Alleen Ederveens raadslid tegen overplaatsing school Wethouder: t Was een tragedie" „Kerk van Rome moet binnen 15 jaar beslissen Veiling Septer Tiel Instructiebaden zijn er voorlopig nog maar in Veenendaal en Rhenen Ter opluistering... Kleine Ford in aantocht DAF nu klaar voor presentatie P. Bos profiteerde van foutzet Vlam in bus met suiker „ER ZIJN MAAR ZES NIET-KERKELIJKE KINDEREN Serieus Vier Sint vergat o.l.s. niet The Sharks" treden op voor Oskadi Ruim f 1000,- voor het dagverblijf gehandicapten Marokkaan zwijgen DS. HEGGER IN OUDE KERK 11 Erkenning onder voorbehoud blijft uiterst gevaarlijk ONDANKS 75 MILLE SUBSIDIE Prijs in actie van de middenstand op lot nr. 85518 11 Bestuü r smu t atie bij „de Hazenberg"" Opvolger van Anglia DONDERDAG 7 DECEMBER 1967 EDE Met 31 tegen 1 stem heeft de gemeenteraad van Ede gisteravond besloten de openbare lagere Vallei- school te De Klomp te verplaatsen naa Ederveen. Alleen het Ederveense raads lid G. Hardeman (CHU) stemde tegen het voorstel van B. en WM die de over plaatsing van de school noodzakelijk achten, omdat de teruggang van het aantal leerlingen de bestaanszekerheid van de onderwijsinstelling ernstig be dreigt. De heer Hardeman zag echter ook voor de school in Ederveen geen levenskansen. Bovendien vond hij het niet verantwoord onder de huidige om standigheden ongeveer anderhalve ton uit te geven om de overplaatsing mo gelijk te maken. Last but not least had het CHU- raadslid bezwaar tegen de plaats wel ke B. en W. voor de school in Eder veen hadden vastgesteld; het terrein aan het Hootsenplein, waar de Eder- veners in hun gedachten het toekom stige dorpshuis al hebben neergezet. Wat dit laatste betreft kon burgemees ter dr. P. J. Platteel de heer Harde man enigszins tegemoet komen door toe te zeggen de mogelijkheid open te hou den om de plaats van vestiging van de school nog eens in studie te nemen. „De tragedie van de school aan De Klomp". Zo noemde wethouder H.Hool- boom (WD) de gang van zaken bij deze openbare school. De heer Hooi boom. die door het overlijden van wethouder W. Weigraven ad interim de portefeuil le van onderwijs beheert, zag in de over plaatsing een zaak van wijs beleid noem- keuzemogelijkheid tussen het openbare en bijzondere onderwijs te handhaven. Deze stelling werd onderschreven door de heer W. G. Bos (vvd), die de over plaatsing een zaak van wijs beleid noem de. De ten dode opgeschreven school heeft in Edehveen (,,'n min of meer wel varend dorpje") meer levensvatbaarheid, meende de liberale fractieleider, die daarbij van mening verschilde met het Boerenpartij-raadslid T. Boers, die be twijfelde of de 26 leerlingen (inmiddels is dit aantal al teruggelopen tot 22, red.) die nu de school in De Klomp bezoe ken, met de school mee zullen verhui zen. De mogelijkheid dat de kinderen naar Veenendaal zullen gaan sloot hij niet uit. Als oorzaak van de teruggang van het aantal leerlingen zag de heer Boers de wens van de ouders hun kinderen naar een bijzondere school te sturen. Deze gedachtengang leefde ook bij de heer Soetendaal (sgp), die eveneens van mening was dat er in Ederveen 'n grotere behoefte aan bijzonder onder wijs bestaat dan aan openbaar onder wijs. Sterk gekant tegen de overplaatsing van de school was, zoals gezegd, de heer Hardeman. Hij vond het niet ver antwoord, omdat naar zijn mening de school in Ederveen een zelfde lot zal on dergaan als in De Klomp al gebeurd is. Hij kon zich niet indenken, dat 38 leer lingen, een aantal dat B. en W. in hun voorstel genoemd hadden, de school in Ederveen zouden bezoeken, omdat er volgens zijn berekeningen slechts 6 niet- kerkelijke kinderen in dit dorp te vin den zijn. De heer J. Kok (Gem.bel.) stelde er tegenover dat er ook kerkelijke ouders zijn, die hun kinderen naar een open bare school sturen. De heer Hardeman was evenwel niet overtuigd van dit ervaringsfeit en wens te een serieus onderzoek naar de belang stelling die er in Ederveen voor het openbaar onderwijs bestaat. Wethouder Hoolboom meende even wel niet te moeten twijfelen aan de cij fers, die door de overleden wethouder Weigraven opgesteld waren. By de stem ming over het voorstel van B. en W. was de heer Hardeman de enige die het been stijf hield. De fractie van de Boe renpartij, die zich in de discussie naast het CHU-raadslid had opgesteld, stem de tot verbazing van de andere frac ties en van het college toch voor. Daarmee werd de verhuizing een feit en daarmee is tegelijkertijd een vuri ge wens van schoolhoofd J. H. Hom mes, die ongeveer drie maanden in De Klomp werkzaam is, in vervulling ge gaan. In de korte periode dat hij aan de Valleischool verbonden is. heeft hij al verschillende activiteiten ontplooid om de overplaatsing te bewerkstelligen. Hij heeft besprekingen gevoerd met de ou dercommissie en heeft het college van B. en W. een nogal alarmerende brief geschreven, die uiteindelijk tot 't raads voorstel heeft geleid. De heer Hommes zei overplaatsing van de school vooral belangrijk te vin den om de mogelijkheid in Ederveen te scheppen een keuze te maken uit het openbare en het bijzondere onderwijs. In Ederveen bestaan momenteel twee bijzondere scholen; een ervan wordt in stand gehouden door de Ned. Hervorm de kerk, de andere, de School met den Bijbel is veel ouder en heeft een be stuur dat is samengesteld uit verschil lende kerkelijke richtingen. Voorzitter van dit bestuur is de heer D. J. Vlas- tuin, die inmiddels te kennen heeft ge geven geen voorstander te zijn van de vestiging van de openbare school in Ederveen. De heer Vlastuin heeft verklaard er „niet bang voor te zijn, dat zijn school leerlingen aan de openbare zal gaan verliezen", maar het is in Ederveen ge noegzaam bekend dat de beide school besturen bijzonder actief zijn als het op werven van leerlingen aankomt. De school met den Bijbel kwam onlangs in het nieuws in verband met de proble- SCHERPENZEEL Het St.-Nico- laasfeest werd ook op de o.l.-school aan de Dorpsstraat gevierd. Voor de hoog ste klassen werd een filmprogramma gedraaid. Hartelijk werd gelachen om de avonturen van Laurel en Hardy, Charly Chapli# en anderen. Tussen de films door werd chocolademelk gedron ken en traktaties rondgedeeld. Na af loop van het programma keerden de kinderen huiswaarts met een zak snoep, speculaas en een cadeautje. Sint Ni- colaas bracht zelf met zijn knecht een bezoek aan de lagere klassen. Voor ie der kind had de Sint een zak snoep en speculaas en ook de cadeautjes werden niet vergeten. Het was erg gezellig en het was dan ook reeds laat toen de Sint met zijn gul strooiende knecht on der het gezang van de kinderen de verliet SCHERPENZEEL Zaterdag 9 de cember zal voor Oskadi-Scherpenzeel optreden de groep „The Sharks". De avond wordt zoals gewoonlijk in hotel Boszicht te Scherpenzeel gehouden. Zaterdag 16 dec. zal voor Oskadi de groep „S.O. Four" optreden terwijl za terdag 30 december de groep „WO?W" weer aan de beurt is. VEENENDAALDe verkoping die de leerlingen van de Huishoudschool vrijdagmorgen in hun school gehouden hebben ten bate van het dagverblijf voor geestelijk gehandicapte kleuters heeft f 1010,97 opgebracht. Voor dit be drag kan men het dagverblijf een zand en waterbak en een klimrek aanbieden, waarna nog ongeveer f 200,- overblijft. De hoge opbrengst van deze verko ping bijna het dubbele van die van vorig jaar vindt gedeeltelijk zijn oor zaak in de belangstelling die de verko ping heeft ondervonden bij de bewoners van de straten rond de huishoudschool. men die er waren gerezen rond de be noeming van de heer H. van de Pol als hoofd van de school. 'Een deel van het schoolbestuur, waar toe de heer Vlastuin behoort, heeft nog steeds bezwaren tegen die benoeming, en er wordt in Ederveen verteld, dat er plannen bestaan om te zijner tijd te komen tot de stichting van een derde christelijke school. Nu de verhuizing van de Valleischool vaststaat, is er dus een (kleine) kans dat er in de toekomst in het kleine Ederveen vier scholen zul len zijn. VEENENDAAL Heden, donderdag Raadhuis, 19.30 uur: Raadsvergadering. LEERSUM Centrum, 19.30 uur: Raadsvergadering. BIOSCOOP Luxortheater, Veenendaal, 19.30 uur: „De 13 slavinnen van Fu Manchu". RESTEREN Morgen, vrijdag Verseveld, 19.30 uur: Feestavond OTSG. ACHTERBERG Buurtschapshuis. 19.30 uur: Bijeenkomst BVL. Tweede-Kamerlid Van de Brake over: „Waar gaat het heen met onze landbouw?" BIOSCOOP LuxortheaterVeenendaal, 19.30 uur: „De 13 slavinnen van Fu Manchu". VEENENDAAL De heer B.. eige naar van een cafetaria aan de Kerke- wijk had woensdagmorgen een blik sui ker op een gasvalm gezet om de inhoud te smelten. Waarschijnlijk door overver hitting vloog de zaak in brand. Nog voor de brandweer arriveerde had men het vuur reeds onder controle. De brandschade was gering, wel ont stond er wat waterschade. De heer B. is tegen brand verzekerd. VEENENDAAL Op 15 september werd op de Valleistraat een geparkeerd staande auto aangereden. De dader van die aanrijding reed door, maar omstan ders wisten het nummer van zijn auto op te .nemen. Verdacht van dat misdrijf is thans de Marokkaanse gastarbeider B. uit Vee nendaal aangehouden. Hoewel vaststaat dat de wagen op de dg dt de aanrij ding plaatsvond van hem was. ontkent hij de bestuurder geweest te zijn. Wie wel de auto bestuurd heeft weigert hij tót dusver te vetellen. VEENENDAAL De bekende ex-rooms-katholieke priester en thans refor matorisch predikant, ds. H. J. Hegger, hield woensdagavond een lezing in de Oude Hervormde Kerk over het gezagsvraagstuk in de rooms-katholieke kerk. „Binnen tien of vyftien jaar zal de rooms-katholieke kerk moeten beslissen over de vraag: „Hoe gaat de kerk er uitzien". Het is heel goed mogelyk dat het een kerk wordt waarin alles kan, omdat men een schisma wil voorkomen", was een van de uitspraken van ds. Hegger tydens zyn rede, die door enkele honderden belangstellenden werd aangehoord. De byeenkomst stond onder leiding van ds. A. Vroegindewey. Na de rede van ds. Hegger was er gelegenheid tot het schrif- telyk indienen van vragen, waarvan door enkelen gebruik werd gemaakt. In zyn antwoorden verduidelykte de ex-priester enkele door hem ingenomen standpun ten. „Het thema: „Is de Paus heerser over leven en sterven, hemel en hel", is actueel", aldus begon ds. Hegger zijn toespraak, „want ook het pastoraal con cilie, dat momenteel gehouden wordt besteedt hieraan aandacht. Vorige week heeft pater Goddijn tijdens een rede voor studenten gezegd, dat het mogelijk zou zijn, dat er een tweespalt komt tus sen de rooms-katholieke kerk in Neder land en Rome. Indien dat het geval is, dan zou pater Goddijn kiezen voor Ne derland, tégen Rome. Op die uitspraak ziin felle reacties gekomen van de con servatieven in de Nederlandse rooms- katholieke kerk, die voornamelijk ge groepeerd zijn rond het blad „Confron tatie". Men heeft kardinaal Alfrink zelfs gevragd of het voor hem aan vaardbaar is, dat pater Goddijn ge handhaafd blijft in het bestuur van het pastoraal concilie". „Het gezag van de Paus is in de loop van de eeuwen steeds gegroeid in de kerk", vertelde ds. Hegger, „totdat op het eerste Vaticaanse concilie (1870) de onfeilbaarheid, wanneer hij „excathe- dra" (dat is krachtens zijn ambt als Paus) spreekt, vastgesteld werd. Maar tijdens dat concilie heeft dit besluit veel protest ondervonden. De rooms-katholie ke kerk kon sindsdien door de Paus al leen bestuurd worden, zonder dat hij daarin iemand kende. In theorie kan hij 55—62 54—58 Opgave na klasse mm maat. Appelen 75/opw Brabantse bellefleur Engelse bellefleur k.2 x Cox Orange k.l x Cox Orange k.2 Ingrid Marie k.2 Dijkmanszoet Jasappel Glorie van Holland x Goudreinet k.l x Goudreinet k.2 x Golden Delicious-k.l x Golden Delicious k.2 Golden Delicious verpakt k.l x Jonathan k.l x Jonathan k.2 Sterappel k.2 Lombarts Calville k.l Lombarts Calville k.2 Kroet per 100 kg zuur fl. 9,60; rood fl. 8,40; zoet fl. 6,00. Fabrieksfruit per 100 kg blank fl. 9,60; rood fl. 8,40. Sterappel Rode Keuleman fabriek fl. 7,10. Peren: 70/75 65/70 60/65 55/60 1 2 12—21 23—27 18—21 11—17 11—13 12—22 45—54 39—50 34—39 26—29 44—52 38—49 32—37 22—24 43—45 37—40 26—30 25—41 23—25 20—37 20—24 18—22 3941 3440 33—37 30—34. 20—29 38—44 36—39 32—35 24—28 20—25 20—24 14—26 15—24 24—26 26—29 25—28 23—25 25—27 17—32 17—33 19—22 9—16 8—15 12—15 27—32 13—19 17—20 16—18 21—23 12—26 59—61 78—80 62—65 50—52 52—55 82—90 56—70 Brederode Beurre Clairgeua k.2 Conference k.2 Legiponts k.2 Gieze Wildeman - IJsbouten Winterjannen Perenkro^; per 100 kg fl. 4,10. Groenten: Andijvie 6064; boerenkool 1116; rode kool 1012; prei 1626, 916; Savooiekool 1322; uien 2527; spruiten 4754, 1925; wortelen 1416. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg, tenzij anders vermeld. Volgend veilbericht op maandag 11-12-1967. 71—81 64—68 37—53 37—55 alles alleen beslissen. Toen Joannes XXIII het tweede Vaticaans concilie af kondigde kwam het dan ook als een verrassing. Men meende dat gesproken zou worden over de positie van de bis schoppen, die op het eerste Vaticanum niet geregeld was. Daarover is inder daad gesproken, maar de formulering van de vooruitstrevenden, dat de bis schoppen gezamenlijk de hoogste macht vertegenwoordigden in de kerk is niet aangenomen. Voornamelijk onder lei ding van kardinaal Ottaviani is men tot de formulering gekomen dat „de bis schoppen, waarbij ook de Paus behoort het hoogste bestuurlijke college in de kerk vormen, maar dat ze ook samen onder de Paus staan", aldus ds. Heg ger. De onfeilbaarheid van de Paus is niet aangetast en de huidige Paus, Paulus VI, legt meermalen nadrukkelijk 'de aandacht op de macht die hij bezit, waarbij de indruk wordt gewekt, dat hij het doet om zijn macht te kunnen handhaven.' „Bij zijn uitspraken voel je de spanning omdat hij voelt, dat de werkelijke macht hem praktisch ont snapt is. Binnen tien of vijftien jaar moet de besLissng vallen, en dan kun nen er allerlei figuren ontstaan. Indien bijvoorbeeld een groot deel der katho lieken eigen denkbeelden heeft over het celibaat, de Mariaverering of de Mis, zou Paus Paulus het dan op een schis ma aan laten komen, zo vraag ik mij af?" merkte ds. Hegger op. „Toch zijn de macntsaanspraken nog steeds onverminderd. Nog dit jaar heeit de Paus uitgesproken, dat de kerk de bevoegdheid heeft aflaten te verlenen. Tijdens die uitspraak haalde hij de woorden van het concilie van Trente aan, waarin degenen, die beweren, dat aflaten geen nut hebben, of die ontken nen, dat de Kerk de macht tot het ver lenen van aflaten zou hebben, vervloekt worden. Zo wordt de betiteling, „afge scheiden broeders", die het tweede Va ticaans concilie gebruikte en die ook door Paulus VI gebruikt zijn, huichel achtig. Ook op allerlei praktische terreinen spreekt aeze Paus zich uit. Zo heeft hij in 1963 nog tegen een groep verpleeg sters en vroedvrouwen verklaard, dat in dien het leven van een zwangere vrouw gevaar loopt, en dit alleen te redden is, door het kind weg te nemen, dat men dan beide levens moet laten sterven, want men mag niet het ene leven doden om het andere te sparen. De artsen mogen dus niet ingrijpen". „Dergelijke uitspraken", aldus ds. Heg ger, „hebben de essentie van het beslis sen over leven en dood in zich. Het is niet mijn bedoeling u op te zetten te gen Paulus VI, want dat is ook een mens en ik geloof dat hij het wel goed zal menen, maar ik wil slechts de fei ten noemen, over de macht van het Pausdom. Daarom begrijp ik ook het standpunt niet van professor Kuitert (hoogleraar aan de VU in Amsterdam), die tijdens een tv-discussie stelde; „Ik wil de Paus als plaatsvervanger van Christus erkennen, om onder hem als ambtsdrager van ons aller Heer te kun nen werken". Zijn spreken is uiterst ge vaarlijk, ook al is die erkenning een er kenning onder voorwaarden. Wij zullen een dergelijk standpunt moeten afwij zen, want de bijbel zegt: „Christus is heerser over leven en dood, hemel en hel." Ons protest tegen de Roomse leer moet zijn: „Wat is de macht van Chris tus heerlijk" en niet: „Wat verschrik kelijk is het Pausdom",- aldus ds. Heg ger. De voorntalige priester besloot zijn toespraak met te wijzen op de Stich ting „In de Rechte Straat", <ffe zich ten doel stelt ex-priesters te helpen op hun weg in de maatschappij. Momen teel zorgt men voor 10 ex-priesters, „maar ik kreeg weer een aanvraag voor een elfde priester. Wat moeten we doeji, zo vraag ik me af. Eens zal er misschien een moment komen, dat we moeten zeggen, dat er geen middelen ziin. maa' nu hoop ik dat we het nog kunnen volbrengen". Hij 'vertelde dat de meeste middelen van zijn Stichting verkregen worden uit de opbrengst van het blad „In de Rech te Straat", waarvan ds. Hegger eindre dacteur is. „Door u te abonneren op ons blad, helpt u ons werk", zo besloot hij. VEENENDAAL Het provinciale be stuur van Utrecht verwacht niet dat er naast de instructiebaden in Veenendaal en Rhenen het volgend jaar in de pro vincie nog nieuwe baden van de grond zullen komen. Zij schrijven dit naar aanleiding van het begrotingsonderzoek aan de commissie van rapporteurs waarvan een aantal leden het van harte eens waren met de opvatting van de provinciale adviescommissie voor de li chamelijke opvoeding en sport, dat de bouw van overdekte instructiebaden in versterkte mate moet worden bevor derd. De provincie stelt voor ieder bad een bedrag Van f 75.000,- beschikbaar. De provinciale adviescommissie kwam het wenselijk voor dat in de eerstvolgende drie jaar 15 eenvoudige instructiebaden worden gebouwd. Dit betekent voor de LEERSUM Gisteravond werd in de zaal van hotel „Damlust" de verloting gehouden van de winkeliersactie, geor ganiseerd dooi® de middenstandsvereni ging „Aller Belang". De hoofdprijs een keus tut een pony, een bandrecorder of een gouden hor loge is gevallen op nr. 85518. Voor deze verloting bestond enorm veel belangstelling. De dames waren sterk in de meerderheid door de t.v.-uit- zending van Engeland-Rusland. De verloting werd verricht door no taris Hulst. De voorzitter van de winke liersvereniging, de heer Van Schuppen herdacht in zijn openingswoord de over leden notaris Vink en oud-wethouder Quast Beiden hebben tijdens hun leven veel werk verricht voor deze vereni ging- De etalagewedstrijd werd gewonnen door de heer G. Cardol die f 75,- won door het raden van het juiste gewicht der tentoongestelde stenen. Het totaal gewicht bedroeg 28 kg en 300 gram. De tweede prijs f 50,- was voor de heer B. Balk uit Cothen en de derde prijs (f 25,-) werd gewonnen door mevr. De Boer uit Leersum. AMERONGEN Nu de in de laatste jaren doorgevoerde vernieuwing en uit breiding van de gebouwen van het na tionaal 'dierenpark „De Hazenberg" voor dieren "is voltooid en de financiën van de Stichting, welke hierdoor een aderlating hjddeq, v moeten ondergaan, wèer in bevredigende' staat zijn ge bracht, hebben vijf van de zeven be stuursleden de tijd gekomen geacht, het bestuurswerk over te laten aan anderen. In het nieuwe bestuur blijft (als plv. voorzitter) zitting houden de oprichtster mevrouw E. von Ilsemann-Bentinck, terwijl de penningmeester, de heer F. Nobel, toegezegd heeft, nog een jaar aan te blijven. Als voorzitter treedt vanaf 1 decem ber op de heer J. C. A. L. van den Heu vel, Den Haag; als voorlopig secretaris de heer R. von Ilsemann, Amerong^i, en als leden de heer B. van Houwenin- gen, Utrecht en mevrouw G. J. Plat- Vincent, Laren N.H. VEENENDAAL Vorige week don derdag verscheen er een (Duitse) ar beider in de Hoogstraat, die vlak voor kapsalon Van Eden een aantal tegels uit het trottoir lichtte en een gat van enkele decimeters diep groef. Na deze arbeid verdween hij. Vrijdag morgen kwamen enkele landgenoten van hem een kijkje nemen. Zij plaats ten na enig nadenken een tent boven het gat, groeven het gat nog wat uit en verdwenen. De hele vrijdagmiddag en -avond, de zaterdag en ook nog de zondag bleef de tent staan. Maandag morgen kwam er weer wat leven in de brouwerij. Er stopten twee grote auto's, die nog meer trottoir en par keerruimte in.beslag namen en .enkele mannen gingen prutsen aan de tele foonkabel, die door het graven bloot gekomen was. De winkeliers in de Hoogstraat vragen zich af, waarom ten eerste reeds donderdag met een karwei be gonnen moest worden, als men die eerste dagen toch niets anders deed dan ruimte in beslag nemen, en ten tweede en dat weegt het zwaarst: „Waarom doen ze zoiets in een win kelstraat tijdens de drukste tijd van het jaar: de dagen voor Sint Nicolaas. Er kan moeilijk worden aangenomen dat een en ander geschied is ter op luistering van de winkeldrukte. Overigens zal het werk noodzakelijk zijn, daaraan twijfelt niemand. Door de specialisten van een Duitse onder neming moet een nieuwe telefoonka bel, die eerder gelegd is, aan de be staande gekoppeld' worden. Dat bete kent het aanbrengen van ongeveer 850 lasjes. begroting 'n post van f 375.000. Gedepu teerde Staten menen echter, dat voor 1968 een bedrag van f 150.000,ruim toereikend zal zijn. Buiten de stad Utrecht zijn in de af gelopen jaren nog maar twee van der gelijke instructiebaden gebouwd te we ten een te Veenendaal (dit jaar) en een te Rhenen (in 1965). „Het verdient geen aanbeveling nu reeds het gehele bedrag van f 375.000,- voor vijf baden in 1968 uit te trekken als voor dat jaar geen reële uitgewerkte plannen ter tafel lig gen of te verwachten zijn. Het lijkt ons bovendien aan rechtmatige twijfel onderhevig of voor de komende drie ja ren vijftien gemeenten bereid en in staat zullen zijn tot de bouw en de ex ploitatie van een dergelijk bad te ko men", aldus Gedeputeerde Staten in hun antwoord aan de commissie van rap porteurs. De mening van het college, dat een en ander moeilijk te verwezenlijken is ge zien de financiële mogelijkheden van de gemeenten kon de commissie zonder na dere argumentatie niet geheel bevredi gen. Zij achtte het denkbaar dat juist de verlening van een provinciale subsi die van f 75.000,- per bad (hetgeen 'n sluitende exploitatie kan verzekeren) de gemeenten en de inwoners extra zal sti muleren tot een zo hoog mogelijke bij drage. Gedeputeerde Staten wijst er verder op, dat van rijkswege voor het instruc- tiezwemmen (nog) geen regeling van een financiële tegemoetkoming is afgeko men. Overigens hoopt Gedeputeerde Staten dat de fe.ten de eigen zienswij ze, dat f 150.000 voldoende is, in hét ongelijk zullen stellen. EDERVEEN. Deze week werden bij de damclub DCE weer enige wed strijden gespeeld voor de onderlinge competitie. De 'grote verrassing was wel de overwinning van P. Bos op St. Vierwinden. P. Bos, die de laatste 3 weken geen enkel punt behaalde, speel de een goede partij en strafte een fout zet van Vierwinden goed af en speelde zich naar de volle winst. De partij tus sen G. J. Dikkenberg en G. Vlastuin eindigde na een spannend eindspel In een remise. W. Veldhuizen herstelde zich na de nederlaag van vorige week tegen B. v. Beek door de partij tegen R. Hendriks in winst om te zetten. Maandagavond wordt er in het Groene Kruisgebouw weer gespeeld voor de onderlin-° com petitie. Dinsdagavond 12 december speelt DCE I voor de competitie de uitwed strijd tegen Ons Genoegen uit Hars kamp. Binnenkort presenteert Ford de op volger van de Anglia, die in vele op zichten verouderd is. Ook de vernieuw de Torino-uitvoering, die onlangs op de markt kwam, heeft het autopubliek niet meer kunnen bekoren. De kleine Ford, die nu is ontworpen, is een mo dern model, dat de concurrentiestrijd moet aanbinden met de actuele één liter wagens, in de eerste plaats met de Opel Kadett en de Vauxhall V'iva (van General Motors). De Escort zo heet het nieuwe model lijkt hier en daar een beetje op de Viva en de Ka dett. De Escort is echter 12 centimeter korter. Met een lengte van 398 cm blyft hy evenals de nieuwe Simca 1100, de Peugeot 204 en de BMC 1100 onder de vier meter. De wagen is conventioneel gebouwd. De viercilinder motor ligt voorin en de ze drijft de achterwielen aan. Met een maximum vermogen van 53 SAE pk bij 5500 omw./min. bereikt de 1.1. liter een topsnelheid van ongeveer 130 km/ uur. De super fs met 63 pk goed voor 137 km per uur. De Escort wordt ook gele verd in krachtiger versies, met een 1,3 liter of zelfs 1.5 liter motor, maar 't is de vraag of deze in t binnenlandse programma worden opgenomen. De GT-versie met een 1.3 liter krachtbron haalt met ruim 70 pk een top van bijna l50 km/uur. Het is te verwachten, dat de Escort het voorbeeld van de Cortina zal vol gen en voor allerlei rally's kan worden geprepareerd. Het ziet ernaar uit dat de kleinste Ford in het 1000-1300 kamp wel de nodige opschudding teweeg zal brengen. Het model voorlopig twee- deurs ziet er aantrekkelijk uit. Opval lend zijn de lage, lange motorkap, de vrij platte voorruit, de brede portieren en de korte maar harmonisch gevorm de achtersteven. Wat het profiel aangaat zou men op 't eerste gezicht zeggen: een verklein de, afgeplatte Cortina met coupétrek- jes. Na de officiële introductie komen we uitvoerig op het interessante Ford- je terug. Na fle 33 en de 44 volgt binnen enke le dagen de DAF 55 met nieuwe details waarvan het belangrykste de 1100 cc 50 pk watergekoelde motor is. Reeds nu kan worden vastgesteld dat de „55" een schot in de roos is. Met een felle re krachtbron (135 km/uur) en natuur lijk de traploze automatische transmis sie heeft de nieuwste DAF nog gunsti ger mogelijkheden gekregen om dc concurrentie het hoofd te bieden. Ove rigens doet de „44" het ook goed. Al leen in ons land werden er tot eind no vember reeds een 17000 stuks van af geleverd gemiddeld meer dan 1500 per maand.

De Vallei | 1967 | | pagina 3