Kirof-ballet naar Nederland Beurs van Amsterdam Woensdagavond wél „tv-voetbal" Vanavond „Thuis in de 21ste eeuw" Uitslag quiz door VARA niet gewijzigd UIT DE KERKEN RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S VANAVOND MORGEN Vrij vaste maar stille markt Malaise in confectie nu bijna te boven Oranjeboom: Snellere groei na fusie PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG 0 Pagina 2' DINSDAG 5 DECEMBER 1967 53 Als van een duizeling wekkende tinne zag hij de velden der volmaaktheid, de vreedzame en luis terrijke hoogten van, de werkelijke Europese beschaving voor zich, die verheven, eeuwige schoonheid, die Bach zo mild aaii het mensdom had verstrekt. Toen Amadeus onverwachts opkeek, als om zijn verlangen naar nog meer muziek uit te drukken, zag hij boven zich een man van middelbare leeftijd en hij hoorde tevens diens stem. Een vrouwenstem antwoordde. Hij kreeg een glimp van die vrouw te zien. Ze pakte haar muziek bij elkaar. De kaar sen bij het orgel werden uitgeblazen. De vrouw schudde de hand van de organist en Amadeus hoorde haar van de galerij naar beneden lopen. Een paar ogenblikken later liep ze een van de gangetjes tussen de zit plaatsen in 't midden van de kerk door. Toen ze in zijn nabijheid was geko men, stond hij langzaam van zijn bank op en maakte onwillekeurig een paar stappen in haar richting. Het was Pau line. Ze herkende hem, en een ogen blik leek 't, alsof haar gezicht straal de door een licht dat uit haar binnen ste scheen te komen. Ze bracht even haar hand naar haar hart. De afgelopen tien jaar hadden Pau lines aanminnigheid slechts doen toe nemen. Ze Wc.s in het zwart - in de rouw. Haar baret zat enigszins naar voren geschoven op haar blonde haar, zodat die gedeeltelijk haar voorhoofd bedekte, terwijl heur haren in mooie golven achter haar oren vielen. In haar blauwe ogen verscheen een blik die een mengeling van verwijt, angst en zaligheid scheen uit te drukken. „Hoe kom jij hier?" Haar door de zon verbrand gezicht glom ^n schit terde. „Ik zie dat je in de rouw bent', sprak hij. Ze wendde haar gezicht van hem af. „Hij is in de lente ge storven", fluisterde ze. „Wie?" „Bu- bi... mijn zoon". „Dat doet me heel veel verdriet". Zijn stem had een don kere klank. De gedachte, dat 't mis schien haar man kon zijn geweest was hem door het brein gevlogen. „Ik wist niet eens, dat je een zoon had". „Ja, hij is aan roodvonk gestorven". „Was hij je enig kind?" Ze knikte. Hij tuurde naar haar hand met de trouwring, die een zakdoekje om sloot. „Pauline", hernam hij zacht jes, ,,'t is vreemd dat we elkaar hier moeten ontmoeten". „Laten we weg gaan, de organist komt naar bene den". Ze liepen samen de kerk uit. Op het ogenblik, dat ze op de straat kwamen zag hij, hoe ze zenuwachtig door die straat keek. „Verwacht je iemand?" „Neen". „Ik merk dat we in Bern zijn", sprak hij met 'n glim lach. „Ik weet dat dit nu eenmaal een zonderlinge plaats is. Ik bedoel dat een gedeelte van de mensen hier zonderling is. Ik ken ze door en door". Hij zweeg. „Ik kwam hier zoëven aan- kuieren", vervolgde hij, „en ik dacht wie zou er zo mooi in die kerk spe len? En nu zijn we hier bij elkaar, jij en ik..." Hij brak verlegen af. Hij zag hoe ze zenuwachtig met haar schoen op de grond stampte. In haar ogen vertoonde zich opeens een wil de uitdrukking. „Hoe heet je tegen woordig?" vroeg hij. Ze antwoordde niet dadelijk, ze streek alleen maar met haar hand over haar voorhoofd en zette haar baret recht op haar hoofd. „Ik ben nu mevrouw Elfenau" antwoordde ze eindelijk. „Ik wist dat je getrouwd was. Oom Theo had het me verteld". „Ja, ik ben getrouwd". „En naar ik hoop ben je gelukkig?" Haar wangen en slapen werden vuur rood. „Laten we deze weg nemen", verzocht ze hem, zonder zijn vraag te beantwoorden. Terwijl ze daar zo samen liepen, vonden ze geen woord, dat ze elkaar konden toevoegen. Maar opeens wees ze naar een kleine con- fisserie in een oude zijstraat. „Laten we daar een ogenblikje ingaan". Ze liepen binen en gingen aan een klein tafeltje zitten. „Pauline", begon hij zacht, „dat verlies van je zoon moet vreselijk voor je zijn geweest". Ze slaakte een diepe zucht. „Hoe oud was hij?" „Vijf". „Hoe heette hij?" „Gottfried". Hij boog zich voorover naar haar toe. „Gottfried schijnt geen gelukkige naam te zijn". „Ik heb 'n sterke natuur meegekregen", sprak ze en ze staarde over hem heen. „Ik ben erover heen... Ik ben erover heen ik heb erin berust. Maar dat verlies heeft toch een vreselijke leegte in mijn leven achtergelaten. Het huis is leeg en verlaten zonder de kleine Gott fried. Ik ben verbaasd over de vele vrije tijd, die ik heb, sedert hij is ge gaan". Zijn ogen waren op haar dun ne vingers gericht. „Je hebt heel wat leed meegemaakt, nietwaar?" „En jij?" Hij haalde zijn schouders op. „Natuurlijk ook heel wat. Maar toch bezie ik het leven nu met een ander zintuig voor de proporties", ,^-ut doen de mensen altijd, als ze een lange tijd in het buitenland hebben doorge bracht. Zij zijn dan ontworteld". Heb jij stevig wortel geschoten?" vroeg hij met een stem waaruit duidelijk twijfel sprak. „Och dat is bij mij nooit het geval geweest", antwoordde ze en zij haalde eveneens haar schou ders op. Terwijl ze aan haar sherry nipte werd hij zich bewust van een ondefinieer bare verandering, die er in haar had plaatsgevonden. Iets van een vrouwe lijke wulpsheid omhulde haar, iets, dat aan seksualiteit deed denken, maar hij realiseerde zich, dat ze niet gelukkig was en hij betreurde dat diep. „Is je man in zaken?" informeer de hij. „In zaken? Nee hoor. Hij is souschef aan 't ministerie van Finan ciën. Afdeling statistiek, geloof ik." „Zo, dus hij is ambtenaar?" „Soms zou ik wel willen dat hij farmer in 't Wilde Westen was". Ze dronk haar sherry op. „Hou me nou niet voor een dronk aard", sprak ze en ze zette haar glas neer. „Maar een mens heeft in Bern af en toe behoefte aan een opkikker- tje. Ik ben ook blij dat ik mijn mu ziek heb. Die helpt me, om een beet je te vergeten, dat... Ze brak af en haar stem veranderde. „Jij bent nu natuurlijk een groot man geworden. Men kan je carrière in de kranten volgen. Wat heerlijk moet het zijn, als je in staat bent, om je ambities te realiseren. Dat is het voordeel als je man bent. Een man kan zijn idee- en realiseren. Hij kan stevig door het leven stappen. Over lijken als het no dig is. Ook over vrouwen. Neem me niet kwalijk!" Ze brak af toen ze een bepaalde uitdrukking in zijn >gen be merkte en greep snel over de tafel heen naar zijn hand. „Het lag niet in mijn bedoeling, om je te kwetsen". Zijn gezicht werd lang en glimlachte zodat zijn twee rijen tanden te zien kwamen. „Het is moeilijk, om me te kwetsen", antwoordde hij met grote teerheid. „Ik heb vroeger heel wat geleden. Maar tijdens mijn verblijf in Afrika en vooral toen ik in India bij de Lloyd Barraje een baantje had, is er heel wat in mij veranderd. Dat Ik, „persoonlijk zelf" in me, dat gewoon lijk gekwetst werd door het minste stootje, dompelde om zo te zeggen onder in de grote menigte zielen om me heen. Ik kwam tot de ontdek king, dat ik een betekenis toekende aan dingen, die absoluut niet zo be langrijk zijn. Ik was gewoon op een manier op mezelf te letten, die me nu bijna pathologisch voorkomt. Ik was een egoïst. Nu heb ik geleerd, dat de waarheid en de realiteit oneindig zijn. Terwijl ik vroeger gewoon was om te haten, daar begrijp ik tegenwoor dig en ik kan 't zelfs soms tot sym pathie brengen. En sedertdien leef ik veel gemakkelijker en veel gelukki ger. (Wordt vervolgd) 3678. Reeds de eerste uitval die de professor maakte, gaf Arend de zekerheid, dat hij tegenover een mees ter stond, die hen alleen maar gebruikte als studie materiaal. Of liever als 'n soort sparring-partner die hem kon helpen allerlei vergeten trucjes en variaties in herinnering te brengen. Zelfs gedurende de soms bliksemsnelle slagwisseling gingen piloot Storms ge dachten terug naar de eerste keer dat hij Dubois had ontmoet en hij besefte opeens hoe weinig hij eigenlijk van deze veelzijdige geleerde afwist. Sandra, die hem het langste kende, had wel eens iets verteld van zijn jeugd al§ sportman, zijn officiers-loopbaan en oorlogs ervaringen, maar over 't algemeen waren het toch zijn fantastische uitvindingen en wetenschappelijke kennis, die het meest aanspraken. Naarmate het vriend schappelijke duel voortging begon Arend zich steeds meer gelukkig te prijzen, dat deze atleet met de grijzen de slapen geen werkelijke vijand was. Hij kreeg het er gewoon warm van. Dubois liet een ongelooflijke serie stoten en slagen los en het kon niet anders of er was er één bij, waarop Arend het antwoord schuldig moest blijven... En daar vloog ook hem de floret uit de hand! 5. Terwijl de spanning onder de toeschouwers stijgt, heeft Seah een soort krijgsdans uitgevoerd rondom zijn zoontje, die onbewogen blijft staan, hoe gevaarlijk dicht het scherpe staal ook in zijn buurt komt. Plotse ling geeft Seah een rauwe kreet en stoot bliksemsnel toe. Het zwaard dringt diep in de borst van de jongen, en als Seah het zwaard weer terugtrekt, gutst het bloed uit de wond naar buiten. De kleine jongen wan kel en valt zonder een kik te geven op de grond. Het publiek slaakt een kreet van afgrijzen. „Ik heb die truc vaker gezien", zegt Tsjiao Tai tot de hoofdman. „Maar de hemel mag weten hoe ze het doen. Hij lijkt net echt". Hij wil een slok wijn nemen als er een wan hopige gil uitklinkt boven het stemmenrumoer. Snel buigt Tsjiao Tai zich weer uit het venster. De jongen ligt nog steeds op de grond, het bloed stroomt nog steeds uit de wond en zijn moeder is wanhopig snik kend bij hem neergeknield. Seah en de dochter staan verwezen en onbegrijpend toe te kijken. „Nou overdrij ven ze toch wel een beetje", zegt de hoofdman. „Je zou zweren dat het echt was!" „Het is echt!" roept Tsjiao Tai plotseling uit. „Dit is geen truc! Kom mee naar beneden, hoofdman. Snel!" 71. Nadat hij zich flink tegoed had gedaan zette Tekko het dienblad weg en kroop hij met een voldaan gevoel weer onder de dekens. „Hè, hè, da ging er in als koek!" mompelde onze vriend terwijl hij de moede ledematen strekte. „Nu nog een paar uurtjes slapen en dan met frisse moed op pad. Oh, wat heb ik een slaap! De waard is er netjes ingelopen heeft niets gemerkt... is niet zo eh... zo eh... zzz... zzz..." Een zacht en regelmatig gesnurk bewees, dat onze vriend Tekko in slaap gevallen was. De waard slofte nadenkend de trap af naar de gelagkamer. Hij werd met een krakerig „morrege!" begroet door de tuinman van Ilpenrode die belangstellend kwam infor meren hoe het met het manneke uit de stad was af gelopen. „Oh, hij is boven!" bromde de dikzak, uit zijn humeur omdat Tekko de kamer zo opeens had opgezegd. „Ja, da's allemaal mooi en wel maar hoe is het nu met hem?" wilde de oude nijdas precies weten. „Heeft ie genoeg van spoken ja of nee?" „Man houd op!" barstte de herbergier uit. Hij heeft ze met eigen ogen gezien, zegt-ie! En nu ligt ie met de zenuwen op z'n lijf in bed!" AMSTERDAM In het kader van de Culturele overeenkomst tussen Ne derland en Rusland komt het bekende Kirof Ballet uit Leningrad in juni 1968 naar ons land. De Russen zullen in Nederland het ballet „Doornroosje" brengen met een bezetting van honderdtwintig medewer kenden. Op het ogenblik zijn onderhan delingen gaande om ook het Russische Staatssymfonie-orkest, dat zojuist zijn eerste tournee door ons land heeft be ëindigd, weer naar Nederland te halen. Het plan is deze tweede tournee van het Moskouse orkest volgend jaar te combineren met het optreden van de Russen op het festival van Edinburgh. „Thuis.... in de 21ste eeuw" is het onderwerp van de aflevering van de se rie „De 21ste eeuw", die de NTS van avond van 19.30 tot 20.00 uur op Neder land 2 uitzendt. Wèar zullen straks onze papieren ta fels en bedden en onze opblaasbare leun- steoelen staan? In galerijwoning num mer X op de zoveelste verdieping van een enorm flatgebouw of in een huis, dat ons een redelijke hoeveelheid „pri vacy" en misschien zelfs wel een eigen tuintje biedt? De stadsuitbreidingen ge ven weinig hoop en in Amerika is het al weinig anders dan hier. Maar geluk kig blijven er mensen experimenteren ter wille van het toekomstige geluk van de huisvaders en moeders, die nu nog in de box rondkruipen. Moshe Safdie lever de met zijn „Habitat '67" een inspireren de prestatie op de pas beëindigde Expo in Montreal. Doelmatige massaproduk- tie en economisch grondgebruik heeft hij proberen te verenigen in een fanta sievol ontwerp. Een groot aantal men sen is zodanig in een groot complex on dergebracht, dat iedereen toch dat kan vinden wat hij nu nog slechts buiten de steden denkt aan te treffen. Onze vrij tijd zal, wanneer we de 21ste eeuw binnengaan, wel aanmerkelijk gro ter zijn dan nu. En dus zullen we ook waarschijnlijk een groter deel van de dag thuis zijn, kijkend naar drie-dimen sionale televisie op een groot scherm, in de keuken een per computer bereide maaltijd nuttigend of een nieuw pro gramma opstellend voor de huis-robot. Dat zijn allemaal geen plotselinge ontwikkelingen. Nu al zijn er hier en daar voorbeelden te vinden van wat ons in de 21ste eeuw een geperfection- neerd comfort te wachten staat. HILVERSUM De VARA heeft gis teren, zoals via de televisie al was toe gezegd, nog eens de beeldband van de zaterdag uitgezonden quiz „Per secon de wijzer" zorgvuldig bekeken. Kijkers hadden tijdens en na de uit zending per telefoon aanmerkingen ge maakt op de gang van zaken. De con trole daarvan heeft de VARA echter geen aanleiding gegeven de uitslag te wijzigen. Onder meer was gesuggereerd, dat kandidaat L. Lijnse uit Rotterdam niet duidelijk genoeg was gewezen op het gebruik van jokers. Volgens de VARA is dat zeker wel gebeurd. Sommige kijkers meenden ook, dat het de kandidaat Van der Veer in zijn laatste ronde ook bij het overdoen van de vierde ronde weer moeilijker was ge maakt dan nodig. Als dat al zo was, dan heeft deze kandidaat toch geen moeite gehad de eindstreep (bijna vijf duizend gulden) te halen. De VARA is er nu wel van overtuigd dat haar bij deze televisiequiz zeer veel meelevende Nederlanders op de vin gers kijken. ■hhhhhhhhhhhhhhhmhhhhhhhhhhhhm HILVERSUM I 18.00 nieuws 18.15 Act. 18.25 Stereo: Kinderkoor en instrumentaal ensem ble: Sint Nicolaas-liedjes. 19.00 Sinter klaas op het Kroepoek-eiland, zangspel, uitgevoerd door AVRO's Kinderkoor met licht instrumentaal ensemble. 19.30 Nws. 19.35 Marsepeinen Edisons: Licht progr. 21.00 Sinterklaas tóen en nu, programma voor bejaarden. 22.30 Nws. 22.40 Act. NRU: Muziek van deze eeuw (opn.). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Pianoduo: moderne muz. 18.10 Kinderkoor: Sinterklaasliedjes. 18.20 Uitz. van de Boerenpartij. 18.30 Nws. 18.45 Act. 19.05 Licht ensemble en solisten. 19.40 Conciliepostbus. 19.45 Zoe kend geloven: godsdienstige vorming in deze tijd. 20.00 Radio-Klaas '67: amus.- progr. (22.30 Nws. 22.40 Overweging). 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 16.00-17.00 Sint Nicolaas-progr. v. d. kinderen. 18.55 Pipo de clown. 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. NCRV: 19.07 In kleur: Twien, maande lijks magazine v. tieners en twens. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Jour naal. STER: 20.16 Reclame. NCRV: 20.20 In kleur: Jeremy, Jack en de Bonestaak, een musical sprookje (NBC- prod.). 21.10 Levensverhaal. 21.15 Speel film, gefilmde impressie van een unieke verzameling mechanische speelgoed. 21.45 Variété van Peking, showprogr. 22.15 Act.-rubriek. NTS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. 19.03 Kees Brusse presenteert. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 De 21ste eeuw: Thuis in de 21e eeuw. 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. NTS: NTS: 20.20 Dubbelspion: Lisa, TV- film. 21.10 De goede oude tijd (The good old days), variété-programma. 22.00 Tweeduuster: Na sluitingstijd, TV-film. STER: 22.26 Reclame. NTS: 22.30-22.35 Journaal. HILVERSUM I. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gr.muz. (7.30-7.35 Van de voorpagina). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Actualiteiten. 8.20 Lichte gr.muz. (8.30-8.35) Van alle markten thuis, praatje voor de huis vrouw). 9.00 Stereo: Klass. gr.muz. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte gr.muz. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Beiaardconcert: volksliedjes. 12.00 Stereo: Cleveland Pop-orkest: amus.- muz. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Promenade-orkest, klein radio koor en klein radio-mannenkoor: amus. muz. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.25 Lichte orkestmuz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Omroepdubbelkwartet, viool en piano: klass. en mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 Operettemuz. 16.50 VARA's Popshow: Dansofkest eil solisten. 17.20 "Voor*de jeugd: a HILVERSUM II. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klass. gr.muz. 7.30 Nws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Pianorecital: mod. muz. (gr.). 8.00 Nws TROS: 8.10 Lichte gr.muz. en praatje. 8.30 Nws. 8.32 Actualiteiten. 8.35 Stereo: Lichte gr.muz. 9.15 Volksmuz. uit de Sovjet- Unie (deel II). 9.45 Voor de kleintjes. 10.00 Mod. muz. (gr.). 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Piekuur: amu- sementsprogr. 11.50 Act. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd progr. (plm. 12.23 Wij van het land, progr. voor de landbouwers. 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 13.15 Ondernemend: nws. en commentaren). NCRV: 14.00 Stereo: Mod. orkestwerken (gr.). 15.00 De man met het ene talent, hoorspel. 15.40 Ste reo: Lichte orkestmuz. (gr.). 16.00 Nws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Stereo: Sinterklaasliedjes. 17.15 Recht op en I neer: cabaretprogr. 17.30 Stereo: Dixielandmuz. (opn.). 17.50 Overheids voorlichting: Mens en Samenleving. J. Nieuwenhuysen Kruseman van het mi nisterie van CRM spreekt over „De nieuwe Rijkssubsidieregelingen voor de landelijke sportorganisaties en de sport accommodaties". HILVERSUM III. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte vocale muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Mengelmu- ze: nieuwe langspeelplaten. NRU: 11.00 Nws. 11.02 Operetteklanken. (12.00 Nws.) 12.30 Fragmenten uit musicals. AVRO: 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Vrolijk platenprogr. 14.00 Nws. 14.02 Muz. Boetiek: gevarieerd muz.- programma van Nederlandse artiesten. 15.00 Nws. 15.02 Arbeidsvitaminen: po pulair verzoekplatenprogr. 16.00 Nws. 16.02 Verzoekplatenprogr. voor de jeugd. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05-18.00 Verzoekplatenprogr. voor au tomobilisten. DINSDAG 5 DECEMBER 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. van gisteren). 10.20 Amus. progr. 11.00 Bos- sa Nova Do Brasil. 11.45 Filmreportage. 12.00-13.30 Das aktuelle Magazin. 16.40 Journaal. 16.45 Kinderprogramma. 18.00 -18.05 Journaal. (Regionaal programma NDR: 18.05 Act. 18.19 lm Zeitraffer. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 TV-film 19.59 Programma-overzicht. WDR: 18.05 Nws. 18.10 Progr. rond Friedrich Kayssler. 18.25 Hier und Heute (18.50-19.00 Goedenavond). 19.10 Programma over de Blues. 19.40 Ton- neelrubr.). 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Detectivespel. 21.45 (K) Filmrepor tage over Rusland. 22.30 Journaal, com mentaar en weerbericht. 22.50 Muziek programma. DUITSLAND II 17.45 Nieuws en weerbericht 17.45 Nieuws en weerbericht. 17.50 17.50 TV-serie. 18.20 Die Drehscheibe. 18.55 (K) TV-film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en act. 20.00 Sport. 20.30 Portret van Aga Khan IV. Aansluitend: Nieuws. 21.15 (K) TV-film (niet voor jeugdige kijkers). 22.05 Economische ru briek. 22.35 Nieuws, weerbericht en ac tualiteiten. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Werkendam (Vac. A. de Bruijn): D. C. van Wijngaarden te Hoorddorp; te Goudswaard: J. Arend- sen te Bunschoten; te Gieterveen (Dr.) H. Zwiers te Barsingerhorn; te Waver veen (toez.): A. van Wijngaarden, kan didaat te Utrecht; te Giessendam-Ne- der-Hardinxveld: G. Westland te Wier den. Bedankt: voor Pernis (vac. C. den Engelsen (toez.): A. Lam te Zierikzee; voor Hei- en Boeicop: A. van der Vlist te Andel. Beroepen: te Andijk: H. W. Doornink te' Groede; te' Ziiid-'Beijerland: W. -H. Heijboer te 's-Gravenmoer. Aangenomen: naar Leiden (als jeugd- pred.) (vac. A. J. Lamping): W. Straats- ma te Dedemsvaart. Bedankt: voor Steenwijkerwold (toez.) P. Landweer te Nigtevecht; voor Rotter dam-Kralingen (toez.) (2e pred. pi.): W. Jansen te Goes. Geref. Gemeenten: Beroepen: te Tricht: J. C. Westrate te Meliskeke, die bedankte voor Rijssen. Bedankt: voor Mijdregt: G. Schipaan- boord te Apeldoorn. Evang. Luth. Kerk: Beroepen: te Rotterdam: mej. L. B. Pop- pezijn te Eindhoven. Baptisten Gemeente: Aangenomen: naar Zwolle: M. Kohen te Alphen a.d. Rijn. Vrije Evang. Gemeenten: Bedankt: voor Amsterdam-centrum: H. Postma te Rotterdam-centrum. (Koersen van hedenmorgen le periode) Fonds Vorige 1ste koers not. Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staff ell. Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. grootb. obl. 1946 Ned. dollarlng. 1947 1966-1 7 1966 6i 1967 6i 1967 6 1965-1 52 1964-1 5i 1964 5 1958 44 1964 4è 1959 42 1963-1 4i 1961 4 1953 32 1947 3$ 1951 3i 1953 1-2 34 1950 1-2 32 1954 1-2 3i 3 3 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 id. 30-jar. 1958/'59 44 H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. f. eert. Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem. bezit. v. a. Unilever c.v.a. Kon. Zout-Organon Dordtsche Petr. a. Kon. Pe-'r. f. a. H.A.L. a. Java-China p n.r.c.v.a. K.L.M. a. Rotterd. Lloyd a. Scheepvaartunie a. Bk. v. Ned. Gem. '65-1 52 Bank v. N.G '58 1-2-3 42 Nat. Bk. v. Midd.Kr. '66 7 Fr.-Gron. Hyp.b. dw. Alb. Heyn wdlobl. '55 Bijenkorf Co-op Ned. r.spaarbr. Ned. Gasunie 1966 Ned. Gasunie Philips dir. 250-100 '51 Pegem 1-2 1957 Pgem 1957 K.L.M. 15-jarig Ned. Spoorw. 57 1-2 A.K.U. f1000 Berghuizer Pap.fabr 103% 99 96% 93% 90ft 88% 88tf 95 86 ft 82% 83% 80% 71% 90% 84 72% 75% 82ft 88 85% 87% 116% 58.3 84.5 110.3 117.5 106.5 150.5 669% 145.6 74 168 276 142 122'/t 103% 99% 99% 97% 94% 90% 88% 89% 94% 86% 83 71% 90% 83% 73% 75% 82% 87% 85% 87% 113% 57.5 87 118.5 105.9 150.2 666 145.2 72% 170 281.5 141% 123'/i 96ft 81% 93% 53 95% 6 92% 4 129Vi 6 97% 97 147 6i 100% 100ft 53 94A 94ft 4 80% 6 96% 96% 6 97 96 5 93'/t 93% 43 91% 91 44 89% 88% 41 94% 94% Gelder Zonen v. 42 86% 86 Hoogovens 52 111% 112% Alg. Bank Ned. a. 228% 231% Amrobank f 20,a. 45.6 46.3 Nationale Ned. cert. 605 605 Ned. Credietb. aand. b. 176 176 Ned. Middenstandsbank a. 87.3 87.4 Slavenburg's Bank a. 171 170 Albert Heyn a. 1225 1206 Amstel Br. n.r.c.v.a. 384 395 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 209 209 Blaauwhoed a. 100 Blijdenst.-Will. f 1000 nrcva 71 71 Bols Lucas a. 183.5 184 Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. 382 382 Buhrmann-Tetterode a. 484 480 Bijenkorf n.r.c.v.a. 642 642 Calvé c.v.a. 741 746 Drentsch-Overijs. Houth. a. 110 111 D.R.U. a. 314% 310 Elsevier's Uitgeversmij. a. 301.8 301 Erdal mij. v. wasverw. a. 530 533 Excelsior metaalbuizen a. 61 60 Fokker a. 434 430% Gazelle Rijwielfabriek a. 171 175 Gelder Zonen, van a. 105% 107 Gist- en Spiritusfabriek a. 757 752 Grasso's Kon. Mach.fabr. a. 122% 125 Heineken's Bierbr. aand. 598% 599 Holec aand. 164 160 Interr.atio aand. 270 271 Kon. Ned. Papierfabr. a. 155 154 Kon. Ned. Textielunie cert. 47 47 K.V.T. (kon. ver. tap.) aand. 238 220 Meteoor Beton a. 104 103% Misset, Uitgeversmij. a. 205 215 Naarden Chem. fabr. a. 464 464 Naeff gebr. a. 146 145 V* Nedap ned. app.fabr. aand.1 141 141% Ned. Kabelfabrieken aand. 283 284 Nelle, wed. J. van aand. 341 343 Nyma n.r.c.v.a. 24 22% Nijverdal-ten Cate a. 80 82 Overz. Gas, nat. bez. v.a.f. 98.5 97 Palthe a. 63 63V« Pont Houthanael a. 179 179 Reesink en Co. a. 160% 160% Scheveningen Expl.mij.f. a. 28.8 28.5 Schokbeton aand. b. 196 206 Scholten Carton en Pap. a. 252 255 Schuppen Sajetfabriek a. 93% Simon de Wit aand. b. 412 417 Spaarne ver. bez. 500-100 a. 668 663 Technische Unie a. 247 248 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 103 104.7 Twentsche Kabelfabriek a. 365 363 Ubbink-Davo a. 14'/« 14% Unilever 1000 cert. 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's Kon. Fabr. a. Wilton-Fijen.-Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb f. Vastgoedbel.fonds part. f. Interunie f 50 a. Robeco f 50 a. Rolinco f. Unitas f 50 a. Ver. Bezit v. 1894 f 50 a. Canadian Pac. Railw. cert. Int. Nickel Cy. Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. 15-10a33-l/3d. cert. Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert. Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors cert. Kennecott Copper cert. Phillips Petroleum cert. R.C.A. cert. Republic Steel cert. Shell Oil cert. Standard Brands 10 a cert. U.S. Steel (10) cert. Woolworth cert. British Petrol. 1966 7i Rott. Rijn Pijpl.mij. 5i Grasso's Kon. Mach.f. 5$ Meteoor beton 52 Stokvis en Zonen 42 Thomassen/Dr.-Verbl. 44 Bredero vast goed a. 166 Calvé cum.pref.wd.nr. eert. 145 Edy emaille a. 79 Krasnapolsky, f. a. 56 Lips en Gispen eert. 117 VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 147.10; Unilever 106.30; Phi lips 118.60; Hoogovens 118.00. 109% 190 169 130% 150% 79 493 156% 780 62 755 635 643 181.5 220.8 215.5 402 99.6 60% 123% 31 52% 47% 31% 63% 48% 88 152 104 80% 42% 57% 55% 41% 66% 33% 40% 25% 101% 93% 90% 79% 87% 109% 187 170 130% 150 76 487 156 785 62 755 635 647 181.7 221.4 216.4 402 99.6 58% 122% 31 52% 45% 31% 62 48 88 151% 104% 82 41% 57% 56% 42% 66 32% 40% 25% 101% 93 90% 80 87% 106 164 77% 57 117 AMSTERDAM Beursplein begon de nieuwe week in een merendeels vas te stemming die echter met weinig han del gepaard ging. Het was bijzonder stil vooral in de grote concerns, die welis waar op hoger niveau kwamen onder invloed van de stijging voor de Neder landse fondsen in New York, maar die overigens geen belangstelling wisten te trekken. Zowel het publiek als de arbi trage hield zich op de achtergrond en ook in het verdere verloop ontbra ken de factoren die aan de markt wat levendigheid konden verschaffen. Kon. Olie opende op 145,10 hetgeen bijna anderhalve gulden hoger was dan vrijdag. Hoewel Unilever in Amerika vast gestemd was, bleef dit ons in Am sterdam iets ten achter. Op een note ring van 106 was het namelijk nog 20 cent onder het slot van vrijdag. Daar entegen wist Philips weer een opgaan de richting te volgen. Op 118,60 werd wederom bijna 1 gulden aan de koers toegevoegd. AKU bleef ten achter en was ruim een halve gulden lager. In to taal dus een verdeeld beeld met Philips en Kon. Olie vast gestemd. Ook de cultures waren verdeeld en Amsterdam Rubber wist de hogere ope ning niet te behouden. HVA was bijna 2 gulden lager. KNSM zette de vrijdag begonnen stij ging voort, gestimuleerd door het com muniqué over de verbeterde gang van zaken. De koers liep op tot 96. Hierdoor geprikkeld waren ook andere scheep vaartpapieren hoger genoteerd onder andere de HAL, Nederland, Van Om meren en Scheepvaart-Unie. Nederlandse staatsfondsen waren op nieuw gevraagd en over de gehele linie hoger. De zes procent lening 1967 sprong van 96 5/8 naar 97 1/3. AMSTERDAM De Nederlandse confectie-industrie kan met vertrouwen de toekomst tegemoet zien: Het econo mische dal ligt bijna achter de rug. Dat is althans de verwachting van de Nederlandse economische vereniging voor de confectie-industrie. In haar jongste jaarverslag kijkt zij terug op het lang niet rooskleurige seizoen 1966- 1967. De aarzeling in de conjunctuur bracht de winkeliers tot voorzichtiger inkopen, waardoor de orderportefeuille van de confectie-industrie belangrijk dunner werd. In de eerste helft van dit jaar daalde de produktie met zeven procent en het personeel met ruim negen procent tot ongeveer 58.000 mannen en vrouwen De voorraden bij de middenstand ble ken ondanks de vermindering in .1966 groter dan verwacht. De opleving bleef daardoor uit en vele .bedrijven moesten overgaan tot verkorting van de werktijd. Pas in de herfst begonnen de winkeliers hun voorraden aan te vul len. ROTTERDAM Door toe te treden tot de Engelse groep Allied Breweries wordt het tempo versneld waarin de Verenigde Nederlandse Brouwerijen d'Oranjeboom hun commerciële moge lijkheden kunnen vergroten. Dit verklaarde gisteren drs. P. M. Speijer, commercieel directeur van de Rotterdamse brouwerij. „Fusies worden je tegenwoordig in Europa als het ware toegeschreeuwd. d'Oranjeboom wil hierin in belangrijke mate meedoen", aldus de heer Speijer. „Daarbij is de expansie een zeer be langrijke overweging geweest, vooral ook het algemeen menselijk element daarin, omdat wij er allemaal ten nauwste bij zijn betrokken, of je nu portier of directeur bent. Wij hebben een compliment van de vakbonden ge had omdat de factor expansie in de Ne derlandse economie bij deze fusie zo'n belangrijke rol speelt." „Bij het verwisselingsaanbod in 7 pet. 17-jarige converteerbare guldens obligaties Allied Breweries (f 4.600 voor nominaal f 1000 aandelen of certifica ten Oranjeboom na f 140 dividend) wa ren wij gebonden aan de eisen van de Bank van Engeland. Zij komen neer op een blokkering van vijf jaar voor de dat pas in het zesde en zevende jaar f 1000 nominaal obligaties in 115 gewo ne aandelen van 5 shilling (conversie koers ca. 20 shilling per aandeel) kun nen worden verwisseld", aldus de heer H. Moltzer, financieel directeur van d'Oranjeboom. Bij een vermogen van f 43 miljoen becijferde hij de intrinsie ke waarde van het aandeel Oranjeboom op 380 pet. Door het bod van guldensobligaties is ook het risico van devaluatie uitge sloten. De jongste devaluatie van het Britse pond kwam tijdens de onderhan delingen (die in 2V2 maand zijn rondge komen), maar invloed daarop heeft zij niet gehad. Vanwege die guldensobliga ties zou het bod ook zonder devaluate precies hetzelfde zijn geweest. „Juist door de vorm van converteerbare obli gaties krijgt de Nederlandse belegger meer zekerheid en daardoor geleide lijk ook aansluiting met een onbekend fonds", vulde de heer Speijer zijn col lega Moltzer aan. Die onbekendheid zal trouwens verminderen omdat zowel de obligaties als de aandelen Allied Bre weries op de Amsterdamse Effecten beurs zullen worden genoteerd. HILVERSUM De televisie-uitzen ding van de voetbalwedstrijd Engeland- Rusland gaat woensdagavond definitief door. De wedstrijd wordt in het Wem- bleystadion in Londen gespeeld. Com mentaar geeft Koen Verhoef f; de uit zending begint om 20.40 uur en duuri tot 22.30 uur, op Nederland 1.

De Vallei | 1967 | | pagina 2