Lachspiegel Sint door politie uit chr. school verwijderd Zaalaccommodatie in Leersum een probleem Veiling Septer Tiel Zc bakten, ze kookten... Provincie Utrecht lonkt naar het nieuwe land Gelderse Vallei ongeschikt als overloop van het Sticht Studenten grap in Resteren Badmeester wint auto Poppenkast in Amerongen Ons Genoegen op de planken H. Tolsma spreekt voor JOVD Geen behoefte Samenhang Druk BURGERLIJKE STAND AMERONGEN Sparen in Rhenen DIHbUAü b i Er mag dan iets grappigs schuilen in het tafereeltje: een nogal bedrem melde Sinterklaas die door een wachtmeester van de rijkspolitie ge sommeerd Wordt zijn naam en adres op te geven het blijft desondanks een soort humor waarvan We niet verrukt zijn. Ons Sinterklaasfeest is een festijn waarover je maar beter niet te diep door kunt denken Voor kinderen is het een genieten-met-een-bang hart je dat pedagogisch en (kinder)psy- chologisch wel wat vragen oproept vooral als ouders en opvoeders die angst niet al te goed weten op te vangen. En voor grote mensen is het een fop-feest; men mag elkaar eens de spiegel voorhouden en ook dat loopt nog wel eens uit de hand. Wat was nu gisteren de bedoeling van de Wageningse studenten? Wilden ze de kinderen verrassen en blij maken? Toegegeven: er wordt in Wagenin- gen geen psychologie gedoceerd maar ook zonder dat had men kun nen weten dat dit bezoek niet bepaald zou beantwoorden aan de kinderlijke Sinterklaasdroom. Er zit voor een kind niets grappigs in de confronta tie tussen Sint en politie... Het lijkt waarschijnlijker dat de stu denten „die achterlijke lieden in Res teren" eens een lesje hebben willen geven. Zo'n schoolhoofd en zijn be stuur moesten maar eens weten dat ze de kinderziel te kort deden door Sinterklaasbezoek te weigeren. Dan is dit een vorm van elkaar de spie gel voorhouden waarvoor we geen en kele waardering kunnen opbrengen. Er zijn mensen in Resteren die be zwaren hebben tegen de „goedheilig man". Bezwaren van levensbeschou welijke aard en als men dat woord „goedheiligman" theologisch gaat ontleden kan men hun standpunt be grijpen. Waarbij we de vraag in het midden laten óf men per sé dat woord theologisch moet gaan ontle den. En ook of het onmiskenbaar aanwezige antipapisme hierin een rol mag en moet spelen. Of het niet be ter is heel dit festijn maar te aan vaarden als een toch wel heel plezie rig stukje folklore. Maar het is niet aan ons een ander on ze zienswijze op dit punt op te drin gen. Er zijn bezwaren van levensbe schouwelijke aard aan te voeren en we hebben daar begrip voor. Zo goed als we begrip hebben voor mensen, die het sinterklaasfeest om pedagogi sche redenen buiten hun deur hou den. Zij willen hun kinderen niet op voeden bij sprookjes en leugentjes ook dat is hun goed recht. De Wageningse studenten hebben wèl geprobeerd hun opvattingen aan an deren op te dringen en dat op een wijze die hen in aanraking bracht met de politie. Dat zal verder allemaal wel niet zo'n vaart lopen. Maar als ze dan per sé op sinterklaasdag de spie gel willen voorhouden, laten ze die dan nu voor het eigen gezicht plaat sen. Misschien is er wat schaamrood te ontdekken om het feit dat men on doordacht anderen gegriefd heeft. Wat zeker nooit de bedoeling is ge weest van Sint Nicolaas! AMERONGEN. Vorig jaar vond er een poppenkastvoorstelling plaats, ge organiseerd door mevr. Gelok en toe gankelijk voor kinderen van 4 tot en met 10 jaar. Gezien het grote succes zal er in de woning van mevr. Gelok weer een voorstelling worden gegeven. Voor de kinderen van de leden van de Amerongse huisvrouwenvereniging zal deze voorstelling toegankelijk zijn. Aangezien de voorstelling ten hoogste kan worden bijgewoond door 30 kinde ren wordt verzocht tijdig op te bellen naar mevrouw Gelok of een briefje in de bus te stoppen. RHENEN De muziekvereniging „Ons Genoegen" viert zaterdag 9 de cember in gebouw „Irene" haar jaar feest met een muziek- en toneeluitvoe ring. Onder leiding van dirigent Joh. van Ingen worden drie muzikale num mers ten gehore gebracht, namelijk de „Macro-Mars" van wijlen de heer P. Hoolhorst, „The Sound of Music" van Richard Rodgers en „Hudson Mars" van Math. Everaarts. In de pauze treedt de „Tiroler Rapel" op, waarna de toneel groep van de vereniging de klucht in drie bedrijven, getiteld „Pension Drie" van Johan Blaaser, voor het voetlicht brengt. De medespelenden zijn Joop Mol, me vrouw G. Mol-van Zanten, mevrouw G. ten Braak-v.d. Berg, Gijs Scheffer, mevrouw J. v. Walsum-van Woerdekom G. J. Gerrits, mevrouw van Ingen-van Gesink, A. Peek, mej. D. Peek, Geurt van Daalen en nog eens Geurt van Daa- len in een dubbelrol. De uitvoering begint om half acht, de zaal is al om zeven uur open. EDE De vooral in Ede en omgeving bekende publicist en auteur Hylke Tols ma zal op donderdag 7 december in hotel Buitenzorg voor de jongerenorga nisatie van de VVD, de JOVD, een spreekbeurt vervullen. De heer Tolsma, wiens zeer specifieke visie op het da gelijks gebeuren en de politiek wel min of meer bekend mag worden veronder steld, zal deze keer spreken over „staatsbemoeienissen". We vermoeden dat deze originele spreker, die gewend is zijn toespraken met tal van anecdo tes en geestige opmerkingen te door spekken, wel veel belangstelling van de jongeren zal trekken. De bijeenkomst van de JOVD is vastgesteld op 8 uur. Getrouwd: Arie Eimers, 21 jr en Elizabeth Gerda van der Heijden, 18 jr.; Albert Oosterveen, 25 jr. en Irene Haalboom, 22 jr. Ondertrouwd: Rijk Bos, 23 jr. en Irene Cornelia Grietje Hardeman, 23 jr.; Jo hannes van Breda, 23 jr. en Jannetje Blankestijn, 21 jr. Ingekomen personen: T. Verbeek, Overstraat 25, van Leersum; A. P. Bouwhorst, Dwarsweg 4, van Leersum; G. F. Brouwer, Overstraat 35, van Zeist. Vertrokken personen: H. Reemst, Ron. Julianalaan 42, naar Zuid-Afrika; E. G. Eimers-van der Heijden, Indus trieweg-Noord 8, naar Sliedrecht; A. Eimers, Ron. Wilhelminaweg 83, naar Sliedrecht; G. J. van Mill, Dwarsweg 9. naar Veenendaal. KESTEREN Sint Nicolaas zorgde gisteren met een tiental zwarte Pie ten in het Bet uw se dorpje Kesteren voor een historisch gebeuren. Wai de Goedheiligman in zijn (lange) le ven stellig nog nooit had beleefd overkwam hern gistermiddag toen hij door een fors uit de kluiten ge wassen politieman van het terrein van de christelijke lagere school went verwijderd. Het bestuur van de Kes terense school had enkele weken ge leden op ondubbelzinnige wijze ken baar gemaakt, dat op het bezoek van de Sint en zijn gevolg geen prijs werd gesteld. Het hoofd van de school, de heer H. van Oostende, moest zich dan ook begrijpelijkewijs van het bezoek, dat werd uitgevoera door een aantal Wageningsé stu denten distanciëren. Toen het schoolhoofd de stoet de rich ting van zijn school zag inslaan be gaf hij zich naar de ingang. Niet om de hoge gast te verwelkomen, maar om hem de toegang tot de school te ontzeggen. Het „hoort wie klopt daar kinderen" werd door de „Studenten klaas" wel wat te nadrukkelijk toe gepast en het was dan ook geen won der, dat de heer Van Oostende (met de opvattingen van het schoolbestuur in het achterhoofd) op dat moment resoluut „het dag Sinterklaasje" wil de toepassen. Het mocht echter niet baten. Enkele Pieten zagen de kans schoon om de school binnen te glippen en effenden vervolgens voor hun „oude" meester het pad. De Sint schreed daarna onder protest van het schoolhoofd naar de lokalen, waar de Pieten kwis tig met snoepgoed begonnen te strooi en. Abrupt werd aan de feestvreugde een einde gemaakt toen op het school plein de forse gedaante van een poli tieman verrees. Wachtmeester C. Blankesteyn, van het korps Rijkspoli tie te Resteren, was inmiddels ge alarmeerd en stond op het punt om in te grijpen. Sint-Nicolaas kon het echter niet over zijn hart verkrijgen om geen bezoek te brengen aan de aangrenzende kleu- LEERSUM Zo langzamerhand wordt het voor de verenigingen in Leer sum onmogelijk een feestavond te hou den. Voor een avond waarbij gebruik gemaakt moet worden van een toneel zijn de talrijke Leersumse verenigingen aangewezen op de zaai van hotel „'t Centrum". Deze ruimte is op dit mo ment absoluut onvoldoende. Vorige week werd in deze zaal een Sint Nico- iaasfeest gegeven voor ruim 200 kin deren. In de foyer naast de zaal, moch ten de kinderen niet komen. Hier stond de juke-box op volle kracht te spelen en bovendien waren in deze foyer pe troleumlampen aangestoken, wat het brandgevaar aanzienlijk bevordert. Zo zijn er nog meer onhoudbare situaties. De boerderij aan de Hoflaan, die voor een groot gedeelte in zelfwerkzaamheid is verbouwd is op dit moment voor de verenigingen onvoldoende. Het toneel voldoet niet aan de eisen, de verwar ming voor deze grote ruimte is onvol doende en er zou een houten vloer in aangebracht moeten worden. De verenigingen zullen door enkele fi nanciële offers en door zelfwerkzaam heid van de ruimte aan de Hoflaan wel licht een verenigingsruimte kunnen ma ken, die voorlopig in Leersum in een grote behoefte vooziet. De plannen voor de realisering van een Dorpshuis kun nen dan normaal doorgaan. Het bloeiende Leersumse verenigings leven moet doorgaan, maar dit kan op dit moment alleen als er door de ver enigingen offers gebracht worden. RHENEN Aan de rijkspostspaar bank werd over de maand november ingelegd een bedrag van f 93.021.35 en terugbetaald f 78.471.97. In Achterberg werd gestort f 2805. en terug betaald f 2920. CANDIA LOTERIJ RHENEN Gisteravond trok nota ris S. J. Vleer de hoofdprijs in de Can- diaclubhuisloterU, bestaande uit een luxe auto, merk Fiat 850. De gelukkige winnaar was de heer G. Evers, bad meester in het overdekte instructiebad Ljjsterberg. De heer Evers was niet al leen verrast, maar buitengewoon ge lukkig met deze Sinterklaassurprise. terschool, waar de deuren wijd voor hem opengingen. Rennelijk geintimi- vermaak van de ietwat overrompelde plaatselijke hermandad, waagde de Goedheiligman het niet om de drem pel van de kleuterschool te overschrij den. Staande in de deuropening wuif de de Sint de kleuters toe, terwijl zijn kechten opnieuw taai-taai en pe pernoten lieten regenen tot groot kleuters. Na wat tumult bij de ingang van de school zag wachtmeester Blankesteyn de kans schoon Sint-Nicolaas een standje te geven. Hij ging nog verder door de eerbiedwaardige grijsaard O Het hoofd van de school, de heer H. van Oostende, was niet geïmponeerd door de eerbiedwaardige verschijning van de Sint. Misschien liep de Goedheiligman daar juist iets te jeugdig voor 70/75 65/70 60/65 55/60 1 2 9—32 23—26 14—18 12—15 25—27 22—24 12—23 47—60 45—55 38—42 40—53 38—48 27—39 25—29 3641 32—38 24—30 24—34 Opgave na klasse mm maat. Appelen 75/opw Bloemee Brabantse Bellefleur k.2 Eng. Bellefleur k.2 x Cox Orange k.l 5364 x Cox Orange k.2 4158 Ingrid Marie k.2 3742 Dijkmanszoet 2529 15—20 Jasappel 26—31 10—19 Notarisappel 1217 x Goudreinet k.l x Goudreinet k.2 Goudreinet rode k.l x Golden Delicious k.l x Golden Delicious k.2 27—40 25—36 24—32 15—27 x Jonathan k.2 19—24 15—23 14—22 13—21 Sterappel 28—30 27—29 11—19 Lombarts Calville k.2 Fabrieksfruit per 100 kg blank fl. 9,60; kroet fl. 9,60; rood fl. 8,40; zoet fl. 6,00. Sterappel en Rode Reuleman per 100 kg fl. 7,10. Peren: 70—87 61—72 34—36 81—83 79—81 76—78 70—76 107—112 61—85 83—93 44—71 52—57 46—72 22—50 y- 50—68 44—51 55—61 22—40 23—27 2125 20—28 19—25 16—20 30—46 31—37 34—41 33—38 30—34 27—40 25—36 24—32 19—24 15—23 14—22 28—30 21—25 1922 Brederode Comtesse de Paris Conference k.2 - Doyenne de Cornice - Giezewildeman St. Remy - IJsbouten - Winterjannen Zwijndrechtse wijnperen - Perenkroet per 100 kg fl. 4,10. Groenten: Andijvie 5160, 3841; boerenkool 1820; rode kool 1114; prei 2225, 1416; Sla per 100 krop fl. 10,0011,00, 5,007,00; savooiekool 1823; uien 2130, 1218; Spruiten 2354, 1420; wortelen 1820. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg, tenzij anders vermei'4 met een bekeuring te dreigen als de ze zich niet als de weerga met zijn gevolg van het terrein zou verwijde ren. Enigszins vreemd klonk de vraag van de politieman toen hij Sint-Nico laas naar zijn naam vroeg. De Goed heiligman koos tenslotte, evenals de mokkende Pieten, eieren voor zijn geld... De studentenstoet zette zich verslagen in beweging om vervolgens nog een bezoek te gaan brengen aan het be jaardencentrum „Het Anker" en de ambtswoning van burgemeester D. J. Pott, waar het hoge bezoek gast vrij werd ontvangen. „Het is inmiddels wel duidelijk geble ken, dat aan de figuur van Sinter klaas op onze school geen behoefte bestaat. Ik geloof, dat we daar het recht toe hebben. We hebben tenslot te allemaal een vrije mening en wij willen dat nu eenmaal liever niet. Men is nu aan alle kanten bezig om ons toch nog die Sinterklaas-figuur op te dringen", aldus het schoolhoofd, de heer H. van Oostende, die zich „U bent een vreemdeling zeker, die verdwaald is zeker" schijnt de politie man aan de Sint te vragen, maar dat bleek beslist niet het gevpl te zijn. gisteravond nogal verontwaardigd toonde over het voorval. Het school hoofd vervolgde: „Ik heb tegen de studenten gezegd, dat ik geen prijs op de geste stelde, maar wat doe je er tegen als er zo'n tien zwar te Pieten op je nek springen. Ze hebben de deur zelfs geforceerd en zijn naar binnen gedrongen. Ik heb de politie gewaarschuwd, omdat ik vind als iemand niet gewenst is, dat hij niet zo maar naar binnen mag komen". Burgemeester D. J. Pott van Reste ren merkte op, dat hij het van de humoristische kant bezag. „Ik heb in mijn woning een prettig gesprek met de Sint en zijn gevolg gehad", zo merkte de burgemeester op. De heer Pott toonde zich verheugd, dat de Goedheiligman op de kleuterschool en in „Het Anker" zo'n prettig ont haal had gehad. VEENENDAAL De Stichting Dagverblijven voor Geestelijk Gehandi capten, zond naar aanleiding van het hartverwarmende initiatief van de Chr. Huishoudschool, om de baten van de vorige week gehouden ver koopdag ter beschikking van de Stichting te stellen, het volgende gedicht, op de wijs van: „De zak van Sinterklaas" De huishoudschool in 't Veen school in 't Veen school in 't Veen Versteld staat iedereen van alles wat de meisjes deën. Ze bakten, ze kookten, ze naaiden aan elkaar. De kwartjes, de guldens, de tientjes, reken maar De huishoudschool in 't Veen Zo vind je'r nergens meer nog één! Wat was het vrijdag druk vrijdag druk vrijdag druk Hoeveel kost dat per stuk De meisjes hadden veel geluk. De zandbak, het klimrek, het kwam er beiden hoor! Want velen, zeer velen versnoepten hun laatste oor. De huishoudschool in 't Veen Zo vind je'r nergens meer nog één! Voor 't nieuwe dagverblijf dagverblijf dagverblijf Deden ze allen mee, en ieder werd wel zeer tevree. Zo'n opbrengst, zo'n mensen zo'n ongedacht succes. Dat was wat, Dat was wat! Dat was wat voor de pers. De huishoudschool in 't Veen Zo vind je'r nergens meer nog één! Aan allen groot en klein groot en klein groot en klein Wat vonden wij het fijn om bij dit grote werk te ztjn. Voor andren, iets moois doen geeft Sint een blij gevoel Ook ieder, die meewerkt had toch dat grote doel. De huishoudschool in 't Veen Zo vind je'r nergens meer nog één! UTRECHT l'ertegenwoordigers van drie ministeries (binnenlandse zaken verkeer en waterstaatvolkshuisvesting en ruimtelijke ordeningde staatssecretaris van binnenlandse zaken en vertegenwoor digers van de colleges van gedeputeerde staten van ft oord-Holland, Gelderland en Utrecht gaan morgen een bespreking wij den aan de provinciale indeling van de zuidelijke IJsselmeerpolders. Met name het provinciaal bestuur van Utrecht is sterk geïnteresseerd in de bestemming die het nieuwe land zal krijgen. Deze gedach ten zijn ook neergelegd in de onlangs ver schenen structuurnota Oog op Utrechts toekomstwaarin vrij exact staat aange geven hoe de bevolkingsoverloop van deze provincie dient te worden afgeleid naar zuidelijk Flevoland. Tijdens de morgen te houden bespreking zal ook de bestemming van het Gooi ter sprake worden gebracht. Op 5 juli van dit jaar schreef de mi nister van binnenlandse zaken aan zijn ambtgenoot van verkeer en waterstaat, dat hij er begrip voor heeft dat de pro vincie Utrecht een bijzonder groot belang hecht aan de provinciale indeling van de zuidelijke IJsselmeerpolders. De eerste gedachten over de indeling van de pol ders zijn neergelegd in een verkavelings plan dat werd samengesteld door de Dienst der Zuiderzeewerken in nauwe samenwerking met de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders en Staatsbosbe heer. Het was een zogenaamd open plan hetgeen wil zeggen, dat alle bestem mingen nog niet concreet zijn vastge legd. Behalve dat het plan de plaats aangeeft van hetgeen voor de infrastruc tuur van het poldergebied van groot be lang is (land-, water- en spoorwegen, alsmede voorzieningen voor de water huishouding) zijn daarin ook meer al gemene bestemmingen opgenomen. Naast de gebieden met een zuiver urbane bestemming (Lelystad in oos telijk Flevoland en de zuidwestelijke hoek van zuidelijk Flevoland te weten IJmeerstad of Overgooi), die buiten 't onderhavige verkavelingsplan vallen, onderkent de bij het plan behorende te kening in zuidelijk Flevoland drie ge bieden, waaraan de volgende bestem mingen zijn gegeven: agrarisch ge bied, dat aansluit bij het landbouwge bied in oostelijk Flevoland met als ver zorgingscentrum „Zeewolde" schuin te genover Harderwijk; een gebied met mogelijke en in hoofdzaak recreatieve bestemmingen tegenover de provincie Utrecht (aan de andere kant van het Eemmeer) en een gebied dat be stemd is voor industriële ontwikkeling, liggende langs het Oostvaardersdiep. De provincie Utrecht had nogal wat bedenkingen tegen dit verkavelings plan. Het voornaamste bezwaar is van deze zijde dat in het geheel geen reke ning gehouden is met de betekenis die de polder Zuidelijk Flevoland voor de ruimtelijke ontwikkeling van de pro vincie heeft. Berekend is dat door de te ver wachten natuurlijke atnwas tot om streeks 't jaar 2000 van de bevolking van de provincie Utrecht voor circa 137.000 personen ruimte zal moeten worden gevonden in het nie»we land waarbij niet over het hoofd mag worden gezien de toenemende druk vanuit het westen en van die welke van het Gooi uitgaat. De provincie Utrecht staat op grond van nationale ruimtelijke motieven voor de taak het landschappelijk karak ter van verschillende gebieden zo veel mogelijk te bewaren. Afgezien van de uitbreidingen die ten zuiden van de stad Utrecht en in het gebied van de Utrechtse Vallei en Eemland nog rea liseerbaar zijn, moet ervoor gewaakt worden dat de bevolkingsdruk in oost- waartse richting niet te groot wordt om dat anders hoog genoteerde gebieden in het Gelderse met penetratie bedreigd zouden worden. Daarom achten gedepu teerde staten van Utrecht een expansie in noordoostelijke richting voor de provincie Utrecht de enige aangewezen oplossing. Deze zienswijze komt over een met de gedachten die de regering hierover heeft. Daarin wordt gezegd: „De stedelijke vestigingen in de zuidelijke IJsselmeer polders zullen een belangrijke bijdrage moeten leveren in het opvangen van „de overloop" van circa een half tot een miljoen mensen, voor wie de noordvleugel van de randstad met om liggend gebied (van deze noordvleugel maakt de provincie deel uit) in de perio de tot omstreeks het jaar 2000 onvol doende ruimte biedt". De stedelijke ontwikkeling, die in de structuurnota „Oog op Utrechts toe komst" is gesitueerd in zuidelijk Fle voland tegenover de Eemmond met als aanduiding Overeem, accentueert naar de mening van gedeputeerde sta ten de ruimtelijke en economische sa menhang tussen een groot deel van het nieuwe poldergebied en de provincie Utrecht. Gedeputeerde Staten stellen verder: „Juist nu het er om zal gaan een be bouwing tot stand te brengen, die in opzet en kwaliteit dient te beantwoor den aan de functie om voor de overloop van de provincie Utrecht de voornaam ste opvangmogelijkheid te bieden (zo wel uit een oogpunt van wooncapaci- teit als van werkgelegenheid) moet een gecoördineerde aanpak als een gebie dende eis worden gezien. In het patroon van de stedelijke ves tigingen in de zuidelijke IJsselmeer polders zal de planologische conceptie van de provincie Utrecht alsnog zoda nig behoren te worden ingepast dat daarmee recht zal worden gedaan aan de grondgedachte van de tweede rege ringsnota over de ruimtelijke ordening om bij alle beslissingen die ten aan zien van het nieuwe land moeten wor den genomen uit te gaan van de nau we samenhang, die er is met de ont wikkeling en de bestuurlijke organisa tie op het oude land." Voor het laten functioneren van de relatie tussen de provincie Utrecht en het nieuwe land achten gedeputeerde staten het van groot gewicht dat er een adequate verbinding tot stand komt komt tussen het poldergebied en het \vegenstelsel op het aangrenzende land. Deze verbinding is reeds getraceerd op de schetstekening behorende bij de structuurnota „Oog op Utrechts toe komst". Naar het stedelijk gebied in zuidelijk Flevoland is bovendien een nieuwe spoorlijn ingetekend ter verkrijging van een goede verbinding met de agglo meraties Utrecht en Amersfoort. De prvinciale besturen van Utrecht en Gelderland zijn nogal eenstemmig in hun opvatting over de noodzaak van een tot ontwikkeling brengen van Zee wolde (tegenover Harderwijk). Beide colleges zijn het wel eens dat in dit deel van het nieuwe land een verzor gingscentrum op zijn plaats is maar noch de plaats noch de grootte van Zee wolde hebben de volle instemming van het provinciale bestuur van Gelder land. Volgens gedeputeerde staten van Utrecht zal er een duidelijke scheiding moeten worden gemaakt tussen het stedelijk gebied irt het westelijk deel van de polder (IJmeerstad) en de stede lijke nederzetting „Overeem". Gede puteerde Staten van Utrecht schrijven hierover in hun antwoord aan de com missie van rapporteurs, die zich bezig heeft gehouden met het onderzoek naar de begroting voor 1968: „Gelet op de taak waarvoor Noord-Holland staat om de bevolkingsdruk af te leiden naar 1 noordelijk deel van de provincie, on der andere naar Alkmaar en Purmer- end en in aanmerking genomen de voortgezette ontwikkeling van het Gooi als werkgebied met daarbij de steeds meer aan het licht tredende verbon denheid met het omliggende Utrechtse gebied, zijn wij van mening dat de te bouwen IJmeerstad uitsluitend op de resterende behoeften van Amsterdam zal dienen te worden afgestemd". In dat geval is IJmeerstad in het plan te groot van opzet gedacht. Dan blijft er ook voldoende ruimte over tussen Overeem en IJmeerstad om een goede scheiding te krijgen. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben de minister van Verkeer en Waterstaat er op gewezen, dat bij de samenstelling van de structuurnota „Oog op Utrechts toekomst" een van de uitgangspunten was, dat de aflei ding van het Utrechtse gebied en die ten behoeve van het Gooi niet van el kaar los te maken zijn. Zo laat het zich verklaren aldus Ge deputeerde Staten, dat wij door de on derlinge verwevenheid van belangen de door de feitelijke ontwikkelingen inge geven bouw van Overeem als een logisch complement zien. De accenten zijn door de ingrijpende veranderingen in 't Gooi met zijn al verder reikende uit straling alsmede door de ontwikkelin gen op Utrechts gebied gedurende de laatstewtijd ten opzichte van het verle den heel anders komen te liggen. Dii maakt het dringend noodzakelijk dat 't voor zuidelijk Flevoland in het verka velingsplan vervatte patroon van ste delijke bebouwingen daaraan wordt aangepast, aldus Gedeputeerde Staten. Bij al deze bedenkingen tegen het land is ook melding gemaakt van de bezwaren welke een afleiding van de bevolkingsoverloop naar de Gelderse Vallei bij de provincie Gelderland zou oproepen. Gelderland heeft dit ook ter kennis gebracht van de minister van Verkeer en Waterstaat. Zij achten het mede een Gelders belang, dat het te kort aan capaciteit, dat de provincie Utrecht haar bevolking heeft te bieder, in de periode tot 2000 wordt gecompen seerd met een uitwijkmogelijkheid naar zuidelijk Flevoland. Zij motiveerden dat als volgt: „Im mers als deze mogelijkheid er nie: zou zijn, betekent dit dat een groo' deel van de Utrechtse overloop zal terecht komen in de Gelderse Vallei. Dit laatste achten wij bijzonder be zwaarlijk gezien de bevolkingsdruk die daar in de komende decennia toch reeds te verwachten valt." In dit opzicht staan Gelderland en Utrecht naast elkaar als morgen de he- hele problematiek op hoog niveau on derwerp van bespreking tussen verte genwoordigers van de ministeries ener zijds en provincies anderzijds zal gaan uitmaken. De Stichtse vertegenwoordigers zul len daarbij ongetwijfeld ook voorop stellen, dat de stad Utrecht, aanvanke lijk gezien als randstad van de rand stad meer en meer het zwaartepunt van het hele land Is geworden hetgeen met zich meebrengt dat de groten' bestuurlijke en ruimtelijke bewegings vrijheid voor Utrecht noodzakelijk is. dan er op het huidige territoir voorhan den is.

De Vallei | 1967 | | pagina 5