TV-portret van Peter Post Twee ton voor valse boeken Poëzieprijs voor Klaas Schippers Beurs van Amsterdam UIT DE KERKEN Filmgroep uit V.S. op Suriname FINANCIËLE NOTITIES VANAVOND MORGEN Iets lager Toezicht op deviezenhandel in Indonesië Koers van pond weer gedrukt Wisselmarkt PILOOT STORM RECHTER TIE TELEVISIE T.V. LflNGENBERG I TEKKO TAKS Zweedse N.V. verwerft meerderheidsbelang „Elisabeth Bas" „:i.J 2 55 Ook in haar kamer was een boekenplank, men zag hier o.a. een aantal dikke delen, die over tech nische onderwerpen, speciaal over elektriciteit handelen. De deur die toegang gaf tot de gro te slaapkamer stond open. De gordij nenwaren dichtgetrokken, zodat de stralen van de morgenzon de rode da masten ^oelen en de bedsprei niet konden doen verbleken, welke sprei over het brede dubbele bed lag, dat uit twee zo goed naast elkaar ge plaatste bedden bestond, dat men on mogelijk kon onderscheiden, waar de ze samengevoegd waren. Gusti hield blijkbaar van draperieën, want aan de zoldering hingen damasten gordijnen boven het bed. Daar Pauline nu wist, dat ze alleen thuis was, opende ze een geheime la van haar oud bureautje en nam er een in rood leer gebonden boekje uit Ze had dit sedert de dood van haar kind maar één enkele keer in haar handen gehad. Toen had ze het voor het eerst sinds de zeven jaren van haar huwelijksleven geopend, gelezen en tranen op de bladzijden vergoten. Toen ze nu die pagina's weer om sloeg, had ze het gevoel, dat Ama- deus het huis was binnengestapt. Hij scheen hier aanwezig te zijn, hij was heel, heel dicht bij haar. Was die ont moeting met hem een toeval, een zui vere samenloop van omstandigheden? Of waren ze door een macht buiten het gebied der menselijke kennis naar elkaar toegebracht? Ze sloot het boekje en verstopte 't weer in de la. Daarna opende ze een enveloppe, die in dezelfde la verbor gen lag, en nam daar enige kranten knipsels uit. Die handelden alle over de Rossmer-werken, ze had die gedu rende al die tijd met een vurige ijver verzameld. In sommige van deze uit knipsels vond ze beschrijvingen van reizigers en journalisten, die de Ross- mer-vallei hadden bezocht, en in eni ge was Amadeus' naam vermeld. Ze dienden haar als documenten, die Amadeus' worsteling schilderen. Een van de reporters bekritiseerde hem fel. Deze reporter keurde aanwezig heid van al die buitenlandse arbeiders .af. Dit kwetste zijn nationale gevoe lens. Een ander artikel veroordeelde de coöperatieve vereniging, die Ama deus had gesticht; in dit artikel klaag de de schrijver over de talrijke onge vallen, die al zo menig werkman het leven hadden gekost. Het bleek duide lijk, dat Amadeus vijanden had. Pauline hoorde, dat Elsi beneden binnenkwam. Ze sloot haar geheimen weer af en nam, met een vermoeide beweging, haar baret van haar hoofd. Ze deed een witte morsjurk aan en liep naar beneden, om bij het koken te helpen. Koken was interessant. Het hielp de tijd verdrijven. Schotels, die Gusti zou verslinden, eisten haar ver nuft en haar verbeeldingskracht op. Gusti was een flink eter. Hij hield van in boter gebakken spijzen. Hij hield zowel van uitstekende kwalitei ten als van goede kwantiteiten. Ter wijl Els de aardappels klaar maakte, stak Pauline een groot stuk boter in de braadpan. De wijzers van de keu kenklok bewogen voorwaarts. Om vijf minuten over twaalf vertoonden de met eieren en kaas gemengde aardap pelen een goudachtig bruin korstje. Drie minuten later kwamen ze als een aromatische koek op een hete schotel en twee minuten later het was pre cies kwart over twaalf hoorde ze het eigenaardig geknars van een sleutel in het slot van de straatdeur, een korte welluidende hoest, het geveeg van voeten op de deurmat, een scherpe tik. van een deur, die zorgvuldig geslo ten, werd. drie stappen over de por taalloper naar de klerenhanger en de stem van een man, die riep: .Hallo, Poulet!' Een ogenblik later verscheen er een hoofd bij de keukendeur. .Salut, Poulet!' Het was een enigszins ruwe maar goedhartige boerengroet. Een gladge schoren gezicht toonde een paar gro te, blauwe ogen, die op de schotels waren gericht. ,Ik heb honger,' sprak Gusti. .latep we dadelijk gaan eten.' Dr. Gustav Elfenau was, wat een Fransman waarschijnlijk een „bel homme" zou hebben genoemd. Zijn lichaamslengte was boven de middel maat en ofschoon hij bijna honderd kilo woog, maakte hij niet de indruk dik te zijn. Eerder droeg hij zijn over bodig gewicht met het gemak van een vlugge pachyderm. Zijn ogen liepen over van een tevreden bonhomie. Hij had volle lippen en zijn mond vertoonde een curve, zoals die meestal bij kinderen voorkomt. Ook nu hij zevenenveertig was, had zijn lterlijk voorkomen nog iets zeer jeug digs. Zijn grote, heel blanke en vlezi ge handen, met de lange, goed onder houden nagels duidden op de man, die nooit lichamelijke arbeid verricht had. Het was niet moeilijk om te bevroe den, dat hij een vreedzaam bestaan leidde. Dit speurde men aan de zelf genoegzaamheid, die in zijn enigszins minzaam optreden naar buiten kwam. Hij kon er zich op beroemen, de man te zijn van een van de mooiste vrou wen van Bern. Hoe hij 't klaar had gespeeld de eigenaar van zo'n juweel te worden, openbaarde hij nooit, zelfs niet aan zijn intiemste kennissen. Het was twijfelachtig of Gusti ooit vrij over deze verwerving met een intiem vriend zou hebben gesproken, zelfs aangenomen, dat er zulk een persoon voor hem bestaan had. Maar hij had geen vrienden, geen echte vrienden. Hij was bang voor intieme relaties, want hij wist reeds uit zijn jonge ja ren, dat vriendschap verplichtingen met zich meebrengt en hij beschouw de verplichtingen als een vervelende last. Waarvoor had hij vrienden no dig? Hij had een vrouw en vrienden konden gevaarlijke klanten worden voor de man van zulk een vrouw. Ze konden teweegbrengen, dat haar aan dacht van hem op hen werd gericht, ze konden hem onaangename uren, slapeloze nachten, angsten en gehei men argwaan bezorgen, kortom aller lei, wat hij moest vermijden, wilde hij in rust en veiligheid leven. Dit waren de twee voornaamste, meest noodza kelijke elementen voor zijn levensba sis rust en veiligheid. Het beteken de voor hem iets essentieels, dat hij in niets gehinderd zou worden in de vreedzame progressie van zijn le ven, en dat die progressie naar de realisatie van zijn levensambitie door niets gestoord zou worden. En die am bitie was deze hij wilde de chef worden van het regeringsbureau, dat hij een goede negenentwintig jaar ge leden voor het eerst betreden had, teneinde op te klimmen naar die bo- vensfeer van invloedrijke ambtenaren die boven de verschillende stammen van de Zwitsere confederatie troon den. Gusti was het enig kind zijner ou ders. Hij kreeg zijn salaris regelma tig uitbetaald, zijn werkuren waren tot in de kleinste details vastgesteld, zijn collega's respecteerden her en hij respecteerde hen op zijn beurt In ie der opzicht was zijn gedrag conform aan artikel 4 eerste afdeling van het eerste deel, handelend over de positie van de regeringsambtenaar, in welk artikel voorgeschreven was, dat de desbetreffende ambtenaar zich door zijn gedrag het respect en het vertrou wen waardig moest betonen, dat zijn positie meebracht, onafhankelijk van de omstandigheid, of hij al of niet in functie was. (Worrtt vervolgd) iiimnmtiiiiiiim 3680. „Is dat geen toeval?" vroeg Dubois grinnikend. „Jullie zijn aan 't schermen, terwijl ik op bezoek kom om te spreken over een ander soort schermen. Kracht- schermen dan" Dat is al heel frappant" vond Arend. „Je bedoeld natuurlijk afweer-schermen van ruimteschepen, nietwaar?" „Juist ja, zoals wij ze rond de Naald en de Zeepbel konden optrekken. Weet je, sedert onze ontmoeting met dat onzichtbare halter schip, dat later toch zichtbaar werd, heeft dit idee mij niet meer losgelaten. Er moet nog 'n heleboel te ver beteren zijn aan ons systeem, want hoewel wij het schild van die onzichtbare vijand tenslotte toch door boord hebben, was dit slechts aan Arends vindingrijk- heid en het ijdele superioriteitsgevoel van de tegen stander te danken. Het scherm was immers vroegtij dig opgeheven, dat was ons geluk. Maar hun scherm was veel doelmatiger! Ik heb er al veel over nage dacht, maar dat ls eigenlijk dom, want mijn vroegere collega David Lodge is een expert op dit gebied en ik zit dus waarschijnlijk onnodig werk te doen. Nu wil de ik jullie voorstellen met mij mee te gaan naar zijn laboratorium buiter de stad. Voelen jullie daarvoor?" Het antwoord was natuurlijk positief. Dubois had niet anders verwacht. En spoedig rolden zij al in Arends confortabele wagen de stad uit. De NTS heeft het „zesdaagse-leven" van winterbaankoning Peter Post vast gelegd in een programma, dat op diver se banen in Europa werd opgenomen en dat vanavond van 19.25 tot 20.00 uur op Nederland 2 wordt uitgezonden. Bij het samenstellen van deze repor tage met een documentair karakter over de „Zesdaagse-koning" Peter Post heb ben Jan Leyendekker en Fred Racké te kampen gehad met één probleem: er was té veel materiaal. Daar moest, he laas, de schaar in worden gezet. Over gebleven is een programma van 35 mi nuten, waarin niet alleen Peter Post aan het woord is, maar o.a. ook zijn „koninklijke voorganger" Rik van Steenbergen en diens schoonzoon Palle Lykke. Op vele plaatsen is gefilmd, onder meer tijdens de Zesdaagsen van Frank furt en Gent en (helemaal up-to-date) bij de Sixjours van Zürich, die gister avond is geëindigd. Centraal heeft Peter Post gestaan en die sportman buiten de baan, maar toch in de sfeer van de strijd, willen Jan Leyendekker en Fred Racké in hun prograrpma laten zien. LONDEN B(J de kunstveiling So- thebv in Londen is deze weeft een twee daagse verkoping gehouden van ver valsingen. De vervalsingen van eerste edities van werken van Tennvson, Wordsworth, Dickens, Ruskin en ande re schrijvers brachten in totaal 203.000 gulden op. Deze vervalsingen zijn gemaakt door een zekere Thomas Wise, die te goe der naam en faam bekend stond, totdat hij werd ontmaskerd als een aartsver valser. Hij hield in 1900 met zijn ver- valserswerk op en keerde terug naar zijn oorspronkelijke beroep: dat van wetenschapsman. Pas in 1934 werd ontdekt wat hij had gedaan. Drie jaar later stierf hij. In de Verenigde Staten en Nieuw- Zeeland zijn tentoonstellingen van de vervalsingen gehouden. Vele boeken zijn via Sotheby's naar Amerika ge gaan. De kunsthandelaar El Dieff uit New York betaalde 3500 gulden voor een dito van Ruskin. De New Yorkse handelaar legde verder nog eéns 24740 gulden neer voor een serie brieven van Wise. Bij Sotheby was men zeer tevreden over de opbrengst van de veiling, die het vervalsingswerk van Thomas Wise onverwacht veel eer aandeed. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Oud Beverland (toez.): J. van den Velden te Amersfoort; te Amstelveen-Buitenveldert, als pred. voor b.w. (ziekenhuispred voor de V.U W. E. O. Stange te Weerselo; te Hoog vliet (vac. K. Verbeek); drs. C. A. ter Linden, legerpred. te Hoogerheide; te Noordoostpolder (werkgemeente Em- meloord)drs. C. G. Baart te Nieuw- poort; te Tan Post: K. Beks te Noord oostpolder. Aangenomen: naar Alblasserdam (vac. H. J. de Bie (toez.): J. Himan te Nunspeet; naar Blijham (Gr.); A. Don kert te Stolwijk; naar Zoetermeer (3de pred. pl.) (voor het vormingswerk); J. W. de Jong te Vlaardingen. Geref. Kerken: Beroepen: ie Nijkerk (va. J. Koppe): L. Buitenhuis te Oosterwolde. Geref. Kerken (Vrijgem.): Beroepen: te Smithfield (Ontario-Ca nada): H. Mosterd te Harderwijk. Beroepen: te Zuidwolde: C. J. Breem te Katwijk. Chr. Geref. Kerken: Beroepen te Murmerwoude: J. Weste rink te Kerkwerve. Geref. Gem.: Beroepen: te Opheusden: A. Hooger- land te Werkendam; te Sioux-Center (Iowa-U.S.A.) en te Wolphaartsdijk: J. C. Weststraten te Meliskerke. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitz. v.d. CHU. 16.30 De tfel van (half) zeven, gevar. pr. 19.30 Nws. IKOR: Kerk ver af en dichtbij 19.40 Avondgebed AVRO: 20.05 Land der Muzen: kunstkron. 20.25 Stereo: Symfonisch Staatsork. van de U.S.S.R. en soliste: mod. en klass. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Venster op de hedendaagse muz., muzikale lezing 23.30 Stereo: Klein Radiokoor: mod. muz. NRU: 23.50 De Zesdaagse in Am sterdam 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00) iijd vrij voor muziek in vrije tijd: Fanfare-ork.: mod. muz. In de pauze: interview 18.30 Nws. en weerpr. 18.45 Act. 19.00 Muz. v. h. Leger de Heils (opn.) 19.15 Spektrum: nieuws uit de prot. chr. organisaties 19.30 Oude or gels in Brabant(slot; kerkorgelcon cert - oude muz. 20.00 Wijd als de we reld: wekelijkse internationale oriënta tie in kerk, zending en oecumene 20.10 Pianorecital: klass. muz. (gr.) 20.30 Stekker: Steravondpr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking 22.50 Stereo: Vocaal ensemble: mod. liedjes 23.00 Studio 2300: gevar. pr. 23.55- 24.00 Nws. NEDERLAND I NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltelevisie NTS: 18.55 Pipo de Clown 19.00 Journ. STER: 19.03 Reel. TROS: 19.07 Rick de kikker, tv-film v. kinderen 19.12 In kleur: Mr. Terrific, TV-film 19.37 Lied jes uit de tijd van Ot en Sien STER: 1956 Reel. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. TROS: 20.20 Moment.... TV- kroniek 20.45 IN: amusementspr. 21.25 Portret van een madonna, éénakter 22.00 Het verhaal van de zee, TV-film NTS: 22.50-22.55 Journ. NEDERLAND II NTS: 18.55 Pipo de clown 19.00 Journ. 19.03 Van gewest tot gewest 19.25 Por- AMSTERDAM Het College van Burgemeester en Wethouders van Am sterdam heeft besloten de Poëzieprijs- 1966 toe te kennen aan de heer K. Schippers, en wel voor zijn bundel „Een klok en profile", die in 1965 bij Querido's uitgeverij is verschenen. Burgemeester en Wethouders werden hierbij geadviseerd door een door hen ingestelde jury, bestaande uit de heren C. Buddingh, A. Morriën en K. Schuur. De prijs zal vrijdagavond in de aula van het Stedelijk Museum worden uit gereikt tijdens een aldaar te houden buitengewone vergadering van de Am sterdamse Kunstraad. PARAMARIBO Op Suriname ver toeft momenteel een Amerikaanse film groep, bestaande uit vier man, die op namen in het Surinaamse binnenland zal maken. Het ligt in de bedoeling van de leider van deze groep, Art Eric- son,-om ook opnamen in het oerwoud van Guyana te maken. Later zal wel licht door deze „Viking"-filmgroep ook het Franse Duivelseiland worden be zocht. O UTRECHT In het Academisch Zie kenhuis is de 2C-jarige loodgieter A. M. Hakkert uit Utrecht overleden aan verwondingen, die hij vorige week za terdag opliep. Hij njaakte toen een val van zeven a acht meter, toen hij werk zaamheden verrichtte aan een balkon van een huis aan de Catharijnesingel te Utrecht. tret van een wielrenner 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. NCRV: 20.20 Winter- Wonderland, muzikale show (Bavaria- prod.) 21.00 Jeroen aan het woord 21.02 De parallelle wereld: De uitwisseling, spionagefilm CVK/IKOR/RKK: 21.56 Kenmerk laat: rubriek over mensen en meningen STER: 22.26 Reel. NTS: 22.30 - 22.35 Journ. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.20 Stereo: Lichte gr. muz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Woordelijk.. Vandaag de dag. NRU: 9.00 Operaconcert (gr). (9.35-9.40 Waterstanden). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen (gr).(11.00-11.02 Nws). 11.55 Beurs- ber. NRU: 12.00 Blik op de wereld. 12.27 Med. voor land- en tuinb. 12.30 Overheidsvoorl.: Uitz. voor de landb. 12.40 Lichte orkestmuz. 12.50 Recht en slecht, lezing. 13.00' Nws. 13.10 Act. 13.20 Hoor die krant: bespr. van bui- tenl. kranten en tijdschr. VARA: 13.30 Voor de middenst. 13.35 Kamerork. v. Radio Saarland: kl. muz. 14.20 Wikken er. wegen, lezing voor de cons. NRU: Ontw. in de mod. anthropolgie (I), le zing. 15.00 Vonken onder de as: progr. over Ned. volksverh. en volksgebr. 15.30 Noten-Festival:- am. muz. (opn). VPRO: 16.00 Nws. 16.02 Thuis, pr. voor thuiszittenden. 16.30 Voor de kin deren. 16.45 Mod. kamermuz. (opn.). 17.40 Informatie: achtergronden en commentaar. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Badinerie: licht kl. platen- progr. (7.30 Nws. 7.32 Act. 7.55 Overw. 8.00 Nws). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Ste reo: Aubade (gr).: kl. en mod. or kestwerken 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Van twaalf tot twee: gev. pr. (plm. 12.23 Wij van het land. pr. voor de boeren. 12.27 med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Act.). 14.05 Schoolradio. 14.30 Musiesta: licht gev. muz. pr. (opn).- TROS: 15.00 Stereo Kl. muz. (gr). 15.30 Uit de school ge klapt: gesp. met jonge mensen. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 Metropole-orkest. 16.30 Progr. voor tieners. 17.15 Stereo: Latijns-amerik. muz. (gr). 17.30 Sport - kompas. 17.50 Act. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Licht platen- progr. (10.00 Nws). NRU: 11.00 Nws. 11.02 Licht platenpr. VPRO: 12.00 Nws. 12.02 Ons kent ons. (13.00 Nws). 13.30 Help: gev. platenpr. TROS: 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.05 Van 2 tot 3 op III: nieuw platenpr. AVRO: 15.00 Nws. 15.20 Muziekkantjes: lichte muz. 16.00 Nws. 16.02 Operette-varia. 17.00 Nws. 17.02 Sport. 17.05-18.00 Gev. platenpr. voor automobilisten. Donderdag 7 december 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ (herh. v. gis teren) 10.20 Sportspiegel 10.50 Filmrep. 11.20 Film 11.35 Die Drehscheibe 12.00- 13.30 Das aktuelle Magazin 16.40 Journ. 16.45 Kinderpr. 18.00-18.05 Journ. (Reg. pr. NDR: 18.05 Act. 18.19 Cult. rubr. 18.53 Zandmannetje 19.00 Act. 19.26 TV- film 19.59 Pr.overz. WDR: 18.05 Nws. 18.10 (K) TV-film 18.25 Hief und Heu- te (18.50-19.00 Goedenavond) 19.20 (K) TV-film 19.40 (K) TV-film 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Dierenpr. 21.00 Caba- ret-pr. 22.30 Journ, commentaren en weerber. 22.50 Filmrep. 23.40 Journ. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Wild- West film 18.20 Die Drehscheibe 18.55 TV-spel 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 (K) Vergissmeinnicht, grote TV-quiz 21.30 Actie Zorgenkind. Aansl. Nws. 21.45 Gesprek over de Bundes- wehr 22.30 Nws. en weerber. 22.40 Ver slag v.d. commissievergadering over de Noodwetten. (Slotkoersen van gisteren) 7. Seah wringt zijn handen van wanhoop en blijft maar steeds herhalen dat hij het verkeerde zwaard had. Tsjiao Tai begrijpt niet wat hij bedoelt, maar dan dringt de rijsthandelaar Lau zich naar voren en zegt: „Sta mij toe dat ik het uitleg, meneer Tsjiao. Er moet een ongeluk gebeurd zijn. Er lagen twee zwaar den in het rek op de bamboekist. Het een was een echt zwaard, het ander een zogenaamd truczwaard..." „Ja, vertelt u me dat allemaal zo meteen maar", on derbreekt Tsjiao Tai hem. „Mensen, er moet een offi cieel onderzoek worden ingesteld. Willen alle leden van de troep naar de bovenverdieping van het eethuis ko men? Daar kunt u rustiger vertellen wat er gebeurd is. Komt u ook mee, meneer Lau. En laat die ouwe trom melaar de kist met spullen en het andere zwaard mee nemen". Terwijl de hoofdman de leden van de troep de een na de ander met zachte drang het Ijsvogel Pa viljoen binnenleidt, kijkt Tsjiao Tai om zich heen of hij de vagebond nog ergens ziet, die de rijsthandelaar Lau had lastig gevallen. Maar de man is kennelijk al ver dwenen. Wel is intussen de wijkmeester ter plaatse aangekomen. „Wikkel het lijkje in de rietmat en breng het naar het gerechtsgebouw", beveelt Tsjiao Tai hem. „Voor de zekerheid zullen we een lijkschouw laten ver richten". 73-4 *,Wat zit je daar nu te grinniken?" vroeg de waard verontwaardigd en hard zette hij het glas voor de oude op tafel. Is het zo leuk dat ik mijn gasten kwijt raak door dat stomme gedoe van jullie? Weet je geen andere grapjes te verzinnen?" „Maar houd je toch kalm beste vriend!" antwoordde de tuinman met een stern als glas dat gesneden wordt. „Ik verzeker .ie met de hand op het hart dat het mij oprecht leed doet, dat die meneer dinges, of hoe hij heten mag, zo overhaast vertrekt. Maar ik ^eb er geen schuld aan neem dat van mij aan!" „Je praatje is mooi, maar je smoesje deugt niet!" .mopperde de dik ke herbergier en nijdig dribbelde hij weer naar de toog. „Morrege heer waard!" klonk de stem van de rij ke boer die Tekko uitgedaagd had naar Ilpenrode te gaan. En aan de tuinman vroeg hij fluisterend: „Hoe is het afgelopen met die hansworst uit de stad?" „Oh eh... da's best in orde!" knorde het oude kereltje. „Die heeft de schrik in 't lijf en vertrekt vanavond ®hog. We hebben dus vrij spel, want dwarskijkers kunnen we vanavond niet gebruiken baas, hi, hi, hi." „Geweldig! Merakels mooi om dat jong zo helegaar uit te schake len!" prees de boer en enthousiast schudde hij de ou de de hand. iiiiiiiMimmiiiMiiimimiHiiiiiimiiiitimmmmiiiiiimniiiiiiiiiiimiiiimiiiiitmiiMmuminiitHmiitimiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiimt Fonds Vorige koers 1ste not. Nederland 1966-1 7 103% 103% Nederland 1966 61 99% 99% Nederland 1967 61 99% 99A Nederland 1967 6 96% 97% Nederland 1965-1 52 93% 94 Nederland 1964-1 51 90% 90% Nederland 1964 5 88% 88'/* Nederland 1958 4è 89% 89% Nederland 1964 41 95 95 Nederland 1959 41 86% 8612 Nederland 1963-1 41 83 83% Nederland 1961 4 83% 81V* Nederland 1953 32 80% 80% Ned. staf feil. 1947 31 71% 71% Nederland 1951 31 90% Nederland 1953 L-2 31 83% 83% Nederland 1950 1-2 31 73V* 73% Nederland 1954 1-2 31 75% 75'/* Ned. grootb. obl. 1946 3 82'/* 82 Ned. dollarlng. 1947 3 87% 87% Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 85A 85 H id. 30-jar. 1958/*59 41 87% 871/* H.V.A.-mijen ver. a. 114% 1441/* A.K.U. a. 58.6 57.8 Delimij. f. eert. 85.2 85.1 Hoogovens n.r.c.v.a. 119.8 116.8 Philips gem. bezit. v. a. 119.2 119.6 Unilever c.v.a. 106.8 106.4 Kon. Zout-Organon 150 150 Dordtsche Petr. a. 677 674V* Kon. Pe'r. f. a. 147.8 147.4 H-AJL. a. 73«/2 74*/* Java-China p n.r.c.v.a. 173 172 K.L.M. a. 280 276 Rotterd. Lloyd a. 140% 140% Scheepvaartunie a. 125% 126*/* Bk. v. Ned. Gem. '65-1 52 96% 96% Bank v. N.G '58 1-2-3 42 82% 82% Nat Bk. v. Midd.Kr. '66 7 93% 94 Nat. investeringsb. '65 52 95% Fr.-Gron. Hyp.b. dw. 6 92 Alb. Heyn wdlobl. '55 4 129'/* Bijenkorf 6 97 97% Co-op Ned. r.spaarbr. 147 147% Ned. Gasunie 1966 61 99% 100% Ned. Gasunie 52 94% 94% Philips dir. 250-100 '51 4 80% Pegem 1-2 1957 6 96% 96% Pgem 1957 6 96% 96 K.L.M. 15-jarig 5 93% 93% Ned. Spoorw. 57 1-2 42 91% 91% A.K.U. f1000 41 88% 89 Berghuizer Pap.fabr 41 94% 94% Gelder Zonen v. Hoogovens Alg. Bank Ned. Amrobank f20, Nationale Ned. Ned. Credietb. aand. 42 86V» 87Vt 5i 115 114 a. 232 231'/* a. 46.6 46.3 eert. 604% 603 b. 175% 176 Ned. Middenstandsbank a. 87.5 87.5 Slavenburg's Bank a. 171 170% Albert Heyn a. 1201 1212 Amstel Br. n.r.c.v.a. 403 ^)5 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 209% 210 Blaauwhoed a. 100 Blijdenst.-Will. f 1000 nreva 72 72 Bols Lucas a. 183.7 183-.8 Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. 384 387 Buhrmann-Tetterode a. 478 484 Bijenkorf n.r.c.v.a. 646 649% Calvé c.v.a. 752 741 Drentsch-Overijs. Houth. a. 112 112 D.R.U. a. 313% 310% Elsevier's Uitgeversmij. a. 305 305 Erdal mij. v. wasverw. a. 530 Excelsior metaalbuizen a. 59% 59% Fokker a. 430V» 433 Gazelle Rijwielfabriek a. 170 166 Gelder Zonen, van a. 109 108% Gist»- en Spiritusfabriek a. 755 754 Grasso's Kon. Mach.fabr. a. 125 123 Heineken's Bierbr. aand. 603 606 Holec aand. 164 164 Interr.atio aand. 271 273 Kon. Ned. Papierfabr. a. 155 155 Kon. Ned. Textieluaie eert. 47 47 K.V.T. (kon. ver. tap.) aand. 224 Meteoor Beton a. 107 105 Misset, Uitgeversmij. a. 225 240 Naarden Chem. fabr. a. 464 461 Naeff gebr. a. 146% 146 Nedap ned. app.fabr. aand. 141% 141'/* Ned. Kabel fabrieken aand. 286 295 Nelle, wed. J. van aand. 346% 347 Nyma n.r.c.v.a. 25 24% Nijverdal-ten Cate a80 79 Overz. Gas, nat. bez. v.a.f. '97.5 98 Palthe a. 62% 61'/* Pont Houthandel a. 180% Reesink en Co. a. 161 Scheveningen Expljnij.f. a. 29.9 Schokbeton aand. b. 206% Scholten Carton en Pap. a. 258 Schuppen Sajetfabriek a. 93% Simon de Wit aand. b. 424 Spaarne ver. bez. 500-100 a. 670 Technische Unie a. 250 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 105.8 Twentsche Kabelfabriek 368 1807* 161 29.9 205% 259% 92 425 670 252 106.9 368 Ubbink-Davo a15 15% Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 109% 109% Veenendaalsche stoomsp. a. 187 Ver. Machinefabrieken a. 169 169% Ver. Touwfabrieken c.v.a. 131% 133 Vredestein Rubb.br. c.v.a. 152 150 Vulcaansoort a. 67 68 Wessanen's Kon. Fabr. a. 485 488 Wilton-Fijen.-Bronsw. a. 157 157% Billiton le rubriek a. 785 807% Geldersche Tramw.mij a. 64 64 H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. 754 755 Interbonds 1 pb f. 635 635 Vastgoedbel.fonds part. f. 648.5 Interunie f 50 a. 182.5 182.6 Robeco f50 a. 223.3 223.3 Rolinco -f. 217.5 217.5 Unitas f 50 a. 404.5 404 Ver. Bezit v. 1894 f50 a. 100 100 Canadian Pac. Railw. eert. 58% 58% Int. Nickel Cy. Can. cert. 124 124% Shell Cas. (10 a.) eert. 30% 31% A.T.T. 15-10a33-l'2d eert. 52% 52% Anaconda eert 44% 45% Bethlehem Steel ce*... #2% 33% Chesapeake and Ohio eert. 32 Cities Serv. 10 a 10 dlr eert. 48% 49% Douglas Aircraft eert. 89 92% Dupont d.n. 10 a 5 dlr eert. 150 150 General Electric eert. 103 104 General Motors eert. 82 83 Kennecott Copper eert. 41 41% Phillips Petroleum eert. 59% 68% R.C.A. eert. 56% 57% Republic Steel eert. 43 43% Shell Oil eert. 66% 65% Standard Brands 10 a eert. 33% 33% U.S. Steel (10) eert. 41 41% Woolworth eert. 26 26% British Petrol. 1966 7i 101% 102 Rott. Rijn Pijpl.mij. 5i 93 93 Grasso's Kon. Mach.f. 52 91 90% Meteoor beton 52 81% 81% Stokvis en Zonen 42 88% 89 Thomassen/Dr.-Verbl. 4i 107 107 Bredero vast goed a. 163% 164% Calvé cum.pref.wd.nr. eert 145 146 Edy emaille a. 79 77 Krasnapolsky, f. a. 58 57.5 Lips en Gispen eert. 116 117 VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 147.80; Unilever 106.50; Phi lips 120.20: Hoogovens 117.30. O Amsterdam, 6 dec. De Internatio nale aandelen hebben bij de opening van de beurs overwegend lagere koer sen te zien gegeven. Hoogovens boekte het grootste verlies. Evenals dinsdag werd in open hoek gehandeld en de eerste koers op f 116,50 betekende een daling van f 1.70 ten opzichte van de laatste transactie van de dinsdagmid dag. De reactie werd door de beursbe zoekers toegeschreven aan winstnemin gen. Na de vaste stemming van de voorafgaande dagen werd een verdere stijging onmogelijk, omdat een aantal beleggers van hun stukken afstand wil den doen, werd opgemerkt. Na de eer ste transacties volgden een licht her stel en werd het verlies dat bij de ope ning viel waar te nemen teruggebracht tot ongeveer een gulden. Van de inter nationale fondsen lag Unilever onver anderd in de markt op f 106.50. AKU en Kon. Olie openden beide 40 cent la ger op resp. f 58,20 en f 147,50. Philips boekte opnieuw énige winst. De eerste aandelen verwisselden van eigenaar te gen f 119,70, hetgeen een stijging bete kende van 40 cent. De scheepvaartaandelen startten licht verdeeld. HAL, Stoomvaartmaatschap pij Nederland en Nederlandse Scheep vaartunie moesten licht terrein prijs geven, de KNSM lag iets beter in de markt, terwijl de andere fondsen in de ze sector vrijwel onveranderd van start gingen. In de cultures kwamen over de gehe le linie lichte verliezen voor, die tijdens de beurs enigszins werden goedge maakt. KLM werd als gevolg van de reactie die Wall Street dinsdag voor dit aandeel te zien gaf ongeveer 5 gulden lager geadviseerd op f 275. Op de lokale markt lagen de eerste advieskoersen rond de prijzen van dins dagmiddag. Voor D'Oranjeboom werd door het hogere dividend dat Allied Breweries heeft voortgesteld een koers genoemd van 453 460 procent. De staatsfondsenmarkt gaf de reactie van gisteren als gevolg van de aan gekondigde lening van de bank voor Ne- derlandsche gemeenten een licht hersteL te zien. De omzetten waren in deze afdeling niet groot. Op de lokale markt steeg de koers van dé aandelen Albert Heijn in de eer ste periode 11 punten tot 1212. Gedurende de beurs hebben de koer sen weinig veranderingen ondergaan. De scheepvaartmarkt trok iets aan, AKU verloor enig terrein, terwijl de koersen van de overige fondsen rond het niveau van de opening bleven schommelen. De lokale markt gaf een vaste stem ming te zien voor de aandelen Misset. De biedprijs ging met 15 punten om hoog tot 240. Deze aandelen zijn het laatst verhandeld tegen 205 procent. BOXTEL De directie van de N.V. Elisabeth Bas Sigarenfabrieken en haar dochteronderneming n.v. La Paz Siga renfabrieken, beide te 'Boxtel, heeft aan haar 600 man tellend personeel meegedeeld, dat Svenska Tabaks Aktie- bolaget te Stockholm een meerderheids belang verworven heeft in haar onder neming. Het thans aanwezige personeelsbe stand blijft geheel intact, zelfs is uit breiding in het vooruitzicht gesteld. De leiding blijft onder dezelfde directie ge handhaafd. DJAKARTA De centrale bank van Indonesië heeft nieuwe voorschriften bekend gemaakt om 'n einde te maken ^an speculatie in deviezen en ter ver mindering van de omvangrijke aanko pen van deviezen in de laatste tijd. De voorschriften gelden voor het zg. bonus- exportkrediet of de buitenlandse lenin gen die de Indonesische regering aan biedt voor de invoer van essentiële goederen. Bepaald is o.m. dat de deviezen die in de vorm van buitenlandse leningen zijn verkregen, contant moeten worden betaald. Tot dusver moest bij de aan koop van deviezen voor invoer van som mige goederen een aanbetaling worden gedaan van 50 procent in contanten. In de afgelopen weken zijn op de wisselmarkt in Djakarta bijzonder veel buitenlandse valuta's gekocht. Bij de handel in bonus-exportkredieten is de koers van de roepiah hierdoor scherp gedaald. Er werd voor een dollar 210 roepiah neergeteld tegen voorheen 150 roepiah. LONDEN Na een krachtige waar schuwing dat er binnen de komende twee jaar weer een devaluatie moet ko men als er tegen die tijd geen over schot is op de betalingsbalans, kreeg het pond sterling gisteren opnieuw een harde klap. Onmiddellijk na deze waarschuwing, door de voorzitter van de raad voor lo nen en prijzen, daalde de koers van het pond door verkopen in Londen en New York tot om en nabij de 2.41 dollar. Dat is bijna een volle dollarcent on der de waarde van vorige week. De raad voor lonen en prijzen is het lichaam, dat in opdracht van de rege ring een oordeel moet vellen over de toelaatbaarheid van loon- en prijsverho gingen. Deze week heeft het pond sterling voortdurend onder druk gestaan, als ge volg van de moeilijkheden bij de Brit se spoorwegen. Toen gisterochtend het einde daarvan werd aangekondigd steeg de koers onmiddellijk tot 2.414. De slotkoers was de allerlaagste sinds de devaluatie. AMSTERDAM, 6 dec. 1967 Londen 8.67%—8.68%; New York 3.59 A—3.59Ü; Montreal 3.32H'3.331%Parijs 73.25% 73.30%; Brussel 7.2474—7.2474; Frank fort 90.24%—90.29%; Stockholm 69.47— 69.52; Zürich 83.32—83.37; Milaan 57.61% 57.66%; Kopenhagen 48.16%—48.21% Oslo 50.28%—50.33%; Wenen 13.90%— 13.91%; Lissabon 12.5774—12.58* 4.

De Vallei | 1967 | | pagina 2