Harttransplantatie in V.S. kon jongetje niet redden Gaullist verlaat boos W.E.U.-parlement portie vlees Vader ontvoerde jongen weigert politiecontact Cel vlees eten is verantwoord eten „Fedala" na 12 jaar weer in de Arabische gunst Op hol DERBY UP DRINK In Kaapstad stijgt kans op succes Sterrenbeeld op kousen! Spierpijnen reumatische sijnen,spit,ver- Koudheid... Overal waar warmte helpt, helpt Philips Infraphil beter Maak Canada tweetalig" Chaotische demonstratie in New York C' Over de grenzen PHILIPS 42.50 infraphil Uuïck Up't is goed. Ko drinkt 't. gratis Derby Drinks glas bij 2 flessen AMERIKAANSE POGING MISLUKTE Samenzwering tegen Winthrop Rockefeller 1 fs die móéten wel iedzijn\ SMARAGD GESTOLEN INCIDENT IN PARUS VERDACHTE GEARRESTEERD Zuid-Vietnam wil Quakers niet ontvangen EEG-lening voor Griekenland TWEE DAGEN GESPANNEN LEIDEN (PHILIPS BATTERIJENl MANIFEST VERWARRING MENING VAN EEN STUDIECOMMISSIE: TALEN UITEENVALLEN Bombardementen TUSSENPERSOON tintelend fris en lekker pittig DONDERDAG 7 DECEMBER 1967 TNe medische wereld wachtte gisteren enige uren vol spanning op de resultaten van twee overplantingen van menselijke harten. Twee, want gisteren slaagden chirurgen in het Maimonides- ziekenhuis in Brooklyn (New York) er In een jongetje van twee jaar een ander hart te geven. Die tweede harttrans plantatie werd slechts vier dagen ver richt na de eerste die in Kaapstad (Z. Afrika) de grossier Louis Washansky nieuwe hoop op leven gaf. De tweede transplantatie gelukte wel, maar enige uren later overleed het kind, dat een nieuw hart had gekregen, toch. De naam van het jongetje dat de tweede harttransplantatie in de geschie denis van de medische wetenschap on derging werd niet dadelijk bekend ge maakt na de ingreep, die twee uur en een kwartier duurde. Het kind ontving het gezonde hart van een pasgeboren baby van maar twee dagen oud, na het overlijden van die zuigeling. Het is niet bekend wie de leiding had van deze tweede harttransplantatie, maar men neemt in New York aan dat het dr. Adrian Kantrowitz was. Na de wonderwel geslaagde harttransplantatie in Kaapstad verklaarde dr. Kantrowitz deze week dat in het Maimonides-zie- kenhuis alles voor een harttransplanta tie gereed was en dat alleen het wach ten was op een voor overplanting ge schikt hart. De verwachtingen zijn hoog gespan nen in het ziekenhuis Groote Schuur in Kaapstad. Daar zei prof. Christian Bar nard, onder wiens leiding men Louis Washkansky een ander hart had gege ven, dat Washkansky indien hij goed vooruit bleef gaan misschien over drie weken al nas huis zou kunnen gaan. De patiënt was in goede stemming en praatte honderduit met verpleeg sters. Zijn eetlust was gistermorgen iets minder goed dan een etmaal eerder, maar dat baarde geen zorg. Hij ligt nog steeds in een zuurstoftent, zulks ter verkleining van de kans op infectie. Niets wijst er op dat zijn lichaam zijn nieuwe hart wilde gaan afwijzen, maar de kritieke periode is nog niet voorbij. Hoewel Washkansky goed blijft vooruitgaan, willen de geneesheren, die over hem waken nog niet zeggen dat de harttransplantatie al is geslaagd. De belangrijkste stoffen die werden gebruikt bij het voorbereidende onder zoek dat vooraf ging aan de overplan ting van het hart van Denise Darvall in het lichaam van Louis Washkansky wer den beschikbaar gesteld door dr. J. J. van Rood uit Leiden. Dit maakte dr. Marthinus Botha, de patholoog die deel uitmaakte van het transplantatieteam van prof. Barnard gisteren in Kaapstad bekend. Het ging daarbij om stoffen die dr. Botha gebruikte om na te gaan of de weefsels van het hart van mej. Darvall en van het hart van Washkansky wel voldoende overeenkomsten vertoonden. Dr. Botha zei dat hij het vorige jaar dr. Van Rood nog in Leiden had gespro ken. Ook had hij nog goede herinnerin gen aan gesprekken die hij tien jaar geleden in Amsterdam had gehad met collega's. LITTLE ROCK (Arkansas) Be richten over een samenzwering om gouverneur Winthrop Rockefeller van Arkansas te vermoorden zijn gisteren door hem bevestigd. De miljonair, een broer van gou verneur Nelson Rockefeller van New York, zei zondag de grote lynen verno men te hebben van de samenzwering, die h(j de eerste ernstige bedreiging van z(jn leven noemde sinds hy zyn ambt in januari van dit jaar aanvaardde. Uit San Angelo in Texas was giste ren het bericht gekomen dat de autori teiten van Arkansas en Texas Zakar Garoogian verhoorden in verband met deze zaak. Garoogian, die 34 jaar oud is, is een dakloze, die werd gearres teerd in verband met een aantal roof overvallen op postkantoren. Volgens de San Angelo Standard-Ti mes zou Garoogian verklaard hebben niets af te weten van een samenzwe ring om Rockefeller te vermoorden. Vermoed wordt dat de samenzwering een gevolg is van de strenge maatrege len tegen casino's e.d. in Arkansas. - - I mwomhm m MMMMM ADVERTENTIE LONDEN „Binnen" riep de juwe lier Raymond Taghioff in een kamer van het luxe Grosvenor-hotel te Lon den. Hij trok de deur open en ver wachtte een koper te zien van een smaragd ter waarde van honderdvijT- tigduizend gulden die bij by zich had. In plaats daarvan stormden drie ge wapende mannen naar binnen, die in een oogwenk weer waren verdwenen met de smaragd en nog twee koffer tjes met anderhalve ton in baar geld. De Londense politie breekt zich nu het hoofd over de vraag hoe de over vallers iets hebben kunnen weten van de privéverkoop van de vier eeuwen oude Indische edelsteen. Slechts een paar mensen wisten dat Taghioff in ka mer 118 van het Grosvenor-hotel een afspraak had met een koper. De overvallers verdwenen met de kostbare buit, nadat ze twee mannen in de kamer van de juwelier een flinke opdoffer hadden gegeven. ADVERTENTIE Als 't idee van de Fransman David Avital opgang maakt, zullen de jongedames kousen gaan dragen met de tekens van de dierenriem erop om duidelijk te ma ken onder'welk sterrenbeeld zij zijn geboren. PARIJS De Franse gaullist De Grailly is gisteren in Parijs boos weg gelopen uit het parlement van de West- europese Unie, omdat de Belgische christendemocraat De la Vallée Pous- sin zijn fantasie de vrije loop liet over wat generaal De Gaulle bij het laatste oordeel kan overkomen. De generaal zou dan te horen kunnen krijgen: u had alle eigenschappen om de grootste man van Europa te wor den, moed, intelligentie en het vermo gen om tot de kern van de dingen door te dringen. Waarom heeft u er toch voor gekozen de laatste grote minister van Lodewijk XIV te zijn in plaats van Europa's grootste staatsman? Zulke woorden over ons staatshoofd kan ik als Fransman niet aanvaarden, verklaarde De Grailly. Er was echter nog een tweede reden voor zijn boosheid. De Grailly had na mens de politieke commissie van het parlement een rapport verdedigd over de politieke verantwoordelijkheid van de zeven WEU-landen buiten Europa. Hij schetste daarbij de noodzaak van een politieke samenwerking van de ze ven buiten Europa, met voorbijgaan van de problematiek van de Britse toe treding tot de EEG. Deze visie nu werd ook weer door kruist door de Belgische christendemo cratische fractievoorzitter De la Val lée Poussin. Deze las het manifest voor dat gisteren (overigens buiten het par lement) door hem en door de voorzitter van de socialistische en liberale frac ties is uitgegeven. Het applaus dat het voorlezen van die verklaring uitlokte, deed De Grailly beseffen dat zijn be doeling om de Britse toetreding er bui ten te laten mislukt was. Hij trok zich daarom ook terug als rapporteur. Even dreigde er verwarring in het parlement, omdat de Gaullist Radius voorstelde de zitting te schorsen voor het benoemen van een nieuwe rappor teur. De commissievoorzitter, de Duit se christendemocraat Blumenfeld, zei echter dat hij de taak van de rappor teur wel zou overnemen, waarna het debat voortging. „Sommige kinderen dreigen bij het voetballen de bal mee te nemen als zij geen aanvoerder mo gen zijn. Wij hebben de bal nog en kun nen rustig doorspelen", zo zei de Duit se christendemocraat Drager. De assemblee nam een aanbeveling ADVERTENTIE 15 aan, waarin zij de raad onder meer vraagt het idee van een politieke unie van Europa opnieuw te bezien, opdat er een plan ter tafel kan komen waardoor dit doel bereikbaar wordt. Verder wordt gevraagd de politiek van de lidstaten in internationale orga nisaties, speciaal in de Verenigde Na ties op elkaar af te stemmen. Ook wil men dat de consultaties over de ver schillende aspecten van de internatio nale toestand worden voortgezet. Vandaag verdedigt de Nederlandse socialist Van der Stoel een rapport dat hij namens de politieke commissie heeft samengesteld over de Britse toetre- singsaanvrage voor de Europese eco nomische gemeenschap. Ook de Neder landse minister van Buitenlandse Za ken, mr. Luns, zal het parlement toe spreken. HONGKONG Aanhangers van par tijvoorzitter Mao Tse Toeng hebben thans stevig de macht in handen in de stad Tsientsin, zo is medegedeeld door Radio-Peking. Gisteren werd in de minder dan 100 kilometer van Peking liggende stad de oprichting van een revolutionair comi té gevierd met een massabijeenkomt van 250.000 revolutionaire comité's in de steden Peking en Sjanghai en de provincies Tjinghai, Heiloengkiang, Kweitsjouw, Sjansi en Sjantoeng en het autonome gebied binnen-Mongolië. ADVERTENTIE A7"ERSAILLES (AP/Reuter) De Franse politie leek gisteravond een stap dichter te zijn gebracht bij de oplossing van de ontvoering van de zeven jarige Emmanuel Malliard. Op aanwijzingen van de houdster van een post kantoortje in Chartres, 160 kilometer ten zuiden van Parijs, kon de politie de 33-jarige Jean Claude Mansion aanhouden. OTTAWA Canada moet volledig tweetalig worden met een gelijke sta tus voor de Engelse en Franse taal en cultuur. Dat is de voornaamste con clusie uit het rapport van een studie commissie, die in opdracht van pre mier Lester Pearson een onderzoek heeft ingesteld naar de mogelijkheden voor betere betrekkingen tussen de Franse en Engelse gemeenschappen in Canada. Premier Pearson beloofde dat zijn regering met spoed de aanbevelingen van de commissie zal trachten te ver wezenlijken. De commissie zegt in haar rapport dat beide talen officieel moeten worden in het parlement, de rechtbanken en de overheidsdiensten. Voorts moet ook 't Frans als officiële taal worden geac cepteerd in de scholen en de provincia le bestuursdiensten van de En gelstalige provincies, waar de Franstalige Canadezen tenminste tien procent van de bevolking uitmaken. Dit betekent dat de provincies Ontario en New Brunswick het Frans als officiële taal in hun scholen zullen moeten toe laten. Tot dusver was Quebec, waar tachtig procent van de Franssprekende bevolking van Canada woont, de enige provincie waar bedde talen officieel er kend werden. De commissie waarschuwde dat als aan het franssprekende deel van de bevolking niet gelijke rechten zouden worden toegekend als aan de engelsta- lige Canadezen, Canada wordt be dreigd als natie uiteen te vallen. Canada telt twintig miljoen inwoners, van wie zes miljoen Frans spreken. SAIGON Een jacht bemand met Quakers die zesduizend dollar, ruim eenentwintigduizend guldm wilden schenken aan het Zuidviëtnamese Rode Kruis en de Boeddhisten, moet de Zuid viëtnamese territoriale wateren ver laten. De Quakers kregen geen visa en hun verzoek om de Zuidviëtnamese presi dent, Thieu, te spreken werd afgewe zen. De Zuidviëtnamese regering wilde de schenking niet aanvaarden omdat deze eerder was aangeboden aan Noord-Viëtnam. Het jacht was op weg geweest naar de Noordviëtnamese havenstad Hai phong. Maar de Noordviëtnamese pre sident, Ho Tsji-Minh, had laten weten dat het geld niet zou worden aangeno men wegens de Amerikaanse bombar dementen. Daarop voeren de Quakers naar Da- Nang, waar ze vorige maand buiten de Zuidviëtnamese wateren werden ge sleept. Ter hoogte van Vung Tau, ten zuidoosten van Saigon, lieten ze het an ker vallen. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte 1 En waarom? Omdat de eiwitten In vtee9 eersteklas bouwstoffen voor het men selijk lichaam zijn. Omdat vlees goed is voor de lijn. En vanzelfsprekend, omdat u met vlees zo veel verrukkelijke culinaire mogelijkheden hebt Dóérom V De politie van New York heeft gisteren de hele dag door haar handen vol ge had aan betogingen tegen de oorlog in Viëtnam. Op drie plaatsen in de stad kwam het tot vechtpartijen tus sen de demonstranten en de politie. Eén van de deelnemers moest naar een ziekenhuis, ten minste 25 mensen werden gearresteerd. De climax van de betogingen werd be reikt voor het rekruteringscentrum, waar tweeduizend betogers de aan komst van dienstplichtigen probeer den te verhinderen. De politie had er voor een stevige afzetting gezorgd. Een aantal demonstranten ging met de politie op de vuist. Bouwvakar beiders bekogelden de betogers van een naburig gebouw met stenen, eie ren en blikjes. Een groep die vervolgens op weg ging naar het stadhuis, stuitte onderweg weer op de pn';+ie, waarop weer vechtpartijen uitbraken. Later op de dag verdreef de New Yorkse politie ongeveer tweehonderd betogers die probeerden een kordon te doorbreken bij het Waldorf-Astoria Hotel. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, zou daar een toespraak houden. In Philadelphia werden ten minste 74 mensen gearresteerd tijdens betogin gen. die eveneens bij het recrute- ringscentrum werden gehouden. Deze man had volgens de houdster van het postkantoortje een lang tele foongesprek gevoerd met Jacques Mal liard, de vader van Emmanuel. De ar restant gaf dit toe, maar zei dat hij particulier detective was en als zoda nig zijn diensten had willen aanbieden. De man blijft in arrest. Eerder op de dag had de politie een groot deel van Versailles de woon plaats van Emmanuel, waar ook de school staat waarbij hij maandag was meegelokt hermetisch efgesloten. Er zou een motorrijder zijn gezien met'n jongetje dat op de ontvoerde Emma nuel leek. Na een uur was de speur tocht stopgezet. Dit was overigens een van de vele tips die amateur-detectives door heel Frankrijk aan de politie door gaven. De telefoontoestellen op de politiebureaus stonden roodgloeiend. De heer Malliard, Emmanuels vader, weigert inmiddels elke verdere mede werking met de politie. Hij wijt het mislukte contact met de ontvoerder gisteren op een pleintje in Versailles aan nieuwsgierig publiek. Hij is van mening dat een contact in alle rust tot stand moet komen. De ouders van de ontvoerde jongen hebben de ontvoerders via publikaties gesmeekt hun zoon niet in bossen te verbergen, omdat hij aan astma lijdt. In een oproep aan alle priesters en ju risten wordt gevraagd er rekening mee te houden dat zij door de ontvoerder(s) kunnen worden benaderd als tussen persoon of bemiddelaar. Vader Mal liard blijft te allen tijde bereid het ge- eiste bedrag van twintigduizend francs (veertienduizend gulden) op elke plaats achter te laten. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort ▼an een zachte I BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie weet niets van onderteke ning van een overeenkomst voor een lening van de EEG aan Griekenland van 36 miljoen gulden. In antwoord op een vraag van mr. Burger (P.v.d.A.) heeft de Commissie gezegd, dat de overeenkomst niet vast staat zolang ze niet ondertekend is. Mr. Burger stelde de vraag of het juist was, dat de Europese Investe ringsbank voor die lening een overeen komst had gesloten met het nieuwe Griekse bewind, omdat de Europese Commissie niet precies binnen de ge stelde tijd van twee maanden bezwaar aangetekend had. Hij merkte daarbij op dat de bank toch had kunnen weten, dat de betrek kingen met Griekenland strikt tot het minimum van het associatieverdrag beperkt zouden blijven. Volgens de Commissie krijgt elke fi nanciering van de Europese Investe ringsbank pas een definitief karakter, na ondertekening van de overeenkomst. ROTTERDAM Na twaalf jaar is de Nederlandse kustvaarder Fedala (draagvermogen 800 ton) afgevoerd van de Arabische zwarte ljjst. Deze lijst be vat de namen van schepen, die ooit in Israël zijn geweest en die daarom niet in Arabische havens mogen komen. Hoewel de Fedala sinds 1965 nog ver schillende malen in havens is geweest, die tot het Arabische blok behoren, ont stonden nooit moeilijkheden. Het ging pas mis toen het schip twee weken ge leden in Beiroet (Libanon) binnenliep. De Fedala moest vertrekken zonder dat de lading gekoeld vlees, die in de Russische Oostzeehaven Ventspils gela den, mocht worden gelost. In de haven van Famagusta op het nabije Cyprus wachtte de kapitein het verloop van de besprekingen af. Hij is intussen is Beiroet teruggekeerd en het vlees wordt gelost. „Alles is nu weer koek en ei", ver klaarde gisteravond de heer H. Pepping, de directeur van Dammers en Van der Heide's scheepvaartbedrijf in Rotter dam, de rederij van de Fedala. „Wij hebben alleen moeten beloven dat we met het schip nooit meer Israëlische havens zullen aandoen". Dammers en Van der Heide treedt in Nederland op als generaal agent voor de Zim Israel Navigation Company, dat is de Israëlische Staats Rederij. De heer Pepping zei niet te geloven dat zijn* belofte aan de Arabische instan ties consequenties zal hebben voor de samenwerking tussen Dammers en Van der Heide en de Zim. presidentAntonio de Oliviera Sala- zar van Portugal, heeft vorige week weer eens van zich doen spre ken. Het was lang geleden, dat men iets van hem persoonlijk gehoord had. Wel is zijn land vaak in het nieuws. Door het verlies van de laatste bezit ting van het eens zo grote land in In- dië: Goa, door het nog steeds be staande koloniale bewind in Mozam bique en Angola, door het optreden tegen de oppositie in eigen land en door de inval van huurlingen vanuit Angola in Kongo. Salazar is geen staatshoofd. Hij is pre mier en hoofd van de enige toegesta ne politieke partij de Nationale Unie. Zijn bewind is vaak uitgemaakt voor fascistisch, doch er zijn wel zoveel verschilpunten, dat men dit laatste moeilijk vol kan houden. Fascisme stelt in ieder geval in naam. het eigen volk, boven andere, regeert in naam van dat volk, beweert, dat dit volk volkomen mondig is en alles zelf beslist. Salazar doet dat niet Hij is autocraat, hij gelooft dat de macht in de staat alleen toekomt aan een bepaalde eli te. Die elite is de thans heersende klasse, die zich natuurlijk met man en macht in deze positie handhaven wil. Er is geen sprake, dat Salazar, zijn volk rijp wil mkaen, voor demo cratie of wat dan ook. Het volk moet geregeerd worden, punt uit. TYit was dan ook de strekking van de rede die Salazar vorige week ge houden heeft, en waarbij hij tot een merkwaardige lofzang op de Sovjet- Unie kwam. Merkwaardig, omdat zijn bewind geldt als „rechts", als gevestigd op de be zittende klasse, waarvandaan niet vaak een goed woord over Rusland komt. Communisme is in Portugal verboden ANTONIO SALAZAR oud en verbitterd en buiten de wet. Communisten of wat daarvoor doorgaat en dat zijn doorgaans allen vanaf Christen-demo craten, die het huidige regime wen sen te veranderen worden stevig vervolgd. Er is natuurlijk wel enige overeenkomst te vinden in de regeringswijze, in Portugal en Rusland. In beide is een gevestigde bovenlaag aan het be wind, is er een partij en is er een parlement, dat „ja" en „amen" mag zeggen op de mededelingen van de regering, maar de verschillen zijn toch wel groter. W/aarom dan deze plotselingee liefdes- verklaring? Salazar is een oud en zeker wel verbit terd man. Van zijn met zoveel ijver en moeite gevestigde staat, de cor poratieve staat, die niet naar partij en maar naar beroepen indeelt, is het enthousiasme verdwenen. De eens door hem in 1928 gesaneerde finan ciën, zijn weer in moeilijkheden, er is geen opvolger, in de koloniën heerst een niet zeer grote maar con stante en bloedige guerrillastrijd die steeds meer geld vraagt. In het binnenland is een misschien niet zeer grote, maar toch wel constant groeiende oppositie en de geheime po litie, heeft handen tekort om de ver» dachte elementen te schaduwen en te vangen. Zijn regime lijkt dood te lopen, niet door oppositie, maar door gebrek aan nieuwe krachten. Een groot deel van de bevolking leeft naast de grote weelde die soms ten toon wordt gespreid, in bittere armoe de. De economie is door gebrek aan industrialisatie bezig in een moeilijke hoek te geraken. l"kit alles moet Salazar wel met lede ogen aanzien. Maar waarom hij zijn onlust dan ontlaadt in een aan val op het Westen, Amerika incluis en een lofzang op Sovjet-Rusland, 1* nauwelijks te begrijpen. Of zou, zoals ook wel eens bij de Fran se president verondersteld is, het autoritaire bloed kruipen, waar het niet gaan kan? EGLIN (Californië) De Amerikaan se luchtmacht heeft gisteren een nieuw radarsysteem, de FPS-85, aan de pers getoond. De FPS-85 is in staat een ra- ketaanval vanuit het zuiden (over de Zuidpool) tegen de Verenigde Staten tijdig te ontdekken; met zes FPS-85- installaties zou men elke lancering ter wereld, zelfs van een ballon, kunnen registreren. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 7