Man doodde zijn moeder: officier eist zes jaar Oom Jan Sint Nicolaas. ïïmpJkmtt MMkmo mJMkm (Dmu Tezeïlis M m wm mm Britten zullen inflatie zo nodig hardhandig stuiten wie waar waarom In leeuwekooi geen striptease Wilt Bomaanslag in Calcutta McNamara kan opvolger kiezen Loonstijging in Nederland was zeer sterk Doodvonnis in Ver. Staten FLOSY ZET ZIJN STRIJD MET HET N.L.F. VOORT Bankoverval in Madrid anno 1815reeds 150jaar natuurkwaliteit! 35ct. Hele leven als kind behandeld ANDERE NAAM HAAT „Hij is helemaal geen mis er PLAN NIET STRAFBAAR Britten en Canadezen in Duitsland slaags 9 o)ro M(m$> mm fjmim ©mn of die goeie jongepuur of in long drinks maakt uw keel weer als fluweel A ft VJ-t k^ weten alleS' ^ksmuziek. het Want boeken jkaan |jjn> de veelbJN joet u WË mi MM H&Z' rmss Voor f 15.000 met vervalste cheques gekocht Dagelijks bestuur P. v. il. A. gevormd zijn de 10 beaten in PANORAMAS oreate-in? is 't ziektebeeld van de wallen? zitten de guerilla's van de Vietoong? wil Kees van Dongens penseel niet meer? zo boeiend is nu n VRIJDAG I DECEMBER 1967 ADVERTENTIE DEN BOSCH Chris H. 42 jaar, ongetrouwd landbouwer in Hedel had het in het huis van bewaring best naar zyn zin. Hy was er helemaal tot rust geko men nadat hy op Tweede Paasdag van dit jaar zyn 71-jarige moeder had ver moord, zyn moeder, die hem 42 jaar lang als kind had behandeld. Een gevaar voor herhaling van zyn misdryf was er dus niet, dat bleek de officier van justi tie mr. J. Bruigom gisteren voor de rechtbank in Den Bosch eens te zyn met het psychiatrisch rapport. Het rapport opgesteld in de Psy chiatrische Observatiekliniek van het gevangeniswezen mondde uit in de conclusie dat Chris ontoerekeningsvat baar was, maar daar ging de officier niet in mee. „Hij is helemaal geen misdadiger", gaf de officier toe, en ook: „Hij is geen gevaar voor de maatschappij. Als we straffen is dat nauwelijks uit het oogpunt van maatschappelijke beveili ging. Maar er moet worden gestraft, daar ontkomt men niet aan", merkte mr. Bruigom op, plotseling brekend met zijn in het rekwisitoor tot dan toe vol gehouden lijn niets te zeggen zonder te motiveren. „Er is weinig over de straf maat te zeggen, ik geef mijn mening graag voor een betere", kwam er wat wonderlijk achteraan en toen volgde de harde eis: zes jaar gevangenisstraf met aftrek. „Ik ga hiermee tot het uiterste bij 't rekening houden met de omstandighe den rondom deze zaak", had mr. Brui gom er nog bij gezegd. Hoewel zijn moeder pas was getrouwd toen hij vijftien was en zijn achter naam toen plotseling was veranderd, had hij met zijn matige intelligentie nooit beseft dat de in 1947 overleden man die hij altijd vader had ge noemd, eigenlijk niet zijn vader was geweest. Hoewel hij met hem vaak ru zie had gehad (vooral in de oorlog, want Chris was een echte oranjeklant en zijn stiefvader was de Duitsers erg vriendelijk gezind geweest) was het toch een klap geweest toen hij in de cember vorig jaar hoorde dat hij „een onecht kind" was. Hij ving het op in een gesprek dat zijn moeder voerde met een andere vrouw. Als hij sindsdien op de afgelegen boerderij waar hij samen met zijn moe der woonde, 's avonds naar de televisie keek of een van zijn favoriete oorlogs- of streekromans las, spookte het door zijn hoofd dat zijn móeder hem jaren lang had bedrogen. Hij durfde er pas na weken één keer met haar over te beginnen, maar toen kreeg hij een ont wijkend antwoord dat hem zo boos maakte dat hij een mes naar haar toe- gooide. Daarna kropte hij zijn gevoelens ver der weer op, waardoor zich binnen in hem een haat tegen zijn moeder begon te vormen. Tot dat moment had hij zijn moeder op een bepaalde manier wel liefgehad. Hij had haar altijd overal heengebracht achter op de brommer, ook naar de kerk, die zij trouw bezocht. Hij kreeg van haar zakgeld, vier gul den per week. „Ik vond het wel weinig voor als ik eens pech met mijn brom mer kreeg", was de enige opmerking die hij er gisteren over maakte. Dat 't hem als trouw bezoeker van kermissen in de buurt alleen in staat stelde toe schouwer te blijven, had hij nooit erg gevonden en evenmin had hij er wak ker van gelegen dat tot twee keer toe zijn omgang met een meisje was ver broken omdat moeder het geen goed meisje voor hem vond. Hij had het allemaal geestelijk weten te verstouwen, maar na de ontdekking dat zijn moeder de identiteit van zijn ware vader altijd voor hem verborgen had gehouden, begon het in hem op te borrelen. De fatale avond reed hij des avonds meer dan een uur doelloos rond met zijn brommer, al piekerend. Toen 5? hij bij zijn thuiskomst zijn brommer tegen het achterhuis zette, was het kookpunt bereikt. Hij wist het nu ze ker: Moeder moest dood, het moest maar eens uit zijn. Chris ging naar de huiskamer, pak te zijn moeder van achteren beet en sleurde haar door de keuken heen naar buiten. Pas toen, zo vertelde hij de rechtbank, wist hij hoe hij het moest doen: Hij trok de zich hevig verzetten de vrouw naar de put met water waarin de bussen melk koel werden gehouden. Totdat het lichaam verslaptee duwde hij 't hoofd van moe der onder water. Aan de dokter had hij verteld dat er een ongeluk was gebeurd, maar die had direct de politie gewaarschuwd. Na een nacht in de cel was de beken tenis gekomen, tegenover de Rijkspoli tiemannen van het dorp die hij altijd bewonderde en altijd zoveel mogelijk hielp door als een haas alarm te slaan als er ergens een ongeluk was gebeurd. Hij had zelf graag politieman willen worden, bekende hij de rechtbank. Dat hij zijn moeder volgens een tevo ren beraamd plan had gedood, had hij nopit gezegd, maar de officier achtte toch het bewijs geleverd voor voorbe dachten rade. „Hij had vagelijk al lan ger met de gedachte gespeeld dat het leven zonniger zou zijn' als hij niet meer onder de druk van zijn moeder zou' leven. Het zou doodslag zijn ge weest als het een impulsief handelen op grond van een directe aanleiding was geweest, maar het was hier duidelijk meer", aldus mr. Bruigom. De raadsman, mr. M. C. P. A. Mol, verzette zich daartegen. Hij las uit de jurisprudentie dat voor voorbedachten rade de dader zich van tevoren reken schap moet hebben gegeven van de ge volgen van zijn daad en dat was hier niet het geval, want volgens de psy chiater had Chris „reflexmatig, in een flits" gehandeld. Evenmin was mr. Mol het met de of ficier eens op het punt van de toere kenbaarheid van zijn cliënt. Hij meende dat Uit de vermelding in het psychia- trsch rapport dat Chris zich „in het randgebied van aperte psychose" be vindt, wel degelijk een ziekelijke sto ring was af te leiden. De advocaat be pleitte daarom zijn cliënt ter beschik king van de regering te stellen in plaats van hem naar de gevangenis te stu ren, want „hij heeft dwangmatig ge handeld, zonder invloed van zijn wil." Chris zelf had er geen woord aan toe te voegen. De president, mr. W. Poe- rink, had al naar zijn toekomstplannen geïnformeerd. Het antwoord luidde: „Ik wil eigen boer zijn en een gezin stichten". Eindelijk. CALCUTTA. Naar de woning in Calcutta van de voorzitter van de wet gevende vergadering van de Indische staat West-Bengalen, Bejoykoemar Ba- nerjee, zijn donderdag tegen midder nacht twee bommen geworpen. De rui ten van de huiskamerramen sneuvel den. De daders ontsnapten in een auto. De aanslag houdt verband met het ont slag van de door de communisten ge leide regering van West-Bengalen. ISERLOHN (Duitsland). Negen Canadese militairen zijn donderdag in hechtenis genomen, na een wilde knok partij die woensdagavond voor het stadhuis van de Westduitse plaats Iser- lohn was ontstaan onder ongeveer vijf tig Britse en Canadese soldaten. Ook een aantal Britse soldaten zal zich moeten verantwoorden, aldus militaire autoriteiten. De hele week al hadden zich kleine incidenten voorgedaan onder de troepen die in Iserlohn zijn gelegerd. De span ning ontlaadde zich in een hevig ge vecht toen een Britse soldaat een Cana dees uitdaagde. In een oogwenk lagen de mannen vechtend over de p-ond te rollen, vertelde 'n Duitse politiewoord voerder. WASHINGTON President Johnson heeft de scheidende minister van Defen sie, Robert McNamara, gezegd dat hij zelf zijn opvolger kan kiezen, zo is don derdag in Washington vernomen. Hoewel nog niéts, met zekerheid bekend is, worden de volgende zeven personen als kanshebbers genoemd: 1. De vice-minister van Defensie, P. Nitze, 60 jaar oud, 2. Cyrus R. Vance (50 jaar), Nitze's voorganger aan het Pentagon totdat hij zich wegens rugklachten moest terug trekken. Vance werd echter in augustus met een speciale taak belast tijdens de opstand in Detroit, en is nu speciale afgezant van de president in het Grieks-Turkse geschil om Cyprus. 3. De 57-jarige minister van Marine, Robert B. Anderson, die vice-minister van Defensie en minister van Finan ciën is geweest onder president Eisen hower. 4. Clark M. Clifford, een 60-jarige ad vocaat die onder Truman diende en nu een trouwe vriend van president John son is. 5. McGeorge Bundy (48), adviseur inzake buitenlandse politiek en veilig heidszaken aan 't Witte Huis onder de presidenten Kennedy en Johnson, tot dat hij vorig jaar aftrad en hoofd werd van de Ford-stichting in New York. 6. Charles B. Thornton, 54, directeur van Litton Industries en een elektrici teitsfirma. 7. John Connally, dêmocratisch gou verneur van Texas, die gewond werd toen president Kennedy in Dallas vier- jaar geleden werd vermoord. Connally is minister van Marine geweest. Hij is een eer vrienden van president Johnson en heeft bekendgemaakt dat hij geen nieuwe ambtstermijn als gouverneur zal aanvaarden. Connally heeft geruch ten tegengesproken dat hij McNama ra zou opvolgen. EEG-onderzoek DEN HAAG In Nederland en Bel gië zijn de ionen in de industrie de laat ste jaren meer gestegen dan in de an dere landen van de Europese Gemeen schap. De gemiddelde verhoging was in Nederland 23 pet. en in België 24 pet., in Duitsland. Italië, Frankrijk en Luxemburg respectievelijk 20, 18. 15 en 13 procent. Deze stijgingspercentages zijn waar genomen tussen april 1964 en oktober 1966. Onderzocht zijn de nominale uur lonen in 50 bedrijfstakken. De uitkom sten zijn gepubliceerd door het bureau voor de statistiek van de Europese Ge meenschappen, tegelijk met een over zicht van de arbeidsduur. De gemiddelde verhoging van 23 pet. in Nederland lag tussen een minimum van 16 pet. en een maximum van 36 pet. (voor de olieindustrie). Eenzelfde maximum van 36 pet. werd in België gevonden (in de chemische industrie). Aangezien het onderzoek betrekking had op de verhouding der nominale uurlonen zou men voor een goede ver gelijking nog rekening moeten houden met de stijging in de kosten van levens onderhoud. Voor 1964 tot 1966 kan men die in Nederland en België stellen op 10 pet., in de andere landen op 5 tot 7 pet. Toch biedt de enquête gelegenheid, het niveau van de uurlonen per be drijfstak in de hele EEG te vergelij ken. De relatieve positie van de ver schillende bedrijfstakken blijkt dan in oktober 1966 vrijwel overal dezelfde te zijn: het hoogste loonniveau vindt men overal in de olie-industrie, de winning van delfstoffen, en bij drukkerijen en de produktie en verwerking van meta len, terwijl het laagste niveau wordt gevonden in de levensmiddelenindus trie, de textielindustrie en de kleding industrie. Uit de gegevens orer de arbeidsduur blijkt dat de wekelijkse arbeidsduur in Frankrijk het hoogst is (47 uur). Ne derland staat genoteerd voor 46 uur, België voor 44 uur. Bijna overal lag in oktober 1966 de arbeidsduur in het bouwbedrijf en in de levensmidde lenindustrie duidelijk boven het ge middelde, en eronder lagen de bedrijfs takken kleding en schoeisel. ADVERTENTIE CD ATLANTA De 20-jarige neger Al fred Dennis Lackey is donderdagavond in Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia ter dood veroordeeld, wegens verkrachting van een 29-jarige moeder van drie kinderen. De rechter maakte bekend dat hij op 12 januari door mid del van de elektrische stoel terechtge steld zal worden. Eerder had een ge heel uit blanken bestaande jury, hem schuldig bevonden aan het hem ten las te gelegde. Lackey en nog zeven jonge negers zijn ervan beschuldigd op 23 september een 29-jarige gescheiden vrouw en moe der van drie kinderen overvallen te hebben. De processen tegen de zeven andere negers zullen in januari begin nen. Lackey hoorde het vonnis onbewo gen aan. Voor de rechtbank had hij verklaard niet schuldig te zijn. De poli tie had hem gedreigd en geslagen tot hij bekend had, zo zei hij. ADVERTENTIE *10 BAND ROOSEND - CAIRO Het front voor de bevrij ding van bezet Zuid-Jemen (Flosy), heeft bekendgemaakt de strijd tegen het nationale bevrijdingsfront (NLF) te zullen voortzetten. Flosy noemde de geboorte van de volksrepubliek Zuid-Jemen een „histo rische klucht" en verklaarde dat Enge land de macht in Zuid-Arabië heeft overgedragen aan een „kliek van afval ligen". Volgens de verklaring van Flosy werkt het NLF samen met de Britse Geheime Dienst en de Amerikaanse Centrale Inlichtingendienst (CIA). Tevens verspreidde Flosy het af schrift van een nota aan de Egyptische president Nasser, waarin een aanval ge daan wordt op het NLF en Egypte op geroepen wordt zijn besluit tot erken ning van de nieuwe republiek te her zien. De NLF-leider El Sjaabi is benoemd tot president van het nieuwe Zuid-Je men. El-Sjaabi, die voor twee jaar is be noemd zal een nieuwe regering samen- SALISBURY In de Rhodesische hoofdstad Salisbury zijn 7 Afrikanen ter dood veroordeeld op beschuldiging van terroristische activiteiten. Volgens de tenlastelegging waren de Afrikanen gevangengenomen tijdens een treffen tussen Rhodesische strijdkrachten en guerilla-strijders in augustus. stellen. Volgens een leider van het NLF wordt deze beweging de enige politieke organisatie in het land. Op een massabijeenkomst in El Itti- had, ln de buurt van Aden, zei El Sjaa bi dat de nieuwe republiek tot de Ara bische Liga en de Verenigde Naties zal toetreden en een niet-verbonden poli tiek zal volgen. De vlag van de volks republiek draagt de kleuren rood, wit en zwart met een vijfpuntige ster als symbool van het NLF. MADRID Drie gewapende jongelui, twee jongens en een meisje, hebben donderdag een overval gepleegd op een bank in Madrid. De kassier, een andere bankbediende en een 80-jarige klant werden gewond, door schoten die de bandieten afvuurden, toen de bankbe diende een van de drie overvallers met een ijzeren staaf op zijn hoofd sloeg. De overvallers maakten zich daarop met anderhalf miljoen pesetas (onge veer f 75.000) uit de voeten. Zij vlucht ten in een met draaiende motor gereed staande auto. De .politie arresteerde twee van hen op het vliegveld van Ba- rajas, de derde slaagde erin met het vliegtuig te vertrekken maar werd bij aankomst in Malaga aangehouden. ADVERTENTIE stfF* deZonnekomngndergangvan Siamezen. bby. Dat maakt |e?o SsöS LONDEN De Britse regering is vastbesloten om de economie van En geland na de devaluatie van het pond gezond te maken. Als dat nodig is zal zij niet terugschrikken voor maatrege-: len tot verdere bestedingsbeperking. Inflatie moet worden voorkomen; de kans die de Britse export nu heeft, mag geen gevaar lopen. Dat was de boodschap die de Britten gisteren kregen van de minister van Handel, Crosland, die in Parijs de raad van ministers toesprak van de Organi satie voor economische samenwerking en ontwikkeling, OESO. Ook de nieuwe Britse minister van Financiën, Jenkins, verklaarde, in het Lagerhuis dat dé regering niet van plan is in de nabije toekomst van het inter nationale krediet van 583 miljoen pond gebruik te maken. Engeland heeft het Internationale Monetaire Fonds gezegd te streven naar een verbetering van zijn betalingsbalans van ten minste 500 miljoen pond per jaar. Jenkins ontkende dat er voorwaar den zijn gesteld waarop Engeland de in ternationale lening heeft gekregen. Hij verwees naar een brief aan het IMF van zijn voorganger, James Callaghan, waarin staat dat de devaluatie zal lei den tot een vermindering van de vraag in Engeland met 750 tot 800 miljoen pond. „Als het nodig is zullen er meer maat regelen worden genomen om het ge wenste effect te bereiken", zo staat er in de brief. De Britten zijn hier niet ge rust op omdat de regering geen loon- en prijsstop heeft afgekondigd. De Franse minister van Financiën Debré heeft in de vergadering van de OESO opnieuw een felle aanval gedaan AMSTERDAM Er komt in de nacht club Moulin Rouge aan het Thorbecke- plein in Amsterdam geen striptease in een leeuwekooi. Vanavond zou de eer ste voorstelling zijn, maar van de kant van het gemeentebestuur is er bézwaar tegen. Cleopatra, oftewel de 28-jarige Thea Kruisbert uit Haarlem, zou het strip nummer brengen. Zij zou daarbij in een kooi zitten met twee leeuwinnen. Van overheidswege hebben juffrouw Kruis bert, haar Oostenrijkse dompteur en de nachtclubbaas Kees Manders te horen gekregen dat men het te gevaarlijk vindt. Vorige week werd een dierenver zorger van Artis gewond, toen hij een van de dieren wilde aaien. Hij was sa men met een politieman komen kijken of voor het nummer toestemming kon worden gegeven. Al eerder zijn er overigens politie mannen bij de beesten geweest. Dat gebeurde een paar weken geleden toen de auto, waarin de kooi met de twee beesten stond, zonder toezicht op de Amsterdamse Herengracht werd aange troffen. De stripteasedanseres en de dompteur waren toen een hapje gaan eten. DEN HAAG De Haagse politie heeft de 32-jarige vertegenwoordiger S. B. aangehouden. H(j wordt ervan verdacht met vervalste girocheques in ongeveer een maand tjjds in Haagse winkels voor vijftienduizend gulden te hebben gekocht. De politie acht het zeer goed moge lijk, dat dit bedrag dubbel zo hoog zal blijken te zijn want er komen nog steeds aangiften binnen. De eigenaar van een juwelierszaak, waar de man woensdagmiddag was weggegaan met een witgouden ring ter waarde van zestienhonderd gulden, had de girobetaling niet vertrouwd en had het autonummer van zijn klant geno teerd. De auto had hij legaal gehuurd. Een andere auto had hij gekocht met een vervalste girocheque. Ook de politie van België, Australië, Amerika en Israël heeft belangstelling voor de Hagenaar, omdat hij in deze landen dezelfde truc heeft uitgehaald. DEN HAAG Het nieuw gekozen bestuur van de Partij van de Arbeid j heeft gistermiddag in zijn eerste bij- eenkomst uit zijn midden het volgende dagelijks bestuur samengesteld: J. G. Tans, voorzitter; vicevoorzitters: H. J. Eijsink, H. M. Franssen en A. van der Louw; secretaris: E. R. Wieldraaijer; penningmeester: C. G. Baan; interna tionaal secretaris: P. Dankert; en le den: G. Klein, J. Koopman jr., A. Von deling en drs. J. M. den Uyl. op het internationale geldstelsel. HIJ zei dat de trek naar goud zal voortdu ren zolang Engeland en de Verenigd* Staten zich geen beperkingen opleggen. De Britten hebben hun prijs nog niet betaald. De Verenigde Staten beginnen de prys te betalen", aldus Debré. Minister Luns zei dat de partners van Frankrijk in de 21 landen tellende OESO niet achter de denkbeelden van Debré stonden. Bij de opening van de vergadering drong secretaris-generaal Kristensen erop aan te voorkomen dat „profiteurs" een verandering van de goudprijs af dwingen. Van de devaluatie van het pond verwachtte hij op lange termijn geen positieve resultaten. Kristensen stelde de landen van de EEG voor te streven naar meer kapitaalexport naar de Verenigde Staten. De Verenige Sta ten zouden zich volgens hem wat moe ten matigen bij de export van kapitaal, zoland de Viëtnamese oorlog duurt. ADVERTENTIE §.£i PANORAMA geeft antwoord op de vragen van de week losSE NUMMERS 60 CENT - RUIM 5000 VERKOOPPUNTEN

De Vallei | 1967 | | pagina 11