Sint gaf wat guller dan vorig jaar DERBY UP DRINK Vrouw deed parathion in bier van haar jarige echtgenoot Geen water waar eens zee was Verkoop bleef weinig achter in de probleemgebieden Linnaeushof failliet Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Tegen georganiseerde misdaad kan afluisteren wapen zijn gratis Derby Drinks glas bij 2 flessen VAN ONZE LEESTAFEL „Allervreemdst"'* verzoek van Engeland Millingse vrouw na vijfvoudige kindermoord in gesticht Beimecke komt spoedig kijken Blauwe girokaart wekt onrust bij Kamerleden „Slachtoffer van asociale omstandigheden kreeg wapen tot gifmoord aangereikt" Mijnwerkers- bond boos om artikel in „Ruim Zicht" Rozen en mijnen Door welke bocht Scheepskapitein streng gestraft in Rood-China Nuttige en duurzame geschenken voerden ditmaal de boventoon 30 PROCENT MEER GOUD EN BRILJANT ScIiqoI kreeg sterrevDOcht van ouders DOELMATIGER STAKING I LEESEXPORT GOED SEIZOEN ACHTER DE RIG, MAAR TOCH: GEEN CENT Hogere uurlonen in confectie-industrie PRIVé-SFEER zoon hielp BABYFOONS Citroenjenever Haal Hetikes in huis! Pagina 9 WOENSDAG 6 DECEMBER 1967 TV cadeaus zijn gegeven, de mijter en staf weer opgeborgen. Wat overblijft: Enorme bergen papier en karton, waaraan de vuilnisman de komende da gen zijn handen vol zal hebben. Want ondanks het wat mistroostige economi sche getij, heeft Sint ditmaal weer lustig met pakjes gestrooid: De kassa's van de winkeliers raakten in het algemeen voller dan vorig jaar. toen juist een lichte stagnatie inzette. Dit feit bracht menig middenstander tot de optimistische uit spraak: „We hebben het dieptepunt achter de rug". Vanzelfsprekend toonde het beeld van Sinterklaas 1967 meer nuanees. De belangrijkste waren: De winkelverkopen in het Westen van ons land waren florissanter dan in het Noorden, Oosten en Zuiden, waar de werkeloosheid groter is. Toch mopperde men ook in deze laatste streken niet: De omzet bleef gelijk, of slechts weinig beneden het resultaat van vorig jaar. Op meer was. ook niet gerekend. Het koopgedrag van het publiek blijkt stevig gewijzigd. De stroom van onverkwikkelijk bedrijfsnieuws heeft de mensen uit de welvaartsroes ge wekt: De geld-moet-rollen-filosofie be staat niet meer. Prijs en. kwaliteit wor den kritisch bekeken, een ontwikkeling waarvan vooral de prijsbrekende „goedkope" warenhuizen hebben ge profiteerd. De boventoon tijdens het pakjes- feest voerden doelmatige en duurzame geschenken. Vele huisvaders en -moe ders hebben het Sinterklaasfeest ge bruikt om elkaar de broodnodige nieu we koelkast, wasmachine of radio te geven. Voor de vaders zijn veel boor- tollen en ander doe-het-zelf gereed schap gekocht. Voor de kinderen „crea tief' speelgoed als bouwdozen, schrijf- en tekenartikelen. Opvallend is ook de stevige omzet in grammofoonplaten, en in boeken, vooral in het serieuze en informatieve genre. De goede verkoop van gezelschapsspelen nderstreept de afnemende invloed van de t.v. op het gezinsleven. Het fraaie resultaat voor de win kelstand werd behaald mede dank zij de koopavonden in de afgelopen week. Algemeen heetten zij „geslaagd". De invloed van de voetbalwedstrijd op woensdag en Rudi Carrell/Forsyte Sa ge op zaterdag was minder groot dan verwacht. Het gunstige verloop in het Westen wordt treffend geïllustreerd door de verkoopstijging an een populair Rot terdams warenhuis: Het verkocht der tig procent meer dan bij de vorige Sinterklaas. Een collega in de Maas stad - ook in het populaire soort - pro fiteerde eveneens van het streven om „elke gulden zo goed mogelijk te beste den". Collega's met „duurdere" namen waren overigens niet minder tevreden al werden hier geen buitensporige ver- koopsprongen gemeld. Een der meest gevraagde boeken in de boekhandel: De Forsyte Sage van Galsworthy. Gunstig was in het algemeen de in vloed van het weer op de verkopen, dit in tegenstelling tot vorig jaar. Niet zo gelukkig hiermee was echter de handel in sportartikelen, die belangrijk minder schaatsen verkocht. Ook de tex tiel lag „zwak". Deze „zenuwenhan- del" heeft overigens afgerekend met de jarenlange leus: Exporteer de goe de kwaliteit naar Duitsland en verkoop in Nederland de rommel maar. De Ne derlander pikt het niet meer. Tevredenheid heerst in de sector van het goud, zilver en uurwerk, zeker in het Westen. „Een hogere omzet en grotere beleggingen in briljant, in plaats van in goud", was de reactie van een groot filiaalbedrijf. De terug slag van 1966 werd ruimschoots wegge werkt. Wel is de klant ook hier kies keuriger geworden: In plaats van een armband van honderd gulden, koopt hij nu liever voor hetzelfde geld een bijzonder goede broche. De Amsterdammers waren volgens sommige warenhuizen kooplustiger dan ooit. De verbetering van smaak werd merkbaar: Er werd minder flut en meer serieus gekocht. De pop Bar bie is uit de gratie, in tegenstelling tot allerlei „opvoedkundig" en mecha nisch speelgoed. De vrouw toonde vol gens Amsterdamse warenhuizen veel belangstelling voor „ijdele tooi en op schik". De vraag naar rouches, ket tingen, kraaltjes onthulde de invloed van de Forsyte Sage. De Bredase middenstand heeft een „run op kosmetische artikelen" door staan, die vooral op rekening kwam van de zeer jonge tieners. Pantoffels en theemutsen kwamen niet meer op SCHIEDAM Boven op het vier verdiepingen tellende hoofdgebouw van de in 1969 in gebruik te nemen rooms-katholieke scholengemeenschap St. Liduina in Schiedam komt een sterrenwacht, die dertigduizend gul den zal kosten. Het nieuwe scholencomplex, waar voor vanochtend de langste mannelij ke leerling en de kleinste vrouwelijke leerling samen met de op terugreis zijnde St. Nicolaas en Zwarte Piet de eerste paal slaan, host vijf miljoen. Deze sterrenwacht is een geschenk van de gezamenlijke ouders van de leerlingen. Het ligt in de bedoeling dat de leerlingen van de school zullen worden betrokken hij de plaatsing van het kostbare instrumentarium. de verlanglijstjes voor. Auto-racebanen en voetbalspellen waren gewild. Het publiek in Enschede en omstre ken heeft het geld doelmatiger besteed dan in andere jaren. Kostbare foto- en filmapparatuur en juwelen kwamen er ditmaal niet aan te pas, gebruiksartike len maar al te graag. Sinterklaas werd hier gevierd met veel kleinere pakjes. Een soortgelijk verloop had Emmen en omgeving, waar ruim tien procent van de mannen werkloos is. Gevraagd waren huishoudelijke artikelen, waar van de omzet hoger lag dan vorig jaar. Evenmin als in Klazienaveen en Nieuw- Amsterdam, waren de winkeliers onte vreden over de gang van zaken. Een uitschieter in het Noorden was de stad Groningen, waar de midden stand belangrijk meer verkocht dan in 1966. Boeken, meubelen, grammofoon platen en auto-racebanen sprongen sterk naar voren. "Opmerkelijk was de flink lagere verkoop van oorlogsspeel goed. De Limburgse middenstand moest dit jaar met een lagere omzet genoe gen nemen. Gebruiksartikelen voerden hier de boventoon. De oud-mijnwerkers misten duidelijk hun dertiende maand salaris voor het doen van hun inkopen. ADVERTENTIE DE SPAANSE SINAASAPPELEN zijn er weer Phikvare uit Spanje (na 46 uur ai op uw tafelboor devol sap en zon, en... 301 rijker san vitamine C. Profiteer er meteen volop van I DEN HAAG Het is niet te ver wachten dat Nederland zal voldoen aan het Engelse verzoek, de export van vlees en vleesprodukten (behalve ham, bacon en vleesconserven) op te schor ten. Het ministerie van landbouw vindt het Engelse verzoek allervreemdst, daar er sinds 13 april geen mond- en klauwzeer mee. in ons land voorkomt. De Britse minister van Landbouw, Peart, heeft maandag in het Lagerhuis gezegd, dat hij een groot aantal landen had gevraagd de export tijdelijk te on derbreken. In Nederland is het verzoek al binnengekomen. Minister Lardinois moet er nog over beslissen. Minister Peart heeft ook meegedeeld, dat de Britse vleesimporteurs er voor voelen de invoer uit de betrokken lan den op te schorten. Het gaat hier om alle landen in de wereld, met uitzonde ring van de staten waar mond- en klauwzeer onbekend is of lange tijd niet voorkwam. Het ministerie van Landbouw vindt de zaak vooral van principieel belang. Het nadeel van onderbreking van de export zal niet zo groot zijn, omdat ham, bacon en vleesconserven er niet onder vallen. ARNHEM De Arnhemse recht bank heeft de 36-jarige huisvrouw W. O. K., die vorig jaar in Millingen haar vijf kinderen met een bijl doodsloeg ontslagen van rechtsvervolging Zij zal in een krankzinnigengesticht worden geplaatst voor ten hoogste één jaar en daarna ter beschikking van de regering worden gesteld. In oktober had de rechtbank in raad kamer deze zaak behandeld. De officier van justitie eiste toen buitenvervolging- stelling, plaatsing in een krankzinnigen gesticht en terbeschikkingstelling. De rechtbank ging hiermee akkoord, maar de vrouw verzette zich hiertegen. Veer tien dagen geleden behandelde de recht bank met gesloten deuren de zaak op- HAARLEM De Haarlemse rechtbank heeft gisteren het recreatie park De Linnaeushof in Bennebroek en zijn directeur, de heer H. W. Roo- zen, failliet verklaard. De tot april van volgend jaar lopende voorlopige sur séance van betaling werd met deze uit spraak ingetrokken. Zowel de N.V. Linnaeushof als de heer Roozen zal tegen de uitspraak in hoger beroep gaan. De ernstige financiële moeilijkheden van de Linnaeushof kwamen begin van dit jaar in de openbaarheid, nadat de Centrale Coöperatieve Raiffeisenbank in Utrecht de basishypotheek van het bedrijf had opgezegd en had besloten het Bos- en recreatiepark in het open baar te laten verkopen. Op het laatste moment werd de Lin naeushof gered dankzij het ingrijpen van de provincie. Deze kocht het bos van het park voor 380.000 gulden, waar na de schuldeisers, die samen 1,2 mil- oen te vorderen hadden, instemden met een surséance van betaling van een jaar. In de afgelopen zomer trok de Lin naeushof 215.000 bezoekers. Er werden gunstige financiële resultaten geboekt; aan preferente crediteuren werd ruim honderdduizend gulden betaald en ook de fiscus en de bedrijfsverenigingen konden tevreden worden gesteld. Desondanks hebben de bewindvoer ders, mr. H. J. Pot en mr. H. J. Sluij- ter. de rechtbant toch geadviseerd het eerder verleende uitstel van betaling in te trekken. „Wij zagen er geen gat meer in", zei mr. Pot gistermiddag. „Er is in de af gelopen zomer weliswaar sprake ge weest van een vry ruim exploitatie overschot, maar alle ontvangsten moes ten worden afgedragen aan de schuld eisers, waardoor de Linnaeushof zonder een cent in kas weer ridder te voet is. De enige hoop, die wij kunnen koeste ren is, dat er een koper wordt gevon den om de exploitatie over te nemen." Directeur H. W. Boozen zei gister middag zeer teleurgesteld te zijn over de faillissementsverklaring van de rechtbank. „Wij boekten dit jaar een nette resultaat van 130.000, waar bij het dagbezoek zeventien procent ho ger lag dan in de recordzomer van 1966 Ik had er al mijn hoop op gevestigd de schulden via een akkoord van betaling te kunnen regelen, maar helaas heeft de rechtbank anders beschikt." De heer Roozen geeft de moed echter nog niet op. Hij hoopt via een gunstige uitspraak in hoger beroep de exploita tie van de Linnaeushof, die hij als zijn levenswerk beschouwt, te kunnen voort zetten. DEN HAAG Luitenant-generaal Jürgen Bennecke, die 1 april generaal Von Kielmannsegg opvolgt als opperbe velhebber van de strijdkrachten van de NAVO in Midden-Europa, zal volgende week zijn toekomstige hoofdkwartier in Brunssum bezoeken. De datum staat nog niet vast. In de omgeving van Lelystad in Oostelijk Flevoland heeft dinsdag middag een felle brand gewoed in een bouwkeet. De brandweer moest we gens gebrek aan water machteloos toekijken. De keet ging geheel verlo ren. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn peumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Mgesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorgt dat U thuis altij» een tube Algesal bij de land hebt om zodra het nodig is de pijn te "rlichten. ALGESAI. bij alle aDOth. en drop. UTRECHT De lonen in de confec- tieindustrie zullen van 1 januari af ze ventien cent per uur hoger zijn, althans op de loontabellen. De lonen van jeug dige werknemers zullen in een gelijke verhouding worden aangepast. Werkgevers en werknemers 'zijn over eengekomen de vakantietoeslag op te nemen in het dagloon voor de uitke ringen ingevolge de werkloosheidwet. De overeenkomst moet nu nog worden goedgekeurd door de ledenvergadering van het sociale werkgeversverbond in de confectie-industrie. (Vervolg van pagina 1) Indien de aporganiseerde misdaad zoals het beroven van banken en handel in verdovende middelen grote afmetingen zou aannemen en wanneer men zou kunnen aannemen dat het afluisteren van gesprekken een belangrijk be strijdingsmiddel daartegen zou kunnen zijn, dan kan de wet worden aangepast, zo kondigen de ministers aan. DEN HAAG Het door de girodienst en een aantal banken gepropageerde betalen via blauwe girokaart of kas cheque zonder contant geld op zak, kan leveranciers en justitie veel zorg ge ven. Aldus vrezen de Tweede-Kamerleden M. W. J. M. Peijnenburg en H. A. C. M. Notenboom (KVP). De grootscheep se introductie van deze wijze van beta len kan tot een ongezonde situatie in het betalingsverkeer leiden, hebben zij de inisters van Financiën en van Ver keer en Waterstaat geschreven. Zij willen weten of de ministers me nen, dat een overheidsinstelling propa ganda moet maken voor een wijze van betalen waaraan dit bezwaar kleeft. Verder of de girodienst zijn adverten ties met opzet tegelijk met die van de banken heeft geplaatst. Hkd de cam pagne misschien de bedoeling de pro paganda voor de betaalchèque „die be paalde nadelen niet heeft", te neutrali seren. De voorlichting over de giro kaart laat bijvoorbeeld onvermeld, dat een garantie jegens de begunstigde ont breekt. ADVERTENTIE tintelend fris en lekker pittig Zij wijzen er op dat in het aanhangi ge wetsontwerp voor het telefoonge heim al een zij het sterk beperkte mogelijkheid tot afluisteren als opspo ringsmiddel is neergelegd. Bij een staat van beleg heeft voorts het militair ge zag afluisterbevoegdheid. De maximumstraf van zes maanden geldt voor afluisteren van gesprekken in een woning of een besloten lokaal of op een besloten erf. Op het afluisteren met technische middelen elders, zoals langs de openbare weg, staat 'n maxi mumstraf van drie maanden. Door dit onderscheid wordt de nadruk gelegd op de bescherming van de persoonlij ke levenssfeer. Gesprekken in de eerstgenoemde geval len mogen wel worden afgeluisterd als de „gebruiker" van woning, lokaal of erf daartoe opdracht heeft gegeven, maar dat mag dan niet heimelijk ge beuren. Ook is „kennelijk misbruik" verboden. Een werkgever mag niet stie- kum gesprekken tussen zijn personeels leden met apparaten afluisteren. Ie mand die zijn buurman waarschuwt dat hij een gesprek in diens huis zal afluis teren en vervolgens de daad bij het woord voegt, is toch strafbaar. DEN HAAG Jacoba B.-de N. (48) huilde 't gisteren voor de Haagse recht bank uit; „Ik heb altijd mijn man en kinderen alles gegeven wat hun hartje begeerde". Vast stond echter, dat zij dat niet had gedaan op de avond waar op haar man, een bouwvakarbeider die meer dronk dan werkte, zijn 48e ver jaardag vierde. Toen hij omstreeks twaalf uur zijn dwingende kreet „Bier!" liet horen, zette zij weliswaar het zestiende flesje van die avond naast hem neer, maar pas nadat zü er samen met een zoon het landbouwgif parathion had inge daan. Het vergiftigde bier klokte naar binnen en kort daarna lag het middel punt van het verjaarsfeest dood op bed in de woning, die moeder 's middags nog had versierd. Het was gebeurd in de nacht van 2 op 3 september 1966, maar dit jaar had Jacoba nog te lijden gehad van de „er fenis" van haar man: ze was deze zo mer geopereerd en langdurig in zieken huizen opgenomen geweest als gevolg van de voortdurende mishandelingen door haar man. Behalve zijn vrouw sloeg hij ook de negen kinderen, die nog thuis waren. Er waren er uit het huwelijk dertien geboren, maar door toedoen van de kinderbescherming waren er vier bui tenshuis geplaatst. Een van hen, de achttienjarige Karei, was in september bij een tuinder in Pijnacker in dienst gekomen en in de weekeinden, die hij thuis in Den Haag doorbracht, vertelde hij, volgens Jacoba, dat hij wel aan gif kon kompn. „Hij kon ook niet met vader opschie ten en kwam iedere keer weer met het verhaal, dat een boer in Pijnacker zich met parathion had vergiftigd. Toen heb ik gezegd: „Breng daar maar wat van jiMhc irnoHer. Op de avond van het verjaarfeest had hij een druppelfles vol meege bracht. Moeder had het voorlopig in de kast gezet, maar toen vader weer lastig begon te worden en ging schelden, had zij het samen met Kareltje gepakt. Ka- reltje had een pipetje volgezogen en dat in het bier leeggespoten. „Als ik niet de hoogte had gehad ik had voor de ge zelligheid wat meegedronken, hoewel ik eigenlijk ziek was had ik het niet gedaan", beleed ze gisteren. Haar raadsman, mr. D. A. I. J. van den Oever, ontvouwde de theorie dat zij ook op het moment, dat ze het vergif tigde flesje bier had neergezet, nog niet de consequentie van haar daad had overzien. „De hele zaak, ook de ge sprekken met haar zoon over de boer die zich had vergiftigd, was voor haar eigenlijk niet meer dan een luguber spel", aldus mr. Van den Oever. „We hebben hier niet te doen met een geme ne gifmengster, maar met het slacht offer van asociale omstandigheden, dat het wapen aangereikt heeft gekregen." De advocaat meende, dat van de zoon, die tijdens de ziekte van zijn moe der conform de eis was veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering, ook een kwade invloed was uitgegaan. De offirier v- ihr mr, W. Ch. J. M. van den Poll, dacht daar heel anders over. Hij noemde het juist een verzwarende omstandigheid, dat Jaco ba bij de moord gebruik had gemaakt van de hulp van haar kinderlijke zoon. „Zij was vervuld van haat jegens haar man, maar de kinderen vonden hem ondanks zijn drift toch ergens wel goed voor het gezin. Het klopt dus niet dat alle schuld voor de ontreddering van het huwelijk bij de man lag. Zij verwaarloosde ook haar gezin, zij schoot tekort in haar plichten jegens man en kinderen door uit te gaan met andere mannen in plaats van eten te koken." Met het pathetisch uitgespro ken: „Ik treed hier op namens de ge meenschap", eiste jhr. mr. Van den Poll acht jaar gevangenisstraf met af trek. Jacoba had het scherpe rekwisitoor al onderbroken door te roepen: „Het is niet waar, het is niet waar!" Toen zij gelegenheid kreeg dat toe te lich ten snikte zij zo zenuwachtig dat 'ze de president met „edelbare" aan sprak in plaats van met edelachtba re tegenover de rechtbank: „Ik moest het eten altijd wel op tijd klaar hebben, anders zette mijn man het huis op stelten. Ik ben altijd goed geweest voor mijn kinderen en mijn man. Hoewel we in armoe leefden, had hij pakken aan zijn lijf van 179 gulden; hij is altijd een beest ge weest voor zijn gezin." De president, prof. m.r W. F. C. van Hattum, wierp vaderlijk tegen: „Dat geeft u toch nog niet het recht hem te doden. U had beter weg kunnen gaan. „Ik ben ook weggeweest bij hem' antwoordde Jacoba, „maar toen zette hii een mes od mi in keel." In de wet wordt het invoeren, ver vaardigen, in voorraad hebben of ver handelen van afluisterapparaten niet verboden. Dat was praktisch onmoge lijk, omdat dan ook de handel in bij voorbeeld babyfoons, stetoscopen en gehoorapparaten verboden zou zijn. Het reclamemaken voor afluisterap paraten en onderdelen daarvan is straf baar gesteld omdat de „reeds latent aanwezige drang om een blik te wer pen in het privéleven van anderen door reclame wordt versterkt". Journalistie ke bijdragen, waarin inlichtingen over de verkrijgbaarheid van deze apparatuur worden verstrekt, zijn volgens het ont werp eveneens verboden. HEERLEN. De Katholieke Fede ratie van mijnbeambten en mijnwer kers heeft gisteren fel gereageerd op een artikel in het NKV-orgaan „Ruim Zicht" over het streven van de groep- Bogaers de KVP om te vormen tot een radicaal -vooruitstrevende partij. In het artikel wordt onder meer ge steld dat een ieder in de Partijraad van de KVP, die het ernstig meent met onze politiek en met het kiezersbelang, toch weinig moeite zal hebben met de resolutie die de groep-Bogaers heeft in gediend voor de zaterdag te houden vergadering van de Partijraad. De Federatie van mijnbeambten en mijnwerkers zegt in haar brief aan het dagelijks bestuur van het NKV de pu- blikatie in „Ruim Zicht" om meer dan één reden te betreuren. „Voorzover de Federatie bekend heeft het verbonds- bestuur in deze zaak nooit een stand punt bepaald." De redactie van „Ruim Zicht" kan niet de bevoegdheid hebben om in beleidsvragen in het algemeen en zeker in een zaak van zo'n wezen lijk belang onafhankelijk van het verbondsbestuur te opereren. De Fede ratie acht dan ook, wil het NKV zich geheel vrij opstellen van welke politie ke partij dan ook, onverwijlde en dui delijke correctie van 't artikel in „Ruim Zicht" geboden, aldüs de brief van de Federatie. 1.1 oe staat het met de positie van het kabinet-De Jong? Volgens sommi gen zit het op rozen. Vorige week, bij de algemene beschouwingen in de Eer ste Kamer gebruikte mr. Van Riel van de VVD echter een heel wat minder prettig beeld. Hij zei, dat het kabinet- De Jong door een mijnenveld loopt. Beide beeldspraken, hoe tegenstrijdig ook, blijven voorlopig juist, aldus „De Volkskrant" (r.k.) „Het kabinet zit op rozen omdat er geen enkele mogelijkheid voor iets anders is. Een crisis nu zou met na me de christelijke partijen in de grootste moeilijkheden brengen. Wel ke richting zouden ze moeten kiezen. De christelijke partijen willen in elk geval zo gauw mogelijk met elkaar gaan samenwerken. Maar de CHU- suggestie bij het Eerste-Kamerdebat om in de Senaat voortaan één woord voerder namens de drie christelijk* fracties te laten optreden, was toch nog wel wat voorbarig. Kan de sa menwerking zo hecht worden, dat het straks in feite om één christen-demo cratische fractie gaat? Daarover kan eerst iets met grond gezegd worden als de resultaten van het overleg in „de groep van achttien" bekend zijn. Bij de vorming van een nieuw kabi net zou echter zeker niet met de steun van de drie christelijke partij en kunnen worden volstaan. Wie wordt de partner? Weer de VVD? Of kan er dan met de PvdA en mis schien D'66 een progressieve combi natie in het zicht komen? Dat is de kardinale kwestie, die op dit ogen blik de christelijke partijen en in het bijzonder de KVP verdeeld houdt. De heer Van Lieshout, fractie-voorzitter van de KVP in de Eerste Kamer, bleek wel iets van deze problematiek gehoord te hebben, maar kennelijk toch niet bar veel. Hij kwam nog eens weer met het oude verhaal aan dragen, dat begrippen als conserva tief en progressief eigenlijk weinig zeggen. Aanstaande vrijdag en zater dag zal de heer Van Lieshout op de partijraadsvergadering van de KVP kunnen horen, dat daar nu juist de hele toekomst van de Nederlandse po litiek om draa-t. De christen-radica len willen, dat de KVP zich op de ui termate gewichtige partijraadsverga dering gaat uitspreken voor een we zenlijk vooruitstrevende politiek en daarvoor is een kabinet nodig, dat op een combinatie van progressieve groeperingen steunt. Wat het ook worden zal, onderwijl is een feit, dat de christen-radicalen er zijn en dat ze er zullen blijven. Daar toonde de liberale fractievoorzitter bij het Eer ste-Kamerdebat het scherpst begrip voor. Hij zag de christen-radicalen het liefst naar de PvdA vertrekken. Ontdaan van deze linkse aanhang zouden de christelijke partijen zich, met de VVD, echt duidelijk achter het kabinet-De Jong kunnen plaatsen. En voor straks zouden zij het samen tot de inzet van de volgende verkie zingen kunnen maken. Voor de WD mag dat een aantrekkelijk perspec tief zijn, de christelijke partijen zul len er, zeker onder de huidige om standigheden, allerminst door bekoord worden. Zij zullen, tot ongenoegen van de heer Van Riel, eerder probe ren om de christen-radicalen vast te houden én daarvoor 'zelfs ook mede werking van het kabinet-De Jong verwachten. Dat betekent, dat men telkens zal proberen om het beleid wat in vooruitstrevende zin bij te buigen en dan gaat het niet meer over de rozen, maar over het mijnen veld." ADVERTENTIE het onlangs gehouden partycon- vent van de ARP heeft mr. Bies heuvel verkondigd, dat de ARP „door de bocht" was. Uit verklaringen van partijvoorzitter dr. Berghuis moest worden opgemaakt, dat hiermee „links door de bocht" bedoeld werd. Volgens dr. Berghuis, is voor de ARP christe lijke politiek sociaal-links gericht, zo lezen wij in de „Leeuwarder Courant" (onafh.). „De cijfers spreken echter een an dere taal dan deze woorden: Uit de enquête, die de KRO-tv zondag voor een week heeft uitgezonden, bleek na melijk, dat slechts zes procent van de ARP-aanhang voor een samengaan met de PvdA zou zijn, die sociaal links is gericht. Voor een samenwer kingsverband van de drie christelij ke partijen met D'66 en PvdA was slechts acht procent van de AR-stem- mers, en negen procent van de CHU- stemmers en 22 procent van de KVP- stemmers. Voor een christen-radicale koers was achttien procent bij de ARP, tegen twintig procent bij de CHU en dertig procent bij de KVP. Voor een concentratie, waaraan de PvdA deelnam, was negentien pro- vent van dq AR-stemmers, tegen 22 procent van de CH-stemmers en 38 procent van de KVP-stemmers. Daar entegen was 39 procent van de AR- stemmers voor een concentratie met de WD. Bij vrijwel alle onderdelen van het onderzoek trad deze trek naar rechts bij de ARP, die sterker bleek dan bij de CHU en KVP, aan de dag. De Nipo-enquête, die de NCRV vorige week uitzond, gaf de zelfde trek naar rechts te zien, even als het pas gepubliceerde boek: „Ex perimenten in de democratie". De grote vraag is nu: door welke bocht is de ARP gegaan? Naar links of naar rechts? Of dreigt ze te slip pen?" ROTTERDAM. De gezagvoerder van een niet met name genoemd schip heeft in communistisch China een boe te van honderdduizend gulden moeten betalen omdat op zijn schip een Chine se havenarbeider bij een ongeluk was gedood. Volgens Lloyd's List, waren de auto riteiten „bjizonder lastig" geworden nadat de havenarbeider was getroffen door een vallende laadboom, waarvan de winch overigens door Chinees per soneel werd bediend. De kapitein, die geen rechtsbijstand kreeg, mocht evenmin zijn eigen ver dediging voeren. Zijn naam en nationa liteit werden niet bekend gemaakt uit vrees voor moeilijkheden op toekomsti ge reizen naar havens in de Chinese volksrepubliek.

De Vallei | 1967 | | pagina 7