Het echte antiek met een Philips deken de hele nacht heerlijk warm PHILIPS Nog een jaar JP of tien... uw merk van service en vertrouwen VOOR DE HANDELAARS LANGZAMERHAND EVEN SCHAARS ALS EEN HUIS ZONDER TELEVISIE Heuvelland Het allerlaatste Miljonairs Kantoor van Radio Caroline in Amsterdam dicht nu gaan de koude nachten komen V.U. wordt steeds minder specifiek gereformeerd Flats brengen de klad in lompen- ophaaldienst Arm van justitie reikt ver Poolse spion vrijwillig vertrokken Dialoog Israëli's en Palestijnse vluchtelingen Feestelijk fruit op veilingen Latij ns-Amerika-zone zonder kernwapens Onderzoekers op nippertje gered van lavastroom Boekhandel wil zaterdagmiddag open blijven KAPSTER of KAPPER Kapsalon van de Kraats Nooit meer een kil, koud bed. Nooit meer koude voeten; de hele nacht constante, behaaglijke warmte en slapen als een roos. Dat kan met een Philips deken. Of het nu 2, 12 of 20 graden vriest, u voelt zich de hele nacht behaaglijk van top tot teen. Pagina 4 WOENSDAG 6 DECEMBER 1967 Antiquair Joep Wolters in Geleen gj is geen man met bolhoed en wandelstok. „Doe dan op z'n minst die boord dicht", roept zijn vrouw wanneer ze een camera op hem ge richt ziet. „Ach kind, dan kent im mers niemand me meer", sputtert de I heer Wolters tegen. Als ik goed ben ingelicht is hij de antiquair met de grootste omzet in Limburg. Dat be tekent dat hij nog aan antiek weet te komen. Dat betekent dus ook, dat hij bijna een klein wonder presteert in deze tijd, waarin echt antiek net zo schaars is als een huis zonder televi sie. —Over het kopen van antiek in de toekomst is de heer Wolters helemaal niet optimistisch. „Ik zal de tijd nog wel meemaken", zegt de 37-jarige an tiquair, „dat antiek werkelijk onbe taalbaar wordt. Ik schat over tien, hooguit twintig jaar. Dan staat het an tiek, dat er nog is in de musea en by families, waar het nooit meer uit komt". Antiek en gewoon „oud-gezellig", ze zijn sinds een paar jaar op een on voorstelbare manier in trek. Stonden tien jaar geleden de Biedermeier-stoe len nog op zolder van menige oma en was zo'n zetel op de rommelmarkt voor vijf gulden te koop, nu zegt een man als de heer Wolters: „Je kunt er bijna niet meer aankomen; je zou er honder den kwijt kunnen". Wie wel eens op het Prinsenhof in Delft de Antiekbeurs heeft bezocht, die is er ongetwijfeld tegen enkele sjiek heren opgewandeld, die ontstellend veel over een kast of een commode wisten te vertellen. Ze waren antiquair la Den Haag. Opvallend netjes in het pak, klein pochetje in de borstzak, ge wend aan ambassades te leveren. Die soort antiquairs is in Limburg onbekend. Ik neem zo voetstoots aan dat de heer Joep Wolters zich in Den Haag ook niet op z'n gemak zou voelen. Hij moet het heuvellandschap om zich heen hebben, waar hij per jaar in zijn Mercedes „Blikken Betsy" zo'n kleine honderdduizend kilometer doorheen rijdt. Op zoek naar antiek? Ja en neen. Is het dan niet zo, dat de echte antiquair een neus heeft voor de plek „waar het zit"? Dat hij boerderijen afgraast en zo tussen twee zinnen over het mooie herfstweer door, vraagt, wat „dat kist je" moet opbrengen? Dat klopt net zo min als het mooie herfstweer in Limburg, waar het giste ren zo grijs was als de dikste muis maar grijs kan zijn en waar de Weer- ter vlaatjes zelfs meesmuilend vanuit de etalages naar buiten lagen te turen. „Dat de boer op gaan is natuurlijk wel een mooi romantisch verhaal", zegt de heer Joep Wolters, „maar die tijd is voorby. Dat is de moeite niet meer. Als we nu kopen dan zijn het be hoorlijke partijen in één klap. Joep Wolters vindt, dat „het antiek" een tijd heeft gehad dat het in een don ker hoekje zat. „Men vertrouwde het allemaal niet zo, hè? Was het wel echt? En als er teveel bij elkaar stond, dan kon het zelfs niet echt zijn. Zo was het toch?" „De antiekhandel is nu meer open, zou ik willen zeggen", aldus de heer Wolters. „Het gaat er nu ook om juist omdat echt antiek schaars is dat je met eigen mensen kunt restau reren en dat je, ja zo noem ik het, ser vice kunt geven". Grote hoeveelheden, wat bedoelt de heer Wolter daarmee en hoe komt hij er aan? „Ik koop hele kloosters", zegt hy en doelt dan (voor 99 procent) op de inhoud. „Kijk, het aantal roepingen loopt steeds terug. Er zijn kloosters overbodig geworden, andere zyn te oud om hersteld te worden en ze gaan tegen de grond. Soms worden kloos ters als klooster opgeheven en komt er een jeugdherberg of een hotel in het gebouw. Dan word ik gebeld door dat klooster, want je moet het van tips hebben. Ik ga kijken en koop. Twee of drie wagonladingen vol. Ook kerkbanken? „Ja, cok kerkban ken", zegt hij. Maar wat gaat u bij voorbeeld met tachtig kerkbanken doen, wil ik weten. „Soms zijn er bij die mooi zijn m in eeri hal te zetten; de andere want het is bijna altijd eikehout gebruiken we voor de res tauratie van andere meubels en om planken in antieke kasten te maken". Kasten. De heer Wolters heeft er op het ogenblik zo'n tweehonderd in voor raad. „Op dit moment gaat het nog best, maar over tien jaar, ik weet het niet, maar dan komt naar mijn smaak het allerlaatste antiek aan bod", zegt de heer Wolters. „Ook de prijzen in ons land zijn nog steeds aan de lage kant. Als je ze vergelijkt met Zwitserland of Denemarken, dan geloof je het nauwe lijks. En desondanks zitten we al meer dan twee keer zo hoog als tien jaar ge leden". Hoe komt de heer Joep Wolters ge boren in Maastricht, nu vijf jaar woon achtig in Geleen en tegen aPsen ver trokken naar Roermond aan zijn ken nis? Hoe heeft hij zijn vak geleerd? „Papa heeft het ons voorgedaan", vertelt hij. „In 1901 heeft hij een zaak in Maastricht geopend en tot zijn dood toe is hij antiquair gebleven. Als jongen zag ik al niet anders dan antiek om zag ik al niet anders dan antiek om me heen en het eigenlijke vak heb ik geleerd in Tongeren". U heeft een zuster in Maastricht, ook in antiek? „Ja, dat is Johanna, wij zijn compag nons. We waren thuis met negen kinde ren", zegt de heer Wolters. „Maar daar zaten twee slimmen onder en die zitten in moderne meubels en woninginrich ting. De zeven anderen zitten allemaal in het antiek, verdeeld over heel Lim burg". v«nr we in Geleen zitten te praten heb ik de heer Joep Wolters opgepikt in Roermond. Hij is er met een stuk of zes van zijn eigen mensen iets aan het restaureren: geen meubels maar een ge weldig groot pand, het Oud Landbouw- huis, een Hotel de Gouden Leeuw, da terend uit 1770. De laatste twee-en- twintig jaar heeft het leeg gestaan. „Het was een ruïne toen ik het van de gemeente kocht", zegt de heer Wol ters. Hij heeft beslist niet zijn beste pak aan, want hij helpt zelf mee met muren slopen, een nieuw dak leggen, nieuwe muren optrekken, vloeren leggen en ga maar door. Met Pasen moet het klaar zijn", zegt hij. „Dan ga ik hier wonen. We barsten eruit in Geleen, Geen plaats om de meubels op te bergen, geen plaats genoeg in de werkplaats. Hier kan het allemaal wel. „Geleen", blijft wel bestaan, „Maastricht" trouwens ook. We kunnen dan eindelijk de armen wat verder uitstrekken". Hij is niet bang voor de toekomst, de zelfde Joep Wolters die zegt: „Op den duur wordt antiek kopen een zaak van miljonairs. Dat is altijd zo: als een ar tikel schaars is, dan vliegt de prijs omhoog". Als Joep Wolters 57 jaar is, dan is antiek dus - volgens zijn eigen voorspel ling onbetaalbaar. En uiteindelijk worden niet alle kloosters opgeheven. „Ja, een enkele keer word je wel eens bij een familie geroepen. U kent dat: de kinderen getrouwd en de ouders gaan naar een verzorgingsflat, waarin ze al hun meubels niet kwijt kunnen. Als ik dan koop en betaal, dan krijg ik de spullen soms pas anderhalf jaar la ter, wanneer die flat klaar is, snapt u?" En uit de kastelen? ,Ja, daar haal ik ook wel eens wat weg, want de mensen kunnen de lasten niet meer betalen. Hoeveel families kun nen nog een kasteel bewonen? Die tel je ook af op je vingers. Geloof me, an tiek raakt uitgeput op de markt, in de toekomst. En de families die mooie spullen hebben, die blijven er natuurlijk bovenop zitten. Anders doen hun kinde ren het wel". AMSTERDAM Er studeren thans aan de Vrije Universiteit in Amsterdam 1159 Nederlands hervormde studenten, of 21 procent van het totale aantal in geschreven studenten. Het aantal gereformeerde studenten bedraagt 3120 of 56 procent. Dat van de christelijk gereformeerden is 88 of 2 procent. Vrijgemaakt gereformeerde studenten zijn er met 171 vertegenwoordigd, dit is 3 procent. Voorts studeren 383 rooms-katholieken aan de Vrije Univer siteit of 7 procent. Van de overige kerk genootschappen lopen er 257 studenten collegë of 4 procent. Tot geen kerkge nootschap aangesloten behoren 393 stu denten of 7 procent. Tien jaar geleden waren deze cijfers aldus: 339 (16 procent); 1484 (69 pro cent); 34 (2 procent); 46 (2 procent); 54 (3 procent); 93 (4 procent) en 89 (4 procent). Zoals uit bovenstaande cijfers blijkt, doen zich de verschuivingen het meest gelden onder de studenten van de drie grootste kerkgenootschappen in Neder land. Verhoudingsgewijze daalt het aan tal gereformeerden sterk, terwijl de Nederlands hervormden en de rooms- katholieken een steeds grotere plaats innemen. Ook het aantal studenten, dat niet bij een kerkgenootschap is aan gesloten neemt toe. De exploitatiekosten bedroegen in 1957 nog geen 5 miljoen gulden; dit jaar was dit bedrag de f 50 miljoen reeds gepasseerd. NEW YORK De Algemene Verga dering der VA heeft gisteren met 82 tegen nul stemmen, bij 28 onthoudin gen een resolutie goedgekeurd, waarin het verdrag tot uitbanning van kern wapens uit Latijns-Amerika wordt on derschreven. In de resolutie worden de kernmo- gendheden uitgenodigd het onderhavige verdrag te tekenen en te ratificeren. Maar tot dusver heeft alleen Engeland hierin toegestemd. Wie zich een origineel antiek meu belstuk wil aanschaffen, moet zich volgens de Geleense antiquair Joep Wolters, haasten want er is bijna niet meer aan te komen. AMSTERDAM. De lompenkoop man, die langs de huizen trekt, zal meer en meer uit het stadsbeeld ver dwijnen. Hij krijgt het er steeds moei lijker op door de vele flatgebouwen, die verrijzen. De handel in textiel-af- vallen heeft echter nog een grote toe komst. Dit wordt geconstateerd in Recupera tie, het vakblad voor de herwinning van grondstoffen. Als oorzaak voor het blijven bestaan van de vraag naar tex- tiel-afvallen geeft het blad, dat er steeds behoefte zal zijn om van oud weer nieuw te maken in de minder ka pitaalkrachtige gebieden in de wereld. Het inzamelen van oude kledingstuk ken zal echter in toenemende mate moeten gebeuren door charitatieve in stellingen. Van januari tot en met augustus van dit jaar werd er aan gedragen kleding, nieuw afval, lompen en ongesorteerd voor ruim 29 miljoen gulden geëxpor teerd en voor bijna 10,5 miljoen geïm porteerd. De afzet van gedragen kle ding in het Midden-Oosten is sinds de oorlog moeilijk. Verwacht wordt dat deze handel zich in de naaste toekomst zal herstellen. AMSTERDAM De civiele kamer van de Amsterdamse rechtbank heeft 71 buitenlandse ex-werknemers van de N.V. General Tire Rubber Cy Holland in Amsterdam, ieder bij verstek, ver oordeeld om f 2067 schadevergoeding te betalen aan de directeur van het ho tel „Adorama", de heer Joh. A. Boerop (in totaal f 146.759). Deze gastarbeiders, voornamelijk Joegoslaven en enkele Spanjaarden, werkten bij deze Amerikaanse banden fabriek, die in mei j.l. de produktie stopte en de arbeiders ontsloeg. Uit woede daarover vernielden de 71 de inventaris van het hotel, waar zij ge huisvest waren. De gastarbeiders, die LONDEN (AP) Engelse, Chi leense en Argentijnse onderzoekers hebben gisteren ternauwernood het vege lijf kunnen redden bij een vul kaanuitbarsting op het eiland Decep tion in het Zuidpoolgebied., De mannen werden gebombardeerd door as, lava en stof, afkomstig van een vulkaan, waarvan men dacht dat hij al lang was uitgewerkt. Ze vorm den de bezetting van drie bases die op het eiland, zijn gestationeerd voor onderzoekingen van het Zuidpoolge bied. Deception maakt deel uit van de Zuidelijke Shetlandeilanden. Het is ongeveer dertien kilometer lang en ruim elf kilometer breed. Sinds 1944 wordt het bewoond. Jarenlang had men gedacht dat het eiland wegens de buitengewoon nauwe toegang tot de baai niet van zee uit te benade ren was. Het nieuws van de vulkaanuitbars ting werd per radio gezonden naar een Brits radiostation op een van de Falklandeilanden en vandaar door gezonden naar Londen. Onmiddellijk spoedden 2 Chileen se schepen, de Pilato Pardo en de Yelcho, en een Brits schip, de Shack- leton, zich naar het eiland. Ze kwa men gisteravond bij Deception aan, waar de bedreigde onderzoekers met helikopters van het eiland werden gehaald. De zee in de nabijheid van het ei land was zeer ruw als gevolg van zware stromingen en vloedgolven die soms een hoogte bereikten van an derhalve meter. inmiddels naar hun vaderland zijn te ruggekeerd, moeten voorts 5 pet. ren te vanaf 6 juni j.l. over genoemd be drag betalen en zij werden verder ieder veroordeeld tot de kosten van het ge ding, die variëren van f 218 tot f 215. DEN HAAG Uit vrije wil is gister morgen de Poolse spion Stefan S. uit ons land vertrokken. HU ging van Schip hol naar Warschau. De medewerker van de Poolse han delsmissie in Den Haag werd vorige week door Luxemburg naar ons land uitgewezen wegens spionage. De Luxem burgse politie bracht de man naar de grens van België, waarna de Belgische Rijkswacht hem naar de Nederlandse grens begeleidde. Volgens het ministerie van Binnen landse Zaken hield de man zich in Ne derland ook op met „clandestiene in lichtingenactiviteiten". Er werden hier geen maatregelen tegen hem genomen. Nederland heeft geen druk geoefend op het vertrek van de Pool. Hij heeft zijn gezin nog achtergelaten. Men neemt aan, dat de man niet meer zal terugkeren naar Nederland. TEL AVIV De Israëlische minis ter van Voorlichting, Galili, heeft tegen over het legerblad „Bahamane" ver klaard, dat besprekingen met de Ara bieren van de westelijke Jordaanoever kunnen leiden tot een akkoord tussen Israëli's en de Palestijnse Arabieren. Volgens sommige waarnemers in Tel Aviv is dit de eerste officiële Israëli sche reactie op het plan van enig lei ders in het bezette Jordaanse gebied, te komen tot de oprichting van een Isra ëlische en een Arabische staat in één Palestina, zoals reeds in 1948 in een V.N.-resolutie is voorgesteld. Ook het nauw met de regering ver bonden blad „Jeruzalem Post" heeft verklaard dat een dialoog over de Pa lestijnse kwestie op gang is gekomen tussen de Israëlische regering en lei ders van de Arabische gemeenschap op de westelijke Jordaanoever. AMSTERDAM/LONDEN Radio Caroline, nog steeds met twee zenders in de ether, heeft deze week haar kan toor in Amsterdam gesloten. Het is niet duidelijk waarom de directie van de piratenzender dat besluit heeft geno men. Waarschijnlijk houdt het verband met de advertentiemarkt in ons land; Caroline is er niet of nauwelijks in geslaagd Nederlandse contracten af te sluiten. Directeur Ronan O'Rahilly heeft deze week in Londen verklaard, dat zijn on derneming juist het punt heeft bereikt, waarop weer winst wordt geboekt. Ca roline heeft het sinds op 15 augustus de Britse anti-piratenwet van kracht werd heel moeilijk gehad. O'Rahilly: „We hebben veel moeten investeren. Maar we hebben inkomen uit Amerika, Ca nada en Europa". Of dat inkomen be staat uit investeringen of uit adverten- tiegelden, wilde hij niet zeggen. Veel van de uitgezonden adverten ties zijn voor Britse produkten; deze zijn echter buiten Engeland gecontrac teerd .Behalve in Amsterdam heeft Ca roline ook een kantoor in Parijs. Het schijnt de bedoeling te zijn dat het hoofdkantoor nu in Dublin (Ierland) wordt gevestigd, zodat de onderneming centraal kan worden geleid. Deze veranderingen zouden verband houden met onenigheid in de leiding van Radio Caroline. Phil Solomon, me de-directeur, liet ons gisteren weten dat hij niets meer met O'Rahilly en Caroline te maken heeft. Meer wilde hij niet zeggen; hij is momenteel ziek. DEN HAAG Verscheidene fruitvei lingen organiseren deze maand specia le verkopingen van verpakt fruit in een prima kwaliteit. Doel ervan is de han del voor de komende feestdagen te voorzien van bijzonder goed fruit in aantrekkelijke verpakking. De kerstveilingen worden vooral in Utrecht en Gelderland gehouden. De eerste veiling is vandaag in Tiel. Ver der zijn er op 12 december in Utrecht en op 14 december in Nijmegen specia le veilingen. Oostenrijk zal van morgen tot 31 ja nuari onbeperkte invoer toestaan van sla. Meestal is de invoer van sla in dit land aan beperkingen gebonden. In ons land is voorlopig een groot aanbod van klassla maar of er export van beteke nis naar Oostenrijk zal komen is niet bekend. AMSTERDAM De Nederlandse boekverkopersbond is tegen verplichte winkelsluiting op zaterdagmiddag. Het bestuur van de organisatie heeft dit duidelijk gemaakt in een brief aan het Hoofdbedrijfschap detailhandel. De NBB noemt de zaterdagmiddag de koopmiddag bij uitstek en vindt deze onvervangbaar. Dit geldt in het bijzon der voor de winkels, die een wezenlijke taak hebben bij het besteden van de vrije tijd. ;TVA1W v $88^ Jk - Hl PHIi ■ill «!»g ;i1: Gevraagd met ingang van 3 januari 1968 Kerkewijk 66 - Veenendaal - Tel. 08385-12251 Automatische temperatuurregeling. U stelt de gewenste warmte in. Daalt de temperatuur in de kamer, dan zorgt de thermostaat automatisch dat uw deken meer warmte geeft. Veilig. Philips dekens zijn volkomen veilig. Het veiligheidssysteem is door-en-door beproefd. Royale maat. Bovendekens met extra brede randen voor lekker instoppen. Onderdekens met knoopsgaten voor gemakkelijk bevestigen. Gehele oppervlak verwarmd. Wasbaar. Philips dekens kunt u zelf wassen. Praktisch en mooi. Philips dekens zijn sterk, zacht en motecht. 1-persoons onderdeken 70x140 cm 75,— 1-persoons onderdeken 75 x 165 cm 87,50 2-persoons onderdeken 125x165cm 109.— 1-persoons bovendeken 150x210cm 120,— 2-persoons bovendeken 180x210cm 140,— 2-persoons bovendeken met persoonlijke temperatuurregeling 180 x210 cm 160,—

De Vallei | 1967 | | pagina 6