Veenendaals dagblad „Vrijere loonpolitiek moet een faire kans krijgen F—^21 LJI Noord Vietnamese stad zwaar gebombardeerd sier- Voorzitters van NKV-bomlen delen „officieel standpunt niet Kustvaarder met 3 man vermist Berlijnse muur blijft met de feestdagen gesloten Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei NIET OP BESTEMMING AANGEKOMEN Afgereisd naar Canada Ontmoeting op Schiphol Belangrijke taak blijft voor centraal overleg Vreemde autoconstructie Minister Roolvink wil tussenkomst van overheid liever vermijden: Vele Grieken verliezen nationaliteit ■bmM'MA M ''"NA Labour: Stop steun aan V.S. IKOUDERE NACHTEN Goldberg neemt ontslag vanwege Y iëtn am-beleid Kind bij Debar doodgevroren GEEN PASJESREGELING DIFFEREN TI A TIE KNIP UIT SLACHTOFFERS Man in arrest na poging tot wurging van prostituee VÖORZlCHlbGHElD VOLGENS N.B.C.: „OVERBODIG" Werknemer bedolven onder veekoeken GRAPiLLOM BRIEF GEWEIGERD AL 20 JAAR Stekelbrem Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaai, Telef 08385-10550 (adrn.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel,* bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 7 DECEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 289 Schiphol heeft gistermiddag het toneel meegemaakt van een minis ter Luns, die na zijn terugkomst uit Londen in de hal een diepe révérence maakte voor Sint Nicolaas. De goed heiligman, op het punt om per Ca nadian Pacific Airlines naar de Neder landse immigranten in Canada te vertrekken, sprak de bewindsman met een stem, die merkwaardig veel aan die van Godfried Bomans deed denken, toe in de volgende bewoordingen „Het verraSt mij enigszins u op een vliegveld te zien. Reist u wel meer?" „Een enkele maal, Eerwaarde", antwoordde de minister. „U bedoelt: Eminentie", cor rigeerde de Sini hem en vervolgde: „Wij hebben wel iets gemeen, wij zijn beiden slechts één dag per jaar in Nederland". „Ik drie dagen", corrigeerde de heer Luns op zijn beurt. „Wie dacht u dat hoger is, Sinterklaas of 'n minister?" informeerde de Sint. „Zonder twijfel Sinterklaas", zei de minister onderdanig. „Hartelijk dank" besloot de Sint yoldaan en overhandigde de minister een chocoladeletter L. „Ik beschouw de Kerstman als een bedrieger, een zakkenroller" gaf hij nog te kennen en ter verduidelijking voegde hi; er aan toe: „Op het geestelijke vlak. Van Kerstmannetjes hebben we hier toch nog nooit gehoord, we kennen in Nederland naast Sint Nicolaas de Drie Koningen, de herders, ossen en ezels vooral de laatste soort is ruim vertegenwoordigd maar een Kerstman nee. Ik zal hem niettemin niet onheus bejegenen en ik hoop hem te bekeren tot het Sinterklaas- geloof'. ARNHEM „De vrijere loonpolitiek moet een faire kans krijgen. Elke schijn van interventie van overheidszijde wil ik dan ook vermijden", zei de mi- j nister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, vanmid- j dag aan de lunch, die in hotel Haarhuis te Arnhem is gehouden, tot slot van i de gecombineerde ledenvergadering van het Verbond van Nederlandse Werk gevers en van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond. De minister stelde dit met nadruk, toen hij in zijn rede aandacht vroeg voor een aantal facetten van de loon- en inkomenspolitiek. Hy merkte op, dat we, nu na ruim twintig jaar weer een vrijere loonpo litiek zal worden gehanteerd, aan 't einde zijn gekomen van een loonpoli tiek tijdperk. Het tijdperk van de cen trale afspraken is voorbij. Toch blijft er een taak, en zelfs een heel belang rijke, voor het centraal overleg. De centrale organisaties van werkgevers en van werknemers zullen hun organi saties op het niveau van de bedrijfstak moeten doordringen van het belang der algemene aspecten, verbonden aan de sociaal-economische problematiek. Zou op bedrijfstakniveau de loonont wikkeling uit de hand lopen, dan zal de overheid moeten ingrijpen. Minister Roolvink zei alleen te ho pen, dat het kabinet bij hetMoepas- sen der ^vrije loonpolitiek zijn verant woordelijkheid niet actief behoeft te gebruiken. Hij vertrouwt erftp, dat het bedrijfsleven de vrijheid zal aanwénden op een wijze, die in het belang is van onze economie. In wezen zijn over heidsingrijpen en vrije loonpolitiek za ken, die elkaar slecht verdragen. Het kwam de minister voor, dat de vrije loonpolitiek, ondanks de unanie me opvatting van het georganiseerde bedrijfsleven tot invoering ervan over te gaan' slechts met een gematigd enthousiasme wordt begroet. Hij herinnerde er aan, dat in de vaste commissie voor Sociale Zaken uit de Tweede Kamer duidelijk is gebleken, dat het merendeel der leden in het algemeen niet erg gelukkig is met de nieuwe politiek. Het systeem, dat in 1968 wordt gevolgd, brengt bepaalde risico's mee, maar handhaving van het huidige systeem zou dat ook doen. Overigens moet men wel bedenken, dat een loonsysteem zon der enig risico onbestaanbaar is. Aan het systeem van vrijere loonpo litiek is onlosmakelijk verbonden een grotere differentiatie in de beloningen. In een aantal gevallen zal die op weer- ATHENE Ingevolge een besluit van de minister van Binnenlandse Za ken zijn 98 Griekse burgers, voorname lijk afkomstig uit het noorden van het land, van hun nationaliteit vervallen verklaard. De beschikking verscheen gisteren in de staatscourant. Zij steunt op een decreet van 1962 over „kwesties betreffende de veiligheid van de staat". Een krijgsraad in Saloniki heeft zes mannen veroordeeld tot gevangenisstraf fen variërenc' van 6 maanden tot 5 jaar wegens het beleggen van clandestiene bijeenkomsten en het schrijven van te gen de regering gerichte leuzen. ADVERTENTIE SAIGON Enorme B-52 bommenwerpers vlogen gisteren boven Noord-Viët- nam en deden massale aanvallen op grote wegen en militaire installaties nabij de kuststad Dong Hoi. De aanval met stratoforten volgde op beschietingen door straaljagers van de luchtmacht, de marine en de vloot, die tientallen doelen om Dong Hoi troffen in een geconcentreerde poging de bevoorrading af te snyden van Noordviëtna- mese troepen, die ih het zuiden vechten. SLEC HTS IE vlagg etjes childer zendt mij 3 soepbekers Naam Adres Woonplaats plak die vlaggetjes opsturen aan: California Soepen Harderwijk. De B-52'ers lieten 68.000 kilo bommen vallen op bevoorradingsgebieden, twee vrachtautoparken en een militair be- voorradingsgebied, 31 km ten zuidwes ten van Dong Hoi en 29 km ten noorden van de gedemilitariseerde zone. Het was de negende grote aanval met de achtmotorige bommenwerpers op Noord-Viëtnam tèn noorden van de gedemilitariseerde zone. De acht voor afgaande aanvallen werden gedaan op de strategischeMoe Gia-pas, die ten noordwesten van Dong Hoi ligt. De Viët Cong heeft dicht bij de Amerikaanse basis Long Binh een kamp van Zuidviëtnamese regionale strijdkrachten met mortiergranaten en raketten bestookt. Het garnizoen heeft volgens een Amerikaanse woordvoer der lichte verliezen geleden. Tien kilometer ten zuiden van de stad Hue werd een kamp van Ameri kaanse mariniers met mortieren aan- (Van onze weerkundige medewerker) '"pussen een omvangrijke depressie boven het Oostzeegebied en een hogedrukgebied midden op. de oceaan voeren noordwestelijke tot noordelijke winden langs een directe baan pool- kou naar ons land. Hierin zullen zich de komende 24 tot 36 uur in Gelderland verder buien met hagel en sneeuw voordoen. Tot dusver kwam het nog niet tot vorst van betekenis. De minima in het bin nenland waren 0hl, maar ver wacht mag worden, dat het in de ko mende nachten kouder zal worden met een temperatuurdaling in waarden tussen -1 en -4, zodra de wind wat verder afneemt. Het gevaar voor glad de wegen door opvriezing neemt toe. Op IJsland daalde de temperatuur tot -10 a -11 graden C. gevallen. Zes mariniers werden gedood, zes ernstig gewond. De groep voor buitenlandse zaken van de Labour-parlementsfractie heeft bij "de Engelse regering aangedrongen op staking van de steun aan de Vere nigde Staten inzake Viëtnam. Harrison Salisbury, adjunct-hoofd redacteur van de New York Times, heeft tegenover Deense studenten ver klaard dat de Amerikaanse bomaanval len op Noord-Viëtnam het moreel van de bevolking niet kunnen breken, hoe wel 2 a 300.000 en mogelijk zelfs 400.000 burgers hierdoor om het leven zijn ge komen. Salisbury die vorig jaar vanuit Hanoi een geruchtmakende serie artikelen over de Amerikaanse bombardementen schreef, zei ervan overtuigd te zijn, dat staking van de bombardementen een weg zou banen voor vredesbespre kingen, maar weinig hoop te hebben dat de Amerikanen zo'n stap zouden nemen. Een groep van 38 Viët Cong-leden heeft zich gisteren cHchtbij de stad Tam Ky 530 kilometer ten noordoosten van Saigon met bewapening overge geven aan Zuidviëtnamese regerings strijdkrachten. Volgens Amerikaanse zegslieden betreft het een der grootste gevallen van desertie uit de hele Viët- namese oorlog. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft gisteravond op de Gelder sekade een 24-jarige stuurman uit Am sterdam aangehouden, verdacht van een poging tot wurging van de 26-jarige' prostituée P. de K. Nog voordat de man de kans kreeg om zich uit de voeten te maken, werd hij door de inmiddels ge waarschuwde politie ingerekend. standen stuiten. Het welvaartspeil ligt thans in het algemeen aanzienlijk ho ger dan acht jaar geleden, toen al eens een poging is gedaan tot meer diffe rentiatie te komen. Dal is geen onver deeld succes geworden. Een grotere differentiatie in het kader van een rechtvaardig loonbeleid is nu meer aanvaardbaar dan in de dagen toen 't welvaartspeil op een lager niveau lag, aldus de minister. Bij de inwerkingtreding van de vrije loonpolitiek moet men de langlopende contracten als een gegeven aanvaar den. De overheid zal niets doen om de naleving van die overeenkomsten niet mogelijk te maken. Wanneer partijen zelf wijzigingen willen aanbrengen is dat hun zaak. Een probleem, dat de minister ook zeer ter harte gaat, is oe positie der laagst bezoldigen. Aan die groep zal z.i. nu juist extra aandacht moeten worden besteed. Dit is een kwestie van sociale rechtvaardigheid en van so ciaal beleid. De minister herinnerde er aan, dat er een unaniem standpunt van het be drijfsleven is om per 1 januari a.s. niets aan het minimumloon te doen. Met grote nadruk vroeg hij aandacht van zijn gehoor,voor de meest kwets baren van de beroepsbevolking. Prijs stijgingen plegen extra zwaar te druk ken op de zwakke schouders. De devaluatie van het Engelse pond en van nog enige andere munteenhe den maant tot voorzichtigheid. De on evenwichtigheden van de Engelse eco nomie zijn in niet geringe mate ver oorzaakt door kostenstijgingen waar onvoldoende produktiviteitsstijgingen tegenoverstonden. Gelukkig is de Ne derlandse economie wat deze structu rele onevenwichtigheden betreft niet vergelijkbaar met de Engelse, maar alles zal moeten worden gedaan om te verhinderen, dat het zover komt, aldus de heer Roolvink. Matiging op het gebied van de lonen lijkt het komende jaar dan ook ge boden. Een goed sociaal beleid moet in de komende tijd een voorzichtig beleid worden. De minister gelooft, dat het aanbeveling verdient de loons verhogingen niet te veel en niet te uitsluitend te zien in het kader van de arbeidsmarkt. Opvoering der besparingen moet zijns inziens bij voorkeur zonder dwang gebeuren. Een deel van de loonsver hoging zou voor besparingen kunnen worden gereserveerd, bijv. door ver betering van de pensioenrechten. WASHINGTON President Johnson heeft ermee ingestemd het ontslag te aanvaarden van Arthur Goldberg, de vertegenwoordiger van de VS bij de Verenigde Naties. Volgens de Ameri kaanse omroepmaatschappij NBD, die dit vanmorgen bekendmaakte, .is nog geen datum voor Goldbergs heengaan vastgesteld. Goldberg zou evenals mi nister Mcnamara bezwaar hebben tegen verdere opvoering van de oorlog in Viëtnam. Een woordvoerder van het Witte Huis verklaarde gisteren, dat hem van een ontslag van Goldberg niet bekend was. Dit is de Nederlandse kustvaarder „Limfjord" (187 tondie op de Noordzee wordt vermist. Het schip is zaterdag j.l. uit Weméldinge vertrok ken met een bemanning van drie kop pen aan boord. Het is niet op de plaats van bestemming aangekomen. 99 UTRECHT Elf voorzitters van de bij het NKV aangesloten bonden hebben zich gedistantieerd van het standpunt van het NKV met betrek king tot de resolutie van de groep- Bogaers voor de zaterdag te houden partijraad van de KVP. Dit standpunt werd maandag kenbaar gemaakt in „Ruim Zicht", het officiële orgaan van het NKV. De elf voorzitters, die deel uitmaken van het verbondsbestuur van het NKV, ontkennen dat de huidige politieke ver houdingen ter sprake zijn geweest in het verbondsbestuur. Daardoor kan niet van een officieel NKV-standpunt worden gesproken. Bij het NKV zijn in totaal 25 bonden aangesloten. Het communiqué van de elf voorzit ters luidt als volgt: „Een belangrijk aantal led,èn van het verbondsbestuur van -het NKV: de heren De Groodt (Willibrordus), Van Werkhoven (Grafi sche Bond), De Wit (Urlie BHP), De Bruyn (KLP), De Graaf (Christoffel), Hubben (Mijnbeambten), Janssen (BVA), Kafoe (KBPH), Sens (Landar- beidersbond), Van der Veer (Hotelper soneel) en Weijers (Mijnwerkersbond) is onaangenaam verrast door de publi- katies naar aanleiding van het redac tie-artikel in „Ruim Zicht", het kader blad van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Deze leden ontkennen ten stelligste, dat de huidige Nederlandse politieke verhoudingen in de beleidsor ganen van het NKV onderwerp van be spreking en beraad hebben uitgemaakt, zodat in dezen niet van een officieel en algemeen gedeeld NKV-standpunt ge sproken kan worden". De heer H. ten Brink, hoofd van het bureau Voorlichting van het NKV gaf als commentaar cp het communiqué van de elf voorzitters, dat de sympathie die voor een radicaal-progressieve koers in het betrokken artikel is uitge sproken, volkomen conform de opvat tingen is, die in de jongste vergadering van de verbondsraad zijn vertolkt. Met name is hier in de openingsrede van de verbondsvoorzitter gesteld, dat pogingen om te komen tot een meer ra dicaal sociaal vooruitstrevende politiek de sympathie van het NKV hebben. De ontkenning, d£t de huidige Neder landse politieke verhoudingen in de be- IJMUIDEN Op de Noordzee wordt de Nederlandse kustvaarder „Limfjord" vermist. Het 187 ton metende schip, eigendom van de redery A. Doornbos uit Delfzijl, vertrok zaterdag van Wemeldinge naar Esbjerg in Denemarken en is daar niet aangekomen. Behalve een aluminium reddingboot, die gisteren by het Duitse eiland Sylt is gevonden, is ook by het eiland Horne, ten noorden van Sylt, een houten bootje van de „Limfjord" aangespoeld. Aan boord moeten zich ook een dingy en een houten reddingvlot hebben bevonden. Vanuit Denemarken en West-Duitsland (Glücksburg) zyn marinevliegtuigen op gestegen om naar de „Limfjord" te zoeken. BELGRADO Uit Belgrado is ge meld dat bij Debar in Zuid-Slavië dinsdagnacht weer een kind is doodge vroren. Na de aarbeving in Debar waarbij acht mensen omkwamen, was het gezin, waartoe het doodgevroren kind behoorde, naar een huisje in een dorp 'gegaan omdat hun huis in Debar zelf verwoest was. Ongeveer 80 percent van Debar's 8.000 inwoners en duizenden menhen uit dorpen in de buurt van het stadje zijn door de aardbeving van vorige week dakloos geworden. Het grootste deel woont in tenten. Maandag kwamen twee jonge kin deren in Debar als gevolg van de kou de om. 'Het kleintje dat dinsdagnacht d'oodvroor, was twee jaar. In de omgeving van Debar worden nog voortdurend nieuwe schokken ge voeld, aldus het Zuidslavische persbu reau Tanjoeg. Van 5 december om 13 uur tot 6 december 8 uur werden 35 schokken geregistreerd. WOERDEN. De heer W. Sloof (27) uit Kamerik is gistermiddag gedood, toen hij werd bedolven onder een sta pel zakken met veekoeken. Het ongeluk gebeurde in het veevoe- dersbedrijf van de firma A. Blok in Woerden. ADVERTENTIE Druivensap drinken-veilig rijden alcoholvrij druivensap (gebr. steurnv] leidsorganen van het NKV onderwerp van bespreking en beraad hebben uitge maakt, zodat niet kan worden gespro ken van een officieel standpunt, vindt de heer Ten Brink volmaakt overbodig, omdat nergens in „Ruim Zicht" mede deling is gedaan als zou het NKV een officieel standpunt hebben ingenomen. WEST-BERLIJN (UPI) De Westberlijners zullen dit jaar met Kerstmis en Nieuwjaar geen bezoek kunnen brengen aan hun verwanten in Oost-Ber- lijn. De Oostduitsers verbinden aan een nieuwe pasjesregeling eisen, die voor de Westduitsers onaanvaardbaar zijn. Sinds de laatste pasjesregeling In Londen is dit vreemde brede autootje te zien. De constructeurs ervan hebben een grapje willen uithalen en drie kleine Austins samengevoegd pinksteren 1966 hebben de Oostduit sers hun eisen voortdurend opge schroefd. Vorig jaar Kerstmis wensten zij het overleg, dat tot dan toe was ge voerd tussen Oostduitse en Westduitse ambtenaren, op regeringsniveau te brengen. De Westduitsers weigerden dat, omdat dit een erkenning van Oost- Duitsland zou inhouden. Het Westberlijnse stadsbestuur stelde op 4 oktober van dit jaar voor bespre kingen te beginnen over een pasjesrege ling tussen de burgemeesters van West en Oost-Berlijn, maar de Oostduitsers wilden zelfs de brief niet aannemen die burgemeester Schütz aan zijn Oost duitse collega Fechner zond. Oost-Duits- land heeft nu West-Berlijn laten weten dat als het met Kerstmis een pasjesre geling wenst, het onder andere „de bar baarse Amerikaanse agressie in Viët nam" en de „agressie van Israël tegen de Arabische Staten" moet veroorde len. Het is de Westberlijners nu wel dui delijk dat de Oostduitse regering geen belangstelling hëeft voor een nieuwe pasjesregeling. De Oostduitse houding heeft tevens de hoop de bodem ingesla gen, dat er met de Oostduitsers te pra ten zou zijn over praktische problemen, die uit de splitsing van de stad (in 1961) voortvloeiden. Aan boord van de „Limfjord" bevon den zich, toen het schip zaterdag uit Wemeldinge vertrok, de kapitein-eige naar A. Doornbos (47), de stuurman Pieter Koch (27) en een 24-jarige Duit se matroos. De „Limfjord" was leeg onderweg naar Esbjerg om daar leven de mosselen te laden voor Wemeldin ge- Gezien de vondst van de bootjes en het barre weer van de laatste dagen op het noordelijk deel van de Noord zee wordt het ergste gevreesd. De 34-jarige scheepsproviandeur E. Eissens uit Delfzijl, een neef van kapi tein Doornbos, zegt: „Er moet natuur lijk iets gebeurd rijn. Toch kan ik me niet voorstellen dat de Limfjord is ge bleven, want mijn oom is een zeeman in hart en nieren. De moeilijkheid is dat het schip geen radio heeft, zodat wij er niet mee in contact kunnen komen". Bij Wagenborg's Scheepvaartbedrijf in Delfzijl, de reders van de Limfjord, houdt men zijn hart vast. Dë heer H. H. Heeres van Wagen borg: „De sloep, die nu is aangespoeld stond op het achterschip boven de ka juit. Als op die plaats iets is weggesla gen, heb je een flinke mep gekregen. De zee bewesten Jutland vormt een misselijke hoek. Er is eigenlijk nergens een oppertje te vinden." Kapitein Door: bos is getrouwd. Hij heeft een zoon en een dochter. Hij werd in 1947 gezagvoerder op de Limfjord. die een jaar later werd gemoderni seerd en verlengd. Bij de verbouwing werd de tonnage van het scheepje ver dubbeld. Voordien voer kapitein Doornbos als stuurman bij de kustvaart. In de oor log lukte het hem van Zweden Enge land te bereiken. Daar nam hij dienst bij de Koninklijke Marine. Hij voer bij het roemruchte eskader motortorpedo boten, dat op gezette tijden snelle uit vallen deed naar de door Duitsers be zette havens en kusten. In het zeegebied, waar nu naar de Limfjord wordt uitgekeken, verdwenen de laatste maanden verschillendë sche pen. Een Libanese vrachtvaarder ver ging er met man en muis, evenals en kele viskotters. yo noemt de Gelderse volksmond hier en daar de gaspeldoorn en doorgaans begrijp ik dan wel, wat ermee wordt bedoeld, doch niettemin kan men er door in de war komen, want de eigenlijke stekelbrem is een heel ander, enkele decimeters hoog struikje, mqt dicht gedoomde twijgen en in de voorzomer getooid met tros jes kleine goudgele vlinderbloemen. Er is voorts nog een laag blijvende brem soort zonder pennen: de kruipbrem, eveneens op zandgrond en in de hei te vinden. Onze gaspeldoorn evenwel verweert zich 't allenkant met duch tige stekeligheid en kan wel ander halve meter hoog worden. Dat ik er in deze tijd van het jaar even op te spreken kom, ligt aan de vroege (of late?) bloei midden in de winter, zachtgeel en vriendelijk als een con trast met de afwijzende priemen en stekels, een struik van droge, kalk- vrije, zonnige heideheuvels. In onze oostelijke provincies staat zij bekend als ginster (Duits: Stachelginster). Gaspeldoorns bezitten een geringe wintervastheid, zodat er bij vorst van betekenis nogal wat het loodje leg gen, doch ik ken luwe plekjes, waar ze elk jaar tegen april in bloei staan, doch ook vaak genoeg al in de win ter. Vroeger genoten ze bekendheid als voedergewas waartoe onze brem het nooit heeft gebracht; hoog stens diende zij tot groenbemesting (vruchtbaar maken van heidegronden) maar of de gaspeldoorn voor dit doel nog in Ierland en Bretagne ver bouwd wordt, geloof ik nauwelijks. Verzorgt men haar in een kas met hoge vochtigheidsgraad, dan veran dert zij in een heestertje zonder steekwapen, dat niemand stekelbrem zou noemen. 7 december '67 A. B. WIGMAN

De Vallei | 1967 | | pagina 1