Ederveen - De Klomp draait feestelijk dc gas- en waterkranen open Verbruik 90.000 m3 geschat op per maand KERKDIENSTEN Postkantoor iedere vrijdag avond open Ruim 800 kanaries in school Maandereind Shetland-Pony-stamboek vergaderde in Arnhem WANDELAARS WILLEN OOK NA ZONSONDERGANG HET BOS NOG WEL EENS IN Ede-SML duel van het weekend Ook vissen slapen BDV handhaaft zich in hoofdklasse „Ze kopen toch weL." MARKTEN Weer een witte plek'1'' verdwenen Mevr. M. Rood-de Boer meent: Kinderbescherming vraagt om meer open aanpak Staringgebouw wordt geopend AGENDA Kritiek op beperkende bepalingen: Nooit geweten Niet te wekken Spreekuur uitgesteld Geslaagd Beroep voor ds. J. N. de Ruiter Zondagsdiensten HOOFDLEIDING BEGONNEN MET 159 M3 Sint Nico laas bij de Vel uwse wandel a ars J ONTGRONDING PERCELEN ZATERDAG 2 DECEMBER 1967 EDERVEEN/DE KLOMP In de maand november is een bijna een jaar durend karwei gereedgekomen: het aanleggen van een gas- en waterleidingnet naar Ederveen en De Klomp. „Er kan weer een witte plek van de kaart verdwijnen", sprak de heer L. Ree der, directeur van het gemeentelijk gas- en waterleidingbedrijf, op een bijeen komst in hotel „De Klomp". Op deze bijeenkomst waren vele medewerkers en vertegenwoordigers van de instellingen die bij de aanleg betrokken waren, aan wezig. De gemeente, het g.- en w.-bedrijf, de aannemers, gemeentewerken, raadscommissies en enkelen over wiens grond de leidingen waren gelegd. Ook oud-wethouder Jansen, onder wie het karwei was begonnen was, juist hersteld van een ziekte, was aanwezig. „Ederveen was", aldus de heer Reeder, „een achtergebleven gebied geweest. Het gas- en waterleidingnet zal zeker in een grote behoefte voorzien. De taak van het bedrijf is, het verschaffen van gerief". De directeur verwachtte een groot gasgebruik, al waren niet alle bewoners meteen meegegaan met het aardgas. Even laten betijen, tot men hoort hoe goedkoop het is, was zijn advies. De dank aan alle medewerkers bracht de heer Reeder symbolisch over door een woord van dank aan de fitter Willem van der Pol, de man die de laatste handelingen had verricht, waarmee het karwei gereed was gekomen. Wethouder M. Wiegeraadt sprak het welkomstwoord op de bijeenkomst. Hij herdacht eerst zijn collega W. Weigra ven, wiens tragisch einde velen had aangegrepen. Een zware schaduw viel daardoor op de dag, een dag, die vol gens de wethouder, een feestdag moest zijn. „Het gasbedrijf heeft gas en wa ter gebracht, waar het nog niet was. Wij zijn hier om vast te stellen dat Ederveen en De Klomp gas en water hebben". De wethouder stelde dat de ontwikkelingskansen van beide plaat- EDE Rehoboth: 10.00 uur: ds. G. Spilt; 18.30 uur: ds. R. C. Cuperus. Herv. Nieuwe Kerk: 9.00 en 10.30 uur: ds. R. C. Cuperus; 18.30 uur: ds. P. Bouw. Herv. Sionskerk: 10.00 uur: ds. H. A. van Slooten; 17.00 uur: ds. G. Spilt. Bethelkerk: 9.00 uur: ds. A. den Har- togh; 17.00 uur: ds. A. Terlouw, Vee- nendaal. Taborgem.: 10.00 en 18.30 uur. Geref. Noorderkerk: 10.00 uur: ds. J. Banga; 18.30 uur: ds. H. M. Dercksen. Geref. Beatrixkerk: 10.00 uur: ds. G. Meyster; 17.00 uur: ds. H. Tien. Geref. Proosdijkerk: 9.30 uur: ds. H. M. Dercksen; 17.00 uur: ds. J. Banga. Bethelkerk: 10.30 uur: ds. H. Tien; 18.30 uur: ds. A. W. T. Nyenhuis. Geref. Kerk (Vrijgem.): 8.30 en 17.15 uur. Evang. Luth. Kerk: 10.30 uur: ds. J. Wiersma. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. C. B. Burger, Leusbroek. Chr.-Geref. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. Kampman. Oud-Geref. Gem. (Schaapweg): 10.00 en 15.00 uur: ds. J. van der Poel. Nieuw-Apost. Kerk: 9.45 en 16.00 uur; woensdag 20.00 uur. Adventkerk: 10.00 uur (zaterdag). Leger des Heils: 10.00 en 19.30 uur. Pinkster. Gem. (Stephensonstraat)10.30 uur. Baptisten Gem.: geen dienst. R.-K. Kerk St. Ant. van Padua: H.H. Missen 7.30, 9.00, 10.30 en 19.00 uur. R.-K. Kerk De Goede Herder: H.H. Mis sen 8.00, 9.15, 10.30 uur( werkdagen: 8.00 en 9.00 uur). Jehova's Getuigen (Koninkrijkszaal, Te- lefoonweg 98): zondag 14.30 uur: open bare toespraak; 15.30 uur: Wachtto renstudie; donderdag 19.30 u.: dienst- vergadering en Theocratinde School. Herv. Evang.: 10.00 en 18.30 uur: ds. Van Dieren. Bethel Pinksterkerk (Magnolia): 10.30 uur. WEKEROM Herv. Gem.: 10.00 uur: ds. P. Bouw; 19.00 uur. ds. A. den Hartogh. LUNTEREN Herv. Oude Kerk: 9.30 uur: ds. R. de Bruin; 19.00 uur: ds. Joh. Bos. Herv. Bethelkerk: 10.00 uur: ds. Joh. Bos; 16.30 uur: ds. K. v.d. Pol. Herv. Maranathakerk: 10.00 uur: ds. H. P. Swets; 19.00 uur: ds. M. J. Top. Geref. Kerk: 10.00 en 19.00 uur: ds. J. Ozinga. Pinkstergem.: 16.00 uur. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur; ds. B. Du- four, Wageningen. R.-K. Kerk St. Antonius: H.H. Missen 8.00 en 10.00 uur; 18.30 uur: Aanbid ding; zaterdag: 18.30 uur. voorberei ding voor de zondag. BENNEKOM Herv. Oude Kerk: 10.00 en 18.30 uur. Herv. Ichtuskerk: 10.00 en 18.30 uur. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: prof. dr. P. Smits, Den Haag. Geref. Jeugdgebouw „De Kraats": 15.00 uur. Geref. Kerk: 9.00, 10.30 en 18.30 uur. Vrije Evang. Gem. (zaal De Zaaier): 10.00 uur: evang. H. G. Koekkoek, Harderwijk. R.-K. Kerk Maria Koningin: H.H. Mis sen: 8.00 en 10.00 uur (Hoogmis); Avondmis 19.00 uur. Chr.-Geref. Kerk: 9.30 en 18.30 uur. HARSKAMP. Geref. Kerk (Beatrixlaan 2): 10.00 uur: ds. A. W. L Nyenhuis; 18.30 uur: ds. G. Meyster. Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 14.30 uur. R.-K. Kerk: H.H. Missen: 9.30 en 11.00 uur. OTTERLO Ned. Herv. Gem.: 10.00 en 14.30 uur. EDE. Edese Apotheek, Arnhemseweg 1, tel. 10515. Centrale dokterspost, tel. 11888. Ziekenvervoer Van der Kolk, tel. 10080 of 11911. Ongevallendienst, tel. 13333. Groene Kruis, Stationsweg 31, tel. 10418 BENNEKOM. Dr. P. R. Elzenga, Margrietlaan 32, tel. 2330. (Bij geen gehoor informeren bij het Streekziekenhuis, tel. 3341). LUNTEREN. Dr. R. van 2472. Huis, Boslaan 9, tel. sen een feit waren geworden. „Men heeft vroeger nooit bevroed dat 't turf- veld nog eens gas en water zou heb ben". De heer Wiegeraadt voegde hier aan toe, dat in de oude tijd dit gebied nagenoeg geheel geïsoleerd was van de buitenwereld. Slechts eenmaal per week deed een bode de plaatsen aan en nam dan de boodschappen en soms passagiers mee, een hele gebeurtenis voor de toenmalige bevolking. Uit er varing wist hij zich dit goed te herinne ren. De wethouder verheugde zich dat beide plaatsen in de ontwikkelingen van de laatste tijd waren meegegaan. Vroe ger was er niets, maar nu is het er goed wonen. De heer W. Veerman, het hoofd van de technische dienst, gaf een overzicht van de werkzaamheden. Deze waren oor spronkelijk gepland in 1965. doch de natte zomer gooide roet in het eten. Op 1 december 1966 kon met het werk een aanvang worden genomen. Gestart werd op de Goorsteeg aan de Lunterse- weg. De natte bodem gaf echter vele moeilijkheden, bronbemaling bleek een belangrijke vereiste. Ook was niet al tijd mogelijk de buizen op de oorspron kelijk geplande plaatsen te leggen. De onderhandelingen met grondeigenaren verliepen vrij gunstig zodat de buizen nu in bijzondere gevallen over het erf of weiland konden worden gelegd. En kele aftakkingen werden meteen ge maakt met het oog op verdere ontslui ting. De bedoeling is dat de hoofdlei ding volgend jaar vanuit Ederveen in de richting Lunteren wordt doorge trokken. De bond van gasfitters was voor de afdeling Ede vertegenwoordigd door de Lunteraan B. J. Wolfswinkel. In een komische toespraak deed hij een be roep op het gasbedrijf om in het aard gas ook lachgas te doen. Het gasge bruik zou de vrolijkheid, volgens hem, zeker ten goede komen. De ontsluiting van het gebied achtte de heer Wolfswin kel een goede stimulans voor de werk gelegenheid voor de installeurs in de gemeente. De hoofdleiding was in mei van dit jaar gereed, in juni kon met een be- oerkte aflevering van aardgas worden begonnen. Die maand werd 159 m3 afge nomen, in juli steeg dit tot 9255 m3. Augustus gaf een grotere stijging te zien: 21.368 m3, september lag relatief lager op 27.684 m3. In oktober werd het gebruik 4.986 m3. terwijl de verwach ting over november 79.833 m3 is. In het totaal 187.285 m3. De heer Reeder zei te verwachten dat het gebruik in korte tijd ruim 90.000 m3 zou bedragen, wat neerkomt op 3500 m3 per etmaal. Voor de gehele gemeente rekent men over 1967 een to- taalverbruik van 32 miljoen m3 aard gas. De gemeente is een liefhebber van aardgas, dat is zonder meer duidelijk. Het gasbedrijf probeert op zo kort mo gelijke tijd de laatste witte plekken van de kaart te laten verdwijnen. LUNTEREN Sint Nicolaas is, zij het dan misschien nog niet echt offi cieel, dezer dagen al een kijkje in Lun teren komen nemen en wel bij de Ve- luwse Wandelaars. De leden van deze wandelsportvereniging en hun ouders zijn daartoe in 't sportpark De Womns- hoef in de gelegenheid gesteld om Sint even de hand te drukken. Uiteraard werd daar druk gebruik van gemaakt. Sint Nicolaas, vergezeld van twee Zwarte Pieten heeft zich geruime tijd vooral met de jongere leden van de wandelsportvereniging onderhouden. Al viel er dan hier en daar misschien een ernstig woord, de stemming was bijzon der plezierig. De kinderen hebben naar hartelust gezongen, er zijn diverse spel letjes gespeeld, er werden natuurlijk cadeautjes uitgereikt en er was volop snoep. De Veluwse Wandelaars hebben aan deze bijeenkomst 'n gezellige avond beleefd en ze zijn, naar het bestuur ons verzekerde, allen voldaan huiswaarts gekeerd. ARNHEM De kinderbescherming wordt nog te veel beschouwd als een apart terrein. Het zou open moeten zijn aan alle kanten, als een klein onderdeel van de hele jeugdzorg. Maar zo lang de structuur van de kinderbescherming nog is gebaseerd op de oude wetgeving is geen werkelijke vernieuwing moge lijk. Daarvoor is een geheel kinder recht nodig. De juriste M. Roodde Boer, docente aan de sociale akademie van Amsterdam, bepleitte donderdag een verder gaande samenwerking van organisaties die zich met voogdij en kinderbescherming bezig houden, tij dens de eerste lezing in de cyclus maatschappelijk werk in Gelderland, in Arnhem. De cyclus wordt georgani seerd door een elftal organisaties op dit gebied. Ook hier, aldus mevrouw Rood, doet zich het verschijnsel van de schaalvergroting voor. De overheid Iheeft bij haar subsidies ook al de eis gesteld dat tot samengaan moet wor den besloten. Helaas komt het echter nauwelijks verder dan dit overheidsini tiatief. De particuliere verenigingen hebben nog te weinig neiging getoond tot fuseren. Wel, aldus mevrouw Rood, wordt er nu gepraat over het samenvoegen van de verschillende organisaties op levens beschouwelijke basis. Er verandert wel iets gelukkig. Het is voor een kind De tijd van de extra-foldertjes is zo langzamerhand weer aangebroken. We krijgen ze zo allemaal bij tijd en wijle in de bus. die mededelingen over spe ciale aanbiedingen, extra koopjes, al of niet exclusieve artikelen. De laatste tijd worden die geschriftjes, die wat taal en stijl betreft veelal niet tot de uitblinkers behoren, voorzien van de mededeling dat men vooral tijdig moet bestellen. Wat al die foldertjes ge meen hebben is de verzekering dat alleen prima kwaliteit geleverd wordt. Vrijwel niemand van de schrijvers van deze produkten bekommert er zich om hoe het woord croq uetten precies wordt gespeld of hoe marsepein wordt geschreven. Men krijgt, al lezende, vaak de indruk dat, om met Karei Ap pel te spreken, men in deze sector van samenleving „maar wat aan rotzooit". Ook met de waarheid wordt wel eens gesold. Alles komt altijd uit eigen ate liers, ook al betrekt men zijn spullen uit Hongkong en alle gebak wordt, zeker rond de feestdagen, in eigen bakkerij gebakken. Wij spraken dezer dagen met de samensteller van zo'n onvergetelijke folder. Ja. bij nadere beschouwing gaf hij toe dat er nogal wat fouten in stonden en dat de leesbaarheid nu ook niet direct tot het summum was opge voerd. De goede man, een doodeerlijke en joviale zakenman, stak er eens een sigaar bij op en bood er ons ook een aan met de woorden. „Ach man, waar maken we ons eigenlijk druk over. Fouten of niet, ze kopen toch wel". ook om dol van te worden als het voor een zaak wordt benaderd door 17.ver schillende instanties. Ze besprak de geschiedenis van het nieuwe burgerlijke wetboek dat over en kele jaren in werking treedt. Tegelijk daarmee zou een commissie onder prif. Wiarda (ze maakt er zelf ook deel van uit) een wijziging in het familie recht voorstellen. In het ontwerp van prof. Meters is het familierecht, waar het kinderrecht deel van uitmaakt, on gewijzigd gebleven. Maar, aldus mevrouw Rood, de nieu we kinderwet zoals ik me die denk, zou in een geheel nieuwe gezagsverhouding moeten voorzien. Ze pleitte voor een gezagspatroon, dat meer in overeen stemming is met deze tijd. De kinderen zouden trapsgewijs naar de volwassen heid moeten worden gevoerd, en niet meer zoals nu in één klap. Een ander juridisch systeem dus, en omdat de kinderen het best in gezins verband kunnen worden geholpen, in plaats van in inrichtingen, zou het be grip „gezin" wettelijk moeten worden geregeld. Om moeilijkheden met ande re wetgevers te vermijden (het concu binaat zou op die manier in de wet kunnen opduiken) leek het haar het zin volst deze materie apart te regelen. Beide voorstellen, zo zei ze, roepen veel weerstanden op. Bij het eerste vooral als de ouders merken dat hun eigen zeggenschap daarmee ook traps gewijs afneemt. Het zal dan ook wel 2000 worden voor het zover is. EDE Voor de eerste keer is het postkantoor in Ede op vrijdagavond voor het publiek opengesteld. En wel tot half negen in de avond. Een geste van de PTT die door talloze Edenaren, gezien de belangstelling, op prijs werd gesteld. Het ligt in de bedoeling om voortaan iedere vrijdagavond het post kantoor tot half negen open te stellen. Dat zal ook het geval zijn met de post kantoren in Bennekom en in Lunteren. Men kan dan, vlak voor het weekeind, op deze kantoren nog al ziin postzaken afdoen, zodat niets meer behoeft te blij ven liggen. Want vrijdagavond rijden er nog nachtposttreinen zaterdag niet, en zondag ook weer. EDE WAGENINGEN Op donder dag zal aan de Lawickse Allee in Wa geningen officieel het nieuwe gebouw, waarin het Instituut voor Cultuurtech niek en Waterhuishouding, de stichting voor Bodemkartering, een tweetal rijks- landbouwconsulentschappen en het In ternationaal Instituut voor Landaanwin ning zullen worden gehuisd, worden ge opend door de minister van Landbouw, ir. P. J. Lardinois. Het nieuwe gebouw, dat de naam van „Staringgebouw" zal krijgen, werd ont worpen en onder supervisie van de Rijksgebouwendienst gebouwd door het architectenbureau Verhave, Luyt, De Jongh en Slikker te Den Haag. De of ficiële opening van het gebouw zal o.m. worden bijgewoond door de directeur- generaal van de Rijksgebouwendienst, ir. J. Halm en door de directeur van de Cultuur Technische Dienst, ir. S. Herweijer. m mm MM EDE In tegenwoordigheid van de directeur van AKU-Ede, de heer J. Kwak, beschermheer van de Edese kanarievereniging „Kanaria" en diens echtgenote, heeft de heer G. van Walsem de zestiende tentoonstelling van de plaatselijke ka narievereniging geopend. De heer Van Walsem, voorzitter van het tentoonstel lingscomité, kon melding maken van het recordaantal van 305 vogels, dat op deze show in de voormalige openbare lagere school aan het Maandereind te zien is. Op de tentoonstelling kunnen niet alleen zang-, kleur- en postuurkanaries bewonderd worden, maar er bestaat ook gelegenheid vogeltjes te kopen. ARNHEM Het Nederlandse Shet land Pony Stamboek heeft donderdag te Arnhem een buitengewone algemene ledenvergadering gehouden die druk bezocht was en waarop zeer uitvoerig en geanimeerd gediscussieerd werd over vele onderwerpen, vooral de fokkerij betreffend. In zijn openingswoord herinnerde voorzitter D. van Dam van Brakell aan de succesvolle jubileumtentoonstelling, afgelopen zomer te 's-Hertogenbosch gehouden, ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan van het stamboek. Deze heeft een beste indruk gemaakt ook op de vele buitenlandse bezoekers en ze zal ongetwijfeld onze export gestimu leerd hebben; ze is stellig een beste pro paganda voor onze pony's. Het aantal stamboekleden en -pony's is zo groot geworden dat de premiekeu ringen niet meer tegelijk met de keu ringen voor opneming in het stamboek gehouden kunnen worden. Dit jaar zijn ze voor het eerst op de afdelings-na- j aarskeuringen gehouden en met succes. Het aantal gedekte Shetlandpony's is het grootst van alle Nederlandse paar denstamboeken. Er werden op deze keu ringen 48 eerste, 208 tweede en 506 derde premies toegekend; vooral de hoge pre mies zijn toegenomen. Een zestal heng sten trad nogal op de voorgrond met zijn afstammelingen, met name Spot light of Marshwood. Merriën die vele goede afstammelin gen hebben kunnen thans preferent ver klaard worden (enkele zijn het al. o.a. Marietje v. d. Topperweg S 3542 van H. Benedictus te Putten) en het bestuur stelde voor gezien o.a. een desbetref fend commissies-rapport om aan mer riën van zeer goed exterieur het predi kaat kroonmerrie te verlenen (2 eerste premies of 1 eerste plus 2 tweede of 4 tweede) echter onder voorbehoud dat zo'n merrie minstens twee levende veu lens moet hebben geworpen. Dit om te voorkomen dat een onvruchtbare, dus niet-fokmerrie het predikaat zou krij gen. Het was wel vooral dit laatste dat de tongen los maakte: de één wilde meer veulens, een ander wilde goede veulens enz. Fokwaarde (preferentschap) en ex- terieurwaarde werden nogal door elkaar gehaald, maar tenslotte werd het be stuursvoorstel toch aangenomen, zij het met niet grote meerderheid. In 1967 werden reeds 4261 veulens geregistreerd, aldus werd medegedeeld, en voor de in januari te houden heng- stenkeuringen zijn reeds 108 drieja rige, voor het eerst te keuren jonge hengsten aangegeven. De eventuele her keuring van hengsten is bepaald op za terdag 20 januari te Eist, in de Europa hal. Op voorstel van de afdeling Gel derland is bepaald dat vierjarige heng sten die voor de eerste keer ter keuring komen, tweemaal bezichtigd moeten worden eer ze goedgekeurd kunnen worden dit evenals de driejarigen. De aandacht werd er nog eens extra op gevestigd dat op de stamboekkeurin gen ook geen jonge pony's geprimeerd kunnen worden; alle premies worden toegekend op de najaarspremiekeurin- gen. Voorbereidingen worden getroffen om te exposeren op de grote landbouwten toonstellingen te Brussel (1018 febr.), Parijs (310 maart) en van het D.L.G. in Duitsland, indien financieel haalbaar. Inzake inschrijving in het hulpboek wil het bestuur op de volgende verga dering met bepaalde voorstellen ko men, dit ter bevordering van de zuivere teelt. Ook over deze kwestie werd uit voerig gedebatteerd. Medegedeeld werd o.a. dat het bestuur tot vice-voorzitter had gekozen drs. A. A. Burgers te Weurt. De secretaris van het stamboek, de heer R. J. Addink te Worth-Rheden, werd met nagenoeg algemene stemmen gekozen tot hoofdinspecteur. Uit de vergadering werd het bestuur hulde gebracht voor de wijze waarop het de jubileumtentoonstelling had ge organiseerd en tot een succes had ge maakt, met name gold dit secretaris Addink en penningmeester H. Bene dictus te Putten. Met applaus betoonde de vergadering haar instemming. Heden, zaterdag: REEHORST: 19.00 en 21.15 uur: „Een pistool voor Ringo". HOTEL BOTHOF, Bennekom: 10.00— 22.00 uur: Vogelshow kanariever. De Edelzanger. K.M.T. 20.00 uur: instuif Het Karre- wiel Morgen, zondag REEHORST: 14.30 uur De wraak van de piraten REEHORST: 19.30 uur Agent X77, op dracht moord Overmorgen, maandag REEHORST: 19.30 uur Agent X77, op dracht moord EDE Verschillende afdelingen van de Geldersche Maatschappij van Landbouw en met name die op de Ve- luwe, hebben kennelijk nogal wat be zwaren tegen een aantal bepalingen waaronder tegenwoordig, met een ze kere rijkssubssidie als tegenprestatie, landgoederen en bossen voor de recrea tie worden opengesteld. Dat bleek weer eens tijdens de ledenvergadering van de G.M.v.L., die dezer dagen in Arn hem werd gehouden. De bezwaren golden op de eerste plaats de voorwaarde, dat bosbezoe- kers de bossen slechts mogen betreden vanaf zonsopgang tot zonsondergang. Sommige leden, vooral zij die wild wil len zien, zagen daarin een ernstige be perking van de vrijheid. Een ander in convenient ziet men in de bepaling dat de bezoekers niet buiten de paden mo gen lopen. Dan waren er ook nogal wat leden die het jammer vonden dat men geen draagbaar radiotoestel in de bossen mee mag nemen, die althans niet laten spelen. Dat er in de voor het publiek opengestelde bossen geen eet- en drinkwaren verkocht mogen worden en dat men in bepaalde jaar getijden, met name tijdens grote droog te, niet mag roken, daar kon men wel in komen. De secretaris van de Geldersche Mij. van Landbouw, ir. Kneppelhout, wees erop dat bosbezit echt geen winstge vende zaak meer is en dat hij zich best kan begrijpen, dat men als boseigenaar graag wat subsidie wil beuren tegen openstelling van de bossen. Maar hoe wel hij zich voor kon stellen dat jon gelui nog wel eens in het donker het bos in willen, stelde ook hij er prijs op dat er rust heerst in de bossen en dat men daaruit alle lawaai wil weren. Gezien de vele vernielingen die vaak in bospercelen worden aangericht kon de heer Kneppelhout zich ook vereni gen met de bepaling dat er slechts via de paden gewandeld mag worden. Ook uit het oogpunt van het behoud van de wildstand kon de heer Kneppelhout zich met de gebruikelijke bepalingen bij openstelling van bossen wel vereni gen. Men kreeg op de vergadering van de Geldersche Mij. van Landbouw de indruk, dat sommige agrariërs niet zo gelukkig waren met de subsidie aan boseigenaren, onder welke voorwaar den dan ook, juist daar waar de land bouw bij pogingen om bepaalde subsi dies van der overheid te krijgen voor verbetering van bedrijven of gebouwen steeds maar weer nul op het request krijgt. De uitslag, zoals die door een viertal keurmeesters vastgesteld werd, luidt als volgt: afdeling kleurkanaries: alge heel kampioen G. van Walsem, stel stam kampioen G. van Walsem, stel kampioen E. van Veldhuizen uit Ede, enkele vogel kampioen G. van Walsem; afdeling waterslagers: mees terzang A. Busser uit Ede, stam kampioen A. Bus- ser, stel kampioen W. G. Haalboom uit Veenendaal, enkele vogel kampioen A. Busser; afdeling postuurkanaries: alge heel kampioen A. C. Suijders uit Ede, stel kampioen A. C. Snijders, enkele vogel kampioen A. C. Snijders; afdeling exoten: algeheel kampioen H. S. Kooi uit Ede. BENNEKOM Doordat het eerste tiental van de Bennekomse damvereni ging BDV, in zijn laatste competitie wedstrijd tegen RKHDV II uit Huissen met 10-10 gelijk speelde, handhaafde het zich in de hoofdklasse. BDV be haalde in totaal 6'punten, terwijl BDV (Doetinchem) en BDC (Doode- waard) 5 punten behaalden. Beide clubs zullen nu door middel van een beslis singswedstrijd uit moeten gaan ma ken welke degradeert. Hoewel het re sultaat dit jaar van de BVD niet den derend is geweest, bestaat er toch een goede hoop voor de toekomst, want BVD had deze competitie het jongste tiental (gemiddeld 21 jaar) in de hoofd klasse. Bovendien heeft het de Benne- kommers het in het afgelopen seizoen niet meegezeten. H. Weyman en A. van Heusden vielen uit wegens ziekte, Stun- nenberg moest wegens studie verstek laten gaan, terwijl ook Achterstraat en Van Beek enige malen niet aanwezig konden zijn i.v.m. hun militaire dienst plicht. Met liefst 19 spelers moest de damvereniging de competitie met goed gevolg volbrengen. Men is thans be gonnen met een intensieve training van de jeugd, waarbij het in de praktijk bij velen aan routine ontbreekt. Het spelen van enige vriendschappe lijke wedstrijden staat ook op het pro gramma. Diegene, die belangstelling heeft voor de damsport, wordt vriende lijk verzocht eens een kijkje te komen nemen op een clubavond, welke dins dagavond 12 december plaats vindt. De ze clubavond wordt gehouden in zaal Kerkheim achter de Ned. Hervormde kerk aan de Dorpsstraat te Bennekom, aanvang kwart voor acht. Als de voortekenen niet bedriegen dan zullen er zondag in de wedstrijd Ede-SML ongetwijfeld klappen vallen. Ede heeft als belangrijkste taak om 't Arnhemse SML van zich af te schud den. Beide ploegen verkeren nl. in de onderste regionen: Ede staat met 5 punten op de voorlaatste plaats en SML is met 2 punten hekkesluiter. Of het opzet is geweest blijft een vraagteken, maar in ieder geval brengt Ede voor deze wedstrijd een sterk ge wijzigd team binnen de lijnen. De ach terhoede is ongewijzigd, in de midden linie is Feenstra vervangen door J. v. Buiten, in de voorhoede heeft Geert Jansen het veld moeten ruimen voor De Kok en Van Kooten, die inmiddels genezen is van zijn blessure, gaat even eens weer de Edese aanvalslinie ver sterken. Hoewel het Ede-team niet al te best draait in deze competitie, mag toch wel verondersteld worden dat er voor morgen een kleine overwinning is weggelegd, temeer daar het Arnhem se SML, dat het vorig seizoen overi gens nog in de eerste klasse speelde er momenteel geheel uit is. De twee pun ten uit 9 wedstrijden (dus ook nog een wedstrijd meer gespeeld dan Ede) is (hier wel het beste bewijs van. Opstelling Ede: doel: De Wit, Bra- ber, Masseur, Muller en Krooswijk; midden: Hogehout en Van Buiten, voor Roseboom, De Kok, Van Kooten en Versteeg. De overige Edese ploegen in Ila zijn Edese Boys, dat in de thuis wedstrijd tegen Wageningen alle zeilen bij zal moeten zetten en Fortissimo, dat in de uitontmoeting tegen MASV on getwijfeld een kleine overwinning in de wacht zal slepen. Het volledig programma in ILA luidt: TheoleDl O, Achilles—RKHW, Quick Leones, EdeSML, RoburVDZ. Res. 2e klas B: ESCA/VC 3Epe 2, Quick 2—RKHW 2, NEC 3—Leones, AKC 2—OAB 2. Vaassen 2—WSV 2, Ede 2Columbia 2. TJet zal niet nodig zijn overal in de Oceaan borden te plaatsen met het opschrift: „Stilte als 't u blieft. De vissen slapen. Weliswaar zijn ge leerden uit de VS en de Sovjet-Unie het er tegenwoordig over eens, dat vissen inderdaad slapen en dat is op zichzelf iets nieuws maar zij hebben bovendien bevonden, dat sla pende vissen zo diep slapen, dat ze noch van licht, noch van geluid wak ker worden. Evenals mensen, doen zij hun best gedurende de nacht te slapen en zij doen dat dan bij voorkeur op een ge rieflijk stuk rots. Ook slapen ze niet altijd alleen. In het verleden hebben de geleer den nooit zeker geweten of, wanneer en hoe vissen sliepen. Het nieuwe in- zicht in hun slaap gewoonten is door de voedsel- en landbouworganisatie van de UNO (FAO) ontleend aan rapporten, die de vorige maand zijn ingediend op een conferentie over het gedrag van vissen in verband met visserijmethoden, gehouden te Bergen in Noorwegen. De eerste verklaring was afkom stig van een ambtenaar van het Poolinstituut voor wetenschappelijk onderzoek betreffende de zeevisserij en Oceanografie te Moermansk in de Sovjet-Unie. Deze ambtenaar, O. N. Kiseley ge naamd, rapporteerde, dat hij op 200 tot 660 meter diepte in de ijzige Ba- rentszee, ronddrijvend in een een- mans-duikkamer, kabeljauw en schelvis individueel en in groepen gezond in slaap had gezien, met de neuzen gericht naar de golfstromen. Hij vertelde, dat zij noch op de duikkamer, noch op de sterke lam pen ervan reageerden en meldde: „Wat we ook deden, we konden ze niet wakker krijgen". Zijn verklaring werd gesteund door dr. Evelyn Shaw, assistent-curatrice van het Amerikaanse museum voor natuurlijke historie te New York. Zij rapporteerde, dat zij in het marine laboratorium te Bikini, Bahama-ei- landen, bepaalde vissen had zien sla pen, in de regel 's nachts. ,JIet vorderde vijf tot tien minuten om ze wakker te krijgen", vertelde dr. Shaw. „Zelfs als we lichten aan draaiden en lawaai maakten door op de buizen naar de verblijven te slaan", zei zij. Zij merkte ook op, dat de vissen gewoonlijk op hun zij gaan liggen om te slapen en tegen een stuk rots leu nen om steun te vinden. Tot dusver re is niet gebleken, dat ze ook snur ken", vertelde ze nog. EDE In verband met verschillen de omstandigheden is het maandelijk se spreekuur van de woningbouwvereni ging „Ede", dat aanvankelijk op woens dag 6 december plaats zou vinden, uit gesteld tot januari. Kort na nieuwjaar, op woensdag 3 januari, kunnen belang hebbenden weer bij de woningbouw vereniging terecht. EDE Voor het diploma kraamver zorgster slaagden dezer dagen de dames mej. F. Groenwold uit Bennekom en mej. A. Verwey uit Ede. Zij hebben hun opleiding genoten bij het Groene- kruiscentrum Ede-Wageningen, dat ge vestigd is aan het Wyenburg te Ede. De nieuwe kraamverzorgsters zullen een welkome aanvulling betekenen voor 't kraamcentrum, dat een paar toegewij de en vooral bekwame medewerkers heel goed kan gebruiken. LUNTEREN Burgemeester en wet houders van de gemeente Ede maken bekend dat vanaf 1 december tot en met 14 december op de afdeling Al gemene Zaken van de gemeentesecreta rie voor een ieder ter inzage ligt een verzoek van de heer W. O. J. Nieuwen- kamp te Amsterdam om vergunning tot het ontgronden van een aantal perce len in Lunteren. Bezwaren tegen het verlenen van 'n dergelijke vergunning kunnen door be langhebbenden uiterlijk tot en met 14 december schriftelijk bij Gedeputeerde Staten van de provincie Gelderland te Arnhem worden ingediend. BEEKBERGEN Dominee J. N. de Ruiter, Nederlands Hervormd predikant te Beekbergen heeft een beroep ontvan gen uit Heinenoord (omgeving Rotter dam). ZWOLLE Veemarkt. Aanvoer: run deren 2173, graskalveren 718, nuchtere kalveren 1571, schapen en lammeren 119, varkens 372, schrammen 5, biggen 1166, geiten 18. Totaal 6142. Prijzen (in f per stuk): neurende en versgekalfde koeien 975-1475, neurende vaarzen 1050-1275, neurende pinken 875 -950, slachtkoeien en vaarzen 925-1300, slachtkoeien (in f per kg gesl. gew.) 3.30 -3,50, guiste koeien 850-1050, worst koeien (in f per kg gesl. gew.) 2.70-3.10, guiste vaarzen 875-1075, guiste vaarzen 875-1075, guiste pinken 650-725, graskal veren 325-525, nuchtere kalveren 60- 190, nuchtere kalveren (in f per kg lev. gew.) 1.301.60, geiten 20-50, vette schapen 100-125, lammeren 95-120, 10- weekse biggen 135-165, drachtige var kens 350-460, slachtvarkens 325-40'}. schrammen 80-100, biggen 60-70, stieren (in f per kg gesl. gew.) 3.804.40, vette kalveren 450-550, vette kalveren (in f per kg lev. gew.) 3.20-3.80. OVERZICHT resp. aanvoer, handel: gebruiksvee redelijk, prijshoudend; guiste koeien redelijk, prijshoudend; pinken rustig, prijshoudend; varkens redelijk, prijshoudend; graskalveren rustig, prijshoudend; vette kalveren traag, niet-prijshoudend; nuchtere kal veren gedrukt, niet-prijshoudend; big gen redelijk, niet-prijshoudend; slacht koeien vlot, prijshoudend.

De Vallei | 1967 | | pagina 5