Na uitbarsting mond- en klauwzeer Platteland verkeert in staat van beleg De RILEÜ. geeft u een hypermodern elektrisch fornuis-inclusief pannen. 6 maanden gratis op proef Electro-Techn. Install. Bureau „SUYDEND0RP" Fa. P. VAN HOEFLAKEN Zn. „Sfeer, mentaliteit en democratie binnen de krijgsmacht" scheerapparaten Candy wasautomaten f 598.00 Centrifuges (bekend merk) f 89.95 PUEM-FORNUIZEN Wasautomaten en koelkasten MARTINA ELISABETH LENTZ HENK DE KONING C. Een meisje Dief in antiek gespecialiseerd Denk overal en altijd weer aan het kind in 't verkeer GOED PENSION MANEGE 't EDESE BOS il PAARDRIJDEN NU OOK VOOR U! Aankomend of leerling-verkoopster A. Een meisje B. Een meisje Apotheek Zuidersma Geïsoleerd Belangstelling Vee-export Grillig De toekomst is aan de elektriciteit. En eigenlijk is die toekomst al begonnen. Ook in uw huis speelt elektriciteit een hoofdrol. Telt u maar eens op, hoe veel elektrische toestellen u in uw woning hebt. De toekomst is aan de elektriciteit. En dat is juist en fijn. Want elektriciteit is schoon, is gemakkelijk, is goedkoop, is volkomen veilig. Het is gewoon de meest volmaakte vorm van energie. Uw woning van morgen zal alleen nog stopcontacten kennen. De toekomst is aan de elektriciteit... is ook aan elektrisch koken. Misschien wel het énige, dat nog niet elektrisch doet. Philips en Remington met f 10.en f 25.inruil Gortstraat 110 VEENENDAAL Telefoon 12867 De PU EtA-FORNUIZEN zijn verkrijgbaar en te bezichtigen bij zijn bij ons in voorraad en te bezichtigen tegen Puem-condities Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij Prins Bernhardlaan 72 VEENENDAAL Telefoon 12398 POLITIEKE JON GEREIS RAAI) INVENTARISEERDE WENSEN VAN DE MODERNE SOLDAAT: SALARIËRING OMBUDSMAN N.Y. Stenman Holland Veenendaal Pagina 4 DONDERDAG 7 DECEMBER 1967 Tot onze diepe droefheid is na een langdurige ziekte van ons heengegaan onze innig geliefde zorgzame vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder echtgenote van J. Kat in de leeftijd van 67 jaar. Rhenen J. KAT kinderen en kleinkinderen. RHENEN, 4 december 1967 Herenstraat 74. De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op vrijdag. 8 december a.s. Vertrek van Herenstraat 74, n.m. 2 uur. Gelegenheid voor condoleantie na de teraarde bestelling in de aula van de begraafplaats. Zonneoordlaan 45 - EDE -Telef. 08380-12463 Dir. P. BAKTH Manege voor Ede eo w\jde omgeving Eederatie-rysehnol met opleiding voor rijvaardigheids- diploma Gediplomeerde instructeurs. Binnen- en buiten- lessen. PONY'S VOOR KINDEKEN Een abonnement op de rijschool Is zeer voordelig. Gelegenheid tot stalling en algehele verzorging van pensionpaarden. GEVRAAGD Minimum leeftijd 17 jaar. Modehuize Patrimoniumlaan 46 - Tel. 10262 VEENENDAAL «K s {■■MiiiigMmmMmmmmmmmmmm® GEVRAAGD: voor het aannemen van recepten, het afgeven van medicijnen, en voor de kassa. Leeftijd 20 jaar. voor de administratie voor schoonmaakwerkzaamheden. Leeftijd vanaf 16 jaar. Voor de morgenuren. Hoofdstraat 53 Veenendaal Telefoon 12123 Britten voerden rundvee naar de brandstapel (Van een onzer redacteuren) De afschuwelijke wijze waarop de Britten hun veestapel afslachten om de ver breiding van het virus van mond- en klauwzeer te stuiten, wekt ook in Engeland meer afgrijzen dan ooit sedert in 1892 met dit systeem is begonnen. De methode werd vroeger ook in Nederland toegepast toen nog niet tegen de ziekte werd ge- ent, maar bij werkelijk grote uitbarstingen werd op een gegven moment met af slachten gestopt, omdat de ziekte toch niet was te stuiten. Hele gebieden werden getroffen, boerderij na boerderij en wanneer de ziekte geen kwaadaardig verloop meer had, besmetten de boeren hun dieren zelf, opdat zij afweerstoffen kregen die een volgende besmetting konden beletten. Overigens is mond- en klauwzeer een ziekte, die pas in de vorige eeuw op grote schaal optrad. Zo gauw op het ogenblik in een Engels bedrijf de ziekte optreedt, wordt de hele veestapel afgemaakt, terwijl de huisgezinnen van de boer en zijn personeel huisar rest krijgen. Een dominee in de omgeving van Oswestry, waar de ziekte zich het eerst openbaarde, maakte zich verdienstelijk door het vee te drenken van een pa rochiaan, die niet meer van zijn bedrijf af kon en die zijn jonge dieren overi gens tegen de uitdrukkelijke wens van minister Peart in nog buiten had lopen. De minister van Landbouw heeft het hard te verduren en hijzelf waagt zich aan uitspraken, die kant noch wal ra ken. De „Sunday Times" citeert hem letterlijk in de uitspraak, dat de Britse vee-export naar bijvoorbeeld de Sovjet- Unie onmogelijk zou zijn, wanneer de Britten hun dieren zouden gaan enten tegen de ziekte. Met dergelijke sprook jes de Russen enten zelf ook en Ne derland heeft een levendige vee-export van geënte dieren naar dit land wordt het verzet tegen de vaccinatie aange wakkerd. Een redenering, die men in veel Brit se commentaren op de ziektebestrijding leest, is dat de vaccinatie van het vee de ziekte inheems zou maken. Men zou de werkelijke dragers van het virus niet meer herkennen en elk moment voor verrassende uitbarstingen £taan. In de praktijk vindt deze opvatting, wat Ne derland betreft geen steun. De systema tische inenting van het rundvee heeft de ziekte hier uitgeroeid. De incidentele ge vallen, de zich hier de laatste jaren hebben voorgedaan, zijn terug te voe ren tot geïmporteerde varkens, die clandestien uit besmette gebieden wer den aangevoerd. Het gehele Engelse platteland ver keert zo langzamerhand in een staat van beleg. Boeren weren bezoekers van hun eigen erf. Overal liggen matten of stro, doordrenkt met ontsmettingsmid delen. Alle markten zjjn gesloten. Iede re opeenhoping van mensen wordt te gengegaan. Het vervoer wordt om de besmette gebieden geleid, autobanden worden ontsmet. Al het vee moet op stal worden gezet. Wandelaars wordt dringend verzocht zich niet van de wegen te begeven en het vissen aan de oevers van rivieren en kanalen wordt tegengegaan. De paarde- rennen zijn afgelast, waarmee de ramp de gokkerij, de nationale ondeugd, hard treft. Golfclubs hebben, de banen geslo ten. Het jagen op wild is verboden, waar dat nodig is. In Shropshire, waar de besmettelijke ziekte eind oktober is begonnen, leven sommige boeren al een maand in vol ledig isolement. Besmette boerderijen zijn uitgestorven. Maar ook de boeren, die nog geen zieke dieren hebben ge vonden sluiten zich hermetisch af van de buitenwereld. Niemand wordt op het erf of in de stallen toegelaten, uit vrees voor besmetting. Bezoekers worden op een afstand gehouden en luid roepend te woord gestaan. Kinderen zijn allang uitbesteed bij kennissen en vrienden, die met vee niets hebben uit te staan. Het café-bezoek in Shropshire en Cheshire loopt sterk terug. Zoals te doen gebruikelijk in tijden van nood leggen de Engelsen zich een ►■"-me zelfdicipline op, die schril af steekt bij hetgeen vorig jaar in Neder land is gebeurd, toen de veterinaire dienst de mogelijkheden van vervoers- beperkingen wilde bespreken in een be smet gebied. Meteen rende het be drijfsleven naar de telefoon om een massale uittocht van nog gezonde die ren te organiseren. immuniseren varkens worden aange tast. De onderzoekingen van dr. J. M. Dijkstra, oud-inspecteur van de vete rinaire dienst in Friesland en pas afge treden secretaris van het Friesch Rund vee-Stamboek, zijn mede een sterke stimulans geweest om het Inenten in Nederland verplicht te stellen. De omvang van de ziekte in Enge land is overigens dusdanig dat het aan tal afgemaakte dieren het wekelijkse aantal slachtingen voor normale con sumptie nog niet overtreft. De vlees- prijzen-zijn gestegen als gevolg van de beperkingen bij het vervoer. Er zit nu te weinig vlees in de distributiescha kels en daardoor ontstaan tekorten, die hogere vleesprijzen tot gevolg hebben. De getroffen gebieden, die voorname lijk ten zuiden van Liverpool liggen, zijn typische centra van de melkveehoude rij, waar weinig vetweiderij voorkomt. Een stijging van de runveeprijzen is niet uitgesloten, wanneer de boeren op de getroffen bedrijven te zijner tijd weer overgaan tot heropbouw van hun veestapels. De totale omvang van de Engelse veestapel kan worden gesteld op 35 miljoen dieren en de afslachtin gen met ruim 200.000 dieren kunnen geen indrukwekkend percentage uitma ken van de totale veestapel. De enorme aandacht, die de tong- blaar in Engeland op het ogenblik krijgt, heeft verscheidene oorzaken. In de eerste plaats brengen de Engelse kranten altijd veel nieuws over de landbouw, niettegenstaande het feit, dat het percentage van de bevolking, dat in de landbouw werkzaam is, nergens lager is dan in Engeland. Officieren, die de dienst verlaten, beginnen vaak een landbouwbedrijf. Ook in de Forsyte-sage kan men het opmerken; een zoon van Jolyon For syte wil boer worden zonder dat de fa milie op zichzelf ook maar enige ver binding met de landbouw hèeft. In de tweede plaats komt die belangstelling voort uit de primitieve methode, waar mee Engeland de ziekte te lijf gaat. Het is goedkoper dan vaccineren, zegt mi nister Peart. Engeland verkeert op het ogenblik in grote economische moei lijkheden, die door de ziekte worden verergerd. Ook voor het buitenland kan de ziek te gevolgen hebben. Vele Engelse boe ren bepleiten sluiting van de grenzen voor veehouderij-produkten uit landen, waar de tongblaar „inheems" is, zoals Nederland, waar immers geënt wordt. Vooral Argentinië moet het ontgelden. Besmet vlees uit dat land zou via spoe ling voor varkens de Engelse veestapel hebben besmet. „The Observer" publiceerde een re cept voor het oprichten van een brand stapel voor honderd doe koeien tegelijk Voor zo'n brandstapel is nodig 20 tot 30 ton steenkool, 60 spoorbielzen, drie vrachtwagens met licht brandhout en vijf ton aan balen stro. Verder zijn dan nog tientallen liters benzine vereist. Twintig soldaten verzorgen de brand stapel, waarmee zij enkele dagen bezig zijn. Deze brandstapels worden vooral opgericht in gebieden waar het virus van de tongblaar in het grondwater kan komen en zo verdere besmetting zou veroorzaken. Elders graven bulldozers kuilen, waarin de gedode dieren worden be graven. Het aantal gevallen van mond en klauwzeer is in Engeland de duizend gepasseerd. De grilligheid van het tongblaarvlrus zorgt telkens voor nieuwe verrassingen. Het virus treedt steeds in andere vor men op, waarbij ook de moeilijk te Mocht Engeland overgaan tot het vaccineren teneinde verdere uitbrei ding van de ziekte te voorkomen, dan openen zich overigens perspectieven voor de Nederlandse cee-export naar Groot-Brittannië. Weliswaar ligt het prijspeil voor rundvee in Engeland niet bijzonder hoog, maar voor stamboek vee zal er toch wel belangstellng ko men. Overigens zullen de Engelse vee houders weinig profiteren van een mo gelijke schaarste, die de tongblaar te weegbrengt. Het land is voor zyn voed sel op import ingesteld en daardoor gelden de laagst denkbare pryzen. Wat de Britse veehoudery by deze markt prijzen tekort komt, wordt door de re gering aangevuld door middel van toe slagen. De huidige epidemie is reeds de grootste genoemd, die Engeland ooit heeft beleefd. Dat is niet geheel juist. Wel zijn in 1923 125.000 dieren afge slacht tegen nu meer dan 200.000, maar in 1923 kwam de ziekte voor op 1929 bedrijven tegen nu nog maar op 1200. De laatste veertig jaar is het aantal dieren per bedrijf sterk toegenomen, zodat het de schijn heeft dat de huidige epidemie van grotere omvang is. Door slaggevend is echter het aantal bedrij ven, dat besmet is geweest. Wellicht putten de Engelsen uit dit cijfer hoop op een gunstig verloop van de ziekte. Met gemiddeld 10.000 afge maakte dieren per dag bereikte deze zijn grootste uitbreiding. Dit tempo is tot nu toe niet toegenomen, terwijl het besmette gebied zich nog slechts wei nig uitbreidt. BARENDRECHT Een verregaan de liefde voor antiek heeft de 31-jarige werkloze elektromonteur G. L. uit Rot terdam in aanraking gebracht met de politie, die hem na een inbraak in Ba- rendrecht aanhield. Tijdens het verhoor bleek dat de man veel inbraken in Rotterdam, maar ook in Delft, Voorburg, Barendrecht en Dordrecht had gepleegd. Telkens bestond de buit uit antiek. Voor meer dan tienduizend gulden is daarvan al achterhaald. L. is vandaag aan de officier van justitie in Rotterdam voorgeleid. Inde nabije tOOZetttrische Een telefoontje en de P.U.E.M. brengt u een glanzend-nieuw fornuis, een stel prachtige pannen en indien gewenst een gratis kookdemonstratie met volledige instructies over elektrisch koken, bakken en braden. Een half jaar lang „proeftijd" om het schone, snelle, moderne, elektrische koken door en door te leren kennen. Dan pas beslist u of u elektrisch blijft koken of toch terug wilt naar het koken van vroeger. Blijft u - ook met het oog op de toekomst - bij elektriciteit dan kan de betaling eventueel op PUEM-condities worden geregeld. Financieel voordeel, als u metéén de knoop doorhakt: 5,- terug voor elke oude pan, die u vervangt door een moderne elektrische pan. I Ook uw installateur kan u inlichten. P.U.E.M. n.v. Catharijoesingel 32, Utrecht, Tel. 030-23041 (Dit geldt alleen voor de stroomverbruikers in ons verzorgingsgebied) Tevens DÉN HAAG „De huisvesting van de Nederlandse militair laat te wensen over. De slaapzalen van dienstplichtige soldaten steken schril af b(j de slaap kamers van de militairen met een rang. Waarom mogen soldaten niet wat meer privacy hebben? De moderne soldaat wordt geacht in staat te zijn allerlei onregelmatige en nachtelijke oefenin gen op te knappen. Hy heeft zyn rust zeker nodig". Dat is de mening van een commissie uit de Stichting Nederlandse Politieke Jongeren Contactraad, het samenwer kingsorgaan voor de staatsburgerlijke vorming van de vrij grote politieke jongerenorganisaties. In de brochure „Sfeer, mentaliteit en democratie bin nen de krijgsmacht" constateert de commissie, dat de krijgsmacht aller minst voorop loopt bij het herzien van de gezagsverhoudingen. „De wetgever moet er voor zorgen dat in ieder geval de geschreven regels modern en bij de tijd zijn. Niets is ge vaarlijker dan met harde hand probe ren verouderde regels vast te houden", betoogt de commissie. Zij vindt dat de term „exercitie" in een modern leger niet langer gehand haafd kan worden. Inspecties zijn na tuurlijk altijd nodig, maar dan als re gelmatig agendapunt en niet bij wijze van verkapte strafmaatregel, zo meent de commissie. Zij vindt ook, dat er teveel en te zin loos wordt gegroet. Daardoor verliest de groet haar betekenis als menselijk gebaar. De zin is wel aanwezig buiten het militaire terrein, mits de groet wordt gebracht aan meerderen, die tot de eigen militaire afdeling behoren. De commissie stelt voor het groeten op het militaire terrein volledig af te schaf fen. Verder pleit de commissie voor een betere salariëring van de dienstplichti gen. Betere huisvesting en betere beta ling van Jan Soldaat zouden bij elkaar vierhonderd miljoen gulden moeten kos ten, schat zij voorzichtig. Door de maat regelen geleidelijk in te voeren zouden de kosten per jaar aanvaardbaar zijn. In de brochure wordt een lans gebro ken voor een bij de krijgsraad in te stellen militaire politierechter. De com missie ziet deze man als een schakel tussen tuchtrecht en strafrecht. Aan de ene kant wordt voorkomen dat leken celstraffen kunnen uitdelen, aan de an dere kant behoudt de gestrafte het voor deel geen strafblad te krijgen. De commissie acht een maximum straf van 21 dagen licht arrest voor mindere militairen veel te lang. Zij stelt voor daar veertien dagen van te ma-« ken. Een soldaat, die zijn beklag wil doen over de manier waarop hij is behandeld moet op het ogenblik de hiërarchieke weg volgen. Zijn meerderen kunnen in vloed uitoefenen op de inhoud van 't be klag en de vorm waarin dit wordt ge goten. Want, zo voert de commissie aan, doet een soldaat beklag op een manier die zijn commandant oneerbie dig vindt, dan kan hij volgens de krijgs tucht worden gestraft. De commissie wil de beklagprocedu- re daarom buiten de hiërarchie zien ge plaatst. Een militair zou regelrecht naar een militaire onbudsman moeten kunnen schrijven. De commissie vindt Voor een onzer tekenaar» zoeken wij Aanbiedingen aan Postbus 47 - Veenendaal. Telefoon (08385) - 10018. het ook best dat bijvoorbeeld de vaste commissie voor de verzoekschriften uit de Tweede Kamer dfcze klachten ont vangt. Staatssecretaris Hae?^ (Landmacht) heeft intussen de commissie beloofd dat hij binnenkort een brochure zal la ten uitgeven, waarin alle mogelijkheden voor een dienstplichtige om beklag te doen staan vermeld. Minister Den Toom (Defensie) be schreef de brochure van de politieke jongerenraad als een „constructieve bij drage in het aanpassingsproces van de krijgsmacht". Over de huisvesting van de soldaten zei de minister dat, reke ning houdend met de financiële moge lijkheden, naar verbeteringen wordt ge streefd. r

De Vallei | 1967 | | pagina 4