Antiquairs nu zelf van vervalsing beschuldigd Verjongde ,Nieiiw Amsterdam' deed liet weer prima Laatste resten van monumentale kerk In Oost-Brabant voor 12 miljoen beunhazerij in bouw geconstateerd Aquarium Artis van 85 jaar Aanhoudende stroom van nieuwe kinderboeken „Christen-radicaal" zegt 64% van de Nederlanders iets Nederlanders in de SS. Na aanklacht wegens smaad tegen neef, die de waarheid over namaak-anliek onthulde „Geen oplichting, maar brutale oplichting" Langspeelfles De Kuyper Jongen stuurde vervanger ter keuring Uuick Up't is goed. Ko drinkt 't. gid. Oostduitsers en nieuwe grondwet BASKEN IN ARREST Minister trekt mil. belangen- reglement in Tweede sriller van R. Ferdinandusse BILJARTTAFEL Licht in diefstallen uit kantoren Tijdens proefvaart op de Noordzee Ketelreparatie /.Nog jaren mee" OOK N.C.R.V. ORGANISEERDE VIA EEN ENQUêTE VERKIEZINGEN ZWARTE ARBEII)VAN WERKLOZE BOUWVAKKERS GROTE OMVANG MEDEZEGGENSCHAP BOEKENNIEUWS B erkzoekenden ZATERDAG 2 DECEMBER 1967 UTRECHT De Utrechtse officier van justitie, mr. R. W. H. Pitlo, ver denkt de antiquairs J. en P. J. M. K., resp. 66 en 69 jaar oud, van oplichting en bedrog. Op een in 1965 gehouden antiekveiling in kasteel Genhoes in Val- kenburg-Houthem, waar de antiquairs woonden, zijn zo is uit een onderzoek door deskundigen gebleken stoelen, tafels en een schouw ten onrechte als antiek verkocht. Mr. Pitlo zal zijn dossier in handen van zijn ambtgenoot in Maastricht stellen en hem voorstellen tot vervolging over te gaan. De Utrechtse officier van Justitie deed deze mededeling vrydag tijdens de behandeling van een zaak door de Utrechtse rechtbank, waarin de beide antiquairs hun 23-jarige neef J. K. uit Tilburg hadden aangeklaagd wegens „het aanranden van hun eer en goede naam door middel van een geschrift". Het geschrift bestond uit een artikel in het dagblad „De Telegraaf" in het nummer van 26 mei 1965. Naar aan leiding van de veiling op kasteel Gen- hoes, die op dat moment nog moest plaatshebben, had de neef aan een ver slaggever van het dagblad uitvoerige mededelingen gedaan over het feit, dat verschillende stukken, die zouden wor den geveild, niet authentiek waren. Hij zelf had in de jaren '59 en '60 enige tijd op het kasteel gewerkt. Hij had meegeholpen bij het tna- ken van zogenaamde antieke meubels. Om te voorkomen, dat deze zouden worden geveild, had hij de zaak in de openbaarheid gebracht. In de fraaie catalogus, die speciaal voor de veiling op Genhoes was vervaar digd, kwamen talrijke stukken voor, waarvan K. de echtheid betwistte. Zijn vader en zijn beide ooms hadden tot aan het begin van de zestiger ja ren deel uitgemaakt van dezelfde fir ma. Op dat tijdstip was er een schei ding tot stand gekomen. In de catalogus voor de veiling had K. gezien, dat verscheidene zogenaam de 17de eeuwse stoelen en een tafel na 1960 waren vervaardigd. De tafel bij voorbeeld was gemaakt uit een grotere biljarttafel, terwijl de stoelen uit oude kerkbanken (die in Limburg in die tijd uiterst goedkoop waren te krijgen) wa ren gemaakt. Een zogenaamde 17de eeuwse Franse schouw was in een zeer recent verleden tot stand gekomen, on der meer uit fragmenten, die van een spreekstoel afkomstig waren. Naar aanleiding van het dagbladar tikel dienden de ooms een klacht in wegens smaad. De veiling ging nor maal door, met dien verstande dat de beide bejaarde antiquairs enige stuk ken, die door hun neef als onecht wa ren betiteld, terugnamen. De notaris maakte, voordat de veiling een aan vang nam, bekend, dat alle stukken echt waren. Hij had eraan toegevoegd, dat wanneer de kopers binnen drie maanden na de veiling konden bewij zen, dat de stukken, die zij hadden gekocht, niet authentiek waren, zij hun geld zouden terugkrijgen. De rijksrecherche nam het onderzoek in deze smaadzaak zelf ter hand. Wij len commissaris Taconis hield zich er onder meer mee bezig. De rechter-com- missaris benoemde 3 deskundigen, on der wie de Leidse hoogleraar in de kunstgeschiedenis prof. dr. T. H. Lun- ADVERTENTIE Al spelende met een fles Citroenbrande wijn De Kuyper en de frisdranken naar uw keuze, maakt u ettelijke heerlijke longdrinks. En let wel: Citroenbran dewijn De Kuyper wordt nog steeds verkocht in de héleliter-fles. U doet er dus lekker lang mee. UTRECHT De Utrechtse politic heeft de 20-jarige magazijnbediende H. D. en de 19-jarige K. de J., beiden uit Naarden, veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van drie weken en een geldboete van f 250,De Officier van Justitie eiste een geldboete van f 750,waarvan f 500,voorwaar delijk. Het tweetal had dit jaar bij de keuring voor de militaire dienst vals heid in geschrifte gepleegd. De J. ontmoette D. op 22 mei dit jaar in een Naardens café. Hij vertelde hem, dat hij de volgende dag naar de keuring moest in de Knoopkazeme in Utrecht. „Wat moet ik nu doen om afgekeurd te worden", wilde hij weten. D. wist hier wel raad op. Hij had immers in 1966 zelf voor de keuring moeten komen, maar was afgekeurd. Gekleed in een berenjas, een fles wijn in zijn binnenzak en een viool onder de arm, had hij zich aangemeld en de militaire autoriteiten keurden „de zonderling" voor de dienst plicht af. De J. vond het een mooi verhaal en besloten werd, dat D. de volgende dag zijn plaats op de keuring zou innemen. Beiden waren zo opgetogen over deze „stunt", dat ze de hele nacht feest vierden. D. meldde zich de volgende morgen (ditmaal in normale kledij) op de kazer ne als zijnde K. de J. De vader van De J. belde ook nog op om te vragen of zijn zoon wel op de keuring was, omdat deze de hele nacht niet thuis was ge weest. Hij kreeg een bevestigend ant woord. Enkele dagen later vernam D. echter tot zijn grote schrik, dat hij was goed gekeurd. De beide jongens wisten toen met deze zaak geen raad en er ontstond enige paniek. Temeer daar ze ook nog een krant hadden ingelicht over hun stunt. De hele zaak kwam toen uit. De „echte" De J. werd in juni alsnog ge keurd, maar bleek niet geschikt voor de dienst. singh Scheurleer, die moesten nagaan of de als vervalst aangemerkte stuk ken inderdaad niet origineel waren. Tijdens de zitting maakte de presi dent van de rechtbank, mr. D. van Zebcn, vrijdag bekend, dat de deskun digen tot de conclusie waren gekomen, dat de beweringen van K. op waarheid berustten. De deskundigen onderzoch ten stoelen, schouw en tafel, die waren geveild. Een auto-importeur uit Wassenaar had de zogenaamde 17de eeuwse kloos- terstoelen en tafel gekocht. Alleen al voor de tafel had hij f 5.200,- neerge teld. Een oogarts uit Den Haag was voor een bedrag van f 1150,- eigenaar geworden van de schouw, die voor een 17de eeuws Frans exemplaar moest doorgaan. In alle gevallen was de conclusie van de experts duidelijk: de stukken waren niet origineel. Zij vonden dui delijke sporen van samenstelling uit onderdelen van verschillende her komst. Zij stelden kleurverschillen vast en gevallen van opbouw. De Franse schouw betitelden zij als „een schouw, die in de kunstgeschiedenis zijn parallel niet vindt". De door K. aangegeven mogelijkheden, waarop deze vervalsingen tot stand waren gekomen, vonden zij zeer aanneme lijk. In zijn requisitoir herinnerde mr. Pitlo eraan dat het onderzoek in deze zaak uiterst langdurig is geweest. Naar zijn oordeel staat het vast, dat K. op zettelijk beschuldigingen heeft geuit met het „kennelijke doel daaraan rucht baarheid te geven". Hij voegde er di rect aan toe, dat het onderzoek duide lijk is gebleken, dat de beschuldigin gen op juistheid berusten. In dat ge val, zo bepaalt de wet, is er helemaal geen sprake van smaad of smaadschrift, reden waarom de officier vrijspraak vroeg. Mr. Pitlo aanvaardde eveneens het beroep, dat K. had gedaan op het die nen van het algemeen belang door zijn mededelingen. Hij ging ook in op de vraag of K. deze zaak misschien op een eleganter manier in de openbaar heid had kunnen brengen. Gezien het spoedeisende karakter (de veiling stond voor de deur) en het feit, dat zoveel mogelijk mensen voor de falsificaties moesten worden gewaarschuwd, achtte hij de manier, die K. had gekozen vol komen juist. K. voelde zich aldus de officier als een benard man, wiens geweten knaagt. Mr. Pitlo zei het onbegrijpelijk te vinden, dat de ooms hun klacht niet hebben ingetrokken. Hij verdenkt het duo niet alleen van oplichting, maar van brutale oplichting. De raadsman van K., mr. M. Ger- lings uit Utrecht, was het in grote lij nen met de officier eens. Hij prees zijn cliënt voor de moed, die hij heeft opgebracht om deze zaak in de open baarheid te brengen. Had hij het niet gedaan, dan zou hij in ieder geval moreel medeplichtig zijn geweest aan het misdrijf van vervalsing. Naar het oordeel van de raadsman, is in het onderhavige geval ook geen sprake van een opzettelijke aanranding van de eer en goede naam van de ooms. K. heeft alleen maar de echtheid van de meu bels betwist. Ook de raadsman bepleit te vrijspraak. De rechtbank doet over veertien da gen uitspraak. AMSTERDAM De hoofdstedelijke recherche blijkt een goede vangst te hebben gedaan met de aanhouding van de metselaar L. van M. (35) en de los- werkman W. van der W. (36), die jl. zaterdagavond op heterdaad werden betrapt bij een inbraak in een kantoor op de Herengracht. Zij hebben bekend zich de afgelopen tijd aan nog 21 inbraken in de stad te hebben schuldig gemaakt. Hierbij maakten zij in totaal voor f 20.000 aan geld en artikelen als bandrecorders en platenspelers buit. Bij hen thuis werd een partij fotografisch materiaal ter waarde van ca. f 3000,in beslag ge nomen. De meeste inbraken pleegde het tweetal in kantoorpanden. e technische proefvaart, die het bij na 30 jaar oude s.s. „Nieuw Amster dam" van de Holland-Amerika Lijn donderdag en vrijdag op de Noordzee heeft gemaakt, kan als bijzonder ge slaagd worden beschouwd. Kapitein C. M. Snelleman (57) sinds augustus 1961 gezagvoerder van de „grand old lady" der Nederlandse koopvaardij, vertelde, gistermiddag op de brug van zijn op dat moment weer naar de Waterweg opstomende schip: „De proefvaart is 'n enorm succes geworden. De resultaten zijn een stuk beter dan mocht worden verwacht. Het schip ligt goed in het water en de trillingen zijn compleet verdwenen". Gezagvoerder Snelleman bleek met name bijzonder verheugd over het feit dat tijdens de proeven de vijf nieuwe ketels zijn schip een hogere maximum snelheid hebben gegeven dan aanvan kelijk voor mogelijk werd gehouden. Tijdens de proefvaart liep de „Nieuw Amsterdam" enige uren achtereen op volle kracht. De snelheidsmeters gaven daarbij een maximum van 20,5 mijl per uur aan, slechts een fractie minder dan de maximum-snelheid, die het schip in haar jonge jaren kon bereiken. De talrijke technische proeven noodzakelijk geworden nadat de „Nieuw Amsterdam" de afgelopen maanden op de werf van Wilton- Fijenoord in Schiedam een kostbare en ingrijpende ketelreparatie had onder gaan speelden zich af in een stil ge deelte van de Noordzee, nabij de licht schepen Galloper en Outer Gabbard, die beide voor de Engelse kust bij Harwich liggen. De omstandigheden waren tijdens de zware testperiode vrij gunstig. Er stond vrijwel geen wind, waardoor de soms zo woeste Noordzee een bin- nenmeertje leek. Het zicht was welis waar niet ideaal, maar dit nadeel werd voldoende ondervangen door de moderne navigatieapparatuur, die de „Nieuw Amsterdam" op de brug meevoert. Tijdens een informele persbijeen komst aan boord van de „Nieuw Am sterdam" verklaarde mr. H. N. Dutilh, een der directeuren van de Holland- Amerika Lyn, dat de „Nieuw Amster dam" na de ketelreparatie beslist nog enige jaren mee kan. Mr. Dutilh weer sprak daarmee de geruchten, als zou 't schip slechts tot 1968 in de vaart blij ven. De HAL-directeur ziet voor de pas sagiersschepen van de maatschappij de komende jaren zeker voldoende em plooi ondanks het feit, dat volgens hem de luchtvaart het transatlantisch verkeer voor een goed deel in handen zal krijgen. De verwachting, dat de HAL op de transatlatische lijndiensten toch nog een woordje mee zal spreken, baseert mr. Dutilh op het feit, dat de concurrentiepositie dit jaar in deze sec tor iets gunstiger is geworden, met name doordat de grote Engelse maat schappij Cunard een aantal van haar passagiersschepen heeft afgestoten. Aantrekkelijke mogelijkheden blijft mr. Dutilh zien in de cruisevaart. „De cruisemarkt wordt ieder jaar groter. Ook wij hopen hiervan de voordelen te kunnen plukken", aldus spreker, die in dit verband vertelde dat de testcruise, die de „Nieuw Amsterdam" 11 december vanuit New York gaat maken, helemaal volgeboekt is. DEN HAAG Als er vandaag verkiezingen zouden worden gehouden zou de KVP waarschijnlijk 22 procent van de stemmen krijgen (bij de verkie zingen op 15 februari 26,5 pet.), de PvdA 20 pet. (23,5), de VVD 8 (10,7), de ARP 6 (9,9), de Boerenpartij 1 (4,7) en D'66 11 (4,5). Dit blijkt uit een onder zoek, dat 't NIPO (Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie en het Markt onderzoek) in opdracht van de NCRV-rubriek „Hier en Nu" maandag 13 no vember heeft ingesteld. Voor dit onderzoek, dat ten doel had na te gaan of en in welke mate de po litieke stroming der christen-radicalen bekend is bij de kiezers, en wat de kiezers van de doelstellingen van deze stroming weten, werden 1255 kiesge rechtigden mannen en vrouwen ondervraagd. Zij vormen een aselecte steekproef uit de hele Nederlandse kiesgerechtigde bevolking die, naar het NIPO aanneemt, een „redelijk beeld" oplevert van de politieke situatie in Nederland. Volgens het onderzoek, zou voorts de CHU 8 pet van de stemmen krijgen (op 15 februari 8,1), de CPN 2 (3.6), de PSP 3 (2,9), de SGP 2 (2,0), het GPV een percentage minder dan 1(0,9) en de overige partijen 1 (2,7). Zestien procent der ondervraagden verklaarde blanco te zullen stemmen, niet te zul len stemmen of verstrekte geen opgave. Het NIPO heeft deze percentages in Tweede-Kamerzetels uitgedrukt, waarbij de 16 pet blanco- of niet- stemmers buiten beschouwing werden gelaten. Volgens deze verdeling, zou de KVP 38 zetels krijgen (thans 42), de PvdA 37 (37), de VVD 15 (17), de ARP 11 (15), de CHU 15 (12), de BP 3 (7), D'66 20 (7), de CPN 3 (5), de PSP (4), de SGP 3 (3) en het GPV 1 (1). Het onderzoek werd uitgevoerd na het congres der christen-radicalen, dat op 9 en 10 november in Scheveningen werd gehouden. Van de ondervraagden verklaarde 64 pet wel eens te hebben gehoord of gelezen van de christen-radicalen. Bij het NIPO-onderzoek werd tevens de vraag betrokken of men voor de verkiezingen moet trachten te komen tot een stembusakkoord. Een percenta ge van 67 van de ondervraagden be antwoordde deze vraag bevestigend en zeven procent zei het daar niet mee eens te zijn. De grootste aanhang onder de voor stemmers vindt men in de groepering, die kiest voor D'66 en dan volgen in deze volgorde PvdA, ARP. VVD en CHU en tenslotte de KVP. Een percen tage van 36 spreekt zich voor een gro te christelijke partij uit en de meer derheid der ondervraagden (54 procent) is er voorstander van, dat deze grote christelijke partij een vooruitstrevende politiek zal voeren. Voorkeur voor het zelfstandig blijven van zowel KVP, ARP als CHU sprak twaalf procent der ondervraagden uit en voor een samengaan van alleen de ARP met de CHU verklaarde zich veer tien procent. Het NIPO-onderzoek strekte zich ADVERTENTIE EINDHOVEN De afdeling Oost-Brabant van de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond heeft in 24 gemeenten van Oost-Brabant een on derzoek ingesteld naar wat genoemd wordt de beunhazerij in de bouw en hier van 292 gevallen gesignaleerd. De hiermee samenhangende bouwproduktie wordt geraamd op f 12.080.000, De afdeling acht het niet waarschijnlijk, dat over de geraamde bouwproduktie omzetbelasting is betaald en dit blijkt een bedrag te zijn van bijna f 435.000, Aan premies voor sociale verzekeringswetten zou een bedrag van f 1.119.000, verschuldigd zijn, terwijl de verschuldigde loonbelasting ongeveer f 136.000,zou zijn. De afdeling Oost-Brabant zegt in haar over deze beunhazerij opgemaakt rapport, dat de gesignaleerde bouw correspondeert met werkgelegenheid voor ongeveer 330 bouwvakarbeiders gedurende een jaar. Het is bekend, dat medio 1967 in het rayon Eindhoven van het gewestelijk arbeidsbureau 680 werkzoekende bouw vakarbeiders waren geregistreerd. Uit gaand van dit aantal werkzoekende bouwvakarbeiders in genoemd rayon met een inwonertal van ca. 270.000, kan benaderd worden, dat in het werk gebied van de afdeling Oost-Bra bant met een inwonertal van 400.000 mi nimaal 1000 bouwvakarbeiders werk zoekend zullen zijn. Deze aantallen van resp. 680 en 1000 gesteld tegenover de hiervoor bereken de werkgelegenheidsmogelijkheid voor een jaar van 330 bouwvakarbeiders, zouden geïnterpreteerd kunnen worden als werkgelegenheid gedurende zes maanden voor alle in het GAB-rayon Eindhoven geregistreerde werkzoeken de bouwvakarbeiders, resp. gedurende vier maanden voor de veronderstelde duizend werkzoekende bouwvakarbei ders binnen het ressort van de afde ling Oost-Brabant. Aan de 330 werkloze bouwvakarbei ders wordt gedurende 156 dagen (het maximum-aantal in de wet genoemd) een uitkering ingevolge de Werkloos heidswet gegeven van ongeveer f 1.390.000,—. De omvang van het euvel van tie beunhazerij, aldus het rapport, heeft blijkens de geïnventariseerde gege vens, in een betrekkelijk klein gebied een dermate grote omvang aangeno men en ondervindt op het ogenblik een zo weinig effectieve bestrijding door overheid en controlerende instanties, dat een groot aantal, vooral kleine aan nemersbedrijven zo niet in zijn bestaan bedreigd wordt, dan toch zeer ernstige nadelen ondervindt van deze activitei ten. De onvoldoende" controle, die de be trokken instanties uitoefenen, leidt er toe, dat zoals geconstateerd kan worden werkloze bouwvakarbeiders, die 'n uitkering krachtens de Werkloos heidswet genieten, de gelegenheid te baat nemen beroepsarbeid voor der den te verichten, zonder van de revenu en daaruit te bestemder plaatse mel ding te maken. Daardoor ontstaan de situatie, dat dergelijke bouwvakarbei ders in zekere zin iri ge ogen van hun in dienstverband werkzame collega's een benijdenswaardige positie innemen. Reeds eerder heeft een afdeling van deze bond cijfers van beunhazerij be kendgemaakt, maar in een begeleidend schrijven zegt de bond, dat het ver schijnsel van zwarte arbeid in deze be drijfstak van nog veel ernstiger aard is dan het zich aanvankelijk reeds liet aan zien. voorts o.m. uit tot de vraag over een samengaan van vooruitstrevende perso nen uit de drie grote christelijke partij en met de PvdA en D'66. Voor deze samenwerking verklaarde zich 42 pro cent en daartegen 24 procent, terwijl 34 procent der ondervraagden zei geen oor deel te hebben over deze vraagstelling. Het onderzoek omvatte voorts de vraag of in de leiding van bedrijven ook de werknemers vertegenwoordigd moeten zijn en invloed moeten kunnen uitoefenen. Een percentage van 67 be antwoordde deze vraag over medezeg genschap bevestigend en daartegen ver klaarde zich 12 procent. Een grote meerderheid (69 procent) sprak zich uit voor een nationaal ont wikkelingsplan voor hulp aan die ge zinnen in ons land, die in bedroevende omstandigheden leven. Van de onder vraagden verklaarde zich tien procent daartegen en 21 nrocent zei over deze vraag geen oordeel te hebben. BERLIJN Het Oostduitse parle ment heeft gisteren staatshoofd en par tijleider Walter Ulbricht benoemd tot voorzitter van een commissie voor de uitwerking van een nieuwe socialisti sche grondwet. De oude grondwet van oktober 1949 had, naar Ulbricht tevo ren in een toespraak zei, haar taak ver vuld. De DDR zou tonen „tot welk een bloei het socialisme wetenschap, econo mie, cultuur en daardoor de mensen vermag te brengen". Oost-Duitsland had 'n grondwet nodig, „die rekening houdt met de werkelijkheid van nu en de plannen van morgen". Er was een vol komen nieuwe sociale maatschappij structuur ontstaan. De nieuwe grondwet zal Oost-Duits land als soevereine socialistische staat aanmerken. De oude had formeel be trekking op heel Duitsland en sprak slechts van één Duits staatsburger schap. Vandaag, zaterdag 2 december, be staat het Aquarium van Artis aan de Amsterdamse Plantage Middenlaan precies 85 jaar. Deze foto laat het ge bouw van de buitenkant zien. Het slopen van de wegens bouw valligheid gesloten Maria Magdate- nakerk in de Spaarndammerbuurt te Amsterdam vordert gestadig. Nog is aan de resterende muurgedeelten te zien, dat hier eens een monumentaal kerkgebouw heeft gestaan, maar het zal niet lang meer duren voor ook de ze laatste tastbare herinneringen on der het geweld van de slopershamer bezweken zullen zijn. BILBAO De Spaanse politie heeft drie jonge Basken gearresteerd, die er van worden verdacht vorige maand een monument ter herdenking van de bur geroorlog te hebben vernield, zo is gis teren vernomen. Het monument, een gedenkplaat, stond op een heuvel bij Guernica. Aan wel of niet geromantiseerde verha len over Ned. verzetsstrijders en Enge- vaarders heeft 'n in naoorlogse jaren niet Iheeft het in de naoorlogse jaren niet ontbroken, maar thans heeft de jeug dige Handelsbladjoumalist Sytze van der Zee (28) het aangedurfd ons eens de keerzijde van de medaille te la ten zien: een negatief beeld van het ge drag van Nederlanders in de jaren '40- '45. Onlangs verscheen (voor de prijs van f 9,50) bij Kruseman'sUitgevers- mij te Den Haag zijn paperback: „25.000 Landverraders De S.S. in Nederland, in de S.S." Zoals uit de titel al blijkt, hebben ge durende de Tweede Wereldoorlog niet minder dan 25.000 Nederlanders bij de gehate Schutz-Staffel van de Duitse na zi's gediend een contingent, dat re latief een der grootste was van die uit bezette landen werden gerekruteerd: behalve Nederland ook Noorwegen, De nemarken en (Vlaams) België. Van deze 25.000 Nederlanders zijn er, vol gens betrouwbare cijfers, voornamelijk aan het Oostfront 7.000 gesneuveld: aan geallieerde zijde vielen minder van onze landgenoten. Het ruim tweehonderd bladzijden tel lende boek bevat niet alleen de erva ringen van de Nederlandse S-S.-ers, maar het is tevens gelardeerd met de oorlogsgeschiedenis van de NSB en haar onderling vaak verdeelde leiders. In een analyse van de motieven waar om nog zo betrekkelijk veel Nederlan ders hebben dienstgenomen bij de S.., concludeert de schrijver, dat naast idealisme, voor velen ook de zucht naar avontuur de belangrijkste drijf veer is geweest. De meesten waren af komstig uit politiek vaak onverdacht burgerlijke milieus, waarin voor de oorlog wel anti-communistsch, maar niet zo erg democratisch werd ge dacht. Dat is wel iets, dat tot naden ken stemt. De heer Van der Zee heeft bij zijn naslagwerk veel steun ondervonden van drs. N. K. C. A. in 't Veld van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie. Daarvan zijn ook de foto's afkomstig, die op zestien pagina's af gedrukt staan. Drs. In 't Veld is zelf bezig met een meer uitgebreide studie over hetzelfde onderwerp, die waar schijnlijk omstreeks 1970 zal worden gepubliceerd. "Dy de N.V. „De Arbeiderspers" verscheen in de serie jeugdboe ken een bundel verhalen, rijmpjes, strips, wetenswaardigheden, knutsel werkjes en spelletjes, verzameld door J. H. W. Veenstra onder de titel „De Wonderschelp van Olidin". Het is echt een boek, waar de jeugd van boven de acht steeds weer naar zal grijpen. Het is in een bijzonder aantrekkelijke vorm verschenen en de gekleurde strips ver hogen het aanzien in sterke mate. Ook Jeuk om uit voor te lezen. Bij dezelfde uitgever verscheen een kostelijk boekje, niet voor kinderen, maar over kinderen. H. Hoving verza melde een groot aantal uitspraken van kinderen. Op school, bij huis, in de kerk kunnen kinderen soms verrassend humoristisch voor de dag komen. Het is dan ook een boekje, waaraan u met een glimlach begint en met een scha terlach eindigt. Het verscheen onder de titel „Juf, er zit een weduwe in de boom". In de serie Jeugd-pockets van de uit geverij „West-Friesland" in Hoorn ver scheen een nieuwe uitgave van Irmgard Smits. Nog vers in het geheugen ligt het eerste werk van deze jeugdige schrijfster over haar verblijf in een sa natorium, onder de titel „Blijf lachen Irmgard". Dit boekje deed indertijd veel stof opwaaien. Nu komt zij met een nieuwe uitgave onder de titel: „Spektakel rond Irmgard". Op de haar vlotte wijze beschrijft ze opnieuw haar belevenissen, waarbij duidelijk haar verbazing blijkt over het feit, dat er zo'n drukte om haar gemaakt wordt. Tweek boekjes, die iedere tiener graag zal willen bezitten voor f 1,75 per deel. Lea Smulders schreef in de serie Pietje Prik weer een bijzonder leuk deeltje. Ditmaal gaat Pietje Prik als kleermaker naar een grote kleerma kerswedstrijd en natuurlijk wordt hij kampioen. De overwinningstrofee be staat uit een gouden schaar, vandaar de titel „Pietje Prik en de gouden schaar". Het is evenals de gehele se rie een uitgave van L. C. G. Malm- berg te 's-Hertogenbosch. De Pietje Priks zijn leuk uitgevoerde boekjes en de prijs is slechts f 1,50. Het reeds jarenlang bestaande pro bleem van de vliegende schotels is een object, dat de volle belangstelling en studie heeft gehad van Frank Edwards. Hij heeft zijn bevindingen op schrift gesteld en is zo tot een boeiende uitga ve gekomen van een goed gedocumen teerd boekwerk. Onder de titel „Vlie gende schotels, een ernstige zaak" is het bij de uitgeversmaatschappij H. J. Paris in Amsterdam verschenen. Voor f 8.90 komt u in het bezit van dit in teressante boekwerk. Bij de uitgeverij N. Kluwer N.V. te Deventer verscheen „Wilde dieren blan ke mannen". Het is van niemand min der dan de grote natuurvorser profes sor dr. B. Grzimek, de man die vele jaren het grote wild in zijn natuurlijk omgeving heeft geobserveerd, geforo- grafeerd en gefilmd. Hij zag hoe lan ger hoe meer het wild teruggedrongen door de voortschrijdende industrialisa tie. Zijn strijd tegen de ondergang door UTRECHT De minister van De fensie heeft de militaire belangenver enigingen geschreven, dat hy het mili tair belangenreglement zal intrekken. Dit reglement werd in 1934 ingesteld door minister Colijn, na de muiterij op De Zeven Provinciën. Van het reglement zijn in de loop der jaren bijna alle ar tikelen buiten werking gesteld, maar de bepaling, dat alleen beroepsmilitairen lid van een belangenvereniging mochten zijn, werd tot dusver gehandhaafd. middel van geschriften, radio en tele visie-uitzendingen heeft voor wat de wildstand in Afrika betreft grote suc cessen opgeleverd. Er zijn daar vele natuurreservaten. Elders in de wereld is het echter nog vaak droevig gesteld. Als ondertitel van dit fraai geïllustreer de werk, dat gerust een standaardwerk genoemd mag worden, heeft Grzimek dan ook gekozen „Bedreigde dieren in de wereld der blanken". De firma Klu wer heeft er een pracht uitgave van gemaakt, hetgeen dit boek qua inhoud volkomen waard is. Toch is de prijs van f 29.50 laag te noemen. Bij dezelfde uitgever verscheen een bijzonder instructief boekje voor werk zoekenden onder de titel „Hoe krijg ik een baan". De heer F. M. F. Fels, de schrijver en samensteller is een man die het klappen van de zweep ket.n- Zijn jarenlange ervaring als personeels chef van een groot bedrijf staat daar garant voor. Hij vertelt niet alleen hoe een sollicitatiebrief geschreven moet worden, maar hij geeft tientallen ad viezen hoe men zich bij een sollicita tie moet gedragen. Bovendien beschrijft hij op duidelijke wjze hoe men zich te gedragen heeft ten opzichte van verschillende instanties, die met arbeid te maken hebben. Een boek, dat in een grote behoefte voorziet. In Nederlands eerste pocketserie ABC kwam onder de titel „Zwarte woede" een nieuw deeltje uit. Het is een verza meling van verhalen en artikelen over het leven en de strijd van de Ameri kaanse negers van zeer bekende publi cisten als James Baldwin, Ralph Elli son, S. I. Lomax en vele anderen. Ze werden verzameld door John A. Wil liams, zelf een groot romanschrijver. In alle verhalen staat het probleem ne ger blanke centraal. Een klaar en duidelijk werkje. [Va zyn vorig jaar verschenen „Naakt over de schutting", waarin de dagblad-, radio- en televisiewereld op de korrel werd genomen, heeft Rinus Ferdinandusse een tweede „sriller" geschreven, die als Grote ABC-pocket door „De Arbeiderspers" is uitgege ven. Het boek heet: „Zij droeg die nacht een paars corset" en het ver haal speelt zich grotendeels af in het woelige Amsterdam van 1966: het jaar van het gedenkwaardige prinselijk hu welijk en van de happenende provo's. Andere milieus, waarin de lezer ver plaatst wordt, zijn o.a. een ziekenhuis, een huzarenkamp op de Leusderheide en een nachtclub van twijfelachtig al looi in Belgisch Limburg, waar een lied met dezelfde titel als het boek de „huis-meedeiner" is. De hoofdpersoon is de freelance-jour nalist Lemming, die in het boek vooral als amateur-detective optreedt bij de ontrafeling van een sinister komplot van een vreemd soort organisten, die een aanslag beraamden tegen de gou den koets met het prinselijk bruidspaar. Dit alles geeft Ferdinandusse volop ge legenheid om op satirische wijze zijn visie te geven op de Amsterdamse toe standen van vorig jaar, de gebeurte nissen rondom de Tiende Maart, het werk van de politie en de BVD. Fantasie en werkelijkheid zijn ver strengeld tot een verhaal, waarin enorm veel gebeurt en dat tot de laatste blad zijde boeit. In de talrijke pasage* met een erotisch tintje gebruikt Lem ming/Ferdinandusse echter nogal eeni grof geschut en onsmakelijke beelden Best mogelijk, dat het bedoeld is al3 persiflage op Jan Cremer dat weet je bij Ferdinandusse nooit maar de schrijver had dit toch niet moeten overdrijven; ook zonder dat is zijn nieuwe boek sensationeel genoeg. (Prijs: f 6,90).

De Vallei | 1967 | | pagina 20