Veenendaals dagblad Forenzen de dupe van Brits spoorconflict Verkeers chaos in ontwricht Londen Buiten Sint vergat Yvonne niet Komplot van narcotica- smokkelaars opgerold Terugtrekking troepen Cyprus binnen 45 dagen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Kouder Prinselijk paar opende speciale manege Wilson zoekt kansen voor vredesplan N.K.V. wil van K.V.P. nu hom of kuit Overleg van „de Vijf' Kernkabinet Ida ar voor noodtoestand Baby verbrand in kinderwagen Zuiveringszout per ongeluk met vergif vermengd Auto tegen sleep gebotst: dode Broek kon zijn eigenaar niet inhalen MAKARIOS OOK AKKOORD Brug in aanbouw ingestort; zeker zestig doden Jongen ontvoerd in Versailles CHAOS DECREET I Wadvogels elke dag KWESTIE-V1ËTNAM OOK LAATSTE CONTACTMAN GEPAKT INSTEMMING BEZWAREN INBREUK OVER STANDPUNT DE GAULLE Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden '1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 5 DECEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 287 -SITUATIE ERNSTIGER- TTet Britse Kernkabinet heeft gisteravond laat besloten om de noodtoestand af te kondigen indien de chaos bij de spoorwegen nog verder toeneemt. Alle dan te nemen maatregelen zijn reeds voorbereid. De chaos wordt veroor zaakt, zoals gemeld is, door een protestactie van de treinbestuurders, die voor het grootste deel weigeren inee te werken aan een ingrijpend programma van de modernisering en rationalisatie bij de spoorwegen. De gevolgen van hun langzaam-aan- actie waren gisteren ernstig maar niet rampzalig. De meeste last ondervon den de honderdduizenden forenzen in 't gebied ten zuiden van Londen. Alleen al in dat zuidelijke district van de spoorwegen, waar men dagelijks driehonderdduizend forenzen van en naar Londen vervoert, konden maan dagochtend tijdens het spitsuur meer dan honderd personentreinen niet rij den. Nog uren later ondervond men de gevolgen van de protestactie. Gisteravond was de toestand daar iets beter dan 's ochtends wat het aantal treinen aangaat: er vielen op 't spitsuur van de 264 treinen 66 uit, maar op de stations in Londen, vanwaar de treinen vertrokken was het een enor me chaos. Tal van toegangswegen tot de perrons moesten worden gesloten om de men senzee in toom te houden. De regering zal pas de noodtoestand uit roepen wanneer dat in verband met de voedse'voorz-ening, het postvervoer en de bevoorrading van de industrie nood zakelijk is. Ze kan dan de strijdkrach ten oproepen, en indien nodig particu liere auto's en bussen vorderen. De noodtoestand wordt van kracht na dat de koningin een decreet heeft on dertekend, dat vervolgens door het par lement moet worden goedgekeurd. Is dat gebeurd, dan worden de troepen té hulp geroepen. Het transport van goederen kan uitstekend door het leger worden verzorgd, maar de tijd is voor bij dat spoorwegtroepen het werk van de stakers konden overnemen. Er zijn haast geen militairen meer die met treinen kunnen werken. Het bestuur van Aslef is voor van daag bij het bestuur van het T.U.C. ge roepen, het overkoepelend verbond van vakverenigingen. Dat gaat bekijken of het kan bemiddelen. Vorige week is het daar niet in geslaagd. Behalve personentreinen vielen er gisteren in het hele land ook goederen treinen uit. Vooral daardoor wordt de Britse economie weer veel schade be rokkend. Op de wegen, vooral naar Londen, was het gisterochtend en gisteravond veel drukker dan normaal. Dank zij uitgebreide voorzorgsmaatregelen kon den opstoppingen vrij snel worden weg gewerkt. Er was in en rond Londen ze ker vijftig procent meer verkeer op de weg dan normaal in deze tijd voor kerstmis. Veel automobilisten gaven 'n lift. Net als altijd waren er ook gisteren de gebruikelijke grappenmakers zoals de fabrieksdirecteur John Hamper uit 'Y/'oortbreiend aan mijn rubriekje van gisteren, vraag ik thans uw atten- tie voor de „V o g e I k a l e n d e r" 1968 van de Olveh, die geheel geïn- spireerd is op de langsnavels en lang- poten, pleisterend op de hoogwater- E vluchtplaatsen en de bij eb min of E meer droogvallende slikterreinen van E ons Waddengebied. Daar heeft Ko Zweeres van „Vogelbescherming" op gemikt, toen de kalender voor het volgend jaar werd samengesteld en ik kan niet anders zeggen, dan dat het een voortreffelijke keus is; door deze 25 opnamen uit de meest oor- spronkelijke natuur van ons vader- land worden we dag-in dag-uit met de bedreiging geconfronteerd. Hier dus vrijwel geen nestelaars, maar frank en vrij in de ruimte staande, lopende, vliegende of ploeterende steltlopers, plevieren, sterns, meeuwen enz. Zij schenken een voortreffelijk beeld van de rijkdom der wadden; zie bijv. de unieke overzichtsfoto op het aprilblad van J. v. Kam. Hij verwierf terecht de le prijs, doch dokter Dwarshuis (Vlaardingen) 2e en W. H. v. Schie- veen, Apeldoorn, 3e prijs, komen evengoed met boeiende natuurdocu- mentatie voor de dag. Zoals steeds verzorgde Zweeres de tekst, dus daar mankeert niets aan. Vóór dit juweel- tje van een kalender uitverkocht zal i wezen, dient ge er een (voor slechts i f 1,50) te bestellen via giro 486.000 van de Olveh, postbus 1879, Den j Haag. Ge weet toch, dat al het geld van deze waardige reclame dus i zoveel verkochte kalenders, zoveel daalders! in de pot van Vogel- bescherming wordt overgeheveld. Deze verzekeringspropaganda, nauwelijks zichtbaar op de bladen, werpt voor die vereniging een niet te versmade i bate af. 5 december '67 A. B. WIGMAN Rochester in Kent. Die nam bovenop de Rolls Royce, waarmee hij dagelijks naar Londen rijdt, een klein zeilboot je mee met een buitenboordmotor. In dit bootje legde hij het laatste deel van zijn reis af. Hij scheepte zich op de Theems in tegenover het parlementsge bouw om met het bootje naar zijn kan toor te tuffen. Allerlei steden in Engeland kampen op het ogenblik ook nog met stakingen bij hun busvervoer. In vier plaatsen zou het personeel van een der grote ban ken deze week twee dagen staken en de luchtvaartmaatschappij BOAC wordt deze week met en tweedaagse staking bedreigd van zijn piloten, die hogere sa larissen eisen. LONDEN. Naar gisteren werd be kend gemaakt heeft premier Wilson het plan opgevat op korte termijn bespre kingen te zullen voeren met president Johnson in Washington en mogelijk met zijn Russische ambtgenoot Kosy- gin in Moskou. Het overleg zou gaan over de oorlog in Viëtnam en andere problemen in de wereld. Wilson maakt volgende maand een reis naar Washing ton. s De Britse premier zal vervolgens naar Moskou vertrekken, indien hij vindt dat een ontmoeting met Kosygin zou kunnen bijdragen tot vredeskansen in Viëtnam. Oosteuropese diplomaten hadden ge zegd te geloven dat een bestand in Viëtnam tijdens de Kerstdagen een ge schikte gelegenheid zou zijn om vredes pogingen te ondernemen. De Amerikaanse regering is „geïnte resseerd" in het Noordviëtnamese vre desplan, waarvan het weekblad News week gisteren de bijzonderheden heeft bekend gemaakt en waarvan wij giste ren melding maakten. Dit heeft de woordvoerder van het „State Depart ment" meegedeeld. Hij zei dat het blad vóór de publikatie van het plan het ministerie er van in kennis had ge steld. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, belast met zaken betreffende het Verre Oosten, William Bundy, heeft verklaard de mogelijk heid niet uit te sluiten, dat er met Kerstmis een pauze in de bombarde menten op Noord-Viëtnam in acht zal worden genomen. Hij zei dit in een vraaggesprek voor de Britse televisie, waaraan hij via een communicatiesa telliet deelnam. Amerikaanse en Zuidviëtnamese troepen hebben gisteren bij gevechten in de Mekongdelta zeker 235 Viët Cong- leden gedood. Aan Amerikaanse zijde sneuvelden 13 man en werden 73 man gewond. De Zuidviëtnamese verliezen werden matig genoemd. O De langzaamaan-actie van de Engelse treinmachinisten heeft tot gevolg ge had, dat duizenden forenzen per auto naar Londen komen. Er moest meer par keerruimte worden gecreëerd. De be roemde Horse Guards moesten zich met moeite een weg tussen de auto's zoeken. UTRECHT Het Nederlands Katho liek Vakverbond voelt zich niet zodanig met de KVP verbonden, dat het een scheuring in de party koste wat het kost zou willen voorkomen. Het ver bond acht een scheuring minder ern stig dan het sluiten van „min of meer onduidelijke compromissen, waarvan de gewone man in de straat een vieze smaak in de mond krijgt." In zijn blad Ruim Zicht schrijft het verbond, dat na maanden van geharre war, van nietes en welles, de partij raad het komende weekeinde een dui delijke uitspraak zal moeten doen over de koers van de partij. Het NKV zegt dat ieder in de partij raad die het ernstig meent met de po litiek en met het kiezersbestand weinig moeite zal hebben met de aanvaarding van de resolutie van de groep-Bogears waarin onder andere wordt gevraagd de partii om te vormen tot een radi caal-vooruitstrevende partij. Ook vroeg de resolutie na te gaan of er een federatieve samenwerking of een fusie kon worden tot stand gebracht met an dere christelijke partijen. Mej. Yvonne Paul, die nu al bijna twee volle maanden op Schiphol zit, kreeg maandag bezoek van Sint Nicolaas en Zwarte Piet, die haar een geschenkje kwamen aanbieden. Het cadeau, een brievenmap, werd door de Sint aangeboden, in overleg met een groep journalisten, die zo vaak over mej. Paul moeten schrijven. De stichting nationaal hulpfonds „Wij komen" in Naarden heeft pre sident Johnson in een telegram ge vraagd Yvonne Paul weer in Amerika toe te laten. DEURNE De zes maanden oude baby van het echtpaar Van de Weijer in Deurne is gisteravond verbrand in een kinderwagen. De wagen stond in een textielmaga- zijn, waarin brand uitbrak. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat noch het echtpaar, noch de brandweerlieden erin slaagden het kind te redden. Het magazijn brandde uit. AMERSFOORT De Amersfoortse politie heeft gisteren de 31-jarige Pe ter N. aangehouden. De man heeft bekend de contactman te zijn geweest bij het overbrengen van de partij hasjiesj, ter waarde van twee ton, die in september door de politie in Bilthoven in beslag werd genomen. Daarmee werd het groot ste smokkelcomplot in verdovende middelen, dat tot nu toe in Nederland was opgezet, verijdeld. Peter N. werd by de actie van de politie gearresteerd, maar moest later weer worden vrijgelaten. De politie kreeg echter bewijzen tegen hem in handen, nadat in Brussel op aanwij zing van de Biltse politie nog enkele le den van de smokkelbende waren aan gehouden. De hasjiesj-smokkel was stukgelopen op twee Nederlandse journalisten die een tip hadden gekregen van een in woner van Bilthoven. Samen met de politie stelden zij een val op in het Pannekoekenhuis in Bilt hoven, waar de partij verdovende mid delen zou worden verhandeld. Hoewel de politie daar toesloeg en er een goede vangst deed, dreigde de zaak nog te mislukken. De hasjiesj was er niet en twee van de drie handelaars waren ook niet komen opdagen. Dank zij een tip van dezelfde onbekende man uit Bilthoven, die in dit milieu en in de ze zaak zo goed thuis bleek te zijn, werden de twee andere handelaars in het restaurant De Biltse Hoek aange houden. De hasjiesj kwam daar uit hun auto te voorschijn. De drie in Brussel gegrepen smokke laars zijn gisteren ieder tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De twee Marokkanen en de Spanjaard, die in Nederland tegen de lamp waren gelo pen, moeten nog voor de rechter ver schijnen. Met de arrestatie van Peter N. is nu het smokkelcomplot van nar cotica onschadelijk gemaakt. ROTTERDAM Een personeelslid van drogisterij Barendrecht aan de Van Beethovensingel in Rotterdam- Hillegersberg heeft naar eerst nu be kend is geworden op 9 november van dit jaar aan een man van mid delbare leeftijd honderd gram zuive ringszout verkocht, dat vermengd was met een zwaar vergif. In het zuiveringszout zat ongeveer dertig gram zuringszout, een zwaar vergif, dat bij inwendig gebruik van vijf tot vijftien gram dodelijk is. De partij zuiveringszout is in de dro gisterij door een winkelbediende bij vergissing vermengd met het zuring zout. Dit gebeurde bij afwezigheid van de eigenaresse, mejuffrouw J. C. Baren drecht, die in die tijd ziek was. Toen zij eind vorige week in haar zaak kwam, zag zij dat de partij zui veringszout vergif bevatte. Het staat vast, dat slechts aan één man het met vergif vermengde zuive ringszout is verkocht. Tot nu toe is de Rotterdamse politie geen geval van vergiftiging met zuringzout bekend. EMPEL In Empel is gistermiddag de 82-jarige H. Daanen uit Alphen in Noord-Brabant verongelukt. De auto, waarin de heer Daanen zat en die werd bestuurd door diens schoonzoon, was op een kruising tegen een andere auto gebotst, die werd gesleept. De schoon zoon en de bestuurder van de gesleep te auto werden zwaar gewond. PUTTEN De 74-jarige J. van Steeg uit Putten is gistermiddag in z'n woonplaats bij het oversteken onder 'n auto gekomen. Hij was op slag dood. TVt is het verhaal van een broek, die toebehoort aan een Engelse hoofd onderwijzer, genaamd Len Harper. Mr. Harper ging onlangs naar Rot terdam als zakelijk leider van het Engelse nationale jeugdtheater, dat daar Romeo en Julia heeft opgevoerd. De broek, een grijze, kwam mee in een koffer van meneer Harper. Hij lo geerde bij een bestuurslid van een Nederlands-Britse vereniging in Rot terdam. Toen het Engelse gezelschap met meneer Harper naar Maastricht ver trok. vergat hij zijn grijze broek. Die werd hem door zijn Rotterdamse vrienden per post nagestuurd, maar toen de broek in Maastricht aankwam, netjes in een stuk bruin pakpapier gewikkeld, zat meneer Harper al in Utrecht. Daarna ging hij naar Nijme gen, Eindhoven en naar Amsterdam en de trouwe broek volgde hem waar hij ook ging in ons land. Het grijze kle dingstuk kwam echter steeds te laat. En zo verging het de heer Har per en de broek ook in Antwerpen, Na men en Brussel en vervolgens in Duits land. Ook in Keulen en Frankfort kon de broek meneer Harper niet inhalen. Maar nu is de lange zwerftocht ten einde ,want dit weekeinde heeft Len Harper zijn broek eindelijk ontvangen. Thuis in Sunderland in het Engelse graafschap Durham. De plooi zat er nog in. ATHENE Alle Griekse en Turkse troepen op Cyprus, met uitzondering van de daar krachtens de onafhankelykheidsverdragen van 1960 gelegerde, zullen binnen 45 dagen worden teruggetrokken, zo heeft de Griekse regering gisteren bekendgemaakt. Krachtens een door Turkye en Griekenland bereikte overeenkomst zal Turkse de plannen voor een inval op Cyprus laten varen. De Cyprische onafhankelijkheidsver dragen beperkten het aantal Griekse mi litairen op het eiland officieel tot 950 en het aantal Turkse tot 650. In de loop van de tijd zijn deze eenheden echter uitgegroeid tot resp. 10.000 en 1.100 man. s De Griekse minister van Buitenland se Zaken, Pipinelis, verklaarde dat de plaatselijke troepen op Cyprus (de na tionale garde) ontwapend zullen wor den, wanneer de troepenmacht van de Verenigde Naties op het eiland grotere bevoegdheden heeft gekregen. Grieken land had al lang voor de huidige crisis uitbrak in principe geen bezwaar ge had tegen de terugtrekking van de Griekse troepen. Enkele uren voor deze bekendmaking had ook Cyprus ingestemd met Oe Thants oproep tot bijlegging van het conflict. In een boodschap aan de se cretaris-generaal verklaarde presi dent Makarios zich akkoord met de door Oe Thant voorgestelde terugtrek king van de Griekse en Turkse troepen van het eiland, maar sprak tevens de hoop uit dat daarmee de eerste stap wordt gezet naar volledige terugtrek king van alle niet-Cyprische strijd krachten van het eiland, behalve die van de VN. Een totale demilitarisering zou, zo verklaarde Makarios, de zaak van de vrede dienen. Over de door Tur kije geëiste ontbinding van de nationa le garde sprak hii niet. s Wel eiste hij doeltreffende waarbor gen tegen elke militaire interventie. De onschendbaarheid van Cyprus moest door dt Veiligheidsraad gegarandeerd worden. Dit orgaan zou ook over uit breiding van de bevoegdheden van de VN-troepenmacht moeten beslissen. Cy prische kringen in New York zeiden te verwachten, dat de Veiligheidsraad binnenkort over deze kwestie gaat be raadslagen. Welingelichte kringen in Ankara zei den gisteravond, dat de Cyprische be zwaren die er nog zijn geen beletsel vormen voor een> spoedige uitvoering van de Turks-Griekse overeenkomst. Er waren volgens hen al schepen uit Griekenland vertrokken om een begin te maken met de evacuatie van de Griekse troepen op het eiland. De Cyprische minister van Buiten landse Zaken, Kyprianoe, heeft ver klaard, dat de regering van Cyprus niet bereid is een zodanige uitbreiding van de bevoegdheden van de VN-strijd- macht op Cyprus te aanvaarden, als deze uitbreiding inbreuk op de Cypri sche soevereiniteit zou betekenen. Kyprianoe zei verder, dat de kwestie van de eventuele vereniging van Cy prus met Griekenland (Enosis) niet dood was. Het probleem van een inter nationale waarborg tegen agressie was nog belangrijker geworden door het aanstaande vertrek van de Griekse troepen uit Cyprus. MEXICO Naar schatting zestig arbeiders hebben gisteren het leven verloren toen in Mexico een brug in aanbouw instortte. Velen werden on der tonnen cement en aarde bedolven. De „Lomas del Negro"-brug, 300 meter lang, overspande een 150 meter diep ravyn. Het bouwwerk was nage noeg voltooid toen het middenstuk met krakend ge, eld over een lengte van zestig meter omlaag stortte, een tien tal arbeiders meesleurend. De brok stukken kwamen terecht op ongeveer vijftig anderen, die in het ravijn bij de pijlers werkten. BRUSSEL In Brussel is verno men, dat Italië in beginsel instemt met het Benelux-initiatief voor een con ferentie van de „vijf" op 12 decem ber in Brussel over de recente ver klaringen van president De Gaulle in zake de Britse toetreding tot de Euro pese gemeenschap. De Italiaanse minister Fanfani zou echter nog enig voorbehoud hebben t.a.v. de te volgen procedure. Uit Bonn is nog geen antwoord op het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen. VERSAILLES De Franse politie is gisteren een grootscheepse jacht be gonnen om een zevenjarige jongen uit Versailles op te sporen, die omstreeks het middaguur bij het verlaten van zijn school moet zijn ontvoerd. De va der, een hoofdambtenaar van het mi nisterie van Defensie, heeft een anonie me brief ontvangen, waarin een los geld van ruim 15.000 gulden wordt ge- eist. Dit geld moet in de coupures van 100 frank binnen vijf dagen bij een standbeeld in Versailles worden neer gelegd. Zodra het kind, Emmanuel Maillard, werd vermist, richtte de politie in het gebied rondom Parijs wegversperrin gen op, die later werden vervangen door intensieve patrouille diensten. Enige maanden geleden werd een jongen uit dezelfde wijk de zoon van een kolonel ernstig gewond terugge vonden-. Een paar weken terug ver dween de zoon van een officier, ver bonden aan het ministerie van Defen sie. Hij bleek het slachtoffer te zijn geworden van een zedenmisdrijf. De moeder van Emmanuel heeft gezegd het losgeld te zullen betalen. O VENLO Twee Marokkaanse arbei ders van 27 en 35 jaar hebben in Ven- lo een landgenoot een pak slaag met 'n kabelslot gegeven en hem daarop van zijn portefeuille met zeshonderd gulden beroofd. Het slachtoffer moest met ernstige verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. Tn de afgelopen 24 uur kwamen be- langrijke wijzigingen in de lucht drukverdeling tot stand. Een in activi teit toegenomen lagedrukgebied voor de Noorse kust en verdere drukstij- gingen boven Groenland gaven aan leiding tot een fiks kou-uitval in het zeegebied rond IJsland en Schotland. Zo kwam dinsdagmorgen op IJsland 5 tot 10 graden vorst voor. De be grenzing van de koude lucht had toen Noord-Ierland en Midden-Denemar- ken bereikt en was bij zijn tocht over het water tot 5 a 6 graden opgewarmd. Verwacht mag worden, dat de in vloedssfeer van genoemd lagedrukge bied zich naar het zuidoosten zal uitbreiden en dat de koudere lucht met af en toe stormachtige noordwes telijke winden in het komende etmaal ons hele land zal overspoelen. Hierin kunnen buien ontstaan, die plaatselijk in de vorm van hagel zullen vallen. Met kennelijk plezier leidden prinses Beatrix en prins Claus gisteren de eerste paarden de nieuwe manege binnen, die door de Stichting Paardrijden voor gehandicap ten in de Bosjes van Poot in Den Haag is gebouwd. Het prinselijk paar luisterde met zijn aanwezigheid de opening van de manege van Madurodam op. De manege is de eerste in ons land, waar gehandicapten op grote schaal gelegenheid hebben onder deskundig toe zicht paard te rijden. De laatste jaren wordt de waarde van het paardrijden voor de revalidatie van gehandicapten steeds meer onderkend. De kinderen maken in de manege gebruik van pony's die door een nabijgelegen bedrijf ter beschikking zijn ge steld. Volwassenen mogen er ook rijden op paarden uit de koninklijke stallen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1