Man kreeg hart van verongelukt meisje Eerste harttransplantatie geslaagd in Kaapstad Grote stap vooruit Kardinaal Spellman 78) lokte vaak kritiek uit K.V.P.-j#ngeren dwingen hun voorzitter tot heengaan Nederland geraadpleegd bij benoeming Bennecke Japan wees drie K.L.M.- verzoeken van de hand VIER MOORDEN IN FRANKFORT Sabotage in Israël Spelen met kleinzoon Amerika tot concessies bereid Grootscheeps onderzoek Muïck Up't is goed. Ko drinkt 't. Brand ontstond door blusser Voor bruiloft op roof uit Twintig jongelui verdacht van hasjiesj-roken Atelier geeft 25 meisjes werk In ziekenhuis overleden Gielen was tegen radicale motie V.S.-vliegtuig verongelukt Vikingbank niet door mens elijk falen vergaan Nieuwe NAVO-bevelhebber KAAPSTAD (Reuter, UPI) - Zuidafrikaanse chirur- gen hebben het afgelopen weekeinde 's werelds eerste transplantatie van een menselijk hart met goed gevolg volbracht. Stroppen gebroken om gezonken schip DE EERSTE Minder mankracht na reorganisatie FRANCO Machtsgreep" Geen commentaar GEEN BEZWAAR BOER TOEZICHT OP KERNCENTRALES GEES SECCES SA VIER WEKE1S MOEIZAAM ONDERHANDELEN Doodgeschoten Man meldde zich Drie binnenschepen vastgelopen „JOURNALISTENBOND" BEZORGD OVER CONCENTRATIES Vragen BAANDAG 4 DECEMBER 1967 Een ten dode opgeschreven hartpatiënt, de 56-jarige groothandelaar Louis Washkansky, kreeg in het ziekenhuis Groote Schuur in Kaapstad in plaats van zijn eigen hart het hart van Denise Darvall, een meisje van 25 jaar, dat kort te voren in dat ziekenhuis was bezweken aan de gevolgen van een auto ongeluk. DEN HAAG (ANP) Als de man die in Kaapstad een harttransplantatie heeft ondergaan over vijf dagen nog in leven is, zal dat een belangrijke stap vooruit zijn op het gebied van de transplantatie van menselijke orga nen. Dit deelde dr. J. J. van Rood, lector aan de Rijksuniversiteit te Lei den, gisteren mede naar aanleiding van de eerste transplantatie van een menselijk hart. - Na geslaagde levertransplantaties, aldus dr. Van Rood, leek een geslaag de harttransplantatie de volgende stap te zijn op dit uiterst moeilijke terrein. Dr. Van Rood liet uitkomen dat hij niet had verwacht dat er al zo spoe dig zou worden getracht een mens een nieuw hart te geven. Hij bracht in herinnering dat onge veer vier maanden geleden in Denver, in de staat Colorado, voor het eerst een levertransplantatie gelukte, en dat de chirurg die deze knappe prestatie leverde, dr. T. Starzei, daarna nog drie levertransplantaties met succes be kroonde. Tot nu toe, aldus dr. Van Rood, zijn over de gehele wereld ongeveer 1500 niertransplantaties bij mensen verricht In 60 tot 70 procent van die gevallen kan men van succes spreken. De me dische wereld is hard op weg dit per centage te verhogen tot 80 of 90. ZAANDAM Brandblusmateriaal Is er zaterdag waarschynlyk de oorzaak van geweest, dat brand uitbrak in een garage van Bruynzeel Deurenfabriek N.V. in Zaandam. De schade wordt ge schat op ongeveer 350.000 gulden. De brand is vermoedelijk ontstaan in een nevelspuit van Bruynzeel, die in de garage hing. In het apparaat brandden drie van de vier elementen om het vorstvrij te houden. In een van de ele menten is waarschijnlijk kortsluiting ontstaan waarna het vuur oversloeg op een zeildoektent die zich rondom de spuit bevond. Binnen enkele ogenblik ken woedde er een felle brand in de hele garage. Vier opleggers, elk geladen met 630 deuren, en verder twee auto's en een brandspuit van de gemeente Zaandam, die zich in de garage bevond, gingen verloren. Bij een uitslaande brand in de Haagse binnenstad brandde giste ren een zolderetage van een winkel woonhuis uit. Twee kinderen, die ge woonlijk op zolder sliepen, overnacht ten juist toen een verdieping lager. Toen de brandweer arriveerde stond de zolder al in lichterlaaie. De schade wordt op- twintigduizend gulden geschat. In de Oase-bar in Zandvoort brak zaterdagnacht brand uit. Het vuur verwoestte binnen drie kwartier het ge bouw. Een naastgelegen hotel liep zwa re schade op. De bar kreeg een schade van ongeveer zestigduizend gulden. HOEK VAN HOLLAND Een po ging het wrak van het Oostduitse schip „Stubbenkammer" de Nieuwe Waterweg binnen te brengen is zondagochtend mislukt. De „Stubbenkammer", een 1.814 ton metend schip uit Rostock, kwam 25 no vember voor de monding van de Nieu we Waterweg in aanvaring met de Engelse tanker „Zenatio" (24.700 ton) en zonk. Op de steward na kon de beman ning van 29 koppen door de loodsboot worden gered. Twee Westduitse bokken hadden het wrak in stroppen en zouden het zon dagochtend de Nieuwe Waterweg bin nenbrengen. De stroppen braken echter. In verband met het weer en het getij is nog niet precies bekend wanneer een nieuwe poging kan worden gedaan het wrak binnen te brengen. ROTTERDAM Omdat hy geld wilde hebben voor zyn aanstaande huwelijk, heeft de twintigjarige bouw vakarbeider M. J. R. vorige week tot twee keer toe een mislukte over val in een Rotterdamse winkel gepleegd. Zaterdagochtend eiste hij in een siga renwinkel aan de Nieuwe Binnenweg van de verraste 58-jarige winkelierster het kasgeld op. Daarbij dreigde hij met een luchtdrukrevolver van aluminium, dat er volgens de politie verrassend echt uitzag. Toen de vrouw weigerde het geld te geven, loste de man enkele schoten. De vrouw werd niet ernstig door de loden kogeltjes aan de borst getroffen. Op dat moment kwam de echtgenoot van de vrouw de winkel binnen. Hij slaagde erin de overvaller te grijpen en vast te houden totdat de politie kwam. Eerder vorige week had de bouwvak arbeider op bijna dezelfde manier ge probeerd een winkelierster in de Coolse- straat geld afhandig te maken. De harttransplantatie werd verricht door een dertig mannen en vrouwen sterke groep van chirurgen, verpleeg sters en technici in twee aangrenzen de operatiezalen. De ingreep werd ver richt onder leiding van prof. dr. Chris tian Barnard en duurde vijf uren. De vader van Denise Darvall gaf toestem ming voor de harttransplantatie. Wash kansky had zich geruime tyd geleden al bereid verklaard zich by de eerste gelegenheid die zich mocht voordoen aan een harttransplantatie te onderwer pen. Louis Washkansky doorstond de in greep, die bij mislukking hem onher roepelijk het leven zou hebben gekost, goed. Hij kwam na de operatie spoedig bij kennis en maakte het volgens de eerste mededelingen van de geneeshe ren van het ziekenhuis Groote Schuur goed. Zijn bloeddruk was normaal. Prof. Barnard deelde mee dat alles zou afhangen van de wijze waarop Washkansky's lichaam in de komende dager op de transplantatie reageerde. Het gaat er volgens hem om of dat li chaam een vreemd organisme, het overgeplante hart, zal accepteren. Bij de huidige stand van de medi sche wetenschap is het mogelijk deze natuurlijke afweer van het menselijke lichaam te onderdrukken met chemi caliën. Bij nier- en levertransplanta ties is men bij de toepassing van deze methode al zeer ver gevorderd. Ook is de afgelopen jaren al zeer veel erva ring opgedaan bij uitvoering van hart transplantaties op dieren. Denise Darvall leefde nog toen zij zaterdagavond laat het ziekenhuis Groote Schuur werd binnengebracht. Het auto-ongeluk dat haar noodlottig werd kostte haar moeder het leven. Toen het duidelijk werd dat Denise Darvalls toestand hopeloos was zij had zeer ernstige hoofdwonden stel de de directie van het ziekenhuis zich in verbinding met haar vader. Darvall gaf zijn toestemming voor overbrenging van het hart van zijn dochter in het lichaam van de ten dode opgeschreven Washkansky na haar overlijden toen hij had vernomen dat prof. Barnard en zijn medewerkers al geruime tijd op een gezond hart van een slachtoffer van een verkeersongeluk hadden gewacht en klaar stonden om Washkansky te redden. Binnen een half uur na het overlijden van Denise Darvall was haar hart uit haar li chaam verwijderd en was de trans plantatie begonnen. Mevrouw Ann Washkansky, de vrouw van de „man met een vrouwen hart", vertelde dat de staf van het zie kenhuis haar telefonisch had ingelicht toen haar man op de operatietafel de transplantatie onderging. „Hij wist", zei zij, „dat hij de eerste mens was die men een nieuw hart probeerde te ge ven." ROTTERDAM In een snelle actie heeft de Rotterdamse politie zaterdag avond in een atelier aan de Kralingse- weg zestien jongens en zes meisjes aan gehouden, die ervan worden verdacht de Opiumwet te hebben overtreden. In het pand werd een kleine hoeveelheid hasjiesj gevonden. De politie had al enige tijd het oog op het atelier van de negentienjarige leerling-beeldhouwer A. J. B. Bij de in val stelden de politiemensen vast, dat er zaterdagavond in ieder geval enkele sigaretten met hasjiesj zijn gerookt. Ook werden nog enkele van die sigaretten gevonden. Het hele weekeinde zijn rechercheurs bezig geweest met het verhoor van de groep. Het resultaat was, dat twee meis jes, die min of meer toevallig in het atelier op bezoek bleken te zijn geweest, naar huis konden gaan. In hoeverre de overige twintig zich aan overtreding van de Opiumwet hebben schuldig gemaakt, was gisteravond nog niet volledig dui delijk geworden. DORDRECHT A.M.F.—Den Boer N.V. in Dordrecht, die onder meer bak- kery-installaties maakt, gaat reorgani seren. Dit heeft tot gevolg dat vyftig mensen hun huidige werk zullen ver liezen. Een deel van hen kan elders in het bedrjjf worden opgenomen. De onderneming heeft sinds het begin van dit jaar een duidelijke vermindering van orders uit het bakkersbedrijf, een gevolg van de economische ontwikkeling in deze bedrijfstak. Met de vakbonden wordt nu overlegd over een afvloeiings regeling. STADSKANAAL De Groningse gemeente Vlagtwedde wordt een nieu we industrie ryker: de Amsterdamse confectiefabriek W. Neugarten zal er begin volgend jaar een bedryf vestigen, dat voorlopig aan 25 meisjes werk zal geven. De onderneming, die tiener- en kin derkleding vervaardigt, heeft de be schikking gekregen over de enige tijd geleden gesloten kousenfabriek van Jo- vanda. Neugarten is naar Vlagtwedde uitgeweken, omdat haar produktiebedrijf in IJmuiden onvoldoende meisjes wist aan te trekken. President Johnson speelt hier in het Witte Huis met zijn kleinzoon Lyndon Patrick Nugent. ADVERTENTIE NEW YORK (Reuter) In een ziekenhuis te New York is zaterdag Fran- ais. karninaal Spellman overleden. Ete kardinaal, die aartsbisschop van New York was en als zodanig hoofd van de rooms-kotholieke kerk in Amerika, was 78 jaar. Hij lokte in het verleden verscheidene malen kritiek uit door zijn opvattingen, onder andere over de oorlog in Vietnam. Kardinaal Spellman overleed aan de gevolgen van een beroerte minder dan twee uur nadat hij in het ziekenhuis St. Vincent in New York was opgeno men voor een routine-onderzoek. Vorig jaar bood hij paus Paulus zijn ontslag aan in overeenstemming met de rege ling dat alle kardinalen dat doen zodra ze 75 jaar zijn geworden. De paus aan vaardde het ontslag niet. Francis Spellman is meer dan vijf entwintig jadr aartsbisschop van New York geweest. Hij was afkomstig uit Whitman, Massachusetts, waar hij in mei 1889 was geboren. Hij studeerde achtereenvolgens aan de universiteiten van Fordham en Rome en werd in 1911 tot priester gewijd. De overleden kardinaal heeft ver scheidene malen aan felle kritiek bloot gestaan. Dat was vooral het geval toen hij vorig jaar Kerstmis in Saigon ver klaarde dat de Viëtnamese oorlog ge voerd wordt ter bescherming van de beschaving. Alleen een overwinning van de Amerikanen, zo zei hij, zou de op lossing zijn van het conflict. Hij noemde Amerika bij die gelegenheid de barmhartige Samaritaan van de volkeren. Zelfs in het Vaticaan was men enigs zins verbolgen over deze opmerkingen. Radio-Moskou beschuldigde de kardi naal ervan dat hij zich openlijk keerde tegen de vredesoproep van paus Pau lus. Bij andere gelegenheden brak er een storm van kritiek los over het hoofd van de kardinaal toen hij de Spaanse dictator Franco prees en hij zich schaarde achter de anti-communisti sche campagnes van de inmiddels over leden Amerikaanse „heksenjager" se nator Joseph McCarthy. In de afgelopen jaren werd hij ech- DEN HAAG Harry B. M. W. Gielen, voorzitter van het hoofdbestuur van de KVP-jongerengroepen, is zater dag op non-actief gesteld. Het hoofd bestuur dwong hem tot aftreden. Harry Gielen had vorige week tij dens een congres van de jongerengroep in Utrecht gestemd tegen een motie, die steun beoogde aan de christenradi calen. Democratie wilde één grote radi caal vooruitstrevende volkspartij, waar in zou worden samengewerkt met de PvdA en D'66. De motie werd met 90 tegen 75 stemmen aangenomen. Nadat de heer Gielen had tegenge stemd, besloot het congres op korte ter mijn de Jongerenraad bijeen te roepen om het beleid van voorzitter Gielen ter discussie te stellen. Dat gebeurde nu zaterdag in Utrecht al in een bijeenkomst van het hoofdbe stuur door een voorstel om een motie van wantrouwen jegens het beleid van voorzitter Gielen aan te nemen. De heer Gielen, die aanvaarding van het voor stel sterk had ontraden, wachtte niet op de motie maar sloot de vergadering met de mededeling, dat deze aangele genheid niet aan de orde was. Een aantal leden van het hoofdbe stuur verliet met hem de zaal. De ver gadering werd daarna heropend door de beide vice-voorzitters, de heren A. T. J. Jacobs en E. J. van Dongen. Zii zullen tot het bijeenkomen van de Jongerenraad op 6 januari het voorzit terschap waarnemen. Hangende de be slissing van de Jongerenraad, is de heer Gielen op nonactief gesteld. In de motie zegt het hoofdbestuur „het als noodzaak te zien, dat de me ning van de meerderheid van het jon- gerencongres van de KVP door een eensgezinde dagelijkse leiding wordt uitgevoerd". SAIGON (AFP) Een vliegtuig met 26 Amerikanen aan boord is in Zuid- Viëtnam verongelukt. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. De wrak stukken van het toestel, een tweemoto- rig transportvliegtuig van het type Cari- boe, werden pas gisteren ontdekt, hoe wel het ongeluk donderdag was gebeurd. KARDINAAL SPELLMAN veel kritiek.. ter ook veelvuldig geprezen omdat hij opkwam voor de rassengelijkheid in Amerika. AMSTERDAM De Raad voor de scheepvaart in Amsterdam is tot de con clusie gekomen dat kapitein E. Plug en eerste werktuigkundige L. Ras geen schuld hebben aan het verloren gaan van de sleepboot Vikingbank. Hij volgt daarmee het advies van de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, toen de raad enkele weken geleden deze scheepsramp onderzocht. De Vikingbank strandde op 18 maart op de Zuiderpier van- Hoek van Holland bij een poging het vastgelopen Griekse vrachtschip Alkyone vlot te trekken. In die stormachtige nacht werden de ne gen opvarenden gered door een helikop ter van de Marineluchtvaartdienst. De heer Gielen noemde gisteravond de beslissing van het hoofdbestuur zeer on juist. „Ik zie het als een soort greep naar de macht, het bezit nemen van de stoelen. Men verlangde van mij dat ik de uitspraak van het congres in de par tijraad zou verdedigen. Ik heb dat toe gezegd. Maar men verlangde ook dat ik het enthousiast zou doen. En dat kan geen mens van mij vragen. Men kent mijn standpunt, ik ben te gen het uitspreken voor een stembusak koord op dit ogenblik. Mijn beleid was in deze vergadering niet in het geding. Het ging hier om de opstelling voor de vergadering van de partijraad van de KVP op 8 december in Arnhem. Ik kan u zeggen, dat de senioren in de KVP deze manoeuvre niet gelukkig vinden. Deze gang van zaken zal zeker conse quenties hebben". De voorzitter van de KVP, mr. P. J. M. Aalberse, wilde liever geen per soonlijk commentaar geven. „Ik heb een telegram ontvangen en dat zal van daag in de vergadering van het dage lijks bestuur als ingekomen stuk wor den behandeld. Ik wil op die vergade ring niet vooruitlopen". Drs. P. C. W. M. Bogaers, leider van de KVP-radicalen, vond dat de zaak heel duidelijk lag: „Als de meerder heid van een organisatie vindt, dat een voorzitter niet meer voldoet aan de voorwaarden waartoe hij geroepen is, zal die voorzitter daaruit de conse quenties moeten trekken. Hoe verve velend het persoonlijk ook moge liggen, het is een grondregel van de democra tie, dat een voorzitter zich dan zijn po sitie bewust wordt en vertrekt Dat is geen schande, dat is gewoon een demo cratische stap". BRUSSEL (DPA) Tot opvolger van de bevelhebber van de strijdkrach ten van de NAVO in Midden-Europa (Afcent) is benoemd de Westduitse lui tenant-generaal Jürgen Bennecke. Op 1 april 1968 zal hij het commando over nemen van de huidige opperbevelhebber, de Westduitse generaal Adolf Graf von Kielmannsegg, wiens hoofdkwartier is gevestigd in Brunssum, Limburg. Voor die datum zal hij worden bevorderd tot generaal. De Nederlandse regering was tevoren geraadpleegd over de voorgenomen benoe ming van Bennecke. Nadat zij inlichtingen had ingewonnen zag zij geen aanleiding om bezwaar te maken tegen de benoeming. Dat deelde de Rijksvoorlichtingsdienst desge vraagd mee. Tegen een eerder genoemde opvolger van Von Kielmannsegg. de Westduitse luitenant- generaal Albert Schnez. was van Neder landse zijde wel geprotesteerd. De benoe ming ging daarop niet door. Jürgen Bennecke werd geboren op 12 sep tember 1912. In 1930 kwam hij als aspirant officier bij het rijksleger. Tijdens de laatste wereldoorlog diende hij aan het westelijk front, in de Balkan en de langste tijd in het Oosten in verscheidene functies bij de Duit se generale staf. Aan het einde van de oor log was hij plaatsvervangend officier van de generale staf van de Legergroep Midden. Hij bracht twee jaar door in Enge1* krijgsgevangenschap en werd na zijn vri lating boer. In 1952 werd hij benoemd i de commissie die de herbewapening var West-Duitsland moest organiseren. Zes jaar later nam hij weer een troepencommando aan. Luitenant-generaal Bennecke is gehuwd en heeft vier volwassen kinderen. WASHINGTON (Reuter, UPI) De Amerikaanse regering is bereid onge veer tachtig niet-militaire kernreacto ren te onderwerpen aan internationale inspectie zodra andere landen hebben ingestemd met internationaal toezicht op naleving van een nonproliferatie verdrag. Zo'n verdrag moet voorzien in maatregelen tegen spreiding van het bezit van kernwapens. De president van de Verenigde Sta ten, Lyndon Johnson, deed dit aanbod het afgelopen weekeinde in een rede ter gelegenheid van de herdenking in Chicago van het feit dat een kwart eeuw geleden daar de eerste beheerste kernsplijtingsreactie was geslaagd. Johnson sprak zijn rede in het Witte Huis uit voor televisiecamera's. Het Amerikaanse aanbod is een nieu we poging tot overreding van de lan den die zich blijven verzetten tegen aanvaarding van de bestaande ontwer pen voor een nonproliferatieverdrag. Johnson maakte uitdrukkelijk een uit zondering voor kernreactoren en andere fabrieksinstallaties waarmee Ameri kaanse defensiebelangen zijn gemoeid. Die komen voor internationaal toezicht niet in aanmerking. Het Amerikaanse aanbod is een be langrijke concessie, omdat het Ameri kaanse ontwerp van verdrag tot be vriezing van het aantal kernwapenmo- gendheden niet voorziet in welke vorm van inspectie dan ook op het grondge bied van de bestaande kernwapenmo- gendheden. Engeland heeft als teken van goede wil enige tijd geleden één kerncentrale, Bradwell, onderworpen aan internatio nale inspectie, te verrichten door het in Wenen gevestigde Internationale Or gaan voor Kernenergie, een orgaan van de UNO. Frankrijks niet-militaire activiteiten op het gebied van de kernenergie zijn onderworpen aan toezicht van Euratom. De Sovjet Unie heeft tot nu toe gewei gerd welke vorm van internationaal toezicht dan ook op Russische reacto ren en andere installaties toe te staan. DEN HAAG Langdurige lucht- vaartbesprekingen met Japan hebben heel weinig voor ons land opgeleverd. De Nederlandse' delegatie keert op de ochtend van Sinterklaasdag terug op Schiphol, waar zal blijken dat z(j in het Verre Oosten de gulle heilige zijn mis gelopen. Op drie belangrijke verzoeken werd afwijzend beschikt. FRANFORT (AP) De politie van Frankfort in West-Duitsland is het afgelopen weekeinde nauwelijks aan nachtrust toegekomen, omdat sinds vrijdag vier afzonderlijke moor den aan het licht kwamen. Binnen 48 uur werden de levenloze lichamen ont dekt van twee publieke vrouwen, een taxichauffeur en een kantoorbediende. Het grootscheepse onderzoek dat hier op werd ontketend, was vrijdag op gang gekomen met de vondst van de vermoor de taxichauffeur. Deze 26-jarige jonge- man lag doodgeschoten in zijn auto bui ten een Amerikaans legerkamp in Mainz-Gosenheim. De politie denkt dat een Amerikaans soldaat hierbij is be trokken. Enkele uren later vond de politie het lijk van de 46-jarige Hans Baatsch, be diende bij een uitgeverij, in een bos bi; Frankfort. Hij zou tenminste vier dagen tevoren zijn gewurgd. Een 38-jarige kok wordt sinds deze ontdekking gezocht. Zaterdag werd de moord op de 38- jarige prostituée Anna Maria Justen ontdekt. De politie vond haar l(jk in haar woning bij het station van Frankfort. Zij bleek te zijn gewurgd met een dames kous. Een 27-jarige man, vader van vier kinderen, meldde zich bij de politie en bekende de dader te zijn. Zaterdagavond werd de 32-jarige pu blieke vrouw Hildegard Lesser doodge stoken op straat. Een 29-jarige man werd aangehouden voor een verhoor. Het eerste betrof het uitvoeren van een derde wekelijkse vlucht via de noor delijke route van Schiphol naar de Ja panse hoofdstad. De motiveringen van de delegatie konden geen genade vin den. Japan heeft definitief de tweede we kelijkse dienst over de pool naar Tokio toegestaan. De K.L.M. voerde deze vlucht al lange tijd uit, maar er moest elk jaar toestemming voor worden ge vraagd. De K.L.M. had met een DC-8F „om de Zuid" een vrachtdienst willen openen op Tokio. Enige tijd terug was onze na tionale luchtvaartmaatschappij met zo'n lijn begonnen naar Manilla op de Phi- lippijnen. Zij wilde die doortrekken naar Japan. De regering van dit land heeft dit geweigerd. De delegatie pleitte voor de K.L.M. ook voor landingsrechten in Osaka met het oog op de wereldtentoonstelling die daar in 1970 wordt gehouden. Ook dit verlangen werd afgewezen. De Nederlandse delegatie heeft vier weken lang moeizaam onderhandeld. Zij bestond uit drie leden die de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Bui tenlandse Zaken en de K.L.M. vertegen woordigden. De leiding had mr. H. J. Spanjaard, hoofd van de afdeling poli tieke, juridische en economische zaken van de Rijksluchtvaartdienst. JCRGEN BENNECKE opvolger TEL AVIV (Reuter) In verscheide ne Israëlische plaatsen hebben Arabi sche saboteurs gisteren ontploffingen veroorzaakt. Bij een ervan kwamen de daders, twee Arabieren, om het leven. Er vielen geen Israëlische slachtoffers en de materiële schade was niet groot. De ontploffingen markeerden het Mo hammedaanse Ramadanfeest, het begin van de vastenmaand. Ter gelegenheid hiervan liet Israël op bevel van zijn mi nister van defensie, Mosje Dayan, 193 gevangenen vrjj. Van hen waren er 122 afkomstig uit Jordanië en 71 uit de strook van Gaza. TOERISTEN Meer dan een miljoen mohammeda nen, die in het door Israël bezette deel van Jordanië wonen, vierden het Rama- dan-feest zoals dat ook voor de Israëli sche bezetting altijd gebeurde. Het oos telijk deel van Jeruzalem was feestelijk versierd en de oude stad kreeg grote drommen toeristen te verwerken. Inmiddels maakte de Arabische Al- Fatah beweging gisteren bekend dat haar militaire afdeling, de Assifa, der tig Israëlische militairen had gedood in wat zij noemde bezet Palestina. De aan val zou zijn uitgevoerd in Petah Tikva, zestien kilometer ten noordwesten van Tel Aviv. WEMELDINGE Drie binnenvaart schepen zyn in de nacht van vrydag op zaterdag op vry korte afstand van el kaar aan de grond gelopen bij de schei ding van het Keeten en de Wittetonnen Vlye. Waarschijnlijk gebeurden deze ongelukken door navigatiefouten we gens slecht zicht. Vier bergingsboten kwamen eraan te pas om de schepen vlot te trekken. Het Belgische vrachtschip Dymphnia van 1400 ton was met fosfaat geladen toen het in te ondiep water terecht kwam. Het werd met geplooide wanden naar Wemeldinge gebracht, vanwaar het op eigen kracht de reis heeft ver volgd. De Valkenburg en Venhorst, tankers van ongeveer negenhonderd ton van de Verenigde Tankrederij in Rotterdam, voeren bij elkaar in de buurt, toen zij geboeid raakten. Beide met palmolie ge laden schepen bleken onbeschadigd, na dat zij in ruim water waren gesleept. AMSTERDAM Het bestuur van de Federatie van Nederlandse Journalisten heeft zich beraden over aangekondigde technische en commerciële samenwer king tussen de Nederlandse Dagblad Unie en De Telegraaf. Het deelt daarover mede: „Gelet op de ontwikkelingen in het buitenland, de economische positie van de Nederlandse dagbladen en de schaalvergroting in het Nederlandse bedrijfsleven, verwacht het federatiebestuur, dat een dergelijke blokvorming zich zal voortzetten. Het is van mening, dat door deze blokvorming krachten kunnen gaan werken die een gevaar opleveren voor de geestelijke, culturele en maatschap pelijke verscheidenheid van de Neder landse dagbladpers. Het federatiebestuur handhaaft zijn overtuiging, dat deze verscheidenheid 'n afspiegeling moet blijven van de veel zijdigheid van de Nederlandse samen leving. Het verklaart niet te zullen aan vaarden, dat structuurwijzigingen in de Nederlandse dagbladpers leiden tot een aantasting van de economische en so ciale positie van de journalisten." Het Tweede-Kamerlid, mevrouw Brautigam (P.v.d.A.) heeft zich schrifte lijk tot minister Klompé (Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk) ge richt met de vraag of de minister thans kan meedelen, welke vragen zij inmid dels met betrekking tot de problema tiek van fusies en concentraties van dagbladondernemingen heeft voorgelegd aan de Persraad. In een toelichting op haar vragen herinnert mevrouw Brau tigam er aan, dat de minister in de openbare vergadering van de vaste com missie voor CRM van 19 oktober in antwoord op haar vragen gezegd heeft, dat het in de bedoeling van de regering lag de problematiek van concentraties bij de pers voor te leggen aan de Pers- raad, doch dat zij op dat moment nog niet kon overzien, hoe ver zij in haar vraagstelling wilde gaan.

De Vallei | 1967 | | pagina 5