Helmonds politieke barometer vandaag voor KVP op storm J Geschil leraren-minister over hoogte salarissen Uitgebreide voorlichting consumenten nodig solidus-gas Drie jaar cel tegen dronken automobilist geëist FANTA ORANGE sprcilo VAN ONZE LEESTAFEL VERKIEZING GEMEENTERAAD WEGENS UITBREIDING VAN GRONDGEBIED Kinderbijslag op paspoort van broer geïnd gas Rectificatie V. en D. XXX*** Burg emeester in barak Pionier BELANGRIJKSTE BEDAAGD VERSCHRIKKELIJK ROYAAL GEBAAR Verpleegster verbrand na botsing PHILIPS VOERT WEEKLOON IN Spit, Spierpijn MISBRUIK WIJ GA AIS MET AKKOORD MET VERSLECHTERING9 BEDORVEN „BEZUINIGING" Denk eens even geven SER-COMMISSIE VAN MENING: X X X X m.M DUURZAAM OUD-MARINIERS HOUDEN REÜNIE Concentratie Pagina 9 VRIJDAG I DECEMBER 1967 HELMOND In Helmond weet iedereen één ding heel zeker: dat niemand iets zeker kan weten over de verkiezingsuitslag, die vanavond in de Peel- stad uit de stembus zal rollen. Het is als een spottend spel van het lot dat uitgerekend Helmond de barometerstand van het politiek-donderend vader land moet aangeven. Helmond heeft doorgaans genoeg aan zijn binnenkamerspolitiek en nu weet de stad vandaag de gespannen aandacht van heel politiek-geïnteresseerd Nederland op zich gericht. De Helmondenaren zijn er niet zo gelukkig mee. partij op zijn voorspelling voorzich- tig zes zetels in. Helmond leeft nog op een bepaal de manier in de Peel, die Antoon Coo- len in zijn romans heeft beschreven. Wie in Helmond-West woont mag mee doen met de Helmondse „hoog- mogenden". Wie niet in die stads wijk woont, behoort geen kritiek te hebben op beleid en bestuur, zelfs al zou het niet goed gaan. De „High society" is in Helmond nog stevig gevestigd, getuige de rui me kans die ook tegenstanders aan de lijst Gemeente Belangen geven: een gezelschap wat bedaagde nota belen uit een gezellig boek artsen, leraren, fabrikanten die aan politiek zijn gaan doen om de almacht van de Helmondse KVP wat af te zwak ken. Al verkondigen de vriendelijke kandidaten als om strijd dat er met de KVP zinvol zal worden samenge werkt. De vraag, die vandaag de Helmon denaren speciaal zal bezighouden is: zal de KVP haar historische meer derheid in de raad kunnen behouden. Door uitbreiding van het zeteltal van 29 op §1 zal de KVP van daag één zetel moeten winnen van 15 op 16 om weer de absolu te meerderheid te veroveren. Toen ik de Helmondse lijsttrekkers vroeg of zij de uitslag wilden voor spellen gaven alleen de trekkers van de KVP en van de Katholieke De mocraten de KVP de vereiste zes tien raadszetels. Alle andere lijst trekkers voorspelden verlies voor de KVP, al was het wel opvallend dat slechts enkele lijsttrekkers een groot verlies voor de KVP voorzagen. In een schemerig café, waar zwa re mannen tussen de middag een kop koffie dronken, zei men: „We hadden vroeger geen keus hier, want Gemeente Belangen was even con servatief als de KVP, die jongeren- partijen hadden altijd al herrie voor dat de verkiezingsstrijd begon, en op de PvdA mochten we niet stemmen. Nou kunnen we meer in vrijheid kie zen en geloof maar dat de KVP zal gaan verliezen". Zelfs de heer J. Linders, de chef redacteur van het Helmonds Dag blad, die de KVP in deze verkie zingsstrijd door dik en dun heeft ge schraagd, ziet aan het einde van de strijd voor de KVP toch niet meer dan vijftien zetels en dat betekent voor het eerst in de politieke ge schiedenis van Helmond: geen KVP- meerderheid in de raad. De voorspellingen van de lijsttrek kers waren evenmin rooskleurig voor D'66, al denken de minder-pfficiële Helmondenaren daar soms heel an ders over. Een meisje van 24 jaar zei in een warenhuis: „Ik zou het verschrikkelijk vinden als D'66 in Helmond geen grote overwinning be haalde. Overal in Nederland wint de ze partij. Als dat in Helmond niet gebeurt, gaan de mensen denken dat we hier achterlijk zijn". De proefverkiezing op het Knip penberg-lyceum, bracht voor D'66 tien van de 31 zetels uit de stembus, maar daar zal de dierenarts Swin- kels met zo heel veel aan hebben, want lyceïsten mogen nog niet stem men. Hij was als lijsttrekker voor D'66 een beetje ontdaan toen ik hem als laatste om zijn voorspelling vroeg en toen hij het geringe aantal zetels zag, dat zijn collega-trekkers zijn partij hadden toegedacht. Hij trooste zich echter snel: „Nu ja, voor de Tweede Kamer-verkie zing gaven de landelijke lijsttrekkers ons ook weinig kans en toch haalden we zeven zetels". Hij vult voor zijn Hoezeer de Helmonders zich ook bewust mogen zijn van de nationale S aandacht, zij blijven de stedelijke S politiek toch het belangrijkst vinden. De verkiezingsstrijd werd gevuld J met sportparken, tennisbanen, club- huizen en woningbouw. Een enkele open- lijsttrekker verklaard in het baar dat hij een einde wilde maken aan de maatschappelijke schotjes- t geest in Helmond. Alleen de deftige en zeer idealistische lijsttrekker van de PSP sprak over Viëtnam, Navo en Oost-Duitsland. Tot het laatste toe is men politiek t actief gebleven in Helmond, al werd J gisteren een mist met nauwelijks J twintig meter richt een grote spel- J breker. Enkele KVP-ers hadden besloten op de valreep een slecht geplaatste kandidaat aan voorkeurstemmen te helpen door te zijner ere een vlieg tuig boven Helmond te laten cirke len, maar de mist hield het toestel aan de grond. Gemeente Belangen wilde gister- j deze partij J avond met een royaal laatste stunt hebben zou een groot vuurwerk laten afste- j ken. De vuurpijlen gingen echter bij- na geruisloos de mist in. Als deze S partij evenveel belangstelling trekt J als gisteravond, dan wordt het voor J haar een trieste avond{ want behou- J dens de kandidaten met vrouwen en t kinderen waren er nog geen honderd belangstellenden komen kijken en voor één zetel heeft men vandaag in Helmond ongeveer duizend stemmen j nodig. Heel Helmond ging gisteren de mist in en het was voor de Helmpn- denaren een verademing, want velen J zijn de grote buitensteedse belang- t stelling beu. Wethouder J. van Deutekom, de J lijsttrekker van de KVP, wilde ech- J ter opgewekt blijven. Gistermiddag J stootte hij met geoefende hand een j biljarttoernooi open en na een serie J van 21 caramboles zei hij: „We red- j den het wel. Misschien gaat de t. KVP nog wel winnen ook". HAARLEM De maximumstraf van 1 jaar en ontzegging van de rybevoegd- heid gedurende 5 jaar eiste gisteren de officier van justitie bij de Haarlem se rechtbank tegen de 26-jarige Belgi sche automonteur G. F. M. V. uit Be verwijk. Die had in september in Heemskerk onder invloed een aanrijding veroorzaakt waardoor een 24-jarige ver pleegster levend verbrandde en haar 26- jarige zuster ernstige brandwonden op liep. De monteur had de bewuste avond meer dan 30 glazen bier gedronken. Hoe wel enkele vrienden hadden geprobeerd hem ervan te weerhouden achter het stuur van zijn auto te gaan zitten, was hij toch slingerend gaan rijden. Na het ongeluk, waarbij behalve zijn eigen auto ook die van de twee zusters Van Twisk in brand was gevlogen, met het noodlottige gevolg, was de man in een wortelveldje zijn roes gaan uitsla pen. Vier uur later vond de politie hem daar. ZUIDWOLDE De burgemeester van Zuidwolde zal binnenkort zijn intrek ne men in een barak, die achter het ge meentehuis komt te staan. Deze barak is nodig, omdat het ge meentehuis te klein is geworden. Burgemeester mr. M. Wessels Boer heeft er geen bezwaar tegen dat hij zich moet terugtrekken in de barak. Het CH-raadslid de heer J. Hoekstra denkt er anders over. In de gisteren ge houden raadsvergadering sprak hij er zijn verwondering over uit, dat de bur gemeester in een barak gaat resideren. Hij vond dat niet representatief voor de gemeente. UTRECHT Uiterlijk op 1 april zal Philips overgaan van uur- op weeklonen Daarna zal men proberen over te scha kelen op maandlonen. Door de overgang naar weeklonen wil men een grotere stabiliteit in het inkomen bereiken. De lonen zullen worden gebaseerd op een normale werkweek van 43 3/4 uur. ADVERTENTIE en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met ADVERTENTIE 53-14 Puk Oosthoek, Verboomstraat 257B, Rotterdam, won f 750,- met z'n serie blauwe kroonkurkenl Gossiemijnedaar wint me 'n boy van amper 10 bet volwas sen bedrag- van f750,- in de Grenoble Olym piade! Doe bet hem maar eens na: spaar kroonkurken met Coca-Cola, Fanta, Sprite en win! Coke, Fanta, Sprite; ge weldig lekker! VRUCHTENLIMONADE ROTTERDAM Ruim een jaar lang ging de 19-jarige ongetrouwde Turkse fabrieksarbeider Suleyman C. in Rot terdam door voor zijn 37-jarige broer Is- med, die in Turkije woont en vader van twee kinderen is. Suleyman plukte er alle vruchten van: hij streek duizend gulden op aan kinderbijslag en negen honderd gulden belastingaftrek hield hij in zijn zak. Een maand geleden was het spelletje uit en gisteren, toen de Turk voor de Rotterdamse rechtbank stond, hoorde hij zes maanden met aftrek en terugbe taling van het geld tegen zich eisen. Op 17-jarige leeftijd kwam Suleyman in Rotterdam werken. Normaal zou hij nooit een werkvergunning hebben ge kregen, maar Suleyman beschikte over het paspoort van broer Ismed, waar van hij de foto had verwisseld voor zijn eigen portret. „In Turkije moet je tenminste vier duizend gulden voor een pas neertel len. Bovendien zijn er hele lange wacht tijden", onthulde Suleyman's tolk voor de rechtbank. „Hij heeft op een schandelijke manier misbruik gemaakt van de in Nederland geldende sociale voorzieningen", meen de de officeir van justitie, mr. W. D. Meeter. „Helaas staat dit geval niet op zichzelf. Er worden regelmatig buiten landse arbeiders aangehouden, die er dergelijke praktijken op nahouden. Ik geloof, dat de Nederlandse autoriteiten soms wel eens wat gemakkelijk over de officiële papieren van deze mensen heenlopen"! Suleymans raadsman, mr. A. M. Mout, pleitte op grond van het feit, dat zijn cliënt ongetwijfeld Nederland zal worden uitgezet voor een straf gelijk aan het voorarrest. UTRECHT De Algemene Neder landse Onderwijzersfederatie (ANOF), het overkoepelend orgaan van de drie grote onderwijzersorganisaties (80.000 leden) Is tegen de voorgestelde verho ging van het kleuterschoolgeld met drie honderd procent „Dit onderwijs be hoort voor de hele Nederlandse jeugd gratis te zijn", zegt de Anof In een adres aan de Tweede Kamer. De fede ratie vraagt de verhoging te voorkomen. ADVERTENTIE met wereldgarantie "standaard v.a. 10.- "guilloche' marmer "crystal" 11.50 Rookt koe!, droog en zuiver... door Spiralo in kop. Zó te vervangen, altijd schone pijp Set met extra kop en reserve spi ralo's 16.50 pat pend Voor de handel B. D. Leefsma N.V., Kerkstraat 25, Amsterdam, Tel. 23 27 27 ROTTERDAM Urenlang overleg met minister Veringa en staatssecre taris Grosheide (beiden onderwijs en wetenschappen) heeft niet geleid tot oplossing van de controverse tussen het ministerie en de leraren bij het voor bereidend hoger en middelbaar onder wijs. Ook nu bestaat in lerarenkringen nog de vrees, dat het „georganiseerd overleg" over de regeling van de sala rissen en de rechtspositie zal worden verbroken. Voorlopig is alleen besloten, dat op 6 december delegaties van regeringszijde en van de leraren in Den Haag bijeen zullen komen in een „officiële G.O.-ver- gadering". Mocht deze vergadering niet leiden tot herstel van het vertrou wen onder de leraren in de regering, dan is het zo goed als zeker, dat maar weinig leraren met enthousiasme de Mammoetwet zullen uitvoeren. Het gesprek met de minister en de staatssecretaris is gevoerd door een de legatie van vijf man onder leiding van de heer A. F. J. Jacobs uit Vlissingen, de voorzitter van de Raad van leraren bij het v.h.m.o. De vijf vertegenwoor digden ieder één van de organisaties die door de raad worden overkoepeld. Dat zijn het genootschap van leraren aan Nederlandse gymnasia, lycea en athenea, de Algemene vereniging van leraren bij het v.h.m.o. (A.V.M.O.), de Katholieke lerarenvereniging St. Bona- ventura, de Vereniging van leraren bij het christelijk v.h.m.o. en de Vereni ging van leraren aan rijks hogere bur gerscholen. Onder de leraren bestond al geruime tijd een geladen stemming. Onder de werking van de Mammoetwet zullen zij een grotere prestatie moeten leveren en meer toewijding moeten opbrengen, om de bedoeling van de wet tot gelding te doen komen. Hoe, zo vragen de leraren zich af, moeten wij die opbrengen, als de stemming wordt bedorven door de gang van zaken gedurende de laatste tijd. Die stemming had onlangs een uit weg gevonden in een telegram aan de minister. De vertegenwoordigers van de leraren toonden zich daarin „verbijs terd" over de voorstellen die de rege ring had gedaan. Zij zien daarin alleen maar „een onbegrijpelijke verslechte ring" van hun bezoldiging, hun rechts positie en de omvang van hun taak. Ook de vaste commissie voor onder wijs uit de Tweede Kamer is benaderd door ruim honderd leraren uit Den Haag. Zij hebben de hulp van de com missie ingeroepen voor de zogenaamde „urenleraren", die een niet-volledige betrekking hebben. Het departement, menen de laatsten, wil op hun salaris sen bezuinigen. Zaterdag 9 december, zullen de vijf organisaties voor het eerst in de ge schiedenis in een gezamenlijke algeme ne vergadering bij elkaar komen. Voor lopig is de bedoeling: in een besloten bijeenkomst. Mislukt het Georgani seerd overleg van 6 december, dan is de kans groot, dat de leraren hun grie ven in het openbaar zullen behandelen. Al jaren is er in het G.O. onderhan deld over verbetering van de rechtspo sitie en een verlaging van het aantal lesuren in de volledige betrekking (zo als ook in andere beroepen de werktij den zijn verkort). De Mammoetwet heeft deze kwestie in een accuut sta dium gebracht. Tijdens de onderhande lingen in het G.O. hebben de leraren zich bereid verklaard, die „verkorting van de arbeidstijd" in de ijskast te stop pen, gezien de ongunstige financiële si tuatie van het Rijk. Ondanks de verzwaring van de lera- rentaak door de Mammoetwet heeft de minister voorstellen gedaan, waardoor de leraren menen, dat zij er in salaris en rechtspositie op achteruit gaan. ,Daar om zijn wij nu zo kwaad", is de alge mene opinie van de organisaties. „Wij kunnen wel akkoord gaan met een ge lijkblijvende salariëring en rechtsposi tie, maar beslist niet met een verslech tering daarvan." Intussen zijn ook de mensen van het nijverheidsonderwijs in hun wiek ge schoten. Vertegenwoordigers van het Nederlands verbond van directies en leerkrachten bij het nijverheidsonder wijs zijn verontrust door de audiëntie die minister Veringa aan de leraren bij het v.h.m.o. heeft verleend. Daarom hebben de vertegenwoordi gers van dit verbond de minister gis termiddag laten weten, „dat een goed en vertrouwvol overleg in het Georga niseerd overleg hierdoor is doorkruist". ADVERTENTIE DEN HAAG De koper heeft er weinig aan, als h(j alleen over de prijzen van een artikel wordt ingelicht. Vooral b(j duurzame artikelen zjjn het vergelijkend warenonderzoek en de informatie op een etiket de beste middelen om de consu ment inzicht in de markt te geven. Dit neemt niet weg, zo zegt de commissie voor consumentenaangelegenheden van de Sociaal-Economische Raad, dat er toch ook wel wat voor te zeggen is om, naast deze methode, inlichtingen over de prijzen te geven. Het opstellen van zo'n infor matie moet gebeuren in vrijwillige samenwerking tussen alle betrokkenen. Dit werk zal de eerste jaren 100.000 gulden per jaar gaan kosten. DEVENTER De directie van Vroom en Dreesmann Deventer N.V. wijst ons er op dat, in tegenstelling tot een be richt van het ANP, dat wij 26 oktober publiceerden over een ledenwerfactie door de vakorganisaties onder het per soneel van V. D., bij deze N.V. wel degelijk een vijfdaagse werkweek voor het personeel bestaat, terwijl ook het vakantiegeld is verhoogd. ADVERTENTIE Solidus "liliput" dames moael in chroom en goudkleur 15.- 3olidus"exzellent" Solidus "chroom" 18.50 chroom Solidus"liliput" in chroom 16.75 in goudkleur 17.50 Solidus "liliput" leer, in pigskin, rood, bruin, groen, zwart 17.50 Solidus "exzellent" leer, in pigskin, bruin, groen, zwart 19.75 19.75 Solidus "exzellent" guilloche 19.75 Voor de handel B. D. Leefsma N.V., Kerkstraat 25, Amsterdam, Tel. 23 27 27 De commissie denkt aan het geven van voorlichting over de markt- en vei- lingprijzen voor bederfelijke artikelen, 't Systeem van richtprijzen voor groen ten en fruit wordt verworpen. Er zijn voldoende gegevens om te kunnen zeg gen dat zulke richtprijzen wel voor vlees zouden moeten worden gegeven. Voor niet aan bederf onderhevige ar tikelen kunnen overzichten worden ge maakt, waarin de prijzen worden ver geleken. Bovendien moet er een opmer king over de kwaliteit van het artikel worden bijgevoegd. De commissie meent, dat er voor duurzame artikelen algemene informa tie over de aankoop en het gebruik er van moet worden gegeven. Het gaat hier om voorlichting over de belangrijk ste eigenschappen van een artikel, waar op bij aankoop moet worden gelet. In het advies van de commissie wordt ge zegd, dat een proefperiode van twee tot drie jaar aanbevelenswaard is. Aan het vragen van korting door de koper zijn eigenlijk wel bezwaren ver bonden, meent de commissie. Het zou echter van weinig zin voor de werkelijk heid getuigen, als in deze tijd, waar in wordt aangedrongen om toch vooral prijsbewust te zijn, aan de koper zou worden gevraagd om niet te onderhan delen over een korting. APELDOORN De vereniging „Contact Oud Mariniers" zal ter gele genheid van de verjaardag van het „Korps Mariniers" dit jaar weer een aantal plaatselijke reünies organise ren voor alle oud-mariniers. De afdeling Gelderland zal deze re- unie houden op zaterdag 9 december 1967 te Nijmegen in het Kolpinghuis aan de Smetiusstraat. Aanvang 20.00 uur. Medewerking verlenen het dans- en showorkest „The Thunderbirds" en de imitator Gerard van Os. Elke oud-ma rinier (met introducee) is welkom. Nadere infonnaties verstrekt F. H. Koene, Parelvissersstraat 40 te Apel doorn, tel. 05760-11088. aangekondigde samenwerking tussen de dagbladconcerns „De Telegraaf" en de Nederlandse Dagblad Unie zal, naar het officiële communi qué verzekert, redactionele samenwer king uitdrukkelijk uitsluiten, 't Schijnt dat daarmee de zorg, welke in de Ne derlandse journalistiek, over de toene mende concentratie van dagblad-bedrij ven reeds enige tijd bestaat, In dit ge val misplaatst is, constateert „Trouw", (prot. chr.). „Een dergelijke samenwerking pleegt echter haar eigen weg te gaan, vrij wel zonder zich te bekommeren om de, door hen die haar in het leven riepen zorgvuldig geformuleerde goe de bedoelingen. Natuurlijk zijn er door „technische samenwerking" voor een dagblad kosten te besparen. Maar een niet onbelangrijk deel van de exploitatie-kosten van een dag blad (o.a. voor papier, bezorging en dergelijke) stijgt evenredig aan de vergroting van de oplage. Een ander niet onbelangrijk deel van een kran tenbudget bestaat uit redactiekosten en zetkosten. Wil de „technische sa menwerking" ook op deze punten fi nancieel effect sorteren, dan is de ver leiding al spoedig aanwezig om ge bruik te maken van dezelfde redacteu ren en hetzelfde zetsel. En daarmee is dan het gevaar voor vérgaande uniformering van de voorlichting le vensgroot aanwezig. Men kan theoretisch heel goed berede neren dat de economisch-technische bedrijfslijding van Nederlandse Dag blad Unie en die van De Te legraaf in één hand wordt gelegd, zonder dat daarmee de inhoud van deze bladen ook maar een tittel of jo ta wordt beïnvloed. Maar als de nieu we directeur van „Unitel" al te kennen heeft gegeven geen wezen lijk verschil te zien tussen De Tele graaf en het Algemeen Dagblad, lij ken de hoofdredacties van de samen werkende bladen van die kant althans weinig steun voor volstrekte handha ving van een eigen hoofdredactionele zelfstandigheid te kunnen verwachten. Alle uitdrukkelijke verklaringen ten spijt, lijkt het ons voorlopig dan ook voor de voorlichting van ons volk een wat beklemmende gedachte dat een derde deel van de Nederlandse kran tenlezers straks een dagblad zal ont vangen, dat technisch en commerci eel door één vennootschap wordt ge leid. Niet zonder reden heerst in Duitsland ernstig onbehagen over het feit dat de concentratie van dagbladen daar reeds onrustbarende vormen heeft aangenomen". Al is het de bedoeling van de Neder landse) V(ereniging) voor S(exue- le) H(ervorming) Is geweest om met de eind oktober gehouden manifestatie Sextant '67 in de RAI een schokthera- pie toe te passen, dan is zij daar wat de schok betreft wel in geslaagd, doch voor wat de tharapie aangaat mis schien minder, aldus het „Algemeen Handelsblad" flib.). Kennelijk lag aan deze nogal wilde manifestatie de ver wachting ten grondslag weerstanden op te roepen, en wel in het bijzonder yan die zijde, waar de dubbele moraal en de magische taboes inzake alles wat met sex te maken heeft, nog steeds worden gehandhaafd ten koste van het zuivere menselijke geluk. „Deze opzet mag geslaagd worden genoemd, maar of men nu kan zeg gen, dat de NVSH volledig succes heeft gehad, is nog volstrekt niet ze ker. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat tegen Sextant bezwa ren zijn geopperd van kanten, die men niet kan vereenzelvigen met bo vengenoemde handhavers van de al oude taboes. Hoezeer de heer Van Rappard, onlangs in de Vuist van Willem Duys, naar zijn gewoonte weer doordraafde en het mengelmoes van ergernis en hilariteit veroorzaak te, van welker produktie hij het pa tent bezit, één van zijn opmerkingen was niet zo zinloos als zij leek. Hij zei namelijk, dat de NVSH haar doel voorbijgeschoten was en nu maar op de smerige toer ging of woorden van gelijke strekking om zich nog steeds waar te kunnen ma ken. Afgezien van de onaanvaardbare kwalificatie, die de heer Van Rap pard gaf van de werkzaamheden van de NVSH op het ogenblik zat in zijn woorden niet een kiem van juist heid, voor zover hij het had over een behoefte bij de NVSH „zich waar te maken?" Protest tegen Sextant hebben o.a. aangetekend de secretaris van de Ka tholieke Gezinsbeweging Nederland en de Protestantse Sitchting ter be vordering van verantwoorde gezins vorming (in haar orgaan Gezond Ge zin van deze week). Men zegge niet te gauw, dat dit nu juist de organen zijn, die zich aan de oude regelingen en taboes vastklampen, want dat is niet meer waar. Deze mentaliteit is namelijk ook voor genoemde min of meer kerkelijke en in ieder geval re ligieuze instellingen verleden tijd ge worden. Ondanks de remmingen, die binnen de geloofsgemeenschappen en ze-, ker bij de r.k. kerk in de hoogste leiding onmiskenbaar bestaan, groeit daar toch geleidelijk een openheid naar alles wat met 't huwelijk en sex te maken heeft. De verenigingen heb ben veel op eigen terrein van de taak overgenomen, die de NVSH zich bij haar ontstaan stelde met betrekking tot geboorteregeling, voor- en buiten echtelijk geslachtsverkeer, homo seksualiteit enz. De NVSH komt de eer toe, op dit gebied pionierswerk te hebben verricht, maar zij onder gaat nu het lot van alle pioniers, na melijk navolgers te hebben. Een pio nier is alleen nog maar een pionier zolang hij eenzaam is. Sextant '67 vertoonde, ondanks da goede bedoelingen van de organisato ren door zijn kermisachtige entoura ge grote overeenkomst met iemand die twijfelt en zich daarom maar overschreeuwt. Hij moet zich toch waar maken? Het is te hopen, dat de NVSH in het vervolg lawaaiige manifestatie zal vermijden, en zal voortwerken zoals zij dat voor Sextant '67 deed. En dan in het besef, dat zij niet meer de enige organisatie is, die streeft naar een ongefrustreerde en harmo nische samenleving van de geslach ten". Alle Nederlanders die in het Portugese rampgebied wonen, zijn in goede wel stand. Slechts één Nederlands gezin moest tijdelijk wegens de watersnood worden geëvacueerd.

De Vallei | 1967 | | pagina 9