„Bij F rans veto dreigt gevaarlijke crisis" ENGELSE KOORTS Beperkte autonomie voor vluchtelingen in Palestina PARADE WERELD ZIET MET SPANNING TOE Overgeplant hart werkt nog goed Kennedy's t *JL Veel aandaeht voor nazi- lectuiir in Duits leger feestje bouwen? schenk de slijter uw vertrouwen! LUNS: NEDERLAND EN ENGELAND AKKOORD OVER E.E.G. Generaal Yoiié pleit voor: Duitsers voor hulp aan Joden onderscheiden 5 Onderzoek met X-stralen Miss World naar militairen in Zuid-Viëtnam W I" E< Weer relletjes in Calcutta EEN KOU KRIJGT GEEN KANS Forse boete voor Lufthansa „Chaos in Chinees onderwijs" Met gif vermengd zuiveringszout is terecht Mail kreeg spijker in het hart JE GEEN OPLOSSING GEEN APARTJES COMMANDANT GELDLENING GOEDKOOP POPULAIR a m „Gelooft u nou wérkelijk, dat het wat uitmaakt: de ene up of de andere up?" 't is goed. Ko drinkt 't. WOENSDAG 6 DECEMBER 1967 (Van onze correspondent) LONDEN Minister Luns heeft gisteravond na afloop van zijn bespre kingen in Londen geen geheim ver klapt, toen hij zei: „De Nederlandse regering is het volkomen eens met En geland, dat het een duidelijk antwoord wil hebben van de zes landen van de EEG op de aanvrage voor het lidmaat schap ervan. Dit antwoord moet door de ministerraad van de EEG worden gegeven. Als het even kan al op de vergadering in Brussel op 18 en 19 de cember". Minister Luns had staatssecretaris De Koster mee naar Londen genomen. De Britten hadden een buitengewoon sterke delegatie die naast minister Brown bestond uit alle drie onder-mi nisters van Buitenlandse Zaken. Over alle proefballonnen van de laat ste dagen inzake een mogelijke tussen oplossing ten pleziere van president De Gaulle, waarbij Engeland voorlopig nog niet het volledige lidmaatschap van de E.E.G. zou krijgen, maar dat van ge associeerd lid, zei minister Luns: „Dit is terecht geen oplossing. Ik ben het op dit punt volkomen eens met de Britse regering. Engeland zou er een minderwaardige positie door krijgen, het zou niet kunnen deelnemen aan de besluitvorming van de E.E.G. voor de duur van de associatie". Bovendien, en daar hameren de Brit ten voortdurend op: Er zal ook dan geen zekerheid zijn over zijn automatische toetreding tot de E.E.G. Geen enkel land, en zeker Frankrijk niet, heeft een voorstel gedaan voor een associatie met de zekerheid, dat die na een bepaald aantal jaren kan worden omgezet in het volwaardig lidmaatschap van de E.E.G. Engeland voelt ook niets voor apart jes, bijv. met de Vijf voor de volgende ministerraadvergadering van de E.E.G. Het ondergraaft daar immers zijn kris talheldere visie mee: „Wij willen een duidelijk antwoord op onze aanvrage, ja of nee". Als er door middel van een of andere slimme formule straks in Brussel toch nog vertraging komt voordat dit ant woord door de Ministerraad kan wor den gegeven („een heel korte vertra ging"), aldus minister Luns, dan vind ik dat geen ramp. Maar hij zei nog eens, dat er beslist een botsing komt wanneer Frankrijk uitgesproken „nee" zegt tegen Engeland. „Dan voorzie ik een gevaar lijke crisis in de E.E.G.", zo drukte de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken zich uit. BRUSSEL/PARIJS Een koorts- j achtig diplomatiek overleg gaat voor- af aan de ministersconferenties, die de komende weken worden gehou- den. Inzet is het Britse lidmaatschap van de Europese gemeenschappen. Uit alle Europese hoofdsteden wor- j den pogingen gemeld om een eens- gezind optreden van Duitsland, Ita- lië en Benelux tegenover het afwij- zende Frankrijk tot stand te brengen. Benelux wenst op zeer korte ter- mijn onderhandelingen met En- geland, aldus de Luxemburgse mi- nister Gregoire in 't groothertogelijke parlement. Benelux wil dat op 18 en 19 de- cember wordt beslist over de aanbeveling van de Europese Com- missie dat verkennende besprekingen j worden geopend. Aldus het Belgische ministerie van buitenlandse zaken. Italië stemt in met vooroverleg tussen de 5 partners van Frank- rijk. Dat overleg moet op 12 decern- ber worden gehouden. Duitsland zwijgt nog. Gaullistische parlementsleden verlieten een bijeenkomst van de j l Westeuropese Unie, toen werd aan- gedrongen op een gemeenschappelijk beleid in het Middellandse Zeegebied. De Franse minister Marcellin ver- klaarde dat Frankrijk bij het op- stellen van economische plannen rekening houdt met een mogelijke ontbinding van de Europese gemeen- i schappen. hHHiuniMiiaiMiiiiiiiiiiiiiiniiiiHHiniiiilinninl Minister Luns en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, hebben gisteren besprekingen gevoerd over de problemen, die zich voordoen bij de Engelse aanvraag voor het EEG-lidmaatschap. Beide staatslieden konden een volledige overeenstemming inzake dit vraagstuk bereiken. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM „Er wordt ontzettend veel gepraat over Palestijnse vluchtelingen. Er zijn ettelijk miljoenen dollars aan besteed om de mensen te voeden, er is zelfs voor meer mensen betaald dan er vluchtelingen wa ren, maar iets constructiefs werd niet tot standgebracht". Overal werden vluchtelingenproble men uit de wereld geholpen, behalve in 't geval van de Arabieren, wat doodge woon is tot te schrijven aan een gebrek aan bereidheid van de kant van de Arabieren om een oplossing tot stand te brengen. Steeds meer wint in ons land nu de overtuiging veld dat het een taak van Israël is om voor een oplossing te zorgen en deze mensen weer een waar dig bestaan te verschaffen." Dit zei gisteren in Amsterdam de Is raëliër Abraham Yoffé, als burger be last met de leiding van het Israëlische Instituut voor de bescherming van na tuur en landschap, als militair de teke nen dragend van generaal. Een half jaar geleden, toen hij juist van een conferentie in Amsterdam te rugkeerde, werd hij meteen na aan komst in Israël weer in actieve miliati- re dienst geroepen om het commando op zich te nemen over het leger dat daarna in de zesdaagse oorlog van juni het zuidelijke deel van de Dinaïwoes- tijn zou veroveren. „Door de mensen werk te geven en ze daarin een boterham te laten verdie nen en ze te laten merken hoe je binnen Israëls grenzen bijvoorbeeld vrij voor je mening uit mag komen, kunnen we deze vluchtelingen, die nu weer op Is raëls (nieuwe) grondgebied wonen, een beter leven bieden. De Arabieren zou den zelfs een bepaalde vorm van auto nomie bnnen de staat Israël moeten gunnen krijgen, waardoor een soort confederatie zou kunnen ontstaan," al dus Yoffé. Hij was gisteren één dag in Amster dam, waar hij de aankondiging mee maakte van een actie om een nieuwe geldlening van Israël in te leiden. Ach ter de actie, die het motto „Help Is raël verder bouwen" zal krijgen, staat hetzelfde comité dat tien jaar geleden de actie „Wij doen mee bouw mee aan Israël" voerde. De actie begint 1 januari en duurt in ieder geval tot 2 mei van het volgend jaar, wanneer de staat Israël zijn twintigjarig bestaan gaat vieren. De lening die in dertig landen zal worden uitgegeven, is bijna twee mil jard gulden groot. Zij is bestemd voor de financiering van tal van ontwikke lingsprojecten: landbouw, luchtvaart, woningbouw, industrie, irrigatiewerken, wegenbouw, havenontwikkeling, scheep vaart, telecommunicatie, mijnbouw, ADVERTENTIE 582ste STAATSLOTERIJ WOENSDAG 6 DECEMBER 1967 VIERDE KLASSE Prijzen van 20.-— zijn gevallen op nummers eindigende op I f 50.zijn gevallen op nummers eindigende op 36 100.-— zijn gevallen op nummers eindigende op: 84 200.zijn gevallen op nummers eindigende op 77 400.— zijn gevallen op nummers eindigende op 858 f 1000.zijn gevallen op nummers eindigende op 774 2000.zijn gevallen op nummers eindigende op 5632 Een prijs van 5000.is gevallen op nummer 047080 Een prijs van 5000.is gevallen op nummer: 078713 Een prijs van 5000.is gevallen op nummer: 050167 Een prijs van f 5000.is gevallen op nummer 026667 Een prijs van f 5000.is gevallen op nummer 020328 De prijs van 10.000.is gevallen op nummer: 027921* De prijs van f 20.000.is gevallen op nummer 032949 De prijs van f 25.000.is gevallen op nummer 083003 De prijs van 50.000.is gevallen op nummer 057353 De prijs van 100.000.is gevallen op nummer 006222 Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. openbare gebouwen als scholen en zie kenhuizen en d-> elektriciteitsvoorzie ning. Van de lening zal geen geld direct worden gebruikt voor het lenigen van de noden onder de Palestijnse vluchte lingen. Door de werken die Israël met de opbrengst van de lening zal kunnen uitvoeren, zouden zij er echter wel indi rect van profiteren en zouden zij er fundamenteel beter van kunnen worden. Voor militaire doeleinden zal het geld niet worden gebruikt. De heer Yoffé: „Doordat na de oorlog de grenzen korter en gemakkelijker verdedigbaar zijn ge worden het Suezkanaal bijvoorbeeld in plaats van een lange grens dwars door een woestijn is de bewaking van de grenzen goedkoper geworden". LONDEN Twee Duitsers, die in de nazi-periode hulp aan joodse men sen hebben geboden en vele duizenden van de gasdood hebben gered, zijn gis teren in Londen onderscheiden met de Vredesprijs van het internationale Mar tin Bubergenootschap. Een van de onderscheidenen is de zestigjarige Oskar Schindler uit Frank fort. Hij werd verscheidene malen door de Gestapo gearresteerd en had bij zijn pogingen om joden te redden zijn ver mogen en zijn gezondheid er bij inge schoten. Dr. Gerhard Wolf, de andere onder scheidene, kon wegens ziekte niet naar Londen komen. Hij is tijdens de oorlog consul in Florence geweest. De prijs zal elk jaar worden verleend voor buitengewone verdiensten bij het bevorderen van de betrekkingen tussen Joden en Christenen en het kweken van begrip tussen Joden en Arabieren. HAMBURG (Reuter) Voor de bi bliotheken van de Westduitse strijd krachten z(jn de afgelopen elf jaar ver scheidene werken aangekocht van na- tionaal-socialistisch gezinde schrijvers, zo bericht het Westduitse weekblad Der Spiegel. Zij zouden tot de meest gele zen boeken behoren. Zo kunnen Westduitse militairen on der andere putten uit de werken van Hans Grimm, een pleitbezorger voor het recht van Duitsland op „Lebens- raum" (levensruimte), waarmee de an nexatie van buitenlands gebied werd verdedigd. In een van zijn boeken schreef Grimm dat „Hitier de grootste staatsman was, die Europa ooit gekend heeft". Andere schrijvers die de jonge Duitse soldaten ten dienste staan: 0 Hans Venatier, die in zijn boek „De majoor en de stieren", de spot drijft met de ingezetenen van een con centratiekamp; O Erich Kernmayr, een vroegere SS-er, die tegenwoordig een favo riet stukjesschrijver is voor rechts-ra- dicale bladen; Edwin Erich Dwinger, een vroege re SS-Obersturmführer, die een mi litant anti-communisme predikt; Cornelius van der Horst, vroeger redacteur van het tijdschrift „De vrijwilliger", het mededelingenblad van de voormalige leden van de Waffen-SS; Walter Flex, die de oorlog om schrijft als „de heiligste en grootste openbaring Gods". Zo lezen de jonge Westduitse solda ten, evenals hun vaders en grootvaders weer over „heldendood" en „dapper heid", over „met heldenbloed door drenkte heuvels", over „Russische hor den" en over de oorlog „het doel van alle dingen", aldus Der Spiegel. Het Westduitse ministerie van Defen sie heeft toegezegd een onderzoek te zullen instellen. ADVERTENTIE VIEUX De Zachte Hollandse KONJAK KAAPSTAD Reuter, AP) Louis Wash kan sky, de eerste mens ter wereld in wiens borst het hart van een ander klopt, heeft gisteren voor het eerst sinds de operatie van zondag, vast voedsel tot zich genomen. „Ik heb hon ger", waren zyn eerste woorden toen hij gistermorgen wakker werd. H)j kreeg een zacht gekookt eitje. Heel de wereld volgt met spanning het verloop van het herstel van de 55-jarige Zuidafrikaanse zakenman, die nu met het hart leeft van een 25-jarig meisje dat de vorige week bij een ver keersongeluk om het leven kwam. Het nieuwe hart van Washkansky is gisteren met x-stralen onderzocht. Daarbij bleek dat het normaal functio neerde. Overigens nemen de dokters geen enkel risico. Dr. Martin Botha, een van de chirur gen die de moeilijke operatie hebben uitgevoerd, zei gisteren dat de kansen op overleven voor Washkansky iets worden verkleind door de omstandig heid dat de patiënt suikerziekte heeft. De dokter verwachtte dat over enkele dagen de kritieke periode zal beginnen. Intussen moeten de dokters van het ziekenhuis Groote Schuur in Kaapstad dagelijks honderden internationale tele foongesprekken beantwoorden van men sen die willen weten hoe het met de patiënt gaat of hun gelukwensen aan bieden. „Wij zijn er verdraaid populair door geworden", lachte de geneesheer directeur, dr. Jacobus Burger. LONDEN Miss World, de 21-jari- ge Peruviaanse Madeleine Hartog-Bel, zal zich de komende' feestdagen laten bewonderen door de Amerikaanse strijd krachten in Viëtnam. Zij zal de Ame rikaanse komiek Bob Hope vergezellen op diens jaarlijkse tournee langs Ame rikaanse militare bases in Zuidoost- Azië. De ambassade van Peru in Londen, waar 's werelds mooiste op het moment verblijft, heeft inmiddels laten weten, dat er geen bezwaar bestaat tegen een bezoek aan Viëtnam. Dit in tegenstel ling tot de regering van India, die Miss World 1966, Reita Faria, verbood naar Viëtnam te gaan. Madeleine Hartog-Bel worstelt wel met een persoonlijk probleem. Zij weet nog niet of zij na haar Aziatische reis naar huis terug zal keren waar haar verloofde wacht om te trouwen, of aan haar verplichtingen zal voldoen en een jaarcontract zal tekenen met de orga nisatoren van de Miss World-verkiezin- gen. ie drie jaar geleden twijfel geuit zou hebben aan een tweede ambts termijn van president Johnson in 1968, zou een spottend antwoord gekregen hebben. Voor die twijfel was in novem ber 1964 geen enkele reden. Johnson was tot president gekozen met een meerderheid, die nog nooit zo groot was geweest in de Amerikaanse geschiede nis. De republikeinse partij lik^e aan haar vele wonden. Barry Goldwater, de ultrarechtse Republikeinse presidents kandidaat, was vernietigend verslagen en had in zijn kielzog vele gouverneurs, senatoren en leden van het Huis van Afgevaardigden meegesleurd. Het zou zeker vele jaren duren eer de republi keinse partij deze schok te boven zou zijn, meende men. Nu, drie jaar later, is Johnson niet meer de'onbedreigde en onbetwiste de mocratische kandidaat voor de komen de presidentsverkiezingen. Niet alleen heeft de Republikeinse partij zich snel ler hersteld van de wonden die haar in 1964 waren toegebracht, maar Johnson wordt vooral sterk bedreigd door een krachtig groeiende oppositie binnen zijn eigen Democratische partij. Oorzaak van de kritiek op Johnson is de kwe- tie-Viëtnam, de moeilijke 'erfenis die de presidenten Eisenhouwer en Kennedy Johnson'hebben nagelaten. 1964 speelde de Viëtnamese kwes tie nog geen rol bij de presidents verkiezingen. Dat de Viëtnamese oor log nog altijd aan de gang was, kon niet de twee presidentskandidaten wor den verweten. Nu dreigt het Viëtnamese probleem de voornaamste inzet te wor den van de komende verkiezingsstrijd. Drie jaar na de ambtsaanvaarding van president Johnson is de Viëtnamese oorlog in plaats van dichter bij een be slissing, nog verder in het slop geraakt. De volle zwaarte van dit échec zal pre sident Johnson moeten dragen. TAe aankondiging van senator Eugen McCarthy dat hij zal meedingen naar de kandidatuur voor 't president schap van de democratische partij, is de eerste diepe scheur in de gelederen van die partij. Dit weekeinde hebben al vijf honderd democraten hun steun aan de kandidatuur van McCarthy betuigd. Nog belangrijker is de indirecte steun die McCarthy krijgt van senator Robert Kennedy, drager van een legen darische naam. Robert Kennedy heeft gezegd dat hij McCarthy niet zal steu nen, maar tegelijkertijd trok hij de steun in die hij president Johnson had beloofd. „Het zou huichelachtig van mij zijn als ik Johnson zou steunen, terwijl ik het eigenlijk eens ben met Mc Carthy", zei hij. Wat voert Robert Kennedy in zijn schild?, vragen zijn politieke tegenstan ders zich al veelbetekend af. Het is een publiek geheim dat Robert Kennedy oudministe. van Justitie tijdens het presidentschap van zijn vermoorde broer John F. een gooi wil doen naar het presidentschap in 1972. Maar wat zal hij doen als zijn kansen zich in 1968 al bijzonder gunstig zouden ontwikke len? Heeft McCarthy al niet gezegd dat hij zijn kandidatuur zal intrekken als Robert Kennedy zich kandidaat zal stel len? Is het waar wat sommigen bewe ren dat McCarthy alleen maar optreedt als „trekpaard" van Kennedy, die klaar zou staan om de taak van McCarhty over te nemen zodra zou blijken dat er in brede kring oppositie tegen de kan didatuur van Johnson bestaat? Het zijn allemaal nog speculaties, die overigens wel aantonen dat de kandida tuur van Johnson niet langer een uitge maakte zaak is. Johnson heeft voorlo pig meer te duchten van de oppositie in eigen gelederen dan van de Repu blikeinse partij. Het voortduren van de Viëtnamese oorlog*heeft de Republikein se partij een stevig verkiezingswapen in handen gegeven, maar het is de vraag of zij er veel gebruik van zal ma ken. en alternatief voor de Amerikaanse politiek in Viëtnam heeft de Repu blikeinse partij niet, of het zou een ver dere opvoering van de oorlog moeten zijn. De felste critici van het Ameri kaanse beleid in Viëtnam en de krach tigste voorstanders voor onderhande lingen met Hanoi en de Viëtcong zijn te vinden onder de aanhangers van John sons eigen partij. Het is juist daarom dat een kandi daat van het type McCarthy, die de stilzwijgende steun van een invloedrijk senator als Robert Kennedy geniet, de kandidatuur van Johnson in ernstig ge vaar zou kunnen brengen. CALCUTTA Ook gisteren is het in Calcutta weer tot vechtpartijen geko men tussen studenten en politie. De studenten gooiden met eigengemaakte bommen en stenen naar politiemannen. De strijd duurde drie uur. Tenslotte wist de politie de studenten met traan gas en de wapenstok uiteen te drijven. Minstens drie mensen werden gewond. De relletjes houden verband met het ontslag van de linkse regering van West-Bengalen, nu twee weken geleden. De 53-jarige Louis Washkansky in het ziekenhuis Groote Schuur t« Kaapstad. Na de harttransplantatie heeft hij gisteren voor het eerst vast voedsel tot zich genomen: een zacht eitje. ADVERTENTIE ADVERTENTIE WASHINGTON De Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart heeft de Westduitse luchtvaartmaatschappij Luft hansa een boete opgelegd van 275.000 gulden, de hoogste ooit door deze in stantie vastgesteld. De Lufthansa heeft de boete geaccep teerd. De maatschappij heeft meer dan 75 afzonderlijke overtredingen van de Amerikaanse federale luchtvaartwet toegegeven. Volgens de raad heeft de Lufthansa tussen 1960 en 1965 onwettige reductie verleend aan Amerikaanse passagiers en expediteurs. De maatschappij heeft voorts buitensporige provisies verstrekt aan Amerikaanse reisbureaus. MOSKOU In China zijn op 't ogen blik de leerlingen baas op school. Zij hebben alle examens afgeschaft, zo be richt het Russische blad Izwestia. Izwestia schrijft dat het zijn inlich tingen heeft geput uit Chinese dagbla den. Het Russische blad deelde verder mee, dat de Chinese studenten voor zichzelf een twintigurige werkweek heb ben ingesteld en zich het recht hebben aangemeten leraren te ontslaan, wier optreden niet in overeenstemming is met de leer van partijleider Mao Tse Toeng. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft de man gevonden, die bij een Rotterdamse drogisterij honderd gram zuiveringszout heeft gekocht dat was vermengd met uiterst giftig zu ringzout. De koper heeft zich bij de drogisterij gemeld. Tij had slechts een beetje van het zuiveringszout gebruikt en er geen na delige gevolgen van ondervonden. Bij inwendig gebruik van vijf tot vijftien gram is zuringzout dodelijk. JOHANNESBURG Chirurgen in Johannesburg hebben een 20 centime ter lange spijker uit het hart van een bouwvakarbeider verwijderd, die ge troffen was door een afgeketst schot uit een pneumatisch spijkerpistool. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis, waar de operatie plaatsvond zou de man aan zijn verwondingen zijn overleden als de spijker het hart niet volledig had doorboord, waardoor geen bloed kon ontsnappen. ADVERTENTIE Hebt Ik iv el nauwelijks ik op de prijs. Wat. ik nu drink? Quick Up: een hele fles voor 55 cent. En laat-ie nou eigenlijk nog de lekkerste zijn ook! Familiefles tijdelijk bij 2 flessen j 10 ct voordeel;

De Vallei | 1967 | | pagina 9