„Geen solidariteit tussen de arme en rijke landen Beroep op Arabieren en Israël Zeg het met bloemen Munitie ook per gewone luchtlijn naar Vietnam Uit cle wanorde groeide liet nieuwe Rusland LANDBOUWBELEID IN E.E.G. IS TE DUUR Heengaan Vooruitzichten OESO niet gunstig Capitool in wintertooi GELUKKIG PAAR Spierpijnen reumatische 3ijnen,spit,ver- <oudheid... Overal waar warmte helpt, helpt Philips Infraphil beter ^PHILIPS 42.50 infraphil OE THA1ST: „Geen voortgang afschaffing van kernwapens" Blanke gedood in negerwij k Connally geen kandidaat voor defensie IN ZUID-AFRIKA Zorgen over de toeloop Bantoes naar steden BOEK VAN PAUSTOVSKY Italië en Duitsland menen: Aantal doden damdoorbraak op Java 138 Sedert 1960 zijn 450 Belgen in Kongo gedood yrnt ARGELOZE HANDELAAR Hoechst zuivert afvalwater Ernstig Sint heeft het gevonden. Een fijne plant, waar gever en ontvanger „groeiend" plezier van hebben ACTIE TEGEN ENGELS IN INDIA Wiel rijdster geschept BETER TE LAAT THUIS OAN TE VROEG IN 'T ZIEKENHUIS ZATERDAG 2 DECEMBER 1967 PARUS De 21 leden van de Or ganisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OESO) heb ben in 1966 in totaal 9,9 miljard dol lar (netto) aan de ontwikkelingslanden gegeven voor allerlei doeleinden, of on geveer vierhonderd miljoen dollar min der dan in 1965. Dit werd meegedeeld door de secretaris-generaal van de OESO, Thorkil Kristensen, in de bij eenkomst van de ministerraad der OESO te Parijs. HIJ voegde hieraan toe dat voor dit Jaar een aanzienlijke stijging valt te verwachten. Kristensen beoordeelde de vooruitzichten voor de komende jaren echter minder gunstig, aangezien enke le grote landen, zoals de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië moeilijkheden hebben met hun betalingsbalans. In het jaar 1966 kwam van het tota le bedrag 5,9 miljard dollar voor reke ning van bilaterale bijdragen van rege ringen en 3.4 mljard voor rekening van particuliere investeringen, terwijl voorts nog ongeveer 500 miljoen dollar ten goede kwamen van op multilaterale basis werkende organisaties voor ont wikkelingshulp. De secretaris-generaal van de OESO wees er op, dat de hoge rentetarieven in vele landen een ongun stige invloed hebben op de kapitaalex port naar ontwikkelingslanden. Nog ernstiger noemde hij het dat de «lelie economische groei in de meeste industrielanden in de jaren na 1960 niet gepaard is gegaan met een overeen komstige stijging van de hulp aan de ontwikkelingslanden. Volgens Kristen- sei» la „het principe van de solidari teit tussen de rijke en arme landen der wereld nog niet iets vanzelfspre kends geworden". Voorts wees hij nog op de toenemende last van de schulden- dienst in een aantal ontwikkelingslan den, welke een onrustbarend niveau heeft bereikt. NEW YORK De secretaris-gene raal van de Ver. Naties, Oe Thant heeft vandaag gezegd dat er nog niet veel voortgang is gemaakt in de rich ting van beëindiging van de atoombe wapeningswedloop en het afschaffen van atoomwapens. Hij zei dit in een verklaring ter gelegenheid van het feit, dat 25 jaar geleden op de universiteit van Chicago de eerste beheerste ket tingreactie in een kernreactor werd op gewekt. De toekomst van de mensheid hangt er van af, of wij in staat zijn het atoomvraagstuk op te lossen. „De reeds bestaande atoombewapening heeft al 'n zo grote vernietigende kracht dat de hele mensheid er vele malen mee uit geroeid kan worden". Er is gezegd dat het beter voor de mens zou zijn ge weest als de geheimen van de atoom energie nooit waren ontsluierd. Ik deel dat standpunt niet. De ontwikkeling van de kernenergie heeft al waardevolle vruchten afgeworpen bij het vreedza me gebruik. Men heeft terecht opge merkt dat de atoomenergie waarschijn lijk de grootste uitdaging vormt voor de internationale staatkunde, die ervoor moet zorgen dat de vreedzame toepas singen en de weldaden die daaruit voort vloeien worden ontwikkeld en tegelij kertijd moet voorkomen dat kernener gie voor vernietigingsdoelen wordt ge bruikt", aldus Oe Thant. DETROIT In de Amerikaanse stad Detroit hebben twee jonge negers een auto met twee blanken beschoten, die in het centrum van de negerwijk voor «en stoplicht wachtte. Een van de in zittenden, de 21-jarige Coy Jones, werd gedood, de andere ernstig gewond. De daders zijn voortvluchtig. DEN HAAG Enkele maanden na de strijd in het Midden-osten is in de situatie nog geen verbetering opgetre den. Ofschoon Israël de bereidheid heeft getoond om in direct contact met zijn nabuurlanden tot een werkelijke vrede te komen, is in dit opzicht geen vooruitgang geboekt. „De werkelijk heidszin gebiedt te erkennen, dat een terugkeer naar de situatie van voor juni 1967 geen vconditie kan zyn voor het aanvangen van een vredesgesprek tussen de direct betrokkénen. Het terug gaan naar onveiligheid en onzekerheid kan niet verlangd worden van een land, dat sinds het begin van zijn bestaan voortdurend onder dreiging heeft ge leefd". Dit is het uitgangspunt van een ver klaring, die dertig ondertekenaars heb ben gewijd aan de situatie in het Mid den-Oosten en waarin zij een beroep doen op de Arabische landen en Israël zo spoedig mogelijk een <5?rect gesprek aan te vangen over de fundamentele vraagstukken in het Midden-Oosten. Zij vragen deze landen zich daarbij te te richten op: 1. het vestigen en in stand houden van een duurzame vrede en het verze keren van het bestaansrecht van alle betrokken landen; 2.het doen ontstaan van hechtere economische en sociale banden tussen Israël en zijn nabuurlanden, opdat in de plaats van strijd een saamhorigheid zal treden, die de grondslag kan leg gen voor een verbeterd levenspeil van alle betrokken landen; 3. het onmiddellijk lenigen van de ernstige nood van de vele vluchtelingen in dit gebied, waartoe een plan van ac tie in ruimer internationaal verband mede een bijdrage zou kunnen leve ren. De verklaring werd ondertekend door: dr. J. E. Andriessen, dr. W. P. Berghuis, prof. dr. H. W. J. Bosman, mr. G. Brautigam, L. ten Cate, mr. H. W. van Doorn, mr. dr. P. Dresen sj., prof. mr. N. E. H. van Esveld, prof. dr. M. Euwe, prof. dr. G. Gong grijp, prof. mr. J. van der Hoeven, H. van der Horst, prof. mr. P. J. G. Kap- teijn, A. Kloos, mr. H. A. M. T, Kolf schoten, dr. J. F. Krop, prof. mr. A. J. M. Kunst, P. J. J. Mertens, J. A. Middelhuis, dr. J. F. van Moorsel, dr. ir. P. Oele, prof. dr. B. Schendstok, mw. J. F. Schouwenaar-Franssen, E. A. Schüttenhelm, prof. D. Simons, mr. A. Stempels, drs. A. D. W. Tilanus, K. Voskuil, mr. M. Vrolijk en H. H. Wem- mers. ADVERTENTIE Uk x X X X X In Washington is de eerste sneeuw gevallen en dat leverde dit stem mige plaatje op, met het Capitool op de achtergrond. BALTIMORE Gouverneur John Connaly van Texas heeft gisteren ge zegd, dat hij de post van minister van Defensie met president Johnson in Was hington heeft besproken, maar dat hij geen kandidaat is voor de portefeuille. Hij verwacht dat hij zijn ambtsperiode als gouverneur zal uitdienen. De be spreking met de president over de de- fensiepost was zuiver toeval geweest en niet 't doel van zijn bezoek aan Wash ington. Hij ging naar het ministerie van Buitenlandse Zaken in verband met zjn reis naar Parijs, waar hij gaat praten over de jaarbuers van Texas, die volgend jaar wordt gehouden. JOHANNESBURG De Zuidafri- kaanse regering is kennelyk bezorgd over de aantrekkingskracht die de blanke steden op de werkzoekende ne gers in het land uitoefenen. De „Rand Daily Mail", in Johannesburg, een krant van de oppositie, bericht, dat de Zuidafrikaanse overheid by haar pogint- gen deze trek naar de steden tegen te gaan op groeiend verzet stuit van de zakenwereld. Woensdag heeft de Zuidafrikaanse minister voor Bantoezaken, Michiel Coenrad Botha, gezegd dat de groei van Johannesburg voldoende is en dat de Zuidafrikaanse regering eventueel 't aantrekken van neger-werkkrachten door handel en industrie in Johannes burg aan banden zal leggen. De minis ter legde er de nadruk op, dat het de plicht van de regering is, de economi sche ontwikkeling van minder dicht be volkte gebieden te bevorderen. De rege ring van Zuid-Afrika streeft ernaar, aan de grenzen van de Bantoe-gebieden in dustrieën te vestigen om de toeloop van neger-werkkrachten naar de blanke steden te verminderen. WASHINGTON Het Amerikaanse departement van Defensie maakt zo nu en dan van de normale lijnvliegtuigen met passagiers aan boord gebruik om munitie naar Viëtnam te vervoeren. „Er zijn ogenblikken, waarop al ons materieel in gebruik is en dan wijken wij uit naar de vrachtruimen der lijn vliegtuigen der luchtvaartmaatschap pijen", zo zei een woordvoerder voor het militaire luchtbrugcommando. De lijnvliegtuigen worden alleen ge bruikt voor goederen, die topprioriteit genieten, zoals raketten, handgranaten en munitie voor kanonnen. Er wordt zorgvuldig voor gewaakt, dat de zendingen geen gevaar opleve ren voor de passagiers, aldus de lucht macht. Op deze wijze zijn sinds 1 januari 600 ton munitie per lijnvliegtuig ver scheept. De hoeveelheid was volgens de woordvoerder minimaal. De luchtvaart maatschappijen, waarvan het departe ment van Defensie voor deze transpor ten tot dusverre gebruik heeft gemaakt, zijn Pan American, Trans World, Ame rican, United, Braniff en Seabord World. „De schepen verdwenen in de nevel. Het was alsof de noordoostenwind een schone bladzijde opsloeg waarop de heldhaftige geschiedenis van Rusland, ons zwaar beproefde, buitengewone en tot de laatste ademtocht beminde va derland, nog moest worden geschre ven." Dit is de laatste alinea van Kon- stantin Paustovsky's boek „Begin van een onbekend tijdperk", waarin hij zijn persoonlijke herinneringen aan die ru moerige revolutiejaren van 1917 tot ver in 1920 vertelt. Die schepen verdwenen uit Odessa, volgepropt met vertwijfel de Russen, die op de vlucht sloegen voor de naderende Sovjet-legers. Het was het moment waarop er inderdaad een nieuwe bladzijde van Ruslands ge schiedenis werd opgeslagen, die zou worden beschreven met de reorganisa tie van de maatschappij, vyfjarenplan- nen, snel stijgende produktiecijfers, de opbouw van een gigantische strijd macht en stabilisering van de samen leving, maar ook met binnenlandse ter reur, onpersoonlijkheid en oorlog. Paustovsky keert terug naar die chaotische beginjaren der revolutie, toen zijn beminde vaderland werd ver scheurd door onzekerheid, rechteloos heid en burgeroorlog. Op het platteland was niemand meer veilig voor de hor den bandieten, die de ontstellend grote groepen armen hun laatste bezittingen ontnamen. De bevolking kon geen wijs meer worden uit de politieke schomme lingen tussen links en rechts, vooral in de Oekraine; eerst in de twintiger ja ren is daar enige verbetering in geko men. De schrijver, thans 75 jaar oud, ging niet zonder meer-uit van het standpunt, dat het communisme zegenrijke gevol gen zou hebben voor zijn land; dat de den er, relatief gesproken, maar wei nig. Eerst later heeft hij zijn vertrou wen aan Lenin's denkbeelden kunnen schenken. Als auteur en journalist Julie Nixon, dochter van de vroegere Amerikaanse vice-president en David Eisenhower, een kleinzoon van de vroegere president hebben zich in North hampton verloofd. Een trouwdatum is nog niet vastgesteld. ALLAHABAD Studenten in de Noordindische stad Allahabad hebben gisteren borden met Engelse opschriften vernietigd of besmeerd met pek, uit protest tegen het voornemen van de overheid het Engels als officiële voer taal naast het Hindi te handhaven. BONN West-Duitsland en Italië zul len voortaan grotere terughoudendheid betrachten by het verlenen van staats- bydragen voor de financiering van het agrarische beleid van de Europese Eco nomische Gemeenschap, zo blijkt uit 'n communiqué dat is gepubliceerd na af loop van de besprekingen van de Duit se minister van Financiën, Franz Jo sef Strauss, met zyn Italiaanse amtsge- noot, Emilio Colombo, in Bonn. De mi nisters zijn tot de slotsom gekomen dat de uitgaven op agrarisch gebied in de EEG onder controle moeten worden ge houden en dat bij de vernieuwing van de eind 1969 aflopende EEG-verorde- ning voor agrarische financiering grote voorzichtigheid moet worden betracht. Strauss en Colombo waren het er ver der over eens, dat besluiten van de mi nisters van Landbouw in Brussel geen bevooroordelende betekenis hebben, maar dat definitieve beslissingen alleen mogen worden genomen met instem ming van de ministers van Financiën en van Economische Zaken. De com missie van de Europese gemeenschap pen in Brussel dient bij de indiening van haar voorstellen de financiële ge volgen nauwkeurig te berekenen en de EEG-landen er te voren van op de hoog te te stellen. Waarnemers in Bonn trekken uit de mededelingen de gevolgtrekking dat West-Duitsland en Italië, die de groot ste bijdragen leveren voor het Europe se oriëntatie- en garantiefonds voor de landbouw, van plan zijn him contribu ties voor het gemeenschappelijke land bouwbeleid aanzienlijk te verminderen. De ministers Strauss en Colombo heb ben verder gesproken over actuele eco- nomisch-politieke vraagstukken en over mogelijkheden van bestrijding van conjuncturele inzinkingen. DJAKARTA Het aantal doden bij de damdoorbraak van maandag jl. in Midden-Java is tot 138 gestegen. Er wordt nog naar slachtoffers gezocht. 600 mensen werden gewond. De dam, die nog niet af was, bezweek als gevolg van veel regen. Het water overviel de bewoners van enkele dorpen in him slaap. Driehonderd huizen werden ver nield en eenzelfde aantal beschadigd. De gouverneur van Midden-Java, gene- raal-majoor Munadi, acht het niet uit gesloten dat de doorbraak het gevolg van sabotage is. De overloop in de dam blijkt niet te zijn geopend, zoals bij hoog water had moeten gebeuren. BRUSEL In Kongo zijn sedert ju ni 1960, toen het land onafhankelijk werd, 450 Belgen gedood, zo heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Harmei gisteren verklaard in antwoord op een parlementaire vraag. Hij voegde hieraan toe, dat de ver wanten van de slachtoffers voorzo ver bekend geen andere schadever goedingen hebben ontvangen dan die waarin de Belgische wet voorziet HEERHUGOWAARD Op de Mid denweg in Heerhugowaard is vrijdag morgen de 72-jarige mevr. M. A. Zijp uit deze gemeente met haar fiets door een achterop komende auto geschept en ter plaatse overleden. Zij was onver wachts naar links uitgeweken. ADVERTENTIE heeft hij zich zijn leven lang zeer kri tisch opgesteld tegenover de communis tische samenleving; zij had zijn sympa thie, maar dat betekende voor hem niet een slaafse navolging van hetgeen de hoge partijfunctionarissen hem en zijr. landgenoten voorhielden. Zijn uit vallen tegen het regime waren soms zo scherp, dat men er zich over kan ver bazen, dat hij nimmer in grote moei lijkheden is gekomen. Belangrijk is het beeld, dat men van het Rusland uit die jaren over houdt; Paustovsky schildert de schier eindeloze, beklemmende chaos met 'n scherpe pen en een presicieus waarne mingsvermogen. Uit die wanorde schiep Rusland 'n nieuwe samenleving. De auteur tekende in Moskou (1917) de volgende dialoog op, die kenmer kend is voor de mengeling van vastbe slotenheid en onzekerheid, waaraan de burgerij en de strijdmacht onderwor pen waren. De gevechten werden even stopgezet voor de volgende uitwisse ling van meningen. „Terwijl de vrouwen de boulevard overholden, begonnen de rode gardes en de junkers over en weer te roepen. „Hee, daar, jullie snotneuzerige sa belkwasten!", riepen de rode gardes. „Het is nu leuk geweest. Gooi jullie wapens neer!". „Wij staan onder ede!" riepen de junkers terug. „Voor wie hebben jullie de eed af gelegd? Voor Kerenski? Die is 'm naar de Duitsers gesmeerd, de vuile smeer lap". „Wij hebben Rusland trouw gezwo ren, niet Kerenski!". „Maar Rusland, dat zijn wij!" riepen de rode gardes. „Gebruiken jullie eens een beetje jullie verstand!" Zij hebben gelijk gekregen. „Begin van een onbekend tijdperk" is geen beschrijving van de Russische revolutie; het is meer een achtergrond verhaal, bestemd voor degene die al van de gang van zaken in die bewogen ja ren op de hoogte is. Het is een autobio grafie met boeiende en soms langdra dige passages, maar over het geheel genomen een interessant boek, waarin men kan genieten van Paustovsky's fraaie taalgebruik. Het oordeel van de Franse historicus Carbonell en van Helen von Sachno (Der Aufstand der Person, Sowjetlite- ratur der Gegenwart) over Paustov sky's boek luidt: „het beste verslag over de gebeurtenissen van de revolu tie" en „een grandioze levensgeschie denis die in de hele Sovjet-literatuur haar gelijke niet vindt". Uitspraken die naar ons oordeel wel wat te hoge verwachtingen van het boek wekken... (Het begin van een on bekend tijdperk" verscheen in de se rie Privé-Domein bij de Arbeiders pers). Meer informatie over de Russische revolutie is te vinden in het boekje „Herinneringen aan Lenin", waarin Lev Trotsky en Maksim Gorky ver tellen van hun ontmoetingen met de Russische leider en waarin zij een oor deel over hem geven. Beslist de moeite van het lezen waard. Het verscheen bij de Arbeiderspers in de serie Kleine Floret. „Mensen in verandering" van prof. dr. J. van Baal (de voorlaatste Ne derlandse gouverneur van West-Irian, 't voormalige Nieuw-Guinea) is een boek dat bijzonder goed op de actualiteit in haakt. De vraagstukken van de ont wikkelingshulp staan vrijwel dagelijks in de belangstelling en voor een betere kijk op de gecompliceerdheid van de problemen, die zich bij het realiseren van de ontwikkelingshulp voordoen, is „Mensen in verandering" belangwek kende achtergrondinformatie (uitgave van de Arbeiderspers in de serie Flo ret). Even heel wat anders. Grappen van geestelijken en andere roomse humor door twee Fransen bijeenge bracht onder de titel „L'Humour en soutane" zijn door de Arbeiderspers ver taald. Het boekje bevat een bonte men geling van geslaagde, flauwe, bekende en onbekende moppen en uitspraken over de r.k.-kerk en haar volgelingen. „Viëtnam" heet kort en krachtig 't boekje, dat is uitgegeven door Sem per Agendo N.V. te Apeldoorn en is samengesteld door de Sjaloomgroep. Het is een bewogen oproep tegen de „on menselijke oorlog in Viëtnam" en tegen de Amerikaanse politiek; voorts bevat 't een pleidooi voor de positie van de Viëtcong-strijders en het Bevrijdings front. Voor de objectiviteit zou het naar ons oordeel wenselijk zijn geweest, wanneer ook melding was gemaakt van de onmenselijkheden, die Ho Tsji Minh en zijn aanhangers op hun naam hebben staan; daarover kunnen verscheidene boeddhistische leiders, die overigens ook tegen het Amerikaanse optreden ln Viëtnam gekant zijn, maar zeker geen heil uit Noord-Viëtnam ver wachten, een heleboel vertellen. PORTO ALEGRE, (Brazilië) Ed- son Ribeiro de Oliveira in de Brazi liaanse plaats Porto Alegre liep gis teren het politiebureau binnen om verontwaardigd te klagen dat men hem van vijf kilo marihuana had be roofd. De politie luisterde meelevend en beleefd toe, vatte hem daarna in de kraag en zette hem in de cel wegens handel in verdovende middelen FRANKFORT De chemische fa briek Hoechst in Frankfort heeft dezer dagen een installatie voor de zuivering van afvalwater in gebruik genomen, die met een vermogen van 24.000 m3 geconcentreerd afvalwater per dag de grootste in Europa is. Deze hoeveel heid wordt ontdaan van vuil en biolo gisch schadelijke substanties. In een groot bekken worden bacte riën en andere culturen aan het afval water toegevoegd, die de schadelijke bestanddelen omzetten in ongevaarlijke verbindingen. Tevens wordt het zuur stofgehalte van het water vergroot. De bedrijfskosten van de verregaand geautomatiseerde installatie bedragen iets minder dan acht miljoen mark per jaar. Met de bouw, die anderhalf jaar heeft geduurd, was 20 miljoen mark "president Johnson heeft een politie ke storm doen opsteken, door het overdragen van zijn minister van De fensie McNamara aan de Wereld bank. En als er iets is waar Johnson op dit tijdstip geen behoefte aan heeft, is 't wel een geschil over het aftreden van de laatste invloedrijke tegenstander van het principe „alles op alles" te zetten en de oorlog in Viëtnam zo gauw mogelijik te winnen. De combinatie van Johnsons geheimzin nigheid en de voorschriften van het internationale protocol hebben de pre sident in een politiek moeras doen be landen, waarvan de gevolgen zeker voelbaar zullen blijven tot de presi dentsverkiezingen in 1968 toe, waar bij verwacht wordt dat hij zich her kiesbaar zal stellen. McNamara zinspeelde er bij zijn aan vaarding van het presidentschap van de Wereldbank woensdagavond op, dat dit een grootmoedige beloning van de president was voor een uitge putte functionaris, die zijn land ze ven jaar lang goed gediend heeft. De ze uitlating van McNamara kwam echter niet overeen met wat hij vrien den twee dagen eerder had verteld. Bij die gelegenheid zou hij gezegd hebben er niet over te denken in de nabije toekomst af te treden. Presi dent Johnson had hen uit niets doen blijken dat er een verandering op til was. Hij was dan ook verbijsterd toen het nieuws uitlekte dat er een eind aan zijn ambtsperiode was gekomen. IJij zou wel met de president hebben gesproken over 'n aanstelling bij de Wereldbank, waarover hij in het voorjaar was benadero door George Woods, president van de Wereldbank, die met pensioen zou gaan. Hij was zelf echter van het standpunt uitge gaan dat hier mogelijk pas na de ver kiezingen in 1968 serieus over gespro ken zou worden. McNamara zegt dat president Johnson nooit op het gesprek is teruggekomen, volgens de regering echter zou John son alvorens minister van Financiën Fowler, die in oktober McNamara op internationaal niveau had voorgedra gen, op de hoogte te stellen zijn minis ter van Defensie hebben gvraagd, of hij nog geïnteresseerd was in een der gelijke benoeming. De regering zegt dat McNamara toen bevestigend heeft geantwoord. MCNAMARA vlucht of vertrek? Als dit gesprek zou hebben plaatsge had, wat nog maar de vraag is, vol gens McNamara's vrienden, zou Mc Namara de vraag van Johnson heb ben opgevat als iets wat de toekomst gold en niet als een boodschap tot ac tie van het Witte Huis. J> egerings functionarisse beijveren zich speculaties over de beweegre denen van Robert McNamara om van het Pentagon naar de wereldbank te verhuizen, te ontzenuwen. Woord voerder Phil Goulding van het minis terie van Defensie noemde berichten over conflicten tussen de minister en de militaire leiders „volkomen on waar" en „onzin". De New York Times schreef intussen op gezag van niet met name genoem de vrienden van McNamara, dat de minister in het afgelopen jaar steeds meer conflicten had gehad met de president en de chefs van staven. Vol gens een van deze zegslieden had Mc Namara verklaard dat in de strijd in Viëtnam „het resultaat niet langer te gen de kosten opweegt". Een andere zegsman had gezegd dat de minister een „steeds groter wordende kloof tussen zijn eigen overtuiging en de oorlogspolitiek van de regering" had geconstateerd. Ook maakte de minis ter zich bezorgd over de toenemende politieke macht van de generaals, waartegen hij zich moeilijk teweer zou kunnen stellen. In dit verband merkte men in Wash ington op dat recente besluiten van president Johnson om het aantal doe len voor luchtaanvallen in Noord- Viëtnam uit te breiden en met raket ten een schild op te bouwen ter be scherming van de Ver. Staten tegen een raketaanval in strijd waren met hetgeen minister McNamara tevoren had bepleit. "president Johnson gaf in een woens- dagavond uitgegeven verklaring als zijn mening te kennen dat McNamara het volkomen verdient, dat hij van de „enorme last", die hij de zeven jaar van zijn ministerschap heeft gedra gen, wordt bevrijd. Hij voegde hier aan toe dat de oorlogsinspanning in Viëtnam niet zal worden verminderd. „De koers van onze deelneming aan de oorlog in Viëtnam is duidelijk uitge zet. De grote lijnen van de defensie politiek zijn duidelijk vastgelegd en de opvolger van minister McNamara zal diens bekwaam en doeltreffend gevoerd beleid zonder verlies van vaart of doeltreffendheid kunnen voortzetten."

De Vallei | 1967 | | pagina 6