Frits van der Poel brengt eigen praatprogramma Vooral jongeren zagen Jeroen Bosch-expositie Marcel Amont vanavond op tv Beurs van Amsterdam Vraag naar Philips Patrick Kawanagh t FINANCIËLE NOTITIES Meer winst bij v. d. Grinten Wisselmarkt VANAVOND MORGEN PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Daggeld duurder Rominenhöller blijft gelijk Nefo neemt Anient over Pagina 2 VRIJDAG I DECEMBER 1967 i Mocht u te zijner tijd behoefte heb ben aan centrale verwarming, aan elektrisch licht, aan een elektrisch kooktoestel, aan een frigidaire, een telefoon, een radio of andere wellus tige benodigdheden, richt u zich dan s.v.p. tot het Comité. Hij rukte het boek van de plank. Op de band prijkte een voorstelling van de continenten Afrika en Europa, die ineen waren gevloeid. Daar tussen door was met zwarte letters het woord „Atlantropa" aangebracht. Dit boek was in München uitgegeven. Achter de titelpagina bevond zich een lijst van de namen der medewer kers, daaronder waren heel wat be roemde namen, voor het grootste deel namen van Duitsers. De oude Witz kende de Duitsers goed genoeg, om aan te nemen, dat ze de meest ra tionele denkers ter wereld waren. Hij bladerde in het boek. Hij werd getrof fen door de vele prachtige en dra matische illustraties. Hij las een pa ragraaf: „Niemand kaJi een nieuwe wereld ontdekken, die de moed mist oude goed vertrouwde kusten achter zich te laren. Vele van de voorzich tige politici uit onze dagen zijn bang om hoge zeeën te bevaren, ze varen langs hun eigen kusten op en neer". De volgende dag was een zondag. Amadeus wandelde de hoogte in, naar Geiss. Een paar stappen achter hem trippelde de oude Barry, de sint- bernard, die zich met een soort ge melijke, onafhankelijke, ietwat begun stigde vriendschap aan de hoofdinge nieur had verbonden. Misschien be sefte hij in zijn hondeziel, dat er een schepsel was, dat zich even eenzaam voelde als dit met hem het geval was. Als hij over de gave van het woord had beschikt, had hij misschien met Amadeus van gedachten kunnen wis selen over het thema: „Hoe je in 't leven te schikken zonder een metge zel". De lucht was fris. De wolken hingen laag over de Geiss-gletsjers. De heer sers boven hadden hun hoofden met een sluier bedekt. De moerassen za gen er grijs en koud uit alsof ze met smeltende sneeuw waren overtrok ken. Toen de oude Witz stappen buiten zijn hut hoorde, liep hij naar de deur en herkende zijn bezoeker. Hij stond met zijn handen in zijn zakken tegen zijn hut geleund, toen Amadeus hem groette en hem met de volgende woorden aansprak: „Ik ging juist voorbij en wou eens zien, of alles in orde was. Ik had gehoord, dat u hier gisteren was aangekomen". „Ik heb nog niet de tijd geha?! om van de schok te bekomen, die ik kreeg, toen ik mijn nieuwe villa zag". ..Dat hebben ze uit dankbaarheid voor u gedaan", sprak Amadeus en hij ging op de bank van losse stenen zit ten. Barry viel met een plof op de grond, staarde de oude Witz met zijn inbedroefde, rood omrande ogen aan, slaakte toen een diepe zucht en strek te zich uit, om te gaan slapen. De oude Witz boog zich en streelde de oude hond, die het even als een on afhankelijke oude vrijgezel onaange naam vond. om in zijn rust gestoord te worden en die daarom zijn kop naar de andere kant keerde. „Het voleend jaar", begon Ama deus. zal dit deel onder water staan. We wilden uw laatste verblijf hier zo aangenaam mogelijk voor u maken. Hierboven zijn heel wat mannen, die uw geschriften met het grootste ple zier hebben gelezen. Ze hebben zo het idee, dat u die speciaal voor hen heeft geschreven. Ik moet zeggen, dat we veel plezier hebben beleefd van uw antagonisme". „Antagonisme? Hm! Vindt u, dat men de verwoesting van de menselijke ziel zo licht mag opnemen?" „We weten, dat u bezield bent door hoge edele principes. Uw artikel: „Een waarschuwing voor de vernielers", bewijst dat. Maar u zult me toestaan, dat ik u zeg, dat u een pessimist bent. Wij daarentegen zijn optimis ten". „Het is fataal om de mensen op die manier te classificeren, mijnheer" riep de oude Witz uit. „Ik classificeer u niet, professor, u doet dit zelf. U denkt, dat Euro pa door een innerlijke ontbinding ver teerd zal worden. Ik geloof, dat Euro pa altijd, ja zelfs vanaf het begin van de geschiedenis in een staat van ontbinding heeft verkeerd. U bent het met Spengler eens, als hij verklaart, dat Europa uitgeput en innerlijk ver rot is en daarom ieder ogenblik in stukken kan afbrokkelen. Dat is een heel somber beeld. Dat kan de men sen, die hun blik op de onmiddellijke toekomst hebben gericht tot wanhoop brengen". „Vindt u de toekomst dan zo floris sant?" vroeg de oude Witz en hij ging naast Amadeus zitten. Amadeus keek de oude man met een ernstige blik aan. „Als ik in de ondergang der weeter- se beschaving geloofde, zou ik dat werk hier toch niet uitvoeren". „Dus u vindt, dat alles goed gaat in de wereld en in Gods hemel net zoals de optimistische dichter Brow ning dat meende?" Amadeus verkneukelde zich. „Europa bevat alle krachten, om er een grote wereld van te maken, flie onze beschaving waardig is. maar ik geloof, dat Europa en Afrika één continent moeten, vormen, zoals dit ook het geval is met Noord- en Zuid- Amerika. Dit is geen theorie, neen, dat is een werkelijk feit, dat buiten onze geesten bestaat. Dat is niet maar alleen een wen- of een geloof. Dat is werkelijkheid. Al domineert die dan ook niet in politieke en econo mische sferen, het is niettemin een waarheid". Professor Witzkrachter streek met zijn vingers door zün baard en glim lachte. Een licht windje, dat over de bocht van de gletsjer streek, deed zijn dichte, zilverachtige haren opfladde ren. „Zo ziet u", vervolgde Amadeus, „dat het moeilijk is, om ingenieur te zijn en niet in plannen en in reorga nisatie te geloven. U zegt, dat de geest van de mensen door de machi nes oppervlakkiger is geworden. Ik zie dat niet in. De mensen denken tegenwoordig beter dan vroeger. Ze denken juister omdat ze tegenwoordig gedwongen zijn aan anderen te den ken en niet slechts aan zichzelf". „Ik merk, dat u deze problemen bestudeerd hebt", merkte de oude Witz op. „Ik zou willen, dat er meer mensen waren zoals u". „Ik hoop, dat u de tijd zult vinden, om dat boek te lezen", sprak Ama deus en hij wees in de richting van de Atlantropa-publikatie, die op de tafel lag. „Soergel heeft 't bij het rechte eind als hij zegt, dat de we reldvrede niet ligt in de versterkingen tussen Frankrijk en Duitsland en dat die evenmin aan Duitslands oostélijke grenzen ligt. De wereldvrede ligt in de Middellandse Zee. Het is een al gemene fout om die wateroppervlakte te beschouwen als een zee, die Euro pa en Afrika scheidt. Ze is veeleer de schakel, die de twee continenten aan elkaar verbindt. Dat zal men, gelooft u me, gaan inzien en het tegenwoor dige onrechtvaardige koloniale sys teem zal dan eveneens over boord worden geworpen. Ik geloof zelfs, dat dit zonder oorlog zal kunnen gebeu ren. Geweld schijnt me nauwelijks noodzakelijk, daar het systeem in zichzelf verrot is. Slechts één flinke stoot en het valt ineen". De oude Witz glimlachte. „Wat wilt u er dan voor in de plaats brengen?" (Wordt vervolgd) E 3675. Arend en Buck keken elkaar eens veelbetekenend aan. „Moet je zien! Dat noemt zich notabene oud!" stamelde de eerste. „Ik ben ongetraind, zeit-ie!" mom pelde de ander. En inderdaad, er was wel enige reden voor hun verbazing, want vanaf het moment dat hij de floret vasthield scheen zich een ware metamorfose bij de professor te voltrekken. „Zoef, zoef!" zwiepte het wapen door de lucht. „Aaah! Dit roept plezierige herinneringen op aan de jongelingsjaren!" zuchtte Du bois. Toen richtte hij zich hoog op en keek de ande ren met trotse blik aan. „Welaan dan. wie van jullie zal de eerste zijn?" Hij stapte naar de loper en wacht te. Buck lachte 'n beetje scheef en trok de schouders op. Daarna stelde hij zich op tegenover de oudere man „Wacht even prof.! Zou je niet liever behoorlijke schermkleding aantrekken?" riep Arend en toen deze ongeduldig van „neen" schudde, drong hij aan: „Ge bruik dan tenminste een masker!" Maar Dubois stamp te driftig met de voet en riep: „En garde, mon cher!" De twee mannen namen de karakteristieke houding aan en kruisten de wapens. Misschien was Buck nog onder de indruk van al dat schaduw-schermen, maar in ieder geval kreeg hij geen schijn van kans tegen zijn oude re collega. Reeds bij diens eerste uitval werd hem de floret letterlijk uit de hand gedraaid!... RECHTER TIE EN HET ANDERE ZWAARD 2. Vanuit het raam hebben Tsjiao Tai en de hoofd man een prima uitzicht op de troep acrobaten, die al gauw met hun voorstelling beginnen. Er is een rietmat op straat gelegd en hierop begint nu de jongste van de troep, een jongen van een jaar of acht, razendsnelle salto's door de lucht te maken. Aan weerszijden van de rietmat staan een lange, gespierde man en een mooie goedgebouwde vrouw beiden met hun armen over de borst gekruist. Een jong meisje van een jaar of zestien zit op haar knieën naast een bamboekist, die kennelijk de benodigdheden voor de voorstelling bevat. Op de kist staat een rek, waarin boven elkaar twee zwaarden lig gen. De vier acrobaten dragen dezelfde kledij, een zwart jak met rode sjerp, een wijde zwarte broek en een ro de hoofddoek. Op een bamboe krukje bij de kist zit nog een oude man, die uit alle macht op een trommel slaat. Hij treedt kennelijk zelf niet op, maar zorgt alleen voor de muziek. „Ik weet wel wie het zijn", zegt Tsjiao Tai. „De acteur Seah met zi;n gezin. Reizende toneel spelers, die vier dagen geleden in de stad zijn aange komen. Overdag vertonen ze acrobatische kunsten op straat, en 's avonds spelen ze historische stukken." Tsjiao Tai en de hoofdman hebben hun stoel zo ge draaid dat ze het best kunnen zien. De salto's van de kleine jongen worden steeds moeilijker en gedurfder. 68. „Geweldig! Geweldig!" juichte de inspecteur zo dra Tekko zijn verhaal beëindigd had. „Natuurlijk zul len wij die lui vannacht nog achter slot en grendel zetten. Ik zal onmiddellijk de rivierpolitie bellen en om assistentie verzoeken!" „Vergeet u vooral niet te zeggen, dat Tekko Taks vanuit Ilpenrode een lichtsein zal geven voor de algehele aanval!" zei Tekko nog gauw omdat de inspecteur de hoorn al van het tele foontoestel had afgenomen. De dikke veldwachter stond te rillen en te beven over de onversaagdheid van onze held en de inspecteur draaide verwoed aan de schijf. „Ja, ja, vannacht!" schreeuwde inspecteur Botterik door de telefoon nadat hij had uitgelegd waar het om ging. „Meneer TAKS hier zal vanuit het kas teel een lichtsein geven. Kijk dus goed uit als we tot de aanval overgaan!... Wat zeg je?... Ja, Taks, Tekko Taks' Dat zei hij tenminste!... Nee... Oh eh... tot vannacht dan en bedankt!" De inspecteur smeet de hoorn op de haak en kwam met uitgestrekte handen op Tekko toe. „Neemt u het mij als 't u blieft niet kwalijk dat ik u niet direct herkend heb. Ik wist niet da* ik tegenover de beroemde Tekko Taks uit de krant stond. Er zijn nu eenmaal meer hondjes die FIK heten nietwaar?" „Zo is het inspecteur!" lach te Tekko terwijl hij Botterik de hand drukte. „Tot vanavond dus. Ik ga nu eerst nog een paar uurtjes slapen!" HILVERSUM Frits van der Poel, zeer bekend en gewaardeerd medewer ker van het Brandpunt-team (KRO), krijgt een eigen televisieprogramma. De eerste aflevering komt in februari op het scherm. Het wordt een praatpro gramma. opgebouwd uit gesprekken met „gewone" en „ongewone" mensen. Van der Poel heeft ervaring op dat ter rein, mede door zijn incidentele presen tatie van de rubriek „Brandpunt-post" Frits van der Poel is kortgeleden tien dagen in New York geweest, waar hij intensief bepaalde Amerikaanse tv- programma's heeft bestudeerd. De ideeën die hij daar heeft opgedaan moe ten als uitgangspunt dienen voor het nieuwe KRO-programma. Alle Ameri kaanse tv-maatschappijen brengen zo genaamde personality-shows, waarin een centrale figuur (a la bijvoorbeeld Mies Bouwman) de uitzending „maakt". De VARA heeft eerder dit jaar gepro beerd Van der Poel te krijgen als sa mensteller/presentator van een min of meer satirisch tv-programma. Hij is toen na enige aarzeling op dat aanbod niet ingegaan, hoewel hij er veel voor voelt om buiten de actualitei tensfeer televisiewerk te doen. De KRO zelf speelt al vrij lang met DEN BOSCH Niet minder dan 270.000 bezoekers heeft de onlangs ge sloten Jeroen Boschtentoonstelling in het Provinciaal Noordbrabants Museum in Den Bosch getrokken. Het bureau In- tomart heeft een enquête ingesteld naar de samenstelling van dit bezoekersaan tal. Daaruit blijkt dat van de buitenland se belangstellenden 55 procent uit Bel gië is gekomen en 36 procent uit Duits land. Het buitenlandse bezoek omvatte 21 procent van het totaal. Opvallend is echter dat van de Ne derlanders de helft afkomstig was uit het westen van het land en maar 35 procent - uit Noord-Brabant, Zeeland en Limburg. Amsterdam leverde negen procent, Den Haag zes en Rotterdam 5 procent. Vastgesteld is verder dat bijna de helft van de bezoekers beneden de der tig jaar was. Van hen had maar vijf procent riiet meer dan een lagere school opleiding. Het ligt in de bedoeling van de initia tiefnemers om te komen tot een studie centrum. waarin de wetenschappelijke benadering van het werk van Jeroen Bosch niet alleen zal worden gecoördi neerd, maar bovendien zal kunnen wor den uitgewisseld met andere instituten die zich eveneens met de studie van de ze schilder bezighouden. De opbrengst van deze expositie, netto 450.000 gulden heeft het idee van het studiecentrum 'n reële basis gegeven In feite fungeert <fit centrum reeds en er zijn al contacten gelegd met. buiten landse instituten voor uitwisseling van wetenschappelijke gegevens. Door het Centraal Laboratorium uit Amsterdam zijn tijdens de expositie van verschil lende kunstwerken re fl ectog r a m men genomen, waardoor men een beter in zicht in de structuur van de schilder techniek van Jeroen Bosch heeft kun nen krijgen. DUBLIN De Ierse dichter PatricK Kavanagh is gisteren in een ziekenhuis in Dublin overleden. Hij was 62 jaar oud. Van zijn hand zijn de dichtbundels „De ploeger en andere gedichten" en „De grote honger" alsmede de ro mans „Tarry Flynn" en „The green fooi." plannen om Frits van der Poels (pre sentatie)-talent ook buiten Brandpunt in te zetten. Tot nu toe is men het niet eens kunnen worden over vorm en in houd van een dergelijk programma. Nu het zover is, ontbreken alleen nog bij zonderheden. Het wordt echter in geen geval een zwaar programma en zeer waarschijnlijk mét publiek; recht streeks vanuit de studio naar cie kij kers. Vanavond brengt de VPRO „Arno tour", een programma van Jean Chrh tophe Averty rond de bekende Frans» zanger Marcel Amont dat buiten me dedinging werd vertoond tijdens het TV-festival in Montreux op t.v. In deze kleurenproduktie zingt Amont o.m.: „Bleu, blanc, blond", „Moi le clown", „Valencia", „Un Mexicain" en „Pigalle". (20.20—21.10 uur, Neder land 2). HILVERSUM 1 18.00 Nws. 18.15 Commentaar op in formatie. 18.20 Uitzending van het Ge reformeerd Politiek Verbond. Spreker: Dr. A. J. Verbrugh. 18.30 Hee: een pro- grama voor onvolwassenen. 19.00 Jazz- rondo: Jazzfestival Warschau 1967. 19.20 Is misdaad nodig, lezing. 19.30 Nws. 19.35 Criterium: kunst nader beschouwd 20.00 Tot beter begrip: bespr. van mod. muziek. 20.45 De rol van Jezus (1): gesprekken. VARA: 21.00 Omroepork. klein omroepkoor en solisten: opera-, ballet- en musicalmuz. 22.20 Stereo: Licht instrumentaal sextet. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Licht gevarieerd platenprogr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.30 Nws. en weerpr. 18.45 Act. 19.00 Voor de tieners. 19.40 Wereldprogram ma. 19.50 Uit: licht gevarieerd muz. progr. (opn.). 20.55 De waarheid is een persoon, toespraak. 21.00 Van mens tot mens, hoorspel. TROS: 22.00 Kans op kunst: kritische kanttekeningen. 22.30 Nws. 22.40 All In: gevarieerd pro gramma. 23.55-24.0Q Nws. NEDERLAND I NTS NOT: 10.20-12.00 Schooltelevisie. NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. STER: 19.03 Reel. NCRV: 19.07 Pick Up: maandelijks platenmagazi- ne. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Jour naal. STE£: 20.16 Reel. NCRV: 20.20 Act. rubr. 20.45 Stoelendans, muzikale komedie (dl. 3). 21.30 In kleur: De stormridder, TV-feuilleton. (dl. 7). 21.55 Farce Majeure, licht progr. 22.15 De zeventigers, gesprekken. NTS: 22.50- 22.55 Journ. NEDERLAND II NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. 19.03 Die van hiernaast, Engelsè TV-filmkomedie. 19.33 Open oog: tips voor het weekeinde. 20.00 Journ. en weeroverz. STER: 20.16 Reel. VPRO: 20.20 In kleur: Amont Tour: Franse chansons. 21.10 Klass. muz. progr. 21.35 Ja Nee - geen mening: gesprekken over actuele problemen. STER: 22.21 Reel. NTS: 22.25 Journ. 22.30-23.10 Ge meenteraadsverkiezing Helmond. HILVERSUM I. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Van de voorpagina, persoverzicht. 8.15 Z.O. 135, gevarieerd programma. (9.35- 9.40 Waterstanden). 10.25 Sores van Do- rus: licht programma. 10.50 Wegwijs: tips voor trips en vakanties. 11.00 Nws. 11.02 Nationale Brass Bands, Finale 1967 van Groot-Brittannië in de Royal Albert Hall te Londen. 11.25 Oosteuro- pese kroniek. 11.45 Stereo: Metropole orkest. 12.15 Loon naar werken, lezing. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Actueel sportnws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Tijd voor teenagers (gr.). 14.00 Uitlaat: programma voor twintigers. 14.40 Ra dio Jazz Magazine. NRU: 15.00 Zinvol le vrijetijdsbesteding voor de grote massa, lezing. 15.30 Zestig jaar jazz: gesprekken. 16.00 Nws. 16.02 Volksmu ziek uit Turkije. VARA: 16.30 Opna men van het Najaarsmuziekfeest van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen. 16.50 Uilenspie gel: studentenprogramma. 17.10 Licht instrumentaal trio. 17.30 Radioweek- journaal. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Operamuziek (gr.). 7.30 Nws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Licht in strumentaal Trio. 8.00 Nws. 8.10 Ge wijde muziek (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.15 Muzaiek: geva rieerd muziekprogramma en kunstkro niek. 11.00 Nws. 11.02 Oudjaarsdag van de kerken?, leting. 11.15 Solisten kamer: muzikaal vraaggesprek. KRO: 12.00 Stereo: Country and Western Ex press (p.) 12.15 Marktberichten. 12.17 Overheidsvoorlichting: Exportiviteiten. Nws., wenken en adviezen op exportge- bied. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualitei ten 12.50 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. NRU: 13.00 Open baar Kunstbezit. 13.10 Vliegende schij ven: platenprogramma voor de militai ren. KRO: 14.00 P.M., een weekblad met veel plaatjes (16.00-16.02 Nws.). NRU: 16.30 Franse les. HIRO: 17.00 Mazdaznan: gesprekken. KRO: 17.30 Voor de tieners. HILVERSUM III KRO: 9.00 Nws. 9.02 Djinn: geva rieerd programma. (10.00 en 11.00 Nws.). NRU: 12.00 Nws. 12.02 Geva rieerd platenprogramma. NCRV: 13.00 Nws. 13.02 Ramblers Radio Reprises. 13.30 Zuidzee-serenade. 14.00 Nws. 14.02 Programma voor tieners en twens. 15.00 Nws. 15.02 Halte: programma voor twintigers. 15.30 Country and Western muziek. 16.00 Nws. 16.02 Ac tualiteiten. 16.08 Licht platenprogram ma. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Hier en nu: de wekelijkse sportshow en lichte grammofoonmuziek. VRIJDAG, 1 DECEMBER 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ (herh. v. gis teren). 10.20 Toneelspel. 12.00-13.30 Ac tualiteiten kroniek. 16.40 Journ. 16.45 Amusementsprogr. 17.55 Overzicht van de middagprogr. voor de komende week. 18.00-18.05 Journ. JBegionaal pro gramma: NDR: 18.05 Act. 18.19 Das Freitagsmagazin. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 TV-film. 19.59 Progr.- overz. WDR: 18.05 Nws. uit Nordrhein- Wëstfalen. 18.10 Filmrep. 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 TV-film. 19.40 Muzikaal zelfportret). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Act. 21.00 In kleuren: Der Baron, detective-serie. 21.45 Jour naal en weerber. 22.00 Reportages uit Bonn. 22.15 Furcht und Elend des Drit- ten Reiches, spel. 23.50 Journaal. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Sport- progr. 18.20 Act. en muz. 18.55 In kleu ren: TV-film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en act. 20.00 Detective-film. Aan sluitend Nws. 21.10 Licht muziekprogr. 21.50 Commentaar en reportages van buitenl. correspondenten. 22.35 Nws. weerber. en act. 23.00 Jazzmuz. Fonds Vorige koer» l«te not. Nederland 1966-1 7 102% 103% Nederland 1966 64 99 99 Nederland 1967 6 .96% 96% Nederland 1965-1 54 93A 93% Nederland 1964-1 54 90 90A Nederland 1964 5 88A 88% Nederland 1958 44 88H 88H Nederland 1964 44 95 95 Nederland 1959 44 86 A 86A Nederland 1963-1 44 82% 82% Nederland 1961 4 83% 83% Nederland 1953 32 80% 80'/ï Ned. staffell. 1947 34 71V» 71J/« Nederland 1951 3è 90% 90% Nederland 1953 1-2 34 83% 84 Nederland 1950 1-2 34 72% 72% Nederland 1954 1-2 34 75 75% Ned. grootb. obl. 1946 3 82A 82A Ned. dollarlng. 1947 3 87% 88 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 85% 85% id. 30-jar. 1958''59 44 87 87% H.V.A.-mijen ver. a. 116 116% A.K.U. a. 58.1 58.3 Delimij. f. eert. 85.2 84.5 Hoogovens n.r.c.v.a. 109.9 110.3 Philips gem. bezit. v. a. 115.7 117.5 Unilever c.v.a. 105.6 106.5 Dordtsche Petr. a. 674V» 669V» Kon. Petr. f. a. 146.6 145.6 H.A.L. a. 73% 74 Java-China p n.r.c.v.a. 170 168 K.L.M. a. 282 276 Rotterd. Lloyd a. 142 Scheepvaartunie a. 122% 122'/» Kon. Zout-Organon 150.3 150.5 Bk. v. Ned. Gem. '65-1 52 92% 92% Nat. investeringsb. '65 51 95% Fr.-Gron. Hyp.b. dw. 6 92% 92% Westl. Hyp.b. u. 5 87 Vi Alb. Heyn wdlobl. '55 4 129% Bijenkorf 6 97% 97% Co-op Ned. r.spaarbr. 147 Ned. Gasunie 52 94% 94A Ned. Gasunie 1966 64 99% 100% Philips dir. 250-100 '51 4 81 80% Pegem 1-2 1957 6 96% 96% Pgem 1957 6 97 97 K.L.M. 15-jarig 5 93% 93'/» Ned. Spoorw. 57 1-2 42 92 91% A.K.U. f1000 44 88 89% Berghuizer Pap.fabr. 44 94A 94% Gelder Zonen v. 42 87 86% Hoogovens 52 112 111% (Slotkoersen van gisteren) Alg. Bank Ned. a. 227V* 228Va Amrobank f 20,a. 45.5 45.5 Nationale Ned. cert. 598 598Vt Ned. Credietb. aand. b. ,175% 175% Ned. Middenstandsbank a. 87 87.2 Slavenburg's Bank a. 171 171% Albert Hevn a. 248% 1223 Amstel Br. n.r.c.v.a. 381 382 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 206 206% Blaauwhoed a. 100 Blijdenst.-Will. f 1000 nreva 72 71% Bols Lucas a. 184 183.5 Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. 380 380 Buhrmann-Tetterode a. 476 477 Bijenkorf n.r.c.v.a. 637% 640 Calvé c.v.a. 745 741 Drentsch-Overijs. Houth. a. 114 113 D.R.U. a. 314% 314% Elsevier's Uitgeversmij. a. 300 300.2 Erdal mij. v. wasverw. a. 537 534 Excelsior metaalbuizen a. 61 61 Fokker a. 434 434 Gazelle Rijwielfabriek a. 172 171 Gelder Zonen, van a. 107% 107% Gist- en Spiritusfabriek a. 745 749 Grasso's Kon. Mach.fabr. a. 122 122% Heineken's Bierbr. aand. 593% 595 Holec aand. 152 155 Internatio aand. 269 269 Kon. Ned. Papierfabr. a. 155% 156% Kon. Ned. Textielunie eert. 45 45% K.V.T. (kon. ver. tap.) aand. 225 230 Meteoor Beton a. 91% 93 Misset, Uitgeversmij. a. 220 205 Naarden Chem. fabr. a. 462 465 Naeff gebr. a. 146 146% Nedap ned. app.fabr. aand. 141% 141 Ned. Kabelfabrieken aand. 281 281% Nelle, wed. J. van aand. 340 343 Nyma n.r.c.v.a. 23% 24 Nijverdal-ten Cate a. 80% 80 Overz. Gas. nat. bez. v.a.f. 99 98.5 Palthe a. 61% 61% Pont Houthandel a. 176 177 Reesink en Co. a. 160 160 Scheveningen Expl.mij.f. a. ,28.6 28.1 Schokbeton aand. b. 197 196 Scholten Carton en Pap. a. 258 252 Schuppen Sajetfabriek a. 93% 93% Simon de Wit aand. b. 414% 414% Spaarne ver. bez. 500-100 a. 675 668 Technische Unie a. 247 247 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 103.7 104 Twentsche Kabelfahriek a. 368 365 Ubbink-Davo a. 14% 14% Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 109 109% Veenendaalsche stoomsp. a. 175 180 Ver. Machinefabrieken a. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's Kon. Fabr. a. Wilton-Fijen.-Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb f. Vastgoedbel.fonds part. f. Interunie f 50 a. Robeco f 50 a. Rolinco f. Unitas f 50 a. Ver. Bezit v. 1894 f 50 a. Canadian Pac. Railw. eert. Int. Nickel Cy. Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. 15-10a33-l 3d. cert. Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert. Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors cert. Kennecott Copper cert. Phillips Petroleum cert. R.C.A. cert. Republic Steel cert. Shell Oil cert. Standard Brands 10 a cert. U.S. Steel (10) cert. Woolworth cert. Bank v. N.G. '58 1-2-3 4Ï Nat. Bk. v. Midd.Kr. '66 7 British Petrol. 1966 71 Rott. Rijn Pijpl.mij. 51 Grasso's Kon. Mach.f. 53 Meteoor beton 5* Stokvis en Zonen 43 Thomassen/Dr.-Verbl. 4i Bredero vast goed a. Calvé cum.pref.wd.nr. eert. Edy emaille a. Krasnapolsky, f. a. Lips en Gispen eert. VOOR BEURSKOERS 165% 168 132% 131 153 153 62 70 491% 493 156»% 156 775 780 65 62 756 756 635 635 646 643 181.5 182 221.5 221.9 216.5 216.5 403 405 99.2 99.6 61% 60% 124% 123% 30% 31% 52% 52% 47% 47% 31% 31% 63% - 48% 47% 89 88 155 152 106% 106% 81 80% 44% 42% 57% 57% 56% 56% 42A .41% 65% 66% 33% 40% 25% 86% 99% 101% 93% 90% 77 87 Va 105% 166 145 80% 58 117% 40% 26 86% 100 101% 93% 77% 87'/» 105% 79 56 117 VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 144.00; Unilever 106.20; Philips 116.60116.80. 105.80— AMSTERDAM, 30 november Indte® niej toevallig door een stimulerend be richt uit Djakarta de Philipsaandelen vandaag ter beurze van Amsterdam op de voorgrond waren getreden, dan zou de markt wel een zeer onbelangrijk stempel hebben gedragen. Het was na melijk een zeer ongeanimeerde stem ming, waarin het Beursplein heden ver keerde aangezien ook van het buiten land weinig of geen invloed uitging. De interantionale concerns hadden dan ook een opmerkelijk stil verloop, doch zoals gezegd trok Philips de aandacht en wel door het bericht dat dit bedrijf een overeenkomst heeft gesloten met de re gering van Indonesië voor oprichting van een joint-venture ter vervaardiging in Indonesië van elektrische en elektro nische apparatuur. Hierdoor ontstond vanmorgen vroeg reeds vraag naar Philips. De officiële opening stelde zich twee gulden hoger op 117.80, waarna 118 werd gedaan. Kon. Olie echter ging een gulden achteruit wegens de zwak kere houding in Wall Street. Unilever echter was in New York wat beter, opende hier op 106.10 en trok aan tot 106.50. Van de overige afdelingen viel nog weinig te vermelden. De handel verliep bijzonder traag. De scheepvaarthoek had een verdeeld voorkomen, maar de aanvankelijke winst voor de HAL bleef niet behouden. Toch was de ondertoon voor scheep vaart bepaald wat gunstiger. Een her stel lieten ook Nederlandse staatsfond sen zien die over de gehele linie op ho ger niveau kwamen. Onder de lokale fondsen trok het bericht Crane Neder land de aandacht. De gewone aandelen van dit bedrijf kunnen worden ingeruild in obligaties die 5V« pet. rente geven. De ruilverhouding is 1 op 1. Spoedig zal het jaarverslag verschijnen, maar over 1967 wordt het dividend weer ge passeerd. Het laatst werd dividend uit gekeerd over 1965 en dat was twee pro cent. Zowel in gewone aandelen als in de 4 pet. cum. pref. aandelen mocht vandaag geen notering worden ge maakt. Op 4 december begint ter beur ze de claimhandel in Nedlloyd Levens verzekering uit hoofde van de emissit van f 2,5 min aandelen op naam. De in schrijving is op 12 december. In de 2e beursperiode ontstond voor Philips een lichte reactie en liep het fonds terug van 118 tot 117.30. AKU was goed prijshoudend, Hoogovens noteerde 110.30 en Zout-Organon 150.50. VENLO De converteerbare lening Van der Grinten van f 13,31 miljoen wordt vervroegd afgelost op 1 februa ri tegen 1011/» pet. De conversieperiode gaat in op 1 december in plaats van op 15 januari. Volgens voorlopige,, cijfers is de om zet in de eerste negen fnaanden van het jaar gestegen tot f 109 miljoen (vorig jaar in dezelfde periode f 92,3 miljoen). De nettowinst steeg van f 3,7 tot 4,2 miljoen. Voorgesteld aan de jaarverga dering in april wordt het dividend over het lopende boekjaar te verhogen van 20 tot 22 pet. Mede door aanzienlijke kosten kwam de gestegen omzet niet geheel in het resultaat tot uiting. Zo waren er ver huis- en aanloopkosten. In Nederland, Zweden en Frankrijk werden nieuwe fabrieken in bedrijf gesteld. Onvoorzie ne omstandigheden voorbehouden mag worden aangenomen, dat de winst in het boekjaar, dat 30 november afloopt, 10 pet. boven die van vorig jaar ligt. Het bestuur vertrouwt, dat de huidige ontwikkeling van omzet en winst ook in 1968 wordt voortgezet. AMSTERDAM Het tarief voor dag geld is met een procent verhoogd tot 41/» procent. De geldmarkt is krapper ge worden wegens de behoefte aan geld voor belastingbetalingen door de ge bruikelijke opvragingen aan het einde van de maand. DEN HAAG De omzetten in Neder land en België van de Maatschappij tot Exploitatie der C. G. Rommenhöller*- sche Koolzuur- en Zuurstofwerken zijn dit jaar gestegen. In Duitsland bleven zij ongeveer gelijk. Wel liep de afzet daar in de technische sector terug, maar dit werd door een hoger gebruik in de drankenindustrie tijdens de zomer goed gemaakt. Wegens de stijging van de kosten, vooral in Nederland, verwacht de direc tie dat het resultaat ongeveer gelijk zal zijn aan dat van 1966. Toen werd een winst gemaakt van f 1,2 miljoen en werd het dividend verhoogd van f 20 tot f 22 per gewoon aandeel. AMSTERDAM. De Nederlandscht Fondsen Maatschappij Nefo gaat Ament's Beleggingsmaatschappij over nemen. Ament heeft een geplaatst kapi taal van f 1,58 miljoen en een vermogen van ca. f 2 miljoen. De maatschappij be zit beleggingen in Nederlandse aande len, waaronder de internationals en Ro beco. In totaal telt de portefeuille ca. 25 fondsen. Tot 14 december kunnen aandeelhou ders Ament hun stukken verwisselen ln aandelen Nefo. Voor f 1000 aandelen Ament worden f700 aandelen Nefo ge geven plus een nog vast te stellen be drag in contanten. Dit laatste zal wor den berekend op basis van de intrinsie ke waarde van de aandelen Ament en de beurskoers van de aandelen Nefo op 14 december. Op de huidige koers zou dit bedrag uitkomen op ca. f90 per f 1000 aandelen Ament, waarvan de laatste notering 105 procent bedroeg. AMSTERDAM, 30 nov. Contante prijzen: Londen 8.69S—8.70è; New York 3.59A—3.59tè; Montreal 3.33—3.33*; Pa rijs 73.28—73.33; Brussel 7.241—7.24i; Frankfort 90.24—90.29; Stockholm 69.43469.481; Zürich 83.294—83.34*/#; Milaan 57.60457.654; Kopenhagen 48.16—48.21; Oslo 50.274—50.324; Wenen 13.894—13.904; Lissabon 12.564—12 571.

De Vallei | 1967 | | pagina 2