Veenendaals dagblad Buiten Boytot tegen Griekse schepen overwogen Stiptheidsactie nu beëindigd Half jaar celstraf voor afluisteren Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Jaar overgangsregeling naar Verbond Ned. Ondernemingen Man met twee dochtertjes verongelukt Escalatie van oorlog in het voorjaar Buschauffeurs klagen over auto's bij bushaltes Fusie van Verbond van Nederlandse Werkgevers en Centraal Sociaal Werkgeversverbond Carmicliael moet Frankrijk uit P.S.P.-senator huisvestte deserteur Soldaat speelde op lagere school voor arts Zelfverbranding Irak nodigt De Gaulle uit OPLUCHTING NA BRITS SPOORCONFLICT Snel maatregelen gewenst tegen slinkse apparaten WEU-parlement verzoekt om wapenregister Meerderheid van Westduitsers voor erkenning Oder-Neisse Geleidelijk kouder AUTOBOTSINGEN DOOR VERKEERD INHALEN Luisterrijk gesteente VIËTXAM BOETE GEËIST Actie van I.T.F. Turkije waarschuwt OPDRACHT Nog een van zeven ontsnapte jongens op vrije voeten MELKVOORZIENING Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Klein© -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 6 DECEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 288 WERKGEVERS VERENIGD ARNHEM Leden van het Verbond van Nederlandse Werkgevers (op gericht in 1926) en het Centraal Sociaal Werkgeversverbond (opgericht in 1945) hebben vanochtend in „Musis Sacrum'' in Arnhem in een aantal besloten vergaderingen de laatste hand gelegd aan de fusie van beide ver bonden en aan het oprichten, per 1 januari 1968, van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen. Vanmiddag zouden in het openbare gedeelte van de laatste gecombineer de ledenvergadering van beide verbonden achtereenvolgens het woord voe ren de heren Ir. J. Bosnia, voorzitter van het CSWV, mr. L. de Block, mi nister van Economische Zaken en W. Bruynzeel, algemeen-voorzitter van het VNW. WEERT Bij een frontale botsing tussen een vrachtwagencombinatie en een personenauto op de rijksweg tus sen Keipen en Weert zijn gisteravond drie personen om het leven gekomen. Het waren de dertigjarige M. Bon- gers uit Weert en zijn twee kinderen, twee meisjes van vier en vijf jaar oud, de inzittenden van de personenauto. Het ongeluk gebeurde nadat de Duit se vrachtwagen met aanhanger plotse ling aan een inhaalmanoeuvre was be gonnen, zonder dat de chauffeur vol doende lette op het tegemoetkomende verkeer. De heer Bongers en zijn twee dochtertjes waren op weg naar huis na een Sinterklaasbezoek aan zyn ouders. Mevrouw Bongers blijft alleen achter. HILVERSUM Bij een frontale au tobotsing op de Franse Kampweg in Hilversum is gisteravond omstreeks half zeven de 25-jarige monteur J. Son- dermeier uit Naarden zo ernstig gewond dat hij in de loop van de avond in het Gerardus Majella-ziekenhuis te Bussum is overleden. De bestuurder van de an dere auto, de 32-jarige heer J. Koolman uit Naarden werd zwaar verminkt en is in levensgevaarlijkstoestand in het Bussumse ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde toen de heer S. met zijn auto uit een file kwam, terwijl op dat moment een tegenligger naderde. NIEUWE NIEDORP De 67-jarige landbouwer J. Bossen uit Nieuwe Nie- dorp is gisterochtend onder een kante lende landbouwtrekker gekomen en overleden. De man was met de trekker aan het werk op zijn land langs de pro vinciale weg van Alkmaar naar de Af sluitdijk. DEN HAAG Omstreeks zeven uur gisteravond is de 78-jarige heer J. M. Verheggen uit Den Haag bij het over steken van de Hofzichtlaan overreden door een personenauto en dodelijk ge wond. IVfog altoos vinden kinderen het een genoeglijke bezigheid op de hei, in een grinthoop, een zandafgraving of gewoon op het tuinpad naar mooie steentjes te zoeken. In onze verre jeugd hielden we daar ook al van en de Veluwe, waar wij woonden, had er onvoorstelbaar veel van in petto; het deerde ons overigens niet, dat we niets wisten van kwartair, tertiair, krijt, karboon en de verdere lagen van de aardkorst. Maar wèl interesseerde het ons, toen we op school vernamen, dat de keien van de heide daar gekomen waren door Rijn en Maas of door gletsjers, want dit vonden we in het begin maar gek. Veel en veel later werd voor ons het woord van E. Heimans bewaarheid: „Voor de na tuurliefhebber is elke steen een edel steen". Edele en sierstenen, mineralen en kristallen dit zijn begrippen, waar we zelden een beetje in thuis zijn en toch wordt hier en daar de „gemolo- g ie" wetenschappelijk beoefend en verstrijken er ettelijke jaren voor een kandidaat volledig kundig is in iden tificeren en classificeren. Wie zich daar niet toe rekent en toch kleur, glans, schittering en doorzichtigheid van 'n 150 dezer prachtige mineralen op zich wil laten inwerken, moet eens denken aan het keurzame boek R. M etz „Edele Stene n", dat bij Zomer en Keuning te Wageningen ver scheen (f 13.90) en dat zijdelings aan leunt tegen de grintkeitjes onzer jeugdjaren. De kleurendruk is onover troffen en de onderwerpen, bizar van vorm en vol luister leiden ons, ge steund door een uitvoerige tekst, een heel speciale wereld binnen, die in ons taalgebied zelden wordt betreden. Voor de liefhebber, de amateur-foto graaf, de student, de belangstellende leek en de juwelier een kostelijke, charmante uitgave. 6 dec. '67 A. B. WIGMAN Ter informatie van de leden van de twee verbonden, zijn in het blad „Voor bode VNO" mededelingen gedaan over de oprichting van het nieuwe verbond, waarin de twee verbonden via een overgangsregeling zullen opgaan. Die overgangsregeling zal tot eind 1968 van kracht zijn. Uit het vele tot nu toe ge voerde overleg is gebleken, dat de fu sie en de oprichting de volledige in stemming hebben van de leden. Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen, met het VNW en het CSWV als leden '-n voorlopige financiële pij lers, wordt opgericht op basis van con cept-statuten, die in de besloten leden vergaderingen van vanochtend aan de orde zijn gekomen. Het is de bedoeling, dat die concept-statuten en het regle ment in 1968 nog onderwerp van over leg zullen zijn, waarna ze in de tweede helft van dat jaar definitief zullen wor den vastgesteld. Het VNO zal in 1968 worden gefinan cierd door een regeling met de twee verbonden. De bestuursleden van de vertinden zullen gezamenlijk het be stuur van het nieuwe verbond vormen totdat verkiezing van een nieuw bestuur mogelijk wordt. Het secretariaat van het VNO wordt gevormd door de secre tariaten van beide verbonden. Kenmerkend voor het nieuwe verbond wordt genoemd het woord „onderne mingen" in de naam. Motieven daar voor zijn geweest, dat de onderneming de werk* lij Lc hoeksteen van het be drijfsleven is, dat zij 'in het centrum staat der verhoudingen tussen bedrijfs leven en maatschappij, dat zij het on- dernemersbeleid weerspiegelt in zijn totaliteit, namelijk commercieel, finan cieel, technisch en sociaal. In de naam van het nieuwe verbond ligt, volgens het informatieblad, een belangrijke voorwaarde voor een ge zond economisch bestel verankerd, na melijk het bestaan van goed geleide, winstgevende ondernemingen. Het VNO bundelt, met uitzondering van middenstand en landbouw, de so ciale en economische belangen van kleine en grote ondernemingen. Het staat op het standpunt, dat het particu lier initiatief moet worden aangemoe digd, dat de ondernemers over de zelf standigheid moeten beschikken, die on misbaar is voor het goed laten func tioneren der onderneming, dat moet worden gestreefd naar duurzaam goede sociale verhoudingen, dat winstgevende ondernemingen in het belang zijn van alle daarbij betrokkenen en van de ge meenschap en tenslotte dat onderne mingen, ongeacht hun omvang, bijdra gen tot ontplooiing der maatschappelij ke krachten. WASHINGTON Zelfs nu de wolken van de natte moesson boven Hanoi hangen maakt het Amerikaanse minis terie van Defensie zich al klaar voor aanvulling van de bommenvoorraden ander materiaal voor een mogelijke es calatie in het voorjaar van de luchtaan vallen op Noord-Viëtnam. In maart zal de lentewind de regen wolken verdrijven en de lucht boven Noord-Viëtnam helder genoeg zijn voor de Amerikaanse vliegtuigen om hun bombardementen uit te voeren. Een controle in de paar laatste dagen van november met betrekking tot de militaire aankopen toont aan dat de vloot en de luchtmacht voor ongeveer 40 miljoen dollar aan bomonderdelen, elektronische apparaten en raketten besteld hebben om de vijandelijke luchtafweerbatterijen buiten werking te stellen. Het duurt ongeveer zes maanden voordat de bestelde bommen in Zuid oost-Azië zijn. Amerika heeft op Noord- en Zuid- Viëtnam al meer bommen geworpen dan in geheel Europa tijdens de tweede wereldoorlog. PARIJS Stokely Carmichael, de voorvechter van de „Black Power"-be- weging in de V.S., is gisteravond op het Parijse vliegveld Orly aangehouden, toen hij arriveerde uit Stockholm. Hij zou vandaag in de Franse hoofdstad het woord voeren op een protestbijeen komst tegen de oorlog in Viëtnam. Volgens functionarissen op het vlieg veld werd Carmichael te verstaan ge geven, dat hij in Frankrijk niet ge wenst is. Hij mocht zelf bepalen waar heen hij wilde vertrekken. Sint Nicolaas heeft nauwelijks zijn hielen gelicht, of in Amsterdam heeft men al snel het decor gewisseld. Op de Dam prijkt weer een enorme kerstboom, een traditioneel geschenk, waarmee Noorwegen onze hoofdstad ieder jaar bedenkt. ALKMAAR Tegen het Eerste-Ka- merlid O. M. Boetes (pac. soc.) heeft de officier van Justitie bij de Alkmaar- se rechtbank gisteren tweediiizend gul den boete geëist wegens het bevorde ren van desertie in vredestijd. Het Kamerlid had een deserteur, de twintigjarige R. B. uit Almelo, uit een provokelder in Amsterdam gehaald en bij hem in huis genomen. Toen hij een portemonnaie miste, gaf hij de jongen aan bij de politie. „Dat deed ik in zijn eigen belang, want ik was bang dat hij weer zou gaan zwerven", zei de heer B. gisteren voor de rechtbank. Hij zei verder on der meer uit christelijke overtuiging te hebben gehandeld. Toen de officier van justitie zijn eis had uitgesproken, zei het Kamerlid: „Het moet mij van het hart, dat wat mij in Amsterdam door de rechtbank is voorgeschoteld, hier in Alkmaar nog wordt overtroffen". DEN HAAG Een mislukte hospi taalsoldaat heeft zich eind vorige week in Den Haag uitgegeven als medisch student. In die functie bezocht hij een paar scholen, waar hij met veel gezag enige kinderen onderzocht. De zedenpo litie heeft na een klacht van één van de ouders de man onmiddellijk kunnen inrekenen. Het is de twintigjarige W. L. P., die bij drie lagere scholen in Den Haag zich op een morgen meldde als assis tent van een hoogleraar uit Leiden. Zijn brutaal en zelfverzekerd optreden over blufte het onderwijzend personeel zo zeer, dat het toestemming gaf tot het onderzoek van enige kinderen. Ten minste zeven jongens en meisjes zijn „onder dokters handen" geweest. P. heeft ze vermoedelijk onzedelijk be tast. Een jongetje van zes jaar is met een mesje bekrast, Een jongen van tien kreeg een injectie met een fysiologische zoutoplossing, waarvan hij geen nadeli ge gevolgen heeft ondervonden. Zijn ap paratuur (medicijnen en injectienaal den) had de pseudo-arts uit militaire dienst verduisterd. NEW YORK Een inwoner van New York heeft zich gisteravond voor het V.N.-hoofdkwartier in brand gesto ken. De man, geïdentificeerd als de 20 jarige Kenneth Delia, had zichzelf eerst met brandbare vloeistof overgo ten. Een politieagent slaagde erin de vlammen te doven, waarna Delia naar een ziekenhuis werd overgebracht. Zijn toestand is kritiek. LONDEN De Internationale Fede ratie van Transportarbeiders (ITF) heeft gisteren bekend gemaakt „geza menlijke actie" te overwegen tegen al le Griekse internationale transportbe drijven. In welingelichte kringen is vernomen dat deze actie neer kan komen op een boycot van alle Griekse schepen en vliegtuigen; een en ander is een pro test „tegen de beknotting door het Griekse regime van de vrijheid van de aangesloten vakbonden in Griekenland en de maatregelen tegen de vakbonds leiders", zo werd in een verklaring be kend gemaakt. Volgens Lloyds varen meer dan 1600 schepen onder Griekse vlag. Elf Griekse vakbonden van transport arbeiders onderhouden contact met de ITF; zeven van deze vakbonden zijn van de burgerluchtvaart. De andere ver tegenwoordigen zeelui, havenarbeiders, spoorwegpersoneel en wegenaanleg- gers. PARIJS President Aref van Irak heeft generaal De Gaulle voor een of ficieel bezoek aan Irak uitgenodigd, zo wordt van gezaghebbende zijde in Pa rijs vernomen. LONDEN De stiptheidsactie van de treinmachinisten in Engeland lc vanmorgen beëindigd. Vakbondsbestuurders vergaderden de hele nacht over een voorstel, dat premier Wilson enkele uren tevoren had gedaan. ANKARA Turkjje heeft president Makarios van Cyprus gewaarschuwd dat de geringste actie tegen de Turkse gemeenschap op Cyprus onmiddellijk gevolgd zal worden door militaire ver geldingsmaatregelen, aldus is uit welin gelichte bron in Ankara vernomen. De waarschuwing aan Makarios werd via de VN-macht op Cyprus overhan digd. Een woordvoerder van het Turk se minister van Buitenlands Zaken heeft gezegd, dat Turkije niet de onafhanke lijkheid van Cyprus teniet wil doen, maar wel de Turken daar wenst te be schermen. Premier Demirel van Tur- kijë vindt, dat het Turkse recht op inter ventie in Cyprus onloochenbaar is. O SOEST In haar woning aan de Ju- lianalaan te Soest is de 90-jarige we duwe mevrouw E. Heijer-Zijlstra dood aangetroffen. De bejaarde dame, die ziek te bed lag, bleek door kolendamp vergiftiging te zijn omgekomen. DEN .HAAG De regering wil een gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden stellen op het afluisteren van gesprekken met technische apparaten. Daartoe heeft zij gisteren een wetsontwerp ingediend bij de Tweede Kamer. Daarin wordt tevens voorgesteld het reclame-maken voor afluisterapparaten te bestraffen met een gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden. PARIJS Het parlement van de Westeuropese Unie wil, dat de WEU- raad de uitvoerbaarheid onderzoekt van de vestiging van een internationaal wa penregister, onder auspiciën van de Ver. Naties. In dit register moeten de wapentransacties van de erbij aange sloten landen en van de in die landen werkende particuliere ondernemingen vastgelegd worden. De wens van het parlement is vastgelegd in een aanbe veling die gisteren in Parys met slechts vier onthoudingen werd aangenomen. De in aanbouw zijnde Lomas del Negro-brug in Mexico City is gisteren ingestort. De middelste overspanning van de 300 meter lange brug over een 150 meter diep ravijn bezweek, toen naar schatting vijftig mensen onder de brug aan het werk waren. Twintig lijken zijn geborgen, maar men verwacht dat het dodencijfer nog sterk zal oplopen. De bouwers van de brug, zo werd later bekend, hadden geen vergunning voor het werk. De regering wit haast maken met de ze regeling omdat er al enige tijd be trekkelijk goedkope en steeds volmaak ter afluisterapparaten in de handel zijn. Het wetsontwerp is praktisch ge lijk aan dat op het telefoongeheim, dat eind 1966 werd ingediend. Alleen gaat het er nu om gesprekken, die niet over de telefoon, maar gewoon in een ka mer, in een voertuig of langs de open bare weg worden gevoerd. Ook nu geldt dat bijvoorbeeld de Bin nenlandse Veiligheidsdienst zulke ge sprekken mag laten afluisteren wan neer de veiligheid van de Staat in het geding is. De BVD moet daarvoor echter uit drukkelijk opdracht hebben gekregen van een of meer verantwoordelijke mi nisters: premier De Jong of de minis ters Polak (justitie) of Beernink (bin nenlandse Zaken). De ministers lichten dat als volgt toe: „Langs deze weg kunnen immers voor de staatsveiligheid wezenlijke ge gevens worden verkregen, waarop niet op een andere manier de hand kan worden gelegd. De toepassing van dit middel komt overigens op praktische gronden slechts in uitzonderingsgeval len in aanmerking". Men zie ook elders in dit nummer: „Tegen georganiseerde misdaad kan afluisteren wapen zijn". BADEN-BADEN —Drieënvijftig pro cent van de volwassen bevolking van West-Berlyn zou voorstander zyn van erkenning der Oder-Neisse-linie als Duitse oostgrens, wanneer dit zou lei den tot verbetering van de betrekkin gen met de Oosteuropese landen. Dit blijkt uit een opinieonderzoek dat het Demoscopisch Instituut heeft verricht voor het radiostation Südwestfunk in Baden-Baden. Tegen erkenning sprak zich 33 procent der ondervraagden uit. Uit hetzelfde onderzoek bleek dat 90 procent de. ondervraagden voor recht streekse besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland is ter verbetering van de menselijke betrekkingen. Drieën vijftig procent der ondervraagden acht te herenigen van beide delen van Duits land mogelijk in de afzienbare toe komst (30 jaar), 51 procent geloofde dat de Bondsrepubliek eens de Duitse Democratische Republiek zal moeten erkennen; 33 procent had geen mening. AMSTERDAM Van de zeven jon gens die zondagavond ontsnapten uit de rijksinrichting voor jongens aan de Oostelijke Handelskade in Amsterdam is er thans nog een, de 17-jarige Am sterdammer J. S., voortvluchtig. Twee ontsnapten werden gisteren aangehouden: de 17-jarige R. B. in zijn ouderlijke woning te Amsterdam en de even oude E. M. K. uit Leeuwarden te Hoorn. De overige vier konden reeds korte tijd na hun ontsnapping worden gepakt. Tegen de ochtend zond de bond tele grammen aan zijn afdelingen in het ge hele land, waarin werd bevolen het werk op normale wijze voort te zetten. De actie, die veel moeilijkheden voor het vrachtvervoer en de reizigers ver oorzaakte, heeft twee dagen geduurd. Zij ontstond over de kwestie of conduc teurs zouden meerijden in de cabine van de machinisten, waartegen dezen bezwaren hadden. Er zal nu een conferentie worden be legd, onder voorzitterschap van de minister van Arbeid, Gunter, waarop de personeelsbezetting op de treinen nader zal worden bekeken. De leiders van de Associated Society of Locomotive Engineers en Fire men (ASLEF), de vakbond die zijn le den tot de langzaamaan-actie had aan gespoord, rekenen erop dat hun ruim 30.000 leden in de loop van vandaag weer normaal aan het werk zullen gaan. Het treinverkeer ligt echter zoda nig in de war, dat er vandaag nog geen sprake kan zijn van een einde aan de vervoersproblemen. Door deze moeilijkheden is de melk- voorziening van Groot-Londen in ge vaar gekomen. Tijdens de eerste dertig uur van het conflict konden vierhon derd van de vijfhonderdnegenenvijftig goederentreinen in Engeland niet rij den. De verliezen voor de spoorwegen door deze stiptheidsactie rijn enorm. UTRECHT De buschauffeurs vinden, dat sinds de invoering op 1 ja nuari 1967 van de gewijzigde verkeers regels het openbaar vervoer ernstig tegengewerkt wordt. De wetgever be paalde namelijk als uitzondering op de algemene regel, dat bij een bushal- niet mag worden gestopt dat niet meer zal gelden voor het „onmiddel lijk in- en uitstappen van passagiers". De praktijk heeft nu uitgewezen, dat de automobilisten het woordje „on middellijk" met een korreltje zout ne men. Het orgaan van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (NBV) komt de ze week met een ingezonden stuk. waarin een van de vele buschauffeurs zich over deze gang van zaken beklaagt. De briefschrijver komt regelmatig bij bushaltes, waar personenauto's staan geparkeerd en dan moet hij maar zien, dat hij aan de kant komt om zijn klan ten te laten in- en uitstappen. Dubbel parkeren betekent een over treding en wachten tot je langs de stoep kunt komen, betekent verlies van de rijtijd, die later door jakkeren weer moet worden ingehaald, aldus de brief schrijver. De NBV onderschrijft de klacht van de inzender volkomen. Om verschillen de redenen zetten de busondernemin gen de dienstregeling zo scherp moge lijk op. Rustpozen aan de begin- en eindpunten worden tot een minimum te ruggebracht, waardoor de buschauf feurs de hele diensttijd poot-aan moe ten spelen om op tijd te kunnen rijden. De normale verkeersdrukte veroor zaakt al oponthoud genoeg voor onze leden, aldus de NBV, die van plan is dit probleem onder de aandacht van de bevoegde autoriteiten te brengen. MONTEVIDEO President Oscar Gestido van Uruguay is vanmorgen na een hartaanval overleden. Hij was 66 jaar. Gestido werd in maart van dit jaar voor een periode van vijf jaar ge kozen. '"Pussen een krachtig hogedrukgebied boven Groenland en een oceaande pressie, die via de kust van Midden- Noorwegen naar het oostzuidoosten koerste werd gisteren koude lucht naar het zuiden gestuwd. De voorste begrenzing bereikte dinsdagmiddag ons land, maar kwam tengevolge van een vrij actieve golfvormige storing, die van de oceaan via Noord-Ierland naar het oostzuidoosten trok, tijdelijk tot stilstand. Dit had mede tot gevolg, dat in ons land de wind afnam en gisteravond en vannacht vooral in het midden en zuiden vrij veel regen viel, waarbij plaatselijk 10 mm werd afge tapt. Achter genoemde storing vloeit de koude lucht verder naar het zuiden uit. In de komende nacht zal de tem peratuur tijdens opklaringen al tot even beneden het vriespunt kunnen dalen. In de noordelijke stroming kun nen buien van de Noordzee tot ons land doordringen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1