ZANDTROTTOIRS WORDEN BETEGELD St.-Nicolaas in Renswoude Bedrijfsjeugd bracht gehandicapten vele St.-Nicolaassurprises Blue Soeks krijgt zware wintertraining r Ouwehands Dierenpark wist laatste oorlogswonde uit Giraffenhuis in aanbouw in „Sola Fide" „Spiritual Singers" üniefcoos Spontane speelgoedactie Brandalarm voor kokende radiateur Grote ledenwinst voor honkbalclub Ons tuinbouwhoeh O.T.S.G. houdt feestavond an de Brake (BP) spreekt voor B\ L BURGERLIJKE STAND MARKTBERICHT U.S.A. ook te sterk voor O ver berg Alléén als er Uniekaas op staat, sta ik in voor de kwaliteit WOENSDAG 6 DECEMBER 1967 VEENENDAAL De bewoners van de Eenvoudlaan hebben op de talrijke regenachtige dagen, die het Nederland se klimaat biedt, altijd de grootste moeite om met droge voeten thuis te komen. De oorzaak van die overlast zijn de zandtrottoirs, die de herinne ring aan het „veen" van Veenendaal levend houden en die bij regen wor den herschapen in kleine moerassen. Binnen afzienbare tijd zal dit echter tot het verleden gaan behoren, want het gemeentebestuur heeft plannen zo spoedig mogelijk tegelpaden aan te la ten leggen, als de raad er tenminste mee akkoord gaat. RESTEREN Geboren: Ilse José, d.v. B. L. Gundlach en P. G. A. Rijk- sen; Helga W., d.v. M. J. Hoogakker en N. J. van Ravestein Ondertrouwd: K. Houtriet en T. C. Verhulst. Getrouwd: G. H. van Rooijen en J. D. den Hartog. RESTEREN Vertrokken: H. G. VAN Ingen, naar Roermond; J. Ver meer, naar Roermond; M. Marhoum. naar Nijmegen; K. Aalten, echtgenote en kind, naar Zaandam; J. van Gelde ren, naar Velp; A. J. A. Helmond, naar Hilversum; Van Stralen wv G. Hen- driksen, naar Dodewaard; A. J. H. van de Bijl, naar Rhenen; P. van Sijda en echtgenote naar Rhenen; D. van Dijk, echtgenote en 4 kind., naar Tiel; A. Meijer, naar Zetten; M. Fighil, naar Marokko. Ingekomen: C. Werkhoven en echtge note en 2 kind., van Wageningen; R. A. van Muijden en echtgenote van Maar tensdijk; Berendseh wv E. Schimmel van Maurik; J. van Willigen van Aar- le-Rixtel; M. H. J. Bron, wv de Jong, van Nijmegen; A. Amar Mohamed van Marokko; C. T. Meijer en echtgenote en 4 kind. van De Bilt; A. Bouwer en echtgenote en 1 kind van Lienden; A. M. Stout ev Verheij en 3 kind. van Gil- ze; M. J. van den Hoofdakker en echt genote van Echtveld; J. P. van Eek en echtgenote van Amerongen; C. Veen- vliet van Scherpenzeel; R. Hiddinga en echtgenote en 3 kind. van Loon op Zand; D. van de Bijl van St. Maartens dijk; F. L. J. A. W. Verwer en echtge note van Renkum; J. M. Verheij van Leersum; G. Meijer en echtgenote en 1 kind van Rhenen; J. Groenen van Rhenen; M. J. van Rekum van Dode waard; D. van Arnhem van Lienden; J. J. Schreuders ev de Kleuver van Lienden; F. v. d. Blink en echtgenote en 2 kind. van Echtveld; E. van Asch ev van Lent van Echtveld; H. Holle man, van Wageningen; A. R. Weigra ven, van Didam; M. E. van Eldik en echtgenote en 2 kind., van Lienden; A. M. v. d. Maagdenberg echtgenote en 4 kind., van Baarn. RENSWOUDE Sint Nicolaas bracht gisteravond ook een bezoek aan de christelijke school te Renswoude in ge zelschap van zijn knecht. Voor alle kinderen van de drie eer ste klassen was er een vermaning en een versnapering waaronder een taai pop. Na de middag was de Goedheiligman i op bezoek bij een famiiie aan de Van Reedeweg waarvoor ook de kinderen i uit de buurt uitgenodigd waren. J Zelfs de postcommandant van de Rijkspolitie kreeg bezoek van de Hoge gast. RHENEN Op Sinterklaasavond omstréeks zes uur werd de vrijwillige brandweer gealarmeerd voor een auto- brand op de helling van de Grebbeberg nabij de militaire begraafplaats. Er werd zogenaamd „stil" alarm ge geven. waarop de lagedrukspuit uitruk te, met een bemanning van drie spuit gasten. Ter plaatse aangekomen bleek de auto van de Rhenenaar E. G. J .te ko ken. Van brand was geen sprake. De radiateur werd met water gevuld, van uit de brandspuit, waarop de heer J. zijn reis kon voortzetten. VEENENDAAL Samen met twee leiders hebben veertien jongens van de Stichting Vorming Bedrijfsjeugd gistermiddag een bezoek gebracht aan de stich ting geestelijk gehandicapte kinderen „De Meigraaf" te Woudenberg om de daar verpleegde kinderen met Sinterklaassurprises te verrassen. Bovendien verzorg den de jongens twee poppenkastvoorstellingen die bijzonder in de smaak vielen by de patiëntjes. Gestimuleerd door dit succes zijn de jongens van plan om in de toekomst voor diverse verpleeginrichtingen en tehuizen poppenkastvoorstel lingen te gaan geven. Enkele weken geleden kwam een van de jongens van de Stichting Vorming Bedrijfsjeugd met het idee in plaats van het geplande St.-Nicolaasfeest dat men onderling zou vieren een speel goedactie te organiseren. Dit idee werd met enthousiasme verwezenlijkt door de jongens. Men ging in verschillende wijken van Veenendaal huis-aan-huis om afgedankt speelgoed vragen, dat gul aan de jongens werd afgedragen. Onder het toeziend oog van hun lei ders maakten de jongens het veelal defecte speelgoed weer bruikbaar. Ver volgens werd een geschikte inrichting gekozen om het speelgoed te schenken. „De Heidegraaf" te Woudenberg bleek de meest geschikte stichting voor de speelgoedactie. Aanvankelijk wilde men verkleed als Sinterklaas en Zwarte Pie ten het speelgoed gaan brengen, maar de directrice van „de Heidegraaf" acht te dit voor de patiënten medisch niet verantwoord. Om het geheel toch een feestelijk accent te geven besloten de jongens toen een poppenkastvoorstel ling te geven. De meisjes van de Stichting Vorming Bedrijfsjeugd maakten de benodigde poppen, de jongens studeerden enkele verhaaltjes in en voerden gisteren de stukken op. Door de spanning van dit debuut werd hier en daar een stukje tekst vergeten, maar met improvise ren wist men dit echter op te lossen. Zelfs toen de kast op een gegeven mo ment instortte wist men als volleerde artiesten het publiek bezig te houden. De voorstelling werd bijzonder ge waardeerd. Men oogstte zelfs zoveel succes dat de jongens besloten ook zie kenhuizen en andere inrichtingen aan te bieden een poppepkastmiddag te verzorgen. Hiervoor sullen jongens een nieuwe, grotere poppenkast bouwen. De meisjes zullen voor meer poppen zorgen. Ook zal de bedrijfsjeugd nog enkele verhalen schrijven. Een van hun leiders, de heer A. de Vries is bijzon der blij met de initiatieven die de jon gens aan de dag leggen. „Ik hoop dat ze in hun opzet slagen", zei hij. Na de voorstelling van gistermiddag overhandigden de jongens de cadeaus aan het medisch personeel van „de VEENENDAAL Eiermarkt: Aan voer ca. 48.000 stuks. Prijzen grote 14,50 tot f 15,30 en kleine f 9,- tot 13,-, alles per 100 stuks. Handel: matig. EDE Op de zuidelijke afrit van Rijksweg 12 naar de Wageningseweg gaf de dienstplichtige militair M. v.d. B. uit Utrecht geen voorrang aan de auto van de heer A. J. M. uit Benne- kom. Beide wagens werden vernield, de heer v.d. B. en een passagiere lie pen lichte verwondingen op. EDE In de afgelopen dagen zijn weer verschillende auto's, die gepar keerd stonden, opengebroken. Er wordt niets van betekenis vermist. VEENENDAAL De Veenendaalse honkbalvereniging Blue Soeks, waar van het eerste negental het afgelopen seizoen op glorieuze wijze kampioen werd in de tweede klasse rayon, is alweer enkele maanden bezig met de wintertrai ning om zich intensief voor te bereiden op de a.s competitie. De honkbal- sport maakt in Veenendaal overigens duidelijk furore, gezien de grote leden winst voor VHC. DHR. L. VONK Heigraaf". Dankbaar en geestdriftig keken de patiëntjes toe terwijl de dok toren de cadeaus uitpakten. Deze zul len het speelgoed naar geschiktheid se lecteren en over de verschillende afde lingen verdelen. Sint Nicolaas, zelf een groot bewonde raar van bloemen en planten, heeft aan vele verlangens voldaan en talrijke plan tenliefhebbers rijkelijk beloond met één of meer fraait. tropische of sub-tropi sche planten, afkomstig uit Japan, tro pisch Amerika, Mexico, Malakka, Zuitl- Afrika, Nepal, De Kaap, Oost- of Znid- Azië ,etc. etc. Het was de Sint bekend, dames, dat U veel interesse heeft voor fraai gekleurde sierbladplanten en of freerde U dus o.m. de mooie en zeer aecoratieve „Cordyline"voluit „Cor. dyline terminalis" geheten. Deze kleuri ge bladplant is vanuit Zuid-Azië tot ons gekomen en vraagt dus een normaal verwarmde kamer en verdraagt geen te droge kamerlucht. Elke dag moeten de bladeren met lauw water besproeid worden om op deze wijze een meer vochtige atmosfeer te scheppen. Het is goed om eens per week de bladeren voorzichtig met lauw water af te spon sen. Vergeet ook niet de_plant eens per week bemesting te geven. De Philodendron ook een zeer mooie en moderne planthééft haar vaderlund in tropisch Zuid-AmerikaGeef haar een plaatsje in het volle licht, bescherm haar in de zomer tegen de te felle zon nestralen. De bloemenspuit kan ook bij deze plant niet gemist worden; geregeld met lauw water besproeien. Philoden- drons zijn er in meer soorten, waarvan sommige luchtwortels maken die niet mogen worden afgesneden. De Sint vond ook de Acalypha tropische katte- staart) erg mooi. Vindt U die lange, ro de bloemaren ook zo geweldig mooi, mevrouw f Deze mooie aren sieren de plant zeer lange tijd, doch denk er om dat zij een normaal verwarmde kamer verlangt en een vochtige atmosfeer. Dit betekent dus, dat men deze plant net als alle tropische planten vaak moet be sproeien met lauw water. Neem hier voor een nevelbloemenspuitHoudt de potgrond goed vochtig en bescherm de KESTEREN De ijsclub OTSG uit Resteren organiseert vrijdag in zaal Verseveld de jaarlijkse feestavond. De toneelgroep „Zoelen" voert een toneel stuk op met de titel „Als een dief in de nacht". Na de pauze is er gelegen heid tot dansen. De in Resteren reeds vermaarde band „The Showstars" uit Doesburg verleent hieraan muzikale medewerking. plant vanaf het voorjaar tot eind zo mer tegen de te felle zonnestralen. Geef eenmaal per week kamerplanten- mest. Komen er te lang iiU ge gr geide scheuten aan, dan mag men deze na de bloei gerust een eind terug snijden. Onder de vele soorten Begonia's is de ..Begonia Corallinastruikbegonia) wel een van de mooiste. Prachtig zijn de grijze stippen op de grote bladeren en dan die grote trossen lichtroze bloe men. Het is in een woord een pracht plaatHandel mei deze plant als volgt: au, in de winter, kan men haar een licht plekje voor het raam geven, maar in de zomer mag zij niet in de felle zon staan. Zij moet iedere dag met lauw water besproeid worden, dit om afvallen der bladeren te voorkomen. Een matig verwarmd vertrek is voor haar wel vol doende. De door de Sint geschonken sierblud- plant „Caladium" komt in verschillende kleurtinten voor. De Caladiumver langt een goed verwarmde kamer en een vochtige atmosfeer, die regelmatig moet worden gecreëerd door de plant te besproeien met lauw water. Bemest eenmaal per week en houdt de potgrond normaal vochtig. Pas op voor te veel water. Na haar bladval, een normaal verschijnsel, kom ik op de verdere be handeling wel terug. Dat fraaie vetplantje, dat U van de Sint kreeg en gedurende de hele winter bloeit, is de „Kalanchoe"-De mooie bloempjes staan in bundels bijeen en zijn oranje-rood of granaat-rood ge kleurd. Het plantje voldoet het best in een matig verwarmd vertrek. Giet ma tig, want bij een te hoge watergift gaan spoedig de stengeltjes rotten en kwijnt de plant weg. Geef een goed licht plek je. De „Kalanchoe" doet het wel in dro ge kamerlucht. Hij is vanuit Madagas car hier ingevoerd en schuwt de zon ook hier niet. Sinterklaas was buitengewoon tevre den over het succes dat vele liefhebbers bereikten met de diverse kamerplanten. Hij sprak de hoop uit dat door „Ons Tuinbouwhoekje" vele lezers (essen) nog mooiere en betere resultaten zullen verkrijgen dan tot nu toe. E. J. Grijsen, Rhenen. BETUWE De rust is weergekeerd in de Betuwse boomgaarden. De bomen zijn ontdaan van vrucht en blad en slechts hier en daar heeft de fruitteler nog het een en ander te doen voordat de winter de boomgaard in zijn klemmende greep gevangen houdt. Het touw, dat ten tijde van de kersenoogst ais hulpmiddel diende bij het verjagen van de schadelijke vo gels is opgerold en de manier waarop het moet overwinteren vond onze fo- tograag fotogeniek genoeg om er een plaatje van te schieten. RENSWOUDE Ook de ploeg van kamp Overberg was maandagavond niet opgewassen tegen de behendigheid in wedstrijden van de DSA-jongens- ploeg uit Renswoude. Hoewel de Over- bergers intensief getraind hadden op de diverse wedstrijdonderdelen moesten ze met 18-10 de eer aan hun tegenstan ders laten. De krachten werden geme ten in tafeltennis, dammen, boogschie ten. ballonschieten, dartspel, kniege vechten, flessenschieten, bloempotten- race en touwtrekken. De leider van de Overbergse ploeg bracht met zijn spe lers na het bekend worden van de eind uitslag een driewerf hoera uit op de te genstanders. Hij dankte DSA-leider Dirksen voor de sportieve sfeer waarin de ontmoeting werd gespeeld en prees de DSA-ploeg als geheel voor haar veel zijdigheid. De heer Dirksen reikte vervolgens aan de winnaars de prijzen uit bestaan de uit banketletters en speculaaspoppen. De volgende ontmoeting van DSA is te gen de ploeg van de Rudolphstichting te Achterveld. ACHTERBERG Vrijdagavond 8 de cember zal het tweede kamerlid voor de Boerenpartij, de'heer J. van de Brake een lezing houden voor de B.V.L. in het Buurtschapshuis te Achterberg. Het on derwerp van zijn rede zal zijn: „Waar gaat het heen met onze landbouw?" Tij dens de bijeenkomst, die om 19.30 uur begint, zal ruimschoots gelegenheid zijn voor debat. mm Heden, woensdag VEENENDAAL Oude Hervormde kerk, 20.00 uur: Lezing door ds. H. J. Hegger (ex-priester) over: „De Paus, heerser over hemel en hel?" BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur: „Het mysterie van de dodende slin ger". .Morgen, donderdag VEENENDAAL Raadhuis, 19.30 uur. Raadsvergadering. LEERSUM Centrum. 19.30 uur: Raardsvergadering. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur: „De 13 slavinnen van Fu Manchu". ADVERTENTIE Behalve het eerste negental, dat vol gend seizoen uitkomt in de eerste klas se. is nu ook een tweede seniorenteam gecreërd, dat tevens in competitiever band uitkomt. De belangstelling van de zijde van de jeugd voor deze sport was zo groot, dat de vereniging bovendien drie welpen teams heeft geformeerd, waarvoor de coach van de Blue Soeks, de heer L. Vonk, een onderlinge competitie samen stelt. Elke zaterdag neemt teammanager Vonk zijn teams stevig onder handen Het eerste negental krijgt een bijzondei zware conditietraining, terwijl Vonk verder duidelijk het accent legt op de specialisering van zijn pupillen. De bijzonder geconcentreerde trai ningsmethoden *.ijn ook -nontbeerlijk want het gepromoveerde negental krijgt het in de eerste klasse aanzien lijk moeilijker. Zoals bekend heeft coach Vonk zich na het kampioenschap van dit team be paald optimistisch uitgelaten voor wat betreft de kansen op de titel in de nieu we afdeling en zowel de junioren als se nioren van de Blue Soeks merken elke zaterdag weer, dat Vonk in zijn trai ningsmethoden rekening heeft gehou den met deze „gewaagde prognose" RHENEN Donderdagmiddag 14 de cember zal Rhenen's burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal in Ouwehands Dieren park op de Grebbeberg de eerste Ueen leggen voor het in aanbouw zijnde giraffenhuis. Daarmee zal de aatste oorlogswonde worden uitge wist. mei 1939 kwam de heer Ouwehand n het bezit van een giraffenpaar. Een jaar later, in de beruchte mei dagen van 1940 vielen beide dieren ten offer aan granaatvuur in de roemruchte strijd om de Grebbeberg. Het toenmalige gebouw, waarin de giraffen huisden, was opgetrokken van hout. Dit gebouw overleefde de strijd, maar werd later door de Duit sers gesloopt. Het hout werd gebruikt voor het bouwen van stellingen en onderkomens. De enorme schade. aangericht op het park in de meida gen van 1940 en in tweede instantie in de oorlogswinter van 1944, toen Rhenen opnieuw moest evacueren, was op het giraffengebouw na geheel hersteld. Door deze eerste steenleg ging wordt een definitieve streep ge zet onder een stuk lugubere historie. De nieuwbouw gaat twee ton kosten, de dieren inbegrepen. Het giraffen huis wordt zodanig gebouwd, dat daarin ook zebra's, watoesirunderen, antilopen en struisvogels een onder komen zullen kunnen vinden. In de toekomst zal er ook ruimte zijn voor het aanbouwen van een aquarium. Wanneer het giraffenhuis klaar is. zullen alle dieren die men op de Afrikaanse steppe aantreft in één lijn gehuisvest zijn, met aan de over kant de leeuwen. De fundamenten van het gebouw zijn momenteel klaar. De stal voor de giraffen wordt 6 meter hoog. Het pu bliek in de wandelgangen komt nog een meter beneden de vloerhoogte van de stallen te lopen. In die wan delgangen zijn volières geprojec teerd. Dit giraffenhuis belooft een fraaie aanwinst te worden voor het ruim vijf en twintig jaar geleden zo zwaar getroffen Nederlandse dieren park. zegt de kaasbaas van de Nederlandse Kaas Unie I Wie kan het beter weten? Onze kaasbaas is onze keurmeester en keurt de kaas voordat ze naar de winkel gaat. A II e e n de Kaas Unie kent zo'n scherpe controle en selectie. A 11 e e n de Kaas Unie garandeert u daarom de leeftijd èn de kwaliteit van de kaas! Uniekaas da's de beste kaas! hP VEENENDAAL De „Spiritual Sin gers" uit Oosterbeek zullen zondag avond hun medewerking verlenen aan de jeugddienst die in het Verenigings gebouw wordt gehouden. Dit koor. 40 leden sterk, treedt verder deze maand op in Bennekom. Leeuwarden, Apel doorn, Rotterdam en op het vliegkamp schip „Karei Doorman", dat momen teel ligplaats heeft gekozen in Den Helder. Van het koor, oorspronkelijk ontstaan als schoolkoor, zijn al ver- -schillende grammofoonplaten uitge bracht. Het staat onder leiding van de heer J. Wilschut. Alle leden zijn ge kleed in toga. ZIE TOE dat u werkelijk krijgt. Groen - jonge kaas; rood jong belegenblauw - belegenpaars - extra belegengeel oud bruin overjarige kaas.

De Vallei | 1967 | | pagina 5