Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Buiten SOVJET-FORMATIE BOVEN CAIRO Poolse spion loopt nog vrij rond in Nederland V erkeerschaos in Engeland CONCORDE NADERT VOLTOOIING Van zeven ontsnapte jongens nog drie op vrije voeten Tegenwind j voor Sint Reacties op Oe Thant's oproep zijn gunstig Drie leden van een familie verongelukt NEWSWEEK: CLAUSULE OVER STOPZETTING BOMBARDEMENTEN VERVALLEN Zoeken naar acceptabele neutraliteit Zuid-Viëtnam SOEKARNO ZAL VOOR RECHTER VERSCHIJNEN m Man zit voor ministerie in hongerstaking Na ruzie met schoonzoon overleden Conflict bij spoorwegen noodtoestand dreigt Bewaker neergeslagen in „Lloydhotel" Artsenstaking beëindigd Lancering van Europa-raket uitgesteld KWESTIE-CYPRUS INSTEMMING AANDACHT FALEN OVERLEG SUHARTO: alleen kwestie van tijd GEZONDHEID NA UITWIJZING DOOR LUXEMBURG FELLE REACTIE Commando-wisseling in Israel's leger MAATREGELEN ONAANVAARDBAAR VS-soldaat monnik AUTO TEGEN BUS :D' Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, Ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 4 DECEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 286 „HOUDING VAN HANOI MILDER" TTet Amerikaanse weekblad Newsweek meldt, dat het van een voormalige Zuidviëtnamese regeringsfunctionaris stukken had ontvangen die zou den neerkomen op een „gedetailleerd vredesplan van Hanoi". Het grote verschil tussen het onthulde plan en alle voorgaande is volgens Newsweek dat Hanoi voor de eerste maal niet aandringt op onmiddellijke staking van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. NEW YORK De secretaris-gene raal der Verenigde Naties, Thant, heeft zondag een poging gedaan de impasse in de kwestie Cyprus te doorbreken. Hij richtte een oproep tot president Maka- rios van Cyprus en de regeringsleiders van Turkije en Griekenland, waarin hij hun verzoekt onmiddellijk stappen te doen die een einde maken aan de be dreiging van de veiligheid hunner lan den. Thant richtte zich tot Turkjje en Griekenland met het verzoek hun con tingenten op Cyprus te verminderen tot de bij verdrag (1960) vastgestelde sterkte. De secretaris-generaal bood voor de oplossing van het geschil zijn goede diensten aan. Het was zijn derde op roep tot de partijen in het conflict. Thant stelde voor de Veiligheidsraad te laten besluiten over een eventuele uit breiding van het mandaat van de VN- vredesmacht op Cyprus. Volgens waar nemers zou hij hiermee tgemoet willen komen aan de bezwaren van president Makarios. In zijn oproep zegt Thant, dat het overleg dat sinds zijn vorige oproep Is gevoerd hem reden geven te geloven, dat het mogelijk is op zijn minst de huidige crisis op te lossen. Intussen bleef Cyprus zijn verzet te gen de 'tussen Turkije en Griekenland bereikte overeenkomst handhaven. De Amerikaanse bemiddelaar Vance verliet gistermiddag het eiland, blijkbaar zon der een definitieve oplossing te hebben bereikt. Hij vloog naar Athene terug. Goedingelichte Cyprische kringen ver klaarden, dat Makarios zich blijft kant ten tegen de door Turkije geëiste ver kleining van de Grieks-Cyprische nati onale garde. Premier Kollias van Griekenland heeft verklaard in te stemmen met de oproep van VN-secretaris Oe Thant. Eerder had de Turkse premier Demirel zich gunstig uitgelaten over de oproep van Thant. Ook in regeringskringen in Nicosia toonde men zich ingenomen met de op roep, die volgens de zegslieden weinig afwijkt van de mening der Cyprische re gering. Tegelijkertijd sprak men echter de hoop uit, dat de punten van wrijving, zoals de ontbinding van de (Grieks-) Cyprische nationale garde en uitbrei ding van de bevoegdheden der VN-vre- desmacht op Cyprus, in een debat in de Veiligheidsraad openlijk ter sprake zul len komen. IVog altoos is men in de weer met de funeste plannen tot indijking E van Nederlands rijkste en oorspron- kelijkste natuuroorden: het Wadden- gebied. Het is de plannenmakers een doorn in 't oog, dat dit er maar zo ongebruikte en onordelijk bij ligt, doch gelukkig wordt op vele plaatsen de alarmklok geluid en staat men meer l en meer wantrouwend tegenover de autoriteiten, de overheid en beden- kelijke voorlichting. Het gaat min of meer om onze laatste natuurlijke rijk- dommen, die bedreigd worden door j recreatie, defensie, olieboringen, enz. E We mogen niet over het hoofd zien, E dat in de trektijd 500.000 steltlopers j het wad bevolken en dat er naar we- tenschappelijke schatting liefst 2% tot 5 miljoen pleisteren of overwinteren. Van 31 Europese en Noordafrikaanse landen oezit Nederland in het Wad- E dengebied zelfs de grootste vogelrijk- S dom, zodat opheffing dezer unieke isolatie grote verschuivingen en zware verliezen zou betekenen. Men heeft E berekend, dat de vogels er in de trek- E tijd per etmaal liefst 95.000 kg dierlijk voedsel aan onttrekken, doch niet temin komt schaarste aan victualie nooit voor. Op 1 km2 wad leven 146.000 kilo slijkgarnaaltjes en dan zijn er nog horentjes, zeepieren, za gers, kokkels, mosselen, krabben veel niet genoeg. Op het Vlielandse wad vond men op een augustusdag welgeteld 164.700 vogels, die per m2 gemiddeld 10.000 prooidieren aantrof fen. Ge ziet, hoe vrijgevig moeder Natuur zich in dit meest ongerepte landschap van Nederland gedraagt en dat de voedselstock der Waddenzee slechts in astronomische getallen kan E worden uitgedrukt. En toch maar za- E niken over dammen en inpoldering 4 december '67 A. B. WIGMAN Het plan zou voorzien in de vervan ging van de huidige Zuidviëtnamese re- reging door een „neutraal bewind", dat zowel voor de Viët Cong als de Verenig de Staten aanvaarbaar moet ztfn, verandering van het Nationaal Bevrij dingsfront van frontorganisatie der Viët Cong in een niet-militaire, politie ke partij en terugtrekking van de Noordviëtnamese troepen uit het zui den. Volgens Newsweek is de aanvankelij- kelijke aandacht van het ministerie van Buitenlandse Zaken voor het plan ver flauwd, daar vele hoge ambtenaren het „eerder beschouwen als de wensdromen van gefrustreerde Vietnamese nationa listen dan als de weloverwogen positie van de regering in Hanoi". Het blad wijst er echter op, dat Noordviëtnamezen voor vredesouvertu- res al eerder van de Westerse pers ge bruik hebben gemaakt. Zo zond presi dent Ho Tsji Minh op 26 november 1953 een telegrafisch interview naar een Zweeds dagblad, wat de basis bleek te zijn voor de Geneefse conferentie over Indo China van 1954, aldus Newsweek. Twee regeringsgezinde kranten heb ben zondag kritiek uitgeoefend op de Verenigde Staten, omdat deze een ont moeting met een afgezant van het Na tionale Bevrijdingsfront zouden hebben georganiseerd zonder de Viëtnamese re gering in te lichten. De Amerikaanse ambassade heeft de berichten tegengesproken, dat een ver tegenwoordiger van het NLF gearres teerd is door de Zuidviëtnamese veilig heidspolitie, terwijl hij op weg was naar een ontmoeting met ambassade functionarissen. Het zondagsblad van „Choang Chung", zei dat •..cl- ""erenigde Staten zouden falen als zij pogingen in het werk zouden blijven stellen om in het geheim ontmoetingen te hebben met de Viët Cong of de communisten in Noord- Viëtnam". „Tien Tuyen", een krant die de op vattingen van enige vooraanstaande Zuiviëtnamese generaals weergeeft, zei dat het V.S-NLF-contact „een grove schending van de Viëtnamese souverei- niteit is, omdat de regering van Viët- nam niet op de hoogte werd gehouden van een dergelijke ontmoeting". De Zuidviëtnamese bevrijdingsorgani satie, heeft tussen september en novem ber j.l. met secretaris-generaal Thant contact opgenomen om te bereiken dat vertegenwoordigers van de organisatie hun standpunt uiteen kunnen zetten voor de Algemene Vergadering van de V.N. Dit is zaterdag uit betrouwbare V.N.-bron vernomen. Thant zou overleg hebben gepleegd hebben met Arthur Goldberg, de Ame rikaanse permanente ^V.N.-vertegen- woordiger. Deze zou hebben gezegd dat het verschijnen van de Viëtnamezen voor de Veiligheidsraad de instemming van de V.S. zou hebben. Dit is in over eenstemming met 'n vroegere uitlating van Goldberg voor de commissie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse senaat. Zoals bekend worden van Amerikaanse zijde pogingen in het werk gesteld de Veiligheidsraad in te schakelen bij het zoeken naar een vredesregeling voor Viëtnam. De Sowjet-Unie en Frankrijk hebben daarentegen meegedeeld, dat de Veilig heidsraad niet bevoegd is de kwestie- Viëtnam te bespreken. Thant deelt deze mening. DJAKARTA Een gerechtelijke actie tegen oud-president Soekarno is slechts een kwestie van tijd. Dat heeft waarnemend president Suharto ver klaard, aldus meldde het officiële In donesische persbureau Antara giste ren. De wet zal zonder enig onder scheid des persoons worden toegepast, aldus Suharto. Het is de eerste maal dat Suharto spreekt van een gerechtelijke actie tegen de voormalige president. Nog maar kort geleden deed hij een beroep op het volk hem niet lastig te vallen met eisen tot berechting van Soekarno. Vooral actiegroepen van jongeren zijn die eis steeds blijven stellen. Begin dit jaar legde het voorlopige Volkscongres het lot van Soekarno in handen van Suharto. Deze heeft her haaldelijk gewezen op de weerslag die een berechting van Soekarno in het land zou kunnen hebben. Bovendien liet Soekarno's gezondheid geen gerech telijke actie toe, zo werd tot dusver steeds gezegd. ':W DEN HAAG Stefan S., de mede werker van de Poolse handelsmissie in Den Haag, die in Luxemburg is gear resteerd en uitgewezen wegens spiona ge, is in Nederland nog op vrije voeten. Hij en zijn vrouw werden eind vorige week na hun arrestatie in een Luxem burgs café door de Luxemburgse politie naar de grens van België gebracht. Daar werden ze overgenomen door de Belgische Rijkswacht. Die ver zorgde het verdere transport naar de Nederlandse grens. Sindsdien lopen S. en zijn vrouw vrij rond. Het was vanochtend nog niet bekend of in Nederland stappen tegen hen zul len worden ondernomen. Van de zijde van het ministerie van Binnenlandse Zaken is meegedeeld dat de man zich ook in Nederland met „clandestiene in lichtingenactiviteiten" heeft beziggehou den. Premer Werner van Luxemburg heeft intussen fel gereageerd op het com mentaar van de Poolse ambassade in Den Haag op de aanhouding en uitwij zing van Stefan S. De ambassade had de arrestatie en uitwijzing beschouwd als „een provocatie door de Luxemburgse politie". „Dit is geen provocatie ge weest", meent de Luxemburgse pre mier. „De documenten, die op hem werden aangetroffen zijn echt". De do cumenten bestonden uit geheime teke ningen en foto's van een installatie van de NAVO in West-Duitsland. JERUZALEM (AFP) De Israëlische generaal Izak Rabin, die tijdens de zes daagse Arabisch-Israëlische oorlog deze zomer, commandant was van de Isra ëlische strijdkrachten, is vervangen als chef van de generale staf van het leger van Israël. Gisteren werd generaal Haim Bar Lev in die functie benoemd. Het is in Israël gebruikelijk dat de chef van de generale staf niet langer dan vier jaar in functie blijft. DEN HAAG De 39-jarige Austra liër Reinhold Obdeyn is gisteravond voor het ministerie van justitie aan het Plein in Den Haag in hongerstaking ge gaan. Hij houdt een zitdemonstratie uit protest tegen een gerechtelijke uit spraak die de Arnhemse rechtbank vo rige week deed in een echtscheidings procedure, die zijn Nederlandse vrouw had aangespannen. Met zijn koffer, waarin stapels docu menten zitten, en gestoken in warme kleren heeft hij zich geïnstalleerd tus sen de pilaren van de "hoofdingang van het ministerie. Met een plaid wa pent hij zich tegen de kou. CAIRO In laagvliegende formatie verschenen 3 Russische Tupolev-16- bommenwerpers boven de Egyptische hoofdstad. Links het torengebouw van Radio-Cairo. Op de achtergrond de No- kattamheuvels. ARNHEM Een nachtelijke ruzie tussen schoonvader en schoonzoon heeft gisteren het leven gekost van de 63- jarige Arnhemmer P. v. d. P. De man kreeg op de stoep van zijn woning in de Jufferstraat in Arnhem onenigheid met zijn schoonzoon, de 23-jarige lasser C. M. De politie vermoedt, dat P. zijn schoonzoon een duw heeft gegeven, waarna deze zijn schoonvader hardhan dig tegen de grond werkte. De man is met zijn achterhoofd op een betonnen vloer terecht gekomen. Pas zondag riep men de hulp van een arts in. Kort daarna is de man in een ziekenhuis overleden. Hij had een sche- delbasisfractuur. De schoonzoon is in gesloten. (Van onze correspondent) LONDEN Zeker een kwart van de treinen in Engeland rijdt vandaag niet. Dat is het eerste gevolg van een langzaam-aan-actie en een besluit om niet meer op vrije dagen te werken van ASLEF, de vakbond van treinbestuur ders, machinisten en stokers. Deze protestactie is zondag te middernacht be gonnen. Vandaag zal een speciale commissie uit het Britse kabinet bekijken of de noodtoestand moet worden afgekondigd teneinde de voedselvoorziening te verzekeren. Vooral in Zuid-Engeland zal de chaos bij het spoor, en daardoor op de wegen zeer groot zijn. In het Zuidoosten gaan elke dag meer dan 300.000 mensen met de trein naar hun werk in Londen. Een vijfde tot een kwart van die treinen zullen uitvallen. De politie heeft tijdens het weekein de alles in gereedheid gebracht om de enorme stroom auto's, vele malen gro ter dan normaal, te kunnen verwerken. Bij veel parkeermeters kan men van vandaag af in Londen zo lang staan als men wil. Er zijn 18 grote nood-parkeer plaatsen ingericht. De grote verkeers- bonden hebben speciale hulpposten klaar staan om mensen aan een lift te helpen en om gestrande auto's weg te werken. Londen hangt vol speciale ver keersborden, allemaal vanwege de ver wachte chaos. Waar het om gaat bij dit conflict is angst voor de toekomst van de nog maar 36.500 leden van de ASLEF, de bond die de actie heeft uitgeroepen. Stokers zijn er al bijna niet meer nodig bij de Britse spoorwegen. De veel gro tere bond van spoorwegpersoneel, NUR, heeft onder zijn 260.000 leden al zeker 5.000 bestuurders van diesel en elektri sche lokomotieven. Die blijven normaal werken en dat zal de rivaliteit tussen de twee bonden nog meer aanwakke ren. Directe oorzaak van het conflict is het besluit van de spoorwegen om de z.g. remwagens achteraan de goederen treinen af te schaffen en om de trein- geleiders die daarin reden van vandaag af een plaats te geven achterop de lo komotieven. Dat beschouwt ASLEF als een onaan vaardbare penetratie op het terrein van zijn leden, die eens de aristocraten wa ren van het spoor. De minister van Arbeid Gunter heeft gisteravond via radio en televisie de mannen van de ASLEF nog eens onder ogen gebracht dat zij zich zullen moe ten neerleggen bij de zo hoog nodige technologische veranderingen en mo derniseringen bij de spoorwegen. De Britse spoorwegen zullen dit jaar een verlies lijden van zeker 150 miljoen pond en daar komt dan nog bij wat er van vandaag af verloren gaat door de protestactie die door minister Gunter als de dwaaste van deze eeuw is be stempeld. GIA DINH Stephan Schlafer, een 25-jarige Amerikaan, die een jaar als soldaat in Viëtnam diende, heeft be sloten boeddhistisch monnik te worden. Hij hulde zich zondag in een pij en ont ving een schaal om voedsel te bede len. WÊmMMmÊÉËMm AMSTERDAM Omstreeks tien uur zondagavond zijn uit het Huis van Bewaring III aan de Lloydkade in Am sterdam zeven jeugdige delinquenten ontsnapt. Vier van hen zijn inmiddels gepakt. De overige drie waren vanoch tend nog op vrije voeten: de 17-jarige E. M. K. uit Leeuwarden; de 17-jarige J. S. uit Amsterdam en de eveneens 17-jarige «t. A. B. B. uit Amsterdam. De ontsnapping uit het zogenaamde „Lloydhotel", had plaats tijdens een tv-uitzending. Er brak plotseling een soort opstand uit, waarbij een bewaker werd neergeslagen. Via een liftschacht werkte het zevental zich op het dak, waarop het via een brandtrap uit het gebouw kon ontvluchten. Een van hen ging naar huis, maar werd prompt door zijn ouders aan de politie overgeleverd. Drie anderen za ten om twee uur 's nachts eveneens weer vast. In het „Lloydhotel" zitten moeilijk opvoedbare jongens, die zich aan mis drijven hebben schuldig gemaakt, op gesloten. Een tekort aan personeel schijnt, zo zegt de politie, oorzaak te zijn van lacunes in de bewaking. Er worden zelfs werkstudénten ingescha keld. De Amsterdamse politie heeft om de nog voortvluchtigen op te sporen o.a. een verscherpte controle op jeugdige lifters bij de uitvalswegen ingesteld. TOULOUSE Een tractor brengt prototype 001 van de Frans/Engelse supersonische Concordevoor het eerst naar buiten. Het passagiersvlieg tuig werd naar een andere hangar ge sleept om te worden voltooid. De neus ontbreekt nog aan de sierlijke vogel. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische dokters aangesloten bü de z.g. federatie-Hen- rard hebben zaterdag een eind gemaakt aan hun staking. De actie was de laatste dagen al duidelijk aan het verlopen hoewel er een paar hardnekkige „ker nen" waren. Volgens de rivaliserende doktersorga nisaties heeft in geen enkel landsdeel meer dan 20 procent van de dokters aan de actie deelgenomen. MAASBREE Drie personen uit het gezin Hobbelen in Venlo waren zater dagmiddag vrijwel op slag dood toen hun auto op de Provinciale weg In Maasbree tijdens een inhaalmanoeuvre frontaal tegen een autobus botste. Bij de botsing kwamen de 22-jarige Maria, die achter het stuur zat, de 24-jarige Frans en hun 56-jarige moeder om het leven. Een van de autobuspassagiers liep lichte verwondingen op. MAASBRACHT De 65-jarige me vrouw Schillings uit Nijmegen is zater dag levend verbrand in de auto van haar man. Terwijl de wagen stil stond langs de weg Roermond-Maastricht ter hoogte van Maasbracht, reed in een dichte mist een vrachtauto er vanachter tegenop. De 64-jarige bestuurder, die even was uitgestapt, kon zijn vrouw niet redden. Hij liep een shock op en ligt in een zie kenhuis in Roermond. ROSMALEN De 51-jarige klooster zuster C. van Tilburg (Zuster Hilaria) uit Oss is zaterdagavond bij een ver keersongeluk op de rijksweg Den Doch- Nijmegen in de gemeente Rosmalen om het leven gekomen. Zij stak voor het sanatorium „„Mariaoord" aldaar, waar zij op bezoek was geweest, de weg over en werd daarbij aangereden door een personenauto. Zij overleed ter plaatse. De bestuurder van de auto trachtte nog de zuster te ontwijken door krachtig te remmen; daarbij sloeg de auto over de kop en kwam een vijftigtal meters verder langs de weg terecht. De twee inzittenden van de auto liepen slechts lichte verwondingen op. HEESCH Eveneens op de rijksweg tussen Den Bosch en Nijmegen, maar nu ter hoogte van Heesch, heeft zich vannacht als gevolg van slippen een ernstige autobotsing voorgedaan. Daar bij kwam de 20-jarige mej. D. Kramer uit Rotterdam om het leven. Haar met gezel, de 22-jarige Rotterdammer M. B., en de beide inzittenden van de an dere auto, de 20-jarige J. van L. uit St. Michielsgestel en mej. A. v.d. H. uit Oss, liepen zwaar letsel op. ADELAIDE (Zuid-Australië) De lancering van de Europese draagraket „Europa-I" van de Australische basis Woomera is vanmorgen voor zeker een dag uitgesteld. De lancering van de drietraps raket, de zevende in een serie van elf, had gisteravond moeten plaatsvinden. Het aftellen voor de lancering was vrijdag reeds begonnen. Na twee onderbrekingen van de „countdown" maakte de Europese or ganisatie voor de ontwikkeling van draagraketten (ELDO) uitstel van de proefneming van zeker een dag be kend vanwege „stroomstoringen". Doel van de lancering is het beproe ven van de twee voortstuwingstrappen van de raket, de afscheiding van de drie trappen en het vluchtverloop in 't algemeen. De „Europa-I", bestaande uit achtereenvolgens een Britse, een Franse en een Westduitse trap, had 'n vlucht van bijna 4700 kilometer over de Grote Oceaan moeten afleggen. j r J (Van onze weerkundige medewerker) 5 O - e hoogbejaarde kindervriend zed J het morgen niet gemakkelijk krijW J gen: een knaap van een depressie voor S de kust van Scandinavië zal de wind morgen flink doen toenemen uit rich- tingen tussen west en noordwest, ter- i wijl tevens hier en daar een bui ver- wacht moet worden. Ook in 1919, 1922 i en 1940 hadden we een stormachtige J 5 december, maar het was toen toch beter te harden dan op Sinterklaas- avond 1925, bij 17 graden vorst in Sittard. J Ten zuidwesten van Ierland hand- J haaft zich een krachtig hogedrukge- J bied, waardoor het mogelijk is, dat de J grootste windkrachten aan ons land voorbij zullen gaan. De verdere voor uitzichten wijzen echter wel op het doorkomen van een koudere lucht- j stroming met enkele regen- en hagel- J buien vanuit Schotland.

De Vallei | 1967 | | pagina 1