Huurverhoging bij aanleg van een centraal antenne-systeem Engelse voetbalbond wil optreden tegen spelverruwing Manchester United vestigt alle hoop op „Beatle" George Best Jack Kramer pleit bij Australische bond voor „open" Wimbledon Donner remise tegen Deen Bent Larsen Pedro Rodriguez naar BRM Anquetil staat voor laatste seizoen Etappeschema voor Tour 1968 bekend Feyenoord wil niet onderhandelen over transfer van Kindvall Post-Pfenninger in Ziirich nog vooraan Zenit Leningrad niet gedegradeerd dank zij Lenin Garrincha afgezakt naar tweede klasse Orsolics behield titel NEC tegen FC Köln VDC concentreert zich op onderlinge competitie SKF speelt nog enkele veldkorfbal- wedstrijden Verbeteringen Ontruimingsgrond Rini Wagtmans als prof in zesdaagse van Amsterdam Voor Europa Cup-toernooi Zo mager Schaats-kernploeg rijdt in Inzeil Loting Verduistering in marinekamp „Rampjaar" voor de ooievaar „Plattegronden-plan" voor vrachtrijders Dammen Pagina I I WOENSDAG 6 DECEMBER 1967 SYDNEY Jack Kramer, Ameri kaanse oud-Wimbledonkampioen, die jarenlang aan het hoofd heeft gestaan van de tennisprofessionals, heeft de president van de Australische tennisfe- deratie Bill Edwards een brief geschre ven, waarin hij steun vraagt voor het ..Open Wimbledon-voorstel" van Enge land. Kramer roep Australië op de leider te worden van de beweging voor groot ser en beter tennis. „Als Australië er- In zou toestemmen haar spelers op Wimbledon te laten spelen zonder ge vaar voor schorsing, geloof ik, dat de Ver. Staten en de andere belangrijke tennislanden deze stap zouden volgen", aldus Kramer. Het is vrijwel zeker, dat negen of tien van de vijftien beste amateurs ter wereld volgend jaar zul len toetreden tot één van de twee pro fessionele groepen, die bezig zijn te ont staan. Tot deze spelers behoren de drie sterksten van Australië: Roy Emerson, John Newcombe en Tony Roche. Kramer's brief vervolgt: „Volgens mij zoekt de gehele tenniswereld op recht naar het antwoord op de moeilij ke vraag, die gerechtigd is het geld te ontvangen dat het spel opbrengt. Deze vraag zal binnen enkele jaren worden opgelost. Volgens mij zullen sport en beroep voor de topspelers dan niet meer te scheiden zijn. Met de geweldige sommen gelds, die de amateur-topspe- ler worden geboden, kan men ervan verzekerd zijn, dat de meesten van hen professional zullen worden. Als zij de stap gemaakt hebben, worden de top-amateur-toernooien minder aan trekkelijk voor de tennisliefhebbers, zo dat de bonden minder entreegelden zul len incasseren. Volgens mij is het thans tijd om samen te gaan en de eerste stap daartoe is het ondersteunen van het voorstel om Wimbledon toeganke lijk te maken voor amateurs en profes sionals..." PALMA DE MALLORCA De hang- partij uit de zevende ronde tussen de Nederlander Jan Hein Donner en de Deen Bent Larsen is na 45 zetten ge ëindigd in remise. Na de achtste ronde behield Larsen de leiding. De uitslagen waren: Vasily Smyslov (Sovjet Unie) wint van Elea- zar Jimenez (Cuba); Milan Matulovic (Joegoslavië) wint van Ricardo Cavo (Spanje); Borislav Ivkov, Svetozar Gli- rogic (beiden Joegoslavië) remise; Ra mon Toran (Spanje) wint van Alberic Okelly (België); Heinz Lehman (West- Duitsland) wint van Antonio Medina (Spanje). Vier andere partijen werden afgebroken. Uitslag van de hangpartijen uit de zevende ronde: Mato Damjanovic (Joe goslavië)—Medina remise; Jacek Bed- narsky (Polen)Ivkov remise; Jan Hein Donner (Nederland)Larsen remise. Larsen heeft de leiding met zes pun ten, gevolgd door Gligoric, Ivkov en Smyslov met ö'/a uit acht partijen; Mikhail Botwinnik (Sovjet Unie) en Lajos Portisch (Hongarije) 4Vz punt uit zeven partijen; Matulovic 41/2 uit acht, Jesus Diez del Corral (Spanje) vier uit zeven; Lehman vier uit acht; Damaja- novic en Donner 3Va uit zeven; Toran 3Va uit acht; Bednarsky 2V2 uit zeven; Calvo Okelly en Medina 2uit acht; Jimenez twee uit acht en Stefano Tatai (Italië) lVi uit zeven partijen. ■y^erschillende lezers hebben ons vra gen gesteld naar aanleiding van huurverhogingen tengevolge van verbe teringen aan hun woningen. Onze juri dische medewerker zegt daarover het volgende: In het kader van de huurprijsbeheer- sing spelen ook verbeteringen een rol. Deze materie is geregeld in het „Be sluit bijzondere huurprijzen 1954". 1 april 1960 is een belangrijke datum voor het bepalen van de huurverhoging op grond van verbeteringen. Voor ver beteringen, welke tot stand zijn geko men vóór 1 april 1960 mag de huur per jaar met 10 pet van de verbeteringskos- ten worden verhoogd en wel gedurende 13 jaren. Over deze verhoging mogen algemene huurverhogingen niet worden berekend. LONDEN De autorenstal van BRM heeft de 27-jarige Mexicaan Pedro Ro driguez, die tot nu toe voor Cooper-Mase- rati uitkwam, voor het volgende seizoen gecontracteerd. Rodriguez komt in de plaats van de Schot Jackie Stewart, die voor Matra gaat rijden. LONDEN. De Engelse voetbalclubs uit de eerste divisie die zich zorgen ma ken over toenemend grof spel, zijn het erover eens, dat er aanleiding is om de kwestie van het betalen van een bonus aan elftallen of individuele spelers voor een bepaalde prestatie te regelen. Zij waren bijeengeroepen voor een vergadering van de Engelse league, die meent dat emoties en spanning in wed strijden worden opgejaagd, omdat de spelers steeds meer bonussen worden toegezegd voor overwinningen. Allan Hardaker, secretaris van de league, vertelde de pers: „de clubs be talen nu extra voor vrijwel a"fiês. He't'ls een groot probleem, dat dringende aan dacht vereist". De clubs werden het erover eens, dat de zaak in de komende maanden moet worden aangepakt, maar zij hebben niet tot een bepaalde regeling besloten om het tegenwoordige systeem te verande ren. De league belegde de bijeenkomst na een nieuwe uitbarsting van geweld op de Engelse voetbalvelden. In vier dagen zijn zeven spelers het veld uitgestuurd. De league kent een plafond voor bo- nusgeld vier pond voor een overwin ning en twee pond voor een gelijk spel, maar de clubs geven openlijk toe, dat zij zich hieraan niet houden en voor matchpunten betalen. Sunderland bijvoorbeeld geeft zijn spelers 20 pond voor elk punt. Dat be- LYON Jacques Anquetil is vast van plan om in 1968 een eind te maken aan zijn bijzonder succesvolle wieler- loopbaan. Rafael Geminiani, zijn ploeg baas, maakte bekend, dat Anquetil, die op 8 januari 1968 34 jaar wordt, in het komende seizoen waarschijnlijk niet aan de start van grote meerdaagse wedstrij den zal verschijnen. Anquetil verkiest de zeker zo lucratieve afscheidstournee, waarbij hij zich nog een keer op zoveel mogelijk Franse wielerbaantjes en in zoveel mogelijk criteria wil laten zien. PARIJS Het etappeschema van de Tour de France 1968, die 28 juni in Vittel-Esch begint en 21 juli in Parijs eindigt zal als volgt zijn: le etappe - 28 juni: VittelEsch sur Alzette (Lux.); 2e etappe-29 juni: Aarlen (Belg.) Forst (Belg.), voorstad van Brussel; 3e etappe - 30 juni: Forst (Belg.)Rou- baix; 4e etappe - 1 juli: RoubaixRouaan; 5e etappe - 2 juli: eerste gedeelte: Rou aanBagnoles de l'Orne, tweede ge deelte: Bagnoles de l'OrneDinard; 6e etappe - 3 juli: DinardLorient; 7e etappe-4 juli: LorientNantes; 8e etappe - 5 juli: NantesRoyan; 6 juli: rustdag in Royan; 9e etappe-7 juli: RoyanBordeaux; 10e etappe-8 juli: BordeauxBayonne; 11e etappe - 9 juli: BayonnePau; 12e etappe - 10 juli: PauSaint Gau- dens; 13e etappe -11 juli: Saint Gaudens— Seo d'Urgel (Andorra); 14e etappe - 12 juli: Seo d'Urgel—Canet Plage; 13 juli: rustdag in Canet Plage; 15e etappe-14 juli: PerpignanAlbi; 16e etappe-15 juli: AlbiAurillac; 17e etappe - 16 juli: AurillacSt. Etien- ne; 18e etappe - 17 juli: St. EtienneGre-. noble; 19e etappe - 18 juli: GrenobleSallan- ches; 20e etappe - 19 juli: SallanchesBesan- con; 21e etappe - 20 juli: Besangon—Auxerre 22e etappe-21 juli: eerste gedeelte: Auxerrenog niet bekend, tweede gedeelte: nog niet bekendParijs (individuele tijdrit). tekent 40 pond per speler voor elke overwinning van het elftal. Andere clubs betalen extra voor de plaats van het elftal in de wekelijkse ranglijst, voor de plaats in de eindrangschikking; voor het voorkomen van degradatie en voor het trekken van publiek boven een bepaald aantal. De kampioensclub Manchester United heeft onlangs zijn spelers 2000 pond elk beloofd als zij de Europa-beker winnen. De league kan hier niets aan doen, omdat de Europa-wedstrijden bui ten zyn jurisdictie vallen. Hardaker zal met de Bond van Be- roqps^pelers "over de kwestie gaan pra ten om na Ce gaan of gr, nu de zaak uit de hand is gelopen, een betere rege ling is te vinden. Wereldkampioen Eddy Merckx is in Brussel in het huwelijk getreden. Hij kuste zijn 21-jarige bruid onder een boog van race-wieltjes ROTTERDAM. „Wij willen Kind vall graag houden; wij zijn van plan zijn contract met ons dat aan het eind van dit seizoen afloopt te verlengen en dan nog het liefst met een paar jaar". Dit is de reactie van de manager van de Rotterdamse voetbalclub Feyenoord, Guus Brox, op de nog altijd hardnekkig ZURICH Na het einde van de 5e dag van de zesdaagse van Zürich ston den Peter Post en Fritz Pfenninger nog steeds eerste. Zij hadden 304 punten. De Westduitsers Rudi Altig en Sigi Renz waren in dezelfde ronde en bezetten met 218 punten de tweede plaats. Het Westduits-Belgische koppel Klaus Bug- dahl -Patrick Sercu en het Deense duo Palle Lykke-Freddy Eugen hadden een ronde achterstand met respectievelijk 301 en 56 punten. De overige combina ties lagen op drie ronden of meer. Het Nederl.-Zwitserse koppel Wagt- mans-Fassler, dat maandagmorgen nog een achterstand van vijf ronden had in de zesdaagse van de Toekomst, is drie ronden ingelopen. In de bovenste regio nen is de stand na vijf nachten onver anderd. Bij de neutralisatie van dins dagmorgen was deze: 1. Bennewitz/Fritz (W. Did.). Op één ronde: 2. Spahn/Tschan (W. Dld./Zwits.); 3. De Wit/Bongers (Ned.). Op twee ronden: 6. Wagtmans/Fassler (Ned./Zwits.). AMSTERDAM De jonge Braban der Rini Wagtmans zal in de zesdaag se van Amsterdam, die op 7 december van start gaat, zijn debuut als profes sional maken. Wagtmans zal gekoppeld worden aan de Australiër Ron Baensch. Het was aanvankelijk de bedoeling van Wagtmans om pas per 1 januari a.s. tot de beroepsklasse over te gaan. Hij zou dan ook in de Amsterdamse toekomstzesdaagse met streekgenoot v. Hest rijden. Maar omdat de oorspron kelijke koppelgenoot van Baensch, oud wereldkampioen Patterson, plotseling naar Australië terugging, is het proces voor Wagtmans iets versneld. Eerst had men de Italiaan De Lillo aan Baensch gekoppeld, maar uiteindelijk is de voorkeur gegeven aan Wagtmans. MOSKOU Zenit Leningrad, dat als laatste eindigde in de voetbalcom petitie van de Russische eerste divisie, ,zal niet degraderen. De Russische voet balbond heeft namelijk besloten ter ere van de vijftigste verjaardag van de Oktoberrevolutie, die door Lenin in Leningrad (toen nog Petersburg) werd ontketend, de eerste divisie uit te brei den van negentien tot twintig clubs. Zonder deze maatregel zou de grootste Russische stad na Moskou niet meer vertegenwoordigd zijn in de hoogste klasse. 9 Ove Kindvall. O circulerende geruchten als zou de 24- jarige Zweed van plan zijn weg te .gaan. Immers,* buitenlandse, clubs heb ben* grote belangstelling Voor' hem. Het Zweedse dagblad „Dagens Nyhe- ter" meldde gisteren, dat de Westduit- se clubs Hannover en FC Nürnberg van plan zijn naar Rotterdam te komen om met Kindvall en Feyenoord te onder handelen. Commentaar van Brox: „Wij praten met niemand, er valt niks te onderhandelen. Bovendien dacht ik zo, dat Kindvall het hier wel naar zijn zin heeft. Wat anders is, dat hij wel eens over Zweden heeft gepraat; daar is het voet bal enigszins gereorganiseerd en men schijnt er nu ook wat te mogen betalen aan de spelers. Als Kindvall naar Zwe den terug wil, kan ik me dat wel voor stellen. Voorlopig echter ben ik de me ning toegedaan, dat hij nog wel een poosje hier blijft". De topscorer uit de eredivisie twintig doelpunten in zestien wedstrij den voelde zich, aldus „Dagens Ny- heter", wel gevleid door de buitenland se belangstelling. Het blad voegde rr wél aan toe, dat Kindvall „het bij Fey enoord en in Holland best getroffen heeft". SAO PAULO Garrincha, rechter vleugelspeler van Braziliaanse kam pioenselftallen, speelt thans op stoffige velden in de Braziliaanse provincie. „Het is het einde van Garrincha", schrijft „Jornal do Tarde". Een verslag gever van het blad ontdekte, dat een oude, te zware Garrincha met een 2e klasse profclub een tournee maakte door de Braziliaanse provincie. Garrincha, wiens ware naam Manoel des Santos is, was de held van de Bra ziliaanse elftallen, die in 1958 en 1962 het wereldkampioenschap voor Brazilië veroverden. LONDEN George Best, de voetbalster van Manchester United met de spil lebenen en Beatle-haren, heeft een grote rol gespeeld in de opmars van zqn club naar de kwartfinales van de Europese beker voor landskampioenen. Deze 21-ja- rige vleugelspeler, die over het hele terrein zwerft en zich door de hardste defen sie heenwurmt, vereist speciale oplettendheid van de Europese verdedigingen nu Manchester United er alles aan doet om de eerste Engelse club te worden, die de beker wint. Best, de meest onorthodoxe ster, die in jaren in het Britse voetbal omhoog is gekomen, heeft een nog belangrijker rol voor zijn club gespeeld sinds Denis Law aan een schorsing van zes weken was begonnen. Hij schoof op om Law's plaats als linksbinnen in te nemen. Hij combineerde met Bobby Charlton en maakte het doelpunt, dat verleden week de 2-1 overwinning op Serajewo bezegelde. Best is zó mager, dat het lijkt of hij geen enkele tackle zal overleven. Toch komt hij keer op keer als winnaar uit de moeilijkste situaties. Tegen Chelsea werd hij door de supporters van deze club voortdurend uitgejouwd, omdat hij bij de ene vrije schop na de andere be- INZELL De Nederlandse heren- kernploeg, met uitzondering van Kees Verkerk, die zondag in Oslo de Oscar Mathisentrofee in ontvangst zal nemen, zal het komende weekeinde deelnemen aan internationale schaatswedstrijden over 500, 1000 en 1500 en 3000 m. in het Westduitse Inzeil. Ard Schenk, Peter Nottet, Jorrit Jorritsma, Arie Eriks en Karei te Winkel zullen strijd moeten le veren met de Westduitsers, enkele No ren en Oostenrijkers en een Brit. WENEN De Oostenrijker Hans Orslics heeft zijn Europese titel in het superlichtgewicht behouden door dins dag in Wenen in een partij over vijf tien ronden tegen zijn uitdager, de Spanjaard Juan Sombrita Albornoz, onbeslist te boksen. De 20-jarige Weense schoorsteenve ger, die de Spanjaard reeds een keer door k.o. verslagen had, miste in de laatste drie ronden van het snelle ge vecht reserves om een beslissende eind- stoot te geven. Albornoz stond toen na in de dertiende ronde voor acht tel len neer gegaan te zijn bijna grog gy in de ring. Het „onbeslist" ontlokte aan de 16.000 aanwezige toeschouwers, die Or solics een overwinning op punten had den toegedacht, een luid fluitconcert. De Amsterdamse RAI is weer klaar voor de tweede Amsterdamse zes daagse. Morgenavond gaat het wie- Ierfestijn van start. trokken was. Verschillende keren werd hij gevloerd. Maar hij bleef ongedeerd en zorgde voor de gelijkmaker. Tegen Serajewo was hij opnieuw ver wikkeld in incidenten. De Joegoslaaf Prljaca werd van het veld gestuurd wegens een overtreding tegen Best, maar de Joegoslaven beweerden, dat het de langharige Manchesterspeler was geweest, die de moeilijkheden be gon. Manchester verwacht, dat zowel Law als Nobby Stiles volgend jaar opgesteld kan worden voor de kwartfinales. Stiles kon wegens een blessure niet te gen Serajewo spelen. De loting voor de kwartfinales vindt 14 december in Praag plaats. Behalve Manchester United zijn tot nu toe de kwartfinales bereikt door Real Madrid, Gorblik Zabrze (Polen), Eintracht Brunswijk, Benfica en Vasas Boedapest. Anderlecht staat 2-3 achter tegen Sparta Praag, maar heeft de kans zich toch te plaatsen in de return wedstrijd te Brussel. Juventus (Italië) leidt met 1-0 tegen Rapid Boekarest en speelt 13 december de returnmatch in de Roemeense hoofdstad. Twee clubs hebben de kwartfinales bereikt van Europa-beker nummer 2: de bekerkampioenen SV Hamburg en Cardiff City. UTRECHT De Eigen Vervoerders organisatie (EVO) in Den Haag zal binnenkort 40 tot 50 plattegronden van grotere en kleinere steden in ons land laten drukken en verspreiden onder de chauffeurs. Met dit nieuwe initiatief zal begin volgend jaar in Gorkum wor den begonnen. De EVO heeft hiertoe besloten, om dat het regelmatig voorkomt, dat vrachtauto's door de nauwe binnenste den rijden en daar helemaal niet be hoeven te zijn. Voor een groot deel komt dit door onbekendheid van de chauffeurs met de situatie ter plaatse. De samenstelling van de plattegronden, speciaal gericht op het goederenver voer in de steden, geschiedt in nauwe samenwerking met de verkeerspolitie. Behalve de plattegronden voor de grote steden, zullen ook kleinere steden in kaart worden gebracht, omdat men hier vaak te doen heeft met gecompli ceerde verkeers- en vervoersstromen. Indien de proef in Gorkum slaagt, zal de EVO medio 1968 het hele „platte grondenplan" hebben gerealiseerd. NIJMEGEN De Nijmeegse eredi visieclub NEC zal woensdag 20 decem ber in het Goffertstadion een vriend schappelijke wedstrijd spelen tegen FC Köln dat in de Westduitse Bundesliga uitkomt. VEENENDAAL Nu de U.P.D.B.- competitie het einde nadert (VDC 1 speelt a.s. maandag de laatste wed strijd in Zeist tegen het sterke Ons Ge noegen II) gaan de clubdammers weer hun volle aandacht richten op de on derlinge competitie. Reeds meerdere partijen werden in de afgelopen weken tussen de competi tiewedstrijden door, gespeeld. Zo heeft b.v. Bouman, die het vorige seizoen 'n grote rol speelde, nu alweer drie winst punten tegen v. Beek, De Roder en de kampioen v. d. Brandhof. Ook W. de Kleuver startte uitstekend door te winnen van Van 't Foort, Van Leeuwen en Van de Vliert Voorzit ter E. de Kleuver spant momenteel de kroon met vijf gewonnen partijen en gaat stevig aan de leiding. Ongetwijfeld zal „de onderlinge" ook dit seizoen weer een interessant verloop krijgen. Voor nieuwe leden is het nu het gunstigst zich te laten inschrijven. De navolgende partijen werden ge speeld: J. Vermeer - N. Valkenburg 02; E. de Kleuver - D. v. Leeuwen 0; H. Verhoef - G. Valkenburg 0B. Val kenburg - A. Keijman 11; J. Th. Tol lenaar - W. de Kleuver 11. Zeer verrassend was de- nederlaag van Vermeer tegen de jeugdige Valken burg, die het de laatste tijd uitstekend doet. VEENENDAAL De vijf korfbal teams van het Veenendaalse SKF die afgelopen zaterdag aan de microkorf- balcompetitie in Utrecht hebben deelge nomen, hebben met wisselend succes gespeeld. Het eerste achttal, dat uitkwam te gen respectievelijk Vogel, Amersfoort en Altius bleef zonder winstpunten, maar speelde niet onverdienstelijk. Team 2 deed het wat beter: het ver loor van Vinken en zegevierde in de duels tegen Arena en Viko. SKF 3 kwam niet verder dan één overwinning, namelijk tegen Doorn 2. De junioren-achttallen boekten ook enkele successen. Junioren 1 won één match, leed één nederlaag en sleepte een puntenverdeling uit het vuur. Ju nioren 2 bracht twee overwinningen op zijn naam en verloor één duel. Zaterdag a.s. worden er nog enkele veldkorfbal wedstrijden gespeeld. SKF 4 krijgt bezoek van Amersfoort 4 deze wedstrijd begint om 15.00 uur terwijl de vijfde Veenendaalse uitgave de uit wedstrijd tegen Hemur-Enge speelt. Het jeugdprogramma vermeldt de vol gende wedstrijden: SKF b Gelria a; Arena a SKF c; RDZ e SKF d. DEN HAAG De marinerecherche on derzoekt of de hoofdproefleider T. S. K. in het marine-opleidingskamp in Hilversum fraude heeft gepleegd. Op de afdeling waar werkstudenten in de psychologie assisteren bij keurin gen van sollicitanten zou K. een bur ger zich meermalen geld hebben toegeëigend. Hoeveel is niet bekend. Hij is niet gearresteerd, maar zit thuis op non-actief. K. was beheerder van een pot, waar in de studenten, die contractueel aan de marine zijn verbonden, hun dagloon (ongeveer 34 gulden) storten wanneer zij een dag om studieredenen zijn ver hinderd. Het is de bedoeling dat uit de pot een vervanger voor de afwezige student wordt bekostigd. Het vermoeden bestaat dat K. niet alle gelden heeft overgedragen. Deze vaste, gemakkelijk hanteerbare norm geldt niet voor verbeteringen, die op of na 1 april 1960 tot stand zijn ge komen. Een eventuele huurverhoging voor laatstbedoelde verbeteringen kan niet zo eenvoudig worden vastgesteld; zij moet door vergelijking worden ge vonden. Indien de huurprijs van het ver beterde onroerend goed lager ligt dan die van onroerend goed, dat vergelijk baar is met het verbeterde goed, kan de huurprijs worden verhoogd tot de huurprijs van het vergelijkbare onroe rend goed. Een ander belangrijk verschil is, dat een huurverhoging voor verbeteringen, welke op of na 1 april 1960 aangebracht zijn, een permanent karakter draagt. Dit brengt mede, dat over deze verho ging de algemene huurverhogingen, wel ke na de verbetering van kracht zijn geworden, wel berekend mogen worden. Alleen op grond van een werkelijke verbetering kan de huur verhoogd wor den. Onderhoudswerken vallen daarbui ten. Als het dak slecht is en vernieuwd moet worden, kan dit zeer hoge kosten met zich medebrengen. Toch kan deze vernieuwing slechts aLs onderhoudswerk worden beschouwd en dus geen grond opleveren tot huurverhoging. Wel kan van verbetering worden gesproken, wan neer meer ruimte en licht wordt ge schapen door een schuin dak te veran deren in een plat dak en door het aan brengen van grotere ramen. Het „Besluit bijzondere huurprijzen 1954" verstaat onder verbeteringen: al le technische voorzieningen, waardoor het woongerief bij woningen of de ge bruikswaarde bij bedrijfsruimten geacht kan worden te zijn gestegen. Kan onder deze definitie ook vallen het aanbrengen van een centraal anten ne-systeem voor televisie-ontvangst? De ze vraag kreeg de kantonrechter te Am sterdam te beantwoorden. Een kredietbank hierna te noemen de Bank exploiteerde een bouwblok vtm 44 woningen en bracht daarin een centraal antenne-systeem aan. De Bank beschouwde dit als een woningverbete ring en wenste daarvoor een huurverho ging van f 2,60 per maand en per wo ning te ontvangen. Eén van de huurders had geen tele visietoestel en wilde er ook geen heb ben. Hij liet niet toe, dat in zijn wo ning een contact-doos voor de aanslui ting op het centraal antenne-systeem aangebracht werd en weigerde de huur verhoging van f 2,60 te betalen. De Bank zegde hem de huur op en bood hem de woning opnieuw te huur aan tegen een huurprijs welke f 2,60 ho ger lag. De Huurwet kent geen recht op huur- bescherming toe aan de gewezen huur der, die niet toestemt in een redelijk aan bod tot het aangaan van een nieuwe huurovereenkomst met betrekking tot hetzelfde onroerend goed. Maar de gewezen huurder wees het nieuwe huuraanbod van de hand, waar op de Bank de zaak voor de kanton rechter bracht en ontruiming eiste. De gewezen huurder betoogde, dat de mogelijkheid van aansluiting op het cen traal antenne-systeem geen woningver betering opleverde. In het „Besluit bij zondere huurpijzen 1954" kunnen met .technische voorzieningen" slechts be doeld zijn ingrepen van technisch-bouw- kundige aard, als het aanbrengen van een badgelegenheid, van nieuwe pla fonds, van centrale verwarming, enz. In dit Besluit moet onder stijging van het woongerief worden verstaan: het gevolg van technisch-bouwkundige ingrepen, die een directe invloed hebben op de wij ze van bewoning, zodanig dat de bewo ner door 't resultaat van de ingreep een daadwerkelijke verandering in en verbe tering van de woning ondervindt De mogelijkheid van het het aanbrengen van een contact-doos voor aansluiting op het centraal antenne-systeem doet een zodanig verandering of verbetering niet intreden, aldus de gewezen huur der. Doch de kantonrechter verstond on der woongerief niet slechts het enkel te gen weer en wind beschut zijn, doch te vens het minder of meer moderne woon comfort, dat voortgevloeid is uit de ge leidelijke voortschrijding der technische mogelijkheden. De sedert enkele jaren in Nederland toegepaste aansluitingen op centrale an tenne-systemen moeten naar objec tieve in onze huidige maatschappij le vende normen als een verbetering van het woongerief worden beschouwd, evenals dit reeds eerder het geval was met de aansluitingen op gas-, waterlei ding, riolering en centrale verwarming-, warm water-, vuilafvoer- en telefoon systemen. De kantonrechter achtte het huuraan bod van de Bank redelijk en gunde de gewezen huurder een maand om dit aan bod alsnog te aanvaarden. Mr. C. A. Baron Bentinck AMSTERDAM Nimmer tevoren hebben de Nederlandse ooievaars een zo slecht broedseizoen gehad. Er waren in 1967 slechts 18 door paren bewoonde nesten, waarop 28 jongen ztfn grootge bracht. Dit blijkt uit de gegevens, die het RIVO (Rijksinstituut voor veld- biologlsch onderzoek ten behoeve van het natuurbehoud) heeft verzameld. Zelfs verleden jaar, toen reeds van een dieptepunt moest worden gesproken, waren er nog 28 nesten met in totaal 42 jongen. In 1950 waren deze aantallen resp. 83 en' 197 in 1939 zelfs 316 en 823. In het laatstgenoemde jaar werden alleen al in Drente 185 jongen grootge bracht. In 1967 leverden Zuid-Holland (met elf jongen) en Noord-Brabant (met negen jongen) de beste resultaten op. In Drente waren maar twee be woonde nesten en slechts op een daar van (te Nijeveen bij Meppel) groeiden twee jongen op. Een uitvoerig rapport over de ooie vaarsstand in Nederland in 1967 wordt dezer dagen gepubliceerd in het tijd schrift „Het Vogeljaar".

De Vallei | 1967 | | pagina 11