Belasting in Rhenen hoeft niet omhoog Wel voorzichtig met geld omspringen Bouw zwembad mogelijk 1 mei 1968 van start Publiek liet EMM Leersum in de steek 1 Ds. D. v. d. Ent Braat met emeritaat Inscharingsreglement voor veehouders Feestelijke verjaardag voor Scherpenzeels oudste inwoner (95) VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. 0 p E L C AGENDA DANK ZIJ GOEDE FINANCIËLE POSITIE Mist en gladde wegen eisten (verkeers)tol Philatelisten op eigen benen Bejaarde gewond bij oversteken Verbetering van bestrating achter de muur Voorstel B. en W. Rhenen MIST DSA versloeg „Aldegoude" V.A.B. HEVROLET Nieuw materieel voor Rhenense brandweer RAPPORT u uw dagblad DE VALLEI? 10550 11079 Aanleg voetbalveld Leersum nu begonnen KIRPESTEIN J. F. Benink in propagandaconimissie Gesehenkenbon in de l>elangstelling Beroep voor cis. Overgauw Permanent FORD-show in showroom VRIJDAG I DECEMBER 1967 RHENEN Aan de uitgebrachte beleidsnota hebben B. en W. nog een na beschouwing toegevoegd, waarin met enkele regels een algemeen inzicht wordt gegeven van de (Voorzichtige) wijze waarop volgens burgemeester en wethou ders een gemeente moet worden bestuurd, met de vinger aan de (financiële) pols. „Wij heboen getracht", aldus B. en W., „U in de beleidsnota onze visie te geven wordt en de benutting van het van het gemeentelijk beleid zoals dit naar onze mening in de naaste en ver dere toekomst zal moeten worden ge voerd. Aan deze visie kan alleen dan gestalte worden gegeven indien daar aan een gezond financieel beleid ten grondslag ligt. Dit laatste kan op zijn beurt slechts worden gevoerd indien de gemeente door het ministerieel beleid bij de toepassing van de financiële ver houdingswet 1960 de nodige armslag ge- even wordt en de benutting van het eigen gemeentelijk belastinggebied evenwichtig en met een grote mate van continuïteit plaatsvindt. Het heffen van belastingen is een politiek weinig popu laire maatregel. Het meewerken aan vermindering van belastingen kan mis schien politiek gewin brengen, doch ge let op de totale lasten die de bevolking moet opbrengen, relatief weinig ver lichting schenken. Dank zij het in het verleden door u gevoerde financieel beleid heeft onze RHENEN Op de Utrechtsestraat weg ter hoogte van het Paardenveld kwam gisterochtend omstreeks half acht de chauffeur M. H. v. L. uit Eist In een slip tengevolge van het gladde wegdek. Zijn wagen belandde in een langs de weg aanwezige greppel. Even later kwam uit de richting Rhe nen de automobilist J. J. v. D., wonen de te Rhenen, op dezelfde plaats in een slip. Zijn wagen kantelde, kwam op de wielen terecht en boorde zich in de wagen van de heer v. L. Beide auto's liepen aanzienlijke blikschade op. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op de Grebbeberg werd een 36-jarige wielrijder uit Rhenen, de heer T. R., die met zijn fiets aan de hand tegen de steile helling opliep, van achteren aan gereden door de bromfietster mej. v. O. uit Lienden. R. mankeerde niets, maar mej. v. O. maakte een lelijke val. Zij moest met een zware hersenschudding worden overgebracht naar het Juliana- ziekenhuis. De bromfiets was aan de voorzijde zwaar beschadigd. LEERSUM Gisteravond werd het voorlopig bestuur van de I.V. Philateli- ca geïnstalleerd door vier leden van het hoofdbestuur uit Den Haag. De af- deling-Amerongen gaat nu als zelfstan dige afdeling van start met 43 leden. Tot voorzitter van de vereniging werd benoemd de heer T. C. van Temmen. Leden van het bestuur zijn: M. Broos, G. J. Willemse, N. Tazelaar en A. Kei man. De vereniging zal een paar maal per maand een ledenvergadering houden en zich o.a. bezig houden het het rond zendend verkeer van de postzegels en de „nieuwtjesdienst". Er wordt eventue le hulp gegeven bij verkopen van ver zamelingen, lezingen gehouden en er zullen verlotingen van zegels plaatsvin den. ADVERTENTIE gemeente een gezonde financiële posi tie verworpen. Het toezicht van Gedepu teerde Staten kan zich dientengevolge tot de hoofdzaken van het gemeentelijk beleid bèperken. De beleving van de ge meentelijke autonomie krijgt in dit ver band daarmee in onze gemeente bijzon der reliëf. Wij stellen er prijs op u hierop nog eens nadrukkelijk te wijzen. Een slechte financiële positie geeft Ge deputeerde Staten terecht de bevoegd heid het gemeentelijk financieel beleid tot in details te beïnvloeden. De nadeli ge gevolgen hiervan voor de dagelijkse gemeentelijke bestuurspraktijk kunnen nauwelijks worden overschat. Wij blij ven er dan ook naar streven om de be reikte positie te handhaven. Dat dit thans mogelijk is zonder be lastingverhoging en met een redelijke post voor onvoorziene uitgaven op de gewone dienst 1968 stemt ons tot vreug de. Dit betekent echter dat de gemeen telijke inkomsten met grote zorg dienen te worden besteed, vooral omdat het voorzieningenpeil van de gemeente zo als in het voorafgaande duidelijk werd aangetoond, op vele punten nog kan en soms moet worden opgevoerd. Aan een afweging van prioriteiten kan wat dit betreft niet worden ontko men. Een dergelijk vooruitstrevend en verantwoord beleid kan evenwel alleen tot stand worden gebracht wanneer evenwichtigheid en continuïteit daarin uitgangspunt blijven", aldus burge meester en wethouders ter afsluiting van de uit 35 pagina's bestaapde be leidsnota. Donderdag 14 december komt de ge meenteraad bijeen om de begroting 1968 te behandelen. Men kan dan weer van alle fracties de gebruikelijke algemene beschouwingen verwachten. Het ligt in het voornemen de vergadering al om zeven uur te laten beginnen. Vanavond komt ten gemeentehuize de begrotingscommissie bijeen. Deze com missie zal rapport uitbrengen van haar bevindingen aan de raad. Burgemees ter en wethouders zullen op dat rapport een antwoord formuleren dat eveneens aan de gemeenteraad zal worden over legd. De vergadering van de commissie van onderzoek is niet openbaar. SCHERPENZEEL. De 78-jarige Scherpenzeler H. van R. kwam dezer dagen met een hersenschudding en een beenbreuk in het ziekenhuis „De Lich tenberg" te Amersfoort terecht nadat hij vlakbij zijn woning aan de Utrecht- seweg pardoes tegen een auto opliep. De heer Van R. moet zich vergist heb ben in de snelheid van de auto toen hij de weg overstak. De bestuurder van de auto heeft nog wel getracht hem te ont wijken maar zijn uitwijkmanoeuvre kwam te laat. RHENEN Achter de zogenaamde „klaagmuur" langs Fred. v.d. Paltshof en Herenstr. bevindt de bestrating zich in een zeer slechte toestand. Burge meester en wethouders willen in het komende begrotingsjaar 't gedeelte dat is gelegen tussen Kloosterstraat en Muntstraat vernieuwen. Herstrating is niet mogelijk omdat het huidige mate riaal in een toestand verkeert die zoda nig is, dat het niet opnieuw gebruikt zal kunnen worden. Om een esthetisch geheel te verkrij gen stellen burgemeester en wethouders de gemeenteraad voor te gaan wer ken met sierstraatwerk en sierbetonte gels. De hieraan verbonden kosten gaan ongeveer f 25.000,- bedragen, waarvoor een krediet wordt gevraagd. O RHENEN In de door burgemees ter en wethouders samengestelde be leidsnota op de gemeentebegroting 1968 in sommige politieke fracties ai beti teld als „de troonrede" wordt ook aandacht besteed aan het beheer van agrarische gronden in de gemeente. Regelmatig is dit onderwerp de laat ste jaren in'discussie geweest. Met na me kwam daarbij aan de orde de vraag of deze gronden of delen daarvan aan vaste inschaarders zouden moeten worden verpcht, met het doel hun po sitie ten opzichte van cje gemeente te versterken. In de nota stellen burgemeester en wethouders zich nu definitief op het standpunt, dat enige versterking van de positie der inschaarders aanbeveling verdient, doch dat deze bescherming niet zo ver dient te gaan, dat de vorm van pacht dient te woj^len gekozen. Ver pachting brengt krachtens de huitj'ge RHENEN In de Molenstraat wordt momenteel een winkelpand verbouwd. Doordat het praktisch geheel tegen de grond ging, kwam er een doorkijkje naar de Panora mamolen vrij, die anders alleen van uit de verre omgeving te zien is. Bel: 9 tot 17.30 uur van 17.30 19.30 uur Zaterdags 16.30—17.30 uur. LEERSUM Dezer dagen is door de firma Henzen uit Eist een begin ge maakt met de aanleg van de voetbal velden aan de Wildbaan. Een dragline is bezig de bomen te rooien en een bull dozer zal het terrein egaliseren. mee, dat de grond voor goed aan de gemeente wordt onttrokken en de toe vallige pachter ten laste van de ge meenschap een niet gerechtvaardigd voordeel ontvangt. Tegen dit laatste hebben B. en W. overwegend bezwaar. Zij verdedigen dit,, door op te mer ken, dat de gemeente in ver band met stadsuitbreiding en recreatie voorzieningen in de toekomst, aan landbouwers, die voor deze doeleinden grond moeten afstaan, compensatie zal moeten bieden in de vorm van onver- pachte grond. Door middel van inscharing kunnen én op langere termijn én in incidentele gevallen de bijzondere belangen van een aantal ingezetenen worden gediend. Het ligt in 't voornemen van het hui dige college na overleg met de meent commissie een soort inscharingsregle- ment aan de raad ter vaststelling voor. LEERSUM Voor de jaarlijkse win- teruitvoering van de muziekvereniging E.M.M. bestond gisteravond zeer wei nig belangstelling. De voorzitter, de heer C. van Amerongen, was in zijn openingswoord hierover zeer teleurge steld. „We hebben de troost, dat de echte liefhebbers van muziek aanwezig Zijn." Wethouder Van den Bogert, die op praktisch alle gebeurtenissen in Leer sum het college van B. en W. verte genwoordigt, vertelde de leden van E.M.M. dat B. en W. en de raadsleden hun uiterste best doen om in Leersum zo gauw mogelijk tot een Dorpshuis te komen. „Deze ruimte is voor de ver enigingen onvoldoende", aldus de heer Van den Bogert. De heer Van Ameron gen deed een beroep op de Leersumse jeugd zich aan te melden als lid van de muziekvereniging. Er liggen nog enkele mooie muziekinstrumenten op iemand te wachten. E.M.M. gaf hierna een concert o.l.v. de heer Wijers uit Hilversum. De ver schillende muzieknummers werden van uitleg voorzien door mej. Riet van der Broek, een van de leden van de beken de zanggroep The Sunbeams. E.M.M. kan terugzien op een uitstekend concert. RENSWOUDE De leden van de Amersfoortse jongensclub „Aldegonde" hebben in de afgelopen week een her nieuwde maar vergeefse aanval gedaan op het nu ruim twee jaar ongeslagen thuisrecord van „DSA" uit Renswoude. De jeugdige Renswoudenaren zege vierden na een spannende wedstrijd met 11-6. Nadat de heren Blenk van „Aldegon de" en T. Dirksen van „DSA" de jon gens aan elkaar hadden voorgesteld werd gestart met boogschieten. Achter eenvolgens werden daarna eikaars krachten gemeten in pistoolschieten, sjoelen en dartspel. Met uitzondering "an het pistoolschieten eindigden al de ze onderdelen in een Renswoudse over winning. In de quiz „Kent gij uw sport" gingen de jongens uit de Keistad met de eer strijken. De hersengymnastiek werd echter weer een zege voor „DSA" De pauze ging zodoende in met een stand van 94 punten voor Renswoude en 60 punten voor „Aldegonde". Na de pauze vplgden de wedstrijdon derdelen flessenrace, bloempottenrace, bussenschieten. kniegevechten en touw trekken. Aangezien ook deze wedstrij den voor het merendeel door de Rens woudse jongens werden beheerst werd het een duidelijke 11-6 overwinning. De Amersfoorters toonden zich sportieve verliezers. Voor DSA namen aan de wedstrijd deel: Dik Rijnders, Piet Inkenhaag, Gijs Gijsbertsen. Jan Raven, Adrie Veldhuizen. Henk v.d. Meijden, Wim Vink. Anton Veldhuizen, Wim Pater, Gerrit Veldhuizen, Gerrit Valkenburg, Gert van Leeuwen, Teun Vlastuin, Jan Pol, Tonny Oosterink, Kees Doest, Gert van de Broek: ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE VALLEI STAD Bouw zwembad (Van een onzer redacteuren) LEERSUM De heer J. F. Benink zal voorlopig het voorzitterschap waarnemen van de propagandacom- missie van de stichting Bosbad Leer sum. Hij volgt als zodanig dr. L. A. Buining op, die vanwege een menings verschil met de heer H. Schaap, lid van het dagelijks bestuur, is afgetre den. De heef Benink is in zijn nieuwe functie nog niet officieel benoemd. De zer dagen zal het dagelijks bestuur hieromtrent een vergadering beleggen. De propagandacommissie krijgt voortaan ook een enigszins andere taak dan dat tot nu toe het geval was.. De commissie zal voornamelijk wor den belast met het op touw zetten van acties ter verkrijging van de nodige financiële steun voor de realisering van nuuWumuumunummmmmwuuumw Woensdag 29 november vierde de heer Van Ekeris uit de Marktstraat te j Scherpenzeel zijn 95-ste ver jaar - J dag. De heer Van Ekeris die deze zomer nogal ziek is geweest, is thans weer de oude. ,,lk had deze 0 zomer een vergiftiging' opgelopen. De dokter heeft me een paar spui- ten gegeven. Ik spit nu weer net z.o goed als toen ik 25 jaar was. Ik doe mijn eigen tuin en die van mijn zoon Dirk. Daar heb ik ook nog ongeveer honderd kippen die ik iedere dag ga voeren". Over zijn verjaardag vertelt hij: „Dat was een prachtige dag. 's Mor- gens om half tien waren er al veel 0 mensen, en dat is de hele dag zo 0 doorgegaan. Nee, ik ben niet naar 0 de Markt geweest daar ga ik an- ders iedere woensdag naar toe, hoor. Woensdagmiddag ben ik nog wel een poosje naar bed geweest en g 's avonds hebben we het grote feest De Prins.jupaar woonde ik vroeger. Ik ben vanuit Maartensdijk, waar ik geboren ben, hier naar toe geko men. In de oorlog is het café ver brand. Ik ben toen ook bijna al mijn medailles kwijt geraakt. Die had ik allemaal gewonnen met mijn stam boekvee. Ik had vroeger het mooi- 0 ste stamboekvee van de gehele West-Veluwe". De burgemeester kwam ook op bezoek en daar is de heer Van Ekeris maar wat blij mee. „Ook de burgemester is me nog j komen feliciteren. Het was een 0 prachtige avond. Heel wat anders 0 vergeleken bij vroeger". „Er is ook nog een meneer ge- weest die me uitgetekend heeft. Een j uur later kwam hij de plaat al bren- g gen". En om even op een ander onder- werp over te stappen: „Ik ga graag naar de kerk. Tegenwoordig ga ik niet meer zo vaak, want ik kan het slecht verstaan. Ik luister dinsdags en donderdagsavonds altijd naar de radio. Dat kan ik nog wel volgen". Nadat de heer van Ëkeris nog een sigaretje gepresenteerd gad, zei hij gisteravond niet zo laat naar bed te gaan want de dag tevoren was het wel laat geworden.. 'het bad. De voorlichting naar buiten zal nu in hoofdzaak door het dagelijks be stuur ter hand worden genomen. On langs ontstond er een meningsverschil over de inhoud van een persbericht met als gevolg dat de heer Buining zijn functie neerlegde. Technischzijn de plannen voor het bad nu rond, zo deelde het bestuur mee. De definitieve bestekken zullen per 1 februari 1968 gereed zijn. Daar toe is het terrein aan de Schepenzeel- seweg nu officieel opgemeten. De schetsplannen zijn met de begrotin gen bij de bevoegde instanties inge diend. De provinciale autoriteiten heb ben inmiddels hun goedkeuring gege ven. Thans liggen de plannen bij de instanties in Den Haag, waar een aan tal departementen zich ermee zal be moeien. Als alles goed gaat, zou technisch gezien op 1 mei 1968 met de bouw kunnen worden begonnen. Financieel is de zaak evenwel nog niet voor elkaar. Verwacht wordt, dat het Rijk een belangrijk deel van de bouwkosten op zich zal nemen. Ook de provincie zal bijdragen. D"e Gemeente Leersum zal, naai; wordt verwacht, de grond voor haar rekening nemen. Om tot een gezonde financiële opzet te ko men en de benodigde subsidies te ont vangen, is een bijdrage van de Leer sumse bevolking zelf evenwel onont beerlijk. Daarom zal binnenkort met een actie worden gestart met het doel toezeggingen tot financiële steun van de Leersumse inwoners te verkrijgen. RHENEN Het onlangs door de VVV en de RMC gelanceerde idee van een algemene geschenkenbon belooft een succes te worden. Sinds enk,ele dagen is de geschenkenbon op het informatie kantoor van de VVV verkrijgbaar ge steld en op de eerste dag gingen er al twaalf van de hand. De VVV's van Wageningen en Ooster beek, alsmede die van Renkum hebben bij de VW-Rhenen het materiaal opge vraagd om te trachten eenzelfde actie te ontketenen. RHENEN Aan de Larikslaan nabij de christelijke ULO-school wordt een nieuw gymnastieklokaal gebouwd. Op de fundamenten be gon men gisteren de ijzeren binten te plaatsen, die de hal zullen moe ten dragen. Dit spant enspel" le verde deze f raait opname op. i '.v' HM Heden, vrijdag RESTEREN Zaal Verseveld, 19.15 uur: Feestavond voor bejaarden. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur: „De zwarte tulp". Morgen, zaterdag BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur: „Tm zwarte tulp". RHENEN De vrijwillige brand weer zal vermoedelijk het komende jaar gaan beschikken over een zoge naamde poederaanhangwagen. Het college van burgemeester en wet houders vraagt namelijk een krediet van f 5600,- aan de gemeenteraad om een dergelijke bluseenheid te kunnen aankopen. De brandweer moet snel en doeltreffend kunnen optreden bij auto- branden, fabrieksbranden en dergelij ke, zo stellen B. en W. Daartoe is een poederwagen zeer geschikt. De wagen die men op 't oog heeft zal een tank- inhoud hebbem van tenminste 250 kg. De commandant van de brandweer, de heer J. Meijer, deelde mee dat het apparaat achter elk willekurig voer tuig kan worden meegenomen. Onder stikstofdruk wordt een soort poeder op de vuurhaard geblazen, waardoor de ze als het ware geheel wordt afgedekt. Zo'n poederdeken sluit de zuurstof «f en houdt bovendien de verdamping van vloeistof tegen. LEERSUM Ds. G. F. Overgauw, predikant van de N.H. kerk te Leer sum heeft een beroep ontvangen naar de gemeente Puttershoek. Ds. Over gauw heeft nog geen beslissing geno men of hij het beroep aanneemt. OPHEUSDEN Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd Is dooi de provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland met ingang van 5 december 1967 emeritaat verleend aan ds. D. van der Ent Braat, predikant van de Herv. gemeente van Monster en van 1949-1955 te Opheusden. Dirk van der Ent Braat werd op 24 november 1902 te Alphen aan de Rijn geboren. Na een mulo-opleiding was hij eerst werkzaam op het kantoor van een betonfabriek en daarna nog onge veer zes jaar bij een hoilihandel. Na derhand bezocht hij het gemeentelijk gymnasium te Doetinchem en studeer de vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1936 ook zijn kerkelijk voorbereidend examen afleg de. Nadat de heer Van der Ent Braat van 1 december 1936 tot 31 augustus 1937 eerst nog ongeveer negen maanden bij nu wijlen ds. J. C. S. Locher, toen nog predikant te Leiden, werkzaam was gewe.est als hulpprediker en hij in 1937 door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant en Limburg was toege laten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 10 oktober van datzelfde jaar (1937) door nu wijlen ds. Joh. Kijne toen nog predikant te Rhenen, bevestigd als pre dikant van de hervormde gemeente van Overlangbroek in de classis Doorn. Daarna diende ds. Van der Ent Braat verder nog de hervormde gemeenten van Woubrugge in de classis Leiden 1940 tot 1945; Montfoort in de classis Utrecht 1945 tot 1947; Elburg in de classis Harderwijk 1947 tot 1949; Op heusden in de classis Tiel 1949 tot 1955 en Elspeet (Uddel en Vierhouten) 1955 tot 1959. Op 25 oktober 1959 werd hij door zijn ambtsvoorganger, ds. H. G. Abma, toen nog predikant te Putten op de Veluwe en thans voor de staatkun dig gereformeerde partij lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, bevestigd als predikant van de her vormde gemeente.van Monster in de classis Delft. In bijna al zijn gemeenten was ds. Van der Ent Braat voorzitter van het schoolbestuur en in verschillende van zijn gemeenten gaf hij mede de stoot tot de oprichting van jeugdverenigin gen. Van zijn hand verschenen vele pre ken in de serie „Van Recht en Gena de" en verder verzorgde hij door de on langs verschenen uitgaven „In Ant woord" een bijdrage aan de ethische beoordeling van de televisie in het al gemeen. Ds. Van der Ent Braat zal zondag middag 3 december om drie uur zijn ambtsbediening als dienstdoend predi kant in de Nederlandse Hervormde Kerk neerleggen en afscheid nemen van de hervormde gemeente van Monster, welke hij ruim acht jaar heeft gediend. Na zijn emeritaat zal ds. Van der Ent Braat zich metterwoon vestigen te Haarlem, waar hij is benoemd tot pre dikant-voorganger van de hervormd gereformeerde modaliteit van de her vormde gemeente. Woensdagavond 10 januari zal hij ln de Jacobskerk te Haarlem als zodanig worden ingeleid door ds. W. C. Hovlus uit Katwijk aan Zee. ADVERTENTIE Kerke wijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)I2244

De Vallei | 1967 | | pagina 5