EERSTE KERNSPLITSING BEGIN NIEUW TIJDPERK Na vijfentwintig jaar tal van toepassingen Bulderbaan in gebruik „IK WORD ER GEK VAN" De Gaulle probeert dollar te ondermijnen VEILIGHEIDSA UTO IN DE VS. HET IJSJE WORDT VOLWASSEN Neutron splijt kern HONGER EN DORST STUDENTEN IN MADRID ROERIG IN SCHIPHOLS GELUIDSTROG „RUSH" OP LONDENSE GOUDMARKT Motieven Verplichting Speculaties Dayan waarschuwt Jordanië ENERGIE STRALING ONDERZOEK A"1 stoffen die wy in het dage lijks leven kennen, zyn te her leiden tot elementen waarvan er in de natuur 92 voorkomen. Deze elementen onderscheiden zich door verschillen in de bouw van de ato men, waaruit die elementen be staan. GUNSTIG FOUTEN OVERDREVEN ZATERDAG 2 DECEMBER 1967 ZILVEREN FEEST VAN A-KERNEN (Van een speciale medewerker) TTet zou ons niet verbazen wanneer het jaar 1938 een even belangrijke mijlpaal in de ontwikkeling van de mensheid zou blijken te zijn als de jaren waarin de boek drukkunst en de stoommachines werden uitgevonden. In 1938 namelijk wisten de Duitse onderzoekers Hahn en Strassmann kernen van uraniumatomen te laten splijten. Was dit al een wetenschappelijke prestatie van de eerste orde, de toepassing van dit beginsel zou de wereld ingrij pend gaan beïnvloeden. Er was een van de beslissende stappen gezet op weg naar vrijmaking van energie, die in atoomkernen besloten ligt, reeds enkele jaren later lukte het de onderzoeker Fermi het splijtingsproces be heerst te laten verlopen. Dat was op 2 december 1942, juist vandaag dus een kwart eeuw geleden, zodat we mo gen constateren dat de atoomkern „in het zilver" zit. 1942 Het was midden in de oorlog en de verleiding om de kernenergie mili tair te gaan gebruiken, bleek maar al te groot. Al vrij spoedig na de ontdekking van Hahn en Strassmann had niemand minder dan Einstein de consequenties ervan onder ogen gezien. Op 2 augustus 1939 schreef h(j zyn beroemde brief aan president Roosevelt om op de militaire betekenis van de kernsplitsing te wjjzen. De brief leidde een soort kettingreactie in, die begon met de opstelling van een reusachtig programma onder de codenaam „Manhattan-project". Dit project beoogde de vervaardiging van atoomwapens. Op 16 juli 1945 explodeerde de eerste bom in een woestijngebied b(j Alamogordo, gevolgd door de beide an dere boven Hiroshima en Nagasaki. Het schijnt in de geschiedenis van de mensheid haast onontkoombaar dat goede dingen voorafgegaan moeten worden door kwade, want zonder oor log zouden de vreedzame toepassingen van kernenergie wellicht nooit zo uit gebreid en talrijk zijn geweest als ze nu zijn, 25 jaar nadat die eerste primi tieve kernreactor op een voetbalveld bij Chicago in bedrijf werd gesteld. Ook hier blijkt de oorlog, net als bij voorbeeld bij de ontwikkeling van de medische wetenschap, stimulerend te hebben gewerkt. Wat doet de mens anno 1967 met kernenergie? In de eerste plaats heeft hij behoefte aan energie, bij voorkeur in de vorm van elektriciteit. De belang rijkste grondstoffen hiervoor zijn steen kool en olie, en daarvan zijn de per spectieven niet bepaald gunstig. Ofwel cte bestaande voorraden raken uitgeput of ze zijn nog slechts diep in de aar de aanwezig en kunnen slechts tegen hoge kosten worden gewonnen. In de tweede plaats is de energie die in deze zogenaamde conventionele bronnen ligt opgesloten, veel geringer dan van uranium. In principe zou men uit 1 kg uranium-235 ongeveer 20 mil joen kw/uur energie kunnen winnen, uit 1 kg steenkool echter slechts 8 kw/uur. Uranium-235 is derhalve 2'/a miljoen maal zo rijk aan energie als steenkool. De behoefte aan energie is in de in dustrielanden zeer groot (er is ruwweg gesproken een verdubbeling per perio de van tien jaar), maar ook in de ont wikkelingslanden zal deze behoefte snel stijgen naarmate de ontwikkeling daar voortschrijdt. Mogelijk kan kernenergie hier een belangrijke bijdrage leveren en niet eens alleen in dit opzicht: zoals bekend zijn er veel gebieden bij ons op aarde droog en dor op zijn best is er wat brak water. Wil men daar land bouw gaan bedrijven, gaan industriali seren, gaan wonen, dan is er vooral zoet water nodig. Nu blijkt dat de tem peratuur van het koelmiddel in een kernreactor hoog genoeg is om behalve te dienen voor de produktie van stoom, ook nog zout water te kunnen destille ren, zodat men het zo gewenste en noodzakelijke zoete water ter beschik king krijgt. Een aantal landen waar onder Israël bestudeert de techni sche en economische mogelijkheden van deze reactoren met dubbele func tie. Splijting van uraniumkernen levert behalve warmte ook een zekere hoe veelheid straling op straling die ook wordt uitgezonden door stoffen die men langs kunstmatige weg radioactief ge maakt heeft. Hier zijn de toepassingen zeer groot. Tegenwoordig worden vele materialen om zeer uiteenlopende rede nen bestraald met deze radio-actieve stoffen. Bijvoorbeeld om ze langer houdbaar te maken, wat van belang is in de levensmiddelenindustrie. De be straling van levensmiddelen maakt ze minder vatbaar voor aantasting door ziektekiemen. En als men nu ook een wijze van bestraling kiest die voor de mens acceptabel is, dan zien we ook hier in de wat verder gelegen toekomst voor de ontwikkelingslanden het per spectief van het verbeteren van levens kansen. Niet alleen in het buitenland, ook bij ons, bij het Instituut voor Toepassing van Atoomenergie in de Landbouw (ITAL) te Wageningen, worden momen teel diepgaande proeven met deze nieu we techniek gedaan. Verder ressorteert het verbeteren van de eigenschappen van allerlei gewassen door het zaad te bestralen, onder het arbeidsterrein van het ITAL. In medisch opzicht wordt steeds meer van de radioactieve straling gebruik gemaakt onderzoek van vitale li chaamsdelen zoals de lever en de schildklier, kan op deze manier worden verricht en ook kan de bloedsomloop worden bestudeerd. Met het bestralen van kwaadaardige gezwellen zijn reeds vele vorderingen gemaakt. Ook in de techiek wordt steeds meer radioactiviteit toegepast. De eigen schappen van materialen kunnen beter geschikt gemaakt worden voor het doel waarvoor deze materialen worden ge- --- heden ten dage bij het produktieproces van de voordelen die radioactiviteit biedt. Ook de ruimtevaart krijgt nieu we impulsen door het inschakelen van kernenergie. Voor dit alles was veel onderzoek no dig en dat zal niet spoedig veranderen. Zeker niet als we ons realiseren dat op den duur uranium hetzelfde lot bescho ren zou kunnen zijn als kolen, olie en aardgas. Terwijl de huidige typen kernreactoren nog maar sinds enkele jaren worden gebouwd bij ons gaat het op het ogenblik om precies één reactor voor energieprodukten (bij Dodewaard) wordt er hard gewerkt aan nieuwe typen, zogenaamde snelle kweekreactoren. Dat onderzoek vindt voor een deel plaats bij het Reactor- Centrum Nederland (RCN) in Petten, voor een deel ook bij het TNO en de industrie, in onderlinge samenwerking met onderzoekers in Duitsland. Deze reactoren produceren hier eigen brand stof. Nu zal men misschien denken: alles goed en wel maar wordt het zilveren atoomfeest ook gevierd? Dat is inder daad het geval. In de hoofdstad van Fermi's vaderland, in Rome, zal van middag in het Capitol een herdenking worden gehouden die via een televisie- satelliet geljjktydig zal worden uitge zonden naar de V.S., waar op dat mo ment in Argonne de universiteit van Chicago eveneens een herdenkings plechtigheid organiseert. Geleerden en wetenschapsmensen met onder hen tal van Nobelprijswinnaars, zullen erbij aanwezig zijn. Met warm-aandoend zuidelijk en thousiasme is in Italië besloten dat alle scholen een speciale Fermi-dag in het lesrooster opgenomen zullen krijgen. Fermi is reeds in 1954 gestorven. Jgr zijn enkele anekdotes die nu eenmaal waar of niet waar zijn rond de tweede december 1942 ge weven. De werkzaamheden met de reac tor waren evenals op andere dagen om 9 uur 's morgens begonnen. Het eigenlijke experiment: de reactor in bedrijf stellen, begon een uur later. Toen om half een de spanning hoog was gestegen en niemand aandacht voor iets anders had dan voor de reactor, zei Fermi: „ik heb honger, we gaan lunchen". Om zeven minuten voor vier uur werd de reactor kritisch. De Hon gaarse fysicus Wigner, die steeds aanwezig was geweest, toverde een fles Chianti tevoorschijn en bood die Fermi aan. jJie fles was al een maand eerder gekocht: het was vol gens Wigner moeilijker geweest te zien aankomen dat er spoedig geen Chianti meer te krijgen zou zijn, dan om ervan overtuigd te zijn dat Fermi zou slagen. MADRID Politiemannen met gum mistokken hebben donderdagmiddag 500 demonstrerende studenten bij de universiteit van Madrid verspreid. Van de studenten, die de politie met stenen bekogelden, werden er 60 tot 70 gearresteerd. De ongeregeldheden begonnen toen on geveer 200 studenten zonder toestem ming een vergadering hielden in de vqn nat"'1rwetPnt:f,V>or-,!->c>r-. Een atoom bestaat zelf uit een kern en daaromheen cirkelend elek tronen. Net als de planeten rondom de zon. De kern bevat protonen en neutronen; de eerste hebben een elektrische lading die gelijk maar tegengesteld is aan die van de elek tronen. Neutronen zijn niet geladen. Bij kernenergie gaat het erom de energie die in de kern besloten ligt, vrij te maken. Dat vindt plaats als deze kern wordt getroffen door een neutron: de kern splijt en dit heeft een aantal gevolgen. Er ontstaan: energie in de vorm van warmte, splijtingsprodukten, enige radioac tieve straling en er komen enkele neutronen vrij die andere kernen tot splijting kunnen brengen. Dit leidt tot een kettingreactie. De meest in aanmerking komen de stof om warmte aan te onttrek ken, is uranium. Nu blijkt dat er in de natuur enige onderling verschil vertonende vormen van uranium bestaan: er is een uranium waar van de kern is samengesteld uit 235 en een met 238 plus-protonen. De stoffen komen uitsluitend in ge mengde vorm voor en wel in een verhouding van 1 40. Alleen ura nium-235 is echter splijtbaar en het is vooral deze stof die momenteel in energiereactoren als splijtstof wordt gebruikt. De vrijkomende warmte dient voor de produktie van stoom, die via een generator elektriciteit opwekt. Een foto van het Reactor-Centrum Nederland in Petten, waar onder meer de onderzoekingen plaatsvinden voor snelle kweekreactoren. (Van een onzer redacteuren) Drie jaar geleden kocht mr. Lobach, raadsheer van het gerechtshof te Am sterdam een huis aan de Kalfsjeslaan, precies op de grens van Amstel veen en de tuinstad Buitenveldert. Op dat moment had hij er nog geen ver moeden van dat zijn huis in de „geluidstrog" zou komen te liggen van de vorige week geopende start- en landingsbaan 09-27 of zoals hij door de pu- bliciteitsorganen wordt genoemd: de bulderbaan. Begin deze week zocht een wanhopige mr. Lobach contact met mr. W. Zonder land uit Amsterdam, de man die de laatste maanden bekendheid heeft ge kregen als bestrijder van geluidshinder Na -de devaluatie van het pond op zaterdag 18 november zijn enkele feiten heel duidelijk geworden: presi dent De Gaulle stelt alles in het werk om de positie van de dollar te onder mijnen en het goud weer ten troon te verheffen, maar de Verenigde Staten zullen de dollar verdedigen tot de laatste ounce van hun goudvoorraad van 13.000 miljoen. Dit laatste kunnen wij natuurlijk al leen beweren op grond van de herhaal de uitlatingen van president Johnson, dat zijn land er niet aan denkt om de goudprys van 35 per ounce te verho gen (hetgeen neerkomt op een deva luatie van de dollar). Het land r.al zijn toezeggingen nakomen om goud. tegen 35 per ounce te blyven kopen en ver kopen. De president heeft hierbij de steun in de rug van de „goudpool", welke een goede vijf jaar geleden door 8 landen werd opgericht, maar waarvan thans nog lid zijn de Ver. Staten, België, West-Duitsland, Italië, Nederland, Zwit serland en Engeland. Frankrijk heeft de club kortgeleden verlaten. Deze pool beschikt over een grote voorraad goud. Loopt op de Londense goudmarkt de prijs teveel op, dan ver koopt zij goud om de prijs naar bene den te drukken en zakt de prijs teveel, dan koopt zij goud. Welnu, de bestuur ders van de pool, dat zijn de directeuren van de centrale banken in de 7 landen, hebben afgelopen zondag verklaard dat zij alle maatregelen zullen nemen om de goudprijs op 35 dollar te kunnen handhaven. De Gaulle vecht tegen de dollar, om dat die dollar Amerika's macht repre senteert. En dat is een sta-in-de-weg bij de vergroting van Frankrijks macht en zijn rol in de Europese economie. Wij moeten er eerlijkheidshalve bij zeggen, dat Franse economen ook ande re, ongetwijfeld sterkere motieven heb ben voor de aanval op de dollar en voor hun str(jd voor 'n beter interna tionaal geldstelsel. Dat dit gebleken is daarover is iedere deskundige 't wel DE GAULLE aanval op dollar mee eens, maar over de wyze waarop de verbeteringen moeten worden aan gebracht, lopen de meningen uiteen. Het is een ingewikkeld proces dat wij willen duidelijk maken door eerst een flinke stap terug te doen in het ver leden. In de middeleeuwen was de in ternationale handel zeer riskant. De verkochte goederen werden onmiddel lijk met goud betaald. Naarmate de handel groeide, werd het echter riskan ter om grote hoeveelheden goud mee naar huis te nemen. Het papier deed zijn intrede als een belofte van een bankier om tegen aanbieding van het papier goud te betalen. Meestal ge beurde dit ook wel, soms niet. In het midden van de 19de eeuw kreeg die particuliere belofte van de bankiers in vele landen een wettelijke grondslag. De bankiers werden gedwon gen een gedeelte van het goud als In New York is deze veiligheidsauto tentoongesteld, die bovendien zeer economisch in gebruik is. De wagen heeft voorwiel- aandrijving en een hydraulische bumper, die naarmate de wagen sneller rijdt verder naar voren komt. Op het dak staat een soort „periscoop", die de bestuurder een beter zicht naar achteren geeftDe tweedeurs sedan zal in 1970 op de weg verschijnen. j^Jederland gebruikt per hoofd van de bevolking vier liter consumptie- ijs per jaar. Dat is altijd nog 18 liter minder dan de Amerikaan, maar de verwachting is dat het Nederlandse cij fer spoedig een verandering zal onder gaan in een voor de producenten posi tieve zin. De Nederlander gaat namelyk het consumptie-ijs meer waarderen. De verwachting dat het gebruik van ijs in Nederland zal stygen, is gebaseerd op de toeneming van consumptie-ijs voor huishoudelijk gebruik. De tendens is namelijk dat ijs als dessert grote op gang zal maken. Ondanks deze gunstige ontwikkelin- nT„^Prlanr)s.p ronsump_ tie-ij«producenten geconfronteerd met een aantal tendenzen die als minder gunstig kunnen worden afgeschilderd. De ijsproducenten kampen namelijk met het probleem van de veranderen de markt. Vroeger werd het consump tie-ijs naar de consument gebracht, maar daar is verandering in gekomen. Het consumptie-ijs is gegroeid naar een artikel dat gehaald wordt. IJs is ook lang niet meer een artikel voor kinderen. Men zou kunnen stellen dat het ijs „volwassen" is geworden door invoering van het zogenaamde „take home-ijs". Toch blijft een goede bereikbaarheid van de verkooppunten van groot be lang. De omzetstijging is namelijk ze ker niet alleen afhankelijk van een warme zomer, maar meer van de kwa liteit van het ijs, diversiteit van het assortiment en zeker niet in de laatste plaats van de bereikbaarheid van ver kooppunten. Dit laatste verklaart de daling die optreedt bij warm zomer weer. De consument verlaat dan de stad en trekt naar buiten. Dit zijn de belangrijkste ^aspecten uit het betoog van mr. J. J. M. IJsbouts, president-directeur van de coöperatie ve zuivelvereniging „Campina" op een te Eindhoven gehouden persexcursie, georganiseerd door het Nederlands zui vel bureau. waarborg voor het uitgegeven papier in huis te houden. In feite is dit nog steeds de garantie voor het papieren geld, dat in vele lan den in omloop is. Het verschil is alleen dat niet elk land die verplichting voor zijn papiergeld meer kent, maar dat dit internationaal geregeld is via 't In ternationale Monetaire Fonds. Het geld van elk aangesloten land kan in een bepaalde hoeveelheid goud uitgedrukt worden, waardoor ook de onderlinge verhoudingen (pariteiten) worden vast gesteld. Als eenheid is hierbij de dollar geno men, waarbij de prijs werd vastgesteld op 35 dollar per ounce. Alle geldstel sels zijn hierdoor aan elkaar gekoppeld met de dollar als centrale eenheid. Daarom ook dat de Amerikaanse re gering zich verplicht heeft tegen de ge noemde 35 dollar goud te kopen en te verkopen. Overigens niet van particulie ren. maar van regeringen en van cen trale banken. De Fransen willen nu eigenlijk die in ternationale regeling via de dollar af schaffen en weer terug naar de lande lijke garantie van het goud als basis voor de waarde van het papier. Het probleem is alleen dat de internationa le handel sneller groeit dan het goud dat ter beschikking van de centrale ban ken komt. Een groot deel van de goud- produktie gaat namelijk naar de indus trie en wordt opgepot. Daarom dat des kundigen een systeem hebben ontwor pen om de hoeveelheid geld ten behoeve van de internationale handel uit te brei den door het scheppen van trekkings rechten. Da Fransen zijn het daar niet mee eens. De internationale handel moet op goud gebaseerd zijn. En als er dan een tekort aan goud zou zijn, dan moet de prijs worden verhoogd, zo nodig verdubbeld. Niet alleen dat de goudhandel hierdoor geprikkeld zou worden, ook de internationale handel kan hierdoor worden verdubbeld. De Franse economen komen dus in derdaad met een theorie voor het voet licht al geruim tijd overigens maar deze theorie van een hogere prijs voor het goud wordt gevaarlijk, nu ook De Gaulle er zijn politieke motieven aan vastknoopt. Zij jaagt namelijk de angstigen en de speculanten op een hoop. De angstigen die vrezen dat na het pond ook de dol lar eens zal devalueren en dat de dol lars die zij bezitten dan minder waard zuilen worden. Deze lieden en dat zijn natuurlijk gefortuneerde mensen nemen het zekere voor het onzekere en kopen goud, goudmynaandelen of ande re naar hun mening waardevolle arti kelen. Erger zijn de speculanten en ook dat zfjn zeer gefortuneerde lieden want z(j gokken er eenvoudig op dat de dollar zal devalueren en dat zij eens voor het gekochte goud meer dollars zullen terug krijgen. Het is dan ook geen wonder dat er na de devaluatie van het pond op de Londense goudmarkt enorme bedragen zijn omgegaan. In de eerste 5 dagen is er ruwweg 250 ton goud (280 miljoen dollar) verhandeld, hetgeen 10 maal zo veel is als normaal. Men verwacht dat dit vuurtje nog wel enige tijd opgestookt zal worden. Maar het moet uitdoven als de kopers van goud tot de overtuiging komen dat het én de goudpool én de Amerikaanse re gering ernst is met de handhaving van de goudprijs, dat de Amerikanen inder daad de dollar tot de laatste ounce van hun voorraad van 13.000 miljoen dollar zuilen verdedigen. De Amerikanen zul len dit echter niet door woorden, maar door daden moeten waarmaken. TEL AVIV Generaal Dajan, minis ter van Defensie van Israël, heeft op een bijeenkomst in Tel Aviv een ernsti ge waarschuwing laten horen aan het adres van de Jordaanse autoriteiten. Als er geen einde komt aan het leggen van mijnen en overvallen door infiltran ten, aldus Dajan, moet het Jordaanse volk zich geen enkele illusie maken over de gevolgen hiervan. Het zal dan zeer de vraag zijn, of de Jordaniërs nog verder in vrede kunnen leven. De Egyptenaren schenen volgens de minis ter „rustiger" te zijn geworden, na de Israëlische reactie op het tot zinken brengen van de Israëlische torpedoboot- jager „Eilat". Zij hadden hun lesje ge leerd. door vliegtuigen. Hij riep door de tele foon: „Als dit zo doorgaat word ik gek. Binnen de tien minuten komen er acht vliegtuigen over en soms binnen de acht minuten tien. Ik kan hier niet meer werken. Is daar nou nietg aan te doen?" Ook tegenover ons klaagde hij zijn nood nadat wij hem om commentaar hadden gevraagd. „Vorige week woensdag begon het, 's middags tussen drie en half vier. Toen was de baan net open. Daarna werd het weer stil, maar de daarop volgende dagen werd er weer druk ge vlogen. Ik ben zo'n beetje aan het tur ven, het is werkelijk geen harden. Ik ben benieuwd, wanneer het mooi weer wordt, hoe dan het lawaai zal zijn". De rijksluchtvaartdienst kan niet ont kennen dat er begin deze week druk verkeer op de bulderbaan is geweest. Van zeven tot half twaalf werden er dinsdagavond vijfentwintig landingen geteld. „De mogelijkheid is niet uitge sloten", zo vernamen wij van de afde ling voorlichting van Schiphol, „dat er ook nog wat oefenvluchten tussen geze ten hebben". Met andere woorden: voor het noor delijk deel van Amstelveen dreigt een even erge situatie als reeds jaren in Badhoevedorp bestaat. Voor Buitenvel dert laat de situatie zich gunstig aan zien. Uit talloze gesprekken ter plaatse blijkt dat de bulderbaan weinig lawaai veroorzaakt, In ieder geval dat de be volking weinig gestoord wordt door het geluid van overvliegende vliegtuigen. Verder is duidelijk dat de mate van lawaai door velen verschillend wordt ervaren. Zelfs in Badhoevedorp, waarvan ook de Rijksluchtvaartdienst zegt dat bij een bepaalde windrichting het lawaai daar ondraaglijk is, zijn er mensen die zich niet gehinderd voelen. Zij vinden het zelfs plezierig de overkomende vliegtuigen na te kijken. Uiteraard be horen deze laatsten tot de uitzonderin gen. Met name de kinderen in Badhoe vedorp en Amstelveen-Noord hebben te lijden van de brullende straalmotoren met de snerpende bijgeluiden. De fami lie Lobach drukt het zo uit: „Het is als of ze met een mes door je zolder snij den". De heer Dullé, chef voorlichting van de luchthaven Schiphol, met wie wij een kort gesprek hadden, merkte op, dat de bulderbaan, mede op verzoek van de minister zo weinig mogelijk wordt gebruikt. De meeste vliegtuigen maken gebruik van de banen 01-19 en de 06-24. Wanneer binnenkort de nieuwe 01-19 in gebruik komt, zal de overlast voor Badhoevedorp tot een minimum worden beperkt. Dan zullen er op de bestaande baan, die parallel loopt aan de nieuwe, slechts landingen worden verricht die aanmerkelijk minder la waai veroorzaken. De nieuwe baan zal dan uitsluitend voor starts worden ge bruikt. Van de uitloop van deze nieuwe baan heeft niemand last. De bulder baan zal dan ook meer de functie van landingsbaan gaan vervullen. Het ge bruik van de start- en landingsbanen is afhankelijk van de frequentie van het vliegverkeer en de weersgesteldheid. De heer Dullé geeft toe dat er hier en daar fouten zijn gemaakt, en dan laat hij in het midden door wie. Daar tegenover stelt hij het belang van Schip hol als nationale luchthaven. „Voor London Airport" aldus de heer Dullé, „is het geen probleem beperkin gen op te leggen of uren vast te stellen waarop vliegtuigen, die te veel lawaai maken niet mogen landen of starten. Van de Londense luchthaven moet men nu eenmaal gebruik maken. Anders is dat met Schiphol gesteld. Wanneer wij niet alle service bieden, zouden de maatschappijen Schiphol wel eens zijde lings kunnen laten liggen en doorvlie gen naar Brussel. En als u dan be denkt, dat er 17.000 mensen op Schiphol werkzaam zijn en u stelt het gezinsge tal op 4, dan betekent dat er 68.000 men sen belang hebben bij een goed flore rende luchthaven". Bij de luchthaven Schiphol en bij de Rijksluchtvaartdienst zijn overigens nog weinig klachten binnengekomen. De heer Dullé uie zelf in Amstelveen woont, kreeg ver voordat de bulderbaan gereed was een dame aan de lijn die op duizend meter van hem af woonde. Bij zonder geagiteerd diende zij een klacht in over het lawaai van overvliegende vliegtuigen. Zelf hoorde ik nauwelijks iets. Door al die publiciteit verliezen de mensen hun mentale beheersing. De heer Dullé is van mening, dat de acties van de heer Zonderland een beetje overdreven karakter dragen. Volgens hem is de geluidshinder min der erg dan over het algemeen wordt gesuggereerd. Hoe het ook zij, in Am- stel veen-Noord blijft men zich zorgen maken. Een mevrouw weet te vertel len, dat haar zoontje van zes jaar dinsdagavond niet in slaap kon komen. De volgende morgen, toen het lawaai opnieuw losbrak, vroeg hij zijn moeder wanneer die vliegtuigen nou eens op hielden. Ook op de scholen in Amstel veen wordt het onderwijs ernstig be moeilijkt door het vliegtuiglawaai. En als de kinderen thuis komen en hun huiswerk moeten maken is de geluids hinder nog steeds van kracht.

De Vallei | 1967 | | pagina 18