen moesten ernstig gewond naar het gasthuis in Delft overge bracht worden, vier zijn in een Rot terdams ziekenhuis opgenomen. Het verkeer werd tijdelijk omgeleid over de Ryksweg 12 (Den Haag- Utrecht) en Zoetermeer. Een 61-jarige inwoner van Geersdijk, de heer H. van A., is gistermiddag in de dichte mist tussen Rilland Bath en Krabbendijke met zijn auto dwars door de gesloten boom van een ahob- installatie gereden. Hij miste op een haartje na de sneltrein Roosendaal- Vlissingen. De trein kreeg 27 minuten vertra ging door de bijna-botsing. Op de rijksweg (no. 2) tussen Am sterdam en Utrecht hebben zich even eens in de vooravond een aantal ket tingbotsingen voorgedaan onder Ou- deramstel. Hierbij werd een persoon licht gewond. Zowel op de Nieuwe Waterweg als op het noordzeekanaal kwam de scheepvaart in de loop van de avond nagenoeg stil te liggen als gevolg van de dikke mist. Op het Noordzeekanaal was het zicht 25 meter, zo werd tegen het eind van de avond gemeld en op de Nieuwe Waterweg was het nog maar 20 meter. De veerdiensten Kruiningen-Kerkpol- der, Annajacoba-Zijpe en Terneuzen- Hoedekenskerke moesten worden ge staakt. A HENLEY (Engeland) De strijd tegen de mond- en klauwzeerepidemie in Engeland duurt onverminderd voort. Op vele plaatsen is op de wegen een ontsmettings drempelaangebracht, van zeildoek of stro, dat voortdurend besproeid wordt met een desinfectiemiddel. Auto's moeten dan langzaam door deze „mat" heenrijden. VIHfllllHIHIII ROTTERDAM Tijdens een kort ge ding voor de president van de Rotter damse rechtbank heeft de 38-jarige las ser J. H. K. zich gisteren zo opgewon den, dat hij een perforator pakte, die naar de president,.mr. J. G. L. Reuder, smeet en vervolgens de raadsman van zijn tegenpartij, mr. F. W. B. baron van Lynden, een klap in het gezicht gaf. Toen de griffier en een bode de man uit het zaaltje de gang op hadden ge werkt, moesten daar een andere bode en een hoofdbode het met enkele klap pen doen. Een paar politiemannen wis ten K. tenslotte te overmeesteren. Hij werd naar het politiebureau gebracht waar proces-verbaal werd opgemaakt wegens mishandeling. De mensen die de klappen hadden ge kregen, de president incluis, wensten weliswaar geen klacht in te dienen, maar daar meervoudige mishandeling geen klachtmisdrijf is, ging de lasser toch op de bon. Daarna is hij op vrije voeten gesteld. Het incident gebeurde tijdens de be handeling van een kort geding tussen 18 bewoners van Rotterdamse huizen, die moeten plaatsmaken - voor Rotter- daihs zuidelijke Randweg, die deel uit gaat maken van de zogenaamde ver keersruit. BRUSSEL De Belgische pers maakte vanochtend melding van een grootscheepse zwendel met benzine te Antwerpen. Volgens de berichten zijn een drietal schippers van tanklichters en twee leden van het pomppersoneel van de ESSO-raffinaderij gearresteerd, die geknoeid zouden hebben met ben zineladingen. Zij zouden in de loop van maanden miljoenen liters benzine heb ben ontvreemd en doorverkocht via de bonafide groothandel. Tevens wordt melding gemaakt van een enorme fraude van enkele groot handelaars, die „terpentine" aan ben zine en stookolie toevoegden. Controle bij een van hen heeft een aankoop -van 50.000 liter „terpentine" in een maand tijds aan het licht gebracht. Door aan menging met deze vloeistof, waarop veel minder accijns wordt betaald, zou den de verdachten aanzienlijke win sten hebben gemaakt. DEN HAAG In oktober zijn 11.126 nieuwe woningen in ons land gereed ge reed gekomen. De eerste tien maanden van dit jaar leverden in totaal 102.375 nieuwe wo ningen op tegen 94.101 in dezelfde pe riode van 1966. In oktober werd een begin gemaakt met de bouw van 12.146 woningen tegen 9.866 in oktober van het vorige jaar. Aan het einde van de maand waren 146.647 woningen in aanbouw. UTRECHT De inkomsten van do Nederlandse Spoorwegen uit het reizi gers- en goederenvervoer zijn lager dan nog maar enkele maanden geleden werd voorzien. Daar staat tegenover dat de vermindering van het personeel van de Spoorwegen tot en met novem ber al ruim duizend man bedroeg, ter wijl voor het hele jaar 1967 met een vermindering van ongeveer vijfhonderd man werd gerekend. Verwacht wordt dat ook in het vol gend jaar en in 1969 het personeelsbe stand met ten mlfiste ongeveer duizend mensen per jaar zal verminderen. Dit staat te lezen in het laatste num mer van De Koppeling, het personeels orgaan van de Spoorwegen, dat een uit treksel geeft van de rede die de presi dent-directeur van N.S., ir. J. Lohmann maandagmiddag heeft gehouden bij de vergadering van de driehonderd staf leden in Utrecht. Het blad meldt dat het geschatte ver lies over dit jaar ongeveer 140 mil joen gulden waarschijnlijk niet gro ter wordt doordat de kosten door de sterkere afvloeiing van personeel bene den de raming zijn gebleven die in het ontwerp-Garantiewet werd gemaakt. Het wetsontwerp, dat pas begin vol gend jaar door de Tweede Kamer zal worden behandeld, voorziet in het aan«- gaan van leningen door de Spoorwegen tot een bedrag van 350 miljoen gulden in de periode tot 1970. Ir. Lohmann zei maandagmiddag ech ter dat het niet meer zeker is dat de Spoorwegen „de sprong naar 1970 met droge voeten halen". Hij doelde daarbij op een mogelijke verdere vermindering van inkomsten waardoor een groter deel van de 350 miljoen gulden voor verlies- financiering moet worden gebruikt en er derhalve minder geld overblijft voor investeringen. De directie van de Spoorwegen is zelfs niet zeker meer van de uitvoering van plannen waartoe al was besloten. De automatisering van hele baanvakken met het centrale verkeersleidingsys teem is al in de verdrukking gekomen. De automatisering van de trajecten UtrechtArnhem en ArnhemZwolle zijn al aangehouden. Ir. Lohmann besloot zijn rede tot de driehonderd stafleden met de opmer king: „De situatie is ernstig maar be paald niet zonder uitzicht." Volgepde week wordt bij de Spoorwe gen de zogenaamde „stuwgroep" geïn stalleerd die is samengesteld uit men sen van wie een frisse kijk, verbeel dingskracht en inventiviteit wordt ver wacht. De leden van de commissie zijn vrijgemaakt van hun werk op andera afdelingen van de Spoorwegen. Zij moe ten op korte termijn met concrete maat regelen komen om de crisis waarin da spoorwegen zijn beland te bestrijden. DEN HAAG De gedetineerde Hen ny W. één der veroordeelden uit de „Baarnse moordzaak", wordt in de ge legenheid gesteld aan een universiteit te studeren in de door hem gewenste stu dierichting. Het ministerie van justitie deelt mee dat hij voorlopig een verlicht en aan de omstandigheden aangepast studiepro gramma zal volgen. Zoals bekend heeft Henny W. dit jaar het eindexamen diploma HBS-b be haald. In de nabije toekomst kan hij in aanmerking komen voor voorwaarde lijke invrijheidstelling uit de gevange nisstraf,- op welk moment de tenuit voerlegging van de terbeschikkingstel ling ingaat. Rekening houdend met al le omstandigheden, acht de minister 't verantwoord thans de voorbereiding ter hand te nemen van een voorwaar delijk ontslag uit de terbeschikkingstel ling, waarna hij een begin zou kunnen maken met zijn voorgenomen studie. iiiaMiaiiiiiiiiMaiiiMMMMiiiiiiaaiaiiiiiiMBaaaiiiiaaii^ t'n ons land staat het weer ge- heel onder invloed van een bij- zonder krachtig en omvangrijk gebied van hoge barometerstanden, dat zich van het zeegebied ten westen van Ier- land via de Britse eilanden en West- Europa tot over de Balkan uitstrekt. Hierdoor worden de depressies op grote afstand gehouden en valt er binnen de invloedssfeer van dit hoge- drukgebied nagenoeg nergens regen. Bij weinig wind en aanvankelijk nog heldere hemel, vormde zich de afge- lopen nacht op uitgebreide schaal mist, zowel in ons land als in België, Noord-Frankrijk en West-Duitsland. Daarbij daalde de temperatuur in het algemeen tot dicht bij of iets beneden het vriespunt. Langs de noordflank van genoemd hogedrukgebied stroom- de zachte en vochtige oceaanlucht over Schotland en de Noordzee naar ons land. De voorste begrenzing er- van bereikte met wat motregen in de ochtend het Waddengebied. i Het laat zich aanzien dat het omvang- rijke hogedrukgebied de komende dagen het weer zal blijven beheersen. 3

De Vallei | 1967 | | pagina 1