Splinternieuw Gymnasium ten dode opgeschreven Veel garantie is niet echt door de prijzenbril. Kom ook naar SNELKOOKPAN HEINDE AH-Erwtensoep- Macaroni Droge Rijst Prima Honing Mergpijpjes Spliterwten Doperwten-fijn In Gelderland geen opheffing huur bescherm ing Honderd gulden boete voor looddiefstal Enorm geknoeid Garantie-waar? Handen vol Voor de fijnproever blik 0.82 Itr. IP 500 Macaroni snelkokendpak 500 gram 62 Tom. Puree Goudfazant 3 blikjes. 5 7 AH-Tom. Ketchup fles 340 gram 98 Parmesaanse Kaas zakje 50 gram 65 Schouderham100 gram 69 Luncheon Meat.blik 200 gram 69 GOED IDEE VAN DE CLUBPRIJS Rabat Koffie wÏÏÏÏf 2!° Maximaal 4 blikken per klant Kapucijners et Hele Augurken nn 500 2P Hippodrome qo Engelse Drop K09T MAAR Apeldoorner vergeefs in beroep bij Hoge Raad Pagina 8 DONDERDAG 7 DECEMBER 196/ SCHIEDAM Dr. L. W. Labordus zou als rector van het Stedelijk Gym nasium in Schiedam in zijn prachtige nifuwe behuizing een gelukkig man moeten zijn. Hij is het niet. Vijf jaar geleden, in het oude gymnasium nog, kregen 110 leerlingen er een klassieke opleiding. In het studiejaar 1964-1965 waren het er 134. „Met de honderd jon gens en meisjes die we nu nog over hebben, zijn wij ten dode opgeschre ven". De oorsprong van die trieste verkla ring schuilt in de Mammoetwet. Als norm geldt daarin, dat de vijfde en zesde klas van een gymnasium samen tenminste 32 leerlingen moeten hebben. Dr. Labordus komt op het moment niet verder dan veertien in de vijfde en tien in de zesde klas. „Ons aantal leer lingen zal om de norm te kunnen halen moeten stijgen tot een 140 of 150". 2 vragen Met die cijfers op tafel blijven maar twee vragen over: Vanwaar die daling •n welke mogelijkheden zijn er om over de fatale grens heen te stappen. Dat laatste zou de enige mogelijkheid zijn, om het zelfstandige gymnasium te laten voortbestaan. Dr. Labordus: „In twee eindexamen jaren hebben wij 38 leerlingen afgele verd. Daartegenover stond een aanmer kelijk lager aantal nieuwe leerlingen. Het gemeentelijk lyceum in Vlaardin- gen trekt nu toekomstige studenten. Vlaardingen heeft verder een zeer groot christelijk lyceum gekregen, dat ook Schiedam „bedient". Tenslotte heeft Schiedam zelf een katholiek ly ceum. Kort en goed: „Wij moeten het dus hebben van die ouders en hoofden van openbare lagere scholen, die menen dat een klassieke opleiding ook in deze tijd nog waarde heeft. De grote concurrent blijft intussen de keuzemogelijkheid na de eerste klas van een lyceum". Onder de Mammoetwet zal de studie op het gymnasium niet langer duren dan op het atheneum; onder gelijke omstandigheden op beide scholen zes jaar. In de eerste (brug)klas zal de lessen- tabel er precies eender uitzien op de mavo en de havo, het atheneum en het gymnasium. Het enige verschil: op het gymnasium zullen ook een paar uur La tijn worden onderwezen; nu zeven uur, na augustus volgend jaar ten hoogste vier. Overstappen Ook dat is weer een voordeel. Kan 'n leerling in de loop van het jaar niet goed mee, dan kan hij zonder bezwaar direct overstappen naar een ander schooltype. „Zelfs na de tweede en der de klas is die mogelijkheid er nog, zon der tijdverlies of kostbare privé-lessen. Er zal geen sprake meer zijn van een verloren jaar en het opnieuw moeten beginnen op bijvoorbeeld een hbs". Tenslotte het eindexamen. Jongens en meisjes 'die nu op een gymnasium zitten, staat straks een eindexamen te wachten in acht vakken (voor A) en in tien vakken (voor B). Wie na volgend jaar naar de Alfa-afdeling van 'n gym nasium gaat, krijgt te zijner tijd een eindexamenpakket van zeven vakken: Latijn, Grieks, Nederlands, geschiede nis, één moderne taal en twee keuze vakken. Een voorbeeld van het grote verschil dat weer voordeel inhoudt: een Alfa- leerling moet nu eind-examen doen in (onder andere) wiskunde. Minimaal moet hij er een vier voor halen. Dit alleen al kost een „zwakke" leerling enorme inspanning, aan energie en tijd. Het gaat natuurlijk ten koste van de andere vakken. Straks als de keuzevakken zijn in gevoerd kan een dergelijke leerling in de vijfde klas gymnasium wiskunde laten vallen. Hij kan zich dan beter op zijn andere vakken toeleggen. De bèta-leerling die na volgend jaar naar een gymnasium gaat, krijgt na zes jaar dit examen: als verplichte vak ken één oude taal naar keuze, Neder lands, één moderne taal naar keuze, wiskunde I en een van de vakken na tuurkunde, scheikunde of biologie. Het zesde en fcevende vak zijn weer naar keuze. Lichtpunt In de woorden van dr. Labordus: ,,'n Leerling die arts wil worden maar zwak is in wiskunde, kan zijn studie beginnen met het alfa-diploma, maar dan doet hij er aan de universiteit een jaar lan ger over. Straks kan een leerling het bèta-examen afleggen met alleen wis kunde I, als hij ook exarhen doet in de natuurwetenschappen". En dit is dan het grote lichtpunt voor dr. Labordus (en wellicht vele van zijn collega's in het land): „Al deze moge lijkheden geven mij de kans, weer meer leerlingen naar het gymnasium te trek ken. Zij zullen gemakkelijker dan nu zonder doubleren het diploma kunnen behalen". 4 In antwoord op desbetreffende vra gen van het Gelderse Statelid, de heer G. van der Heide uit Epe (P.S.P.) delen G.S. mee dat Gelderse gemeenten niet zullen worden betrokken bij de ophef fing van de huurbescherming. Zoals be kend zal in het komend voorjaar de verdere opheffing van huurbescherming een uitbreiding vormen van de huurli- beralisatie welke bij K.B. van 20 juli 1967 met ingang van 1 oktober van dit jaar ten aanzien van een aantal gemeen ten in Groningen, Friesland, Drenthe, Limburg en Noord Brabant en alle Zeeuwse gemeenten is toegepast. Tot elk honderd gulden boete veroor deelde de Arnhemse politierechter gis teren twee Apeldoorners, die zich in ju ni schuldig hadden gemaakt aan dief stal bij de NV Nyma. Zij moesten daar werkzaamheden verrichten. De 31-jarige opperman A. H. en zijn vriend, de 25-ja- rige sloper A. van der H., maakten van de gelegenheid gebruik om met het af val, dat ze naar buiten moesten wer ken ook een voorraadje oud lood de fa briek uit te smokkelen. De eerste dag kregen zij er meer dan 80 gulden voor. De tweede dag bedroeg de buit 50 gul den. Toen ze het voor de derde maal probeerden, werden ze gepakt. Klachten, er zijn dagen, dat Nederland bulkt van de klachten. De geko, stoel verschiet, de aangeschafte stofzuiger doet hel niet, de nieuwe t stoort. „Veel garantiebewijzen zijn bla-bla", zegt de heer Vitters uit Den Haag. „Prachtige gedrukte verhalen. Gefeliciteerd met uw nieuwe haard of uw auto, ja, ja maar verder staat er niet veel in. Tienduizend kilometer of zes maanden garantie op die auto, maar kom je na twee maanden aanzetten omdat je uit laat eraf is. dan hoor je: Ja, maar een uitlaat valt niet onder garantie". Wie is A. Vitters? Hij (goed dertig jaar) is de directeur van het NIC, drie letters die staan voor Nederlands Instituut voor Consumentenvoorlich ting. Hij is ook de secretaris van deze stichting, die de zetel heeft in de Java- straat 47a in Den Haag. Het NIC is een idee van de heer Vit ters zelf en werd een kleine vier jaar geleden opgericht. „Er is een aantal kriteria en de zaak die daaraan voldoet kan met het NIC meedoen", 'zegt hij. „De detaillist moet de garantiebepalin gen van importeur of fabrikant nauw gezet uitvoeren en voor een prompte uitvoering van service-werkzaamheden zorgen. Klachten binnen 48 uur behan delen en ook na de garantie reparaties snel, vakkundig en tegen een redelijke prijs uitvoeren. De winkelier die dat wil doen, mag een NIC-embleem op zijn ruit hangen en dat is voor de ko per het bewijs, dat hij échte garantie heeft. Want gebeurt dit allemaal niet, dan kan die koper zich tot ons wenden en wij garanderen binnen veertien da gen voor een afdoende oplossing te zor gen". Nou, dan maar meteen een duidelijk voorbeeld, meneer Vitters, om te weten wat dat allemaal in de praktijk bete kent. De heer Vitters hoeft niet lang te denken. „Een mevrouw in Amster dam", vertelt hij. „Ze had jaren ge spaard voor een bankstel en ze kocht het voor 2800 gulden. Na vijf maanden ging de stof verschieten en omdat haar dit wel wat erg vlug leek en de prijs toch niet kinderachtig was, meldde ze dat bij ons. Een inspecteur van het NIC is gaan kijken en de mevrouw had gelijk. Aan het bankstel hing een etiket dat de stof als draion aanprees, maar laboratoriumonderzoek wees uit, dat het niets met draion te maken had. De stoffering was van inferieure kwaliteit. De winkelier liet weten: Het spijt me, ik heb het bankstel zo van de fabriek gekregen, als het geen draion is, ben ik te goeder trouw. Wij konden natuur lijk niet bewijzen of dat etiket er echt A Ibert Heijn Ter kennismaking met worst en varkensvlees elleboogjes pak gram' TEMPO GOURMAT U kunt veel, heel veel doen met uw PMC cheques. Een voorbeeld: robuuste Tempo Gourmat snelkookpan om voor 4 6 per sonen in een paar minuten de maaltijd op tafel te toveren. Geschikt voor elke warm tebron (ook aardgas) en voorzien van handige koudgreeporen. Gratis drieflinke inzetbakken, waarvan 2 geperforeerd. Extra: reserve veiligheidsdop. Overzich telijke kooktijdenkaart en speciaal In structieboekje met tal van tips. Twee jaar garantie. Verg. winkelwaarde f. 70.- Bestelnr. F-860 In PMC cheques. Ceylon melange Windsor Theezakjes doos 20 zakjes 85 Magere Instant Cacao, in handige Eckoware beker inhoud 200 gram, samen 1.25 1966 Moselblümchen fles 0.72 Itr. 1.95 Framb./hessen, vruchtenwijn fles 1 /I Itr. 1.95 Rozebotteljam, huishoud I pot 450 g 1.07 Geroosterd Brood, Haust, pak 12 stuks 49 Engelse Cake, met vruchten ±350 g 1.45 Hazelnootrepen7 voor 1.25 Voor gewelde Pruimen pak 250 gram 99 Ananas (stukjes), Dole blik 560 gram 99 Tuinbonen extra fijn 1/2 blik 1.20 AH-Instant Pudding, diverse smaken doos inhoud 2 zakjes 60 AH-INSTANT pak 400 gram NU even warmen klaar 1/1 blik VV zoetzuur literpot VV gram ONVOORWAARDELIJKE KWALITEITSGARANTIE Wanneer u enig bij'AH gekocht artikel niet elke cent waard aclit die u ervoor hebt be taald, dan geeft AH u het volle bedrag terug. Prompt... zonder enige bedenking! pot 450 gram Biskwie reuzepak 400 gram vO import 300 gram i»"" doosje 5 stuks lees ch ■^•Weekaanbiedingen geiden t/m zaterdag 9 december aangehangen had of door cj^^jnkeliei er aan gehangen was. Maar de winke lier is uit onze organisatie gesloten en we hebben die mevrouw in Amsterdam voorgesteld: Uw bankstel wordt op on ze kosten overtrokken en nu echt met draion". Dat bleek ongeveer net zo duur uit te komen als een heel nieuw bankstel en dat laatste heeft de Amsterdamse ten slotte gekregen. Dank zij het NIC. En waar kwam dat eerste bankstel iu vandaan, wil ik weten. *.,Uit België", antwoordt de heer Vit ters. „En u weet: in België wordt m geknoeid met meubels". De winkels met dat embleem van meneer Vitters zal ik het maar noe men op de ruit, geven ook nog eens een NIC-certificaat af bij de aankoop van de zogenaamde duurzame ge bruiksgoederen. Duurzame gebruiksgoederen? Ik vind het net een woord voor een radiospre ker of zo. Maar het komt neer op ra dio's, TV's, ijskasten, wasmachines, fo to- en filmtoestellen, zonweringen, com plete woninginrichtingen en ga maar verder. Zeg meneer Vitters, we hebben toch al de Consumentengids en de Huisvrou wen. Is dat NIC dan ook nog nodig? „Het is natuurlijk leuk dat ie gebrek aan dienstbetoon signaleert, maar waarom gebeurt er dan niets, heb ik me afgevraagd", zegt hij. „Je kunt in derdaad een strijkijzer om maar iets te noemen kopen, waarbij ver meld wordt, dat het apparaat is goed gekeurd door de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen. Maar als het strijkijzer het nu niet doet, wat is dan je garantie?" „De tapijten, hetzelfde. Je hebt ze te genwoordig met een prachtig em bleem, maar wat doe je daarmee wan neer er na een paar maanden klachten zijn? Niets. En juist bij tapijten en vloerbedekking komen klachten veelvu dig voor", aldus de heer Vitters. De directeur van het NIC zegt, dat zijn stichting dan de enige echte garan tie is voor de koper. Het kost die koper niets, die extra garantie. De winkelier wel. Hoeveel? „De aangesloten winkeliers betalen vijïtig gulden per jaar als een soort basis-bijdrage en dan betalen ze ook voor de certificaten", hoor ik. Van die NIC-certificaten zijn er op dit ogenblik 800.000 in Nederland in omloop. En hoeveel winkeliers hebben het idee van de heer Vitters gevolgd? Dat zijn er nu bijna drie en een half dui zend, van Groningen tot en met Lim burg. „Heel opvallend", zegt de heer Vitters. „in Harderwijk hangen twee enveertig emblemen, dat zijn ongeveer alle winkeliers daar". Achthonderdduizend garantie-certi - ficaten in omloop. Als dan één procent klachten heeft, heb je de handen al vol. „Klopt precies", zegt de heer Vit ters. „Ruim vijftig procent van de klachten die wij krijgen betreft woning inrichtingen, dertig procent huishoude lijke apparaten en de overige klachten hebben betrekking op alle mogelijke voorwerpen. Heel erg weinig wordt er over naaimachines geklaagd, want dat is nu nog een van de schaarse dingen, die men inderdaad „voor het leven" maakt". En wat doet het NIC met al die klachten? Worden ze allemaal beant woord? „Dat op z'n minst", vindt de heer Vitters. „We krijgen ook regelmatig klachten van kopers die bij een winkel kochten zonder ons embleem. Ooi* dan proberen we iets te doen en niet dik wijls zonder resultaat". Weet de heer Vitters nog voorbeel den van klachten? „O zeker wel", zegt hij. „Iemand heeft een TV-toestel gekocht, na twee maanden houdt het er mee op, men waarschuwt de winkelier, maar er komt gewoon niemand. En waar we nu veel mee te maken hebben: men heeft een klacht en gaat naar de winkel waar werd aangeschaft en die blijkt net failliet te zijn. Vooral op het gebied dus van TV, radio en meubels gebeurt dat". Kunt u dan nog iets doen? „Dikwijls wel, want dan vragen we een van de bij ons aangesloten mensen de zaak over te nemen en heel vaak kan dan alles keurig geregeld worden". Wat is een voorkomende klacht over meubels? „Bijna altijd over de stoffering", zegt de heer Vitters. „Kijk je krijgt garantie op de romp en de veren, nou ja, daar kan niet veel mee gebeuren, maar.op de stof geven ze nooit garan tie. Pas nog een klacht over een bank stel van tweeduizend gulden. Na een paar maanden vielen er gaten in de stof zo groot als een rijksdaalder. De winkelier was niet bij ons aangesloten, maar we hebben de zaak toch kunnen regelen". En vloerbedekking. Als ik het goed begrepen heb, dan regent het in ons land klachten over vloerbedekking. Luchtbellen eronder, plotselinge slijta ge, verkeerd gelegd, verkleuren door het daglicht, slechte kwaliteit en zover der. „Vanochtend nog zes klachten over vloerbedekking", zegt de heer Vit ters. Nu een naar vraagje, meneer Vit ters. Dat NIC was uw eigen idee en het loopt goed. Zo'n duizend winkeliers per jaar komen erbij. U heeft dus voor u zelf een beste „winkel" opgezet, niet waar? „Ik geef toe dat ik er mijn boterham mee verdien", zegt de heer Vit ters, „maar we zijn een stichting en of we nu duizend of vijfduizend aangeslo ten winkeliers hebben, mijn salaris blijft hetzelfde. En gebleken is dat er behoefte bij de kopers bestond om nu eens echte garantie te hebben. Die ge ven wij en we garanderen binnen twee weken na een klacht een afdoende op lossing. Daar is toch elke koper mee geholpen?" Invoerrechten ontdoken De 49-jarige groothandelaar in radio- en t.v.-toestellen J. M. te Apeldoorn heeft destijds terecht gestaan voor de politierechter te Zutphen wegens het in voorraad hebben van ongeveer 300 ra dio- en televisietoestellen waarover de invoerrechten niet waren voldaan. De politierechter gaf hem drie maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaren proeftijd en bovendien een boete van f 4.000,r. Het gerechtshof te Arnhem vernietigde dit vonnis en gaf van de straf een juridisch andere kwa lificatie, komende echter tot dezelfde straf. M. ging van dit arrest in cassatie, maar de Hoge Raad heeft thans dit be roep verworpen.

De Vallei | 1967 | | pagina 8