Energiewinning door kernexplosies Experimen ten in New Mexico Overgeplant hart blijft kloppen Kangoeroebal nieuwe rage 3 Sint wil je een stuk kaas uit het vuistje ENGELSEN ZETTEN VLEESIMPORT STIL Microstaten Desintegratie dreigt in EEG en NAVO Sigarenkartel in gevaar *4Uick Up't is goed. Ko drinkt 't. POLSSLAG NORMAAL Zeven Russen ter dood veroordeeld ^^jJU^NATUURWIT BOEIl^RUIN Wijziging van grenzen Israël noodzakelijk """e 5 Weer aardschok in Zuid-Slavië Mond- en klauwzeer MEER STEUN VOOR POLITIEK VAN JOHNSON VIER STADIA RADIO-ACTIVITEIT GNOME RAPPORTEN Soekarno's politiek verworpen door Volkscongres DWARSGEBAKKEN DWARSGEBAKKEN Malsheid is nu een weekend lang FRA1SS PI.AS Na val van twaalf meter overleden POTTER'S CATARRH PASTILLES ^hvw wvvzaaoA NORMAAL KRITIEK MOMENT t RIJ R1LLIG BEPERKEN DINSDAG 5 DECEMBER 1967 ATOMEN VOOR AARDGAS (Van onze redacteur wetenschappen) /^Kver enige dagen zal blijken dat de reeksen ondergrondse kernexplosies die de afgelopen jaren teweeg werden gebracht in de Verenigde Staten niet uitsluitend dienden voor verdere vervolmaking van nieuwe vernietigings wapens. Ongeveer anderhalve kilometer onder een natuurreservaat in het noord westen van de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico zal een kernexplosie teweeg worden gebracht die aardgas moet vrij maken in de grote holte welke na de explosie in het gesteente zal ontstaan. Dit gebeurt er wanneer onder gronds een vreed zame kernexplo sie teweeg wordt gebracht. De te kening links geert schematisch het BEGANE GROND BOOR5CUAOTT A-S BEGANE GROND BooRsawur K Het gaat hier om een eerste proef, om de eerste stap op weg naar de vreedzame toepassing van kernenergie bij het winnen van aardgas, aardolie en andere delfstoffen. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie (AEC) zet deze eerste stap in samenwerking met de mijn- bouwdienst van het Amerikaanse minis terie van Binnenlandse Zaken en met een grote aardgasmaatschappij, de El Paso Natural Gas Company. Slaagt de proef, die de naam Project Gasbuggy heeft gekregen, dan is er uit zicht op de mogelijkheid van winning van ongeveer 70 procent van de naar schatting vijftien miljoen kubieke meter aardgas die aanwezig is in de aardkorst onder het Carson National Forest, het natuurreservaat waar de proef wordt genomen. Handhaaft men de gebruikelijke win ningsmethoden dan zal uit die aard korst niet meer dan tien procent van de beschikbare voorraden aardgas kunnen worden vrijgemaakt. De thans gebruikelijke methoden zijn weinig produktief omdat zij geen toe gang verschaffen tot aardgashoudende gesteenten die afgesloten zijn door la gen welke geen aardgas doorlaten. De behoefte aan aardgas voor industrieel gebruik stijgt in de Verenigde Staten Staten zeer snel. Dat verbruik is thans bijna twintig maal zo groot als vijfenveertig jaar ge leden, en nu al wordt een derde van de energiebehoefte in de Verenigde Staten gedekt door aardgas. In de naaste toe komst zal de Amerikaanse aardgasin dustrie dan ook de nu nog onbereikba re aardgasreserves moeten gaan aanbo ren. Technici van de Amerikaanse com missie voor atoom-energie hebben bere kend dat alleen al door toepassing van kernenergie bij de winning van aard gas in de staten Wyoming, Colorado, Utah, New Mexico, Arizona, Kansas, Oklahoma en Texas de aardgasreser ves kunnen worden verdubbeld. De hui dige Amerikaanse aardgasreserves wor den geschat op 8,5 triljoen (8500 mil jard) kubieke meter. Op grond van de ervaringen die de AEC de afgelopen jaren heeft opgedaan met meer dan tweehonderd ondergrond se kernexplosies nemen de ingenieurs die de komende proef hebben voorbe reid aan dat de proefexplosie onder het Carson National Forest vier stadia zal doorlopen. In de eerste miljoenste seconde zal door de explosie, even krachtig als de ontploffing van 26.000 ton springstof, ge steente verdampen, smelten en worden verbrijzeld. Enkele duizendsten van se conden later zal een bolvormige ruim te ontstaan waarin gesmolten gesteen ten naar beneden vloeit. In het derde stadium zal de bovenzij de van de bolvormige ruimte gaan in storten, en in het vierde stadium zal dan een verticale „koker" ontstaan die en doorsnede heeft van 48 meter en een hoogte van ruim honderd meter. Die koker zal grotendeels gevuld zijn met verbrijzeld gesteente en vrijgeko men aardgas. Ook om de koker heen zal het gesteente tot op een afstand van 150 meter scheuren, hetgeen het vrijko men van aardgas bevordert. Enkele dagen na de proefexplosie gaat men de koker aanboren om na te gaan of het vrijgekomen aardgas radio actief is en zo ja in welke mate. De technici van de AEC achten het niet waarschijnlijk dat het aardgas vrij van radioactiviteit zal zijn. Mocht het echter voor onmiddellijk gebruik geschikt zijn dan kan het aftap pen meteen beginnen. Is dat niet het ge val dan blijft het aardgas bewaard in de onderaardse ruimte tot het moment waarop het zijn radioactieve eigen schappen heeft verloren. Is het aardgas maar heel weinig ra dioactief dan kan die radioactiviteit uit gefilterd worden. Is het daarentegen zo radioactief dat het jarenlang in het on dergrondse reservoir zou moeten blij ven. dan kan het beter in dat reservoir worden verbrand. Na afvoering van de verbrandings- produkten door filters die radioactieve stoffen tegenhouden kan aardgas dat niet radioactief is uit het omliggende ge steente in het ondergrondse reservoir stromen. Dat aardgas kan dan wel met een worden afgetapt. Het Project Gasbuggy is het eerste van een hele reeks die de Amerikaanse commissie voor atoomenergie in sa menwerking met allerlei grote onderne mingen wil uitvoeren in het kader van het veel omvattende plan voor vreed zaam gebruik van kernexplosies dat zijn naam ontleent aan de woorden van de profeet Jesaja: „En Hij zal richten onder de heide nen, en bestraffen vele volken, en zij zullen hunne zwaarden slaan tot spa den en hunne spiesen tot sikkelen; het ene volk zal tegen het andere volk geen zwaard opheffen en zij zullen geen oor log meer leren." In de Amerikaanse Bijbelvertaling spreekt Jesaja hier van omvorming van zwaarden tot ploegscha ren (plowshares) en daarom heet dit plan Plowshare. Met de technische voorbereidingen op de uitvoering van dit plan, dat werd op gesteld in 1957, begon de Amerikaanse commissie voor atoomenergie in decem ber 1961. Toen werd nabij Carlsbad in de staat New Mexico op een diepte van 370 meter een „vreedzame" kernexplo sie teweeg gebracht. Die proef kreeg de coienaam Gnome. ogenblik van de explosie weer. In de eerste miljoen ste seconde ont staan een bolvor mige holte op het diepste punt van een verticaal ge boorde schacht waarin de spring- Een maand na deze ondergrondse lading is neerge- kernexplosie drongen technici door in \aten Op de te- een tunnel die toegang gaf tot de grote onderaardse holte die was ontstaan en Kenin8 'ecnis later betraden zij ook die holte zelf en aangegeven dat konden zij daarin onderzoeken welke spoedig daarna de zolderingvan de ONTPLOFFINGS- PUNT uitwerking de onderaardse kernexplosie had gehad. Op Gnome volgden vele andere onder grondse proeven. De resultaten daar van maakte de Amerikaanse commissie voor atoomenergie in de loop der jaren openbaar in een snel groeiende stroom van rapporten. Zeer vele gegevens uit die rapporten verwerkte dr. Theo Ginsburg, een Zwit ser, in een boek over Plowshare, Die friedliche Anwendung von nuklearen Explosionen, dat een paar jaar geleden als pocketboek werd uitgegeven door de uitgeverij Karl Thiemig in München. Hieruit blijkt al dat de Amerikaanse commissie voor atoomenergie het plan- Plowshare allerminst heeft omgeven met een waas van geheimzinnigheid. Wie zich ervan op de hoogte wilde stel len had alle gelegenheid dat te doen. Die belangstelling is, vooral de laatste tijd, in toenemende mate getoond door grote ondernemingen die beseffen dat de mensheid bij het winnen van delf stoffen geleidelijk dieper in de aard korst zal moeten doordringen en op den duur daarbij op het vreedzame gebruik van kernenergie aangewezen zal zijn. Uitvoerige gegevens over het project Gasbuggy liggen ter inzage bij de afde ling Industriële Ontwikkeling van het ministerie van Economische Zaken in Den Haag. bolvormige holte instort, waarna een cilindrische koker ontstaat die groten deels is gevuld met verbrijzeld gesteen te. Helemaal boven in die koker ont staat een holte, een kunstmatige grot. Met grijze tint zijn diepe aardgaslagen aangegeven. KAAPSTAD (Reuter, UP1) Er zal geen sprake zijn van een nieuwe harttransplantatie bij een mens zolang de resultaten van de eerste, die het afgelopen weekeinde werd verricht, nog niet bekend zijn. Dit deelde pof. J. Louw, hoofd van de afdeling chirurgie van de medische faculteit van de universiteit van Kaapstad, gisteren mee. MOSKOU (AP) Een krijgsraad In Gomel, een stad in Wit-Rusland, heeft zeven Russen ter dood veroordeeld we gens „misdaden tegen het Russische volk" tijdens de Tweede Wereldoorlog. Zü hadden deel uitgemaakt van een vrijwillig politiekorps dat voor de Duit sers werkte. De politie-eenheid, waarvan de man nen deel uitmaakten, had in de jaren 1942-1944 meer dan vijftienhonderd Russen gemarteld en doodgeschoten, voornamelijk bij de jacht op Russische partisanen. Drie andere verdachten kregen vijf tien jaar gevangenisstraf. ADVERTENTIE Reumatische pijnen TOGAL HELPT Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT DJAKARTA (Reuter) Het Werk comité van het Indonesische Volkscon gres heeft Soekarno's regeringssysteem van de „geleide democratie" officieel verworpen. De afgezette president had dit in 1959 ingevoerd om een grotere invloed te krijgen op de politieke partijen. Het werkcomité maakte gisteren ook bekend, dat het Soekarno's politieke ma nifest, waarin hij in grote lijnen een Indonesisch socialisme beschreef, heeft afgewezen. ADVERTENTIE PARIJS Frankrijk werkt aan een vredesplan voor het Midden-Oosten, zo wordt van regeringszijde in Parijs ver nomen. Het is gebaseerd op de beginse len die al door de Veiligheidsraad zijn aanvaard, t.w. ontruiming- van de ver overde gebieden door Israël, beëindi ging van de, staat vqn oorlog, erkenning van de staat Israël door de Arabische landen en vrijheid van scheepvaart in de Golf van Akaba .en het Suezkanaal. Jeruzalem zou een speciale status moe ten krijgen, die de stad tot een centrum van contact tussen de bewoners van het gebied maakt en niet tot een grens. Eni ge wijziging van de grenzen van Isra el zou eveneens nodig kunnen zijn voor de veiligheid van dat land en voor de handhaving van de vrede. Frankrijk zal het plan waarschijnlijk indienen nadat de afgezant van de VN voor het Midden-Oosten, Gunnar Jar ring, het gebied heeft bezocht en zijn rapport bij de Veiligheidsraad heeft in gediend. ADVERTENTIE De kangoeroebol belooft een nieuwe rage te worden onder de Britse jeugd. De bal is gemaakt van rode vinyl, kan gemakkelijk worden opgeblazen en wordt voortbewogen door afwisselend op te springen en neer te vallen. Het plaatje werd in Londen gemaakt. PARIJS Als vijf EEG-landcn op nieuw passief een Frans veto tegen een Britse toetreding tot de gemeenschap accepteren, dan dreigt er desintegratie, zowel van de Europese Economische Gemeenschap als van de Atlantische Verdragsorganisatie. Dit zei gisteren in Parijs de voorzitter van het parlement van de Westeuropese Unie, de Italiaan Badini Confalonieri, in zijn openingsre de. De Italiaan zei de volgende uitweg uit een impasse te zien: elk van de vijf lan den zal zonder iets voor Frankrijk te verbergen, een nauw contact met Groot-Brittannië moeten onderhouden. In die contacten zal men geleidelijk aan alle economische en financiële bar rières, die een Britse toetreding in de weg staan, dienen te slopen. Zo kan En geland na enige tijd lid van de gemeen schap worden, zonder dat het tot een breuk tussen de vijf en Frankrijk komt. In de vergadering van gisteren heeft de Nederlandse socialistische afgevaar digde F. Goedhart de volgende sugges ties gedaan voor het Midden-Oosten en het Middellandse-Zeegebied: Er moet een internationaal wapenre gister in 't leven geroepen worden. De zich daarbij aansluitende landen moeten zicht verplichten kennis te geven van hun wapenleveranties aan de landen in het Midden-Oosten. Algemene bekend making van de gegevens uit dit regis ter zou een bepaalde controle op de be wapening in dit gebied opleveren en zou er toe kunnen bijdragen een rem te vor men op de bewapeningswedloop die daar opnieuw plaatsvindt. De Europese landen moeten invloed uitoefenen, opdat het komt tot recht streekse onderhandelingen over een vre desverdrag tussen Israël en de Arabi sche landen. Er dient een speciaal orgaan te ko men om de Noordatlantische raad te informeren en te adviseren over de voortgang van de politieke en militaire gebeurtenissen in het Midden-Oosten. ADVERTENTIE DEN HAAG Maandag omstreeks het middaguur is de 34-jarige C. Riet veld uit Den Haag, die aan een bedrijfs pand in de Eerste Van der Kunstraat in Den Haag op een ladder ruiten stond te wassen, door nog onbekende oorzaak van een hoogte van twaalf meter omlaag ge stort. Een arts kon slechts de dood con stateren. ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid Alleen bij apothekers en drogisten EINDHOVEN Het Nederlandse si garenkartel dreigt af te brokkelen. Tw<?e van de vijftien fabrikanten Ka- rel I en Mignot en De Block (Senator) hebben meegedeeld geen prijs te stellen op verlenging, als op 1 januari 1969 de overeenkomst afloopt. Zij wil len een grotere armslag, nu de weg vallenden Europese grenzen voor ftieer buitenlandse concurrentie zorgen. De huidige invoer van sigaren in Neder land is op het ogenblik overigens nog gering. De kartelovereenkomst van de siga renfabrikanten (de eerste dateert van 1949) regelt uitsluitend de handelskor tingen voor gr" "n winkelier. w M S0 W N W M M tr> w tr* n Prof. Louw doelde op de dagen van hoop en vrees die Louis Washkansky en zijn vrouw Ann deze week voor zich hebben. In die weinige dagen zal moe ten blijken of Washkansky in leven kan blijven met het hart van Denise Darvall dat het Weekeind in zyn borst kas werd geplant, nadat het meisje sa men met haar moeder door een au*o was overreden. Washkansky, een man met een krach tige wil om te leven, zei gisteren voor het eerst iets na zijn operatie: „Ik voel mij al een stuk beter". Hij had de ope ratie toen 33 uur achter de rug en was al weer geruime tijd bij bewustzijn. Washkansky had de eerste yren geen woord kunnen uitbrengen, omdat buis jes die in zijn luchtpijp waren aange bracht nog niet waren verwijderd. Zijn hartslag was normaal, zeiden de geneesheren die over hem waakten, evenals zijn polsslag en temperatuur. Omdat men in het ziekenhuis Groote Schuur niets aan het toeval wenste over te laten, blijven dag en nacht een medi cus en een- verpleegster bij Washkans- ky's bed. Gisteren kreeg hij alleen vloeibaar voedsel ingespoten, maar misschien mag hij vandaag al voor het eerst iets eten. Prof. Barnard, onder wiens leiding de harttransplantatie werd verricht, zei gisteren dat het nu de taak van hem en zijn naaste medewerkers was Wash kansky in leven te houden. Hij vertelde dat aan de operatie die Washkansky had ondergaan een periode van drie ja ren is voorafgegaan waarin vele proef- transplantaties van dierenharten waren verricht. „Die proeven" zei hij, „dien den voor vervolmaking van de trans plantatietechniek. Toen wij die tech niek geheel onder de knie hadden wis ten wij dat wij ook een mensenhart konden overplanten". Het voor Washkansky kritieke moment komt ongeveer een week na de opera tie. Tot dat moment krijgt hij chemi caliën toegediend die de natuurlijke af weer van zijn lichaam tegen vreemde or ganismen - in dit geval zijn nieuwe hart moeten onderdrukken. Blijkt na een week dat die afweer niet blijvend onder drukt kan worden dan zal Washkansky niet zijn te redden. Gisteren werd ook bekend gemaakt, dat de dood van Denise Darvall mis schien ook de redding kan betekenen van Jonathan Van Wijk, een jongetje van tien jaar. Het kind kreeg de beide nieren van de omgekomen jonge vrouw ingeplant. BELGRADO (UPI/Reuter) Een krachtige aardschok heeft gisteren in Krusevo in Zuidslavië de mensen uit hun huizen doen vluchten. Veel gebou wen begaven het, maar niemand zou zijn gewond. Het was de krachtigste schok sinds vorige donderdag een reeks aardbevingen dood en verderf zaaiden in Macedonië in Zuidslavië en een deelj van Albanië en Griekenland. In Debar, dat het meest te lijden heeft gehad van de aardbevingen, stierven; gisternacht twee jonge kinderen door bevriezing. De laatste dagen is er in het stadje enkele centimeters sneeuw ge vallen. Dit betekent een ramp voor de duizenden daklozen die sinds de aardbe ving in tenten wonen. Het officiële aantal doden als gevolg van de aard bevingen is nu gestegen tot twintig in Zuidslavië en twaalf in Albanië. Ruim tweehonderd mensen zijn gewond. (Van onze correspondent) LONDEN T erwijl het aantal gevallen van mond- en klauwzeer in Enge land gisteren steeg tot 1.478 en het aantal slachtingen als gevolg hiervan tot 254.942, kondigde de Britse regering een tijdelijk invoerverbod af voor vlees. Dit verbod geldt niet voor het zeer kleine aantal landen waar mond- en klauwzeer niet voorkomt, of die er in lange tijd geen last van hebben gehad. Het invoerverbod gaat onmiddellijk in, zo deelde de minister van Land bouw Peart. gisteren mee in het Lager huis, waar hij door de oppositie met verwijten werd overladen. De oppositie vindt dat de minister veel te laat is ge weest met zijn maatregelen. Men vroeg hem ook om een volledig verbod van sportwedstrijden. Zoals gemeld zijn tot nader order alle paardenrennen afge last. Voor het invoerverbod werd afgekon digd, had de Britse regering een aantal landen gevraagd om hun uitvoer van vlees naar Engeland vrijwillig te be perken of te stakeri, maar lang niet alle maal wilden ze dat doen. Van het in voerverbod zijn vrijgesteld vlees in blik, bacon en ham. De landen die ook andere soorten vlees mogen blijven uitvoeren naar En geland zijn: Australië, Canada, Finland, Ierland, IJsland, Nieuw-Zeeland, Noor wegen, Zuid-Afrika en de Verenigde Staten. De groothandel heeft beloofd de ver koop van wat er al in Engeland is aan ingevoerd vlees zoveel mogelijk 'te be perken. Nog altijd meent minister Peart dat slachting het beste middel is om onderdrukking van de epidemie te be reiken. WASHINGTON De populariteit van president Johnson, die de laatste maan den sterk was gedaald, is nu weer stij gende. Volgens de resultaten van een onzerzoek naar de openbare mening door het bureau Louis Harris is het percentage ondervraagden, dat het al gemene optreden van het staatshoofd goed vindt, van 39 een in augustus geconstateerd dieptepunt nu geste gen tot 43. De wijze waarop de kwes tie-Vietnam wordt aangepakt vindt nu de instemming van 34 pet. van de on dervraagden, tegen 23 pet. begin no vember. Het bureau zegt dat er aanwijzingen zijn dat de onlangs gehouden protestde- mostraties tegen het Amerikaanse be leid in Viëtnam de aanhang van de pre sident hebben .vergroot. Drie van de vier Amerikanen zouden de betogingen beschouwen als „ontrouw jegens de „Amerikaanse jongens" in Viëtnam". Voor het eerst sinds juli jl. is een meerderheid voorstander van het voort zetten van de militaire acties, totdat er een totale overwinning is behaald, dan wel door middel van onderhandelingen een regeling is bereikt. /"kp een gewone dag in de afgelopen zomer woonden 160.000 mensen een honkbal-wedstrijd bij in het Yan kee-stadion in New York. Dat was niet veel voor een Amerikaansé sportge beurtenis, maar altijd nog vijfmaal zo veel als de hele bevolking van Nauroe, een eilandje in de Stille Oceaan, dat binnenkort onafhankelijk wordt en der halve in aanmerking zal komen voor het lidmaatschap van de Ver. Naties. IJsland, dat sinds 1946 lid is, heeft ongeveer 190.000 inwoners. Het sulta naat der Maladiven in de Indische Oceaan is het kleinste lid van de VN, maar zijn stem legt hetzelfde gewicht in de schaal als de stemmen van de VS en de Sovjet-Unie, ofschoon er maar 97.000 Maladivianen zijn. De in de hele wereld tot uiting ko mende drang naar zelfbeschikking heeft zodoende enkele opvallende onevenre digheden veroorzaakt onder het snel toenemende aantal leden. Het oorspron kelijke aantal van 51 VN-leden in 1945 was in 1955 tot 60 gestegen. Sindsdien is het omhoog geschoten tot 122 en het einde is niet in zicht. Een menigte gebieden en koloniën is op weg naar de onafhankelijkheid o.a. Aden, Mauritius en Swaziland onder druk van de speciale commissie inzake ko lonialisme. Sommige zijn zo klein en onderont wikkeld, dat zij nauwelijks beantwoor den aan het traditionele begrip van een natie. Niettemin is op enkele zeldzame uitzonderingen na een van de eerste of ficiële daden van elke nieuwe natie het aanvragen van het lidmaatschap van de VN, dat psychologische voordelen, prestige, erkenning van soevereiniteit meebrengt. „Het vestigt de aandacht op een land", zeide een Maladiviaan. 'yijn er geen beperkende maatstaven en moet een aanvrager niet vol doen aan bepaalde criteria? Moet de VN maar al die kleine onafhankelijke staatjes toelaten, terwijl de Volkenbond al met dit probleem heeft geworsteld, kleine staatjes, die thans worden aan geduid als „ministaten" of „microsta ten". Secretaris-generaal Oe Thant heeft het vraagstuk in zijn jaarverslag bij de Algemene Vergadering op tafel ge legd. „Het lijkt wenselijk", aldus Thant, „onderscheid te maken tussen het recht op onafhankelijkheid en het vraagstuk van het volledige lidmaatschap van de VN". Hij betoogt dat het lidmaatschap verplichtingen kan opleggen, die te zwaar zijn voor de microstaten en dat het ook kan leiden tot verzwakking van de VN. Thant spoorde aan tot een uitvoerige bestudering van het vraagstuk van cri teria, waarbij hij opmerkte, dat het handvest slechts bepaalt, dat een na tie vredelievend moet zijn en in staat en bereid, de verplichtingen, welke het handvest oplegt, na te komen. /~ke Thant wees speciaal op Nauroe een gebied van ruim 20,5 vier kante km met 3.000 inwoners, dat op het ogenblik een beheerschapsgebied onder bestuur va*. Australië is. Hij maakte ook gewag van het eiland Pitcairn, een stip in de Stille Oceaan met een oppervlakte van ruim 5 vier kante km, waar de na de muiterij van de Bounty gevluchte matrozen in 1790 een toevlucht hebben gezocht. Velen van de ongeveer 100 eilandbewoners zijn af stammelingen van de muiters. Pit cairn is een Britse bezitting, die op de lijst van de commissie inzake het kolo nialisme voorkomt als een van de ge bieden, die in aanmerking komen voor onafhankelijkheid. Thant's verwijzing naar de lasten van het lidmaatschap van de VN wordt gesteund door tal van bewijzen. Het sul tanaat der Maladiven, dat sinds 1965 lid is, heeft hier geen permanent per soneel en in het adresboek van de V.N. wordt als adres van de Maladiven in New York gegeven het Maladiviaanse filate listisch agentschap, een particulier or gaan, dat postzegels van de eilanden erkoopt aan verzamelaars. De grotere landen, die het meest be talen en een groter aandeel hebben in het uitvoeren van de beslissingen, ver zetten zich tegen verder verzwakking van hun stem in de Algemene Verga dering door kleine landen, die slechts een fractie van de kosten van de VN en weinig verantwoordelijkheid kunnen dragen. Oet machtsevenwicht in de Algeme ne Vergadering is drastisch ver schoven naar de kleine landen. Resolu ties betreffende essebtiële aangelegen heden vereisen twee derden van de stemmen om door de Algemene Verga dering te worden aangenomen. Dit be tekent, dat, indien alle landen slechts „ja" of „neen" stemmen, optreden door de VN met 41 stemmen kan worden ge blokkeerd en alleen de Afrikaanse groep heeft reeds 38 stemmen. Over de meest omstreden resoluties evenwel, onthou den vele landen zich van stemmen en daardoor zijn minder stemmen nodig om een voorstel onder de tafel te wer ken. Voor de vele kleine landen wordt het steeds gemakkelijker een meerderheid van tweederde tot stand te brengen en resoluties door te drijven, die in hun eigen speciaal belang zijn. Maar wat is het alternatief? Is dat uitsluiting van kleine landen? Nauwelijks. Ur zijn oplossingen naar voren ge- bracht om de toenemende collec tieve macht van kleine landen te be teugelen en ze naar behoefte en ge schiktheid in de structuur van de VN te voegen. Een ervan strekte tot het invoeren van een stelsel, waarbij de invloed van de stem van een land verband zou hou den met zijn inwonertal of bruto natio naal produkt of een andere ter zake dienende norm, maar deze ideeën heb ben weinig steun gevonden en het is niet waarschijnlijk, dat de kleine leden hun macht vrijwillig zullen verminde ren. Het hele probleem houdt de leiders der wereld reeds lang bezig, maar heeft hun nooit zo zwaar op de maag gelegen als nu. Men verwacht evenwel geen spoedige oplossing van de Algemem Vergadering.

De Vallei | 1967 | | pagina 6