Spartak Praag go oide deur naar volgende ronde met klap dicht Als u wilt op ontvangt u één dag tweemaal uw maandsalaris 4 OPEN WIMBLEDON GOED VOOR TENNISSPORT Engeland moest met gelijk spel tegen Russen genoegen nemen Fedor den Hertog weer onder zijn „collega's" Georg Kessler: „Wij speelden tegen A-team" Leeds United in derde ronde Zesdaagse van Amsterdam vanavond van start Lykke-Eugen won zesdaagse van Zürich 2 /O rentevergoeding op uw salarisrekening een maand salaris extra als gezinskrediet Amerikaanse voetbalbonden fusioneerden Bartling weer thuis Oost-Duitsland in volgende ronde Anderlecht voor Europa Cup uitg eschakeld Aarzeling Fel offensief Gifbeker ledigen Teruggekeerde Okker: Charlton Straffen voor Russische voetballers en trainer Bakzeil Spoeling dunner Tal en Kortsnoj komen naar Wijk aan Zee Dat doet de NMB voor u! desgewenst Dit kortlopend krediet is snel en eenvoudig verkrijgbaar. Vraag uitvoerige inlichtingen bij het NMB-kantoor in uw omgeving. De bank waar ook zich thuis voelt! Jaarbeursstedenbeker Voor Olympisch voetbaltoernooi Pagina 13 DONDERDAG 7 DECEMBER 1967 BRUSSEL Een verbijsterend slot. De spelers van Anderlecht konden het na afloop zelf nog niet geloven. Acht minuten voor het einde hadden zij op Spartak Praag 'n voorsprong van 3—1, bij het eindsignaal was het 33. In die laatste minuten had Spartak Praag de deur naar de kwart-finales in de voetbalstrijd om de Europa Cup voor landskampioenen met een dreun dichtgesmeten. Een dreun, die nog lang nagalmde in de oren van de Belgen, die in de cafeetjes in de omgeving van het Astridpark snel over hun verdriet probeerden heen te komen. Zelfs de kans om in een verlenging nog toe te slaan na de nederlaag van 32 in Praag, had Spartak Anderlecht ontno: men. Het sensationele slot heeft de Bel gen dermate verrast, dat zij het na af loop nog niet konden begrijpen. ADVERTENTIE Jan Mulder, wegens een blessure niet van de partij, schudde zijn hoofd: „Hoe is het mogelyk, zoiets heb ik nog nooit meegemaakt". Het gescandeerde „Anderlecht, An derlecht" schalde al geruime tijd van de tribunes voordat beide ploegen het veld inkwamen. Het duel bleek veelbe lovend voor de Belgen te beginnen. Bergholtz en Puis, de beide vleugel spelers, zigzagden in de aanval een paar maal snel langs hun belagers, die overigens niet schroomden om op on reglementaire wijze die aanvallen op dood spoor te zetten. Kvasniak, die in Praag als aanvaller had gefungeerd, bleek in dit opzicht de grote uitblinker. Die trucjes beletten de Belgen toch niet om door te gaan. De goed op het middenveld spelende Hanon zag z'n voorwaartsen zijn mooie passes keer op keer verprutsen. Devrindt rea geerde steeds te traag en Van Himst had pech bij een felle inzet waarbij de bal van de borst van doelman Krame- rius naast het doel over de doellijn stuitte. Twee blunders wijzigden in de dertig ste minuut de situatie geheel. Spartak, dat, wanneer het ten aanval tot de rfiiddellijn oprukte en tot in het onein dige combineerde, wachtte op een fout je. 'Dat kwam, Van Welle aarzelde even en verspeelde de bal aan Mazek de man die in Praag alle drie de doelpunten scoorde. Vukasovic, die doelman Trappeniers die een hersen schudding heeft opgelopen, verving, reageerde ook te laat: 0-1. Anderlecht was direct het zuivere maatgevoel kwijt. De verdediging raakte in paniek. Van Himst moest ver terug om te assisteren. Het liep goed af; de Belgen' haalden verder on geschonden de rust. De tweede helft begon met een ge weldig offensief van Anderlecht. Na dertien minuten werd een aarzeling Spartak noodlottig. Puis werd gelan ceerd, de verdediging van Spartak meende dat. hij in buitenspelpositie stond. Daar verliepen- enkele tienden van seconden mee voordat men be greep dat dit niet het geval was. De snelle buitenspeler was toen al zover opgerukt, dat hij de bal voor de voeten van Van Himst kon deponeren die de stand gelijktrok: 1-1. Anderlecht voelde dat het kon. Een schitterende combinatie met Jurion bracht Van Himst voor Kramerius en dat betekende 2-1. Het eerste doelpunt van Spartak Praag in beeld. Mazek (rechts) omspeelde de Belg Van Welle en scoorde. Hij zou dat nadien nog tweemaal doen. O Even kwamen de Belgen nog in ge vaar maar toen acht minuten voor het einde een glaszuivere pass van Berg holtz de hele verdediging van Spartak ontwrichtte en Devrindt er 3-1 van kon maken, leek er niets meer aan de hand. Misschien voelde Anderlecht zich een tikkeltje overmoedig. Een feit was, dat in de volgende minuut Mazsek uit een vrije trap van dertig meter voor 3-2 zorgde. De Belgen moesten de gifbe ker helemaal ledigen: geen verlenging ook. Eén minuut voor het einde brak Crana door. Via het lichaam van Cor- nelis vloog de bal tegen de lat om net voor de voeten van Mazek te springen. Dat was toen 3-3. Anderlecht was de weg naar de kwartfinales afgesneden... 31°/ NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1. LONDEN Rusland heeft gisteravond in het byna uitverkochte Wembley stadion Engeland op de rand van een nederlaag en dan wel een zeer onver wachte gebracht. Uitermate verrassend had namelyk de voornamelijk op rechts opererende Chislenko met twee verbluffend harde en gerichte schoten de voor sprong die Engeland na 25 minuten had genomen, net voor de pauze omgezet in een achterstand voor de mannen van Alf Ramsey: 12. Peters bleek in de tweede helft nog goed voor een tweede doelpunt, de Russen kwamen niet meer tot scoren; wel lieten zy zien tot bijzonder veel meer in staat te zijn dan hetgeen zij vorige week tegen Nederland presteerden. In de eerste helft lag, na het we derzijds verkennen, de Engelse veld- meerderheid er steeds dikker boven op. Niet dat de Russen persoonlijk in technisch opzicht veel minder waren, maar weliswaar in mindere mate dan de vorige week in Rotterdam, maar toch ook nu wel duidelijk bleek, dat er vaak te weinig besluitvaardigheid in de Russische ploeg zat. Engeland was uiterst elrstisch: van veredediging tot aanval, het was voor de Engelsen maar een fase die enkele seconden in beslag AMSTERDAM. De Nederlandse wielerelite van het seizoen 1967 heeft woensdag in de Gijsbreghtkelder van de Amstel Brouwerij in Amsterdam de te rugkeer gevierd van Fedor den Hertog, die na zyn ongelukkige val op 17 augus tus in het Belgische plaatsje Oügree zich voor het eerst weer in het openhaar ver toonde. Onder hen waren de wer""'Ikam- pioenen 1967 Gert Bongers en :t de Wit, gangmaker Norbert Koch, alle Ne derlandse kampioenen van dit seizoen de voltallige Amstel-equipe voor het ko mend seizoen en tal van bekende figu ren uit de kring van de Nederlandse wielrennerij, onder wie dr. K. Visser, arts van de K.N.W.U. die een belang rijk aandeel heeft gehad in het herstel van Den Hertog Joop Mfddelink, Jan Derksen en Bram Koopmans. De gasten werden tijdens deze tradi tionele wielrennerslunch toegesproken door mr. J. M. Elink Schuurman, direc teur van de Amstel Brouwerij, die zijn grote vreugde uitsprak over het voor spoedig herstel van Fedor den Hertog en de hoop uitsprak, dat hij in het ko mend seizoen weer van de partij zal zijn. Tevens werd bekendgemaakt, dat de -..*^1 Hold Pace 1968 definitief be houden zal worden 'op zaterdag 30 maart. De jaarlijks terugkerende wed strijd, die als klassieker geldt voor de Coupe Prestige Pernod (Coupe du Mon de), zal wederom verreden worden tus sen Helmond en Meerssen. In het seizoen 1968 zal. de Amstelploeg bestaan uit 19 renners, waarvan er 8 (met x gemerkt) nieuw in de ploeg uit komen. De 19 amateurs zijn: Nanno Bakker (x WieringerwerfHans Eckelboom (Heerde), Fedor den Her tog (Ermelo), Daan Holst Amster dam), Albert Huizebosch (x Beilen), Melle Jongkind (Aalsmeer), Jan van Katwijk (Oploo), Piet van Katwijk (x Oploo), Karei Keybeck (x Schaesberg), Matthijs de Koning (x Scherpenzeel), Fred van Lachterop (Amsterdam), Ru- die Liebrechts (Vlaardingen), Henk Nieuwkamp (Borne), Leon Schrauwen (x Yerseke), Ton van der Valk (Voor schoten), Wicher Vlot (x Meppel), Ar nold Voogt (x Scherpenzeel) Peter van der Voort (Amsterdam), Joop Zoete melk (Rijpwetering). Twee renners van de Amstel-forma- tie 1967 keren niet terug, t.w. Henny Schouten (gestopt met rennen) en Wim Huysmans. Ploegleider is wederom Her man Krott uit Amsterdam. De man die zijn lijnen over het hele veld trok in de sneeuw was Bobby Charlton, grandioos zwoegend met als enige begrenzing de vier hoekvlaggen. Hij, Peters, Moore en Mullery spron gen met nauwelijks waarneembare moeite van voor naar achter en wat ze deden was goed en vooral, het gebeur de snel; veel sneller dan bij de Russen. Speelden de Engelsen in de breedte, dan had dat het kennelijke dbel een aanval op te zetten; deden de Russen hetzelfde dan was het vaak een kwes tie van besluiteloosheid. Tot de 41ste minuut. Rusland stond achter door een doel punt van de uiterst ijverige Ball, die goed gevolgd was toen doelman Psjnet- shikof de bal na een schotvan Pe ters niet klemvast kon krijgen. Maar Chislenko drukte toen alleen door: kei hard en onhoudbaar voor de rustige doelman Banks maakte hij gelijk. Om daaruit de moed te putten even later, terwijl Banisevski zijn verdediger mee trok naar buiten, alleen door het mid den te gaan en even zuiver te schieten als nog geen drie minuten geleden: 2-J. Toen heeft Ramsey, beheerst, maar zeer duidelijk zijn woordje in de kleed kamer gesproken. Al eerder had hij ge zegd dat de Russen zoals hij die in Rot terdam had gezien, bepaald geen juiste indruk van hun kracht hadden achter- MOSKOU Twee Russische voetbal lers en een trainer zijn geschorst als lid van de Russische voetbalbond om dat zij bij een omkoperij betrokken zijn geweest. De drie zijn Alexsi Gurbicz, doelman van de legerploeg van Kiev, de aanvoerder van Karaganda Shakhtyor R. Sarumov en de trainer van Karagan da V. Korolkov. Voor de promotiewed strijd in de derde divisie beloofde Sa- murov, met het medeweten van zijn oe- fenmeester Korolkov, de doelman van Kiev een bedrag van 600 roebels (cir ca 2400 gulden) als hij er voor zou zor gen dat Karaganda de wedstrijd zou urinnor. gelaten. Nu was het hem duidelijk dat hij met dit gezegde zeker niet bezij den de waarheid was: de Russen waren hoe vaak ook langzaam uiterst gevaarlijk. Met nog meer inzet gingen na rust de Engelsen in de aanval, maar Rusland beende het tempo bij, al had het ge luk, dat juist Hurst enige man die onder de maat bleef bij Engeland de kansen kreeg en die grandioos miste. Het duurde tot een goed kwartier voor het einde voor eindelijk de zware, voortreffelijk de dekking overnemende, AUSTERLITZ „Een vergelijking tussen twee wedstrijden is altijd moei lijk te trekken", aldus bondscoach Ge org Kessler, die de ontmoeting Enge- land-Rusland thuis, in Austerlitz, op de televisie had gevolgd, „en bovendien waren de terreinomstandigheden ook anders. Het viel me wel op, dat 't Rus sische spel meer samenhangend was, maar daarbij moet ik wel opmerken, dat de Engelsen mij zijn tegengevallen. Ik vond Engeland niet sterker. De sfeer waarnaar de Russen in deze wed strijd hebben toegeleefd, is ook ver schillend van die bij de wedstrijd te gen Nederland. Zij moesten iets goed maken na de 31 nederlaag en ze kre gen een week later al die kans tegen Engeland. Daar hebben ze gebruik van gemaakt. Het elftal was ook mentaal veel sterker". Het. was Kessler opge vallen, dat rechtsbuiten Chislenko zo veel vrijheid had genoten. „Het deed me goed, dat diezelfde rechtsbuiten, die tegen ons volledig werd uitgeschakeld door Warnas, de speler van de avond werd. Dat kwam doordat hij wat me overigens nogal heeft verwonderd veel te veel speelvrijheid kreeg, een vrijheid, die hij niet genoten heeft te gen Henk Warnas. Dat zag ik als een van de frappante verschillen tussen afgelopen woensdag en vanavond". Over de veranderingen in het Rus sische elftal was Kessler van mening: „Ik vond de opneming van Szabo en Voronin in het elftal een versterking op het middenveld. Maar Streltzov was beslist geen versterking. Niet alleen de ze wedstrijd, ook de wedstrijd Rus- land-Zwitserland (eveneens 22), heeft bewezen, dat wij niet tegen een zoge naamd B-team gespeeld hebben,- maar tegen een echt A-team. Kessler doelde daarmee op het feit, dat tegen Zwitserland acht Russen van de partij waren, die ook in Rotterdam teeen Nederland aantraden. Russische muur bezweek: Wils.on zag zijn voorzet op Martin Peters blonde hoofd tikken. De Russische doelman was kansloos: 2-2. Rusland was kennelijk helemaal niet tevreden met 2-2, het ging in de aanval en bij de Engelsen was er ook nog geen neiging dit gelijke spel zo maar te accepteren. Het bijzonder reac tievermogen van Psjnetshikof verhin derde dat Charlton regelrecht de held van de wedstrijd werd, toen hij een haarzuiver en hard afgevuurde bal van de Engelse aanvoerder uit de hoek dook. Het bleef 2-2. SCHIP.HOL Tom Okker, gisteren met vele gewonnen trofeeën terugge keerd van een succesvolle reis door Zuid-Amerika, gelooft dat een open Wim bledon, waarin profs zich met de ama teurs kunnen meten, het tennis ten goede zal komen. Hij gelooft voorts dat in zo'n open toernooi het verschil in speelsterkte tussen de beste amateurs en 's werelds sterkste profs minimaal zal zijn en dat er voor de honorering een vorm moet wor den gevonden. „De organisatoren zullen naar ik aan neem, de profs flinke bedragen moeten uitkeren, willen ze deze voor hun toer nooien aantrekken", aldus Okker, „en dan willen de amateurs uiteraard niet van een kleine onkostenvergoeding rondkomen". Of de Haarlemmer aan het Wimble- 'dontoernooi zal deelnemen, staat niet vast, want nu de Engelse Tennisbond in strijd met het besluit van de Inter nationale Tennisfederatie heeft beslist, dat in Engeland alle toernooien, inclu sief dat van Wimbledon, open zullen zijn voor profs en amateurs, bestaat de kans dat de landelijke bonden, met in begrip van de Nederlandse, hun leden zullen verbieden aan het Wimbledon- toernooi mee te doen. Volgens Okker zijn er drie mogelijk heden: ofwel de Engelse bond haalt bakzeil en verbiedt voor het komende jaar nog de toelating van de beroeps spelers, ofwel de Internationale Tennis federatie stemt in de deelneming der profs toe, ofwel er wordt geen overeen- LEEDS Leeds United heeft zich woensdag voor de derde ronde van het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker geplaatst door de tweede wedstrijd uit de tweede ronde tegen Partizan Belgra do gelijk te spelen (1-1). De ruim 34.000 toeschouwers zagen Leeds United voor de rust een 1-0 voorsprong nemen door Lorimer. In de tweede helft produceer de Petrovic de gelijkmaker. De eerste wedstrijd was in een 2-1 overwinning voor Leeds United geëin digd. In Lissabon versloeg Sporting even eens in een wedstrijd voor de derde ron de het Italiaanse Fiorentina met 2-1. Bij de rust stonden de Portugezen al met 1-0 voor. LONDEN De Amerikaanse Voet balbond (USFA) en de niet door de In ternationale Voetbalfederatie (FIFA) er kende National Professional Soccer League (NPSL) hebben tot een fusie besloten. De fusie kwam tot stand tijdens een vergadering van beide bonden. Zij zul len maandag opnieuw bijeenkomen en daarna vertegenwoordigers naar Zü rich sturen om de fusie te laten be krachtigen door Sir Stanley Rous, de voorzitter van de FIFA. Met de FIFA zullen nog besprekingen worden gevoerd over de schorsingen, die de spelers hebben opgelopen toen zij zich contractueel verbonden met de „wilde" NPSL. AMSTERDAM Om tien uur van avond lost cabaretier-sportminnaar Toon Hermans op uitnodiging van ac cufabrikant-wielerorganisator Kurt Vyth in de nieuwe RAI het startschot voor de tweede Amsterdamse zesdaag se. Het vertreksein geldt voor elf prof koppels. Onder deze 22 beroepsrenners: Peter Post, die tijdens dit spektakel aan de zijde van zijn Zwitserse co-equi- per Fritz Pfenninger in de gister avond afgelopen zesdaagse in Zürich winnaar van zijn veertigste auto weer een zesdaagse triomf kan beha len. Rini Wagtmans, oorspronkelijk van plan per 1 januari beroepsrenner te worden, zal er als prof. debuteren. Zijn koppelgenoot is Ron Baensch uit Aus tralië. Naast het sterk favoriete duo Post/ Pfenninger fietse,. tevens de sterke koppels Altig/Renz en Lykke/Eugen 6 dagen rond. Ook de Nederlanders Jan Janssen en Gerben Karstens weinig ervaren zesdaagserenners, wèl promi nenten op de weg komen aan de start. Het feest in de RAI begint al om acht uur. Dan komen de amateurs (elf kop pels) in de baan voor hun zeer beschei den zesdaagse. Zij rijden elke dag drie kwartier en een uur op de slotavond. Onder hen zijn drie wereldkampioenen: de Nederlanders Gert Bongers (achter volging) en Piet de Wit (stayers) en de Engelse wereldkampioen op de weg Graham .Webb. Het eerste cohcurrerende buiten-gebeu ren, waarmee Kurt Vyth vanavond krijgt te maken: de vriendschappelijke voetbalwedstrijd Ajax-Slovan Bratisla va. stemming bereikt in welk geval Wirtible- don 1968 het merkwaardige beeld zou geven van een toernooi met een aantal top-profs plus uitsluitend Engelse ama teurs. Zelf heeft de Nederlander nog geen aanbod van een prof-circus ontvangen in tegenstelling tot een tiental andere top-amateurs, onder wie Emerson, Newcombe en Roche. „Natuurlijk wordt de spoeling ten aanzien van de winstkansen op Wimble don wat dunner als de professionals mogen deelnemen", stelt Okker, „maar laat men nu niet denken, dat wij door de profs van de baan geveegd zullen worden. Kijk naar de Engelse amateur Davidson, die dit jaar prof is geworden en meteen van ettelijke gerenommeer de professionals won. Alleen Rod Laver kon hem er nog net onder houden en dat is toch de sterkste beroepsspeler ter wereld. Het verschil in de beide toppen is minimaal, zo het al bestaat". Volgende week vliegt de Nederlander naar Zuid-Afrika, waar hij in een peri ode van zes weken aan vijf toernooien zal deelnemen. In de lente zal hij zeven tot acht weken tennissen in het Cari- bisch gebied. AMSTERDAM De schaatsenrijder Frits Bartling is weer thuis. Zoals be kend, was de Amsterdammer, toen hij op zaterdag 25 november op weg was naar Deventer om deel te nemen aan wedstrijden, betrokken bij een auto-on geluk. BOEKAREST Voor 60.000 toeschou wers heeft het nationale voetbalelftal van Oost-Duitsland zich woensdag in Boekarest voor de derde en laatste ron de van het voor-Olympische voetbal toernooi geplaatst door met 1-0 van Roe menië te winnen. Het enige doelpunt werd al in de negende minuut door Irmscher gescoord. Daarna werden de Roemenen veel sterker, maar doelman Blochwitz stak in een formidabele vorm en liet zich niet passeren. De eer ste wedstrijd tussen beide ploegen werd door Oost-Duitsland eveneens met 1-0 gewonnen. DEN HAAG De Russische ex-we reldkampioen Michael Tal en grootmees ter Viktor .Kortsnoj, meervoudig kampi oen van Rusland zullen deelnemen aan het Hoogoven-schaaktoernooi, dat van 9 tot 28 januari in Wijk aan Zee zal worden gehouden. De grootmeestergroep, waarin zij uit komen, telt in totaal zestien deelnemers onder wie onze landgenoot grootmeester Donner. ZURICH De Denen Palle Lyke en Freddy Eugen hebben de zesdaagse van Zürich gewonnen, door op de laatste avond een ronde voorsprong te nemen op de koppels Sercu-Bugdahl, Post- Pfenniger en Altig-Renz. Peter Post en Fritz Pfenninger eindigden op de der de plaats. De eindstand luidt: 1. Lykke-Eugen (Den.) 126 punten. Op een ronde: 2. Sercu-Bugdahl (Belg. /W-Dld.) 472; 3. Post-Fritz Pfenninger (Ned./Zwi.) 450; 4. Rudi Altig-Renz (W- dld.) 256. /W.-Dld.) 472; 3. Post-Fritz Pfenninger Oldenburg (Zwi./W-Dld.) Op elf ronden: 8. Lawrie-Van der Lans (Austr./Ned.) 231. Op dertien ronden: 9. Criel-Duyndam (Belg./Ned.). Op de wielerbaan in de RAI wordt vanavond het startschot voor de Am sterdamse zesdaagse gelost. Gisteren heb ben verschillende deelnemers op deze baan de nodige trainingsrondjes gedraaid.

De Vallei | 1967 | | pagina 13