Veenendaals - dagblad Helmond: forse winst voor CPN en blok VVD-CH-AR Pool uitgewezen wegens spionage in Luxemburg Buiten Zingen voor de Sint c^^ties Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Na ademproef minder doden in kwestie- typ rus KVD VERLOOR ABSOLUTE MEERDERHEID Geheimzinnige telefoon gesprekken na moord op meisje Vooruitgang D'66 was minder groot dan werd verwacht Jk Cc Monet verkocht voor 5 mil] oen „Laat agenl beginnen mei zich voor te stellen" V.S. willen Suez- kanaal gesloten houden Luchtincident boven Suez Staking dreigt in Duitsland Echtpaar hekent moordenaars te hebben geholpen Rustig weer RUSTIG Handelsattaché kreeg geheim materiaal Vogellijm 1 lis ARREST VERDACHT Nieuwe adjuncl- directeur C.I.A. Tussen muur en auto Tilburgs burgemeester Vlucht Rajakovic Zuidsla vische politiemannen ontslagen I VANCE ONVERWACHT Belangstelling van jongeren voor bouw daalt sterk NAT. GARDE Staling' kleinzoon zou in Italiaanse leger soldaat zijn Samenwerking AEG-Telef unken en Zanussi Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.* bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 2 DECEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 285 ZWOLLE In dit stadium van liet onderzoek naar de moord op de vijftien jarige Nellie de Haan in de buurtschap Den Oosterhuis van Avereest acht de politie het gewenst te onthullen dat er kort na het misdryf en de daarop vol gende ochtend nog voor het slacht offer was gevonden twee merkwaar dige telefoongesprekken zijn gevoerd, vermoedelijk door de dader. Teneinde hierover nadere aanwijzin gen te krijgen heeft de districtscomman dant van de Rijkspolitie in Zwolle, over ste A. W. de Vrieze, gisteravond namens de Zwolse officier van justitie, mr. P. J. Stigter, het volgende bekendgemaakt: „Op donderdagavond 23 november tussen half negen en half tien is in de omstreken van Avereest-Zuidwolde een telefoongesprek gevoerd met een abon nee te Balkbrug. Gevraagd werd: „Is mijn broer aanwezig of is hij er ge weest?" Antwoord: „Neen". „Waar kan hij dan zitten?" Het gesprek werd direct daarna afgebroken. Vrijdagochtend 24 november tussen negen en elf uur 's ochtends is in de om streken van Avereest-Zuidwolde een te- lefoogesprek gevoerd met een familie in de buurtschap Den Oosterhuis. Gevraagd werd: „Is het „maagien" (meisje) al gevonden?" Antwoord: „Neen". Daarna werd het gesprek abrupt afgebroken. Een ieder die hieromtrent inlichtingen dan wel enige andere mogelijke aanwij zing, verband houdend met het meisje Nellie de Haan kan geven, wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de groepscommandant der Rijkspolitie te Dedemsvaart: telefoon 05230-2222. HELMOND De K.V.P, is de absolute meerderheid in de gemeenteraad van Helmond kwijtgeraakt, zonder zware verliezen te lijden. D'66 heeft lang niet die winst geboekt, die de partij zelf had verwacht. De grootste stemmenwinst ging naar de lijst Gemeentebelangen (V.V.D.-C.H.U.- A.R.) en naar de communisten. De P.S.P. en de Boerenpartij verloren aanzienlijk ten opzichte van de Tweede-Kamerverkiezingen van februari. Dat zijn de belangrijkste resultaten van de raadsverkiezingen, die gisteren in Helmond zijn gehouden. In de nieuwe raad bezet de K.V.P. vijftien van de 31 zetels. Dat het re sultaat nog redelijk is gebleven dankt de party aan het feit dat in Mierlo- hout, dat aan Helmond is toegevoegd zeventig procent van de kiesgerechtig den op de K.V.P. stemden. De P.v.d.A. handhaafde zich op zes zetels. Gemeentebelangen (vier zetels) en C.P.N. (2) wonnen ieder één zetel. D'66 veroverde 3 zetels in de raad. De Jongeren-C.D.U. vielen terug van drie op één zetel. Er waren deze keer twee zetels meer te verdelen. Ging het erbij de verkiezingsstrijd in Helmond de afgelopen weken soms fel aan toe; gisteren verliep de stem ming uiterst rustig. Ook ditmaal wer den er bij de verkiezingen langzamer hand gebruikelijke vergissingen ge maakt: de driejarige Rens van Hoek stapte gistermiddag parmantig het stembureau binnen om geheel volgens de wet zijn oproepingskaart in te leve ren. In een als stembureau dienstdoend parochiehuis stapte gistermiddag ook een bruidspaar in vol ornaat binnen. Het paar was net getrouwd. Alleen de bruidegom mocht zijn stem uitbrengen: zijn (minderjarige) vrouw moest buiten het stemhokje wachten. LUXEMBURG In Luxemburg is een medewerker van de Poolse handelsmissie In Den Haag, Stefan S., gearresteerd. De man is thans uitgewezen wegens spiona ge. Eerste minister Werner heeft dit in het Luxemburgse parlement meegedeeld. In Luxemburg gelooft men dat er sprake is van een spionagecomplot met vertak kingen in Nederland. Daarbjj zouden ook verscheidene Nederlanders betrokken *l)n. TJiermee bedoel ik niet de bij vogel- j tjesvangst gebruikte kleefstof, maar de op appelbomen, populieren, meidoorns e.a. parasiterende plant met de witte, parelachtige bessen, die onmisbaar zijn bij kerstversiering. Ge kent haar ook als mistletoe of mooier en origineler het echt-Ne- derlandse maretak of mistel en zij wordt door veel sagen en folklore om- weven, bv. als de tot nieuw leven op- wekkende natuurkracht n.l. middenin de winter. In de duistere tijd des jaars sneden in groot ritueel de Keltische priesters bij de oude Galliërs zo'n pruik met ivoren beziën met een gou- den sikkel af en vingen haar op in een wit laken. Voorts vinden wij deze merkwaardige half-parasiet aldus geheten omdat zij groene bladeren vormt bij de Grieken en Romeinen, Homerus en Virgilius, ja zelfs bij Mer- curius en in de christelijke mythologie, bij Zweedse en Finse boeren, bij de Engelsen, die helemaal niet zonder 5 mistletoe kunnen met de kerst en waar j verder nog. Ten onzent zien wij de maretak hoofdzakelijk in Limburg, waar de zwarte nestachtige klompen spoedig opvallen, zelfs gewoon uit de trein gezien. Voor het voortbestaan ij zorgen de mistellijsters, die de slijme- - rige kleefbessen een lekkernij vinden, maar telkens de snavel schoon moeten 1 schuren van de hinderlijke aanhang. Men bereidt uit de mistelbessen van- ouds vogellijm en daarom hadden onze j voorouders een spreekwoord: „Turdus j sibi ipse malum cacat", d.w.z. „de lijs- ter werkt zelf aan haar ongeluk", al l dient toch óók weer gezegd, dat deze l vogels nooit met lijmstokken of -gar- den worden gevangen! 2-12-1967 A. B. WIGMAN ■■■■■•■•••••ai•■•aai AMSTERDAM Gistermiddag is op de Borneokade in Amsterdam de 55- jarige kraandrijver Jacob Linke de Roos van het bordes van zijn kraan van 10 meter hoogte gevallen. Hjj kreeg zeer ernstig hoofdletsel en werd in het O.L.V.-Gasthuis opgenomen. Men vreest voor zijn leven. Het komplot zou een voorbeeld zijn van de nieuwe spionagemethoden van het Oostblok, het zgn. derde-landen- contact. Gegevens worden daarbij niet meer uitgewisseld in het land waar wordt gespioneerd. De contactman van de oos telijke inlichtingendienst ontmoet de spion in een derde land, waar hij ook de gegevens in ontvangst neemt. Voor de strafrechtelijke vervolging ontstaan daardoor juridische verwik kelingen, die 't uitermate gecompliceerd maken dergelijke zaken aan te pakken. De in Den Haag wonende S. werd in een Luxemburgs café gearresteerd op verdenking dat hij spionagemate- riaal in ontvangst had genomen. De Luxemburgse vreemdelingenpolitie sloeg hem in de boeien. Bij fouillering werden geheime tekeningen en foto's van een installatie van de NAVO in West-Duits- land op hem gevonden. De man die hem deze stukken zou hebben overhandigd, ontkwam. S. toonde zich hoogst verbaasd, dat de politie de geheime documenten op hem vond. Hij zei niet te begrijpen hoe die stukken in zijn zak terecht waren gekomen. De Luxemburgse re gering geplaatst voor de juridische puzzel die door dit derde landencontact wordt opgeworpen wees na vaststel ling van het gepleegde feit, de Pool en zijn echtgenote die hem vergezelde, als ongewenste vreemdelingen uit. Daar het echtpaar S. een verblijfs vergunning bezat voor Nederland, werd het naar ons land overgebracht. Hel had al eerder in Luxemburg de aandacht getrokken, dat de heer S. daar verdachte ontmoetingen had. Ook in ons land bestaat al geruime tijd twijfel over de activiteiten van de heer S. Hjj zou zich niet uitsluitend hebben beperkt tot het bevorderen van de handelsbetrek kingen tussen Nederland en Polen. Door zijn gedragingen zou S. de in druk hebben gewekt, dat hij een ge traind lid is van de Poolse inlichtingen dienst. Sommige van die ontmoetingen betroffen een Nederlander van wie be kend is, dat ook hij in relatie staat met de Poolse inlichtingendienst. De BVD, de Binnenlandse Veiligheids Dienst, bevestigde de arrestatie in Lu xemburg. Voor de BVD was de arres tatie geen verrassing. Er bestaat een nauwe relatie tussen de veiligheids diensten in Benelux. Men wilde hier over geen commentaar geven, evenmin over het optreden van Stefan S. in Ne derland. LONDEN Scotland Yard heeft be<- kendgemaakt, dat in oktober van dit jaar het aantal doden of gewonden in Londen als gevolg van autobotsingen in de late avonduren met 42 procent is teruggelopen vergeleken met oktober 1966. Begin oktober 1967 is men in Lon den begonnen met de ademproef om dronken chauffeurs te kunnen opspo ren. WASHINGTON Tot adjunct-direc teur van de Amerikaanse geheime dienst C.I.A., is benoemd Rufus Young- blood, een voormalig lid van de presi dentiële lijfwacht. Youngblood be schermde vice-president Johnson met zijn lichaam, toen de aanslag op presi dent Kennedy werd gepleegd. Hij zat met Johnson in de auto die achter die van Kennedy reed. Toen de schoten vielen, duwde hij de vice-president op de vloer van de auto en boog zich over hem om hem te beschermen. Toen Johnson president werd, kreeg Youngblood een aanstelling als hoofd van de afdeling Witte Huis bij de ge heime dienst. LONDEN Het schilderij La terras- se a Sainte Adresse van Claude Monet heeft gisteren op een veiling bij Chris tie in Londen ruim vyf miljoen gulden opgebracht. Dat is het hoogste bedrag dat ooit op een veiling voor een schil derij is betaald. Het doek, dat een van de mooiste werken is uit de Franse impressionis tische school, is gekocht door de Lon- dense kunsthandelaar Agnew. Wie zijn opdrachtgever is, is niet bekend. Monet schilderde het werk in 1867 toen hij in Sainte Adresse, nu een wijk van Le Havre, woonde. Het werd in veiling ge bracht namens de Amerikaanse predi kant Pitcairri en de Beneficia Stichting. IJZENDIJKE Op het landbouwbe drijf van de heer D. in de Grote Jonk vrouwpolder bij IJzendijke is gisteravond de 19-jarige R. van Hijfte uit Kaprijke (België), vermoedelijk door de duister nis misleid, tussen een beladen vracht auto en een muur terecht gekomen. Tij dens het vervoer naar een ziekenhuis in Eekloo in België is Van Hijfte aan zijn verwondingen bezweken. TILBURG „Ik heb de overtuiging dat wanneer een politieman, die iemand aanhoudt, begint met zich netjes voor te stellen, daarmee een goede basis wordt gelegd voor het verdere gesprek, hoe onaangenaam dat ook voor de aan gesprokene kan zijn. Die ander zal zich ook als heer willen gedragen en netjes zijn naam noemen. Daarom ben ik er voorstander van dat deze gewoonte wordt ingevoerd." Dat zei mr. Becht, de burgemeester van Tilburg, gisteren bij de installatie van de heer J. C. van Rijen tot hoofd commissaris van politie. Burgemeester Bechte vond dat politie zich moet aan passen aan de veranderde opvattingen over gezag en gezagshandhaving. LONDEN De Londense „Dailv Ex press" meent dat het Suez-Kanaal wel voor onbepaalde tijd gesloten kan blij ven, omdat de Verenigde Staten niet willen dat het heropend wordt. De Ame rikanen zouden voor deze houding twee strategische motieven hebben. 1. Het feit dat het kanaal gesloten is, betekent dat de Russen een van hun routes ter bevoorrading van Noord- Viëtnam niet kunnen gebruiken en 2. Nu het kanaal gesloten is, is de weg van de Russen naar de Rode Zee en de Indische Oceaan geblokkeerd en juist in dit gebied, is eev „machtsva cuüm" ontstaan door ho.i%^ trek van de Britten uit Aden. Op grond hiervan, aldus de „Daily Express" oefent Washington geen druk op Israël uit om zijn troepen uit de Ka naal-zone terug te trekken. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zou deze houding zeer appreciëren maar dit niet openlijk kunnen bekennen en de Is raëliërs, tenminste zolang zij „de zegen van Washington" hebben zouden om mi litaire redenen vastbesloten zijn in de Kanaal-zone te blijven. Amerikaanse functionarissen hebben inmiddels in Washington ontkend dat de V.S. het Suezkanaal gesloten willen houden. BELGRADO De Zuidslavisehe re gering heeft verscheidene politiemannen ontslagen. Hun wordt verweten, dat zjj de vroe gere SS-officieren en medewerker van Adolf Eichmann. Erich Rajakowitsch hebben laten ontsnappen. Door de nalatigheid van enkele Zuid slavisehe politiemannen was het Raja kowitsch gelukt begin oktober in zijn vakantie-oord Piran aan arrestatie te ontsnappen. Het een vervalst paspoort was hij onopgemerkt naar Oostenrijk teruggekeerd. DEN HAAG Tussen het feestgedruis van pakjesavond door kunnen we dinsdagavond na acht uur een zang voordracht beluisteren door Frits v. d. Poel, die voor deze bijzondere gelegen heid begeleid wordt door drs. W. K. N. Schmelzer. Een en ander vindt plaats in het programma Radio-Klaas '67. CAIRO/TEL AVIV In het gebied van Suez heeft zich vrijdag een lucht incident voorgedaan waarbij, volgens een Egyptische mededeling, drie Isra ëlische Mirage-straalvliegtuigen wer den neergeschoten. Volgens de Israëlische lezing is ech ter maar één vliegtuig door Egyptisch luchtdoelgeschut neergehaald. In Egyptische communiqués werd gezegd, dat eerst twee Mirages die het Egyptische luchtruim hadden geschon den, waren neergeschoten en dat later nog een dergelijk toestel werd neer gehaald. Een vierde Mirage kon ont snappen. Eén van de Israëlische vlie gers was aan zijn parachute in de Golf van Suez terechtgekomen. De twee an deren hadden zich in veiligheid weten te stellen. Een Israëlische woordvoerder zei dat één vliegtuig was neergeschoten en dat wordt gezocht naar de twee inzittenden. O DEN HAAG Nederland zal deel nemen aan de wereldtentoonstelling, die in 1970 in Osaka (Japan) wordt gehou den. Hoewel deze tentoonstelling slechts drie jaar na die in Montreal is vastge steld. acht de regering het van belang in het oostelijk deel van de wereld acte de présence te geven. Daar is drie mil joen gulden voor uitgetrokken. SOESTDIJK De koningin heeft vrijdag op paleis Soestdijk een groep Cana dese kinderen ontvangen, welke deel uitmaken van drie Canadese school- koren, die ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van Canada een tocht door Europa maken. Op de foto zien we de vorstin temidden van haar jonge gasten. In openbare diensten FRANKFORT ,Ern nationale sta king bjj de openbare diensten bedreigt' West-Duitsland, waardoor rekening wordt gehouden met een Kerstmis zon der gemeentevervoer of vuilnisophaal dienst. De leden van twee vakbonden van alle personeel van openbare nutsbedrij ven hebben besloten zonodig tot een staking over te gaan om kracht by te zetten aan hun eisen voor hogere lo nen en kortere werkweken. Ongeveer 1.6 miljoen man staats- en plaatselijk personeel zouden by een staking be trokken zijn. De Bondsminister van Binnenlandse Zaken, Paul Lücke, heeft in een poging een staking te voorkomen beide par tijen uitgenodigd in Bonn besprekin gen te voeren over een nieuw contract- voorstel van de werkgevers. De werkgevers hebben nu een loons verhoging van 2.5 procent voorgesteld. De vakbonden, die 4.5 procent eisen, hebben al eerder een voorstel van 2 procent van de hand gewezen. BREDA Wegens hulp aan twee moordenaars heeft de rijkspolitie in Sint Willebrord de veertigjarige B. M. en zjjn 41-jarige vrouw aangehouden. Na een bekentenis is het paar weer vrijgelaten. Het zal wegens heling voor de Bredase rechtbank terecht moeten staan. De twee mannen, die op 11 september in het Noordbrabantse Berghem de 63- jarige weduwe C. Gjjsbers overvielen en vermoordden, waren in de nacht van 11 op 12 september bij het echtpaar in Sint Willebrord aan de deur gekomen. De daders kenden M. nog uit de ge>- vangenis. M.. die hen onderdak gaf, vertelde pas twee dagen later tegen de politie, dat hij het gezochte tweetal in huis had gehad en dat hij niet wist, dat zij een moord hadden gepleegd. Vastgesteld is echter dat zowel M. als zijn vrouw dat wel hebben geweten. Het viertal had de volgende dag naar de radio geluisterd. Meegedeeld werd toen, dat de weduwe was overleden, wat de moordenaars tot dat ogenblik niet wis ten. Een van hen had zelfs gezegd: „Mooi, dan kan zij ons niet meer ver raden." M. en zijn vrouw hadden een gedeelte van het geld, dat bij de roofoverval op de weduwe was buitgemaakt, aangeno men als beloning voor de hulp. Vrienden van het echtpaar hielpen later de moor denaars de grens over. In Antwerpen werden zij gearresteerd. c5 C7 FRIESCHEPALEN De belangstel ling bij de jongeren om in het bouw bedrijf te gaan werken is sterk gedaald. Voor het pas begonnen opleidingsjaar hebben zich bjjna 2000 leerlingen min der aangemeld dan in de voorgaande jaren. Dit zei gisteren de adjunct-directeur van de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf, mr. A. G. J. van Abeelen, ter ge legenheid van het plaatsen van een steen op de leerlingenbouwplaats in Friesche- palen. ATHENE President Johnsons spe ciale afgevaardigde in de kwestie-Cy- prus, Cyrus Vance, is vrijdag onver wacht uit Athene naar de Cyprische hoofdstad Nicosia vertrokken. Eerder had hij gezegd geen plannen voor rei zen in verband met de crisis meer te hebben. Er is geen reden bekendgemaakt voor zijn haastige vertrek uit Athene. Waarnemers menen, dat president Makarios van Cyprus op het laatste mo ment nog bezwaren tegen een regeling heeft geuit of dat hij opheldering wenst omtrent bepaalde punten die direct verband houden met het eiland. Vance wilde bij aankomst in Nicocia niets zeggen. Verwacht was dat secre taris-generaal Oe Thant van de VN vrij dag de inhoud van de overeenkomst tussen Ankara, Athene en Nicosia be kend zou hebben gemaakt. In de Cyprische hoofdstad Nicosia zei men in gezaghebbende kringen dat de Cyprische regering vastbesloten is nooit de terugkeer tot de akkoorden van Zürich en Londen van 1960 („de bron van alle moeilijkheden") te aan vaarden. Men meent, dat de regeling van de crisis de binnenlandse moeilijk heden nog niet heeft opgelost en in Grieks-Cyprische kring verwacht men, geen rechtstreekse contacten tussen president Makarios en de leider van de Turkse Cyprioten, vice-president Koel- joek. Een dergelijk contact zou door be middeling van Oe Thant tot stand moe ten komen. In afwachting van eventuele onder handelingen blijft de regering Maka rios vasthouden aan een staat die op grond van de meerderheid (er zijn vijf Griekse Cyprioten op één Turkse) wordt geregeerd. Uit doorgaans welingelichte kringen in Nicosia werd vernomen, dat de eer ste Griekse troepen zich vrijdag ge reed maakten om binnen enkele dagen van Cyprus te vertrekken. Verwacht wordt dat de repatriëring van de in tor taal 15.000 man twee tot drie maanden in beslag zal nemen. De Nationale garde, die door Griek se officieren aangevoerd wordt, zou, volgens de overeenkomst, moeten wor den ontbonden, maar Makarios zou nog aarzelen daarmee in te stemmen. Hij zou erop staan, dat in dit geval ook het Turkse contingent van Cyprus ver dwijnt. Waarnemers zijn er echter van overtuigd dat Ankara daar nooit mee zal instemmen. De verdwijning van de Griekse troe pen zal een aanzienlijke uitbreiding tot gevolg hebben. Men meent dat de sterkte daarvan thans 4.400 ver dubbeld of verdrievoudigd zal moeten worden. De veiligheidsraad zal waarschijnlijk 16 december tot verlening van het man daat van de „blauwe baretten" beslui ten, dat 27 december afloopt en zich ook ongetwijfeld beraden over uitbrei ding van de sterkte. ROME De Italiaanse kranten brach ten vrijdag op hun voorpagina's het be richt, dat de kleinzoon van Stalin In het Italiaanse leger zou dienen. Het bericht is afkomstig uit Noord-Italië, waar wordt aangenomen, dat Jakob, Stalin's oudste zoon, niet zoals aangeonomen werd, in een concentratiekamp van de nazi's is overleden. Hij zou het in de Alpen gelegen kamp zijn ontvlucht, zich bij partizanen in de buurte van Vittorio Veneto, ten noorden van Venetië, hebben aangesloten, verliefd zijn geworden op een Italiaans meisje, daarna vader zjjn geworden en vervolgens zijn overleden. Dit alles zou zich in zes maanden hebben afgespeeld. Feitelijk was dit overlijden zelfmoord, want nadat hij in september 1944 was gevlucht, doodde hij zichzelf in februari 1945 met een handgranaat, toen hij door de nazi's in het nauw was gebracht. Hij wilde niet een tweede keer in hun han den vallen. Zjjn vriendin en zijn zoon verhuisden naar Turijn en de jongen, nu 22 jaar. zou als korporaal in het Italiaanse leger dienen. Jakob Stalin had nooit verteld wie hij was. Bij de partizanen stond hij bekend als „kapitein Monti" (kapitein van de bergen). AMSTERDSAM De Duitse A.E.G.- Telefunken en de Italiaanse Zanussi, fabrikanten van o.m. elektrische huis houdelijke toestellen, hebben besloten tot' samenwerking. (Van onze weerkundige medewerker) T\e barometer stijgt nog steeds en dat is een aanwijzing, dat de ho- E gedrukgebieden in West-Europa nog aldoor sterker worden. In verband hiermee staat ons een rustig weekein- de te wachten, zonder regen van bete- l kenis. De kans op mist houdt aan, j vooral 's nachts en 's ochtends, maar door aanvoer van iets drogere lucht z zullen er in de loop van vandaag van het noorden uit enkele opklaringen kunnen komen. Het ziet er naar uit, dat de temperatuur gaandeweg wat - lager zal worden, met in de komende nacht plaatselijk kans op wat lichte vorst.

De Vallei | 1967 | | pagina 1