Begrotingscommissie moet blijven werken Rennies k Een toestel dat kan praten., evoluon SRAIFFEISENBANK „Niet nog eens een welvaartsgroei van '59 tot '66 te verwachten" als Voorzitters werkgeversbonden waarschuwen bedrijfsleven Ingewikkeld ordedebat Samenwerking in orensstreek Wegenbouwers willen best 's nachts werken Kon. Landmacht gaat radio's vervangen Pleidooi voor twee dammen naar Ameland VOORSTEL VAN LIBERALE ZIJDE IN TWEEDE KAMER VERWORPEN Lagere winst hi] A.D.M. Ziekenhuis met vliegveldje spaarbank en alle bankzaken Minister De Block tot werkgevers: W est-Duitsland zal „defensie" niet inkrimpen Engeland maakt vleesinvoer onmogelijk Supermarkt met een toren Brandend maagzuur, BEZ WARES MEER TIJD TV O DIG eindhoven Snoep verstandig eet n appel AFSTEMMEN Portier, die schoot, heeft zich gemeld VEILIG ES SIS EL Nederlander wordt voorzitter van agrarische jeugd MILJOEN EN ORDER VOOR PHILIPS EESVOUDIGER MEER ZEISDKAS ALES „WAT EES DRUKTE" IS IET SOMBER Suikerprijs overal f 1,24 per kilo OP FUSIEVERGADERINGTE ARNHEM ZO NIET DOORGAAN Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel Geen verkiezingen in en 0111 Groningen Pagina 9 DONDERDAG 7 DECEMBER 1967 ADVERTENTIE druk op de maag. opgeblazen gevoelf helpen direkt! DEN HAAG De Tweede Kamer hééft gisteren besloten om de algemene begrotingscommissie (ABC) voor dit jaar niet van haar taak te ontheffen. Deze commissie, die alle tijdens openbare commissievergaderingen ingediende moties en amendementen nog eens op hun financiële gevolgen moet bekijken, had om deze ontheffing gevraagd. Het heeft geen zin, zo vond de ABC, om adviezen te geven over voorstellen, waarover de commissies de Kamer hebben geadviseerd om er „neen" tegen te zeggen. Aan het besluit van de Tweede Ka mer is een ingewikkeld ordedebat voor afgegaan. De socialist drs. J. M. den Uyl zei, dat het toestaan van het ver zoek een afwijking zou z(jn van het reg lement van orde. Tot afwijking beslui ten mag de Kamer alleen overgaan, als geen van de leden zich hiertegen verzet. „En ik verzet me", zei drs. Den Uyl. De liberale fractievoorzitter mr. E. H. Toxopeus had een heel andere mening. Op 20 september heeft de Kamer beslo ten om de A.B.C. aan het werk te zet ten, en ze kan nu van dit besluit terug komen, zei mr. Toxopeus. Er lagen toeh twee interpretaties van het reglement van orde, waartegen op zichzelf weinig was in te brengen. Een bijkomende moeilijkheid was, dat dit reglement nog nieuw is, zodat er geen precedenten zijn. Mr. Toxopeus kwam met een oplos sing. Hij diende het voorstel in dat de Tweede Kamer zou besluiten om terug te komen van haar beslissing van 20 september. Het ging nu dus om een voorstel, en niet meer om een uitleg van het reglement van orde. Drs. Den Uyl had grote bezwaren te gen dit voorstel, tty was, in tegenstelling tot mr. Toxopeus, van mening dat de commissie geen monnikenwerk zou doen. Hy vond dat het wel degelyk zin had om alle voorstellen in een onder ling verband te bekyken. Ook drs. W. K. N. Schmelzer (K.V.P.) vond dat de A.B.C. haar werk moet doen. Een minderheid in de Kamer moet aan haar trekken kunnen komen. Bo vendien is er voor het uitbrengen van een advies, aldus drs. Schmelzer, wei nig tijd nodig. Het kan in een uur of twee klaar zijn. „Dat is nu juist een argument om voor mijn voorstel te stemmen", rea geerde mr. Toxopeus. „Hieruit blijkt immers, dat het advies geen enkele waarde kan hebben." Toch verloor de liberaal het. Zijn voorstel werd met 54 tegen 66 stemmen verworpen. De Partij van de Arbeid, de K.V.P., de Boeren en de heer Lankhorst (P.S.P.) stemden tegen. Voorzitter mr. Van Thiel zat toen met de moeilijkheid, dat hjj niet kon begin nen met de behandeling van de begro ting van Justitie. De A.B.C. ging on middellijk aan het werk. In de loop van de middag bleek, dat ze meer tijd no dig had dan drs. Schmelzer had voor speld. Nadat alle amendementen en moties waren behandeld, bleek dat de adviezen van de A.B.C. niet zullen afwijken van die, welke in de openbare commissiever gaderingen zijn gegeven. Dit betekent, dat de A.B.C. adviseert om alle moties en amendementen op één na te verwer pen; het amendement van de heer Kieft om drie ton meer uit te trekken voor de jeugdherbergen zal ook door de A.B.C van een gunstig advies worden voorzien. Vanochtend om tien uur zou het eind verslag worden opgemaakt. Zodoende kon om elf uur begonnen worden met de behandeling van de begroting van Defensie. ADVERTENTIE In het Evoluon vindt u een toestel dat zelf„koffie"zegt. Er is nooit een menselijke stem aan te pas gekomen. Door aan een paar knoppen te draaien laat u het apparaat „koffie" vragen of zeggen, met een mannen- of vrouwenstem. Veel van zulke interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon voor iedereen tot een belevenis. Toegang f 1.- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant In 1966 gesticht door Philips. De heren Den Uyl (P.v.d.A.) en Toxopeus (V.V.D.) waren het gis- teren in de Tweede Kamerbehoorlijk met elkaar oneens over de vraag of de algemene begrotingscommissie haar werk wel of niet moest blijven doen. ADVERTENTIE c? BREDA Twaalf Nederlandse en Belgische grensgemeenten hebben be sloten tot hechte samenwerking. Zij vrezen anders de dupe te worden van de stagnaties in de Benelux. De deelne mende gemeenten in Noord-Brabant zijn: Zundert, Ossendrecht, Huvbergen, Putte en Roosendaal (voor wat betreft het kerkdorp Nispen) en in België: Es sen, Wernhout, Wuustwezel. Meer, Sta broek, Kalmthout en Kapellen. De belangrijkste doelstellingen van de samenwerking zijn: het als groep be hartigen van de gemeenschappelijke belangen in Den Bosch en Antwerpen, respectievelijk Den Haag en Brussel; het oplossen van die typisch gemeen schappelijke grensproblemen, die nog nooit tot een oplossing zijn gekomen juist door de aanwezigheid van de rijks grens. De twaalf, die ook nog de Nederland se gemeenten Rijsbergen, Rucphen en Wouw willen uitnodigen mee te doen, zullen verder hun uitbreidingsplannen op elkaar afstemmen. Verschillende ta ken tot bejaardenzorg toe zullen worden aangepakt door kleine werk groepen, waarin ook het Economisch Technologisch Instituut in Noord-Bra bant en de Economische Raad van de provincie Antwerpen zitting zullen heb ben. Als voorlopig secretaris is benoemd de burgemeester van Putte, de heer J. Boudrie. Op 29 januari zullen de twaalf voor het eerst vergaderen over het grens- en streekprobleem, nadat zij al vóór 10 januari hun noden op papier zullen hebben gezet. DEN HAAG Uit vrije wil heeft de 3fr-jarige Haagse portier J. M. H. zich bij de politie gemeld. Hij bekende scho ten te hebben gelost op zijn baas, de 45-jarige caféhouder J. Klein, die met een schot in de linkerborst en een af geschoten vingertopje in het zieken huis ligt. De portier is opgesloten en wordt ver dacht van poging tot doodslag dan wel zware mishandeling. De politie heeft in het huis van H. een ongeladen pistool gevonden. AMSTERDAM (ANP) De directie van de Amsterdamsche Droogdok Mij. verwacht voor dit jaar een iets lagere winst dan over 1966. De werf bezetting met scheepsreparatie en andere objec ten was over de eerste negen maanden lager dan vorig jaar. Daarbij komen de gestegen kosten en indirecte gevolgen van de sluiting van het Suez-Kanaal. Het einde van het derde kwartaal en het begin van het vierde kwartaal kenmerkten zich ech ter door een opleving van de orderbe zetting. Vorig jaar kon de maatschappij een winststijging boeken van f 460.000 tot f 750.000. Het dividend werd verhoogd DEN HAAG Esn aantal wegen- bouwondernemingen is bereid ook des nachts onderhouds- en herstelwerk aan de grote wegen te verrichten. Daardoor zouden, vooral bij drukke knooppun ten. dergelijke werken sneller hun be slag kunnen krijgen. Het idee voor nachtelijk werk aan de grote wegen werd een maand geleden door het Tweede Kamerlid ir. P. A. M. Cornclissen (kvp) in de commissie voor Verkeer en Waterstaat neergelegd. Mi nister drs. Bakker meende toen dat de wegenbouwers niet veel voelden voor dat nachtwerk en hij daagde ir. Corne- lisscn uit hem een lijstje te geven van ondernemers, die er wel voor te vin den zouden zijn. Binnen enkele dagen meldden zich de eersten al. In totaal kon ir. Cornelis- sen tot twaalf grotere en kleinere we genbouwers onder wie enkele heel grote aan minister Bakker overleg gen. Ook de Bond van Aannemers in de Bouwnijverheid (BAB) stemde er mee in. Het gaat hier uitsluitend om onder houd en herstelwerk, dat herhaaldelijk het verkeer op de knooppunten stag neert. Er zou volgens ir. Cornelissen al heel wat zijn gewonnen als er op de ze punten 's nachts werd doorgewerkt: „Er wordt voor honderden miljoenen per jaar verknoeid doordat er zoveel mensen staan te wachten". Ook meende hij dat de verkeersveilig heid ermee zou worden gediend. Der gelijke werken zouden bovendien snel ler kunnen worden afgemaakt in de nachtelijke uren als er weinig verkeer ls. Drs. Bakker dacht, dat de continuï teit van de wegenbouw in gevaar zou kunnen komen als de nachtarbeid op grote schaal zou worden toegepast. Dat zou hij in ieder geval laten onderzoe ken. Nachtarbeid zou Rijkswaterstaat niet op hogere kosten jagen. Ir. Cornelissen had van enkele wegenbouwers zelfs ge hoord dat er goedkoper kon worden ge werkt, doordat het materiaal korter in gebruik is. BRUSSEL Het samenwerkingsor gaan van organisaties van agrarische jongeren in de Europese Gemeenschap heeft een Nederlander tot voorzitter ge kozen. Het is de 37-jarige J. van Noord uit Dwingeloo. De heer Van Noord werd tot voorzit ter gekozen op de algemene vergade ring van het orgaan in Brussel. Hij was sinds een jaar vice-voorzitter. Bij het samenwerkingsorgaan zijn twaalf orga nisaties van landbouwjongeren aange sloten, die met elkaar ongeveer drie kwart miljoen leden hebben. Tot voor kort was de heer Van Noord vice-voorzitter van de Nederlandse Christelijke Plattelandsjongerenbond. DEN HAAG Philips' Telecommu nicatie Industrie in Huizen heeft van het ministerie van Defensie een order gekregen ter waarde van ruim honderd miljoen gulden voor de levering van FM-radiozend- en ontvangstapparatuur. Met de levering hiervan zullen ver scheidene jaren gemoeid zijn. De ap paratuur is bestemd voor de Koninklij ke Landmacht, die de radio's van hoofd zakelijk Amerikaans fabrikaat die nu gebruikt worden, gaat vervangen. Naar de legervoorlichtingsdienst mee deelt, kan de huidige apparatuur de sterk stijgende behoefte aan verbindin gen niet meer opvangen. Dat is ook 'n gevolg van de mechanisatie van de on derdelen van de Landmacht. Na de in voering van de fm-radio's zal het Ne derlandse legerkorps beschikken over communicatiemiddelen die tot de mo dernste ter wereld behoren. Het leger werkt nog steeds met het z.g. amplitude-modulatiesysteem (am). Het frequentie-modulatiesysteem (fm), is aanmerkelijk eenvoudiger. Voorts worden alle verschillende radio's met uiteenlopend bereik, waaraan de onder delen van de Landmacht behoefte heb ben, bij deze nieuwe apparatuur uit 'n beperkt aantal basistoestellen opge bouwd. Elk van deze bouwstenen be staat uit losse, uitneembare onderdelen waardoor reparaties eenvoudiger wor den. Uit de verschillende basistoestellen zijn zowel draagbare radio's als zen ders en ontvangers voor gebruik in voer tuigen op te bouwen. Prototypes van ra dio's zijn uitgebreid bij de onderdelen van het leger beproefd. De fm-apparatuur beschikt over en aanzienlijk groter aantal zendkanalen dan de radio's die de Landmacht nu ge bruikt. De ontwikkeling van deze radio's is in 1959 begonnen in de laboratoria van het Nederlandse leger. Na het laborato riumwerk werd de Nederlandse indus trie voor het project geïnteresseerd. Philips Telecommunicatie Industrie bleek het gewenste te kunnen maken. De onderneming werkt daarbij nauw samen met technici van de Landmacht en met de toekomstige gebruikers bij vrijwel alle wapens en dienstvakken van het leger. DORDRECHT Bij het nieuwe pro testants christelijk ziekenhuis, dat aan de Reeweg-Zuid in Dordrecht zal ver rijzen is een mniiatuurvliegveld gepro jecteerd, waarop een helikopter kan landen en opstijgen. Het is de bedoeling in de toekomst gebruik te maken van een helikopter bij ongelukken op plaatsen, die via de weg moeilijk te bereiken zijn. Ook kan het toestel worden ingezet bij het ver voer van patiënten, die van Dordrecht uit snel moeten worden overgebracht naar gespecialiseerde ziekenhuizen in, bijvoorbeeld, Rotterdam. Wannéér de helikopter komt en wie de kosten zal dragen is nog niet be kend. De eerste paal voor het zieken huis gaat waarschijnlijk nog deze maand de grond in. DEN HAAG. Ir. G. J. A. Bouma, voorzitter van de Friese Maatschappij van Landbouw, heeft gisteren in een bestuursvergadering van het Landbouw schap een vurig pleidooi gehouden voor het plan tot aanleg van twee dammen tussen Ameland en het Friese vaste land. Hij zag mogelijkheden voor een „machtig natuurreservaat" in de Wad denzee. Dat zou kunnen ontstaan door bebossing van de kreken, die zich zou den vormen wanneer het tweedammen- plan wordt uitgevoerd. Het bestuur van het Landbouwschap besloot een brief te sturen aan minis ter Bakker (Verkeer en Waterstaat), waarin een goed woordje voor het plan wordt gedaan. Ir. Bouma wees er op dat de polder, die door de aanleg van de twee dam men zou worden gevormd, maar zeven procent van het hele was zal beslaan. Hij begreep daarom „de drukte" niet, die tegenstanders van het plan zoals de Vereniging tot Behoud van de Wad denzee maken. Hij voelde er niets voor het plan on uitgevoerd te laten terwille van „wat vogeltjes wat wormen en wat wadwan delaars. Die laatsten kunnen ook nog naar Schiermonnikoog". De heer Bouma begreep ook niet waarom er een lang onderzoek nodig is naar het niet of wel wenselijk zijn van een inpoldering, zoals in de tweede nota over de ruimtelijke ordening wordt ge zegd. „Als de Rotterdammers hun vaargeul voor mammoettankers willen, zegt de regering toch ook: Ga je gang maar?" ADVERTENTIE IN HOUAÜD SIAATBN HUIS ARNHEM „Voor vele ondernemers zal het minder gemakkelijk worden om afzet voor hun produkten te vinden". Met deze woorden gaf minister De Block (Economische Zaken) aan, dat hy niet rekent op een herleving van een periode van welvaartsgroei, zoals die zich van 1959 tot 1966 voordeed. Mr. De Block denkt dat de huidige situatie zich wel zal handhaven. „Een dergelijke ontwikkeling heeft goede kanten", aldus de minister. Niet alleen acht ik het gezond, dat er hard gewerkt moet worden om resultaten te bereiken, maar bovendien meen ik, dat aldus betere voorwaarden worden ge schapen om een voldoende mate van groei te verenigen met een minimum aan inflatie". Somber was mr. De Block aller minst. Daarvoor voerde hij vijf motie ven aan: 1. De lopende rekening van de beta lingsbalans zal weer een positief saldo vertonen. DEN HAAG Met ingang van van daag is de prijs van suiker voor het he le land gebracht op ten hoogste 1,24 gulden per kilo. Dit betekent dat in sommige winkels de suiker twee cent duurder wordt en dat in andere zaken de prijs met twee cent omlaag gaat. Er hebben steeds tamelijk grote ver schillen in de prijzen van suiker be staan. De prijs voor een kilo liep in de verschillende verkooppunten uiteen van 1,22 tot 1,23 gulden. Om dit ver schil ongedaan te maken, heeft er overleg plaats gehad tussen vertegen woordigers van het levensmiddelenbe- drijf en het ministerie van Economi sche Zaken. Het ministerie heeft daarbij, in na volging van de regeling voor brood en melk, aangestuurd op een meer uni forme prijs voor suiker. ARNHEM Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers staat klaar om bemiddeling te verlenen, zodra binnen het bestuur van een onderneming ern stige conflicten ontstaan. Een aantal leden van het verbond („mannen die een grote ervaring als ondernemer hebben en over eigenschappen beschikken in moeilijke situaties partijen tot elkaar te brengen") heeft zich al beschikbaar ge steld. Deze mededeling deed gisteren in Arnhem de heer W. Bruynzeel, voorzit ter van het Verbond van Nederland sche Werkgevers (VNW). De organisa tie hield samen met het Centraal Soci aal Werkgeversverbond (CSWV) haar jaarvergadering teneinde te fusioneren tot het Verbond van Nederlandse On dernemingen. Zowel de voorzitter van het CSWV, ir. J. Bosma, als de heer Bruynzeel uitten ernstige waarschuwingen aan het be drijfsleven. „We hebben terecht aan dacht voor het welvaartsverschil tussen de westerse landen en de minder ont wikkelde landen. Het wordt steeds gro ter. We hebben echter veel te weinig aandacht voor het feit, dat precies het zelfde gebeurt tussen ons en de landen, die het economisch beter doen dan wij aldus de voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. Het nationaal inkomen per hoofd van de bevolking is in België bijna gelijk aan het onze, in West-Duitsland is het meer dan twintig procent groter. De welvaart in Amerika is twee maal zo groot als hier. „Een goede ondernemer werkt niet alleen voor de winst. Maar als hij de winst niet als eerste eis ziet, als een van de eerste voorwaarden van zijn be leid, kan en zal zijn onderneming niet b ijde tijd blijven en zal zij ook niet blijven groeien", aldus de heer Bruyn zeel. In een moderne onderneming is min stens veertigduizend gulden aan investe ringen nodig om één man aan het werk ♦p zetten. Tn geautomatiseerde onderne mingen loopt dat zelfs tot een veelvoud hiervan op. Het inkomen aan lonen steeg in zes jaar met 54 procent tot 10,5 miljard gulden. De overige inkomens daalden met zestien procent tot 3,6 miljard. Een belangrijke daling van de winst, hoewel de behoefte daaraan juist toeneemt wegens de noodzaak van gro te financieringen. 99 Ir. J. Bosma, de voorzitter van het CSWV en straks van het nieuwe VNO zei dan ook: „De ontwikkeling van de loonkosten zoals we die in de afgelopen jaren hebben gekend, kan niet door gaan". Hij was er wel van overtuigd dat er moeilijk een ander beleid te voeren was geweest. Ir. Bosma vond het „zelfs wenselijk dat het Nederlands loonpeil aan dat van de partners in de EEG was aangepast". In de laatste jaren steeg echter de arbeidsproduktiviteit met twintig pro cent, maar de lonen met 45 procent, waarvan na aftrek van gestegen kosten twintig procent overbleef. De loonsom per werknemer in de bedrijven (inclu sief de sociale lasten, die voor rekening van de ondernemer komen) nam sinds 1963 echter met 52 procent toe. Ir. Bosma drong daarom op mati ging aan. Hij waarschuwde zijn colle ga's in gebieden waar de arbeidsmarkt nog gespannen is, niet te proberen personeel aan te trekken met grotere loonsverhogingen. „Zelfs al zou dit op korte termijn succes hebben, op wat langere termijn kan die poging desas treuze gevolgen hebben." Spaarloon vindt ir. Bosma niet doel matig. Het gaat er hem niet om dat werknemers niet zouden mogen delen in de winsten en investeringen. Voor hem is de vraag: „Hoe groot is het rendement van de thans ingehouden winsten?" Min of meer gaf hij zelf een antwoord: „De nu ingehouden winsten dienen om het toekomstige inkomen van kapi taalverschaffers én werknemers te doen groeien." Er klonk iets van twijfel door in de rede van ir. Bosma inzake de doelma tige besteding van de premies voor so ciale verzekeringen (in 1964 ruim 6 miljard, in 1967 ruim tien miljard). „Wij weten uit eigen ervaring, dat ver dieping van het kostenbesef bij onze medewerkers tot besparingen leidt. Wij vragen ons af of dit kostenbesef bij al degenen, die bij de besteding van deze enorme sommen betrokken zijn, in voldoende mate aanwezig is.' Eensgezind waren de heren Bosma (C.S.W.V.) en Bruynzeel (V.N.W.) over het „laten meedenken en laten mee doen van werknemers." „We zijn niet klaar met het afwijzen van bepaalde vormen van medezeggen schap", zei de heer Bruynzeel. „We kunnen zelf initiatieven ontplooi en", meent ir. Bosma. „Sommigen zullen de nieuwe, jonge werknemer als een lastig mens kenmerken", veron derstelde hij, maar ir. Bosma bepleitte echter een ondernemingsraad „waarin de meningen kunnen botsen, waardoor discussies op gang komen, di^ ook de ondernemer aanleiding geven zijn me ning in bepaalde gevallen te herzien. „Zouden we niet eens experimenten moeten wagen ik denk bijvoorbeeld aan verdereoverdracht van verant woordelijkheid ook al zijn we niet bij voorbaat zeker van succes?" vroeg de voorzitter van het C.S.W.V. 2. Het is niet uitgesloten dat de wer kelijke produktie van bedrijven dit jaar met vijf procent toeneemt. 3. De arbeidsproduktiviteit zal dit jaar met zes procent zijn toegenomen tegen een gemiddelde van 3,5 procent in de laatste tien jaar. 4. Er is een voortgaande stijging van investeringen in particuliere bedrijven merkbaar. 5. De prijsstijging zal dit jaar tot 3 3,5 procent beperkt blijven, hoewel men 4,5 procent verwachtte. Om de groei in economische bedrij vigheid te handhaven moeten voldoen de financieringsmogelijkheden aanwe zig zijn. De winsten zijn gedaald en op 't Europese gemiddelde terecht gekomen. De lonen zijn gestegen en bewegen zich eveneens rond het Europese gemiddel de. „Niet zo heel erg verontrustend", aldus de minister maar „Nederland moet méér investeren dan het buiten land èn door de snelle groei van de be volking en door de grote dichtheid van de bevolking". Mr. De Block voegde er dan ook aan toe: „De huidige situatie vind ik dan toch niet zo aantrekkelijk". De overheid wil het bedrijfsleven wel helpen, maar minister De Block wijst discriminatie en kunstmatige bescher ming af, alleen al om „met open vizier beschermende maatregelen bij ande ren ik denk bijvoorbeeld aan de Duitse vervoersplannen te kunnen bestrijden". „We moeten onze concurrentiekracht op peil houden", drong de minister aan. „We kunnen geen verdere risico's nemen". Voor de minister van Economische Zaken is dan ook van doorslaggevende betekenis of „de nieuwe loonpolitiek inderdaad de handhaving van de inter nationale concurrentiepostie mogelijk maakt". ADVERTENTIE BONN De Bondsrepubliek Duits land zal haar huidige defensieca«wci- teit niet inkrimpen zolang de pogingen om in Europa tot ontspanning te ko men zonder resultaat blijven. Dit heeft de minister van Defensie, Gerhard Schroder, gisteren verklaard in het Bondsdagdebat over de landsverdedi ging. Het was de eerste maal dat hij in het parlement optrad sinds hij deze zomer door een hartaanval werd ge troffen. Voorstellen van de liberale oppositie om de diensttijd van anderhalf tot een jaar te verkorten, wees de minister van de hand. Ook wilde hij niets weten van een reorganisatie van de 430.000 man tellende „Bundes- wehr" tot een beroepsleger of militie troepen. Hij maakte nog niet alle con sequenties bekend die het voornemen om de financiële plannen voortaan voor een middelgrote termijn op te stellen, voor de landsverdediging zal hebben. Hij zei dat een en ander nog eens „in alle rust" moest worden na gegaan. Wel moest men in elk geval het oorspronkelijke plan om uiteinde lijk 500.000 militairen op de been te brengen, opgeven. Namens de Bondsregering verklaar de Schroder opnieuw, dat Bonn bereid is met Rusland en andere Oosteurope- se landen verdragen te tekenen, waar in de partijen verklaren af te zien van geweld en die zich ook tot de her eniging van de twee delen van Duits land zouden kunnen uitstrekken. Zo lang de vrede in Europa niet was be zegeld, moest de Bondsrepubliek haar veiligheid zoeken in de NAVO en bij de kernwapens van Amerika. ADVERTENTIE DEN HAAG Voor de invoer van vlees in Engeland is een gezondheids verklaring nodig en die zal voorlopig niet worden gegeven. Dit heeft het mi nisterie van Landbouw en Visserij mee gedeeld, nadat eerder was gezegd dat Engeland aan Nederland en andere lan den het verzoek had gedaan de import van vlees voorlopig op te schorten. De Britse maatregel, zo luidt thans de mededeling van het ministerie, zal tijdelijk van kracht zijn. Hetzij tot het moment waarop het mond- en klauw zeer dat in Engeland uitbrak onder controle is, hetzij tot over drie maan den waarna de situatie door de Engelse minister van Landbouw opnieuw zal worden bezien. ANDIJK De Westfriese gemeente Andijk heeft sinds kort een supermarkt met een toren. Een plaatselijke firma heeft er de kazen, klompen en galante rie uitgestald in de Nederlandse Her vormde Kerk. Andijk beschikte over twee hervorm de kerken. Toen een ervan wegens bouwvalligheid gesloten werd, besloot de gemeente een noodkerk in het mid den van het dorp te bouwen. Hierdoor werd de andere kerk overbodig, aan leiding voor de firma Venema om er zich in te vestigen. Er hangt nu een lichtbak aan het eerbierwaardige gebouw en op de plaats waar eens de kansel stond rin kelt nu de kassa. „Ons vloeroppervlak is tenminste honderd vierkante meter groter ge worden", aldus mevrouw J. Venema- Breeuwmans die er mede de scepter zwhait. Kerkboeken worden in Andijks nieu we supermarkt niet verkocht. Wel „al les voor de baby", zoals uit de foto blijkt. DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) ziet niet voldoen de redenen om het via een zogenaam de „novelle" mogelijk te maken dat er toch nog verkiezingen kunnen worden gehouden in Groot-Groningen voordat de gemeentegrenzen daar bij de wet worden gewijzigd. Het is mogelijk aan een wet die al door de Tweede Kamer is behandeld maar nog niet door de eerste, een arti kel toe te voegen, een novelle. De Twee de-Kamerleden mej. mr, A. Goudsmit (D '66) en de heer P. Jongeling (GPV) hadden hierom gevraagd. Minister Beernink wijst de novelle af, omdat niemand uit de Tweede Ka mer tijdens de schriftelijke en de mon delinge behandeling van de Wet ge meentewijziging Groningen heeft aan gedrongen op het houden van nieuwe verkiezingen. Ook de betrokken ge meenten Hoogkerk, Noorddijk, Adorp, Bedum, Groningen, Haren en Hooge- zand-Sappemeer hebben daar niet om gevraagd, voert de minister aan. ADVERTENTIE OLIFANT OP EEN HEET ZINKEN DAK. Als je de hele dag op een heet zinken dak gezeten hebt, neem dan een koel glas jonge of oude Olifant. (Ook aanbevolen VOOX normale mensen Ij.

De Vallei | 1967 | | pagina 9